Het wisje ra den leien. NIEUWS- EN A ENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM ©size Agenten. FEUILLETON. 55a Jaitrjang, Woensiiati 16 Februari 9838, No. 4488 JDiN rr,SrSJX,TS Voor. Ha&ttejn per 3 maandeh. Voor dtf dórpeïT in ,den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) pgr. 3 maanden Fraftco 'door het gelieele Rijk, per 3 maanden Afëónderilijke'riummerq i Geïllustreerd Zondagsbladvoor Haarlem, per 3 maanden. V n de omstreken en franco per post f 1.20 1.30 r 1.65 0.06 0.30 0.37', i 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verten tien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. .1-.Hö'ófdagentm voor heti Buitenland: Compagnie Générale de PubUdté Etrangêre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering, van het Arrondissement Haarlem is het mteluitend recht tot plaatsing van Advertontiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Asn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem r- de prijs der Adverb1'"iEr, van 5 regels f0,75, elke regel meer 0,15Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBtoemendaal, Sandpoori en Schoten, F. v. d. RAADT, Bandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij do tol; Spaaiiula.m, C. HARTENDORP; ZandvoorlG. i- Veis cv., W. J. RIJ IJ TER Beverwij]:, ,7. HQöRNfrEiüegom, ARLE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. ZWEMMER; Aan Haarlem's Dagblad zijn de o&voigeude vaste Agenten verhonden Voor het kwartier Amstcrdamsche Poort C. VINK, A. L. DgserincJcstr. 1? Voor het Rozenpriëel: K. VOS, jEozenpriëelstraat 30. Voor het Leidscbekwartier W. ZWART, Clercqsirgat -136. Advertentiën worden zonder ver* booging van prijs door ben aangeno men, terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoof dkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. QffificeeJe Swichiesi. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van A. Schneider om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het kl8in in de gelagkamer van het per ceel aan de Smedestraat 19. Haarlem12 Febr. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris C. M. RASCH. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van -J. van den Bosch, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het per ceel aan den Molcnsteeg 7. Haarlem, 12 Febr. 189S. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris C. M. RASCH. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem 15 Febr. 1898. Naar men verneemt wordt bet bo vendek van de brug van den Kleinen Houtweg vernieuwd en is daarnaast een houten hulpbrug opgeslagen. Dit getimmerte draagt en het is te be grijpen de duidelijke sporen van zyn kortstondig bestaan. De ruimte tusschen de twee leuningen is smal "én de leuningen zeiven zijn niet al •te zwaar. Intusscben zou dat alles weinig hinderen, wanneer maar de brug alleen bestemd 'was voor voet gangers. Dit is evenwel het geval niet. Wa gens in soorten worden er over ge- redon alsof 't zoo hoorde en al kan de welwillende voetganger kwalijk bczwqar maken tegen kinder- sporc- of kruiwagens, een. heel ander geval wordt het wanneer er breeds hand karren, zwaarbeladen groentenwagens of vett ige -petroleum karren op het bruggetje verschijnen. Wil -dan de voetganger de wielen niet over jyn teenén krijgen, dat moet hij zich maar tegen liet leunink;je aandrukken cn wachten tot het vehikel voorbij is. Fietsen rollen er ook vroolyk over en Maandag zagen wij er zelfs een bokkenwagen over sukkelen. De politie kan, al wou ze wat het geval niet schijnt te wezen er niets aan doen, want het toezicht, bij de brug bestaat uit éen beeleu agent die natuurlijk maar aan éen kant het oprijden kan beletten en is een wa gen eenmaal middenop dan is laten doorrijden verstandiger, dan terug jagen. Wanneer men aan elk einde van de brug een agent plaatst en alle mogelijke zware wagens en karren laat omrijden, hetzij over de brug aan 't Spaarne, hetzij over dio aan de Groote Houtstraat, dan wordt de brug weer gebruikt door de voetgan gers voor wie ze gemaakt is en het gevaar voorkomen van een voortdu rend gedrang, waar tegen de houten leu- mnkjes en daarop wijzen wij met ernst allerminst bestand zijn. In de bestuursvergadering van de O aderlinge Brand waarborg- Vereeni- ging voor de gemoeute Haarlem is tot secretaris benoemd de heer A. Beernink, en wel ter vervanging van den heer H. C. Louwerse Jr., welke als zoodanig beeft bedankt. Men schrijft ons De Afd. Haarlem van den Ned. Chr. Geb. Onthoudersbond stelde zich voor dezen winter drie Volksfeest- avonden te geven. Zondag 20 Febr. zal de derde feestavond plaats hebben. De heer E. Meuleman, chr. onder wijzer te Zwolle komt weer met zijn sciopticon. De Zang vereen. „Excel sior" verleent ook nu weer hare me dewerking, het fan fare-corps der Haarlemsche Jongelingsvereeniging niet. Dit zegde wel zijn medewerking voor alle drie avonden toe, doch trekt zich nu terug. In zijne plaats treedt nu de Kapel van den heer Blad op. Volgens het Centrum heeft hier ter stede Zaterdag j.l. een hevige brand gewoed, in perceel 5 Maurits- straat, dat geheel zou zijn uitgebrand. Ons is niets bekend van dien brand, enden bewoners van perceel 5 Mauritsstraat alhier stellig ook niet. In dit bericht heeft eene plaatsver warring plaats gehad, daar op ge noemden datum wol te Amsterdam ,in de Mauritsstraat een drogistwin- I kei is verbrand. j Dit bericht brengt ons in berinne ring, dat wjj voor eenige dagen in een •statistiek van schouwburgbranden in ieen belgisch verzekering-blad lazen, dat in 1897 te Haarlem de schouw- I burg is verbrand. Dat was ons ook j niet bekend; In de „braidenbus" ten Raadhuizc is in het afgeloopen jaar ontvangen eene som van f374.17. Selaandaal-eolportage. De colportage van bet Amster- damsche persproduct De Lantaarn werd Maandagavond bier voortgezet. Er werd bij die colportage zooveel lawaai gemaakt, dat er op een oogen- blik bepaald een oploopje iu de Kleine Houtstraat ontstond. Toen de lieden die met het ding venten, in den neus kregen, dat er om politie wasgetcle- phoneerd, gingen ze langs de" Oude Gracht aan de haal. Ons is gevraagd, of er aan dit euvel niets te doen is wy vreezen van niet, althans niet op dit oogen- blik. Onze politie-verordening voor ziet. er niet in en uit het voorbeeld van Amsterdam blijkt, hoe moeilijk het is, deze soort van colportage tegen te gaan. Eerst na herhaalde pogingen is men daar er in geslaagd, een for mule te vinden, waartegeu de lloogo Raad geen bezwaar hebben zat. Blijkt deze goed te werken, dan is te wenschen. dat Haarlems gemeente raad die spoedig in hare politie-vor- ordening overneemt, om aan dit on stichtelijk straatrumoer een einde te maken. B E H L A ?g O Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. De gezantschapsattaché W. L. F. C. ridder van Rappard bevorderd tot gezantschapssecretaris 2e kl. bij het dep. van buitenlandsche zaken. Mr. L. Nijsingh Kijmmell benoemd tot burgemeester der gemeente Wes- terbork. De dir. offic. van gez. 3e kl. F. van Leeuwen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, op pensioen gesteld en het be drag van het pensioen bepaald op f1438 'sjaars. De eere-medaïlle, iu goud, der orde van Oranje-Nassau, toegekend aan den gewezen agent der Kon. Paket- vaart-maatschappy te Singaradja (Boe- leleng) D. de Angst. Aan den lieer A. H. van Buren Schele, leeraar in de Engelsche taal op Curasao, ver- guuning verleend tot het aannemen van de eere-medaille voor het open baar onderwijs, hem door den Presi dent der Vereenigde Staten van Ve nezuela geschonken. Min. beschikkingen. Op zyn verzoekeervol ontslag ver leend aan dr. J. L. Goemans, als as sistent in het ziekenhais aan de Rijks-universiteit te Leiden, en, voor het tijdvak van 16 Februari tot en met 31 December 1898, als zoodanig be noemd, dr. J. C. J. Bierens de Haan. De „Veeiidam." Het stoomschip Spaarndam ver trok Zondag van New-York naar 'Rotterdam met de geheele bemanning van het ss. Veendam. Uit de ontvangen telegrammen wordt afgeleid, dat de Veendam, die stuurlast had, over het wrak is heen- geschoven, dat daardoor het achter schip is lek gestooten. en het schip daarna op de waterdichte schotten is blijven dry ven. Schip en lading zijn door assuran tie gedekt, grootendeeis in Engeland. Een klein gedeelte is voor eigen risico der Maatschappij. Volgens de N. B. Ct. is de Veendam op de Rotterdamscbe Beurs voor f 173,000 verzekerd op behouden varen. Aan hetzelfde blad meldt men uit Londen Volgens tolcgrammen uit New-York heeft het stoomschip Veendam twee maal op het wrak gestooten. Door den eersten stoot werd een gat veroor zaakt by de kiel, terwijl door den tweeden stoot; de schroefas werd ver nield. Daarna begon de Veendam over to hellen. De electrische spearlichten van de St. Louis bevorderden ten zeerste het reddingswerk, dat zoo kalm werd verricht, dat de meeste passagiers op de Si. Louis eerst den volgenden ochtend met de schipbreuk bekend werden. Alvoreus de Veendam te verlaten, beval de kapitein het schip in brand te steken, ten einde gevaar voor de scheepvaart te voorkomen. De passa giers hebben alles verloren. De tus- scbendeks-passagiers zullen daarom vermoedelijk door bet goevernement worden teruggezonden. Het Persoonskaartenstelsel. De „Ned. Bond van Gemeente ambtenaren" hield Zondagnamiddag in een der lokalen van Krasnapolsky te Amsterdam eene algemeene ver gadering, waarin de heer W. J. van Wagtendonk, commies-chef der af- deeling bevolking ter secretarie aldaar, de besprekingen inleidde over bet per soonskaartenstelsel, waartoe geadvi seerd wordt in het verslag der cen trale commissie voor de statistiek dd. October 1896, opgenomen in het bij voegsel der Staatscourant van 3 Mei 1S97 No. 102. Dit stelsel beoogt den ambtenaren van den burgerlijken stand meer be trouwbare gegevens te doen toekomen en de mutatiën in het leven van de betrokken personen volledig te doen noteeren in het belang van bevolkings- en beroepsstatistiek. Spr. is geenszins wars van verbetering, maar meent toch tegen dat ontwerp verschillende bedenkingen te moeten aanvoeren. De voornaamste hiervan zyn deze, dat het stelsel eerst over 80 jaar in zijne volheid zal kunnen werken, schatten gelds zal kosten en dat het ontwerp 'bovendien vele gebreken aankleven. De heer mr. De Yoogd, de ont werper van het stelsel, merkte op, dat door den inleider te veel op de technische bezwaren en te weinig op de beteekenis der resultaten is gelet, i Hij zou het stelsel zoo spoedig mo gelijk wenschen ingevoerd te zien. Aan het debat werd nog door eenige autoriteiten op liet gebied van burgorlijk°n stand deelgenomen. De' meesten verklaarden zich tegen het stelsel van mr. De Yoogd. Besloten werd advertenties te stellen in de O-emeentcsiem en liet Weekbladvoor burgerlijke administratie, waarin het hoofdbestuur verzoekt aan alle ge- meentebesturen en gemeenteambtena- ren om hun rneening over de zaak kenbaar te maken, om naar aanlei- j ding daarvan een adres aan den mi- nister te zenden. Het bericht wordt bevestigd dat de oudminister mr. S.Yan Houten in het laatst van Maart de reis naai' Noord-Amerika zal aannemen, alwaar hy twee maanden denkt te verblijven by een zyner naaste familiebetrek kingen. Een feestelijke intocht. Een paar jaar geleden vertrok uit Zaandam eon zekere Yan Baren met zijn gezin naar Argentinië, om daar zyn fortuin te zoeken. Helaas, het ging er den man slecht. Hij leed er honger eu gebrek en verlangde zeer naar Holland terug. Eenigea zyner vrien den vernamen den treurigen toestand, waarin hy en zyn gezin verkeerden en besloten een beroep te doen op den weldadigheidszin hunner stadge- nooten, om hun vriend en collega bootwerker overtocht naar Holland te kunnen verschaffen. Zoo werd een collecte langs de huizen gehouden, uitvoeringen werden gegeven, enz. en weldra kon aan Yan Baren een voldoend bedrag worden toegezonden. Doch wat moesten by en zyn ge zin beginnen, als ze eenmaal te Zaan dam terug waren? Een huisje werd gehuurd, nogmaals werd een beroep gedaan op de mede-1 bnrgers om geld of huisraad, en ziet, j hem wachtte een volledig ingerichte woning. Zondagavond omstreeks 9 uur arriveerde te Zaandam de trein, waarmedeYan Bareo|huiswaarts werd gevoerd. De bootwerkersvereeniging wachtte hem met het vaandel op en honderden bij honderden verdrongen zich om en by het station. Met ge- i juich begroet, werd hy in optocht j met het vaaudel voorop naar het vereenigingslokaal geleid, waar ds. Bax een toespraak hield, vanwaar hij op dezelfde wijze naar huis werd ge- bracht. Van Baren en zyn echtgenoote waren ten zeerste getroffen. Tel. i Eene ontvluchting. W. B., een van de twee personen' verdacht van op de Beeklaan, onder de gemeente Loosduinen, een paard en wagen te hebben gestolen en die een paar weken geleden met zyn medeverdachte uit het arrestanten lokaal te Loosduiaen wist te ontsnap pen, is thans uit het Huis van Be waring op de Prinsengracht te's-Gra- vennage ontvlucht, waar hy, na zijn tweede aanhouding was opgesloten. De ontsnapping werd Zondagavond ongeveer half acht aan de politie me degedeeld. Daar het signalement zeer bekeud is en de man voor zooverre be kend geen geld bij zich heeft, hoopt men hem spoedig weer in ban den te krygen. De ontvluchte was met nog een persoon in een werkkamer opgesloten. Onder een venster, waar een werk tafel staat, heeft, hy met een beitel een gat in deu muur gemaakt, zyn kameraad bedreigende te zullen over hoop steken, wanneer deze hem ver ried, zoo althans heeft deze persoon verklaard. Na door de gemaakte opening te zyn gekropen, heeft B. zich van een hoogte van pl.ro. 3.5 meter laten zak ken, en zich toen op tot nog toe on verklaarbare wyze tegen een muur van 7 meter hoogte weten op te wer ken nergens is een beitelbouw of iets dergelijks aan den muur waar to nemen vervolgens is hy over eeu dak geklauterd, waarbij hy met groote krachtsinspanning looden en zinken bedekkingsstukken heeft moeten om buigen, én ten slotte is hij van een muurtje gesprongen, waarna hy in een achteruitgang op de Varken markt nabij de Assendelftstraat uit kwam. De ontsnapte droeg geen gevange niskleding, tenminste voor zooveel zijne boveukleedereu betreft Koloniën, De ramp van Amboina. Het regeeringstelegram van 12 Jan. luidde „Volgens telcgraphisch bericht van den resident van Amboina is zes dezer de hoofdplaats Amboina te éen uur vijftien minuten door een hevige aard beving geheel verwoest. „Geen enkel huis bleef gespaard, o. a. zyn ingestort de gevangenis, de kweekschool en een groot deel van fort Nieuw-Victoria. „Geen enkel huis is meer bewoon baar, met uitzondering van een deel van het residentiehuis. „Voor zoover bekend, werden 50 peisoneu gedood, ruim 200 gewond onder de gedooden zyn tien minderen en eenige Europeesche ingezetenen. „Van buiten zyn door don resident nog geen tijdingen ontvangen." In telegrammen uit Makasser aan het Bal. Nwbl. vinden wy nog de volgende bijzonderheden De Arend bracht het bericht dat de hoofdplaats Amboina nagenoeg geheel door oen aardbeving verwoest is. Er werden vyf hevige schokken 29) Naar het engelsch. „Dat zegt te weinig. Zy is bekoorlijk!" Zy zegt dit om hem aan te moedigen. „Ik zou zelts verder kunnen gaan dau noodzakelijk is, maar ge luistert niet naar my. Maar waarom houdt gij uw liefde zoo voor u zelf Om Hilary te plagen? O! ik weet wel, dat gij niet zoo heel erg op elkaar gesteld zjjt." „Om Hilary te plagen! Gij," haar onderzoekend aan ziend, „hebt het dus geraden Zy lacht een vroolyke, heldere lach. „Waarom niet? Maar als gy een wrok tegen Hilary koestelt, waarom slaat gy dan geen spijkers mét koppen Ik weet, dat hy Amber liefheeft en gyZy begint weêr te lachen. „Nu?" zegt by. „Owat kan een man toch dwaas zynZyt ge ver geten, dat de sterren van avond voor n zullen strijden Hebt ge de couranten nagezien? De „Cork Constitution" zegt dat de lucht van avond een prachtig schouwspel zal opleveren. Vraag haar of ze met u mede gaat." Door haar vroolykheid merkt hy niet, dat er eenige verach ting in baar toon klinkt. „De mooie avond de ster ren en de bekoorlijke Amber dit alles zal den door slag geven." Hij ziet met gefronst voorhoofd stilzwijgend op haar neder. „Eigenlijk begrijp ik u niet goed," zegt hy. „Als ik er zeker van was, dat zy van Adare hield „Of op u verliefd is. Ge weet dat juist de onzeker heid bekoorlijkheid aan een spel geeft." De ietwat pla gende toon van haar zegt hem, dat zy zyn geheim ge raden heeft. Hy trekt zich een weinig terug en staart in de duis ternis rond hen. Als hy nog staat na tc denken, komt May in eens het baleon opvliegenen onderwijl zij haar shawl neemt die op een stoel ligt, komt hy tot zich zelf en vraagt: „Wat is er aan de hand, liefkind?" „Wy gaan naar den toren om naar de sterren te kijken," roept zy hem toe. „Het zal een prachtig schouw spel zyn. Gilbey," tot Grey die een afwachtende hou ding heeft aangenomen, „is Amber er al naar toe? Zy zeide, dat zij zoo 't land aan mantels heeft. Okom dan toch Dolly, het zal verrukkelijk zyn en ik ben ook in :t minst niet slaperig meer." „De sterren," zegt Dolly met een blik op Everard, „strijden reeds voor u. Kom!" HOOFDSTUK XXY. Helaas', hoe gemakkelijk wordt ons aardsch geluk verstoord. BoveD op den toren heeft men een praciRig gezicht. Duizende en duizende sterren flonkeren aan den licht- blauwen hemel en tarten de duisternis. Ofschoon de torenklok reeds twaalf uur heeft geslagan wordt men toch onwillekeurig herinnerd aan den dichter van Statig daalt 'tnachtiyk duister, Over bosch en veld, En vervangt den zonneluister, Wegglorend aan de kim. Zelfs Dolly is een weinig onder den indruk, een beetje stiller dan gewoonlijk, nu zij naar het uitge strekte blauwe veld met zijn ontelbare lichtjes boven haar tuurt. Misschien maakt de mystieke schoonheid er van haar sprakeloos, of zou haar geweten haar kwel len. Wie kan 't zeggen Het zou niet eerlijk zyn haar hiernaar te beoordeelen, want May zwijgt ook en Am ber, die met de armen op de vensterbank van een der kleine ramen rust en met groote, droomerige oogen naar buiten kykt, heeft ook nog niets gezegd. En evenzoo gaat het met Hilary die aan haar rech ter- en Everard die aan haar linkerhand staat, Maar plotseling wordt die plechtige stilte verbroken dooreen doffen plof, als van iemand, die de trap afvalt. Na tuurlijk is het Mc Grath. „Owon!" zegt Mrs. Clarence beslist. „Hy is waar schijnlijk de steenen trap opgeloopen en gevallen." Als hy een oogenblik later het vertrek binnentreedt, vertelt hy zyn ongeval, dat precies met de beschrijving van Dolly overeenkomt. „Beestachtige trap. Verbeeldt je om een steenen trap binnenshuis aan te brengen, alsof het al niet erg ge noeg is, dat er een buitenshuis is. Nu, maar hier ben ik eindelijk. Ik zie, ik ben niet gemist ofschoon ik voor u allen gestreden heb. Maar het heeft niets geholpen 1 Ik kon onzen dierbaren Lucien niet naar bed krijgen. Hy werd elk oogenblik lastiger. Ik presenteerde hem mijn beste sigaren maar ze maakten hem nog meer uit zijn humeur. Toen wilde ik een glas brandy voor hem bestellen, maar bij dat aanbod had hy me wei willen worgen. Hy wil jou spreken, Hilary; ik raad je aan direct te gaan, want hy beeft een van zyn buien. Wat doe jelui allemaal hier, hé Naar de maan kijken Onwillekeurig werpt Everard een blik op Dolly, wier gelaat volkomen kalmte uitdrukt Is het haar werk geweest Misschien wel maar wie kan het weten? In elk geval, zij verraadt zich zelf niet. Haar mooi, jeugdig gelaat, met zyn heldere, lichtblauwe oogen, is naar boven, naar de sterren gekeerd, en ziet er zoo on schuldig uit als dat van een pasgeboren kind. Evcrard's hart begint onstuimig te kloppen. Het oogenblik is gekomen, door of zonder Dolly's bemldde-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1