s:"S"; tts.x ff-iS zzs SJMASg syjrsrtj r-.», - pen zooals ik vermoeddo veel be langstelling in de rechtszaal, gevolgd éoor veel teleurstelling, omdat piquante onthnllingen totaal uitbleven. Het eenige piquante is, dat tegen den uit dager maar 5, tegen den uitgedaagde 80 dagen werd gevorderd. Maar een feit is, dat de laatste elke bemidde ling afwees. Ten slotte de mededeeling, dat myn collega van de Telegraaf slecht was ingelicht, toen hy vertelde, dat het circus Wuiff te Scheveningen dit jaar op eqaestrisch gebied de alleenheer schappij zou bly'ven voeren. In het „Casino" nl. komt het circus van den heer Schumann Sr. Er was eerst sprake van het Sportterrein, maar dat was te duur. H. A. GANUS Jr. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester der ge meente Oude Niedorp A. Wonder Pzn.. waarnemend secretaris dier ge meente by het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gez. der Jste klasse, de officier van gez. der 2de klasse J. Pesman, van dat personeel. Aan den by het leger in Ned.-Indië gedetacheerden eerste luitenant der infanterie van liet leger hier te lande, H. S. Wentink, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ont slag uit den militairen dienst ver leend. Aan na te melden officieren bij dienstdoende schutterijen, op hun ver zoek. eervol ontslag verleend: a. bij die te Beverwijk, aan T. C. J. Boouekanip, als le-luitenantbij die te Bolsward, aan J. P. K. van Moor- sel, als kapt. commandant; b. wegens verandering van woon plaats: bij die te Rotterdam, aan A. \V. M. de Lange, als 2e luit.; c. onder gehoudenheid dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge: bij die te 's-Her- togenboscb, aan C. M. T. Rouppe van der Voort ais le lyitenaut. Benoemd bij de dienstdoende schut terijen: bii die te Utrecht, tot 2de- luitenant N. W. Gerlings, thans 2de- luiteuant bij het 9de bataljon rustende schutterij in Noord-Brabant, uit welke laatste betrekking hem tevens, op zijn verzoek, eervol ontslag wordt ver leend, wegens verandering van woon plaats J. C. Gerlings, thans schutter, en jhr. mr. C. Beelaerts van Blok land; by die te Bolsward. tot kapi tein-commandant mr. J. W. Zijlstra, thans lste-luitenaut; tot lste-luitenant S. Westra, thans^de-luitenant; by die te Zwolle, tot 2de-luitenant dr. J. Heinsius. thans korporaal; by die te Kant pen, tot lste-luitenant F. H. van der Mijle, thans 2de-luitenant; tot 2de-luitenant P. H. F. Wierts, en D, J. .1. Hellema, beiden thans schutter! Verkiezing Tweede Kamer. De beer Koer heeft bedankt voor de candidatuur dei- antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje to Deventer. Thans is mr. Th. Heems kerk door die kiesvereeniging candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer Ook de R.K. kiesvereeniging te Deventer koos tot candidaat mr. Th. Heemskerk. De zaak Hoogerhuis. Op de vraag, waarom bij alleen Allard Dijkstra heeft opgeroepen, hem wegens laster te vervolgen, antwoordt mr. P. J. Troelstra in de Sociaal- Democraat lk dcetl dit, omdat hy op dat mo ment ie eenige der drie inbrekers was. die zich in het land bevond. Nu Sybout Alberda ook hier is herhaal ik de beschuldiging, dat ook deze mede heeft ingebroken in den nacht van 5 op 6 December bij Haits- ma te Britsum en sommeer ook hem een klacht wegens laster legen mij in te dienen. En nu P&alus van Dijk van uit j beid stelt, uwe onschuld te betuigen, eea kieiue binnenbrand. De brandweer inspectrices, waarin het een en anderA. bjj bet legor hier te lande: 12 Dan moet gij worden gehoord, eo vond de bewoners niet te huis, maar *"«-'*♦ a*. :-rJ mocht de justite u dan niet als ge-ontdekte dat een vijfjarig kind ver- tuige hooren, dan zal ik u dagvaar den en neem ik op mjj, het geld voor uwen overtocht naar Holland bijeen te brengen. Ik wacht dus ook Tan Dyk's aan klacht af. Per stoomschip Koningin Regentes zyn Zaterdagochtend 13 nonuen (11 Ursulinen eD twee zusters van de orde van den Goeden Herder) te Am sterdam vertrokken. De internuntius en de moeder van het klooster te Venraay deden de nonnen uitgeleide tot IJmuiden. De Ursulinen maken de reis tot Java mode, de beide an deren debarqueeren te Port Said. Schandaal-colportage. Zaterdagmiddag ontstond tnsschen polderwerkers en de colporteurs van de „Amsterdamsche Lantaarn" in de Kalverstraatjte Amsterdam eene ruzie, waarbij de politie te pas moest ko men. De reclameborden werden stuk ge slagen en de aanvallers, zoowel als de colporteurs werden naar het po litiebureau geleid. Overigens kan men veilig zeggen, dat de toestand in de Kalverstraat door het uitcolporteeren met eiken dag meer onhoudbaar wordt, zoodat het nu hoog tijd wordt, dat de Raad, eindelijk des overwegens moede, tot practisehe maatregelen overga tegen dit schandelijk bedrijf. Men herinnert zich, dat in de Raadszitting van 19 Januari ji. aan de orde kwam het voorstel van de commissie voor de strafverordeningen, om art. 16 der Algemeene Politie verordening in te trekken en te ver vangen door de volgende bepaling „Onverminderd liet bepaalde in art. „45, is liet verboden op af aan de „openbare wegen, door B. en W. bij „openbare kennisgeving aangewezen, „eenig-• zaak luid anders te koop te „bieden, aan te prijzen of aan te „kondigen dan door het noemen van -den naam en den prijs der zaak". Maar de behandeling van dit voor stel werd aangehouden tengevolge van het aannemen eener motie van den heer Caroli, waarbij genoemde com missie werd uitgenoodigd een voor stel te ontwerpen in de richting van het ontwerp, vermeld op bladz. 1328 van het Gemeenteblad 1897, afd. I. Tevens werden de jheeren Caroli en Yan Gigch uitgenoodigd om met de commissie samen te werken tot het vinden van eene goede oplossing in deze richting. Het resultaat van die samenwer king is geweest, dat besloten is den Gemeenteraad in overweging te geven, de volgende redactie goed te keuren „Het is verboden op of aan den „openbaren weg, ter verspreiding, „aanbeveling, aankondiging of be kendmaking van gedrukte of ge schreven stukken of afbeeldingen, „zoodanig te roepen of rond te gaau „met zoodanig reclame-middel, dat de ..openbare orde verstoord of bedreigd „ol den goeden zoden aanstoot gege- „vcn wordt." „Onze commissie" aldus lezen wij in de voordracht „meent zich, na de breede gedachtenwisseling over het onderwerp gevoerd, van toelich ting te kunnen unthouden. Mocht uwe vergadering zich ook met deze repressieve bepaling niet kunnen vereenigen, dan meent onze commissie te moeten aandringen op de goedkeuring van haar iu de zitting van 19 Januari jl. aanhangig geble ven voorstel, dat ten doel heeft meer preventief op te treden." brand en reeds overleden was. Door een aantal Haagsche dames is een adres met betuiging van sym- Eathie en medegevoel aan mevrouw ►reyfus gezonden en deze heeft daar voor in een brief haren dank betuigd. De voorraad steenkool by de ma chine van het waterschap Groot Mij drecht, ongeveer 125.000 H.L. is Za terdag door broei in brand geraakt. De felle wind belette het blusschings- werk zeer, zoodat een groot gedeelte verloren is. Een groot aantal visscbers van Volendam laat zich aanmonsteren op loggers te Scheveningen, Vlaardin- gon, Katwyk enz. De zaken gaau te Volendam zóó slecht, dat naar an der werk moet worden omgezien. Vele jongere personen hebben zich nu ook als matrozen aangemeld by de Maatschappij Nederland. Brand te Sappemeer. Een bericht uit Sappemeer meldt, dat de groote strooloofseu bij do fa briek van den heer Scholten aldaar Zaterdag zyn verbrand. Duizenden bij duizenden kilo's zyn vernietigd. Alle spuiten van Sappe meer en Hoogezaud waren in wer- kind. Men hoopte de loodsen aan den overkant te behouden. De brand moet, naar gezegd wordt, door eenige jongens zyn aangestoken. De schade moet grootendeels door assurantie zyn gedekt. Pers Overzicht Porsoonlijke dienstplicht. De Arnhemsche Courant herinnert er aan dat de Staten-Generaal nu ten derden male zullen hebben te beslis sen over een wetsvoorstel tot afschaf fing van den persoonlijken dienst plicht. De beperking der voorgedra gen wijzigingen tot die, welke op de persoonlijke vervulling van den dienst betrekking hebben of daarmede in rechtstreeksch verband staan", ver hoogt naar haar mecning de kansen der aanneming van het ontserp. En het blad acht het volkomen te recht, dat de regeering niet volstaan heeft met een eenvoudige schrapping der bepaling, welke den dienstplich tige de vrijheid laat „zijn dienst by de militie, volgens de bepalingen dezer wet (militiewet art. 4), doof een an der te doen waarnemen", maar dat zij 't „verkieslyk" heeft geacht „het beginsel zelve in de wet te stellen" ..Een ieder, die tot den dienst by de militie verplicht is, is gehouden zijn dienst in persoon waar te nemen." De noodzakelijkheid om dit begiu- 1 In T"»or\loïfon no ol wat ilnni-nrnv Ook Zaterdagavond bleef het woe lig op den Vijgendam en in de Dam straat. Evenals Vrijdag en Donder dag werden herhaaldelijk, zoodra bla- den verkocht werden, arrestatiën ge- i gewonnen moeten worden, daan en aan de St. Pietershal proces sen-verbaal tegen de colporteurs op- sel te bepleiten, na al wat daarover izegd is, ziet de Am. Cl. niet in üe oppositie der katholieke staats party is in dezen dwaling toch niet te overtuigen, omdat, voor hetgeen een katholiek belang is, of als zoo danig nu eenmaal is gestempeld, een voudig in haar oog alle andere be langen moeten wyken. Onder de anti revolutionairen van beide nuances vindt het beginsel van den persoon lijken dienst geen principieele bestrij ding en op overwegingen van partij-tactiek zijn de krachtigste ar gumenten ten gunste van den per soonlijken dienst natuurlijk toch zon der eenigeu invloed. Ook de christe- lijk-historische party heeft de af schaffing der dienstvervanging in haar programma opgenomen en in de ver schillende fraction, die te zamen de j liberale linkerzijde vormen, durven i wij ons vleien, dat, als er al zynj mochten, 't er zeker niet velen zul- len wezen, die nog voor het beginsel j van den persoonlijken dienst zonden Amerika in de Nederlandsche bladen gemaakt. Patrouilles politie-agenten Inspectrices van den arbeid. te komen om zy houden nu antwoord ik hem: In De Huisvrouw wordt nog eens I - - - - - .krachtig aangedrongen ophettoevoe- I £en^ai?' politie van den wa-gen van vrouwen aan de inspecteurs wordt medegedeeld over da toestan- j voor da infantarie, 4 voor da oavale- den onder de ongelukkige wezens, dia ria, 7 voor da artillerio en 3 voor da in Engeland een bestaan moeten vin- j genie. B. bï het leger in Nederlandsch- Indië29 Toor de infanterie. 2 voor de cavalerie, 6 voor de artillerie an 1 voor de genie. II. Ten behoeve van de adspiranten. bedoeld by sub. II van art. 25 der voren vermelde wet: A. bij het leger hier te lande: 31 voor de infanterie, 3 voor de cavalerie, 8 voor de artillerie en 2 voor de genie. B. by het leger in Nedcrlandsch-Iudië: 10 voor de infanterie, 1 voor de cava lerie, 4 voor de artillerie en 1 voor de genie. 3. Ten aanzien van de cadetten, leerlingen der cadettenschool en de cadetten met groot verlof dezer inrich ting, die in do termen vallen om liet toelatingsexamen voor de Koninklijke Militaire Academie af te leggen, wordt door den directeur der cadettenschool eeno opgave aan den minister van oorlog gedaan. Ouders of voogden vau deze cadetten behoeven dan ook geene kennisgeving in te dienen dat hunne zonen of pupillen aan vorenbedoeld examen wensohen deel te nemen. 4. Oudors of voogden van adspiran ten, bedoeld by art. 25 der genoemde wet onder II, behooren de keunisge- viug, dat hunne zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen (ingericht volgens ccn bijgevoegd mo del), in dier voege in to zenden, dat. zy vóór 15 Juni 1S98 aan het depar tement van oorlog ontvangen wordt Zie verder Stct. no. 31. don iu de huisindustrie. „Het gemiddelde loon eener naaister bedraagt per uur enkele centener zyn er, die zich met een paar centen moeten tevreden stellen. Miss Irwin zag eene uaaster in twee uur een paar broeken afmaken, waarvoor zy nog geen stuiver loon ontving, terwijl zy nog bovendien het garen moest leveren. Eene andere hield zich uit sluitend bezig mot. het overtrekken en aanzetten van kuoopen voor jon genspakjes Zy werd daarvoor per dozyn betaald, en ais zij van's ochtends 6 uur tot 's avonds 6 uur hard door werkte, dan maakte zy 90 cents (naar onze mant gerekend) per dag, maar daarvan moest meer dan een derde af voor de kosten der gebezigde in grediënten. „Zóo zyn er vele voorbeelden. „En waar wonen deze ongelukki- gen Men bereikt hare woning langs eene donkere trap, vyf of zes ver diepingen hoog. Iu haar armzalig woonvertrek heerscht eene verj lucht. Men vindt er alleen de aller- noodwendigste meubelen, in den hoek eene wieg met een bind, of een stroo- leger. waarop eeu zieke ligt." Zulke toestanden, zegt het blad, worden door de inspectrices in hare verslagen openbaar gemaakt, om er de aandacht op te vestigen, in de verwachting er verbetering iu te brengen. Veel daarvan is in de laatste jaren door enquêtes aan „liet licht ge komen; de inspectrices beijveren zich door de uitkomsten dezer enquêtes voortdurend aan te vullen, de aandacht levendig te houden. Dat bewijst, dat zy hare taak ern stig opvatten, eene hooge opvatting hebben van hare plichten. „Misschien zijn de toestanden by ous te lande minder treurig dan in Engeland. Maar dat ze ook hier in vele takken van huisindustrie zeer veel te wenschen overlaten, het is dikwijls uit openbaar geworden fei ten gebleken. Zou dan eene miss Ir win, met gelijke bevoegdbeden bekleed cn officieel in de gelegenheid gesteld om van naby zich met de toestanden bekend te maken en misbruiken van werkgevers te leeren kennen, niet ook hier te lande gewenscht zyn? Waar het vrouwen en vrouwen arbeid betreft, kan cone inspectrice veel meer uitrichten dan een inspec teur, want zy zal scherper waarne men en gemakkelijker vertrouwen winnen. Niet voornamelijk om wets overtredingen te ontdekken is bet te doen maar om verbetering van toe standen to verkrijgen. Op die huis industrie nu, waarvan hierboven sprake is, hebben de wetsbepalingen geen betrekking; misbruiken als in Engeland door miss Irwin aan het licht zyn gebracht, kan de wet niet tegengaan. En toch vinden wij het oneindig erger, dat eene naaister op haar eigen armzalig woonkamertje een langen dag moet slaven voor een hon gerloon, dan dat op een goed inge richt en behoorlijk verwarmd atelier meisjes of vrouwen nu en dan na het wettelijk uur aan den arbeid blijven. „Het kwaad, waarop miss Irwin. de Engelsche arbeidsinspectriee, de aandacht vestigde, kan alleen worden tegengegaan door openbaarmaking van de feiten, opdat de publieke opinie worde wakker geschud. En de feiten zullen te meer Indruk maken, wanneer meu zo vermeld vindt in een officieel rapport, als resultaten van een onderzoek, van ambtswege inge steld. Leger en USoot Koninklijke Militaire Academie. l)e minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden 1. Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van September e. k., examen worden gehouden voor toe lating van jongelieden als cadet by de Koninklijke Militaire Academie te Cadettenschool. Do minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden 1. Hier te lande zal ia de maanden Juli en Augustus e.k. een examen worden gehóuden voor toelating van jongelieden als cadet by de Cadetten school te Alkmaar. 2. Voor dit examen worden open gesteld a. 32 plaatsen voor jongelie den met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande; b. 26 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst iu Nederlandsch-Indië. 3. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen, behooren de kennis geving daarvan (ingericht volgens een bygevoegd moilel). in dier voege in te zenden, dat zy vóór 15 Mei 1898 aan het Departement van Oorlog ontvan gen wordt. Zie verder Stct. no. 31. GEMENGD NIEUWS. Veesmokkelen naar België. Men schryft uit Zeeuwsch-Vlaau- deren Het smokkelen van vee naar België begint al meer en meer te verminde ren. De smokkelaars zei ven willen het nog wel beproevendoch de ver kooplieden gevoelen geen lust meer er hunne schoone beestjes aan te wagen. Er zyn er in den laatsten tyd to veel in handen der ambtenaren ge vallen. De grens schijnt zoo goed af- gesloten te zyn, dat groote troepen onmogelijk ongemerkt kunnen bin nensluipen. Enkele beestjes dat gaat soms nog. Douanen en gendarmen doen dag eri nacht dienst. En dan dat ringenstelsol. Elke Bel gische koe draagt tegenwoordig een ring en haar signalement staat opge- teekeud. Nu trachten de smokkelaars wel aan die ringen te komen of ze Da te makeu, ora ze den gesraokkel- den beesten aan te doen, doch dan zyn die koeien nog niet ingeschreven en meermalen is het in de iaatste dagen gebeurd, dat boestjes, die men reeds volkomen veilig waande, door de bevoegde overheid uit de stallen gehaald werden. Bene bek entenis van generaal Mercier. De Aurore vertelt, dat in een be spreking welke 21 Jan. plaats had tusschen de heeren Casimir Perier, Charles Du puy en generaal Mercier, gewichtige dingen voor den dag zyn ge komen; Generaal Mercier zou toen hy om redenen van fc>taat het ge beurde heeft geheim gehouden. Hij wilde zelf de verantwoordelijkheid geheel dragon. Twee zittingen van den minister raad waren geheel aan de bespreking dezer onthullingen gewijd. De Aurore acht zich beslist zeker en juist ingelicht omtrent het ge beurde. Een ballon weg. Vrijdagochtend waren te Straats burg in een militairen ballon captif twee officieren, een van de artillerie en een van de infanterie, opgestegen. Plotseling kwam er een windhoos op zetten, de kabel knapte af en met duizelingwekkende snelheid ging de luchtbol de hoogte in en den Ryn over. Vrijdagavond wist men nog niet óf en waar de officieren terecht waren aJB ami uo luaucwoui o i Breda, geregeld op de grondslagen I bekend hebben, dat hy aan de mili- uwuuc.i - -.uu. oui nvu.». penstok moest gebruik maken omyan den arbeid. Het blad beveelt den der wet van 21 Juli 1890 (Staatsblad laire rechters in raadkamer stukken Indien gy by den otnciei an us j ruimte te verkrijgen. i tegenstanders aan, nu en dan eens; no. 126). i heeft doen toekomen, die noch aan den te 's-Gravenhage een aanklacht we- 'kennis te nemen van de verslagen, 2. Voor dit examen worden open- beschuldigde, noch aan diens vei de gen:.- laster indient tegen my, die uVerbrand. Uoor de inspectrices van den arbeid gesteld 124 plaatsen, verdeeld als jdiger bekend waren. De beide presi- Een kostbare pendule. Een tandarts te Altona kocht de zer dagen een oude pendule voor 25 Mk. De kooper liet het uurwerk schoonmaken en toon bleek, dat de onooglijk uitziende pendule met gou den drijfwerk was versierd, ter waarde van 500 Mk. Bovendien vond de hor logemaker aan de achterzijde een op dracht waaruit men mag opmaken, dat de pendule eeu geschenk aan Goethe is geweest. Het opschrift luidde nl.„Den vorst en dichter J. W. Goethe gewijd." Spoorwegongeluk in Schot land. Op de Glasgow- en Zuidwester spoorweg heeft Vrydag een ernstig ongeluk plaats gehad, gelijk in vele jaren op do Schótsche lijnen niet was voorgekomen. By den knoop b|j Barastie is een personentrein uit Kilraaroch in volle vaart gebotst tegen een goederentrein die uit de tegenovergestelde richting kwam. Zoodra de machinist van den personentrein het gevaar bemerkte remde hy maar het was reeds te laat. De machine van den goedereutrein werd verbrijzeld, de stoker en de machinist werden gedood. Van den personentrein werden de voorste rij tuigen vernield, waarbij vijf reizigers omkwamen. Bovendien werden nog 36 menschen meer of minder ernstig gekwetst. By het overbrengen van de aflos sing der wacht van de keizerlijke werf Gaaedon naar Kiel, kenterde de stoombarkas door de zware zee. Negen matrozen cn drie arbeiders der werf verdronken, drie matrozen werden door het schoolsehip Rhein gered. Pest te Bombay. Reuter seint uit Bombay, dat er in de verloopen berichtsweek iu de stad 927 menschen aan de pest ge storven zyn; het geheele getal dooden was 1871, d.i. over het geheele jaar gerekend 116.55 op de duizend inwo ners. Koloniën Atjeh. .Van het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouver nement Atjeh en ouderhoorigheden, loopende van IS tot en met 31 Dec. jl., wordt door de „Java Ct." het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Het in liet vorig ver slag genoemde onderbendelioofd van T. Oemar Pang Hasan stelde zich met volgelingen ter beschikking van het bestuur; een ander onderbende- hoofd van T. Oemar, met name Pang Loiraan, meldde zich by liet bestuur aan, evenals Pang Aboe, vader van Pang Hasan. Vólgens berichten zou T. Hocsin, oudere broeder van den meermalen genoemden T. Labah, met weinig volgelingen over zee van Lhongnaar de IV moekims zijn ovirgestoken en zich thans ia hot Parad gebergte op houden. Te Lepoug maakte Nja Bintang, zoon van den in 1890 op last van T. Oemar vermoorden Imam Ban tan, zijne opwachting bij den bivakcom mandant. üe civiel gezaghebber der XXVI moekims had ten huize van T. Nja Banta eene ontmoeting met Tjoet erfgenaam een vrouw wenschen. wier vader beschuldigd werd van kostbare juweelen te hébben verdonkeremaand, die hem in geen geval toekwamen. Niet voordat de steenen aan sir Lucienzyn teruggegeven en haar vader's naam in eer hersteld is, zal haar hoop en geluk weder- keeren. Op dit oogenblik bemerkt zy. dat zy niet meer op het mos maar op het. pad door de natte bladeren loopt. Blin delings beeft zy voortgewandeld en onwillekeurig ver gelijkt zy nu dezen weg met haar levenspad. Ja, het zachte, mooie mos is voor de gelukkige stervelingen op aarde bestemd, terwyl zy op de moeieiyfee, sombere pa den door het leven moet gaan. Maar haar droevig gepeins wordt hier verstoord, want de oogen toevallig opslaand, ziet zy Brian Deane dicht by haar staan. Zy is zich bewust, dat zij by zijn plot selinge verschijning even schrikt, maar dadelijk her stelt zy zich en reikt hem haar hand, die hy gretig aanneemt, ter wijk hy haar oplettend aanziet. De Hemel weet welk een angsv hem gekweld heeft, by de gedachte dat zy als een fijne dame uit Carrig zou terugkomen en het is een verademing voor hem nu liy bemerktdat zy nog dezelfde, oude Amber is gebleven. „Zoo alleenzegt hy. Trots zyn liefde voor haar, die zyn hartstochtelijk hart verteert, klinkt zyn toon eenigszins sarcastisch. „Is zelfs die knappe neef niet met je meegegaan „Of misschien," hy fronst zyn voorhoofd, „zyt gy i „Daar bon ik blij om. Want ik heb al eiken dag op deze plaats gewacht in de hoop u te zien te krijgen," „W aarom hebt ge dat gedaan Waarom zyt ge niet naar the Castte gekomen Gy," en zy kijkt evenals of die gedachte haar onaangenaam aandoet, „zyt toch myn neef." „By die vorwenschte troep? Neenl Ik wilde je alleen zien. „Gy," hij aarzelt en hoest even, „herinnert je ons laatste gesprek nog wel." „Neen," beslist. „Ik vond het verstandiger het te vergeten." „Je wijsheid schijnt je niet te hebben geholpen," zegt hy scherp. En vervolgt dan opgewonden „Het valt moeilyk om te vergeten is 't niet. Is er wel iemand op de wereld, die kan vergeten Ik wilde dat het gemakkelijker was, want dan zou ik misschien in staat zyn het jou te doenMaar dat is onmogelijk. Ik kan je niet uit myn gedachten verbannen." „Waarom zegt gy dit tegen my, Brian," antwoordt Amber zacht, „ais je toch weet", zenuwachtig, „dat het zoo nutteloos is?" „Wat ik weet," zegt hy, terwijl zyn anders bleek, grof gelaat, vuurrood wordt, „is dat het niet vruchte loos zal zyn. Neen by den HemelDe myne zal je worden. Dat heb ik gezworen Plotseling pakt hij haar by beide armen en draait haar om, zoodat het volle licht ep haar gelaat valt. „Je gelooft, dat je dien kerel liefhebt Je denkt, dat Hii zwijgt plotseling; or volgt een oogenblik van kon, dat zyn oora's duiten hem meer waard zijn dan stilte, waarin Amber hem vast in de oogen ziet. een meisje, dat geen penning bezit en dat als huwelyks- Neem je handen weg, Brian," zegt zij ten laatste 'geschenk een bezoedelden naam medebrengt," hier lacht "t minst niet bang of zenuwachtig; haar woorden hij woest, „wat moet or dan van jou worden op weg om hem hier of daar te ontmoeten." hy jou bemint nu ik zeg je dan, dat je niet wys „Ik ben juist uitgegaan om de eenzaamheid te zoe- bent. Een dubbelo dwaas .a ken," zegt Amber koel en toornig- klinken vastberaden en bevelend, en gaan rechtstreeks tot zyn hart. Hy gehoorzaamt oogenblikkelyk. „Ik begrijp wel, dat je op 't oogenblik nauwelijks weet wat je zegt, en daarom wil ik je het ook vergeven cn je cr geen kwaad hart om toedragen." Zy wrijft, oven met haar hand over de mouwen van haar japon, waar zyn handen een oogenblik hebben gerust. De hevigste woorden van woede en afschuw zouden hein niet zóo duidelijk hebben getoond, hoe hun verhouding is, als deze eenvoudige beweging. Dit brengt hem de wanhoop naby. „Gy my een kwaad hart toedragenZyn toon is geheel anders dan zooeven. Hij klinkt niet meor harts tochtelijk, maar eenigszins angstig. „Het zou een volkomen krankzinnigheid van je zijn. dit te doen! Wel, ik ben de eenige, die je liefheeft! Jy bent het eenige, dat ik op aarde lief heb en ooit heb liefgehad. Denk je dat kapitein Adare je zal trouwen 1 k zal je dan zeggen, dat hij niet wil en kan. Zyn oom zou hem dadelijk onterven. Die verwenschte gek," zyn stem verheft zich, „speelt met jeMaar ik ik be min je!" Eri spreekt zooveel beslistheid uit zyn geheele optreden, dat haar hart haar in de schoenen zinkt. „Het spijt me." zegt ze vriendelijk, zeer vriendelijk, maar zóo, dat hy voelt, dat zyn zaak hopeloos staat. „Wat bedoel je roept hy woedend uit. „Heb mede lijden met je zelf! Wanneer hy je ten laatste laat raer- Hij wil heengaan, maar zij houdt hom tegen. „Luister," zegt zij, terwyl haar stem vau onderdrukt verdriet even trilt, „laat ray je iets zeggen. Ik zal ka pitein Adare niet trouwen. Wees daar zeker van." „Ik ben er volkomen zeker van," valt hy haar onbe schaamd in de rede. "Zwyg l" roept zy plotseling driftig uit. „Wie ben jy dat je zelfs over hem durft spreken Ik zeg je, dat ik noch kapitein Adare, noch eenig ander man zal hu wen, voordat mijn vader's naam in eer hersteld is. Dat ligt in jou macht,, als gij tenminste," zy verbleekt zicht baar, „de waarheid spreekt." Zy treedt op hem toe en ziet hem diep in de oogen. „Is het de waarheid, Brian? Is hot? Waarom spreek je niet?" wanhopig. „Je zegt dat je ray bemint en liefde offert zich op." (Haar hart krimpt ineen by de gedachte aan het oft'er, dat zy moet brengen). „Als ge weet waar de juweelen zijn, geef ze dan aan sir Lucien terug. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2