Tweede Editie Hel meisje w den lolea. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Onze Agenten. J. C. Peereboom, FEUILLETON. I8« Jaargang. Dinsdatt 8 Februari 1898, No 4481 U'S DAuBLAD JLE02SrnST33IvrS2S3"TS3?S,IJ"S: Voor Haarlem por 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 n de omstreken en franco per post 0.37% ADYEBTEjJSTTT'FTN' Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar- plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten vow het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bi.s Faubourg Uontmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uiteluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0,75, elke regel meer j0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Smdpoori en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spa-arndam, C. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; Velsm, W. J. RU1JTEF Beverwijk, J. HOORNS; HülegomAR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan Haarlem?s Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinckstr. 17 Voor het Rozenpriëel: K. VOS, Rozenpriëelstraat 30. Voor het Leidseiiekwartier W. ZWART, Clercqslraat 136. Advertentiën worden zonder ver hooging van prijs door hen aangeno men, terwyl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoof dkantoor Kleine Houtstraat 14. Directeur- Uitgever. Politiek Overzicht» De Fransche afgevaardigde Denys Cochin verkreeg Zaterdag tegen liet einde der Kamerzitting vergunning om den politieken toestand in Europa te bespreken en wel in hoofdzaak ten opzichte van Frankryk's houding tegenover Griekenland, die hy sterk afkeurde. De houding van Frankrijk was te vijandig geweest. De minister van buitenlandsche zaken, Hanotaux, gaf hierop echter ten antwoord, dat Frankrijk niet gestreng tegen de Grieken 'is opgetreden. De heer De- crais, die van oordeel was dat Cochin's aanval de verbonden mogendheden en niet Frankrijk gold, verdedigde de staatkunde der regeering en zong den lof van het Fransch-Russisehe verbond, dat niet belette op zeer hartelyken voet met Engeland te leven. Het Chineesche vraagstuk zeide hij is ernstig, want daar zijn de Europeesche belangen in onder linge tegenspraak. Het belang van Frankrijk is het statu quo te hand haven. Denzelfden dag heeft de Engelsche minister Gorald Balfoor aan zijne kiezers te Leeds een en ander verteld over de houding der engelsche regee ring tegenover de Chineesche quaes- tie. Hij nam deze gelegenheid te baat om te outkennen, dat de regeering ook maar eenigszins was afgeweken van li aar reeds aangekondigde ge dragslijn en voor pressie uit het bui tenland zou zijn gezwicht. Hij beves tigde opnieuw, dat de regeering vast besloten is gelijk recht voor, allen op handelsgebied te handhaven. Een mooi gezegde, maar wij weten wat die verklaringen van Engelsche bewindslieden te beteekenen hebben wanneer zij bet streven naar het verkrijgen van algemeene voordeelen beoogen. Dat algemeen wordt vrijwel tot Engelands grenzen beperkt. Op het oogeublik trekt de Kreta- quaestic en wel de benoeming van een gouverneur voor dit eiland bizon- der de aandacht iu de politieke we reld ecne veel te groote belang stelling voor een dergelijke zaak dunkt ons. Er is dau ook reeds beweerd, dat deze zaak van rnssïsche zijde kunstmatig wordt opgeblazen, ten doel hebbende om de aandacht van Oost-Azië af tc leiden. Juist omdat de quaestie op zich zelve zoo onbe langrijk is worden er zoo velerlei tbeoriën verkondigd over de candi datuur van prins George van Grie kenland. De correspondent van de Frank furter Zeitung te Korist anti nopel ver zekert dat Rusland, Frankrijk en Engeland overeengekomen zijn, prins! George tot gouverneur vau Kreta aan te stellen, in weerwil van bet verzet van Duitscbland en Oostenrijk, en al mocht de toestemming van den .Sultan nog uitblijven. Prins George zou zich bereid verklaard hebben, den post onder de bescherming van die drie mogendheden aan te nemen. Men wil dat de activiteit die Edbem Pasja in den laatsten tyd in Thes- salië ten toon spreidt, daarmede in verband staat. Volgens een bericht uit Petersburg denkt men daar echter, dat dePorte zal eindigen met toe te stemmen in prins George's benoeming. Het feit dat een christelijke prins ambtenaar van de Porto wordt, zou een nieuwen glans werpen op den Sultan, in de oogen der geloovigen. Do eonige voor waarde van dePorte zou dan zyn, dat eenige Turksche troepen op Kreta blijven. De Christelijke afgevaardigden uit alle provinciën van Kreta, Donder dag op Akrotiri bijeengekomen, heb ben met algemeene stemmen besloten, Sfakianaki to machtigen, alles te doen om de caudidatuur van prins George te steunen, De Post te Berlijn weet o.a. te ver melden, dat de candidatuur van prins George slechts een twistappel zon zyn, om de Russische idee van een continentaal verbond tegen Engeland onmogelijk te makensinds deze quaestie de groote mogendheden on- eenig maakt, zou Engeland verlost zijn van bet onbehagelijk gevoel, alleen tegenover heel Europa te staan. Een ander on-dit uit BerlynRus land moet, by de hardnekkige weige ring yan den Sultan om voor Kreta genoegen te nemen met de candida tuur van Prins George van Grieken land, en by de ontwijkende houding an Oostenrijk en Duitscbland waar een gemeenschappelijke pressie te Konstan tin opel door Rusland wasge- wenscht, zich nu langzamerhand van deze candidatuur aftrekken, dreigende alleen, dan by de oplossing van het Kreta-vraagstuk helemaal niet meer te willen meedoen. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 7 Febr. 1898. In 't Badhuis van de Maats, tot Exploitatie van Staalwaterbronnen worden alle soorten van baden gegeven, natuurlijk die van staalwater, maar ook andere als electriscbe en mod derbaden. Intusscbeu is het niemand aan te raden, op dit oogenblik bet Badhuis te naderen langs de Kleine Houtbrug liever neme men de groote. Want op de Kleine Houtbrug neemt dc voorbijganger alvast een modderbad vooruit. Deze brug is nooit al te best geweest, maar in den laatsten tijd is liet met bet bovendek al heel treurig gesteld. Alle water en mod der blijft er kalm op liggen, totdat zon en wind die hebben opgedroogd. De verhoogde gedeelten zijn al meer malen opgelapt en bet geheel is in zoo slechten staat, dat wij. wanneer iemand van zes voet er met den voet op stampt, voor de gevolgen niet in staan. De buurt is dan ook nog in ander opzicht misdeeld: in de smalle zeer drukke tweede Kleine Houtstraat is groote behoefte aan een trottoir. Scottish Orchestra. Hoe ook de Haarlemmers niet ver geten hebben wat ons land met be trekking tot den bloei zijner muzikale kunst verplicht is aan den man die met zijn wel toegeruste schare van over do zee tot ons kwam, bleek uit de warme ontvangst, die den hoogstver- dicnstelyken kunstenaar Willem Kes Zondagmiddag in onze concertzaal ten deel viel. Maar buiten alle verplichting om toonde hij zich in den loop van liet concert, eenvoudig in zijn kwaliteit als leider van het „Scottish Orchestra" een warme ontvangst overwaard. Zon der bet minste voorbehoud kau dit orkest gezegd worden te bebooren tot de voortreffelijkste die wij ooit hoor den of waarschijnlijk zullen hooren. H< t is wellicht iets sterker dan liet orkest van het Concertgebouw te Am sterdam, maar kan overigens, wat ge halte betreft, met dit laatste vrijwel op één lyn gesteld worden. Een ryk bezet strijkkwintet wordt geflankeerd door een heerlijken groep koper-instru menten en een bezetting hout van zeer delicaat timbre. Het geheel is, vooral in bet forte, machtig sonoor van klank dank zij ook de solide fondamen- teering van zes contrabassen, contra fagot en bastuba. Enkele leden hadden waarschijnlijk bezwaar tegen de reis. Behalve de i concertmeester waren nog eenige krachten door Nederlandsche musici j vervangen. Het deed ons genoegen onzen stadgenoot, de uitmuntende cellist Blazer, als aanvoerder en solist by de violoncellen op te merken. In een belangrijk programma vau een achttal meer of minder omvang rijke nummers werden ons de deugde lijke eigenschappen van dit keurkorps blootgelegd. Wat wij daarby tevens gelegenheid hadden op te merken was de grootere warmte, die van deze voordrachten uitstraalde in vergelij king met de vroeger door Kes gedi rigeerde uitvoeringen van het Auister- damsch orkest. En laat het nu zijn, dat niet elk miniem onderdeeltje zóó gepolijst voor den dag kwam als dit onder den Amsterdamschen Kes het geval was, ik voor my geef gaarne wat van die benauwende accuratesse iu ruil voor meer geest, gloed en le ven. Geest, gloed en leven daarin lag de métsleepende kracht van die sublieme vertolking der Freischütz- Ouverture waarmede bet eigenlijke programma vooraf was het Wil helmus gespeeld geopend werd. Evenmin ontbraken die eigenschap pen in de Orchesler-Suite „Öcbehere- zade" van Rimsky Korsakow een veeleiscbende, maar kleurrijke en hoogst effectvolle ofschoon voor myn smaak in het laatste deel wat al te realistische toonsehildering. Heerlijk van*|bewerking zijn de door Kes geïnstrumenteerde Symphonische Etuden van Schumann cn de uit voering was dunkt mij in alle opzich ten een waardige. Nog bevatte het programma het Scherzo uit Mendelssohn's „Sommer- nachtstrauin", de Serenade uit Char- pentier's „Impressions d'Italie", bet Voorspel tot de 3 akte uit „Lohen grin" en Dvorak's Carnaval-ouverture. Hot zou mij 'te ver voeren, wilde ik over al deze werken in bijzonder heden treden. Genoeg zy het te zeg gen dat alles doorgloeid was van het feu sacré, dat een reeks klankcom binaties tot een kunstuiting maakt. Niet liet miDst aantrekkelijke num mer van het programma was hot door den heer Ëlkan Kosmau voorgedra gen Vioolconcert van Mendelssohn. De niet zeer krachtige maar zange rige, fluweelige toon en de warme, zeer muzikale voordracht van dezen violist, stelden bet werk in een hoogst sympathiek licht. Het orkest gaf bier- bjj een meesterstukje van begeleidings kunst te genieten. By alle toehoorders beeft ongetwij feld (leze kennismaking met bet Scot tish Orchestra de beste indrukken achtergelaten. PHILIP LOOTS. Kobelkofl. dat men er zich geen voorstelling van kan maken, zonder bet gezien te hebben. Een bezoek aan Kobelkoff kunnen wy ieder dan ook ten zeerste aanbevelen. By de welbekende firma L C. Haan in de Barteljorisstraat is thans geëta leerd het vaandel der Haarlemsche Slagersvereeniging „Ons Belang" door den beer S. de Jager ontworpen en keurig vervaardigd. In het midden van het vaandel komt zeer goed uit een koekop en aan elke zijde daar van een varkenskop, door den heer Savrjj alhier er op geschilderd. Om die koekop is de naam der vereeni- ging aangebracht en het jaartal 1S94, waarin de vereeniging werd opgericht. Aan de uiteinden van den dwars- stok van liet vaandel, pry kt een ge polijste koehoorn. Aan het geheel is moeite, noch kosten gespaard, om er een fraai aanzien aan to geven. De uitslag van den nationalen schietwedstrijd, gehouden van 15 Dec. tot 26 JaD. in „De Arend" te Amers foort op uitnoodiging van de Schut terij kader-vereeniging „Broederschap" aldaar, vermeldt ouder de prijswiDners de volgende stadgenooten Do lieer A. van Oppen 10de prys, vrije baan geweer met 58 p. De heer C. Boon Pz. 12de prys, t buks, met 9? punten, j Do heer D. Teekens, 1ste pr. eere wedstrijd buks, met 96 p. Zondag waren wij iu de beid bovengenoemd wondermensch in de kleine zaal der sociëteit „de Kroon" te zien. Deze persoon, die 47 jaar oud is, en te Troisk (Siberië), zonder armen en beenen geboren werd, geeft geenszins den indruk van een onge lukkig mensch en is ook volstrekt niot terugstooteBd om te zien. Inte gendeel heeft hy een prettig voor komen, is zeer vroolijk en opgewekt, en beweegt zich met zeer veel ge mak. Ook is hij goed ontwikkeld, o.a. spreekt hy zeven talen. Inplaats van den rechterarm heeft by een klein stompje, waarmede hij met behulp van zijn kin alles verricht, wat een gewoon mensch met zyne handen doet. Zyn schrift is zelfs zeer duidelijk en net. Hy vraagt aan eenige perso nen hunne voornamen, schryft deze op en toont hun daarna het geschre vene. Ook teekent en schildert hy zeer goed. Verder steekt hij nog een draad door het oog van een naald, eet met vork en lepel, schenkt wa ter in een glas, etc., etc. en dit alles met zooveel zekerheid en vlugheid, BINNENLAND HAAGSCHE BRIEVEN. In een vreeselyk „grijze" stemming begon ik dezen te schrijven. 't Zal me genoegen doen indien men de symboliek van het woord grys vat. In myn ziel waren de regenbuien die buiten nederplasten en grauwe nevel hing over mijn denkvermogen Laat ik de symboliek nu maar aan baar lot overlaten en, tot de werke lijkheid teruggekeerd, erkennen, dat ik geen nieuws heb, of bijaa niet, de smartelijkste erkenning die ooit uit i journalistenmond is vernomen, j Willen we ergens over schryven, dan dient er toch iets gebeurd te zyn. ]En er gebeurt niemendal. De Ko- I niDginnen doen merkwaardig weinig van zich hooren. Ze zyn nog niet eens in de Fransche opera geweest en el- j ken avond bereiden zy den „play- ;oers" een teleurstelling. ZooWoens- goers dagavond bijv. toen de Rotterdammers „de Kiesvereeniging van Stellendijk" speelden. De liofloge was goed ge- j vuld en men verwachtte ook de j Vorstinnen, die evenwel niet kwa- men. Het was een aardige avond voor van Zuylen. Reeds bij zyn opkomen kreeg hij een krans met een dik ge vulde enveloppe er aan bet bleek later dat de dames en heeren uit de hofkringen, die hij van tyd tot tijd hielp by het instudeeren van salon stukjes, op deze wyze bun erkente lijkheid wilden betuigen. Ook gisterenavond werden wij teleurgesteld in de meening, dat de Koninginnen in de Opera zouden ver schijnen. Emma Nevada trad op en vond een „select" publiek want de pryzen waren ongeveer verdubbeld. Deze Engelsch—Spaansche zy is van geboorte een Spaansche, doch ge huwd met een Engelsch geneesheer, die haar vergezelt is een echt zui delijk zangvogeltje. Haar stem is eerder klein dat wisten we trou wens al van vroeger. Het bleek, dat die stem ook zeer teer is en dat de ongunstige weersgesteldheid daarop van invloed was. Bij de gedragen tonen kwam er nu en dan „volk mee". Maar voor het overige, wat klonk dat alles glas rein, gepareld, boe rolden de trillertjes, boe zuiver klonken de stacati! Dit is inderdaad spotten met de moeilijkheden van de zang. En in Félicien David's „Chant du Mysoli" wist men nauwelijks wie vaardiger was in de versieringen, de zangeres of de accompagneerende fluitist. Dit is in bet kleine groote kunst! Kunst van een andere soort, ook wel „kunst- en vliegwerk" genoemd, is er meestal noodig om de kiezers in de residentie naar de stembus te drijven. In hooge mate was dit steeds het geval met de oud-gaston. Hoe korter zy uit Indië bier te lande waren teruggekeerd, hoe geringer in den regeL hun belangstelling voor zaken van land, provincie en gemeente. Zelfs voor z.g. „Indische" candidaturen bleven zij tamelijk indolentpersoon lijke sympatbiën of antipatliicn leg den daarby steeds gewicht in de schaal. Met groote warmte begroet dan ook iedereen die aan politiek doet, de oprichting der Indische kiesvoreeni- ging, die bereids de „blauwe" is ge doopt. Met inachtneming van strikte neutraliteit wil zy, by verkiezingen, van eiken aard, de Indische belangen meer op den voorgrond plaatsen. Uit muntend! Alleen is het my niet dui delijk waarom zij baar taak niet be perkt tot de verkiezingen van de Tweede Kamer. Zeer indirect door de verkiezing van Eerste Kamerleden oefenen natuurlijk de Staten ook eenigen invloed uit op den gang der Indische Zaken. Maar wat beteekent dit? En boe iu den Raad Indische belangen te behartigen zyn, is ray een raadsel. Tenzij men wenscht, dat de zich steeds uitbreidende Haagsche kolonie van oud-gasten daar verte genwoordigd zy. Maar ik moet op merken, dat de bestaande kiesver- eenigingen steeds getracht hebben aan dit, rechtmatig, verlangen te voldoen. Wij willen van de inmenging der nieuwe kiesvereeniging het beste hopen. Op gemeentelijk gebied is ook al niets bizonders waar te nemen. Men vertelde my een dezer dagen, dat spoedig een voorstel te verwachten was, betreffende de verdere exploita- j tie van de tram. Het is mogelijk, I maar ik ben geneigd achter „spoedig" 1 een vraagteeken te zetten. Op bet punt van de oplossing van Haagsch- gemeentelyke quaesties ben ik scep tisch. Met de duel-historie is het geloo- 23) Naar het engelsch. „Het was lang geen kleine dienst," zegt Amber. Haar stem is nog een nieuwtje voor de anderen. „Was het Ik zal trachten later uw dankbaarheid te verdienen." Hy ziet over haar hoofd naar Hilary. Die blik drukt een stilzwijgende oorlogsverklaring uit en als zoodanig neemt Hilary het ook op. Tot nu toe heeft Adare dit..... dit kind, dat nauwelijks de verdorvenheid van dien man zou begrijpen, in onwetendheid omtrent Èverard's reputatie gelaten, maar als deze den oorlog verlangt, dan voelt Adare zich van alle beleefdheids- en vriendschapsgevoel ontheven. Als het moet, zal Am ber liet karakter van den man, die haar !tot vrouw wenscht, leeren kennen!" Dolly amuseert zich bijzonder. „Hetben er wel ooit dwazer menschen bestaan?" denkt zy. En hardop zegt zij„Het is al laat," tege lijkertijd opstaande. Er is iets in Hilary's oogen, dat haai' waarschuwt deze beweging te maken. Een gevaarlijke uitdrukking, zoo zegt zy later tot zich zelf, lag er in zyn blik. „Nog maar twaalf uur," zegt Grey lusteloos. Hy beeft bij zich zelf besloten niet te gaan slapen, alvo- rends een aantal liefelijke benamingen op May's hoofdje te doen nederdalen; maar de kans schynt ge ring. „Twaalf 1" roept Owen uit. „Nog maar twaalf! De nacht is nog een pasgeboren kina. Wacht wacht een oogenblikje. Ge zult uw slaap vergeten als ik u...." Hy rent door de kamer en verbergt zich achter een stoel: en (hoewel zy hem toch reeds lang kennen) zóo onnoozel zyn zy nog, dat zy allen in afwachting blijven zitten van bet plezier, dat hy hun wil bezorgen. Eensklaps komt hy weder te voorschijn. Een min zaam lachje speelt om zijn mond. Hy maakt een bewe ging als om zyn lokken naar achteren te schudden, die nooit zyn hoofd hebben gesierd, en treedt met zyn banjo onder den arm naar voren. „Een kleine compositie van mijzelven," zegt hy vriendelijk, „zooeven vervaardigd. Beide zijn van my zei t, zoowel de woorden," hy lacht bescheiden, „ais de mu ziek In een oogwenk is de kamer ledig. HOOFDSTUK XIX. „Op zyn gelaat staat ingekankerde ellend te lezen, En van de vermeerdering van zyn bloed, Heeft hy slechts vermeerdering van pyn te vreezen." Den vorigen avond had het, toen het begon te sche meren een weinig geregend, zoodat de grond, welke be zaaid is met bladeren, vochtig opgeeft. Amber vermijdt de natte paden zooveel mogelyk, en wandelt over het zachte mos, dat hen omzoomt, door het boschhaar hoofd is een weinig voorovergebogen en op het liefe lyke gelaat ligt een half gelukkige, half weemoedige uitdrukking verspreid. Het is een zeer zonderlinge nacht voor baar geweest. Voor den eersten keer in haar leven heeft zy uren lang wakker gelegen, voortdurend denkend; en baar gedach ten waren wel dikwijls afgedwaald, maar toch altijd tot hetzelfde punt teruggekeerd. Die kus op liaar hand Hy was regelrecht van haar band naar haar hart gegaan en daar gebleven. Wat had by er mede bedoeld Heeft hy haar lief? Zou hy haar kunnen liefhebben? Haar, baarHet is een moeilijke vraag, waar het antwoord niet gemakkelijk op te vinden is. Een geheelen nacht beeft zij er over nagedacht, maar toch schynt die tyd nog te kort te zyn om dat wondervolle Zy begrijpt die vraag ook nauwelijks. Aan het ont bijt had ditzelfde onderwerp haar voortdurend bezig gehouden en durfde zij Hilary bijna niet aanzien; toen het ontby't was afgeloopen had zy zich verwijderd, zich naar het troostrijke, vredige bosch begeven. Hier wil zy het vraagstuk uitwerken hier zal zy ook boter in staat zijn na te denken. Er waait een frisscbe, doch geen koude wind, die niet krachtig genoeg is de weinige bladeren die zich nog aan de takken bevinden af te rukken, maar ze al leen als even zooveel aardige, groene vlaggetjes kan doen wapperen. Helaas! na eenigen tyd zal men ook van hen kunnen zeggen: „Ze liggen neer, vertreden en vergeten, Te rotten in een modderplas, Vergeten door hen, die in 't najaar niet meer weten, Dat het te voren zomer was." Zal zy ooit leeren vergeten In eens ziet zy in, dat zy dit ook nooit zou verlangen. Zy weet, dat zy Hilary liefheeft. Die kennis is on zichzelf reeds een leering. Het jonge meisje staat stil en ziet voor zich uit. Zy bemint hem en hy haar. Zoowel van het een ais van het ander is zy zeker. By deze gedachte overstelpt haar een zalig gevoel, maar even plotseling maakt het plaats voor diepe wanhoop. Hem lief te hebben, hem toe te staan haar te bemin nen, staat gelyk met hem te ruïneerenSir Lucien zon nooit van een huwelijk tnsschen hen beiden willen hooren en deze had het in zijn macht Hilary te onter ven. Toen zjj zich den vorigen avond met Everard ver stopte, had deze het haar verteld. En en na tuurlijk, daar is ook wel wat voor te zeggen. Zy wil eerlyk zyn, volkomen eerlijk. Niemand zou voor zyn

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1