T weede Editie. iel meisje van ta Molen. NIEUWS- EM ADVERTENTIEBLAD. J. C. Peereboom, FEUILLETON. 83s Jastrgtsseg; £3«sans5an 34 Februari i898i 4486 JOf301lTi'TjSIj'v:rS!_"bT'r'ST='S,I:JS: Voor Haarlem per 8 maanden. f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.80 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden,.1.05 Afzonderlijke nummers0.0& Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.80 de omstreken en franco per postQ.Bvt/o A TlWïïl ■rrn~HT7sTrT'TTnTsr Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer f22. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoof dagerden voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUciJé Etrcmgère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Sure., Parijs Blbis Faubourg Monimarire. et uitzondering van het Arrondiesetnent Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels fQ,75, elke regel meer L'.löReclames per rege: f 0,30. Agenten voor dit blad in der. omtrek zijnBloemendaalSandpoort en Scheien,. F. v._ d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tolSpaamulamC. HARTENDORPZandvoortG. ZWEMMER; Vehen, W. J. RU1JTER Beverwijk, J. HOORNSHÜkgim, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. C&nse Ageateu. Aan Haarlem-s Dagblad zijn d8 navolgende vaste Agenten verbonden: Voor bet kwartier Ainsterdarasche Poort C. VINK, A. L. Dyserinck-str. 17 Yoor het Rozenpriëel K. VOS, Rozenpriëélstraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqstraal 136. Advertentiën worden zonder ver hooging van prjjs door hen aangeno men, terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. Directeur- Uitgever. CS£ifïcse3e Berichten» Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen to weten, dat by hunne be schikking van 3 Februari j. 1. aan G. Hclsobosch, vergunning is ver leend tot oprichting van eenen gas motor in het perceel aan liet Zuider Buiten Spaarne No. 65&. Haarlem10 Febr. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, C M. RASCH. Hoe af keerig hij daar ook van moge zijn, toch kan men moeilijk veronder stellen, dat zulk een schrander man als de president in zyu hart niet denkt, dat zij toch eenmaal verwezenlijkt moeten worden. Misschien hoopt h.| ze uit te kunneu stellen tot na zyu j tyd en het is misschien begrijpelijk. ofschoon in geen geval waarschijnlijk, dat onder gnnstige omstandigheden een trage politiek nog eenigen tijd kan worden volgehouden. Maar het zou hei best zyn voor zyn eigen roem en het best voor zyn land- genooten, wanneer de heer Kruger een besliste poging zou willen doen, om zijn dikwijls gegeven woord gestand te doen en vooLallijd de voornaamste bron der verbittering tussciien de beide voornaamste rassen in Zuid-Afrika zou willen doen verdwijnen. Hy moet, na zijn stoute en toch kinderachtige poging van een paar jaar geleden, zeer goed weten, dat pogingen om met vreemde mogendheden tecoqueUeeren, gedoemd zijn tot een jammerlijk echec; en waarschijnlijk heeft hy sedert ge leerd, dat zij niet ongestraft kunnen worden herhaald. Er bestaat, gelooven wij. een groote en voorspoedige toekomst voor alle bewoners der Zui.d-Afrikaansche Re publiek, maar de toekomstige ont wikkeling van dat land kan slechts langs één weg tot stand worden ge bracht. De Transvaal moet vooruit gaan onder de Britsche suzereiniteit, welke bij de conventie van 1881 werd gereserveerd en niet is opgegeven in de conventie van 1884." De staatsgroep in Uruguay heeft de rust niet verbroken Er is geen ver zet gekomen tegen de ontbinding van het parlement. Cuestas heeft oen proclamatie uit gevaardigd aan het volk, waarin hy den uitnemendeu toestand der finan ciën bevestigt, maar er bijvoegt dat by tengevolge van den liardnekkigen tegenstand der meerderheid in het parlement, het besluit heeft moeten nemen, de Kamers te ontbinden, en eene Raad van State te benoemen, uit 88 leden bestaande. Daarvan beliooren twee derden tot de Colorado's, do overigen zijn Blanco's. de laatste maal in dit seizoen de hier omdat de politie er wei eens last had of zoo populaire komiek-zanger, de heer i om andere redenen. Nico de Haas, in verschillende nura- j Nu zyn er onder de afgewezenen uiers doen liooren, waarrae<ie hy de j leden van de vereeaiging Vergunning vorige week in het Nouveau* Cirque jen vandaar dat deze zich tot den Raad te Gent zooveel succes behaalde, "en j heeft gewend met het verzoek om o. m. voordragen „Een Amsterdamsch i art. 107 van de politieverordening te Zwerver," scène uit het volksleven, wijzigen. Bij dat artikel wordt met De Mensch", humoristische satire, straf bedreigd de tapper of diens ver- Droevige liefdesgeschiedenis" van j vanger, „die verzuimt met klokslag Vqt» QniiiUr 1 a! P r.p *-1 V| 1-. linn 1-^V' r r. Hulda en „Een Snyder." Schouwburg. Dreyfus. A.s. Maandag zal het bekende sen satie-drama Dreyfus, de martelaar van het Duivelseiland" zijne vierde opvoering alhier beleven. Cleopatra. De opvoeringen van August En- na's opera „Cleopatra", zoowel te) Amsterdam als daar buiten waren j toch voor, dat indien adressanten voor bet Nederl. Operagezelschap, i wijzigingen vragen van art. 107, een „elf uur of op het door den Burge rmeester bepaalde uur van sluiting „aan de in zijne tapperij aanwezige „personen, die niet tot zyn huishou ding behooren, aan te zeggen, dat „zij de tapperij moeten verlaten." Do tappers nu wenschen elf ver vangen te zien door twaalf, waardoor dus als normaal sluitingsuur twaalf zou komen in plaats van eif uur. Wij wagen ons niet aan gissingen omtrent de ontvangst, die aan het adres te beurt zal vallen bij de leden van den Raad, maar het komt ons Politiek Overzicht. Naar aanleiding van de herkiezing van Paul Kruger tot president der Zuid-Afrikaansche Republiek bevat ten verschillende engelsche bladen artikelen over den uitslag der verkie zing en over de gevolgen, die deze voor de Transvaal hebben zal, nu daardoor Kruger weer 5 jaar bet. be wind voert. De „Times" de wensche- lykbeid der invoering van de gevraagde hervormingen betoogende, schrijft o.a. „Tijdens de verkiezing was een be roep op de vooroordeelen der Boeren, al was het onverstandig, toch niet onnatuurlijk. Maar nu de lieer Kruger weer een tijdperk van vyf jaar voor zich heeft, zon by »t el doen, wanneer hy zich ernstig toelegde op de uitvoe ring der hervormingen welke hy zoo dikwijls beloofd heeft. STADSNIEUWS, eerste en tweede pagina. Haarlem 12 Febr. 1898. Men doet ons opmerken, dat op de soirée bij den heer Commissaris der Koningin op Donderdagavond ook aanwezig was Mgr. C. J. Rinkel, bis schop van liet bisdom Haarlem der Oud-Bisschoppelijke Clerezie. Dat onze berichtgever de aanwezig heid van Mgr. Rinkel niet heeft op gemerkt, zal wel hieraan liggen, dat deze niet in bisschoppelijk ornaat gekleed was, doch in het zwart. Op het populair concert a.s. Zon dag 13 Februari in de „Vereeniging" door het strijkorkest van het Haar- lemsch Muziekkorps, zal zich voor directie C. v. d. Linden, één groot succes. Nu wij Haarlemmers door de aangekondigde voorstelling tegen Donderdag" a.s. in de gelegenheid worden gestold ook van dat succes te kunnen genieten, willen wij er even op wyzen, dat bij deze opvoering de dames Madier de Montjau en Tyssen- Bremerkamp en de lieer Urius optre den de medewerking van deze ar- tisten alleen toch is r8ods voldoende om van het genieten van iets meer dan gewoon verzekerd te zijn. In de maand-Augustus a.s. zal liet 25 jaar geleden zjjn, dat Mgr. C. J. Rinkel, van het kerkgenootschap der oud-bissehoppeijjke Clerezie, werd ge wijd tot deze waardigheid. Naar men ons mededeelt is dit ju bileum te opmerkelijker, omdat liet voor dezen nog nimmer aan een bis schop in Nederland is te beurt ge vallen. Naar wij vernemen zal op 26 Feb. a.s. door de gymnastiek- en scherm- vereeniging „Concordia" alhier, in de groote zaal der sociëteit „De Kroon" de jaarliiksche uitvoering worden ge geven onder directie van den heer A. J. Meyerink. Haarlem-Zandvoort Spoorweg Maatschappij. Maand October 1897. Opbrengst reizigers f 2101.83 idem goederen 662.53 idem diversen - 81.99 Tezamen f 2846.35 Per dag en per kilometer f 10.80. Sluitingsuur dor tappers. Tegen het einde van 't vorige jaar heeft de Burgemeester alle vergun ningen ingetrokken van caféhouders, om tot twaalf uur des avonds open te blijven. De bedoeling daarvan was niet om hun allen dat voorrecht te dergelijke verandering had moeten worden gevraagd van art. 105, dat straf .bedreigt tegen hem, wiens tap perij tusschen elf uur 's avonds enz. voor het publiek is geopend. Tot stationschef alhier, in de plaats van den heer Van IJsseldyk. is be noemd de heer W. C. J. de Bruyn, thans chef van het station te Leiden. Naar men verneemt bestaat er mo gelijkheid, dat de componist August Euna uit Kopenhagen eerstdaags i weder ons land zal bezoeken en iu dat geval zal hy de uitvoering van zyn nieuwste opera „Cleopatra" in den schouwburg op aanstaanden Don derdag zelf komen dirigeeren. Middernachtzending. Vrijdagavond hield de Nederland- sehe Middernachtzending afdeeling Haarlem hare openbare jaarvergade ring, in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon". De voorzitter opende de vergadering, heette allen welkom en wees op de zeer talrijke opkomst, hetgeen wel een bevvy's was dat velen het doel der vereeDiging nader wil den leeren kennen. Het programma werd geopend door het fanfare-corps „Kunst na Arbeid," onder directie van den heer C. G. J. Rübi, dat eenige welgekozen nummers ten gehoore bracht; ook de Christel ke Zangver- eeniging „God is mijn lied," directeur de heer H. S. Loran. zoug eenige lie deren. De secretaris bracht daarna verslag uit over de gnnstige resulta ten der werkzaamheden van de mid dernachtzending in de laatste jaren, o.a. de opheffing van verschillende bordeelen en het tegengaan van on tucht. Ook het oprichten van twee naaischolen en het aanstellen van wijk zusters, welke laatsten wekelijks onge veer 100 personen bezoeken, werkte zeer weldadig. De penningmeester gaf een verslag over den financieelen toe stand, welke niet rooskleurig kan ge noemd worden, zoodat de aanwezigen werden opgewekt tot flinke bijdragen ontnemen, maar om het te weigeren aan verschillenden, dien de Burge-. meester het niet langer geven wou in de te houden collecte. Hierna hield ds. G. J. A. Jonker een kernachtige rede, waarin spreker aantoonde het vele goede dat door de vereeniging was verrichtwel bleef er nog veel voor haar over om te doen, doch wan neer zij op den ingeslagen weg voort ging, zou er met Gods hulp nog veel goeds tot stand komen. Spreker toonde een en ander door verschillende voor beelden aan, waardoor men tevens kon zien met welk goed gevolg de middernachtzending tegen de ontucht werkte. Hierna werd de vergadering geslo ten door den beer K. Taekeroa, die de aanwezigen nogmaals opwekte om met woord en daad tot het welslagen der vereeniging mede te werken en toetreding van zoowel mannelijke als vrouwelijke leden verzocht. Na Tuil- spreken van een gebed, gaf het fan fare-korps nog een nummer ten beste, waarmede de vergadering te ruim half elf was geëindigd. Wat zal, vraagt een belangstellen de, naar gissing de oprichting van een abattoir kosteD Het abattoir met markt kost te Am sterdam, ofschoon de begrooting f 600.000 luidde, 2 millioen, en dit met andere abattoirs op kleinere plaatsen vorgelekeu, zal in Haarlem, niet zoo als de begrooting van 1878 was f 70.000 kosten, doch veeleer f 400.000. In Arasterdam heeft men niet eens koelkamers en die zyn gewenscht en j noodzakelijk by een abattoir, i Do koolkamers alleen van bet U trechtsche abattoir kosten f 155.000. Maar dan zal men gewaarborgd zyn uitsluitend goed vleeseh te ver krijgen In geen geval. In Rotterdam heeft tijdens hot bestaan van het abattoir vergiftiging plaats gehad, waardoor verscheidene huishoudens en ettelijke personen werden getroffeo. De invoer van de buitengemeenten zal evengoed blijven bestaan en daarby dan nog die van het buiten land, dat onder verschillende vormen miilioenen K. G. inzendt. Moet dat alles geweerd worden? want keuring van dit alles is onmogelijk. Maar wat dan? Bestraffing van dien slager of win kelier die ongekenrd vleeseh verkoopt, met flinke booten of hechtenis, zal m. i. nog tot beter resultaten leiden. Rijkskeuring is een gewenscht iets, doch zeer kostbaar, en bovendien zal er geruimen tyd over heen loopen eer die klaar is. Naar wij vernemen heeft de Ge meenteraad den Burgemeester, ter ge legenheid van zyn aanstaand huwelijk een fraai bronzen beeld aaugeboden. Op liet Museum van Kunstnijver heid alhier zullen aanstaauden Zondag tentoongesteld zyn de photographische reproduction der friezen van den Boro-Boedoertempel op het eiland Java. Dit prachtige bouwwerk, waarvan eveneens een geheel overzicht is ten toongesteld, geeft ons eenig denk beeld van den blooionden toestand, waarin de kunstuiting dor Boeddhisten omstreeks de 7de of 8ste eeuw onzer jaartelling verkeerde. Zondag is de toegang vrij. De eerw. heer A. J. M. Hafkeu- scheid, r.k. priester en kapelaan in de parochiekerk vao Onze Lieve Vrouw aan het Spaarne alhier sinds Sept. 1887, hoopt a.s. Dinsdag den dag te herdenken, waarop hy voor 12'/a jaar de priesterwijding ontving. De heer M. G. Wildeman, adjunct" archivaris alhier, is door den groot hertog van Mecklenburg-Schwerin benoemd tot ridder 3de klasse in de orde van den Griffioen. E. Chambly. Ofschoon er gisteren (Vrijdag) avond maar eeu zeer klein publiek in den schouwburg aanwezig was, ging toch de voorstelling van den heer E. Chambly, illusionist, door. Het was verbazend hoeveel vlugheid deze te aanschouwen gaf, zoo zelfs dat een groot doel van het publiek dacht dat er geheimzinnige krachten van hem uitgingen. Hij begon met do inleiding der geheime Magie, daarna mysterieuse werkingen en vorvolgens variaties van het gezichtsbedrog. Uit deze drie nummers trok vooral de aandacht het peperhuis, dat oogen- scbynlyk ledig was tot drie maal toe met papieren bloemen gevuld werd. Verschillende andere toeren, zooals een doekje laten verdwijnen en weder te voorschijn laten komen, duiven la ten te voorschijn komen, waren alle zeer gemakkelijk te begrijpen, alleen bii het eeo bal in den vorm van een biljartbal tegen een hoed laten op- loopen was niet te zien hoe hij dit kunststuk verrichtte. Vervolgens kreeg men het perzisch zandspel. Vier verschillende soorten wit, groen, rood en blauw zand gooide by in een bak met water cn haalde vervolgens, ook in de zaal vlak voor het publiek droog zand met de kleur welke men ver langde, er uit. Vermoedelijk is het een bak met dubbelen bodem, waarin zich de vier soorten van zand bevinden, en door eene vlugge beweging weet by een handvol zand te grijpen voor het wa ter het beeft natgemaakt. Zyn hand brengt hy gesloten boven de kom en het binnenste zand is nog droog. Als No. 6 van het programma krijgen we bet „Tai-za"-wonder. Een kist, staande op een tafel, met schragen, staat vlak tegen een schotwerk aan. De deksel staat omhoog, een persoon, het zoo genaamde gehypnotiseerde medium, gaat ia de kist, die gesloten wordt, en prof. Chambly steekt een paar lange sabels er doorheen. Als hy de kist weder opendoet komt er eene dame te voorschijn. Weer een staaltje van vlugheid. De achterzijde van de kist is los, in het schonn zit een groot uitneembaar stukzoodra de persoon er in gaat, schuift hy er van achteren uit en op dezelfde manier schuift de dame er in. Het doorheen steken met sabels is niets bijzonders, daar de koffer genoeg ruimte voor twee per- 17) Naar het engélsch. „Geen quaestie van," zegt by vriendelijk. „Maai-zelfs als gij het deedt," haar teedcr naar zich toetrekkend on haar lief hoofdje tegen zyn borst drukkend, „dan zou het toch nutteloos zijn. Ik heb myn hart aan jou ge geven, en gij het jouwe aan my en...." Hy zwijgt. „Wel, dat is alles," zegt hy. En zoo schynt het ook te zyn. HOOFDSTUK XXHI. „Het bloed bruist mij vol wraakzucht door de aderen." Zy begeven zich nu naar huis en onderweg belooft Hilary haar nog niets aan sir Lueien te vertellen, voor dat zy the Castle verlaten heeft. Hij heeft die belofte schoorvoetend gegeven en naderhand is hy ook maar half geneigd haar te houden Als zjj byna het huis bereikt hebben, door welks ven ster het licht naar buiten schynt, komen er plotseling uit de schaduw twee mannen te voorschijn sir Lu eien en Brian Deane. „Hebt ge niets beters te doen," zegt. sir Lucien op duidelyken tooD, met moeite zijn toorn bedwingend, „dan den geheelen avond in den tuin te wandelen met.... juffrouw Ö'Counell." „Juffrouw O'Connell!" De beleediging is duidelijk genoeg. „Ik heb met myn nicht en de uwe gewandeld 1" zegt Adare op langzamen, uitdagenden toon, elk woord ac- centueerend. „Zy is het meisje, dat met mijnheer Deane zal trou wen zegt sir Lueien. Hy wendt zich om en duwt Deane vooruit. „Neem er goede nota van," roept hy woedend uit. Een angstig gevoel maakt zich van hem meester. Als Amber Deane niet wil trouwen, dan val len hun plannen in duigen en hij krijgt de juweelen niet. Owat beteekent het geluk van zoo'n onbedui dend meisje in vergelijking van die kostbare steenen Deane treedt vooruit. Zyn gelaat wordt asebgrauw, als hy Hilary's blik ontmoet. Onwillekeurig heft hij zijn hand op en steekt haar in den zak van zyn jas. Onge twijfeld bedacht by zich, dat, in 't land waar hy juist vandaan komt, revolvers handige werktuigen zijn. Hoe wel ongewapend ziet Adare hem vast en toornig in het gelaat. Maar plotseling klinkt er te midden van de duis ternis om hen heen een duidelijke stem: „Ik zal nooit met mynheer Deane trouwen Die stem hoort Amber, ze dringt Hilary door merg en been. Maar waarom zegt zij niet, dat zy zyn vrouw wil worden? Het zou de taak zooveel gemakkelijker i maken. Hy is door die ongelukkige belofte verhinderd te spreken. „Vergeef mijGy moet het doen, geloof ik. Uw va- der's bevlekte naam zal u beletten „Waartoe dient het over haar vorier te spreken?" barst Adare woedend uit. „Op haar vader is niets te zeggen." hier werpt hy een verachtelyken blik op Deane. „behalve dat, waarvan zijn bloedverwant goed heeft gevonden, hem te beschuldigen. Wat myn nichtje be treft," Amber aanziende, „die heeft my zoo even ver teld, dat zy niet verloofd is met mynheer Deane." „UaD schijnt gy wel baar vertrouwen te bezitten," zegt sir Lucien, wraakzuchtig. „Mag ik ook vragen," langzaam, „of zy met jou verloofd is Een pauze. Bij deze vraag wil Adare in spijt van zyn belofte, die hy eenige oogenblikken te voren heeft afgelegd, sir Lu cien ailes mcêdeeleD. Maar als hy naar Ambor ziet met een blik, waarin de bede om te mogen spreken, ligt op gesloten, ontmoeten haar angstig smeekende oogen de zy'ne en hy zwijgt. Hy is juist van plan sir Lucien een bedaard, beleedigend antwoord te geven, ofschoon hy van woede dreigt te stikken, als Êrian de stilte ver breekt. Sir Lucien voorbij loopend, komt hij dichter naar Amber toe. „Sta my vyf minuten van uw tyd af." Adare die naast Amber staat, du v.hem zonder eenige plichtplegingen een eind op zijde. „Geen één", zegthjj met een stem, die van onderdrukte woede trilt. „Ja, één," zegt Amber. Zy legt haar hand op Adare's arm en ziet naar hem op. „Precies één," haar stem is tot eeu zacht gefluister gedaald, zoodat hy alleen haar kan verstaan. „Dat is beter en dan zal alles uit zyn." Dan keert zjj zich tot Brian. „Als gij my wilt spreken, ben ik bereid je aan te hooren. Wilt ge my volgenhet is zeer rustig op dit oogenblik in het park." „Welnu?" vraagt zy naar hem opziend. Zy voelt zich volkomen veilig en is onbevreesd. Als by instinct weet zjj, dat Hilary, die tot nu toe aan haar wensch voldaan heeft, zich in haar nabijheid bevindt, zoodat hij wel niet hun gesprek, maar toch eiken kreet om hulp van haar. zou hooren. „Welnu?" herhaalt hy. „Gij doet er wel aan naar my te luisteren. Dus gij zyt van plan dien kerel, dien Adare te trouwen en ge denkt, dat hy je trouw zal blijven, als hjj weet dat zijn oom hem onterft?" „Dit denk ik niet alleen," zegt zy op duidelyken, vasten toon „maar ik weet het." Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1