T weede Editie. Bet meisje van flen leien. NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. ©nzc Agenten. Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, FEUILLETON. É5e Jaargang» Zaterdag 5 Februari 1898, 4479 HAARLEMS 1AB Voor Haarlem per 3 maanden. f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gekeele Eijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.37 1/-j A-3D"V-BS,TEONrTIEasr: -5 regels 50 Cts.; iedere rege! meer .10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. innement- r: en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaus: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Eirangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0,75, elke regel meer j 0,15Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloem endaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RU1JTEK Beverwijk, J. HOORNSHülegomARÏE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan Haarlem's Dagblad zyn de navolgende vaste Agenten verbonden Voor het kwartier Amsterdamsche Poort 0. VINK, A. L. Dyserinckstr. 17 Voor bet Rozen prieel K. VOS, Rozenprïëelslraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqslraat 136. Advertentiën worden zonder ver- hoogiug van prys door hen aangeno men. terwyl ook voor Abonnementen op de Courant door hon wordt zorg gedragen. Hoof dkantoor: Directeur- Uitgever. fiSF" Aan hen die daarop zyn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 6 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzyden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prys per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Paiifëek Overzicht. Het trekt in Engeland zeer de aan dacht. dat Rusland in het oosten van liet Ryk zulke ernstige oorlogs-toe- rustiugen maakt. Te Wladiwostock bevinden zich op het oogenblik 60 a 70.000 militairen. De „Times" heeft bovendien nog uit Odessa vernomen, dat de russische krniser Saratof met 2000 man troepen en een korps artsen en ziekenzusters naar Oost-Azië is vertrokken. Steeds worden over zee en over land nog troepen gezonden. Hetzelfde Engelsche blad meldt nog, dat de Duitsche instructeurs by het Chineesche leger hun ontslag hebben gekregen. Dat de Chineesche regeering aldus haar misnoegen over de houding van Duitscbland uit, is niet te verwonderen. Om het op an dere wijze te doen, daarvoor is China te machteloos. Nog steeds is geen oplossing ge komen in de moeielykheid betreffende de verkiezing van een gouverneur voor Kreta. Rusland moet de candi- datuur van prins George van Grie kenland blyven handhaven en daar over eene scherpe nota aan den sul tan van Turkije hebben gericht. Wat de correspondent der Times te Konstantinopel beweert is hiermee echter eenigszins in stryd. Deze deelt mee, dat de onoordeelkundige wyze, waarop Rusland de candidatuur van prins George wil doordrijven, gedeel telijk het gevolg is van een misver stand. De Czaar verkeerde in het geloof, dat de Sultan zich niet tegen deze candidatuur zou verzetten. Een redacteur van de Leipziger Neueste Nachrichten heeft een onder houd met prins Bisrnarck gehad over de Kretenzer quaestie. De oud-kanselier verklaarde, do oppositie van Duitscbland tegen de candidatuur van prins George te be treuren, omdat daardoor een verwij dering tussehen het Duitsche ryk en Rusland zou kunnen ontstaan. De fransche Kamer heeft Donder dag een zeer bewogen vergadering gehad, naar aanleiding van een verzoek om inlichtingen door Jaurcs gedaan ten aanzien van een brief, geadres seerd aan Delcassé (een der voor naamste sprekers over de marinebe- grooting op Dinsdag jl.), en onder schept. Millerand werd twee malen tot de orde geroepen. Nadat ophelde ringen waren gegeven door den minis ter van marineren door Méline, die een ernstig onderzoek beloofde, nam de Kamer'een motie van vertrouwen aan met 317 tegen 188 stemmen. Aan de „Times" wordt uit Havana geseind, dat wegens de moeite om aan levensmiddelen te komen het aantal opstandelingen op Cuba sterk afneemt in de provinciën Havana, Matanzas en Pinar del Rio. De oostelijke pro vinciën zyn echter geheel in handen der opstandelingen. Het herstel van het Spaansehe gezag is onwaarsehyn- lyk, aangezien de opstandelingen de autonomie verwerpen, alleen een schikking met de leiders zou dat mogelijk maken. Dc suiker- en de tabaksoogst in de westelijke provin ciën beloven meer dan verleden jaar. De suikerplantages in de oostelijke provinciën hebben aan het bestuur der opstandelingen vergunning ge vraagd, om den oogst binnen te ha len. Dit is toegestaan tegen een be lasting van 50 dollarconten per zak. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 4 Febr. 1898. Gemeente-scholen. De bevolking van do na te noemen scholea in deze gemeente bedroeg op 31 December 1897 Openbare. De twee opleidingsscho len voor jongens 358 leerlingen, 2 hoofden en 20 onderwijzers. De Opleidingsschool voor meisjes: 176 leerlingen, 1 hoofd en 7 onder wijzeressen. De twee Burgerscholen: 519 leer lingen en wel 232 meisjes en 287 jongens, 2 hoofden en 17 onderwij zeressen). De vier Tnsschenscbolen: 2036 leer lingen en wel 878 meisjes en 1158 jongens, 4 hoofden en 46 onderwij zeressen). De vijf kostelooze scholen: 2335 leerlingen en wel 1021 meisjes en 1314 jongens, 5 hoofden en 54onder- wjjzers(essen). De Rijksleerschool: 192 leerlingen, 'zynde 121 meisjes en 71 jongens, 1 hoofd en 9 onderwyzers(essen). 21) Naar het engelsch. „Wat! Toen reeds!" met een vinnig lachje. „Ik noem dat meer dan erg," zegt hij. „Het doet er niet toe, ga voort. Je hingt dus „Ja, bij George, aan myn neken hy barstin een hartelijk gelach uit. maar May geeft hem een duwtje om hem te waarschuwen, toch wat voorzichtiger te zijn. „En wie sneed je af?" „Niemand." „Goede Hemel!" roept May uit. „Tk heb al zulke onaaugename gedachten van je^ zeg dus als je blieft nu niet dat je een spook zyt." „Dat zal ik niet. Ik ben van vleesch en beenen. Maar ik keek slechts of ik hing, begryp je my niet." „Oja," zegt May teleurgesteld. „Kyk zoo..." Zyn uitlegging is kort en duidelijk wel wetend, dat de anderen spoedig „klaar" zullen roe pen, vertelt hy zyn verhaal zoo gauw mogelijk. In een ais van de vestibule staat een porte-manteau uit vroe- De Herhalingsschool: 96 leerlingen en wel 20 meisjes en 76 jongens, 1 hoofd en 5 onderwyzers(essen). Op de zeventien Bijzondere Scho len: 4010 leerlingen en wel 2135 meisjes en 1875 jongens, 17 boofdeu en 108 onderwijzers en onderwijze ressen. De school voor bejaarden telde 28 leerlingen, zynde 8 vrouwen en 20 mannen, 1 hoofd en 1 onderwijzer. Het totaal aantal leerlingen van bovengenoemde scholen is alzoo 9750, zijnde -1591 meisjes en 5159 jongens en het onderwijzend personeel 34 hoofden en 27 onderwijzers en onder wijzeressen. Schouwburg. Antigone. De voorstelling van het Neder- landsch Tooneel was Donderdag een waar succes. Bouwmeester behaalde een zijner schoonste triomfen en werd aan het einde stormachtig toegejuicht. Een groot publiek vulde de zaal, dat de ondubbelzinnigste blyken gaf, op te gaan in de poëzie der grijze oud heid. Wij komen in ons volgend nummer op deze voorstelling terug. Jan Ongeluk. Zou er onder hen, die den 23en Dec. j.l. by de eerste opvoering alhier „Jan Ongeluk" den schouwburg iu zoo groote getale vulden, wel iemand geweest zyn, die zich dien avond niet geamuseerd heeft? Wij gelooven van neen, want zulk een gulle lach als daar weerklonk, zulk eene aanstekelijke vroolykkeid als toen daar he8rschte, heeft onze schouwburg, waar toch zoo menige klucht al gespeeld werd, nog maar zelden binnen zijne muren aanschouwd. Zeldzaam éénstemmig was dan ook aller oordeel over liet alleraardigste blijspel on over de geestige wijze, waarop het door de Nederl. Tooneelvereemging gegeven werd, en wanneer ooit, dan kon er zeker dien avond van een welverdiend succes voor dit gezelschap sprake wezen. Een ieder, die een hoogst amusanten avond wil doorbrengen en die hec daarmede eens is, dat zoo nu en dan eens ferm te lachen, zoo dat de lever er van schudt, tot de werkelijke be hoeften van de hedendaagsche rnensch- heid behoort, kan men dan ook met het volste vertrouwen toeroepengaat Woensdag naar den schouwburg, want dan wordt daar eene tweede opvoering van „Jan Ongeluk" ge geven. Het Smoking-Concert, dat de Haar- lemsche Yelocipède-club morgen, Za terdag, geven zou, is uitgesteld tot 19 Maart. Naar wy vernemen zyn deplaDnen van de Friesche Yereeniging „Gys- bert Japix" al vrij wat gevorderd. A.s. Zondag over een week (13 Febr.) zal er een tooneelvoorstelling gegeven worden in de groote zaal van „De Kroon". Leden en begunstigers heb- gere dagen, waaraan een overjas hangt, in wier plooien hij zich gewikkeld had. Ook was er nog een groote hoed aanwezig, die naar hy hoopte niet aan den ouden majoor Mulcahy (de vuilste man uit den omtrek) heeft behoord; hij had hem nog eens bekeken en was toen tot de conclusie gekomen, dat hy zeker van sir Lucien was. Met kracht had hij hem over zijn hoofd getrok ken, totdat de hoed met een hevig gekraak over zyn ooren was geschoten. Toen wist hij, dat het een hoed van den majoor was, want deze had een hoofd als van een Titaan. Maar kom je over den hond, dan kom je wel over den staart; nu hij zich eenmaal zoo ver ver geten had, vergat hij zich geheel, en wachtte op de din gen, die komen zouden. Werkelijk had hy zich zoo geplaatst, dat het leek alsof hy hing iets dat hem vroeg of laat toch te wachten stond, zooals zyn zuster dikwijls beweerde. „Kyk, ik zal het je uitleggen," zegt hy haar door de vestibule meêtrekkend, naar de plaats waar de kleeren- standaard staat. „Zoo ging ik staan in de jas, waar achtig nu hangt er een andere en een andere oude hoed ook. Kyk, net zoo één als van den majoorBijna even vet. Die ging met gemak over myn hoofd." Hy neemt de proef met den hoed iu quaestie, welke tot aan zijn schouders over zijn hoofd schuift en komt er dan ademloos maar zeer verrast weder onder uit. „Ziet myn haar er nu niet grappig uit vraagt hy het haastig met de hand achterover strijkend. En werkelijk is zijn uiterlijk potsierlijk. „Je ziet er uit, alsof je er mede geslapen hebt," zegt May. „In den hoedGroote God, dat zou te veel voor my ben daartoe vrjjec toegang met twee gasten, maar de vereeniging heeft zich meteen ten doel gesteld om ook voor die Friezen in Haarlem en Om streken, die niet in staat zijn om een contributie van minstens f2,50 te be talen, nuttig en aangenaam te zijn, en zoo moeten ook die de gelegenheid hebben er te komen tegen een klein entrée. Dat alles kost natuurlijk geld, de Vereeniging is jong en dus laten toch alle Friezen die het eenigszins kunnen doen zich als lid of begun stigers aangeven by den secretaris van de Vereeniging, den heer J. J. Hoff, infanteriekazerne, Koudenhorn. Spoed is gewenscht. Er is in de laatste maanden door buurtcommissies druk vergaderd voor den Koninginnedag, maar zeker is Donderdagavond wel de allerkleinste van deze "soort bijeenkomsten gehou den. Toen kwamen namelyk de bewo ners van de Bloemhofstraat byeen. Geen huDner ontbrak. Aangezien de straat vijf huizen groot is, bestond de vergadering uit even zoovele leden. Besloten werd in de straat op een voudige wyze te illumineeren eu een commissie van twee leden benoemd om de zaak uit te voeren. Patrimoniums Werkver schaffing. Theoriën en feiten komen niet zel den met elkauder in stryd. Op velerlei gebied wordt dit be waarheid, en doel van deze mededee- ling iste doen zien, dat dit ook met de werkloosheid zoo is. De winter is zacht, en werk, dat anders om den winter niet kon ter hand genomen worden kan voortgang hebbenarmoede wordt er niet gele den, dus armverzorging, werkverschaf fing enz. hebben dezen winter minder noodig dan den vorigendat is theorie. De winter was zacht en daardoor het werk waarop de werkloozen tegen 't voorjaar hoopten voor het meeren- deel reeds geschied; de werken, die op 't oogenbiik aan den gang zijn kan nen lang niet alle werkloozen die er zyn aanzetten; de weldadigheidszin is door verkeerde beschouwing minder eu vele werkloozen zyn verstoken om voor de hunnen het noodige te kun nen bekomen; dit is feit. Wil men bewys Door de Commissie werden 187 werkloozen ingeschreven en had zy door den grooten toevoer niet gestaakt met inschrijven dan zou dit getal ver over de 200 zyn geloo- pen en dit zyn allen personen die langer dan één jaar inwoner zijn. Dagelyks melden zich nog werk loozen aan, doch moeten worden af gewezen. Yan deze ingeschrevenen is, voor zoover ons werd bericht, slechts door een 15 tal werk gevonden en zyn de overbly venden nog zonder in komsten. Ook de kas der werkver schaffing is zonder inkomsten en nu kan de commissie wel zeggen tot de werkloozen gaat heen en wordt warm doch dit mag en durft ze niet doen aleer mocht blijken dat een beroep op den weldadigheidszin van alle ge goede burgers vergeefsgedaan wordt" 't Is daarom dat besloten werd in den loop der volgende week een inteeken- lijst aan te bieden, welke door de verschillende commissiën ten zeerste wordt aanbevolen. Nog moet worden medegedeeld dat besloten werd het kaartenstelsel waar van de verkeerde werking in het verslag omschreven werd, te doen ver vallen. Dezen loopenden winter zullen zy alleen nog tegen betaling van f 1 per stuk verkrijgbaar zijn. Dit besluit werd genomenle omdat bij iedere kaart door de kas der werkverschaf fing f —.50 moet worden bijgepast, waardoor liet aautai werkdagen voor hen, die geen kaarten kunnen mach tig worden, vermindert; 2e omdat de werklooze. die met een kaart komt meent dat hy nu niet voor de werk verschaffing werkt en hierdoor meer malen in minder goeden zin tegen de commissie optreedt. Iedere werklooze krijgt nu op de beurt werk, indien namelyk de com missie met een milde bijdrage wordt gesteund. Op welwillende medewerking ver trouwt De Commissie van Patrimoniums Werkverschaffing. W eldadigkeid naar V ermogen. Maandelyksch Overzicht van de vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen", boekjaar 1 November 1897— 31 October 1898. Voor behoeftigen werd toegestaan: Voor werkverschaffing: November f— Dec. f .Jan. f-. Voor brood en levensmiddelen: November f683.39, Dec. f391,16, Jan. f579,72'/,, totaal f 1654,27'/,. Voor brandstoffen: Nov. f38,36, Dec. if 161,64, Januari f 43.30, totaal f246,30. Voor ligging en kleedingstukken November f32,841/,, Dec. f41,37, Jan. f56,46, totaal f130,67'/,. In geld(ronteloozo voorschotten) November f 1473,50, Dec. F 589,30, Jan. f943,50, totaal f3006,30. Verplegingskosten en divei"sen Nov. f—, Dec. f—Jan. f— AdministratiekostenNov. f 76.40, Dec. f96,35, Jan. f127,—, totaal f299,75. TotaalNov. f2304,49'/,, December f 1282,82, Januari f1749,981/,, totaal f5337,30. Bovendien werden eeuige ten ge schenke ontvangen kleedingstukken en Vincentius-bons uitgereikt. Ontvangsten: Contributiën en gif ten November f 4328,77'/,, December f 3129,50, Januari f 1850,33'/-», totaal f9313,61. Diversen en terugbetalingen: Nov. f32, Dec. f30,87, Jan. f 17,70, totaal f80,57. TotaalNovember f 1360,77'/,, Dec. f3160,37, Januari f 1873,03'/,, totaal f9391,18. Zoodat voor de overige 9 maanden beschikbaar is f 4056,88. Weldadigheid naar Vermogen Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 4 Febr. hebben zich de volgende personen aangemeld 10 voor werkvrouw. 5 voor naai ster. 11 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelen matter. 1 voor schrijfwerk. 1 voor grondwer ker. 1 voor sigarenmaker. 10 voor loopwerk. 1 voor grondwerker. 2 voor schilder. 2 voor portier. 1 voor pak huisknecht. 1 voor huisknecht. 2 voor wasebvrouw. 1 voor stopster. 1 voor strykster. 1 voor costuumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 4 Febr. zijn de vol gende personen geplaatst: 5 voor werkvrouw. 1 voor naaister. 1 voor huishoudster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te makenwordt beleefd verzocht hunne ;-.n vragen schriftelijk tot het Best ki- te richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelyks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden by den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. BINNENLAND. Hofbericht. H. M. de IConiugin-Regentes heeft aan den schout-by-nachtStokhuyzen, ehef van den marinestaf, opgedragen H. M. de Koningin voor te lichten omtrent de samenstelling en het ge bruik van personeel en materieel der koninklijke marine. De voordrachten van den schout-by-nacht zullen in den loop van deze maand aanvangen. De heer David Bles heeft Dinsdag de laatste hand gelegd aan het por tret van de Koningin, dat thans is afgeleverd. H. M. heeft Dinsdag en Donderdag eenige oogenblikken geposeerd voor den beeldhouwer Wortman. Verkiezing Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Noord- Brabant hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer ter vervanging van jhr. Verheyen den heer Jhr. rnr. P. J. J.S.M.van der Does de Willebois, burgemeester van 's-Hertogenbosch, met 49 van de 59 stemmen. Scottish Orchestra. Men seinde ons Donderdagavond uit 's Gravenhage, dat dit orkest by zya concert in de residentie een bui tengewoon succes had. H.H. M.M. de Koninginnen met prinses Elizabeth van Waldeck-Pyr- mont woonden een gedeelte van het concert by. H.H. M.M. en de vorstelijke be zoeksters verschenen om halt negen in de zaal van het gebouw van Kun sten en Weteuscbappen even voor den aanvang van de viool-solo, en vertrok- zynDan is de dood, de vriendelijke dood, veel ver kieslijker. Het is een verschrikkelijke hoed." „Dat bedoelde ik niet," zegt May, die intusschen luistert of zy ook voetstappen hoort naderen, „ikzeide, dat je haar er uitzag alsof je er mede geslapen hadt." „Natuurlijk, dat spreekt van zelf," zegt Mc Grath, die ijverig tussehen de jassen, welke aan den oudeu standaard hangen, zoekt. „Ik zet het nooit af. Maar kijk nu eens! Ik heb den vorigen h<>od terugge vonden. Ik ben bang," zegt hij op bezorgd vragenden toon, „dat wij er niet met ons beiden in kunnen „In den hoed van den majoor Neen, dank je. Eén van ons wil in elk geval niet." „Zelfs niet in dit geval „Neen, dank je." „Je bent erg kleingeestig," zegt Mc Grath zuchtend. „Maar in elk geval kunnen wy ons gemakkelijk sa men in de jas verstoppen." „Dat doe ik zeker niet," zegt May waardig. „En," met eeu verontwaardiging, die haar waardig heid geheel in de schaduw stelt, „waarom niet, als ik vragen mag?" „Werkelijk Owen je bent ontzettend dom en veel on- noozeler dau je er uitziet." „Dat ben ik niet." „O!" Nu barsten beiden in een zacht, maar niet te bedwin gen lachen uit. „In elk geval," zegt zy, „gelooft ge, dat er werkelyk een meisje bestaat, dat met jou in die oude jas zou kruipen „Massa's," zegt Owen zeer beslist. „Geloof je het werkelyk „Ik weet het." „Ik doe het niet." „Heel goed, dat is dus beslist. Zy roepen al „klaar!" zegt hy plotseling. „Ga maar weg en zoek maar een beteren man om je meè te verstoppen, ofschoon ik niet geloof, dat je dien zult vinden, in elk geval is er geen beter plaatsje om je te verstoppen in liet heele huis. Den laatsten keer waren zy telkeus vlak by my, maar niemand dacht er ook maar een oogenblik aan om ach ter die jassen te zoeken." Hy wendt zich van haar af en kruipt achter de klee dingstukken. „Wacht even, wacht even," roept zy op gedempten toon. Zij hoort voetstappen in de gang naderen. Het zou niet aangaan, dat Gilbert haar vond nog niet verstopt en geheel aan haar lot overgelaten. „Is" vraagt zy aarzelend, „is de jas erg ruim?" „Zoo ruim alsof ze voor sir William Harcourt ge maakt is," zegt Owen op fluisterenden toon. „Kom dan tochJe hebt geen seconde tyd meer om je te beden ken Maar het is hier pikdonker." „Donker!" Zy aarzelt. „Och, kom dan toch," roept Mc. Grath boos, „wat komt het er op aan of het donker is? Ik zal je niet kussen als je daar soms bang voor zyt." Dit is onvergeeflijk ruw van hom. „Aan zoo iets dacht ik niet," verontwaardigd. „St.... st...." fluistert hy, en werkelyk de voetstappen in de gang zyn nu duidelijk hoorbaar. Vlug kruipt May achter de jas.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1