T weede Editie. Het meisje ra flen lok NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Onze Agenten. (5e Jaargang. Woensdag 2 Februari 1898. ■o 4476 HAARLEMS DAuBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post Q.371^ Van 1-5 regels 50 G'ts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertenfciên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. JDAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75, elke regel meer/0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUI J TER BeverwijkJ. HOORNSBülegotnAR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan Haarlemss Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsche Poort D. VINK, A. L. Dyserinckstr. 17 Voor het Rozenpriëel: K. VOS, Bozen-prieelstraat 30. Voor het. Leidschekwartier W. ZWART, Clercqslraat 136. Advertentiën worden zonder ver- Ipoging van prys door hen aangeno men. terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door lien wordt zorg rearagen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. Officieele Berichten. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat het op den 26en Januari j.l. executoir verklaarde vol jaars kohier op deGrond- Belasting dezer Gemeente, dienst 1898, dat het op den 27en Januari j.l. executoir verklaarde 4e kwartaals kohier no. 11 op de Personeele Be lasting dezer Gemeente, dienst 1S96, op heden aan den ontvanger der directe belastingen zyn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 31 Jan. 1897. De Burgemeester voornoemd BOREEL. Politiek Overzicht. Men weet, dat de Keizer van Oos tenrijk dit jaar zyn gouden regee- ringsjubileam hoopt te vieren. De dermania meldt dat na deze ge beurtenis Keizer Frans Jozef den vermoedelyken troonopvolger aarts iiertog Frans Ferdinand tot mede regent zal benoemen en daardoor een soort vicc-keizerschap zou stichten. )e voornaamste staatszaken zonden voor den Keizer, de minder belang rijke voor den mede-regent, zyn. 's Keizers ontmoediging over de te genwoordige stammèu-oneenigheid in tijn rijk moet hem er toe gebracht hebben een dergelijk plan ernstig te overwegen. De duitsche Rijksdag heeft Maan- ig een begrootingspost aangenomen, die voortaan den hoogsten staatsdie naar, den rijkskanselier, onafhankelij ker op financieel gebied zal doen zyn. Het traktement is nl. verhoogd van f28000 op f 60000. De sociaal-demo craten, de vrijzinnigen en de zuid- duitsche volkspartij stemden tegen. Reeds eenige malen is gemeld, dat hot grieksche volk, de grieksche pers, zich bezig houden met de vraag en de beantwoording daarvan aan wie ligt de schuld van den slechten toestand van het leger en van de nederlaag tegen de Turken Het rapport van den griekschen kroonprins over den oorlog heeft dezen woorden- en pen- nenstryd hevig doen ontbranden. Vleiend voor de officieren en voor de destijds bestaande regeering was flat rapport niet. De kroonprins be weerde onder meer, dat een deel der cavalerie geeu paarden hadDat en kele hoofdofficieren gewichtige bewe gingen deden, zonder er den generalen staf mede in kennis te stellen. Over het algemeen werpt de kroonprins de schuld dér vernietigende nederlaag terug op de regeering en de commau- deerende officiereu. Dat de Grieksche officieren en allen, die by dit rapport betrokken zyn, niet bijzonder tevreden zyn, is te be grijpen. De bladen hebben wel enkele berichten medegedeeld, waaruit die ontevredenheid sprak, doch een dui delijke tegenspraak is nog niet ver schenen. Iets wat op een tegenspraak gelijkt, geeft thans de Asiy. Een ver tegenwoordiger van dit blad heeft een onderhond gehad met generaal Smo lensky, en deze generaal, dien som migen beschouwen als den held van den veldtocht, moet als zyn overtni- giDg te kennen hebben gegeven, dat de schrijvers van het bewuste rapport dezelfde personen zijn, die den kroon prins tydens de campagne zulken slechten raad hebben gegeven. Daar om moet de generaal voornemenszijn om aan enkele deelen, welke hij on nauwkeurig acht of eenigszins van een juiste~voorstelling der feiten af wijken, eenige nadere verklaringen toe te voegen. Welke deze verklaringen zullen zyn, is tot nog toe onbekend. Het volk verwacht ze evenwel met onge duldtenminste wanneer de pers mag beschouwd worden als een der organen, waardoor de volksmeening zich uit. Zij dringt met groot ongeduld op ophelderingen aan, opdat men wete, wie in den oorlog fouten heeft begaan. Over de chineesche quaestie is weinig nieuws. Bevestigd wordt alleen wat reeds is gemeld, dat Rusland zich met kracht verzet tegen Engelands eischen vooral wat het bezetten van Talienwan door John Bull betreft. Omtrent, de houding van Rusland weet de Daily Mail het volgende mede te deelen: Het Tsung-Li-Ya- men heeft aan een aantal hoogge plaatste ambtenaren een geheime dépê che gezonden, met de mededeeliug. dat Rusland Talienwan of Port-Arthur zal eischen, wanneer Kiaotschau aan Duitschlacd werd afgestaan. Tusschen Talienwan en Port-Arthur moeten zich thans 10,000 man Rus sische troepen bevinden. Russische agenten zyn naar Tientsin en Japan gezonden om steenkool te koopen. In de eerste plaats zijn bovendien zes tigduizend zakken meel aangekocht.1 "Uit dezelfde brui komt tevens het bericht, dat China niet te veel ver trouwen stelt in de belofte van Enge land en dus weifelt. Het dnrft zich feitelyk aan geen van beide zijden te scharen, want te veel toegeveudheid aan de eene zijde betoond, heeft mis schien oneenigheid met de andere ten gevolge. Tusschen twee republieken in Cen- traal-Amerika dreigt oneenigheid te ontstaan, en wel tusschen Nicaragua en Costarica. Een grensregeling-ge schil is hiervan de oorzaak. Nicaragua klaagt dat de rivier San Juau, die het Nicaragua-meer met do Mexicaansche golf verbindt en de noordelijke grens van Costarica naar •de zijde van Nicaragua vormt, door een wijziging in haar loop liet grond gebied van Nicaragua verkleind heeft, ten voordeele van Costarica. Nicaragua schijnt te rekenen op den steun van de twee andere republie ken, waarmede het onlangs do Repu- blica Mayor gevormd heeftHondu ras en San Salvador. De president van Honduras, Policarpo Bouilla, schijnt zeer geneigd te zijn, Nicaragua gewapenderhand tegen Costarica te helpen, maar het volk van Honduras verzet zich daartegen. Hot grensregeling-geschil tusschen Chili en Argentinië is ook nog steeds niet opgelost. Een ongegrond gerucht, dat de onderhandelingen daarover tus schen beide staten plotseling was afge broken,beeft zelfs te Yalparaiso en San tiago eene benrspaniek veroorzaakt. Wel een bewys, dat de bevredigende oplossing nog geen vaststaand feit is. Alg. Ned. Werkl. Verb. Tn de dezer dagen gehouden leden- vergaderirg van de Afd. Haarlem v/h Alg. Ned. Werkl.-Verbond, werd door den secretaris en penningmeester het jaarverslag van 1897 uitgebracht en na goedkeuring hiervan, werd be sloten beide verslagen met dat van het ziekenfonds tot een verslag te maken om aan Donateurs en leden hiervan een afdruk toe te zenden. Hierna had de jaarlijksche bestuurs verkiezing plaatsaan de beurt van aftreden waren: J. van der Wijde, president, J. S. Holster, penningm. en J. van den Bogaardt, 2de secretaris, die allen weder als zoodanig werden herkozen, en in de plaats van J. Peper commissaris, die niet herkiesbaar is, werd gekozen J. van Emmerik. Aangezien in de vorige vergadering was opgericht een spaarkas voor de leden en een reglement was vastge steld, moest nu in verband daarmede een bestuur gekozen worden en wer den hiervoor benoemdW. L. Schram, president, J. van den Bogaardt, secret, en G. Zweers, penningmeester, en als commissarissen A. de Yries, J. Kies' ser en N. Hulsbosch. Naar wy vernemen zal deltaliaan sche Opera den 9den dezer (Woensdag) eene voorstelling geven in de groote zaal der sociëteit Vereeniging en wel van het bekende werk TJn Ballo in Maschera. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 1 Febr. 1898. Ned. R. C. Volksbond. De vergadering, die Maandagavond de afdeeling Haarlem van den Ned. R. C. Volksbond in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon" hield, was zeer druk bezocht. Na opening bekwam de Weleerw. Heer Wierdels het woord om den leden zijn hartely- ken dank te betuigen, dat zy zoo ge trouw bijgewoond hadden de preeken, die de Weleerw. heer pater Harte alleen voor leden der afdeeling had gehouden. Met een luid applaus werd de raededeeling van spr. begroet, dat aan den pater een telegram was ge zonden, waarin hem oprechte dank en hulde gebracht en het eere-lidraaat- schap der afd. aangeboden werden. Voor de leden werd daarua opge voerd „Flik en Flok in de klem." Dit aardige blijspel in een bedrijf is bekend en bier ter stede reeds meer opgevoerd. Daarom kan eeu beschrij ving hiervan wegblijven. Maar gezegd dient, dat de opvoering zeer goéd was. De knecht van den kastelein met zyn „dat is me zoo aangeboren" speelde zy'ne rol goed. Een woord van lof komt den spelers toe, wien de aan wezigen door hun applaus reeds hun dank betuigden. BINNENLAND. Parlementaire Praatjes. Mijn lezers liggen bij mij onder de sterke verdenking van langzamerhand meer dan genoeg te hebben van „het stinkende 's Gravenhage." Zij zullen niet wenschen breedvoe rig te worden ingelicht over de in terpellatie van den heer Fransen v. d. Patte in de Eerste Kamer over den toestand van het boezemwater van Delfland. Die interpellatie kwam natuurlijk op hetzelfde neer als die van den heer van de Velde aau de overzijde van bet Binnenhof. Het antwoord der regeering luidde toen wy zullen onderzoeken. Inmiddels werd een staatscommissie in het leven geroepen en dus kon de Reg. thans antwoorden wy [onderzoeken. Maar éen verschil was er in beide inter pellaties, nl. dat de beer v. d. Putte driemaal zoo lang was als zyn col- lega-interpellant in het ontwikkelen zijner bedenkingen en dat by hem tónr a tour alle in deze zaak betrok ken colleges, de Regeering niet uit gesloten, er duchtig van langs kre gen. De heer van de Putte bleek daarbij uit te gaan van bet denkbeeld dat volgens velen een dwaling is dat het gemeentebestuur van den Haag de spuiïog verwaarloosde ter wille van de badplaats. Hij was van meening dat de Regeering behoorde in te grijpen in een conflict van be langen en bevoegdheden. Op welke wijze? vroeg de Minister van Biu- nenlandsche Zaken. Er was alle hoop dat de toestand in 199S beter zou z :n. En er was tevens hoop, dat het rapport der Staatscommissie middelen voor algemeene verbetering aan de hand zou doen. Evenals in de andere Kamer nam Minister Lely ook hier het technisch deel der quaestie voor zyn rekening, om te betoogen, dat in deze veel stuurlui aan wal staao, en eigenlijk ook, dat cr van verzuim geen sprake was. Ook hij wilde do rapporten der deskundigen afwachten. De interpellant bleef onvoldaan. Het wetsontwerp tot opheffing van het uitvoerrecht op suiker in Ned. Indië vond bescherming bij den heer Muller, die, na eeu breedvoerige schets der geschiedenis van onze ta rieven, den" maatregel verdedigde in het belang der industrie en van de bevolking. De heer Van Nispon tot Panner- den, die geen principieel debat wenschte, verklaarde zich door deze rede niet overtuigd en de Minister Cremer kon zich bij den beet Muller aansluiten. Stemming werd niet gevraagd. „Suriname" en „Koloniën" bleven voor Dinsdag bewaard. G. Jr. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd: tot voorzitter van het college van regenten over de gevan genissen te Alkmaar, mr. M. Bueh- ner, lid van het college, en tot lid mr. H. J. H. Modderman, officier van justitie bij de arr.-rechtbank aldaar. By het Departement van justitie benoemd; tot commies C. van Ha- mersvelt, en W. J. Pontier, beiden thans adjunct-commies; tot adjunct commies: D. P. J. van Waning, J.L. H. Jonker, G. W. Blankenberg enC. J. Zeldenrijk. allen thans eerste-klerk, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, wonende te 's Graven hage, en mr. G. G. van der Hoeven, wonende te Leiden. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau mr. W. J. G baron van Oldeneel tot Oldenzeel, school opziener in het arrondissement Breda en D. de Groot, schoolopziener in het 'arrondissement Utrecht; tot ridder (met de Zwaarden) de eerste-luitenant J. L. Ranneft van het 4de reg. ves- ting-artillerie. Dr. J. J. baron Mackay, ge- zautschaps-attaché in algemeenen dienst benoemd tot adjunct-commies by het departement van binneuland- sche zaken. Aan den luitenant ter zee der 2de klasse A. F. A. graaf van Hogendorp I vergunning verleend tot het waarne- men van eene particuliere betrekking buiten het zeewezen, voor den tyd van zes maanden, onder stilstand van non-activiteitstraktement en zonder opklimming iu de ranglijst, i Bevorderd tot luit.-ter-zee der 2de klasse de adelborst der eerste klasse G. C. M. Kolff. I In zijnen rang overgeplaatst by het regt. grenadiers en jagers, de kapt. D. F. H. Helbacb, van het 3de regt. infanterie. De O.-Indische ambtenaar met verlof B. Stoutjesdyk, laatstelijk on derwijzer der lste klasse by het open baar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelykgestelden in Ned.- Indië, op zyn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toeken ning van pensioen. Verkiezing Tweede Kamer. De Volksparty te Deventer heeft met 90 van de 95 uitgebrachte stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen ds. J. van Loeneu Martinet te Amsterdam; dc heer Gerritsen kreeg 5 stemmen. Dr. J. M. J. Hoog te Terwolde heeft aan de vrijzinnige vereeniging Deven ter bericht, dat hij geen candidatuur wenscht aan te nemen. NedeiTandsch. Gymnastiek verbond. Het Nederlandsche Gymnasiiekver- bond hield Zondag te Amsterdam zyne gowone jaarlyksche vergadering onaer leiding van den voorzitter, den heer Karei Muller. Uit het door den secretaris, den heer Th. Bakker, uitgebrachte .jaar verslag oleek, dat het afgeloopen jaar, hoewel niet ryk aan bijzondere ge beurtenissen, niettemin een tijdperk van bloei was. Het aantal aangesloten vereenigingen bedroeg 123, met 7075 leden, waarvan 2085 turners. Het ledental nam met 435 toe, het getal vereenigingen met 6, dat der werkende leden met 7811 ondersteunende leden bedankten voor het lidmaatschap. Uit het verslag van den penning meester, den heer P. C. Adrian, bleek, dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar f 1907 bedroegen, zoodat een voor- deelig saldo van f202 bleef. De be grooting van 1898 sloot in ontvangsten en uitgaven met f 1050 en een batig saldo van f260. Verslag en begrooting werden goed gekeurd. De voorzitter deed mededeeling, dat tot leden der technische commissie waren herbenoemd de heeren S. van Aken ("Rotterdam), voorzitterH. Plümer (Amsterdam), secretaris, en G. J. G. Mieremet (Utrecht). In de plaats van den heer Adrian, die aftrad als penningmeester en zich niet hor kiesbaar had gesteld, werd gekozen de heer N. van Rooyen. De heer Adrian werd als eerelid van liet verbond uit geroepen. Tot plaats, waar dit jaar de gewone bondsvergadering zal worden gehou den, werd met algemeene stemmen Amsterdam aangewezen. In besloten vergadering werd een motie aangenomen, die de wensche- lykheid uitsprak, dat het optreden van het „N. G. V'" by de inhuldi- gingsfeesteu zoo krachtig mogelijk jdoor de leden gesteund zou worden, len het bondsbestuur werd opgedragen j alle pogingen aan te wenden, die tot een guustigen uitslag zouden leidon. Als redactieleden van het Tijdschrift werden gekozen de heerea Wopkes 'en Rensburg. I Hierna werden behandeld eenige FEUILLETON. Naar hel engelsch. 18) Sir Lucien had toen een antwoord gegeven, dat de mder glimlachend aanhoorde. „O! natuurlijk, Sir Lucien kon hem voor het gerecht Jagen, gevangen laten nemen en zelfs," hier lachte by laid, „martelen, maar nooit zou hy iets meer van do steenen te weten komen...." Hij stelde een voorwaarde en die voorwaarde was Amber. Het meisje was door die beide mannen als koopwaar beschouwd. Was Amber maar eerst zyn vrouw, dan zou sir Lu cien vjjf minuten, nadat de huwelijksplechtigheid vol trokken was, in het bezit vau de familiesteenen qjn. Dronken van vreugde over dit afschuwelijke plan kwam sir Lucien thuis. Amber moest verkocht worden. Wat beteekende zy in vergelijking met die kostbare edelgesteenten, die eeu onberekenbare vergrooting van zyn kapitaal zouden zyn. Hy was opgewondentoen hij zat te dineeren. Amber aan Deane uithuwenWel, dat was nog al een eenvoudige zaakZij zou dan met iemand trou wen van even lage „komaf" zooals hy het uitdrukte, als zy. Maar hij had iets hooren mompelen over de bewon dering die Jlilary voor zyn nichtje koesterde; Deane voornamelijk had deze vermoedens bij hem gaande ge maakt, ofschoon Brian om verschillende redenon hem dit niet ronduit had meegedeeld. Maar een jaloersch man koestert dadelijk achterdocht. Toch hail hy Hi lary's gedrag tegenover haar onder het diner voortdu rend gadegeslagen, maar behalve die eene daad in de zitkamer, bemerkte hy niets wat hem in zyn achter docht kon styven. Voelde hij werkelijk iets voor het meisje, dan was het toch niets meer dan een voorbij gaande genegenheid, een afleiding.... niets meer. En Amber moest Deane tot eiken prys trouwen. Hilary's gedrag verdrijft al zyn angst. Hy kalmeert als hy naar" hem ziet; voortdurend houdt hy een waak zaam oog op hem. Hilary zit niet naast Amber en kijkt ternauwernood naar haar. Hier neemt Sir Lucien ter dege nota van. En het is werkelijk zoo. Hilary kykt niet naar Am ber, noch zy naar hem. Voor een nauwkeurig opmer ker heeft Hilary's manier van doen iets bijzonders, iets vroolijks; zyn gelaat draagt een eigenaardige, geluk kige. een weinig luchthartige uitdrukking. Maar de anders zoo slimme sir Lucien is zóó ver diept in zijn gepeins over een verloren schat, die we der gevonden is, dat hij deze kleinigheden niet opmerkt. Hy is volkomen tevreden, dat Hilary niet naast haar zit en zy hem totaal onverschillig schjjnt. „En geen wonder I" denkt by by zich zelf, terwijl een cynisch lachje hom om de lippen speelt en hy met een uitdrukking van haat naar Amber ziet. En werkelijk het arme kind (hier is ontkennen onmogelijk) is heel leelyk gekleed. Haar japon is afgedragen en slecht ge maakt. Er is eigenlijk niet de minste snit aan. En toch Een auder zou er bepaald afschuwelijk in hebben uitgezien, maar de natuur is Amber te hulp gekomen. Al is de japon slecht gemaakt, de mooie blanke hals en armen, de houding van haar hoofd en de kleine rose oortjes zóo onberispelijk vau vorm, de lieve zachte, maar vroolyke oogen, doen iemand de ja pon geheel over het hoofd zien. En uit haar geheele manier van doen spreekt zóó iets eenvoudigs zóo iets natuurlijks, alles wat zy zegt is zóo vriendelijk, dat zy spoedig alle harten veroverd heeft en baar neven zou den nu reeds hun leven voor haar willen offeren, ter wijl de dames zich zelf kinderachtig vinden, als zy nu nog op haar toilet letten. Zelfs Gilbert Grey, die zóo verliefd is op May, dat hy behalve haar allé vrouwen afzichtelijk vindt, heeft plezier in haar vroolijk gelach en gaat zelfs zoo ver dat hy aan Owen in vertrouwen meedeelt „dat zy aar diger is dan de meeste meisjes." Hij is inderdaad zóo attent voor haar, dat May zich hierover eerst verwondert, maar dan boos wordt on eindigt bera zóo koel te behandelen, dat hij de wanhoop nabij komt. Goede Hemelwat heeft hy nii weer ge daan Dit „nu" is een welsprekend bewijs, hoe grillig het meisje zijner keuze is. „Nn gedaan!" merkt Mc Grath op, lot wien hy zich in een ondoordacht oogenblik gewend heeft, „alsof jy dat niet zoudt weten." „Hoe kan ik het weten? Wat zou ik weten? Lach als je blieft niet zoo onnoozel „Och, ga weg, zegt Owen, die nu in zyn element is en Grey oen stomp tusschen zyn ribben toedient, zoo dat deze woedend wordt. „Loop heen, guit, die je bent Ik heb het wel gezien 1" „Wat gezien, ver wenschte kerel!" „Okom nu Grey, waarom zou je je zoo onschul dig houden! Als je aan per sé wilt flirten, doe het dan in het bij zyn van een ander lief meisje, anders zou er wel eens een hevige onweersbui kunnen losbreken. Be grijp je me, hè?" „Het is alles jou schuld," zegt Grey verontwaardigd. „Hebt ge haar verteld, hoe ik over juffrouw O'Connell dacht „Waar ziet ge my voor aan?" zegt Owen neerslach tig. „Myn karakter is jou nog even onbekend als eeu onopengesnedea boek. Gy moet het eerst bestndeeren. Denk je, dat ik zoo slecht ben om dat heilige geheim, dat je aan mij toevertrouwdet, aan May over te ver tellen „Heilig geheim!" Grey staart hem aan, als heeft hy niet goed gehoord. ,.Ik zeide, dat juffrouw O'Connell my zoo kwaad niet was of zoo iets dergelijks."

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1