Bal-Zijde 40 cent Haarlem's Dagblad lug-ezoud^ii M^dodeeHiig-en 30 cent per regei. tol f 14.65 p. Met. alsmede zwarte, witte en kleurige llenneberg- Zijde van 35 ct. tot f 14,65 p. Met. elTen, gestreept, geruit, ge werkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.) Franco en vi ij van invoerrechten in huis. Stalen omme gaand. Dubbel brielporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. HENNEBERG, (k. u k. Hoflever.), Zürich. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij iu Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van prys worden steeds gaarne ver strekt. Te Parijs beeft men by liet afbre ken van de overblijfselen van een oud huis op een der Seine-eilandjes een muur van niet minder dan 61 meter lengte gevonden, die volgens deskun digen uit het Romeinsche tijdvak af komstig moet zijn. Voor {die vooronderstelling pleiten ook een aantal Romeinsche inschriften. Russische verdwijning. By gelegenheid van het bezoek van den Russischen troonopvolger aan Berlyu, hebben de kameraden van den ecnige jaren geleden spoorloos verdwenen Russischen student aan de Berlynsche hooge school, Witschwe- rin, een verzoekschrift gericht aan prins Constaniyn om de onderzoekin gen naar de tegenwoordige verblyl- piaats van dezen landgenoot ijverig te willen vervolgeD. Witschwerin moet indertijd, toen hy zich naar zyn stervende moeder in Rusland begeren wilde, even over de grens gearresteerd zijn op grond van de verdenking, dat hy zich te Berlijn met politieke machinatiën had beziggehouden. 1 Nooit is sedert dien tyd meer iets van hem vernomen, doch herhaalde lijk hebben zijn landgenooten te Ber lijn requesten gezonden met verzoek hem te uoen opsporen. Sarah Bernhardt. Sarah Bernhardt zal weldra een operatie moeten ondergaan. Woens dag a.s. zal zij waarschijnlijk door dokter Pozzi gedaan worden, maar do actrice heeft reeds thans in de ziekeninrichting in de rue Armaille haar intrek genomen. Bij de voor stellingen van „LesMauvais Bergers liet Sarah Bernhardt zich in ue laat ste acte plat voorover vallen en voelde toen een vreemde pijn. Zy ging echter iederen avond door met spe len tot het zoo erg werd, dat zy een dokter raadpleegde. Eerst word de operatie iu Juni bepaald, maar nu heeft Sarah Bernhardt de tournee die zy 15 dezer zou beginnen afgezegd en zal de operatie de volgende week geschieden. Sarah zegt. dat zij volstrekt niet bang is voor de operatie. Te Tilff, bij Buik, zyn twee rots blokkeu, wegende 15.000 kilo, naar beneden gevallen. Een huis werd ge deeltelijk verpletterd en de spoorweg naar Esneux is belemmerd. Een ge heel bergbiok dreigt denzelfden weg te gaan. ditmaal de twee huizen, die zich daar ter plaatse bevinden, onver mijdelijk vernielende. Gehechtheid aan levexilooze voorwerpen. Charles Dickens had eene zonder linge gril. Hy beweerde dat hij niet gemakkelijk en aangenaam kon schrij ven, als hij niet zeker aardige bron zen ornementjes op zijne schrijftafel had staan. Als die er waren, was de spoel van zijn bewonderenswaardig weefsel der verdichting met toover- aehtige snelheid in werking. Drie dingen had hy noodigblauwen inkt, ganzenpennen en die voorwerpen. Eene dame, die den Noordsckeo dramaturg Hendrik Ibsen heeft be zocht, verhaalt van hem, dat hij op dezelfde manier eene zonderlinge col lectie koperen dieren gebruikt. Zijne schrijftafel is er vol van katten, ko nijnen, enz. In hunne aanwezigheid vindt Ibsen eene opwekkende hulp, en hij verklaart uitdrukkelijk, dat hy geen tooneelstukken zou kunnen schrijven, als zij er niet waren. Jules Miehelet, de Fransche ge schiedschrijver, die in zyn langduri- gen levensloop ontzaglijk veel gewerkt heeft, was zonderling gehecht aan de ruwe doozen, waarin hy zyne papie ren borg. Hy bewaarde ze veertig jaar lang iu zyn studeervertrek. Hoe beschadigd en leelijk van ouderdom zy ook geworden wareu, wat onver mijdelijk was. mochten zij toch niet door andere vervangen worden. Het scheen, dat zy de vlucht zijner denk beelden bevorderden. Even gehecht was hij aan een oud, verlept tafel kleed. Gaten en inktvlekken deden bet in de oogen van Miehelet niets van zijne waarde verliezen. Hay in. de componist, ontleende zyn inspiratie aan een ring. Als hij dien aau zyn vinger had, kon hij schitte rend denkenmistte hij dien, dan scheen al zyn genie verdwenen. Hij verklaarde dikwijls, dat hy zonder dien ring zonderling dof van geest was. Als hy dan voor zijn instrument aat, had alle scheppingskracht hem begeven. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek .fielt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. HaarlemII Februari 1898. Loonregeling Stucadoors. Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekende verzoekt beleefd opname van onderstaande regelen. Met venvondoring las ik het bericht voorkomende in uw blad vau Vrijdag avond aangaande loonsverbooging dor stucadoors, inhoudende dat de patroons naar aanleiding der circulaire verzou den door de at'd. Haarlem van den Ned. Stuc. Bond hebben vergaderd en be sloten aan de verhooging van 3 cent per uur te voldoeD, dit besluit hebben kenbaar gemaakt aan de werklieden, doch van dezen nog geen antwoord ontvangen. Volgens dat bericht krijgt het publiek naar mijne gedachte den indruk, alsof de werklieden er niet op in wilien gaan of zich weder terug trekken. Nu is niets minder juist dan dat. Ik gevoel mij dan ook gedwon gen de zaak duidelijk te ma sen. De vorige maand is door de afd. Haarlem van den Ned. Stuc. Bond een circu laire verzonden aan de patroons, welke 1 Februari is teruggehaald. De eerste vraag daarin voorkomende en luiden de Zijt gij voor verhooging vari het loon met drie cents per uur? is door alle patroons bevestigend beantwoord, mits wij de oude privilegiën laten vallen bestaande uit: 'ste twee uur daags over gedurende de dagen tus- schen Paschen en Pinksteren en zulks niet bij een werkdag van lien uur zooais iu het door mij bedoelde bericht staat, maar bij een werkdag van 13 uur. Gedurende die zeven weken is het boos druk, daar een ieder voor de Pinksteren het huis schoon wil heb ben. Nu begrypt een ieder wel dat die overuren niet gegeven worden uit mildheid, maar tot zweep dienen om do werklieden tot spoed aan te drijven en zij ook by een voorkomende ge legenheid wel eens moeten hooren „krijgen jullie daar je overuren voor?" Nu, ik geloof dat wy die ruimschoots verdienen en dat de patroons ze wel dubbel aan hunne cliënteele in reke ning zullen brengen2de dat ons de tijd dien wij besteden om onze boter ham op te eten niet wordt afgehou den. Van schafttijd is geen sprake, daar wy onmiddellijk na het nuttigen van de boterham weer aan het werk gaan. Dit is ook al geen royaliteit van de patroons maar in hun feelaug om dat Mevrouw zus of Mijnheer zoo zouden reclameeren als b.v. de stu cadoors om half acht komen, zij om acht uur weer weggaan om te schaf ten, maar het liefst zien dat zij zoo spoedig mogelijk klaar zijn. Deze voorrechten du moeten wy laten varen als wij drie cents per uur verhooging krijgen. De volgende twee vragen zijn met neen of in het geheel nietbeant- woord, terwijl de laatste luidende: j wilt gij hierover methet bestuur con- f oreer en, door twee zegge 2 patioons i met ja is beantwoordde overigen gevoelden zich zeker te hoog verheven om tot hunne werklieden af te dalen. Maar nu ter zake wat betreft het j stilzwijgen der stucadoors. Door de patroons is namelijk 1 April gesteld i als datum van invoering. Dit is op de j gewone inaandeiijksche ledenvergade- i ring met algemeenc stemmen aan- I genomen, onder overweging dat boe- wel de patroons ons aau den eenen kant ontnemen wat ons aan den anderen kant gegeven wordt, wy het toch aan kon den nemen daar wij dan op eeu zuiver standpunt staan. Op deze vergade ring werden nog eenige besluiten aangaande deze zaak genomen, wel ker uitvoering aan het bestuur is op gedragen. Ik heb bet recht niet deze besluiten kenbaar te maken voor en aleer zij ten uitvoer zyu gebracht en op de a.s. ledenvergadering te houden op den gewonen datum nl. den eersten Zondag van de maand, zijnde 6 Maart, de resultaten der werkzaamheden van het bestuur zyn behandeld. Ik ver zeker u by deze, dat wy niet stil zitten maar met alle ernst en ijver werken om op eene bedaarde en kalme wyze tot een goed resultaat te komen. (J, mynheer de Redacteur, bij voor baat dankzeggend voor de plaatsing, teekeu ik my EEN STUCADOOR. bieding door den my onbekenden in zender. om, indien genoemde commis sie het noodig mocht oordeelon, in „een rond en open debat" liet zyne over bedoelde stellingen te zeggen. Tot nog toe, om welke reden dan ook, ging 't comité niet op de aan bieding in, waardoor wy, die een levendig belang in een „Ons Huis" stellen, verstoken bleven van 't heil zame eener ernstige eritiek. 't Is daarom dus. Mynheer de Re dacteur, dat ik den onbekenden inzen der verzoek, my toe te staan, in de plaats van het comité te treden en hem uittenoodigen in uw blad zyn stellingen te ontwikkelen. Hoogachtend Uw. dw. T. VALLENTGOED. Haarlem14 Febr. '98. Mijnheer de Redacteur! j In het nummer van S Febr. van uw J veel gelezen blad, komt onder datum 5 Febr. een ingezonden stuk voor, welks hoofdinhoud is vervat in de I volgende vragenderwijs geplaatste stellingen 1. Ligt Tovubeewerk in de ljjuder 1 cultuur-historische ontwikkeling van ons maatschappelijk leven en 2. Wekt Toynbeewerk naar beide I zijden geen verwachtingen, die niet i tot vervulling komen, zoodat noodwen- J dig teleurstelling volgt. Beide vragen werden gericht tot het voorloopig comité in zake een 1 „Ons Huis' te Haarlem, onder aan Oeachte Redactie! Hadden eenigen tyd geleden de bewoners der Auegang te klagen over den faecaliënwagen, ook zij, die op geregelde tijden 's morgens de Bpaa'n- wouderstraat passeeren, weten van dien wagen mee te praten. Zaterdag morgen toch was ik getuige van den volgenden wedstrijd. Nagenoeg 20 minuten voor 9 gingen eenige dames en heeren, die daar geregeld om dien tijd passeeren, genoemde straat door; achter hen aan kwamen twee werk lui van de stadsreiniging met boven bedoelden wagen. Ieder zal het met me begrijpelijk vinden, dat genoemde dames en heeren bun best deden om den wagen vóór te blijven niemand is op zijn geuren gesteld maar bedoelde werklui schenen het er nu eens op gezet te hebben, om hen de tieele Spaarnwouderstraat door van hun bijzijn te doen genieten Pas waren bedoelde personen weel een eindje voor of het paard kreeg een tik ou niet lang dunrde het of de wagen was weer in hun onmid dellijke nabijheid. Dat de werklui veel pret in dien wedstrijd hadden, bewees wel de glimlach op hun ge laat; minder aangenaam was hij ech ter voor hen, die gedwongen waren er aan deel te nemen. Daarom hoop ik dan ook, dat, moch- teu deze regels komen onder do oogen van een der opzichters, deze hierin reden zal vinden om aau dergelijke ongepaste aardigheden een eind te maken. U dankend voor de verleende ruimte Uw getrouwe lezer B. 13—2—"98. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding der berichten iu verschillende couranten, handelende over de gepasseerde werkstaking der gezellen onzer drukkerij, verzoeken wy beleefd een plaatsje in uw blad. ter wederlegging van enkele feiten, die minder juist werden vermeld. Ter inleiding dient, dat wy wel degelijk en wel tot drie maal toe, het looncomité welwillend ten onzent heb ben ontvangen en te woord gestaan. Het doel van hun laatste bezoek was, volgens den voorzitter van het co mité, Hols, om te komen meedeeleu, dat de heeren Loosjes, Tadema, Woest, Warnier en van Olphen, bet comité de finitief toezegging hadden gedaan om den Sen Maart e.lt. de nieuwe loonrege ling in te voeren. De namen der door Hols genoemde firma's werden door ons genoteerd en Hols verzekerd.dat wy ons persoonlijk van de waarheid zyner woorden wenschten te overtui gen. Wy bezochten genoemde firma's zonder uitzondering en kwamen tot de conclusie, dat geen hunner défini- tief, doch slechts "voorwaardelijk toe zegging hadden gedaan. Die ^voorwaarde bestond in hoofd- jzaak hierin, dat, zoo op gestelden datum slechts een enkele patroon in gebreke bleef de loonregeling iu te voeren, ook zij zich niet gebonden hielden, hunne belofte daaromtrent te houden. Van den uitslag der conferenties werd het looncomité schriftelijk kon nis gegeven. Tevens hebben wy het looncomité bericht, dat het voor ons een zeer moeilijk vraagstuk was,aan gezien wy ons werk grooteudeels buiten Haarlem betrekken en zulks van plaatsen waar de loonregeling niei is iDgevoerd. Den dag nadat dit schrijven werd verzonden, werd ons des namiddags kwart over twee, een kwartier vóór dat bet werk moest worden aange vangen, een brief van het looncomité aangeboden met verzoek brenger het antwoord te willen meegeven. Die brief behelsde de vraag of wy kort en goed op gesteldon datum de nieuwe regeling Tvilden invoeren ja of neen. Eeu kwartier, zegge 15 mi nuten, werd ons dus gelaten, de groote vraag beslist te beantwoorden. Levendig zult ge U kunnen voor stellen, Mynheer de Redacteur, dat wij weigerden oogenblikkelyk ant woord te geven en eveneens weiger den in deze omstandigheden nogmaals op hun verzoek het comité te ont vangen. Om kort te gaan het werk werd gestaakt. Dat op die staking gerekend was, bleek wel uit het feit,, dat de strooi biljetten, inhoudende vermelding dor staking euzoovoorts, ter drukkerij van de firma Kleynenberg (waar die vredelievende brietjes gedrukt wor den), gereed lagen. Ten slotte werd door ons bevsloten de regeling op 5 Maart e.k, in te voeren, echter onder streng voorbe houd, dat de vroeger genoemde firma's zulks eveneens zouden doen. Hiervan werd een verklaring gemaakt, welke wy ons personeel door bemiddeling van den chef deden toekomen. Volgens het Nieuws van den Dag hebben Hols en de zijnen, dus weer een schoone overwinning behaald, Betreffende de berichten in de cou ranten, dat onze meesterknechteven- eens zou hebben gestaakt is geheel bezijden de waarheid. Hij toch heeft op ons verlangen, des middags tij del yk de drukkerij verlaten. U Mynheer de Redacteur dauk- zeggende voor de plaatsing, Hoogachtend RUIJGROK Co. Vervolg Stadsnieuws Volks-Concert. Het Volks-Concert Zondagmiddag in de sociëteit „De Kroon" gegeven door de Vereenigde Amsterdamsche Musici, was slecht bezocht. Naar alle waarschijnlijkheid is dit toe tescbry- von aan de nog weinige bekendheid te dezer stede. Het orkest, bestaande uit 12 personen, bracht eenige zeer goede nummers ten gehoore. De matinee, gegeven door het or kest van den heer Cbr. Kriens, was eveneens slecht bezocht. Het slechte weder heeft daar grootendeels schuld aan. Daarentegen was het Populair- Concert, Zondagavond gegeven, bui tengewoon goed bezocht, en geen wonder dan ook; behalve eenige zeer fraaie nummers, door het Haarleraseh Muziekkorps ten gehoore gebracht, werden nog eenige zeer aardige voor drachten door den gevierden Hol- landschen karakterkoraiek Nico de Haas ten beste gegeven, waarmede hy veel succes behaalde. Een daverend applaus viel hem dan ook ten deel. Uit de door den Directeur der Leveusverz. Maatschappij „Haarlem" over 1897 opgemaakte rekening, welke door commissarissen is goedgekeurd, blykt, dat die maatschappij in bloeien- den toestand verkeert. Aan* contributie werd in 1897 ontvangen f 48245,05 en aan renten f 9255,li5, de uitkeeringen wegens overlijden beliepen f 21550.0 terwyl het kapitaal der Maatschappij met f 23G68.825 toenam en alzoo klom tot f226.460.80'. „Gijsbort Japix". Zondagavond gaf de pasopgerichte Friesche vereeniging „Giisbert Japix" haar eerste uitvoering in de groote zaal der sociëteit „De Kroon'". De opkomst was zeer groot, zoo niet allo dan wel het grootste deel der haar- lemscbe Friezen was vertegenwoor digd. Er heerschte eene prettige stem ming, daar was geen onderscheid tus- schen rang en siaud. Dr. J. B. .Sche pers hield eene openingsrede, waarin hij vooral hulde bracht aan het am sterdamsche friesche gezelschap Friso", dat hen had aangespoord öm alle haarlemsche Friezen bij elkaar te roepen, ten einde de friesche taal in gezellige bijeenkomsten en voor stellingen tc onderhouden, zooals ook te Amsterdam reeds het geval was. Spreker bedankte verder bovenge noemd gezelschap voor zijn welwil lende medewerking door het opvoeren van het tooneelstuk „Valsche Vrien den", waarmede het zeer veel succes behaald heeft. Ook hoopte spreker nog dat alle Friezen die nog geen lid waren, tot hun gezelschap zouden toetreden en dit zoodoende nog meer in bloei zou toenemen. Toen dr. Schepers na afloop van zyu rede in de zaal kwam, stonden eenige Friezen op en hieven het Friesche volkslied aan, waarmede alle aanwezigen instemden. Een zeer gezellig bil, dat na afloop der tooneelvoorstelling gehouden werd besloot dezen welgeslaagden avond. Het bestuur kan dan ook met vol doening op dezen avond terugzien en er verzekerd van zijn, aat alle aan wezige Friezen (hier te Haarlem wo nen er ongeveer 1100) volop genoten hebben. Concert „Zang en Vriend schap" te Amsterdam. Het groote succes, dat der Kon, Liedertafel „Zang en Vriendschap' alhier in November van het vorige jaar ten deel viel, bij hare mededinging in den zangwedstrijd door „Orpheon" te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt uitgeschreven, is aanleiding geweest, dat „Zang en Vriendschap voor eenigen tijd werd uitgenoodigd door de Liefdadigheids Vereeniging „Hulp en Steun voor Weezen van alle gezindten" te Amsterdam een concert aldaar te houden, waarvan de opbrengst zou strekken om dit jaar eene kloeren- uitdeeling to houden. De uitnoodiging werd bereidwillig aangenomen en Za terdagavond bad het concert plaats. Was dit voor de liedertafel een suc ces; minder groot was het financieel welslagen voor de liefdadigheids-ver- eeuiging, daar de groote concertzaal iu het Paleis niet'haif gevuld was. Het koor zong behalve hare beide concoursnummers „Deus nostra Spes" en „Germinal", „Magnificat" van Riga, „Myn Hof" en „Spinn Spion' De uitvoering lokte by de aanwezigen een luid applaus uit, vooral na het laatste nummer „Germinal", dat door de liedertafel dan ook weer uitstekend en met gloed gezongen werd. Na liet eerste nummer „Deus nostra spes" ontving de directeur, de heer Robert, een lauwerkrans. Een groot gedeelte van het succes vau den avond komt ook toe aan de solisten, nml. mej. Jeanne Landré i(zaug), de heeren W. Robert Jr. (viool), Henk van Breemen piano 'allen alhier 1 In de pauze werden de ieden van „Zang en Vriendschap" toegesproken door den voorzitter der Liefdadig heids Vereeniging, den beer S. Dres den, die aan de liedertafel uit dank baarheid een fraaie verguld-zilveren herinnerings-medaille humaniteits- medaille noemde spreker ze aan bood. Do eene zyde draagt tot in scriptie de woorden: Aan de kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem en de keerzijde„Ter ge- legenheid van het Weldadigheidscon cert op 12 Februari 189-S in het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam door de Liefdadigheids Vereeniging „Hulp en Steun voor Weezen van alle gezindten". De vice-president der liedertafel, de heer II. van Breemen Hz., aan vaardde deze medaille met eenige woorden van dank. Met een extra-trein keerden de zangers des nachts huiswaarts. Tot gemeente-opzichter te Hillegom is benoemd de heer J. London Hzn. alhier. Zaterdagavond werd hier in de stra ten het amsterdamsche blad de Lan taarn gecolporteerd, waarbij met lui der stemme zoogenaamde schandalen werden uitgeroepen van een Haar lemsche drukkerjj. De politie liet de lieden, die 't krantje uitventten, ongemoeid, maar 't is te hopen, dat dit niet lang meer zal duren. Weldadigheid naar Vermogen Af deeling Werk verschaffing. Van 1 Nov. tot 14 Febr. hebben zich de volgende personen aangemeld 12 voor werkvrouw. 5 voor naai ster. 12 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 2 voor grondwer ker. 1 voor sigarenmaker. 11 voor loopwerk. 2 voor grondwerker. 2 voor schilder. 2 voor portier. 1 voor pak huisknecht. 1 voor huisknecht 2 voor waschvrouw. 1 voor stopster. 1 voor strijkster. 1 voor costuumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag uvergelegd worden. Van lNov. tot 14 Febr. zijn de vol gende personen geplaatst: 6 voor werkvrouw. 1 voor naaister. 1 voor huishoudster. 1 voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingüu ge bruik wenschen te maken r wordt beleefd verzocht hunne a u vragen schriftelijk tot het. Best our le richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. Zandvoort. Door B. en W. is in het openbaar aanbesteed het onderhoud der pompen gedurende 5 jaren. Het onderhoud is gegund aan J. van de Wolde voor f 145 gedurende 5 jaren. J. Veen had ingeschreven voor f 120 per jaar. Zaterdagavond hield de werklie denvereniging „Onderling Hulpbe toon" hare vyfde jaarvergadering. Door den voorzitter, den heer F Zwaan, werd dank betuigd aan de donatrice en donateurs, ingezetenen en badgasten, voor hunne medewer king in het goede doel der vereeni- £intr- De vereeniging mag zich thans ver heugen in 224 leden. In het vorige jaar word aan 28 leden, wegens ziokte, uitkeering gedaan tot een be drag van f 40S. De commissie, benoemd voor een onderzoek omtrent de wyze van feest viering by de a.s. kroning van onze geëerbiedigde Koningin, bracht ver slag uit. Besloteu werd als minimum bydrage f 0.50 bepalen. Een ieder moest, zooveel mogelijk het zijne doen om het feest te doeu slagen. Het bestuur werd herkozen en be staat uit dc heeren: F. Zwaan,voor zitter, Th. Martens, vice-voorzitter, J. van den Bos, secretaris, G. Koper, vice secretaris, O. ychrikkema, Pen ningmeester, E. Schaap en M. C. Draijer, commissarissen. IJmuiden. De gronden ten zuiden der Vis- schershaven zullen 16 Maart e.k. ein delijk in erfpacht uitgegeven worden voor 30 jaar en wel in 12 perceelen van 120 tot 315 M- groot. Niemand mag, uitgenomen de perceelen 1,2 en 11 en 12, meer dan een perceel pach ten en de gebouwen mogen uitsluitend dienen voor visschery en vischhandel en in geen geval tot woning gebruikt worden, ook mag er geen sterke drank in verkocht worden. Tevens zullen dao aan bet Noordzeekanaal bij de voormalige steenfabriek twee peroee len groot 3300 a 3070 M-in erfpacht gegeven worden tot aanleg van scheeps timmerwerven. Als erfpachters wor den alleen aangenomen ingezetenen van Nederland, volgens de wet van 2 December 1892 Staatsblad no. 268. Vennootschappen onder firma worden niet als erfpachters aangenomen, even min burgerlyke maatschappijen. met de beide andere gemeentebesturen te Hiitogom proeven met dat licht te doen nemen en daarby uit tenoo- digen deu heer Bleokrode te 's Gra- Haarlommermeer. Na het houden eener algemeene vergadering, waarby een 60 ingeze tenen aanwezig waren, is ook in deze gemeente eene commissie gekozen voor de a.s. kroningsfeesten, die uit twaalf personen bestaat. Do hengstenkeuringen tot toeken ning der Provinciale en Rykssubsidiën en premiën, zullen alhier (te Hoofd dorp) gehouden worden op Donderdag 10 Maart a.s., te Beverwijk op Woens dag 9 Maart. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Overstrooming op Deli. De correspondent te Medan van het Hbld. seint „Hevige regens hebben een over- stroomiDg veroorzaakt te Natnoe Soero. „De adsistent Van Dam, een Tandil, (iniandsch opzichter) en een bediende zijn verdronken". Namoe Soero is een tabaksonderne ming van de maatschappij Franco-Deli alhier, groot 2000 bouw, in de resi dentie Oostkust van .Sumatra, afd. en ryk Deli, landschap Senebab. De heer D. Stiphout, stationschef te Zaandam, wordt verplaatst naar Leiden. Dg „Veendam" vergaan. Een Seiner-telegram uit New-Vork meldt „De mailboot Veendam uit Rotter dam is in volle zee op een wrak ge- stooten en gezonken. Alle opvaren- dën werden door de stoomboot St. Louis gered." L it particuliere telegrammen, die het bericht bevestigen, blykt dat het ongeluk op 7 Februari is gebeurd en de opvarenden Zondag door de St. Louis te New-York zijn aangebracht. De Veendamvan de Holland- Amerika lijn, vertrok 3 Februari vau Rotterdam naar New-York met de volgende passagiers aan boordB. D. Kapteyn, W. Gallowitz en eehtg., mej. M. E. Ailinger, mevr. F. Gol- lub, L. Krouwel, mej. B. von Tikete W. Rieling, F. Lohmann, benevens 121 passagiers dorde klasse. De St. Louis is een boot van de American-lyu on was 5 Februari van Southampton naar New-York ver trokken. Een telegram uit New-York aan de Parijsche Herald meldt nog het volgende „Kapitein ^tenger, de gezagvoer der van de Veendam, verklaart dat by hooge zee een krachtige storm uit het Noordwesten blies. Te 5 u. 17 min. in den avond van 6 Febr., op 49" 35' N.B. en 20° 1' W.L. stootte de Veendam op een wrak of een stuk vau een wrak onder water, dat waar schijnlijk een gat in den bodem deed ontstaan en de as brak. „Hoewel met allo kracht, ook door de passagiers, werd gepompt, maakte de stoomer snel water en werden de booten gereed gemaakt. Toen de ach tersteven begon te zinken, omstreeks half een in den morgen van 7 Fe bruari werden de lichten van een stoomschip waargenomen. Het stoom schip St. Louis antwoordde op de noodseinen van de Veendam. „Te 1 u. 43 min. werd een begin gemaakt met het overbrengen der reizigers en bemanning van het zin kende stoomschip. Daartoe werden drie booten van de St. Louis gebruikt, terwijl de mauuen van de Veendam aan de pompen bleven. Te 4 uur 53 min. waren alle op varenden zonder eenig ongeval over, hoewel bet reddingswerk zeer word bemoeilijkt door de zware zeeën. Toen de laatste boot afstootte, werkte de Veendam zwaar en zonk de achter steven snel. Kapitein Randlo (van de „St. Louis") verklaart dat kapitein Sten- ger en de officieren van de „Veen dam" een uitstekende tucht aan boord handhaafden en bekwame hulp boden by het reddingswerk. De reizigers aan boord van de „St. Louis" stelden een adres op, waarin hulde wordt gebracht aan den moed door de be manning vau de „St. Louis" by de redding betoond." Vrydagavond werd te Eindhoven aan de fabriek van den heer Van Dyk de machinist v. d. Broek inbe- wusteloozcn toestand in de machine kamer gevonden. 1 Jylonderzoek bleek, dat hy aan het hoofd was verwoud eu waarschynlyk iu aanraking ge weest met de machine. Eenige uogen- biikken daarna is hy aan de gevolgen overleden. Hillegom. In verband met de concessie-aan vraag van den heeren Waller Zeper en den heer Goüdebet eu Van der Zaal, voor de aanleg (bariton), te Amsterdam. Een bouquetvan geleidingen voor electrisch licht of krans was voor heu eene waar- i ia de gemeenten üiiiegom, T.isse en jdige, verdiende hulde voor hetgeenSassenheim, besloot de raad van zy ten gehoore brachten. eerstgeueemde gemeente in overleg BURGERLIJKE STAND. Bevallen: 12 Febr. A. C.Babelis— Meerkamp v. Einbden z. J. T'. Peters— Lem d. A. J.Krooswyk-< ioosseus d.13. A. Luiten—v. Dyk d. J. Petersen— Koster d. H. v. Dusscheten—Dupa- rant d. B. Heerens—v. d. Steile z. Ove.leden: 11 Febr. S. M. Wallach - v.Embden 82 j. 1Boogaardstr. 12, A. F. Tijdgaat—Olckers S8 j. Jiuwsêr.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3