Haarlem's Dagblad op de Place de ia Concorde tegen een salaris van 1500 of 2000 francs per jaar. Pardonhernam ik, bent u mis schien geen achterneefje van Alphonse Allais? Hy keek me zoo stom-verbaasd aan, dat ik een kleur kreeg over myn op merking. Heeft er ooit een conservator van de obelisk op de Place de la Con corde bestaan? vroeg ik hom. Nooit, antwoordde hy: 't is ecu nieuwe betrekking welke ik my voor stel te scheppen, en daarin ligt juist myn groote krachtIk heb geen concurrenten. Ik begon belang in de zaak te stellen. Hoe is u op dit denkbeeld, dat ik gerust buitengewoon mag noemen gekomen? Ik zou het nooit gewaagd hebben het budget zoo'n veer uit zyn staart te trekken. Dat komt omdat u het budget niet nauwkeurig genoeg bestudeert. Ik, mynheer, ik spel 't. U heeft geen flauw begrip van wat men er al niet op vindt. Zoo heb ik by voorbeeld op het budget van het departement van Kunsten cu Wetenschappen den vin ger gelegd op drie postjes, die uw aandacht evenzeer zullen trekken als de mjjne: lo. Salaris van den conservator van de Julizuil, 1500 francs; 2o. Salaris van den conservator van de zuil van Boulogne-Sur-Mer, 5000 francs; 3o. Salaris van den conservator dei- marmerstukken door den Staat aan arme artisten ten geschenke geboden, 5000 francs. Wat zegt u daarvan? voegdehy er opgewonden bij. Dus, riep ik uit, er is een myn heer, dien men 1500 francs betaalt om van tyd tot tyd een bezoekje te gaan brengen aan de Juli-zuil en te zien of zy nog altijd op haar plaatsstaat? Dat schijnt zool Eu men geeft aan een anderen meheer 5000 francs, die eens of twee maal per jaar kijken gaat of de Napoleon van -Bosis nog altijd op zijn zuil te Boulogne sur-Mer staat? Men zou het gelooveu, volgens bet budget. Maar de zuil van Boulogne-sur- Mer da^tcekent van 180-1tegen 5000 francs per jaar heeft 't dus heel wat meer gekost die te onderhouden dan te bouwen. Ik durf er bjjna niet aan denken wat in één eeuw het onder houd zal kosten. Gelukkig, zei mijn bezoeker op den meest gemoedelijken toon, heeft men er nooit iets aan te doen. Waut wanneer men bij het salaris van den conservator nog metselaars of steen- houwerskosten moest tellen, zou men genoeg van die zuilen krijgenFrank rijk zou dan niet rijk genoeg zyn zich die weelde te veroorloovcn. En u vraagt dan conservator van den obelisk van de Place de la Concorde te mogen worden? Natuurlijk. Dat zullen 1500 goed bestede francs zijn en ik verzeker u, dat ik er groote behoefte aan heb. Zoudt u er meteen het baantje van conservator van de Yeudömezuil bij kunnen waarnemen? O, antwoordde hjj zeer beschei den. dat zou te veel zijn. Men moet wat voor anderen overlaten. Ik heb de eer den heer Rambaud kennis te geven, dat hij dezer dagen een verzoekschrift zal ontvangen, door my ondersteund, waarin voor een „bacbelier" zonder beroep om den post van conservator vau de obelisk wordt vraagt. Een eter meer uit de staatsruif! Eene dievenbende. Een dezer dagen is gemeld, dat de vormer Jahu te Kaditz (by Dresden) zyn vrouw en drie kinderen gedood en daarna zichzelf van 't leven be roofd heeft. Deze Jalm heeft een stuk nagelaten, waarin hjj het be staan en "de plannen opgeeft van een groote dieven- en inbrekersbende, waartoe hij zelf behoorde. Op grond van zyn onthullingen zyn reeds 30 personen gevangen genomen. Een Prinses is te Sofia geboren, dochter van Prins Ferdinand en van Prinses Maria-Louisa van Bulgarije. Men beweert dat Keizer Wilhelm zich 16 April te Hamburg naar Pa lestina zal inschepen en vergezeld zal zijn door zyn beide oudste zonen. Op de terugreis, in het begin van Juni, zou bij denkelijk Konstantinopel be zoeken en van daar naar Italië gaan. In de katholieke kerk te Korfoe Hep Maandagavond dc vesper ten einde. Plotseling sprong een jongmeusch op de priesters toe, en sloeg er op los. Een. Ernest Larloux, werd doodge slagen, een ander gevaarlijk gewond. De moordenaar schijnt gek tezjjn. Electrische spoorweg op den Montblanc. De bouw van dezen electrisclien spoorweg is thans verzekerd. De ge meente Les Houches, waaraan byna de gcheelo berg toebehoort, heeft ver gunning gegeven tot den aanleg, en eene wetenschappelijke commissie zal weldra een ontwerp voor den spoorweg opmaken. In 1899 moet de lyn tot aan Moutavert. nabjj de Mer de Giace, op eene hoogte van 2500 meter ge legen, in exploitatie zijn. De Ijjn Geuève—Cluses— Fayet zal van laatst genoemde plaats tot aan Ohamounix worden doorgetrokken, en ook voor deze verlenging zal de electriciteit ais drijfkracht worden gebezigd, zoo dat. wanneer de sectie Cluses—Fayet (die in aanbouw is) met. hare verlenging tot het liefelijk gelegen plaatsje Cha- rnounix, waar jaarlijks duizenden vreemdelingen uit alle deelen van Europa samenkomen, is voltooid, en derhalve de Koning van Savoie direct met Genève zal zijn verbonden, de geheele lengte van den electrischen spoorweg ongeveer 20 kilometer zal bedragen. De voor de electrische mo toren Denoodigde kracht zal ontleend worden aan de 80 meter hooge water vallen van de rivier de Acre, die ge voed wordt door de reusachtige ijs velden van den MontblaDC. De beide electrische fabrieken zullen een ge zamenlijk vermogen krijgen van 4000 paardekracht, waardoor de treinen in staat zullen gesteld worden om de, voor een gedeelte van den weg, zeer groote hellingen, 9°/0, zonder tandrad baan, te kunnen beklimmen. (De Locomotief.) Aardbevingen op Amboina. Een Amerikaanseh reiziger ver haalde als volgt zyne gewaarwordin gen, toen bjj den 23en Juli 1865 te Amboina een aardbeving bijwoonde „In den vroegen ochtend werd ik plotseling gewekt door iets, cat ik mij niet dadelijk verklaren kon maar onmiddellijk daarop hoorde- ik een dof, sterk geraas, diep in den grondhet was geen gebulder, maar een geratel of een snel op elkander volgend ge knal, zooals er ontstaat als een aan tal zwaar beladen karren snel een steile, met ronde keien bevloerde straat afryden. In het volgend oogenblik scheen het, alsof een geweldige reus mijn bed liad aangegrepen, van zich stootte, weer met alle kracht naar zich toetrokIk kwam tot bezin ning en hoorde de stem der huisge- nooteu„Verlaat het huis, red uw leven „Het was een hevige aardbeving, en bij een nieuwen schok kon men verwachten, dat alle gebouwen rond om ons tot een puinhoop zouden wor den. Er was niet de minste wind de kikvorsclien staakten hun eento nig gekwaak, de insecten zwegen. Er heerschte een volstrekte stilte in de natuur, alsof deze zelve in angstige spanning een geheele omkeering ver wachteZulk een onnatuurlijke stilte is benauwend, wekt meer angst dan het huilen van den hevigsten storm of het rollen van den sterksten don der „De volslagen hulpeloosheid, welke men gevoelt, als zelfs de vaste grond onder de voeten hijgt en siddert, maakt den angst snijdend pijnlijk. Het duurde een half uur, en dat half uur scheen een eeuw, maar eindelijk begon 't weer te waaien, en langzamerhand bedaarde de ontsteltenis van mensch en dier. „Ik had lang gewenscht, een aard beving bij te wonen maar sedert dien vreeselyken nacht is er reeds in den klank van het woord iets dat my doet huiveren. „Op Amboina heeft men gewoonlijk elk jaar tenminste één aardbeving, d. w. z. een reeks van schokkenen als er acht of tien maanden voorbij gaan zonder dat er een plaats heeft, verwacht men altijd een zeerhevigen schok Slaven In Florida en andere Zuidelijke Staten van Noord-Amerika schijnen veroordeelmgen tot dwangarbeid al op zeer zonderlinge wjjze te worden toegepast. Om gevangenissen enz. uit te sparen verhuurt men de veroor deelden by openbare veiling aan den meestbiedende, dien zy dan zoolang hun tyd duurt moeten dienen. Zoo zijn onlangs te Albion in Florida 430 mannen, vrouwen en kinderen, zoo blanken als zwarten, voor 21,000 dol lars verhuurd of tijdelijk verkocht, om aan de phosphaatlagen te arbei den en volgens verklaringen van een ooggetuige in de World worden de ongelakkigen er als vee behandeld, op allerlei wyze geslagen en mishandeld. Zola. Omtrent de vervolging tegen Zola zegt de Temps te gelooven, dat zy zal geschieden wegens smaad, door middel van de pers gepleegd, en dat de vervolgden dus zullen terechtstaan voor de gezworenen der Seine. De zaak zal niet in behandeling kunnen komen voor in de eerste helft van Februari, want ook als het openbaar ministerie geen voorafgaand onderzoek noodig acüt, moet er een tyd van twaalf vrije dagen tusschen de dag vaarding en de verschijning verloopeo. en de eerste is nog niet verzouden Op zjjn a'iervroegst zou dus de zaak den 2üen Februari kunnen voorkomen; waarschijnlijk later. De bekende schrijver Bjdrnsterne Björnson heeft liet volgend schrijven gericht aan Zola: „Wees overtuigd, dat geheel Europa bewondert, wat gjj gedaan hebt, zelfs al onderschrijft niet iedereen hetgeen door u gezegd is. Wij zien nu, "dat. als uw werken over de ganscho wereld verspreid worden ter vermeerdering van moed en ter verrijking van het hart der menschheid, dit geschiedt, omdat gy zelf een man van moed en een man van hart zyt." De commissie, die de mislukte meeting in Tivoli-Vauxhali te Parijs heeft uitgeschreven, moet voornemens zyn Zaterdag een nieuwe meeting te organiseeren in het Quartier- Latin en Zondagmiddag eeD groote volksmani festatie op de place de la Concorde. Engelsclie kalmte. Op zekeren avond, gedurende eeD concert in het café Cova, zat een be jaarde heer op zyn gemak de krant te lezen. Hij was zoozeer in gedachten verdiept, dat hij, na zijn sigaar te hebben aangestoken, deze in plaats van zijn lucifersdoosje, brandend in den zak stak. Een Engelschman, die aan een tafeltje tegenover het zyne plaats ge nomen had, hield niet op, hem, in on beweeglijke houding, met groote aan dacht gade te slaan. Met groote deftigheid echter houdt hy op eeDS den bediende aan en zegt G arc-on, zoudt gy my willen zeggen, hóe die heer heetdaar tegenover mijonder de klok die daar de krant leest? Ik zou 't u niet kunnen zeg gen 't Is voor het eerst, dat ik hem zie. Daarop keert do Engelschman zich om en vraagt aan den bediende, welke koffie schenkt Zoudt gij mjj ook den naam van dien beer willen zeggenonder de klok, daar tegenover mij, diegene welke de krant leest? Ik heb hem wel vroeger bediend, maar zijn naam zou ik niet kunnen zeggen, gal' de bediende ten antwoord. Toen wendde de Engelschman zich met de grootste bedaardheid tot den directeur van de zaal en vroeg hem op denzelfden toon Zoudt u my ook willen zeggen, hoe die heer heet. onder de klok, die daar de krant leest? Het spijt mij, mynheer, ik ken hem niet. Wellicht echter, dat de dame aan het buffet dit zal weten. Toen ging de Engelschman op zyn teenen naar' het buffet, groette aldaar de dame en vroeg haar op de beken de wyze Madame, zoudt u my ook kun nen zeggen, hoe die heer heet onder de klok,^ hij, die daar de krant leest O....! antwoordde de dame, het is de advocaat Scortica. Dank uzeer zeide de Engelschman, terwijl hij een diepe buiging maakte. Vervolgens begeeft hy zich met een ernstig gelaat naar het tafeltje van dien heer en zegt hem met de grootste kalmte Mijnheer de advocaat .Scortica, ik heb de eer u myn kaartje aan te biedenJohn Buil Britsch onderdaan. Het is mij zeer aangenaam geeft de advocaat ten antwoord, waar mede kan ik u dieDen? Dank u zeerIk wilde u alleen maar vertellen, dat uw jas in brand staat. Lieve deugd roept de advocaat overeiadspriogend uiten mij dit met zoo'n omhaal vau woorden te komen zeggen De Engelschman greep daarop, on danks hem, naar zijn hand, schudde die heel hartelijk en keerde vervol gens lijnrecht naar zyne plaats terug. Een aap als nachtwaker. De waker van de societeil „Har monie" te Batavia heeft niet zonder succes een aap als politieagent ge bruikt. De ledige ajer-blanda-flesschen, in een hoek van het erf, werden name lijk herhaaldelijk gestolen, en de kas telein stelde daarom den waker in het vervolg daarvoor verantwoordelijk. Deze, deswege beducht, had het idee oin den grooten, gevaarlijken aap van den kastelein, die 's nachts in een boom sliep, in de onmiddellijke nabij heid dier tlesscheu aan een lang touw vast te leggen. En ziet! 'snachts sloop een Chinees stil naar de fies- schen toe en wilde er zich van mees ter maken, maar de aap was met éen sprong op zijn rug, beet hem een stuk uit het oor, krabde hem het gezicht open en scheurde hem dekleerenvan het lijf. Het lawaai, dat aap en Chi nees samen maakten, deed den kaste lein wakker worden en met eeu zweep gewapend naar buiten snellen. Het gebeurde met éen oogopslag vermoe dende, gaf hy den Hesschendief een flinke les en joeg hem daarna het erf af INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. «pSPess Wij maken de Dames attent op den werkelijk voordeeligen uitverkoop in het Magazijn rootc Houtstraat 24. van ra. «j. "visser. Alle MODEARTIKELEN. Zijden Stoffen, Fluweelen, Corsetten en Handschoenen orden van af'17 J a n u ri tegen inventarisprijs.dus beneden inkoop uitverkocht. ünnoodig te bemerken dat zicht- zendingen niet geschieden, maar alles in den winkel a Contant wordt verkocht. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van prijs worden steeds gaarne ver strekt. VervoSg Siadsnieuwtt Teyler. Woensdagavond trad de heer Dr. E. van der Ven in Teylers gehoor zaal als spreker op. Voor hij zyne rede aanving, wydde Dr. van der Ven een woord van herinnering aan de nagedachtenis van Dr. T. C. Winkler, wiens verdiei.sten door hem inwaar- deerende bewoordingen werden ge- schetst. Het publiek gaf door applaus i zyne instemming met deze hulde te I kennen. Sprekers onderwerp was de nieuwere theorie van de electriciteit, om daar mede te komen tot het telegrafeeren zonder draad. Intusschen kon spreker tot zijn leedwezen en voorzeker even eens tot dat van zijne hoorders, aan laatsgenoemd onderwerp niet toekomen daar de inductieklos, noodig voor de toelichtende proeven, defect bleek te wezen, hoewel ze dienzelfden middag nog zeer goed had gewerkt Dr. van der Ven noodigde daarom de aanwezigen uit, den volgenden Woensdag de proeven te komen bij wonen. Heden is door de justitie te Haar lem eeue instructie geopend inzake den brand onder Schalkwijk. ARROKQI3SEMENTS- RECRT3&&K Zitting van Donderdag 20 Januari 1898. De zitting van heden was. helaas, weder grootendeels aan jeugdige boos doeners gewyd. Daar waren" de 14- jarige G. Mes en 11-jarige L.Schulp-: zand, die samen duiven hadden ge stolen by zekeren Handgraaf. Mes was hiermee niet aan zyn proefstuk. Pas heeft hij een vonnis gehad voor stroopery en de rechercheur Verkerk maakte ook nog melding van gesto len caoutchouc-poppetjes. Het O. M. van oordeel, dat het in 't belang van de maatschappij en van de jongens zelveu is, dat ze aan hunne omgeving worden omtrokken, requireerde hunne plaatsing in oen Ryks-werkinrichting tot liun achttiende jaar. Mes protes teerde, zeggende dat zyn moeder hem wel degelijk een opvoeding gaf en hem streng naging. De dertienjarige Dirk Ledder te Wyk aan Zee had zekeren Van der Horst een steek met een mes gege ven, nadat ze elkaar eerst wat met stokken geslagen hadden. Het ventje was, te oordeelen naar de tranen} die hy vergoot, thans vol berouw. De verdediger mr. F. A. Bijvoet, pleitte verzachtende omstandigheden, achtte de straf van 14 dagen gevan genisstraf die de ambtenaar van het O.M. requireerde, te hoog en gevan genis iu 't algemeen voor een zoo jeugdigen knaap niet wenschelijk en concludeerde tot het opleggen van een geldboete. -VDaarna kwam eeu vroolijk drama ter sprake, dat in Hillegora is voor gevallen. De schilder S. L. J. Hus- raan, 36 jaar, tevens nachtwaker van beroep, kwam in 't laatst van De cember op een lumineus idée. Hy stak in den nacht van 22 op 23 Dec. in de deur van de villa van den heer Theodorus van Waveren een afgebroken sleutel, besmeerde een ruit met zeep, maakte daarop een kras, legde een breekijzer op het kozijn en wierp een verbogen wan delstok in de buurt neer. Toen belde hij bij den heer van Waveren aan, vertelde dezen, dat er een poging tot inbraak was gedaan door twee mannen, met wie hy geworsteld had en die hem mishandeld hadden totdat zij op zijn geschreeuw „moord F eu „help op de vlucht wareu gegaan. Dat zelfde verhaal deed Husman aan den gemcente-veldwachter Per- doeD. Zoo goed speelde hy de kome die, dat hy den lieer van Waveren wat drinken verzocht omdat hij zoo j geschrikt wasMaar toch had hy iets vergeten. Er lag dien nacht veel rijm en die was niet afgeschud vau de heesters, waarbij de worsteling zou hebben plaatsgevonden, wat dan toch bad moeten gebeuren. Het doel van de heele vertooning was, den burgemeester te bewegen hem een revolver te geven, waarom hij vroeger al vergeefs gevraagd had. Overigens erkende hij volledig. De man staat dan ook, volgens zeggen van Perdoen, zeer gunstig bekend. Het O. M. qualificeerde het mis drijf als het schenden van den bijzon deren ambtsplicht van onbezoldigd gemeen te-veld wachter en vroeg de veroordeeling van bekl. tot gevange nisstraf van 3 maanden. Een messteker. Hartman, die op den 23en Dec-, eene vrouw, met wie hy samen leefde in een logement met een mes onder de rechter borst had gestoken, waar door eene kleiuo bloedende wonde was ontstaan, hoorde 3 maanden ge vangenisstraf tegeu zich eischen. Naar wij vernemen zal de heer dr. G. A. Haremaker, arts hier ter stede, die reeds sinds eenige weken tijdelijk uit zyne praktijk was, deze niet hervat ten. De lieer E. von Saher, directeur van do school voor Kunstuyve. beid, zal vermoedelijk van April tot Sep- teinber afwezig zyn tcugevolge van eene reis naar Indië, ter vervulling eener opdracht als lid van het Neder- landsch comité voor de Parijsche ten toonstelling in 1900. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd heden aan liet gebouw van het pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed: Het voorzien der boorden van het Groot NoordhollandïCh Kanaal, in drie pereeelen. Ramingle perceel f 4000, 2e per ceel f 9500, 3e perceel f 6000. Voor het le perceel kwamen 13 inschryvingsbiljetten in, waarvan dat van H. Dinkla te Buiksloot, het laagst voor f3400. Voor het 2e perceel 11 biljetten, waarvan dat van G. .Smit Cz., te Nauerna het laagst voor f8952 en Voor het 3e perceel 10 biljetten en was dat van G. D. van Doorn te Haarlem het laagst voor f5762. Particuliere Arbeidsraad. Aan het jaarverslag over 1897 van den particulieren arbeidsraad hier ter stede omleenen wij het volgende Nadat het Bestuur heel t aangetoond dat de groote tusschenruimte, die er, tusschen^ de aanneming van de wet op de Kamers van Arbeid en de in werking treding daarvan, nog steeds bestaat, een verlammendeu invloed op de Raden heeft uitgeoefend, waardoor zelfs enkele hunne geregelde verga deringen hebben opgeheven, deelt het voorts mede, dat de heer A. Eesink wegens zijnen gezondheidstoestand zich, in den aanvang des jaars,genood zaakt zag, als voorzitter te bedanken. De Raad moest, zy het ook met leed wezen, in dit besluit berusten, doch gevoelde zich gedrongen den heer Resink dauk te betuigen voor de vele aan den Raad bewezen diensten. Met 't oog op het in werking tre den der Kamers van Arbeid besloot de Raad geen nieuwen voorzitter bui ten den Raad te kiezen, maar den 2en voorzitter, den heer J. W. G. Droste te verzoeken, zoolang als voor zitter te willen optreden, "aan welk verzoek door dezen werd gevolg ge geven. lieschillen tusschen patroons en werklieden werden den Raad niet ter beslechting voorgeleerd. Een ingekomen klacht over het niet verzekeren van de werklieden tegen ongelukken, naar aanleiding van den val met doodelijken afloop van den stucadoor A. Kippenuan te Bloemen- daal, gaf den Raad aanleiding eens te onderzoeken in hoeverre het hier te Haarlem met de verzekering tegen ongelukken en invaliditeit stond. Tot zijn groot leedwezen bemerkte hy dat slechts éen stucadoorsbaas en enkele schildershazen jhun werklieden hadden verzekerd. Besloten werd om door middel van de pers de werkgevers eu de patroons nogmaals hun aan dacht hierop te vestigen, daar de ge ringe premiï die hiervoor moet be taald worden, zeer zeker niet op weegt tegen de groote verantwoorde lijkheid van den patroon tegenover zyn werklieden. Het Ned. Werkl. Verbond c.s. ver zocht den Raad adhaesie te willen betuigen aan het door hen aan B. en W. gerichte adres in zake minimum loon en maximum arbeidstijd. Gedeel telijk kon hy daaraan voldoen, daar de Raad nog niet geheel gereed was met zijn onderzoek in zake de hoe grootheid van het loon. Eerst later, nadat alle pogingen om met de patroons tot overeenstemming te komen, waren vruchteloos gebleven, besloot de Raad^ op eigen initiatief de zaak verder te onderzoeken. Na een grondig onderzoek besloot de Raad op eeti doeltreffend schrijven van B. en W. hunne Edelachtbaren te antwoorden, dat (naar zyne mee ning een miuimumloon van 20 ets. per uur voor een normaal bekwaam werk man, bij een maximum arbeidsduur van 65 uur per week als minimum diende vastgesteld te worden. Inzake de Kamers van Arbeid mocht de Raad tweemaal een schrij ven ontvangen vau zijne Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid en een van B. en W. Het eerste bevatte het verzoek, op te geven in welke bedrijven gedurende den loop des jaars, slechts gedeeltelijk werd gearbeid. Na onderzoek moest Z.Exc. geantwoord worden dat voor zoover den Raad bekend was derge lijke bedryven te Haarlem niet be staan. Het tweede, zoowel als dat van B. en W. handelde over de vragen inzake de inrichting van de Kamers van Arbeid. Het belang van een goed overwogen antwoord op die vragen inziende be sloot de Raad, door middel van de Pers en circulaires, alle bekende patroons en werklieden-vereenigingen daarop hun aandacht te vestigen en na bespreking een of twee afgevaar digden naar den door den Raad te beleggen vergaderingen, af te vaar digen. Daarop vergaderde de Raad den lOen Dec. met de afgevaardigden van de patroons en den 13eu Dec. met die van de werkliedenverenigingen. Het rapport dier vergaderingen aan gevuld met de meening vau den Part. Arbeidsraad is ZEx. toegezonden, terwijl een afschrift daarvan aan B. en W. is ter baud gesteld. Ten slotte acht de Raad zich ver plicht, openlijk zyn dank te betuigen aan zyn rechtskundigen adviseur, den heer Mr. H. Ph. de Kanter voor de wyze waarop deze de wet op de Kamers van Arbeid heeft toegelicht en voor zijne adviezen waarmede hij ook weder dit jaar den Raad heeft bijgestaan. Meer dan waarschynlyk zal dit hei laatste jaarverslag van dezen Raad zyn daar die weldra, hetzij dooreen of meer Kamers van Arbeid, die van Regeeringswege zullen worden opge richt, zal worden vervangen. Déze gesteund door de wet en aller mede werking kan of kunnen meer ten goede uitwerken dan de Particulieren Arbeidsraad zelfs met den besten wil vermocht. Men den wensch dat de verwachting tengvolle zal worden beantwoord, wordt dit jaarsverslag besloteu. Opheffing Meisjesschool. Reeds weken geleden meldden wy, dat; bij B. en W. het plan bestond voor te stellen, de Meisjesschool van mej. Klomp te laten vervallen en de leerlingen daarvan over de twee op leidingsscholen voor jongens te ver- deeleu. Van zoogenaamd beter inge lichte zijde werd dit toen weerspro ken. Thans ligt het voorstel van B. W. evenwel voor ons. Verder stellen B. en W., ooii ge heel overeenkomstig ons toenmalig bericht, voor de 2de opleidingsschool thans aan de Nassaulaau. pver te brengen naar hot gebouw, waar nu de school van mej. Klomp is geves tigd en laatstgenoemd gebouw te vergrooten van acht tot twaalf lokalen en de school aan de Nassaulaan te bestemmen voor 2e Burgerschool. De samenvoeging zou kunnen gescheiden zoo, dat de lagere klassen bij die der jongensscholen worden ingesmolten, terwyl de hoogere klassen ais over gangsmaatregel, als afzonderlijke klas sen moeten blyven bestaan. Eindelijk stellen B. en W. voor aan het geheele personeel der Meis jesschool met 1 Sept. e.k. eervol ont slag te verleenen, hetgeen evenwel niet wil zeggen, dat geen harer nu na dien datum in dieDst der gemeente zou kunnen blyven. Benne broek. De inzameling der bydragen aan het Nationaal Huldeblijk voor H.M. de Koningin-Regentes binnen deze gemeente, heeft opgebracht ruim f 122. VERVOLG R1EUWSTUOIHGEN. Gladstone. De Pall Mall Gazette meldt Wy vernemen op uitstekend gezag dat de gezondheidstoestand van Glad stone, die op het oogenblik te Cannes vertoeft, zeer ernstige bezorgdheid inboezemt. Gladstone's betrekkingen echter weten van niets dat de onrustbarende geruchten omtrent Gladstone's ge zondheidstoestand zou rechtvaardi gen. Alleen had hij, naar zij wisten, sedert zijne aankomst te Cannes last van zenuwpijn. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek is een inge zonden stuk tot een volgend num mer blyven liggen. Stoom vaartberichten Het stoomschip Prinses Marie, van Amst. naar Batavia, arriv. 19 Jan. te Genua. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amst. uaar Batavia, arriv. 19 Jan. te Batavia. Het stoomschip Koningin Wilhel- minavan Batavia naar Amsterdam, pass. 18 Jan. Point de Galle. Het stoomschip Oengaran, van Rot terdam naar Java, vertr. 19 Jan. van Southampton. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, vertr. 19 Januari van Port Said. Het stoomschip Lombokvan Am sterdam naar Batavia, arriv. 19 Jan. te Padang. Het stoomschip Soembing vertrok 19 Jan. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Bromo. van Java naar Rotterdam, vertrok 19 Jan. van Aden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 19 Jan. J. P. Kui pers en J. v. Oest. 20. W. Worsten C. v. Hemert. Getrouwd: 20 Jan. L. J. C. Wïl- linck en C. M. C. Veldheer Bevallen: 19 Jan. C. Toeset— Kuijer d. G. Bakker—Lok d. 11. Overleden: 18 Jan. K. de Lange 65 j. Bartelj.str. 19. P. Jonker -16 j. Schoterstr. P. A. Spoor 7 m. d. Brou- wersstr. 356e STAATSLOTERIJ Donderdag 20 Jan. 1398. 5e klasse 7e lyst. No. 18939 f1500. No. 14436, 15650 of 16650 f 1000. No. 5957. 6445, 7109, 12018,15449, f400. No. 6266,11944,16040,18510,20758 f200. No. 6678, 7786, 8007. 8226, 11192, 11592. 13072, 17050, 17866 f 100. Pryzen van f70. 4 239549-">7 817310897 14626 17533 55 24484977 8.'51111241468917711 60 2480;") 191 828311143 14715 17746 70 2550 5">86 *29011367 14737 17975 177 2575 5508 8467 11407 1 18841.814 206 2o135511 85381144815237 18125 211 2685 5551 8596115781524018262 230 2800 5645 894511707 15363 18270 262 2835 5330 8970 119751542618 65' 45230086ni2 9085 12064 1555618734 685 SOK6066 9259 12196 15597 18833 743 3048 6070 9294 12235 15617 18896 86 13228 6117 «3*91233015809 18907 921 3243 6267 9376 12485 1599619009 1011 32886416 9424124981605311)106 1037 3303 6514 9128 12524 1631519235 1123150 6534 945812677 1632910499 1.42 3490 6589 957313353 16407 1950S 251 3594 6629 9574 1338916445 19533 1375 3703 6786 9716135301652819570 141437796806 975 137621664919594 1128 3805 7293 9784 13836 677519860 1573 3940 7520 9871 13850 6813 19887 1601 4076 7612 99351393816973 19951 1655 4114 76781013513982 1715719991 1656 4145 7721 10139140501718520065 1798 4272 781210251 14095 1724520406 181442967829 03<>7 14135 17264 20416 1931 4403 799210308143801728520456 197045258005 1087914393 17351 20572 2124 4625 8024 10436 14459 17-151 20598 2261 4641 8073 1046514528 1740-1 20663 2349 48(56 8083 10855 14562 17518 20923 Wegens te late aankomst der lyst moeten de Nieten tot een volgend nummer blijven liggen.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3