wilden minder formaliteiten, om bet 3o. De schoolbesturen houden de te vergemakkelijken. bijdragen der leden van het fonds, Bijzondere wenken met het oog op by de uitbetaling der tractementen het komend wetsontwerp betreffende in en dragen deze vóór ulto. Decem- de vaderlijke macht, gaf de heer van ber 1898 en zoo vervolgens jaarlijks Lier verhooging van de tracte menten der leden van't Hoog Militair Gerechtshof vroeg de heer Melvill ran Lyuden, door den heer van Alphen* ondersteund. Op verbetering der rechtspositie van de gehuwde vrouw drong de heer Rutgers aan, de heeren Rahusen en v. Nispen tot Pannerden op weer andere wetswij zigingen, waarover we meer zullen hooren als Minister Cort van der Linden de wenken en wenschen zal beantwoorden. G. Jr. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Groenloo, mr. G. P. ter Braak, advocaat, wo nende te Eibergeutot burgemeester der gemeente Mill en St. Hubert "W". J. H. Verstraaten. Ontheven van de hun opgedragen functie in den militieraad in het 3e militiedistrict der provincie Noord- Brabant, de luitenant-kolonel der in fanterie Mejjer en de majoor der in fanterie jhr. Bloys van Treslongen benoemd tot militair lid van dien mi litieraad de majoor Huberts en tot zijnen plaatsvervanger de majoor Che- riex, beiden van het 6de reg. infan- teri' Aan J. D. Wetsels, op zjjn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Sliedrecht met dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten. Aan den luitenant ter zee 2e kl. W. Gaade vergunning verleend tot het waarnemen van eene particuliere betrekking buiten het zeewezen, voor den tijd van 1 jaar, ingaande i Fe bruari a.s. onder stilstand van non- activiteits-traktementen en zonder op klimming in de ranglijst. Een pensioen van f 591 verleend aan A. Groene veld, laatstelijk kom mies le klasse bij 's Rijks belastingen. Aan J. C. Arnoldy, stationschef bij de Holiandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, wonende te 's-Gra- venbage, verlof verleend tot het aan nemen van het ordeteeken der derde klasse van den derden graad der orde van den Dubbelen Draak, hem door den keizer van China geschonken. De met verlof in Europa aanwe zige kapitein der infanterie van het leger in Xed.-Indië, H. 's Graeuwen, en de met verlof in Europa aanwezige lste-iuitenant der infanterie van het legar in Xed.-Indië, J. L. L. M. Wittich, terzake van lichaamsgebre ken, het gevolg van verwonding in den stryd, met ingang op 1 Februari 189S, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen. Pensioen voor Katholieke Onderwijzers' Aau de katholieke schoolbesturen in het bisdom van Haarlem is door Z. D. H. Mgr. Bottemanne het vol gende schrijven gezonden: „Het verheugt ons ten hoogste, u te kunnen mededeelen, dat sinds 1 Januari het pensioenfonds voor onze katholieke onderwijzers opgericht en daarmede een sinds lang genoemde wensch vervuld, in een sinds lang gevoelde behoefte voorzien is. Alle thans in ons bisdom werkende onderwijzers en alle besturen, waar onder zjj werkzaam zijn. werden door ons gehoord, en ter onze groote vol doening hebben wij overal de noodige medewerking gevonden: zoodat wjj dan ook in" de gelegenheid zijn. de volgende bepalingen te maken en bij dezen te uwer kennis te brengen. aan den penningmeester van het fonds thans den weledelen heer v. Schaik Prinsengracht 651 Amsterdam af, tegeljjk met hun eigen bijdrage (te zamen 5 pCt. der tractementen, na aftrek van f 180 voor iederen onder wijzer, zie circulaire van Sept 1898). Tevens geven wjj by dezen aan al onze rekenplichtige schoolbesturen de noodige machtiging om de gewenschte bijdrage jaarlijks op hun begrooting (ook die voor 1898) te brengen, en zoo noodig, uit de kerkekas te be strijden, aangezien het hier geldt de belangeu te verzekeren niet slechts van het onderwijzend personeel, maar ook van het katholiek onderwijs zelf, waarvoor onze H. Kerk te allen tijde de grootste zorg heeft gehad, waar voor haar nooit eenig offer te groot is geweest. Gevaarlijke baldadigheid. Door een bewoner der Bilderdjjk- kade te Amsterdam, is by de politie aangifte gedaan, dat zijn 14-jarige zoon Dinsdagavond in de De Genes- testraat door een revolverschot in het been was getroffen. By onderzoek bleek dat een 15-jarige knaap uit baldadigheid twee schoten uit een fiaubert-pistool had gelost, waardoor bjj ongeluk een kogel in het dikke van het linkerdybeen van den 14- jarigen knaap terechtkwam. De wond is niet levensgevaarlijk. Inbraken in Rotterdam. Woensdagavond meende de bewo ner der tweede verdieping van een De agent van politie C. L. S., die inwoont bij zjjn zwagers, die een schoenwinkel hebben op de Kruiskade te Rotterdam, hoorde Woensdagavond geraas in huis, en in de meening dat het zijn beide zwagers waren, riep hij hun nog toe zich alsjeblieft een beetje stil te houden. Maar jawel, een gerucht alsof er iets brak, hield aan. S. stond nu op om naar zijn zwagers te gaan, doch tot zijn ver bazing ziet hij, in den winkel ko mende, een wildvreemden man met één been en met zjjn hoofd door het tuimelraam boven de winkeldeur han- lo. Van nu af mag geen onder- gen, bezig om zich naar binnen te wyzer meer aangesteld worden aan i werken. Zoodra ae inbreker S. zag, onze parochiale scholen, tenzij hij liet hy zich pardoes uit het raam op lid zij of zich verbinde lid te wor- j de straat vallen, doch de agent opende den van genoemd pensioenfonds. even vlug de straatdeur en sprong, 2o. Alle onderwijzers, die reeds j nog half gekleed, bovenop hem. Hy aan de bizondere scholen van Ons wist hem te overmannen en nu was bisdom zyn aangesteld en den leeftijd I 's mans lot spoedig beslisthy werd huis aau de Gedempte Botersloot te Rotterdam gerucht te hooren in de woning van zyn benedenbuurman, een koffiehuishouder, van wien hij wist dat hy met zijn gezin afwezig was. Hy ging naar beneden, zag de dear van de woning openstaan en ontmoette in die woning twee mannen, die hy aangreep en trachtte vast te houden. Een worsteling ontstond en alle drie rolden de trap af, doch de moedige burger hield een der onbekenden ste vig vast. Op zyn hulpgeroep (de an dere insluiper was intusschen de straat op gevlucht) kwamen enkele perso nen toeschieten, die hem hie1 pen den verdachte over te brengen naar het politiebureau, waar bleek dat de aangebrachte een overbekend recidi vist is. Uit een onderzoek, door de politie in de woning ingesteld, bleek, dat men reeds bezig geweest was aan eene kast te brekende sporen daar van waren duidelijk zichtbaar. Als de vermoedelijke medeplichtige van „de Pil" aldus staat de gearres teerde bekend, hield een agent-majoor Donderdagochtend in een logement in de Bagijnenstraat zekeren B. de Haan aan, eveneens een beruchte figuur, onder zyne kornuiten bekend als Piet de kolenwerker, Zyn arres tatie geschiedde op het door een paar vrouwen bevestigde vermoeden dat een pet, gevonden in het portaal op de Gedempte Botersloot aan hem zou toebehooren. Ook deze recidivist is op het politiebureau in do Lange Toren straat in bewaring gesteld. brutaal weg, dat hy geheel onschuldig was. Toevallig ging hy juist voorbij den winkel, toen ny ineens door S. besprongen, gegrepen en als de dader aangewezen werd en dat, niettegen staande hy den werkelyken inbreker hard beeft zien wegloopen. Het bericht, dat een nieuw stations gebouw te Alkmaar zal worden ge sticht, was niet juist. Door de direc tie der H. IJ. S. M. is wel een aan grenzend perceel aangekocht, doch die aankoop zal strekken tot ver grooting van het stations-emplace ment, een gevolg van de nieuwe lijn Alkmaar—Hoorn. De Noorderstoomtram vereeniging, die een verbinding tusschen Alkmaar en Scbagen, langs het Noordhollandsch Kanaal tot Zypersluis en van daar langs de Groote Sloot tot Scbager- brug wenscht tot stand te brengen, heett by den raad dezer gemeente concessie aangevraagd voor het leg gen van de tram langs de wegen en door de kom der gemeente. Genoemde concessie is door den raad in zyne vergadering van Woensdag verleend op voorwaarde, dat de tram lijn op minstens 1 meter afstands van den rijweg zal blijven, dat zy langs de markt zal loopen en dat zy in verbinding zal worden gebracht met de spoorlijn, Helder—Schagen—Am sterdam en de tramlijn Scbagen— Wognum. Honder dj arigen. Den 2en Februari hoopt de oudste inwoonster van Gouda, mevr. de wed. A. Koek—de Wit haar lOOsten ge boortedag te vieren. Denzelfden raerk- waardigen leeftijd hoopt Gerrit Cor- neliszoon Buurman te Grootebroek, den 8en April te bereiken. Woensdagavond is te Oudewater een Utrechtsch wagentje met vyf bruiloftsgasten, tamelijk wel onder den invloed van sterken drank, in den IJsel gereden. Allen werden gered, maar een hun ner, vader van 10 kinderen, verkeert in een bedenkeljjken toestand. Op het Kampereiland is het boe renerf van G. Holtlaod Donderdag morgen afgebrand. Daarbij zijn 20 stuks vee en 2 paarden omgekomen. Diefstal van effecten. Te Winschoten is door den heer B., rustend zeekapitein, bij de bereden politie aangifte gedaan, dat hem een trommel, inhoudende twee effecten ter waarde van f 5000, is ontstolen. Zekere F. B., van Scheemda, met wie hij samenwoonde, is sedert ook hei melijk vertrokken. Nadere bijzonderheden ontbreken. Voor de keerzijde3e pry's, het ontwerp van den heer J. Knyper. Met de conclusiën van dit verslag hebben Hare Majesteiten goedgevon den Hoogstderzelver instemming te betuigen. Emile Richebourg. Te Parys is plotseling overleden de romanschrijver Emile Richebourg, die voornameljik bekend is geworden door zyn hartstochtelijke liefdes- en zyn sensationeeleavonturen-romans.Riche- bourg was in 1833 geboren en woonde sedert 1850 te Parys. Zyn meeste romans, „L'enfant du Fauburg", „Les deux Berceaux", „La dame en noir' enz., zyn. als feuilletons gepubliceerd. Leiteren en Kunst. Gedenkpenning inhuldiging. De jury van den prijskamp ten be hoeve van den gedenkpenning, welke H.M. de Koningin wenscht te doen slaan ter gelegenheid Harer plech tige inhuldiging te Amsterdam, heeft in een verslag aan H.M. de Konin gin-Regentes medegedeeld, dat voor den wedstrijd voor het vervaardigen van een definitief ontwerp ingekomen zijn 1. van den heer Bart van Hove; een ontwerp voor de voorzijde (in twee exsmplaren) 2. van den heer J. H. Baars a. een ontwerp voor de voorzijde b. een ontwerp voor de keerzijde in twee exemplaren 1. allegorie2. het Nederlandsche wapen 3. van den heer C. J. Begeer a. twee ontwerpen voor de voor zijde b. vier verschillende ontwerpen voor de keerzijde met kleine afwij kingen in de details 4. van den heer J. Kuvper: een ontwerp voor de keerzijde. De uitslag van het onderzoek van de jury was als volgt Voor de voorzijdele prijs, het ontwerp van den heer Hove. RECHTSZAKEN. Met z'en vijven. Vjjf jongens, de jongste 15, de oudste 17 jaar, stonden Donderdag te Am sterdam terecht. Ze hadden in Nov. van het vorige jaar by hun straat- zwerven behalve kattekwaad. nog andere dingen gedaan die hen met de justitie in aanraking brachten. Drie zware, gegoten, ijzeren rozet ten getuigden daarvan. De jongens waren aan de Roggeveenstraat over een schutting geklommen en hadden twee rozetten weggehaald van het terrein daarachter. Die verkochten ze by een voddenhandelaar. en ze namen een kar mede terug om nog meer te halen. Hun doen werd echter opge merkt door eeu agent van politie, die een oogje in 't zeil hield en de kna pen snapte. Ze bleken nog meer op hun gewe ten te hebben. Een paar van hen werden op een goeden dag gevonden op het dak van een huisje aan de Vierwindenstraat, bezig lood af te sny'den. Een dezer jongens werd door den bewoner gegrepen, maar hy spartelde zoo tegen, dat beiden van het dak vielen, en de knaap, die het e^rst van den schrik bekomen was, het hazenpad kon kiezen. Hy waarschuwde daarbij uodat zyn kameraad was achtergebleven. Deze jonge vriend vond van het dak spriugen maar beter dan bet risquante vallen en maakte zoo ook dat by wegkwam. Een derde misdrijf was het stelen van lood van een pakhuis op het Prinseneiland: een vierde het weg nemen van een jachtvest van een uit stalling aan den Haarlemmerdijk. De jongens bleken kinderen te zijn van fatsoenlijke werklieden. Slecht onderwijs, lust tot kattekwaad, gemis van werk hadden hen tot zwervers gemaakt, en er werd thuis niet zoo nanw op gekeken of de bsngels wel des nachts terugkwamen. Een twee tal woonde in een ouden stoomketel, die op een terrein op het Prinsenei land lag. De ruimte daarin schijnt vry groot geweest te zijn. De jongens hadden er matten ingelegd en een paar zakken voor dek. Er hingen een paar gordijntjes voor en zelfs een lampje, dat des avonds werd opge stoken. Drie weken lang duurde dit huishouden. Als het water laag stond, konden de jongens langs den water kant „thuis" komenwas de water stand hoog, dan moest over de schut ting geklommen worden, welke evo lutie door een straatlantaarn, die er vlak bijstond, belangrijk werd verge makkelijkt Het O. M. by de rechtbank achtte de jongens Bartele, De Moedt, Bak ker en Schuehard schuldig aan den diefstal van ijzer aau de Roggeveen- straat Bartele en Femer aan lood diefstal in de VierwindenstraatFe mer aan het wegnemen van bet jacht vest, en Moedt aan den diefstal van lood van het pakhuis. Voor Bartele en Bakker, die nogjgeen 16 jaarwareD, werd opzending naar het rijksopvoe dingsgesticht gevraagdvoor Moedt Schuehard 3 en Femer i> maanden gevangenisstraf. Hbld. vroeger uitgesproken eisch van 1 jaar gevangenisstraf voor Fraus en 2 jaar voor Dankers. Dieven aan liet Centraal station. GEMENGD NIEUWS De zaak-Dreyfus. De lntransigeant zegt. te kunnen verzekeren, dat de officieren die op Zola's getuigenlijst staan, elk afzon derlijk een „uitdrukkelijke uitnoodi- ging" ontvangen hebben, niet voor het assizenhof te verschijnen. Ook Esterhazy zou op het ministerie van oorlog ontboden .zyn, met 't zelfde doel. Alleen de minister van oorlog zou getuigenis afleggen voor het hof. Te Weenenis men overtuigd zegt do correspondent van de Maqdebur- qische Zeitung dat de Oosten- rjjksch-Hongaarsche vertegenwoordi ger te Parys geen vergunning zou krijgen, in Zola's proces als getuige op te treden. De Jour komt nu nog met het praatje dat de verklaring van kapi tein Lebrun-Renaud niet openbaar gemaakt kan worden, omdat de Dnit- scho gezant gezegd, en nog dezer da gen tegenover Hanotaux herhaald zou hebben, dat hy zyn koffers zou pak ken indien hy of een lid van de am bassade in de Dreyfus-zaak betrokken werd. Iedereen weet, schryft de Antwerp- sche Matin, dat mevrouw Lucy Drey fus de dochter is van Hadamard, den Parjjscben handelaar in diamanten. Het blad heeft verscheiden kooplie den naar Hadamard's fortuin, zyn goeden naam en crediet gevraagd. De antwoorden warendat Hadamard's crediet onbegrensd, zyn eerlijkheid onbesproken .was, en dat hy op 8 a 9 millioen geschat werd. En iemand wiens schoonvader ne gen keer millionair is, zou zijn vader land verkocht hebben om eeu paar bankbiljetten, zegt het blad. Dat geeft te denken Een rooverlioofdman. Men herinnert zich wellicht nog de romantische rooversgeschiedenis, die in het jaar 1891 zooveel opzien baarde. Den olen Mei toch had 's nachts een rooverbeude, onder aanvoering van zekeren Athanas, den Orient- express naby het Turksche station Tscherkeskoi, weinige mijlen van Kon- stantinopel verwijderd, doen ont sporen. De reizigers, die zich in den trein bevonden, eeu gezelschap uit Duit- schers en één Eogelschman bestaande, werden uitgeplunderd en daarna in gevangenschap medegevoerd. Het grootste deel van het gezelschap werd kort daarop vrijgelaten met uitzon dering van vier Duitsche passagiers, die zy als gijzelaars terughielden. De vyfde gevangene werd naar Konstan- tiuopel gezonden om te berichten, dat de gevangenen gedood zouden worden, wanneer er geen losgeld van 200.000 franken voor hen betaald werd. Op de tusschenkomst van de Duit sche regeering betaalde de Turksche den losprys en de passagiers konden naar hun haardsteden terugkeeren. Wel werden later nu en dau een paar leden van de rooverbenden gevangen genomen, doch Athanas zeiven had men nog niet te pakken. Thans echter moet dit wel het geval zijn volgens mededeelingen uit Bulgarije, waarde hoofdman (te Kuslowitza) rustig leefde en veel weldaden aan de armen be wees. Althanas moet zich daar zóó popu lair gemaakt hebben, dat toen hij eergisteren onder sterk escorte naar Sofia gebracht werd ISO inwoners van Kuslowitza aan vorst Ferdinand telegrafeerden om zyn vrijlating te verzoeken. Men ziet, dat het romantisme in het dagelijksch leven nog niet geheel dood is. Verliezen bij werkstakingen. Nu de werkstaking in het Britsche machinebouwvak ten einde loopt, ma- Donderdagmiddag werden in de ken Eogelscbe bladen de volgende Bart van j zaak tegen Frans en Dankers, do kostenberekening. beide mannen die gevat zijn wegens j De werkstaking heeft zeven maan- werk en by aanverwante vakkeu wa ren ten gevolge der lock outs nog 7000 man werkloos. Bovendien hadden 5000 bekwame, niet aangesloten werklieden het werk neergelegd. Ook deze zyn uit de kas der vereeniging van werk tuigmakers onderhouden. De Amalgamated Society of British Engineers bezat by den aanvang van de werkstaking een fonds van 360,000 pd.st., waarvan 60,000 pd.st. niet voor een werkstaking mochten wor den uitgegeven. Zy ontving van de 60,000 leden, die aan den arbeid ble ven, ongeveer 300,000 pd.st. en van buiten 140,040 pd. st. Dat maakte te zamen een stakingskas groot 740,000 pond sterling. Gemiddeld heeft de A. S. E. per week aan 32,000 man uitkeering be taald, zynde een totaal bedrag van 720,000 pd. st. Het rechtstreeksch verlies van de werklieden aan loonen wordt op twee millioen pond sterling geschat, maar in deze som zyn niet inbegrepen de verliezen van werklieden van aanver wante vakken. Zoo schat de secreta ris van de vereeniging van ketelma kers, het verlies voor zyn vereeniging op 150,000 p.st. Andere kleine vak verenigingen hebben haar fondsen geheel uitgeput. Het totaal verlies aan loonen van de leden der vakverenigingen wordt op drie millioen pond sterling geraamd. Een werkstaking van Romeinen. By de première van „Julius Cae sar" in Her Majesty's Theatre te Londen duurde een der entre-acteu juist vóór het groote tooneel met de redevoering van Antonius verbazend lang. De oorzaak was, dat de oude Romeinen op het tooneel het werk gestaakt hadden en weigerden op te treden, wanneer de directeur Beer- bohm Tree hen niet extra betaalde voor de vele repetities die de figu ranten voor liet beroemde tooneel hadden moeten houden. De Romeinen hadden het oogen- blik voor hun werkstaking zoo goed gekozen, dat Reerbohm Tree wel moest toegeven en betalen. Daarna kon hy of het van harte gegaan zal zyn hen aanspreken metFriends, Romans, country men" en wat daar verder volgt. Haat tussclien Duitscliers en Tsjechen. De Tsjechische inwoners van Wee nen hebben besloten hun belasting biljetten alleen in 't Tsjechisch in te vullen, opdat er ook in Weenen Tsje chische ambtenaren en gemachtigden in de belastiugcommissie zouden wor den benoemd. Natuurlijk zal het ge meentebestuur van Weenen, of wie het zy, die biljetten enevoudig als niet ingevuld beschouwen. Op de meisjesburgerschool teGraz weigerden dezer dagou Duitsche meis jes by de gymnastiek de banden te geven aan de beide dochters van den overste Pertsjevits, omdat deze ge zegd hadden„Wy geven niets om de Duitsche honden in Grazdie moesten allemaal doodgeschoten wor den." De overste, vertoornd dat iemand zijn dochters wilde uegeeren, kwam in de school en schold de Duitsche meisjes en de gymnastiek-onderwijze- res uit. De directeur van de school kwam aanloopen, en de woordenwis seling liep zoo hoog, dat de overste den directeur uitdaagde. De burgemeester zal waarsebynlyk de zaak laten onderzoeken. Eeu boutade. Alfred Capus van de Figaro vond in de vechtpartijen in de Fransche Kamer een welkome aanleiding tot een boutade. Mevrouw vraagt aan haar man, die naar de zitting gaat, of by by zyn plan blyft een redevoering te houden. Ja zeker, zegt hy, waarop zy ant woordt: wacht dan even, en de dienst bode roept. „Keetje, zegt mevrouw, meneer wil naar de Kamer om er 't woord te voeren „Heel goed, mevrouw, is 't ant woord, dan zal ik 't even halen." „Wat heeft de dienstbode met myn redevoering te maken?" vraagt de verbaasde heer des huizes. Maar reeds kemt Keetje teruc van 56 jaren nog niet hebben bereikt j naar het politiebureau in de Witte de, I zyn van 1 Januari 1S98 af leden vanWithstraat overgebracht. De aange- j Voor de voorzyde: 2e prys, het'diefstal van pakketten aan het Ceu-1 den geduurd. De tien vakvereenigin- het fonds. Voor de onderwijzers bo- i lioudene is een 45jarige oude bekendeontwerp van den heer J. H. Baars, traalstation. voor de rechtbank te'gen welke by de „Vereenigde Am- ven dien leei'iyd en voor de onder- der justitievroeger was hy poelitoer-Voor de keerzijde: le prijs, het i Amsterdam drie getuigen gehoord om bachten" zyn aangesloten tellen 110.000 wyzeressen hebben Wy gemeend de der, doch in den laatsten tijd is hijjoutwerp van den heer C. J. Begeer.vast te stellen, dat de bewuste pak- leden, waarvan 92,000 behooren tot 0 toetreding, hoe gewenscht ook. te werkloos. Voor de keerzijde: 2e prijs, het ketten aan het station zijn geweest, de vereeniging der Britsche werktuig-overhandigt mevrouw eeu doos, die moeten vry laten. Op het politiebureau vertelde hy ontwerp van den heer J. H. Baars. Het O. M. persisteerde by zijn makers. Daarvan waren 31,000 zonder ZÜ °PeQ maakt. dat je dit nu onthouden zal. Amber op juffrouw Deane lykenWel, Amber is snoezig! bepaald mooi! Zy is het liefste meisje, dat ik ooit van myn leven out most heb." j „Zoo," zegt Mc Grath peinzend, „ik veronderstel, ik weet bet natuurlyk niet, dat je een spiegel hebt j May lacht. j „Maar als zy werkelyk zoo lief is, dan moeten wy 1- toch een beetje meer haasten," en Owen begint „Zouden ze niet van plagen houden, denkt ge? Wat een dwaas meisje." „Ik had het over je zweep," zegt May veront waardigd. „Wel, wat hebt gy op haar aan te merken? vraagt hy haar nauwkeurig bekijkend. „Ik vind haar keurig. Zoudt gy het mooier vinden, als de greep met saffieren bezet was Nu dan wil ik er wG eens over spreken, als wy thuis komeD." „Als dat ooit gebeurt," antwoordt zy hoos. „Natuurlyk en wel mot behulp van die versmade zweep. Weet ge, hoe ze heet." „O, doe je toch niet dommer voor, dan je al zyt, Owen." Zy wordt nu bepaald ongeduldig. Zy wil dat hy met haar over Amber en Miss Deane, Amber's be schermster, za! praten. „Zweepen hebben geen naam." „De myne wel," zegt hy vriendelijk maar beslist. „Deze heb ik „Geld" gedoopt. Een goede naam hè?" „Dat zie ik niet in," antwoordt May uit de hoogte. „Niet?" Hy ziet haar bewonderend aan en lacht even. „Dat komt omdat ge zoo knap zijt en knappe menschèn hebben van dergelijke dingen geen begrip. Hebt ge nooit van het Engelsche spreekwoord „Money makes the mare go" gehoord? Wacht dan toch Sa- bina. Bjj deze woorden geeft hij het vaudehandsche paardje een tik tusschen de ooren, waarop deze voort- rent, zoodat haar voeten den grond bjjna niet raken. „Ziet gy," zegt hij triumfeerend, „myn „Geld" heeft deze merrie doen draven." Letterlijk vertaald „Geld doet de merrie draven." En inderdaad, Sam en Sabina draven over den weg, als gold het een wedren. „O! houd ze toch in! Wat zyt gjj een vreeseljjke jongenroept May bjjna schreiend uit. „Het gaat nu goed. Nu moeten wjj een heuvel over, houd je vastroept Mc Grath, die nu in zjjn element is en met zjjn prachtig tenorgeluid het versje: „Honey, my Honey. Oh, Money my MoneyIf the reins will only lastaanheft," welk" aardig, populair liedje hy ijselyk verknoeit. Voordat zjj den top van den heuvel bereiken zjjn Sam en Sabina gelukkig tot bedaren ge komen. „Ik ga nooit meer met je uit rjjden," zegt May ver ontwaardigd. „En als jij denkt dat je knap bent, dan heb je het glad mis. Ik heb nog nooit zoo'n bespotte- ljjken naamgehoord. Werkeljjk, Owen, ik geloof dik wijls. dat er iets aau je verstand hapert." „Dat zal ook wel zoo zjjn ook," stemt hij minzaam toe. „Anders zou ik vandaag niet met je op deze wilde ganzen jacht zjjn gegaan." „Het is zeer flatteerend voor Amber om bjj eeu gans te worden vergeleken." „Een wilde!" antwoordt by. „Vergeet niet dat ik „wilde" heb gezegd. Meisjes vinden het prettig „wild" genoemd te worden." „Meisjes.... zooals...." Zjj kan geen woorden genoeg vinden om haar verontwaardiging lucht te geven. „Ja," zegt bjj wjjsgeerig met zyn hoofd knikkend, „dan krjjgen zjj eeo gevoel alsof zjj een jongen zjjn." „Dit alles bewjjst al," zegt zjj, haar kleine kin min achtend omhoog trekkend, „hoe weinig gjj ze kent." „Jongens „Meisjes „Wel, komaan," zegt Mac Grath een meesterachtigen toon aanslaand. „Zeg nu eeus oprecht, hoe zou je liever genoemd worden eeu wilde of een tamme gans?" „Ik wil in het geheel geen gans genoemd worden," zegt May trots. „Jjj bent ai als de anderen," zegt hy gekrenkt. „Met vrouwen kan men eigenlijk nooit goed praten. Is dat de laatste bocht vóór den rnolen Het zal mij verwon deren of zy mag komen, May?" „Amber! Ik kan er niets van zeggen. Alle onaange naamheden van Owen zjjn reeds vergeten, nu zjj aan Amber's komst denkt. „Weet ge, Owen, ik voel my wel een beetje zenuwachtig, begrijp je me; juffrouw Deane ziet er uithè, nu boe vindt jij dat zy er uitziet „Als een Tartaar," antwoordde Owen. „Ochzegt May zacht. „Zoo erg is zjj niet, denk ik: maar toch je zult my helpen hè. je zult je „optuigen" zooals je altijd zegt, als zjj ruw oi" zoo iets tegen my is, niet waar?" „Ik zal myn best doen, maar," vervolgt hy neerslach tig, „hot ziet er slecht voor rnjj uit. Maar ik heb ge hoord," vervolgt hy zjjn moed voelend herleven, „dat als je ze maar op den kop zit. ze geen kwaad meer doen. „Zal ik haar op den kop zitten „Natuurlyk, als ge alles iu een bespottelijk daglicht stelt „Waar ziet ge rnjj voor aan. hoe zou ik nu kan nen schertsen Maar voor ik het beloof, moet je mij écn ding zeggen. Lijkt juffrouw Amber op de tante?" „Juffrouw Deane is maar een nicht van naar. Ik hoop, Sam en Sabina tot spoed aan te zetten, zoodat de twee hitten weldra weder in woedende vaart voorthollen. „Ik wou dat je het liet, Oiven. Je maakt ze angstig. „Wat ter wereld doet gjj nu," vraagt zy, ziende hoe Owen eon van de paarden met zijn zweep tusschen de ooren kittelt. Haar toon klinkt angstig, want de vreemde bewegingen van de pony werken op haar zenuwen. ..Ik verjaag de vliegenzegt Mc Grath doodbe daard, „zie je ze Diet op Sam's kop zitteu „Er is nergens een vlieg te bekennen." Zjj heeft ge- ljjk, want vliegen zyn iu de maand October zeldzaam. „Vindt ge die verklaring niet goed," zegt Owen, die oen geboren plaaggeest is. „Dan zal ik je oen andere geven. Ik schud ze maar uit mijn mouw. maar toch blyf ik bjj hetgeen ik het eerst gezegd heb." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2