Bet meisje van den lok NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. £5e Jaargang. Vrijdag 21 Januari 1898, 4466 A^OIsTZSTHCMIHil^TS^Byia'S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden „1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post Q.37%- AD VEBTETSTTIETN" .1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat !4, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Elrangère G. I. LAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg llontmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advei;tentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentien van 15 regels f0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemende alSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHcem*itde, J. LEUVEN, bij de tolSpoxirnd/im, C. HARTENDORP Velsen, W. J. RU1JTER Beverwijlt, J. HOORNS; EiUegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentien ZandvoortG. ZWEMMER; aan. Op een feestmaal van de Kamer tsjoean. Ook verlangt het de open- J gewone vergaderingen tegen een na- van Koophandel te Liverpool hoeft, stelling vanSiangjin alstractaathaven. i der te bepalen entree toegankelijk Chamberlain Woensdag de minis-Deze plaats ligt in de provincie Hu-j gesteld. De commissie hoopt dat de terieele verklaring herhaald, dat nan, waar de bevolking bekend staat j boveugeuoemden, die zich terstond de JBritsche politiek er niet op uit is als vijandig gezind tegenover debereid verklaard hebben als lid of nieuw grondgebied te verworven,vreemdelingen. j begunstiger toe te treden allen zullen maar de markten open te houden. Als I De voornaamste moeilijkheid ligt opkomen op de eerste vergadering op iiLi2f€?]8ï.t©M.e N ous u'Uen handhaven, zeide de op dit oogeablik in Eügeiand's eischia. s. Maandag te houden, zooals na- minister, dan moeten wy op eigen I dat ïa-liën-wan opengesteld zal wor-der by advertentie bekendgemaakt "7" kracht vertrouwen en niet op de gunst! den, daar Rusland geheel Mantsjoeryel worden zal. Daarna zal er een nadere Aan Haarlem's Dagblad zijn de; van hen wier vriendschap wij vergeefs j voor zich alleen wenscht te houden.oproeping tot de Friezen van Haar- avolgende vaste Agenten verbonden':-! hebben trachten te winnen. Wy moe- Geen van deze mogendheden wil nogilera en omstreken, die den ouderdom Voor het kwartier Amsterdamschejte!1 0GS nauwer by onze kolomentoegeven. De kwestie is nu geen iian-van 18 jaar bereikt hebben, mannen aansluiten en bij hen de kracht en j delsvraagstuk meer maar eea staat- en vrouwen, gericht worden om zich 19"'ƒ7 !^en steun zoeken, die wy nooit bij 1 kundige kwestie. by de vercenigiug aan te sluiten. Hoe C. v INK, A. DDysertnciis.X'J-/. vreemde volken zullen vinden. Wat De correspondent van de „Daily meer steun de vereeniging krijgt, des betreft West-Indië. dat door de sui- Mail' te Sjanghai verneemt dat dete beter zal ze in staat zijn haar Voor het RozenpriËel K. "VOS, Rozenpricelslraat 30. Voor het Loidschekwartier W. ZWART, Clercqslraat 136. Advertentie^ worden zonder ver hoging van prys door hen aangeno- en, terwyl ook voor Abonnementen de Courant door hen wordt zorg edragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. OÜicieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Itaarlem, Doen te weten, dat van heden op He werkdagen, van des voormiddags 0 tot des namiddags 4 uur, tot 3 febr. e.k., 's namiddigs ten 2 ure, ter emeente-secretarie ter visie is ne- ergelegdhet, ingekomen verzoek- ehrift met do bijlagen van G. Hui ebosch, om vergunning tot oprich- ing van eenen gasmotor ia het per- eel aan het Zuider Buiten Spaarne 65b, a dat op den veertienden dag na eden. zijnde 3 Februari e.k., des amiddags ten 2 ure op het Raad- nis der" gemeente de gelegenheid zal rorden gegeven, om ten overstaan van iet gemeente-bestuur bezwaren tegen iet oprichten dezer inrichting in te irengea. Haarlem, 20 Jan. 1898. Burgemeester en Weihouders voornoemd BORËEL. De Secretaris, C. M. RASCH. kerpremiën ia andere lauden geruï-Russische gezant te Peking aan do neerd wordt, kondigde ChamberlainChineesche regeering beloofd beeft, aan, dat de kanselier der schatkist j Port-Arthur te zuilen teruggeven, bij bet parlement een zeer groot be-' drag zou aanvragen om die koloniën te helpen tot die suikerpremiën inge trokken zijn. Naar aanleiding van «leze „mooie woorden" van minister Chamberlain verklaart de engelsche correspondent van het fransche blad le Matindat er al heel weinig vertrouwen te stel len is in de woorden van engelsche staatslieden, vooral waar zy beweren dat Engeland in het algemeen belang zal handelen. Engeland tracht, naar bekend is, do opening van een vrye markt in China toegankelijk voor allo mogend heden, thans te verkrijgen door het Het voorloopige reglement, de aanbieden aan China van eeuleoBiB# ^-juohten-" door. de commissie- opgA Portiek Overzicht. Niet alleen hij Doitschland maar iok bij Oostenrijk vindt de candida- nur van prins George van Grieken and voor net goeverneraentschap van Ireta ernstigen tegenstand. Op de mededeeling der Russische mbassade, dat Rusland deze candi atuur zou voorstellen, moet de sul- an hebben geantwoord, dat daardoor eerd gehandeld in stryd metdewen- chen der Turken en zij er niet toe ion bijdragen om de onschendbaar- ïeid des ryks te handhaven. van eenige raillioenen ponden tuurlyk onder zekere voorwaarden. Een van die voorwaarden is, dat TV lienwan tot een open haven wordt verklaard. Daarentegen moet, indien do cor respondent der Times te Peking goed is ingelicht, nu reeds door Rusland zijn geprotesteerd en kennende den druk, welke- door de Russen op de Chineezen kan worden uitgeoefend en blijkens de laatste gebeurtenissen, ook wordt uitgeoefend, is het nog niet zoo beslist zeker, dat de Chiueezen, hoe zeer zij ook behoefte hebben aan geld, aan het verlangen van Engeland zul len voldoen. Wel zal natuurlyk de Chineesche regeering geneigd zijn con cessies tc doen, doch aileen die con cessies. waartegen Rusland geen be zwaar maakt; dat wil zeggen, waar- i in Rusland geen ber.adeeliug ziet van eigen, geen bevoordeeling van Engel sche belangen. En eer deze beide con- curreerende mogendheden bet eens zyn zal er nog menig woordje gewisseld moeten worden. Te Parijs gelooft men dan ook niet, dat de Chineezen met overyling het Engelsche aanbod willen aannemen. Maandag reeds beweerde de Parjjsehe correspondent der Kolnische Zeitung, op grond van inlichtingen van leidende linancieele kringen, dat de onderhan delingen tusscheu China en Engeland sleepende werden gehouden. Over deze leening wordt nog het volgende gemeld uit Peking In de tweede byeenkomst, die het mits China belooft, uitsluitend Rus sische instructeurs voor het Chineesche leger te gebruiken, en Rusland ver gunt, toezicht uit te oefenen op 's rijks middelen. Middelerwijl houden vijf duizend Russen Port-Arthur bezet; drie Russische oorlogsschepen anke ren binnen, vier buiten de haven. STAS5SSIEISWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 20 Jan. 1898. Frijsk Selskip. doelhet beoefenen en onderhouden van de eigen Friesclie taal, het be vorderen van „Fryske sin en wille" te Haarlem te bereiken. Museum van Kunstnijverheid. Uit de Boekerij van bet Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen alhier worden over 1897 1613 boek en plaatwerken naar 73 verschillende plaatsen in ons land in bruikleen ver zonden. Dat van genoemde Boekerij in de laatste jaren een zoo veelvuldig ge bruik wordt gemaakt is een verblij dend teoken, dat de herleving van het kunstambacht in ons land ken merkt. De gelegenheid voor het verkrijgen van boek- en plaatwerken wordt dan ook zeer gemakkelijk gemaakt; men hoeft zich slechts tot den conservator van het Museum te wenden om alle gewenschte inlichtingen te verkrijgen. Naar wy vernemen, is aan den heer H. Meeuwig, instrumentmaker alhier, de levering opgedragen van bliksem afleiders voor de gebouwen van de gemeente duinwaterleiding. Weldadigheid naar Vermogen Af deeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 21 Jan. hebben zich de volgende personen aangemeld 7 voor werkvrouw. 3 voor naai ster. 10 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 1 voor grondwer ker. l voor sigarenmaker. 10 voor j loopwerk. 1 voor grondwerker. 2 voor men, mits niet vaker dan 1 maal in j schilder. 2 voor portier. 1 voor pak- het jaar dezelfde persoon. Zij mogen i huisknecht. 1 voor huisknecht. 2 voor steld voor het alhier opgerichte „Frijsk Selskip" is nu klaar en zal aan hen die zich op de eerste vergadering bereid verklaard hebben als lid of begunstiger toe te treden worden voorgelegd binnen eenige dagen. In hoofdtrekken luidt het als volgt er zullen gewone en buitengewone vergaderingen gehouden worden, een leeskring en, zoo mogelijk, een zang gezelschap zullen er aau verbonden worden. Op de gewone vergaderingen heb ben de leden de verplichting zoo nu eu dan eens wat voor te dragen, de begunstigers mogen hei doen. De leden hebben er stemrecht, de begun stigers niet. Die vergaderingen zullen eenmaal in de maand gehouden wor den tusscben 15 Sept. en 1 April. Leden en begunstigers hebben het recht ieder éen introducé mee te ne- waschvrouw. 1 voor stopster. 1 voor strijkster. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd twee leden van het huisgezin of twee andere personen op alle bijeenkomsten ook de buitengewone als gast meene men mits tegen betaling van f 1,50 per jaar en per persoon. De contri- worden. butie van de leden wordt voorgesteld I Van 1 Nov. tot 21 Jan. zijn devol- als f 2,50, die van de begunstigersgende personen geplaatst als minstens f2.50. j 5 voor werkvrouw. 1 voor naaister By de buitengewone vergade-1 Particulieren en werkgevers, die ringen, als er sprekers uit den vreemde van bovenstaande aanbiedingen ge komen of by de opvoering van een bruik wensehen te maken v- ordt tooneelstuk, hebben leden en begun-1 beleefd verzocht hunne aanvragen stagers het recht twee personen als j schriftelijk tot het Besuur te richten, gasten mee te nemen. Maar om ook i bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. diegenen van de Friezen alhier, die j Inlichtingen kunnen dagelijks van Tsoeng-li-jamen Dinsdag' hield, is deniet in staat zyn lid of begunstiger9—1 en van 3—5 uur verkregen leenings-kwestie nog niet uitgemaakt, te worden, in de gelegenheid te stel- i worden bh den Administrateur, bureau Engeland eischt het recht om spoor-1 Jen eens of een paar maal per jaar j Dooien, Kamer No 2. wegen te leggen door Juu-nanenSe- Friescli te hooren, worden de buiten-' [B H M E H L A K S Uit de „Staats-Couraat". Kon. besluiten. By de Algemeene Rekenkamer be noemd tot adjunct-commies, de eerste klerk J. G. F. Gyzen. Toegekend de eere-inedaille van de orde vau Oranje-Nassau, in zilver, aau W. van Keulen, bootsman op West Terschelling, in dienst der Noord- en Zuid-Hollandsche Red- dingmaatschappy. Öp zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan jhr. G. S. Boreel, als hoog heemraad van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, provincie Noord- Holland. Maandag a.s. zal eeu tbé-dansant ten Hove plaats hebben. Als gevolg van de interpellatie van den heer Troelstra in de Tweede Ka mer, omtrent de loonen der militaire bakkors, wordt thans door den com mandant der stelling Amsterdam een onderzoek ingesteld naar de loonen der particuliere bakkersgezellen. Do Krooninsigniën. In de Anislerdamsche Courant van 28 November 1S10 zijn de Krooninsig niën van het Oranjehuis als volgt be schreven De Kroon, door de heereu M. Bone bakker Zu. te Amsterdam, zoo sier lijk als kunstig gewerkt, is op voi- gendo wyze saamgesteld. Bene rood fluweelen toque dient om de Kroon rondom het hoofd te doen passen; deze toque is omvat door den goudeu band, welke met edelgesteenten van onderscheidene fonkelende kleuren als saphiren, smaragden en andere omzet isde rand van den bandeau is ge schulpt eu geeft zestien puuten, van welke acht door een f raaien parel bekroond worden, terwijl de achtan- dero zich door gedreven gouden bla den vereenigen met acht gebogen gou den bandelieren, die de eigenlijke kroon uitmaken en, zich bovenaan dezelve vereenigende, aldaar gevat en bekroond worden door eenen gouden wereldbol, met een goudeu kruis op denzelven. Deze acht bandelieren van onderen breed, doch allengs smaller toeloopende, zijn bezet ieder met negen paarlen, die deze zelfde evenredig heid volgen, waar de baudelier breed is, groot zyn en waar die smaller wordt, allengs kleiner worden. De bandelieren zelve zyn van mat goud en de randen van dezelve van glad en gepolijst goud. De Scnepter, vervaardigd door den hofleverancier Meyer te !s Gravenhage munt door nette en smaakvolle be werking uit. Dezelve is van zilver, zwaar in 't goud verguld, met palmet- tes a l'antique. De schepter is eene iNed. el lang, behalve den zich daarop .bevindenden appel. Het kapiteel i daarvan, waarop de Rijksappel met het kruis geplaatst is, is naar de Ko- 'rinthische orde vervaardigd, j De Rijksappel, mede door den hof leverancier Meyer vervaardigd, is ins gelijks van zilver, zwaar in het goud verguld. Dezelve is naar den antieken smaak ingericht, en met schitterende gekleurde steonen, die een fraai aan zien opleveren, omgeven. De Grondwet is, ingebonden door den hofboekbinder Carbenticr te 's Gravenhage. Dezelve is in royaal- kwarto formaat, prachtig en kostbaar in rood fluweel en verguld op sneê gebonden. Aan beide zijden staat 's Rykswapen. verguld. Van onderen is dit prachtige exemplaar der Grond wet met gouden kwasten versierd. Het Rijks-zwaard is een antiek zwaardde greep is bekleed met rood fluweel eu met gesteenten versierd. De Standaard vau het Ryk hangt aan een vergulde speer. De grond vau het vaandel is van witte gewaterde zijde, waaraan franjes en kwasten van goud en blauwhet aan het kunst- penseel van den heer Van Hove te danken Nederlandsche wapen levert een uitmuntend effect op. De leeuwen zyn majestueus en met kracht voor gedragen. De grondwet en de standaard be- hooren niet tot de insigniën. maar waren by de inhuldiging van Willem II, die op 28 November 1840 plaats had, op de zoogenaamde credenztafel voor den troon in de Nieuwe Kerk nedergelegd, zoo ook op 12 Mei 1849, toeu Willem Hl werd ingehuldigd. Prof. Van Hamel. Naar men verneemt onderging prof. Van Hamel te Amsterdam Dinsdag wederom een operatie. Zjjn toestand is naar omstandigheden goed tenoe- InliulcLigmgsfeesten te Am sterdam. Naar men meedeelt is door de architecten Ed. Cuypers en W. Krom hout Czu. een plan ontworpen voor de versiering van don weg, die door H. M. de Koningin by Haar intocht te Amsterdam zal gevolgd worden. Het plan mocht de goedkeuring van het centraal-comité wegdragenalleen de buurt-comité's moesten er nog hun sanetie aan hechten, aangezien de verschillende buurten ook hun deel in de versieringskosten zullen moeten bydragen. Bedoeld worden hier natuurlyk de straten en grachten tusscheu Wees- perpoortstatión en Dam. Hulde aan Zola. Door een aantal Amst. journalisten is Woensdag een telegram van hulde verzonden aan den heer Zola te Pa- rys, wegens zyn moedig optreden tot het verkrijgen van „meer licht" iu de treurige Dreyfus-zaak. Emilie Culp. f Met leedwezen zullen velen verno men, aldus meldt het Hbld., dat de bekende Hollandsclie couplet-zange res, mejuffrouw Culp, Woensdag in Naar net engélsch. HOOFDSTUK V. De natuur scheen haar met een eeuwige jeugd ie hebben toebedeeld. 8) „Hy heeft hun gezegd, dat, als ze voortgaan met hem ioveel geld te brengen, als zy de laatste zes weken idaan hebben, liy er op 't laatst geen raad meer meê il weten „Zoo dadelyk ben ik weder bij je," zegt mevrouw met een zuur-zoet lacbje, niet in tiet minst in de war ©bracht, ofschoon wel een weinig teleurgesteld aan gaande de inlichtingen van het Kilfernfortuin. Tegelijker- njd bemerkend, dat bet vormen der verschillende paartjes liet vlotten wil, begeeft zy zich te midden barer gasten in verdwijnt uit het gezicht. HOOFDSTUK V. De natuur had rozen en lelies op haar wangen getooverd. Nadat A dare oven gewacht heeft, totdat de anderen zich verwijderd hebben, steekt hfl het tennisveld over en loopt recht op het meisje aan, dat nog steeds over den oever staat gebogen. „In spijt van uw on vriendelij ken wensch, zien wy el kaar toch weder," zegt hij op gedempten toon tot haar. Zy kijkt hem aan als iemand, die plotseling uit een droeven droom ontwaakt, en de blaadjes, die zy in de hand houdt, vallen in het water en drijven weg, met een haast, alsof zy niet spoedig genoeg hun doel kun nen bereiken. Maar overigens is zij geheel kalmmet een ernstig gelaat zegt zy tot hem „Gij zyt de verstandigste profeet, dien ik ken," en sceekt hem haar hand toe. „Een zonderling tijdverdrijf hebt ge uitgekozen," her neemt hy op vroolyken toon en gaat plagend voort, „en dan nog wel zoo'n onbeduidend Blaadjes iu het water gooienBy zulk een bezigheid kau men zijn gedachten deu vryen loop laten!" „Welnu dan. Ik stond na te denkenantwoordt zy zachtjes. „Maar gedachten hooren op een buitenpartij niet thuis," zegt hij lachend. „Vergeet gjj uw plicht tegen over de andere gasten niet? Of bevindt er zich geen onder hen. die gy uwer waardig keurt een gesprek mede aan te knoopen?" Haar gelaat betrekt even, maar hij merkt het niet op. „Er zijn hier maar weinig menschen, die zich ver waardigen zouden mij aan te spreken," verklaart zy, door welke uitlegging zy toont hoe groot haar mood on hoeveel grooter nog haar trots is. „Wat een dwaasheid!" zegt by, zijn wenkbrauwen fronsend. „Wie zou het durven wagen „O 1 maar gy vergeet," haar gelaat verbleekt, bij deze woordou, „dat iedereen uit den omtrek van die geschie denis van de juweeleu, die na moeders dood aau sir Lucien zouden komen, afweet. „Denaam van myu vader werd hierdoor geschandvlekt, en ik," vervolgt zy haar handjes ineenslaand, „ben zijn dochter." „Daar moet een eind aan komen." „Het is niet zoo heel gemakkelijk lasterpraatjes te smoren," zegt zij, hoewel vriendelijk eeuigszins bitter. „Velen gelooven in dat leugenachtige verhaal." ..Maar dat is monsterachtig," zegt Adare. „Ik dacht dat dieoude geschiedenis alleen aan onze familie bekend was. Toen sir Lucien haar eeu tyd geleden (hy zegt niet hoe lang het al geleden is) weder opra kelde, kwam zij my pas ter oore. En nu denkt gy, dat die menschen u verantwoordelijk stelien voor...." O, neen, gy moet niet zóó doorslaan. Ik weet wer kelijk niet, wat zij van mij denken en waar zy my voor verantwoordelijk stellen, maar wat ik wel weet is, dat zij my niet ontvangen willen." „En toch zyt ge vandaag hier Zjjn vragen worden op zoo'n ernstigen, bezorgden toon geuit, dat zy onmo gelijk boos op hem kan worden. „Mevrouw is nog een nicht van my evenals...." hier fronst zij even haar wenkbrauwen, „van u. Laat ik u vertellen, dat zy lang zoo kleingeestig niet is als de meeste menschen. Het feit alleen, dat wy bloedver wanten zyn haar anders moeten beletten my beleefdhe den te bewijzen. Gy ziet dus dat..." ,Jk zie, dat gij het by het verkeerde eind hebt," zegt hy langzaam en verwijtend. „Ik ben ook uw neef en..." Maar zy wil niet naar hem hooren. „Ik weet ook niet, waarom ik haar uitnoodiging aan nam," vervolgt zijongeduldig, waaruit blijkt dat zy een harden stryd met haar trots hoeft te voeren gehad, „en waarom ik vandaag hier ben gekomen. Op het oogenblik dat ik aan haaf verzoek gehoor gaf, had ik er al spijt van. Maar mevrouw drong er zoo op aan." „Dus zij „Zij is le eenige vriendin, die ik op de wereld bezit," zegt Amber hem "ernstig in de oogen ziende. Adaro is ten zeerste verbaasd. Dat leelyke, logge, nieuwsgierige schepsel zou de beschermster van dit kleine verlaten meisje zijnHet is een vreemde ridder om drakon te bevechtenNeen waarlijk, in het menschelyk loven wor den soms vreemde tooneelen afgespeeld. Maar hoe dan ook, Hilary zegt tot zich zelf, dat hij mevrouws vriendelijkheid aan zijn uichtje betoond nooit zal vergeten. „Het is verschrikkelijk. Ik zal er voor zorgen, dat 't anders wordt. Ik zal", en in zijn drift, zijn woede en smart, (en hij bemerkt na, dat hij de hevigheid er van nog nooit zoo als nu heeft gevoeld) gaat Hy een weinig te ver, „maken dat by u erkent."

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1