Haarlem's Bagblad mijden. Gonse schreef laterOp het punt waarop gy gekomen zyt, met nw enquête, is er geen sprake van, licht in de zaak te ontsteken, maar te weten hoe men tot onthulling van de waarheid zal komen. Piquart ant woordde Men moet zich haasten als men wacht zal het moeily'k zijn, de waarheid aan het lichtte brengen. Sebeurer bracht vervolgens zyn ge sprekken met den minister van oorlog en den minister-president in herinue- ring, wien hy de brieven van gene raal Gonse liet zien. Emile Zola zegtIk zou gaarne zien dat Scheurer [ons zeide, hoe hy een beroep gedaan heeft op de vader landsliefde van generaal Billot, toen hy hem verzocht, de zaak ter hand te nemen. Men zou dan zien of wy het zyn, die verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor de tegenwoor dige troebelen. Öcheurer antwoordde Ik heb gene raal Billot gesmeekt, persoonlijk een onderzoek in te stellen. Hy beloofde het my, en ik beloofde hem dat ik stilzwijgend veertien dagen zou wach ten. In die twee weken ben ik door het slijk gesleurd en voor Pruis uit gescholden. Casimir-Perier wordt thans opge roepen. Een levendige beweging ont staat de aandacht van de geheele zaal is op hem gericht. De voorzitter„Gy zweert, te spre ken zonder haat, en zonder vrees de waarheid te zeggen...." „Pardon valt Casimir-Perier hem in do rede ik kan niet ondereede verklaren dat ik de waarheid zal zeg gen. Ik kan haar niet zeggen. Het is myn plicht, haar niet te zeggen." De voorzitter: De wet verplicht ieder getuige te zweren alvorens te spreken, zelfs als iemand wil zeggen dat hy weigert, getuigenis af te leg gen. LaboriKunt gy zeggen dat toen gy President der Republiek waart, gy geweten hebt, voor de inhechte nisneming, dat een officier van den generalen staf van landverraad ver dacht werd, en wat hem ten laste werd gelegd? De voorzitter; Deze vraag mag öiet gesteld worden. (Rumoer). 1 /abori gaat voortHeeft Casimir- Perier geweten dat er op het minis terie van oorlog een geheim dossier aanwezig was? In naam van Zola stelt Labori thans deze conclusiën opOverwe gende dat Perier's getuigenis onmis baar is voor het kennen van de waar heid en noodig om de goede trouw aan het licht te brengen, verklaar ik dat een weigering om hem te hooren gelykstaat met het verkrachten van de rechten der verdediging. Wy ne men acte van de weigering van den president om aan den getuige de vol gende vragen te stellen lo. Heeft Casimir-Perier geweten dat een officier van den generalen staf verdacht werd van verraad? 2o. Heeft hy kennis gedragen van het geen hem ten laste gelegd werd 3o. Heeft hy geweten dat een geheim stuk medegedeeld is, buiten den be schuldigde en zyn verdediger om? Als hij het geweten heeft, op welk oogenblik heeft hij het vernomen De bankier de C-astre wordt ge hoord. Hy verklaart, veel brieven van majoor Esterhazy gelezen te hebben. Toen hij hef fac simile van het bor derel zag, herkende hij het schrift van deu majoor en deelde dit aan Mathieu Dreyfus mede. Mr. LaboriHebt gij geen dreig brief gekregen sedert deze onthul ling De getuige antwoordt bevestigend. Ik heb naamlooze brieven ontvangen, waarin mij gezegd werd dat deze schandelijke daad mij duur te staan zou komen. Te halfvjjf wordt de zitting ge sloten. Na atioop der zitting was Zola weer het slachtoffer van manifestaties van het publiek, even afkeerwekkend als de houding der rechtbank, die met terzijdestelling van alle rechts- en billijkheidsbegrippen het doofpot- systeem blijft doorvoeren. Na de zitting van liet gerechtshof was buiten de menigte toegenomen. Meer dan duizend menschen bewogen zich om het paleis. Binnen stormde het publiek uit de tribune. Iemand riep: „Vive Zo- ia A bas la PranceHy werd dadelijk in hechtenis genomen. Een ongelooflijk gedrang ontstaat. Toen Zola en zyn advocaat zich verwijder den werden zij in de gang herkend. Het publiek trad tegen hen op en Zola moest vluchten in een kleedka mer, waarvan de deur een halfuur lang gesloten wordt gehouden. Het publiek blijft voor de deur staan en schreeuwt: „Conspuez Zola!" De verwoedste betoogers z,jjn jonge advo caten. De bevelhebber van de paleis garde moest een sterke afdeeling garden zenden om de gangen schoon te vegen. Eindelijk kon Zola uit hetj paleis en op den boulevard komen. Hij zag zeer bleek en beefde. Vrienden ondersteunden hem. Opeen gegeven oogenblik weerklonken de kreten„Vive Zolaen A bas Zola! A mort!" De politieagenten waren machteloos tegen de menigte. Zola werd door vijfhonderd menschen omringd en een klein getal vrienden had de grootste moeite hem te be schermen. De commissaris Touny trachtte maar vergeefs tusscli en beide te komen. Eindelijk gelukte het Zola uit het gedrang te raken en in een rijtuig te stappen. Hy reed weg, op allerlei wijzen nageroepen. Iemand riep„Vive ZolaWeg met de schreeuwbekkenHet volk drong den man naar den Pont St. Michel en wou hem te water gooien, maar op dat oogenblik kwam er een afdeeling politie-agenten aan, die de menigte uiteendreven en twee mannen in hech tenis namen. De Fransche hoogleeraar Andrade te Rennes, de schrijver van een brief aan den oud-minister van oorlog Mer- cier aangaande de zaak-Dreyfus, is in zyn ambt geschorst. Een kolenmijn in brand. Een week geleden brak en brand uit in een steenkolenmijn in Halmer End, Noord-Staffordshire, behoorende aan de Midland Coal and Iren Com pany. Nadat men vergeefs getracht had het vuur van de buitenlucht af te sluiten, werden Donderdag de mijn werkers uit de schachten gehouden. De paarden bleven beneden en zyn omgekomen. Maandagochtend had er in de myn een geweldige ontploffing plaats, waardoor de toestellen aan den ingang der schacht verbrijzeld werden. Ongeveer duizend mijnwer kers zyn voorloopig buiten verdienste. Strenge winter in Egypte. Uit Kaïro schrijft men, dat de winter daar dit jaar zulk eene koude heeft gebracht, dat de beroemdste „oudste menschen" zich niet herinne ren kunnen, in Egypte ooit zulk eene lage temperatuur bijgewoond te heb ben. In Fayoëmoet heeft dit jaar de ongehoorde gebeurtenis van een flinke sneeuwbui plaats gehad, in de Delta is er meermalen ijs geweest, en in het bekende herstellingsoord Heluan is zelfs op een morgen (30 Dec.) een temperatuur van 30° waargenomen. Deze ongewone koude is natuurlijk niet zonder invloed op het planten leven gebleven. Zoo zijn in Opper- Egypte aardappel- en bananenbladeren zwart gevroren. Tal van jonge boomp jes, vooral die uit warmere lucht- streken, zijn zelfs door de vorst ge dood, en de inheemsche groenten van het jaargetijde zyn bizonder in de ontwikkeling ten achter gebleven. Intusschen zullen over 't geheel de goede gevolgen van de vorst wel te gen de geringe schade voor het land bouwbedrijf opwegen. Want de kleine schadelyke diertjes zullen zeker wel voor het grootste gedeelte omgeko men zyn. Evenzoo zullen de planten, als de koude tenminste niet te lang aanhoudt, na dezen stilstand des te weelderiger opschieten. Sneeuw. In de Zwitserscbe kantons Glams en >St. Gallen is het verkeer op vele plaatsen gestremd ten gevolge van den zwaren sneeuwstorm van Vrijdag. Daar het weder in de bergen zacht is, is het gevaar voor lawiues groot. Uit het Nijlgebied, Te Wady-Halfa wordt met groote zekerheid verteld dat de Derwischen de oase Sasya aan deu weg van Kor- bosau naar Debbeb hebben overvallen en de bevriende Arabieren hebben vermoord. Dit gerucht heeft te Lon den diepen indruk gemaakt. Langs de boorden van den Nyl zijn patrouilles uitgezonden om tegen nieuwe overvallen te waken. Aardbeving in Argentinië. Volgens een telegram aan den He rald uit Buenos-Ayres heeft een aard beving gewoed in verschillende dis tricten van noordelijk Argentinië, vooral te Colomarica. Tal van huizen in de provincie Colomarica werden be schadigd. Villa Pamou io dezelfde provincie is by'na' geheel verwoest. Twee personen werden gedood, drie gewondduizende menschen zyn zon der dak. Doodsverachting. De oorlogscorrespondent van het Britsch-Indisehe blad de Pioneer be schrijft een treffend voorval uit de gevechten op den öanghoa-pas, die door generaal Sir Bindon Blood ge nomen is. Terwijl de troep in het ge bergte voorttrok, en het geschut- en geweervuur onafgebroken hagelstor men kogels onder den vijand op de heuvelen voor en terzijde zond, kwa men plotseling drie Afridi's een steile hoogte af klauteren op deEngelscben aan. Voor zy ver waren gekomen, werd een van het drietal blijkbaar gewoud, en door een zijner metgezel len weggevoerd. De derde ging ech ter voort, zijn zwaard in de hand, de steilte af te klauteren. Hy kwam al lager, schijnbaar volmaakt koelbloe dig. Hy ging een zokeren dood tege moet. De kogels kwamen neer overal om hem heen. Zyn eenige wensch was blijkbaar iemand te verslaan en dan te sterven. De afstand, dien hy moest afleggen voor hy de troepen zou be reikt hebben, was echter aanzienlijk, en er te komen leek onmogelijk... Plotseling hield hy stil. Het was dui delijk. dat hy eindelijk getroffen was. Hy viel en bleef een paar minuten liggen. Maar toen scheen hy een bovenmenschelyke poging te doen om op te staan. Daarbij verloor hy ech ter het evenwicht; hy viel weer, rolde een eind over den rotsbodem en kwam eindelijk op een stuk grasveld terecht. Daar stief hij. Toen de troepen aan deze plek kwameu,gingen zij eer biedig het lyk voorbij en bedekten het doode gezicht met zyn chudder." Vervolg Stadsnieuws Typografen. Dinsdagavond werd in „Weten en Werken" een druk bezochte vergaae- riDg gehouden der typografen hier ter stede, teneinde het verslag te ver nemen, van de uit hun midden geko zen „Commissie tot Loonregeling".1 Als spreker trad op Hols, die na de ziekte van Groot het voorzitterschap der commissie op zich nam. Uit de mededeelingen bleek, dat in vier werkplaatsen bet loon geregeld is volgen- congres-besluit; vyf patroons verklaarden de loonregeling te willen invoeren, terwijl drie patroons tot nog toe beslist verklaarden niets met de beweging te doen te willen hebben. Van deze laatstgenoemden waren de werklieden ter vergadering aan wezig, en dezen hoopten dat men iets zou kunnen doen tot lotsverbetering. De loonlijst van een hunner werd overgelegd en daaruit bleek, dat op een personeel van 14 personen door een genomen een loon uitgekeerd werd van f3.50 per man. Dit be draagt dus per week f 49.00. Volgens congres-besluit zou de regeling op deze werkplaats aldus moeten inge richt zyn: 7 van 19 Ct. per uur of meer. 2 15 2 10 -1 1 v n 55 2 onder de 10 ct. Dit wordt by een werkdag van 10 uren een loon van pl.m. f 105. Bewuste patroon betaalt derhalve volgens de nieuwe loonregeling ruim f50 te weinig loon uit. De verwachting werd uitgesproken dat de patroons, die zich vereenigd hadden met de loonregeling, de ge zellen zouden steunen in hunne po gingen, om overal het loon op de ge- wenschte hoogte te brengen. Twee boekbinderspatroons hebben verklaard te zullen doen alles wat in bun vermogen was, hoewel zy vreesden niet by machte te zijn, het loon te kunnen regelen volgens Con- gresbesluit. Het voorschrift van den Burge meester, als hoofd der politie, dat de bezoekers van den schouwburg in de Jansstraat, die plaats willen Demen in de eerste en tweede loge, van de noodtrap gebruik moeten maken, beeft reeds heel wat pennen en tongen in beweging gebracht. Wy hebben den maatregel indertijd aangeprezen, toen deze zich bepaalde tot bet verlaten van den schouwburg langs die trap, maar nu ook is voorgeschreven, dat de bezoekers van de loges het ge bouw ook laDgs de noodtrap moeten binnengaan, wenscben wy gevraagd te hebben of dit niet van het goede te veel is. Het goede doel van den maatregel de menschen vertrouwd te maken met den nooduitgang, is reeds bereikt door het enkele" voorschrift betreffende het verlaten van den schouwburg; nu ook het binnengaan langs de noodtrap moet geschieden, wordt de circulatie van het publiek door het gebouw zeer belemmerd, wat vooral by fees telijkheden, als bals masqués en der gelijke in het oog zal springen. Naar wij vernemen heeft de bur gemeester nog geen termen kunnen vinden, om te voldoen aan gedane verzoeken om het voorschrift tot bet verlaten van 't gebouw te beperken. De gas-quaestie. Naar wij vernemen is het rapport van de speciale gas-commissie nitden Raad eindelijk gereed en thans bij den drukker. Het rapport concludeert tot afwij zing van de voorstellen der Imperial en tot het bouwen en exploiteeren eener gemeentelijke gasfabriek. Het rapport is van den heer Mr. vau der Mersch en behandelt niet de concessie-aanvrage van de heeren van der Valk, Bakker en Braam. Het buudeltje „Gedichtjes vau Er nestine" (Mej. Moltzer), waarvau de opbrengst bestemd was ten voordeele van het „Eigen Gebouw" van de Haarl. afd. v. d. Ned. Protestanten bond is geheel uitverkocht. Het boekje had een oplaag van 750 ex. en werd door deu boekbandelaar D. J. van der Wilk alhier in Januari 1.1. uitgegeven. Naar wy vernemen zal de schiet- vereeniging Generaal van Merlen alhier ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan een nationalen schietwedstrijd houden op buks en ryks-cyliuderge- weer. De wedstrijd zal vermoedelijk plaats hebben op de Zondagen en Maanda gen van 13 Maart tot 25 April in een der lokalen van de sociëteit Ver- eeniging. Bij vonnis van de Arrondissements rechtbank te Haarlem, d.d. 8 Fe bruari 1398 is gehomologeerd bet aceoord van 5 pCt. in het faillisse ment van Arie Geurts, tuinman te Haarlemmermeer. Dezer dagen wordt de zaal van het BroDgebouw onder handen genomen door den schilder. De wanden zijn effen rood in een vry helle tint geschilderd, waartegen liet licht-groen der betimmering eigenaardig afsteekt. Ter gelegenheid van haar 30jarig jubilé zal de Liedertafel „Haarlem's Zanggenot", directeur de heer N. H. Andriessen, een nationalen zangwed strijd voor maunenkoren houden op Zaterdag 19 en Zondag 20 November 1898 in de concertzaal der sociëteit „Vereeniging" te Haarlem. Elke mededingende Vereeniging in de 3e en 2e afdeeling zingt twee ko ren naar keuze, en die in de le afdee ling een ven licht koor en eeu koor naar keuze. In de 3e afdeeling op Zaterdag 19 November Cs avonds) voor vereeni gingen die nog geen prijs behaalden, zyn uitgeloofd: le prys verg. zilv. med. eu premie f 502o prys verg. zilv. med. en pre mie f25; 3e prys verg. zilv. med. 1 In de 2e afdeeling, die Zondag 20 November Ca middags) optreedt en be staat uit bekroonde vereenigingen welke nimmer een len prys of eere- prijs hebben behaald, zyn uitgeloofd le prys verg. zilv. med. en premie f 1002e prys verg. zilv. med. en premie f 503e prys verg. zilv. med. en premie f25. In de le afdeeling op Zondag 20 November ('s avonds) voor vereenigin gen welke reeds een len prys of eere- prijs hebben behaald, zyn uitgeloofd le pr s Gouden med. en premie f200 2e prys verg. zilv. med. en premie f 1003e prys verg. zilv. med. eu premie f50. Daarna volgt een eere wedstrijd tusschen de vereenigingen welke in de verschillende afdeelingen den len prys behaalden, om een zilv. lauwer krans. Aan elke bekroonde Vereeniging zal een Diploma worden uitgereikt, benevens een voor haren Directeur. Onze Burgemeester, die den loden dezer te Nijkerk in het huwelijk treedt, heeft van den 14den af een verlof van zes weken. Harddraverij. De wedrennen op ,,'t Oude Slot'' te Heemstede zuilen plaats hebben op Woensdag 23 of 30 Maart. Aan de rekening der Hollandsche maatschappij van levensverzekering over het maatschappelijke jaar 1896/97 is het volgende ontleend de som der op ulto October 1897 van kracht zijnde verzekering be draagt f609400; aan premiën is ontvangen f 22755.11 intresten f 4991.08s inschrijvingen grootboek N. is belegd f 12877.125. Het saldo der loopende kas bedraagt f 1222.77, terwijl dc bezittingen der maatschappij eene waarde vertegen woordigen van f 179645.73. Ter gelegenheid van de jaarlykscne Dies-viering van het Leidsche Stu dentencorps op 7 Februari, werd Dinsdagavond dour oud-leden van dit corps, hier ter stede woonachtig, een diner gehouden in het Brongebouw. KANTONGERECHT Juffrouw Hoogland, de bierhuishoudster, bij wie op Oudejaarsavond, volgens haar zeggen, een klant bij hare afwezigheid een glaasje jenever had genomen, werd heden verooi deeld tot f20, subs. 14 dagen hecht. ,T Engelhart, tegen wien de vorige week 7 dagen hechtenis en een boete van f 3. subs. 3 dagen hecht, werd gevorderd wegens jachtdelict en overtreding van art 4(31 Wetb. v. Strafr. werd veroordeeld tot een boete van f 1 en een boete van f3, subs. 8 en 3 dagen hecht. yiavijariue. Tegen O. M boter handelaar te Noord- wijkerhout, welke de vorige week terecht stond ter zake dat hij alhier een boter- surrogaat had 'afgeleverd zonder dat de waar of de verpakking gemerkt was, werd weer eene boete gevorderd van 1"75, subs 20 dagen hechtenis met plaatsing van een extract vonnis in de Oprechte Haarlemmer, Haarlem s Dagblad en De Spaarnebode Drankwetovertreding. Juffr II die reeds korten tijd geleden ter zake van eene overtreding der drankwet werd veroordeeld tot f20 boete, bad weder om aan een zekeren v H. eene hoeveelheid van minder dan 2 liter brandewijn ver- strekt.zonder dat zij daartoe vergunning had Yolgens haar zeggen was de getuige v H- met een groote haast bij baar gekomen met de vraag of zij iets voor hem had, daar zijne vrouw ongesteld was geworden en zij maar b.v. een paar dubbeltjes brandewijn moest geven, hetgeen zij bereidwillig gedaan had, zonder er iets voor in rekening te brengen. Het O M requireerde tegen haar eene boete van f 30 subs, subs 10 dagen hecht Nadat beklaagde gevraagd had of niet iets minder kon, bepaalde de rechter de uitspraak over 8 dagen. De bekende overtreder der jachtwet, Cornells Warmenhoven, wa? in verzet ge komen van liet vonnis van den Kanton rechter dd. 2 Febr. II.. waarbij hij ter zake van het doen van pogingen om wild te bemachtigen door middel van wildstrikken werd veroordeeld tot 7 dagen hechtenis Hedenmorgen had hij zich daarom trent te verantwoorden en deelde den rech ter mede dat hij geheel onschuldig aan dat feit was. daar hij dien morgen tot/'/suur had tc bed gelegen en daarna per spoor met een vrachtje konijnen naar Haarlem was gegaandat hij t feit dos niet om 6 uur had kunnen plegen, hetwelk zijn kostganger kan getuigen Hij was volgens zijn zeggen een eerste strooper en zou niet voor den rechter durven verschijnen als hij t feit gepleegd had. Bovendien zette hij altijd de wildstrikken zóódanig dat er geen wild doch slechts konijnen in gevan gen konden worden, daar hij een Konijn beschouwde als een «muis i Op een vraag van ;t O M. wat hij zou doen als er even tueel in zijne strikken wél wild zoude ko men, antwoordde hij droogjes weg: "dan zou ik 't meenemen De verdere behan deling der zauk werd uitgesteld om zijnen kostganger te hooren Biljart-wedstrij den. De biljartwedstrijden in liet loge ment Öt. Jan alhier zyn gisteren ge ëindigd de einduitslag is als volgt In den korpswedstrijd, waaraan 25 korpsen deelnamen, behaalde: „ConcordiaHaarlem, len prijs met 187 punten„De Amateurs," Amst., 2en pr. met 178 punten„de vyf Kruk ken," Amst., 3eti prys met 172 punten. In den Personeelen wedstrijd, waar voor 45 deelnemers ingeschreven wa ren, behaalden iu 100 achtereenvolgen de stooten achtereenvolgens W. J. Reinderhoff, Amsterdam, H. M. Hulst, Scheveningen en Th. Kerstel, Haar lem, resp. den lsten, 2den en 3den prys met 230, 220 en 215 punten. In den Vrijen wedstryd was de uitslag le prys J. de Vries. Haarlem,met 57 punten2e prys W. J. Reinder- hoff, Amsterdam, met 57 ponten 3e prys W. Buis, Amstelveen met 56 punten; 4e prys H. M. Hulst, Sche veningen, met 53 punten; 5e prys Th. Kerstel. Haarlem, met 53 punten; 6e prys J. Wiltson, Amsterdam, met 53 punten; 7e prys L. J. Pierlot. Haarlem, met 50 punten8e prys S. Hoekstra, idem, met 49 punten; 9e prys J. van Eseh, id. met 49 punten; 10de prys Paap, Zandvoort, met 49 punten; 11 de prijs H. Wessel, Haar lem, met 48 punten; 12de prijs J. v. d. Elswoud, 's-Gravenhage, met 48 punten. Tusschen de heeren Reinderhoff en de Vries, die in den vrijen wedstryd gelyk aantal punten behaalden, werd Dinsdag een match gespeeld van 1000 punten, waarin de Vrie3 200 punten vóór kreeg. Laatstgenoemde die se ries maakte van 68, 50 en 40 punten, heeft deze match gewonnen. Stand was de Vries 1001, Reinderhoff 872 punten. Reinderhoff maakte éen serie van 144 punten. Dinsdag 22 Februari zal wederom een match van 750 caramboles plaats hebben tusschen de heeren H. M. Hulst Scheveningen en W. J. Rein derhoff, Amsterdam. Belangstellenden worden er opmerkzaam op gemaakt, vau te voren kaarten aan te vragen. De Velser Voetbrug. De schade aan de Velser voetbrug veroorzaakt door het stoomschip Echo is in zooverre hersteld, dat het ver keer voor tramwagens en andere voertuigen Donderdag a. s. weder kan worden opengesteld. Halfweg. Men schrijft ons Heeft men tegenwoordig in de ste den geen gebrek aan geneeskundigen, ook op de gunstig gelegen dorpen is de toestand de laatste jaren veel ver anderd. Was te Halfweg b.v. tot 1S97 slechts één geneesheer, evenals te Sloterdyk thans zyn er op eerstgenoemde plaats drie medici en te Sloterdyk twee, terwyl zich ook te Sloten dezer dagen een tweede zal vestigen. Heemstede. Een déraillement. Hedenmiddag derailleerde de trein van do N.-Z. H. Stoomtrammaat- scbappy nabij de Glip; de machine geraakte te water, persoonlijke onge lukken hadden niet plaats; de schade aan 't materiaal is belangrijk. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. Wij herinneren de Da- mes dat deze week de laatste is, der voordeelige o p- ruiming in het Magazijn Groote Houtstraat 24, van H. JT. VISSER. De estanten. zijnde eene groote partij kleine coupons ZIJDE. KANT. LINT, enz., rn o e t e ti opgeruimd, en gaan dus voor spotprijzen. Enkele taillewijdten in CORÖET- TEN, zooals 48 en 50 cM., als mede 80 tot 100 cM., beneden den halven prijs. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Mousters papier, modellen en opgaaf van prys worden steeds gaarne ver strekt. VERVOL.G NIEUWSTIJDINGEN. De paus heeft den heer Jolt. J. Rogmaas benoemd tot ridder in de orde van Gregorius den Groote. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 10 Febr. 1898, des na middags van 2—3 uur, door den lieer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. Hendriks. 2. AdagioMendelssohn 3. Fantasie, Variatiën en FugaKauftmann. 4. AdagioMerlcel. 5. Aria en Romance uit: „O du meiu bolder Abendstern" Wagner. Familieberichten. Getrouwd 8 Febr. A. Nyhoff eu M. C. Stülen, Zwolle. P. B. Man us en R. Voorzanger. Amst. Bevallen5 Febr. M. M. C. Bois- sevain—De Geer z. Amst. 6. C. Dek ker—Fortanier z. den Haag. 8. J. Rosenthal—Ebstein z. Amst, Overleden5 Febr. W. Nell 59 j. Kaag by Leiden. M. Hamel—De Lange 41 j. Amst. 6. H. A. Katten burg 81 j. Amst. Wed. C. W. M. Schill—Kolff 85 j. Arnhem. Wed. J. M. H. Abraas—Richard 76 j. Amst. 7. H. Bink jd. 9 md. Amst. Stoomvaarlbsrichten, Het stoomschip Koningin Wilhel' minavan Batavia naar Amsterdam, pass. 7 Febr. Gibraltar. Het stoomschip Prins Frederik Hendrik vertrok 5 Febr. van New- York naar West-Indië. Het stoomschip Oranje Nassau, van West-Indië naar Amst. arriv. 8 Febr. des ochtends te Havre. Het stoomschip Voorwaarts, van Amst. naar Java, pass. 6 Februari Gibraltar. Het stoomschip Drenthevan Java naar Rotterdam, pass. 8 Febr. Dover en werd he en ochtend te Rotterdam verwacht. MARKTNIEUWS. Haarlem, 19 Jan. Op de veemarkt alhier zyn aange voerd 6 Koeien f 180 f 150 0 Gras kalveren faf .53 N. Kalveren f 11,— a 6.— 26 Schapen f22.— 17.—. 00 Lammeren f 00 a f 0.—. 0 Pinken fO.—4 Paarden. Haarlem. 19 Jan. Op de kaasmarkt alhier zyn aan gevoerd en verkocht 18 stapels, uit makende 1934 kazen, wegende 3796 Kilogrammen. Hoogste prys per 50 K. G. f 22.— Laagste prys per 50 K.G. f 0.— GEMEENTERAAD. Zitting nan heden Woensdag 9 Feb., 1S98 fles namiddags Ve één uur. Voorxitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Krol, Roog. van Weel en Kruseman. Ingekomen zijn o a. de volgende stukken: Adressen betreffende do oprichting van een abattoir en tot aanleg van een tram lijn vau de Amst Poort naar den Zijl weg, om te worden behandeld in een volgende vergaderinghet rapport van de speciale gas-commissie, dat binnenkort kan worden verwacht. Adres vail H. Scholten tot aankoop van aan hem verhuurden grond in den Hout. Adressant voert daarbij aan. dat het bezoek aan zijn hótel sinds de oprichting van het Brongebouw zeer is vei ruiuderd en dat de huurprijs, dien hij thans betaalt, namelijk f300onevenredig hoog is. Wordt besloten tot afwijzing, omdat ver koop van dien grond tegen het belang der gemeente is. Punt 2. Voorstel van B en W. naar aanleiding van de motie van den heer J. J. Sneltjes betreffende liet St. Elisabeths- Gasthuis(zie Haarlem s Dagblad van 8 dezer). De meerderheid van 8. en VV stelt voor de plannen van Regenten ten aanzien ver bouwing en uitbreiding goed te keurendo minderheid wenscht voor dr ie jaar als proef de stadspatienten, die niet in bet St. Eliza beths Gasthuis geborgen kunnen worden, te doen opnemen in bet Diaconessonhuis, het gesticht St Johannes tie D<0 of het nieuwe R K. Ziekenhuis in de Kamperlaan, a fl per dag voor volwassenen on f 0.60 voor kinderen Een uitvoerig debat volgt. Voor de plan nen der minderheid voerden de heeren Klom, Stolp, Sneltjes Speelman en Willink net woord, bene-, ens de verz. Vo .r die der meerderheid de heeren Koopmans, Waller en de Kanter. Aangenomen werden do plannen «lor minderheid. (De vergadering duurt vóórt) BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd9 Febr. .J. v. 1. Berg en J. C. C. Weers. W. Dreyeren J. M. H. Hos. G. Hillo eu A. Boon tjes. J. Hessels en M. G. Tit. D. v. Houten en T. C. Kelderraam F. Hal- derman en J. A. Blom. Getrouwd: 9 Febr. W. J. Dijkstra en E. Marchand. O. van Riessen en J. C. M. Verhoeven. T. Hunting eu E. M. Berteas.- P. J. Prins en E. M. Tysson. P. v. Steen e:i Ben- nink. P. Wytkamp en W. VVytvliet, A. Tollenaer en A. Lucas. W. F. Andrei en A. C. Fredeker. G. IJ. v. Andel en M. J. Duin. Bevallen: 7 Febr. W. Ruyi/rok— Micog z. M. H. Kolderié—v. Es d. 8. P. Venema—v. Steen z. 9. C. Goudswaard—Hoogendoorn <1. Overleden: 6 Febr. J. A. Du fin, 1 m. z. Amsterd.vaart. 7. G. G. Cap- tyn 10 m. d. Tulpenstraat. II A R I A. Een ongelukkig oogenblik. Vrouw (tot haar man, die na eeu afwezigheid vau tien jaren uit Ame rika terugkeert)Och mijn God, moet je nu juist, terugkomen, nu ik de groote wasch in buis heb Een artillerie-officier lachte om eeu vreesachtige dame. eradat zy bang was voor een kanon, dat afgevuurd werd. Later liuwde hy datzelfde vreesachtige meisje en nu, zes maanden na do bruiloft, trekt hij z'y'u laarzen beneden aan de trap uit, als hy 's nachts laat uit de sociëteit komt. Kathcder-onzin. Otto van Reeden moest het beleven, dat met hem zyn edel geslacht uit stierf. A. Door den harden wind kreeg injju vrouw eergisteren eeu stof in 't oog; zy liet zich door een oogarts behandelen, en dat kost me vyf gulden. B. Odat beteekent niets, toen ik verleden week met myn vrouw langs van der Laan wandelde, kreeg zy ook een stofje in 't oog, zy' liet er een mantel van maken, en het kost inij minstens honderd gulden.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3