M NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ilSlB li FEUILLETON. 33e Jaargang. Dinsdag 15 Februari I8SS. Ho. 4487 ËÉËI ëBÜ Süf. JOSOI^l^^I]VJ.2DïsrrrS'^:,J5^Xa"S: "Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 'Franco door het geheele Rijk. per 3 maanden. „3.65 Afzonderlijke nummers0.05 •Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.871/2 .AJIDVJEai^TElISr'Z'ZSIlSr: Van 1—5 regels 50 Crs.iedere regel meer 10 Cta. Groote letters naar plaatsruimte. Bi.i Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Couraatiers. Dit blad vorechh'nt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever j. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère O. J„ DAUBÈ Co. JOHN F. JONES, Su.cc., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot planking van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertenties van 15 regels f0.75. elke regel meer 0,15Reclames per regel f 0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek ::ij:iBlowndaal, Sandpoort en SchotenP. v., d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spmrndam, C. 1 Veleen, W. J. RL'IJlEL Beverwijk, J. HOORNSBiilegomt ARJE HOPMAN, Molenstraat- Genoemde Agenten nemen Abonnementen HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER; en Advertentiën aan. Onze Agentee. Aan Haarlem's Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdanische Poort: C. VINK, A. L. Dgserinclcslr. 17 Voor het Rozen prieel K. "V OS, Rozenpriëelstraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWAKT, C'lercqsiraat 136. Advertentiën worden zonder ver hooging van prijs door hen aangeno men. terwyl ook voor Abonnementen op de Courant door bon wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- TJilgever. OfJioeele @ei»ïchten. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat het op den 10en Februari j.l. executoir verklaarde kohier no. 21 op de Be- dry fs Belasting dezer Gemeente, dienst 1897/98, op lieden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende do ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zün hunnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 12 Febr. 1897. De Burgemeester voornoemd BOREEL. Politiek OsersieiM, De voor den spaanschen gezant te Washington Dupny de Lome zoo noodlottig geworden brief aan een redacteur te Havana schijnt nog andere gevolgen te hebben dan het ontslag van den gezant. De president der Vereenigde Staten Mc Kinley is nl. niet voldaan alleen met het ont slag van den gezant. De spaansche regeering moot ook de door Dupuy de Lome in zyn brief gebezigde be- ieedigende woorden loochenen. De jingo's in de Urne blyven zeer vertoornd. Velen hunner blyven aan dringen dat de regeering der Unie aan Dupuy de Löme zyn paspoort zal zendenanderen dat hy verban nen worde. De wry ving wordt verer gerd door een onverkwikkelijk voor val te Havana. De Spaansche douane beambten aldaar hebben het jacht de „Buccaneer" göenterd, toebehoorend aan Hearst, den eigenaar van het New-York-Journal, dien Dupuy de Lome beschuldigde het perskaDalje te Havana voor het raeerendeel te bezol digen. Hearst erkent de havens op Cuba te hebben willen bezoeken om de door de Spanjaarden'op hot eiland bedreven gruwelen te beschrijven maar de douane-beambten te Havana beboetten hem voor 500 dollar we gens schending van het donaue-regle- ment. Hearst betaalde pas toen de Si aansche overheid dreigde op de „Buccaneer" beslag te leggen. Do re geering der Unie trekt zich de zaak van Hearst aan, naar aanleiding der door hem bij haar ingediende klacht. In Noorwegen heeft een kabinets crisis plaats De ministers hebben Zaterdag hunne aanvrage om ontslag ingediend by den Raad van State. De Cbincescke regecring heeft aan de Britscbe het recht verleend, den Birmaspoorwcg te verlengen door Junan. Zij heeft ook beloofd een geldsom te betalen, als schadeloos stelling gevraagd door Frankrijk, ten behoeve van den Franschraan die in Tongkong door roovers werd opge licht, twee en een half jaar geleden. Heyking heeft voor de Duitsche regee ring vergunning gekregen, een spoor weg naar Ji-sjou te bouwen als com pensatie voor den moord op den Duit- schen schildwacht. De eugelsche regeering heeft aan het Parlement een nieuw blauwboek betredende Transvaal gezondeD, voor namelijk loopend over de vraagstukken der suzereiniteit en der schadeloos stelling wegens Jameson's inval. De oplossing dier vraagstukken wordt daarin echter niet veel verder gebracht. De laatste verklaringen van Cham berlain behelzen eene afwijzing van den eisch tot schadevergoeding, door de Transvaalscbe regeeriug gesteld, alsook van haar verzoek cm de ge schilpunten over de Londenscho con ventie aan het oordeel van scheids rechters te onderwerpen. Voorts hand haaft Chamberlain de Britscbe suze reiniteit. STADSNIEUWS, eerste en tweede pagina. Haarlem 14 Febr. 1898. De vervalsclite ehèque. Bij het vernemen van bijzonder heden over den diefstal van f 1500, met vervalsching van een ehèque door den bediende van de firma R. te O verveen, blijkt dat de ongeluk kige jongen gehandeld heeft onder den indruk van een oogenblikkeljjkc opwelling, waaraan hij geen weer stand heeft kunnen bieden wat dei Franschen noemen un coup de têle. j Vrijdagmorgen van het kantoor! gaande naar den heer Tombergh om! de hem ter hand gestolde cheque van f500 te incasseeren, heeft hij onder-! weg deze in een aanwijzing vau f 1500 j veranderd. Misschien had men by del uitbetaling kunnen zien, dat de' clièque vervalscht was, maar men J kende op het kantoor van den heer Tombergh den bediende van de firma Roozen wel en betaalde dus zonder kwaad vermoeden uit. Hierop ging het jongemensch naar 't station en spoorde naar Rotterdam, kochl daar een nieuw horloge en ging toen Daar Roozendaal. met het plan om over Vlissingen naar Lon den te gaan. Te Roozendaal stak by zich in't nieuw en was juist op het perron, om in den trein te stappen, toen hij werd aangesproken door de mare chaussee. Wel gaf hy aanvankelijk een verkeerden naam op, maar bij nadere ondervraging viel hy al gauw- door de mand en werd per eerste gelegenheid onder geleide naar Haar lem teruggebracht. De gebecle escapade had geen vier- eu-twintig uur geduurd, maai-in dien korten tyd heeft de ongelukkige jon gen zijn toekomst bedorven. En hy zon denkelijk nog ontkomen zijn, in dien niet de heer officier van justitie aluier onmiddellijk na keonis te heb ben gekregen van het feit, naar alle windstreken had getelegrafeerd. Was bet telegram drie minuten later to Roozendaal gekomen, dan was het jongmensch naar Vlissingen op weg Naar wy vernemen heeft de heer Roozen, de Roozenuaalsche mare chaussee een flinke belooning aange boden. De heer W. A. L. Warnier van hier is by kon. besluit benoemd en aangesteld tot militair-apotheker der 2de klasse by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indic. Dansfeest. Het dansfeest van de heeren J. G. Martin Sc Zonen op Zaterdagavond in de Sociëteit Vereeniging gegeven, was voor de kinderen een groot ge not, voor de ouders een groote vol doening en voor de feestgevers een groot succes. Jaar op jaar staan de toeschouwerser over verbaasd, dat de heeren Martin orde weten te schep pen en te bewaren in zoo'n armee van woelige kindoren en die taak wordt telkens moeilijker, omdat het gezelschap van jaar tot jaar grooter wordt. Hebben de gelukkige ouders gele genheid bun kroostin keurige jurkjes en pakjes te zien rondhuppelen, dan sen uitvoerende waarvan zy (de ouders) in hun jeugd nooit gehoord hebben (Berliner Polka, Tantivy, Pas de quatre) de intermezzi, waarmee het bal wordt afgewisseld, zijn een last der oogen voor allen zonder onder scheid. Deze tusschenspelen waren dit jaar drie in getaleen keurig ge danste mennet door zes paartjes in keurige, antieke costuumpjes en met de gepoederde allongepruik op 't hoofd, gevolgd door een gavotte daarna een wielrijders-bloemencorso door veertien meisjes en jongens en ten slotte een boot in zee „een echte boot," hoorden we er een zeg gen, „op echte golven." De jeugdige gratie waarmee de menuet en de (ravotte werden gedanst moet elk, die geen Nurks is. aange naam hebben getroffen. Wat het bloemencorso betreft, de fietsen waren keurig versierd en werden in de ver schillende figuren met zekerheid be reden, zoodat er geene enkele buite ling werd gemaakt, wat bij de korte bochten die sommigen maakten, ge paard aan de gladheid van de vloer te verwonderen' is. De uitvoerenden namen ten slotte de met bloemen versierde bogen van hunne wielen af en voerden daarmee gezamenlijk aai - fige dansen en groepen uit. Ook het boot-intermezzo genoot veel succes. 'tWas na middernacht, toen voor de kinderen alles was afgeloopen. Zonder twijfel was het dansfeest dit jaar voor de heeren Martin Zonen weder een groot succes. Naar wij vernemen is er op dit oogenblik geen proces-verbaal opge maakt tegen den letterzetter Kerk- boff. Vergiftiging te Lisse en Sassenheim. Thans is uitgemaakt, dat de twee moorden door vergiftiging waaraan M. van Kampen zich heeft schuldig gemaakt, niet door de haarlemsche, maar door de haagsche Rechtbank zullen worden bohandeld, omdat (al speelt het yselyke drama m de beide plaatsen) de daden feitelijk zyn be gaan in Sassenheim, dat tot het arron dissement 's Gravenhage behoort.. Voor de haarlemsche justitie blyft de satis factie, dat zy den moordenaar tot bekentenis heeft weten te brengen. Hoe meer er verluidt van de bij zonderheden, des te grooter afschuw krygt men voor de kalme koelbloe digheid, waarmee de moordenaar te werk ging. Het was zijn taktiek, eerst zyn slachtoffer een kleine dosis ratte- kruit te geven, zoodat de patient slechts ziek werd en' er niet aan stierf, om dan later de doodelijke portie toe te die nen en by bet overlijden te zeggen: „hy (of zy) was ook al een poos niet wel". Van storing in 's mans geestvermogens is niets geblekenintegendeel blijkt uit zijne verklaringen, dat hij alles zorgvuldig berekend had gelukkig niet zoo nauwkeurig intusschen, dat zyn misdrijven niet ontdekt werden. S I H m E tt L A n HAAGSCHE BRIEVEN. Aanhoudende nieuwsstilte Wèl nieuws, na ja, maar nieuws... om er wat nieuws op toe te geven. Niet van de echte soort, niets dat sensatie maakt als een proces-Zola. Myn vrouw zei al: „man, je behoeft doze week geen brief te schrijven de menscheu lezen toch niets anders (lan over Dreyfus en Zola". Geluk kig, dat mannelijk plichtsbesef gaat boven vrouwelijke logica. Wat zon den mijn lezers wel van my denken, wanneer ik hen in den stryd liet? En daarom geschreven moet er worden al zou ik het ook uit de straatsteencn halen. Nu is zoo'n torn de force niet eens noodig, want er is wel het een en ander waarover ik schrijven kan. Nu niet meer over de Staten-ver kiezing, want daarvoor is de belang stelling gering. Ea evenmin over de komende vacature in den Gemeente raad, ontstaan door het ophanden zynd, te betreuren vertrek van den heer Seret. Want daarvoor is nog goen belangstelling. Maar ik" wilde in de eerste plaats iets zeggen over belangstelling. En ik ontmoet daarbij een inzender iu uw blad die een dezer dagen de meening uitsprak, dat do bijdragen voor de versiering by gelegenheid der Inhuldigingsfeesten niet van harte worden gegeven cn dat de gelden niet met aller instemming voor het aangegeven doel worden besteed. Ik geloof dat er, mits men niet in de fout van generaliseeren vervalt, voor die opinie iets te zeggen is. Zonder echter hierop na Ier te wil len ingaan, zou ik het een en ander kunnen médedeelen over wat in den Haag te dezer zake is gebleken. Op de offervaardigheid, speciaal van vele ny veren, heeft in de eerste plaats on gunstig gewerkt hot feit, dat de in tocht der Koningin eigenlijk buiten de stad, althans buiten het centrum zal plaats hebben, mot vermijding van de winkelstraten. Nog ongunstiger in- vlood had, wat men vuorloopig van de feestplannen weet over het al gemeen niet van dien aard om een groote menigte vreemdelingen her waarts te lokken. Althans naar de opinie in handelskringen een mee ning die ik niet deel. En eindelijk was er de omstandigheid, dat van wege het Hof zelf zoo goed als niets zal gedaan worden om den luister der merkwaardige Septemberweek te verhoogen. Aan dit complex van overwegingen is hot te danken, dat sommige straten- cn bnurtencommis- sies byna weer oven snel zyn opge doekt als opgericht. Doch aan deze omstandigheden niet alleen. Byna alle ramingen vallen schrik- bareud tegen. Drieduizend gulden voor twee elkaar kruisende straten, die niet zoo bijzonder lang zijn en dat voor eenvoudige versiering men moet toegeven, dat het kras is. Tegenover dergelijke ramingen ver mindert de bereidwilligheid, ryst en vermeerdert de bedenking „zóóveel geld te besteden is toch zonde" en het slot is, dat er niets van komt. In den Haag zyn do voorbeelden van ontbonden commissies, zelfs in de bnur- ten waar dc meergegoeden wonen, geenszins zeldzaam. Ik concludeer niet constateer alleen. Tot de zaken die in de afgeloopen week de aandacht trokken, behoort het optreden van den oud-Minister mr. S. van Houten, als voorzitter der oud-liberale kiesvereeniging „De Grondwet". In de laatste jaren stond deze vereeniging zeer scherp tegen- j over (le vooruitstrevende vereeniging „'s-Gravenhage". Of men nu in de i keuze van dezen voorzitter een nieuwe uitdaging moet zien, dan wel een streven om mr. Van Houten's denk beelden over liberale concentratie te zien zegevieren? Vermoedelijk het laatste. Want voor de Staten-verkie zing nam „Grondwet" den candidaat van „'s-Gravenhage' over. Waar schijnlijker echter is het, dat mr. Van Houten, wiens strijdlust stellig niet is uitgedoofd, dit ambt heeft aanvaard, ten einde als militant politicus zyn persoonlijken invloed te doen gelden. De redactie heeft den wensch geuit, dat de Italianen te Haarlem den „Trovatore" zullen vertoonen. Dat denkbeeld kan ik ondersteunen. Deze Verdische muziek is, als men wil, kermismuziek. Maar gezongen door Luuardi, Colazza en de nieuwe lal- con vous rrCen direz des nou velles Misschien heeft het wel dc verbazing gewekt, dat de leden van den troep zoo sterk afwisselen. Zoo komt nn byv. weer de enorme bas Lucenti terug en gaat de baryton Morghen weg. Do quaestie is, dat Italiaansche zangers in hun land nooit langer con tract krijgen dan voor twee maanden. Alleen door een engagement van vyf maanden kon het den heer de Hondt gelukken artisteu als Lnnardi en Colazza en signora Bobbio voor den Haag te winnen. Artisten hebben natuurlijk liever een engagement voor 5 maanden, zelfs indien de gage wat lager is. Ik zeg: den heer de Hondt, want het is my gebleken, (jat de Italiaan Morghen slechts als stroo man dienst, deed, omdat de directeur der „Société Artistique" nog geen re- latiën had ia de Italiaanscho artisten- 1 wereld. Het contract met Morghen loopt den 28en dezer maand af en van dien datum zwaait de heer de Hondt den scepter alleen. Zoo zal het ook een volgend jaar wezen. Want dat Morghen zelf ook ineteea gezelschap zou terugkeeren, daar van is geen syllabe waar. De uitspraak der rechtbank in het duel-affairetje kent men. Bijna hadden we weer een duel gehad. In den scheersalon van de „chic" zette de bekende athleot Kluyt bij ongeluk een verkeerden hoed op. Zyn vergissing bemerkende, keerde hij terug en bood, beleefd als hy is, zyn excuses aan. De eigenaar van den hoed, ritmeester in politiek, ant woordde met een grofheid. Hetgeen tengevolge had, dat het worstelaars- handje op zyn gladgeschoren gelaat j neerkwam niet erg zacht. Toon i werd over „vechten" gesproken. Kluyt was bereidmaar niet mot kinder achtige sabeltjes of pistolen, maar imet de knuisten. j Hy heeft nimmer secondanten van l den ritmeester .gezien Nu, ik geef hem ook liever een rondje, dan dat ik met. hem vecht. H. A. GANUS Jr. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. j Benoemd tot rechter in de arron- idissements rechtbank te Zutfon, mr. jM. Oldenhuis Gratama, thans griffier bij het kantongerecht te Hoogeveen tot bode by het Departement van Binnenlandsche Zaken W. C. Eyckel 28) Naar het engelsch. „Ik tart jo orn het te weten," herneemt hy, terwijl zyn borst gejaagd op en neder gaat. „Ofschoon ik sir Lucien gewaarschuwd heb, heeft hy nooit willen gcloo- ven," met minachting, „dat zijn neef zich verwaardig de je te bewonderen, tot dat hem van avond de oogen open gingen „Toch weet ik hot," herneemt zij koel. „En als kapi tein Adare niet wist dat hij, wanneer hij mij trouwde, onterfd zou worden, dan weet hy het nu, want ik heb het hem zelf vertekl. Maar dit was niet noodig ge weest, want hij had dit reeds lang by zich zelf uitge maakt." „Ah," woedend, „dan hebt ge beloofd hem te trou wen „Neen." Zelfs in dit halfduister kan hij de droeve uitdrukking op haar gelaat waarnemen. „Ik heb hem afgewezen." „Afgewezen, hem 1" Deane wendt zich verbaasd en met een ongeloovig gebaar van haar af. „Je speolt rao een poets," roept hij opgewonden uit. „Begrypt ge niet," roept zy in een vlaag van diepe wanhoop uit, „dat ik hem niet kan trouwen Ik heb hem lief." Zij drukt haar handen tegen de borst, als voelt zij plotseling een hevige pyn. „Ik heb hem lief, maar zoolang deze vlok op mjjns vaders naam rust, zal ik nooit zijn vrouw worden". „Gy bedoelt hiermede," hij zwjjgt en ziet haar scherp iu 't gelaat, „dat ge, totdat die juweelen...." „Tot dan," flauw. „Ge bedoelt," aanhoudend, „dat als deze juweelon nooit terecht komen, ge ook nooit Adare's vrouw zult worden." „Ja, dat heb ik hem gezegd," zy zucht diep. Deane barst in een luid gelach uit, maar houdt zich plotseling in. Een zeker iels in de manieren en woor den van Amber heeft hem ten laatste overtuigd, dat hij geen hoop meer behoeft te koesteren. Maar hy kan in elk geval zorgen, dat zy voor altijd van Adaro geschei den blyft. Overmorgen zal by voor goed weggaanhy kan dan de boot van Donderdag nemen en reed3 lang zal hy het land uit zyn, voordat sir Lucien bemerkt, dat hij vertrokken is. En zelfs al zette men hem na, wie zon kunnen bewijzen, dat hy persoonlijk iets met die steenen te maken heeft. Hij heeft een plan gemaakt, waarmode iiy de meeste detectieves om den tuin zou leiden. Brian is een man, die spoedig een besluit noemt, en in een oogenblik, waar een ander uren voor noodig zou hebben, weet hy dan ook wat hem te doen staat. „Noch hem, noch eenig ander man." zegt zy lang zaam. Zijn lachen maakt haar kwaadhet drukt wantrou wen jegens Adaro uit. „Dat zal de toekomst leeren," wederlegt hy. „Ik heb jo nog niet gezegd, dat Esther en ik binnonkort naar Australië terugkeeren. Jou kan ik dat in vertrouwen meededeelen. Het ligt nu maar aan je zelf of je mede wilt gaan of hier blijven hier, waar je met verach ting wordt behandeld, an, als ge tenminste wezenlijk Adare hebt afgewezen, alleen en verlaten achter blyft. Want," met een zonderlingen, dreigendon blik, „dat zal nooit gebeuren! Die juweelen, waar sir Lucien zijn hart op gezet heeft, zullen nooit in zyn handen komen!" „Je woorden bewijzen me, dat je iets van ze afweet," zegt zy op langzamen, duidelyken toon. „Ik voel," hem aanziend als wil zy tot in 't diepst van zyn ziel lezen, dat het vruchteloos is mo op je te beroepen, maar luister. Als gy weet, waar die juweelen verborgen zyn, dan zweer ik je, dat ik noch Hilary noch een ander man zal trouwen dat ik ongehuwd wil sterven als gy slechts mijn vaders naam in eer hersteltIs dit losgeld hoog genoeg?" „Ha! als ge zoo ver zyt gegaan, ga dan nog iets verder" antwoordt hij. „Zweer dat ge mijn vrouw wilt worden en...." Zy wendt zich driftig van hem af, hem geen ant woord waardig keurend. „Net zooals ge wilt," mompelt hy norsch. „Maar een woord nog. Als gij soms te eeniger tyd by ons wilt komen en ik geloof zeker, dat Adare je aan je lot zal overlaten, zoodra hy de zaken maar goed iuziet zal je door mjj hartelijk verwelkomd worden. Onthoud dat, myn kind. Dït aanbod is tenminste een gedachte waard. En - - nog ietsals ge toestemt ons lot to dee- len, behoeft ge niet to deuken, dat ge dan myn vrouw moot worden. Neen, bij den nemel neon I" Zyn won derlijk, woest gelaat drukt nu volkomen eerlijkheid uit. „Gft zijt vr|j tusschon my en andere mannen te kie zen, to...." „Nu laat gy mij toch niet vry in myn keus," zegt zij even glimlachend. „Maar als ge werkelijk gaat, vaar- wel dan Brian. We zullen elkaar waarschijnlijk niet wederzien." „Ge vergeet, dat ge morgen thuis komt." „Neen, dat heb ik niet vergeten. Maar van avond vroeg mevrouw my een week te logeeren...." „Ah!" roept hy woedend uit, een woede, die voort komt uit een bevigen zielestryd. „Gy dwaalt als gy denkt dat wy elkaar nooit terug zullen zien.Gy hoopt hetMaar"' met gebroken stem, „het is onze laatste ontmoeting niet' In spijt van jou, zal ik je terugzien..." „N;et in spijt van my, Briau," zegt ze zacht en vrien delijk:, geroerd door zyn wanhopig uiterlijk. „Ik dacht, uat liet alleen maar beter was, elkaar niet meer te zien.... Maar als gy mij nog eens vaarwel wilt zeggen, dan zal het mij veel genoegen doen, je by mevrouw te ontvangen." „Laat maar," zegt hy grof, met een gebaar alsof hy iets op zijde duwt. „Ik wil alleen weten, wat ge van plan zij: te doen na myn vertrek. By mevrouw" haar vast iu de oogen ziende, „kunt ge ook niet altijd blij ven. En danzult ge alleen in dat oude huis gaan wonen

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1