Tweede Editie. Het meisje ra tien Molen. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Onze Agenten. J. C. Peereboom, FEUILLETON. 15e Jaargang- Donderdag 17 Februari 1898. Mo. 4489 HAAKLEM'S DAGBLAD A^OnSTbTHLMZEnSTTSFI^IJ-S: Voor HaiMrle* per 3 *taa«de«f 1.2© Voor ée dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kern der gemeente), per 3 maande*1.80 Franco door het geheele Rijk, per 3 maande*1.65 Afeonderïyfce nummers0.©5 GeSHustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0:30 de omstrek en en fra,n«o per post ©.o7J,o A-r-j-v hirvm-FrNTTTFrNT- r regels 50 €*ts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaats mi rate! Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen deor onze Agente* en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdage*. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUdté Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 31bis Faubourg Monimartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem ie de prijs der Advertentiën van^l5 regels ƒ0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,3< Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaalSandpoorl en Schoten, P. v.. d. RAADT, Sm Veisen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNSBillegomARIE HOPM •ortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam; C. HARTENDORP; Zandvoorl, G. ZWEMMER; Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. I Aan Haarlems Dagblad zijn de aavolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsche Poort tj C. VINK, A. L. Dysertncksir. 17 -j Voor het Rozenpriëel: K. VOS, RozenprïéeUlraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqsiraat 136. I Advertentiën worden zonder ver- i hooging van prijs door hen aangeno men, terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoof dkantoor: Kleine Houtstraat 14. Directeur- Uitgever. Politiek Overzicht. Dat het voorgevallene met den brief van den Spaanschen gezant te "Was hington, inhoudende een aanval op president Mc Kinley en in ver van vleiende bewoordingen vervat, tot ernstige moeilijkheden tusschen Spanje en de Yereenigde Staten zou leiden, wordt tegengesproken. Er was gespro- ben van een eisch, aan de Spaansche regeering gesteld, om verontschuldi gingen aan te bieden, welke eisch het karakter moest dragen van een ulti matum en bovendien werd het drij ven van de chauvinistische party in de Vereenigde Staten als zeer ernstig en krachtig voorgesteld. Om aan het verbreiden van al die onjuiste berichten een einde te maken, heeft het departement van buiten- landsche zaken te Washington be kend gemaakt, dat het Spanje niet tot eisch heeft gesteld, zijn veront schuldiging aan te bieden of zijn ge zant te verloochenen. De brief, aan de Spaansche regeering gericht, deed alleen een beroep op Spanje's beta melijkheidszin. Het kabinet verwacht - elk oogenblik telegrammen uit Madrid, waarmede het voorval op bevredigende wyze geëindigd zal zyn. Intnsschen heeft de Senaat van de Unie vooralsnog enkel een resolutie aangenomen, strekkende om volledige inlichtingen uit te lokken over Cuba, waarmee beoogd wordt, dat Mac Kinley zich party zal stellen. Er zyn in den laatsten tijd her haaldelijk berichten verspreid naar aanleiding van de candidatuur van prins George van Griekenland voor het gouverneurschap van Creta welke de gedachte zouden kunnen doen ontBtaan, dat de betrekkingen tusschen den sultan en den Czaar niet van den meest vriendschappely- ken aard waren. Onmogelijk is't niet, dat Rusland die candidatuur heeft gebruikt, en met kracht op den voor grond heeft geplaatst om den sultan angst aan te jagen en hem te nopen tot het verleenen van gunsten, welke met Creta niet in het minste verband staan. Tot die gevolgtrekking kan men komen, als men heeft opgemerkt, hoe plotseling een stilzwegen is ontstaan over de candidatuur van prins George en nn leest het volgende bericht dat de Times ontvangt van baar corres pondent te Odessa. „Er wordt my uit goede bron ver zekerd. dat er thans onderhandelin gen hangende zyn tusschen Rusland en Turkye om verlof te krijgen tot het passeeren van een pantserschip, behoorende tot de Zwarte Zee-vloot door den Bosporus, opdat dit schip aldus gelegenheid kryge om zich by "de Russische vloot in Oost-Azië aan te sluiten. Tegenwoordig passeeren de kruisers van de Vrijwillige Vloot vry, zelfs de kanonneerbooten worden doorgelaten, nadat daarvan kennis is gegeven te Konstantinopel. Rusland zou echter een bizonder groot voordeel op de andere Europe- sche mogendheden bezitten, wanneer het zijne pantserschepen een weg kon doen volgen, die voor alle andere natiën is gesloten. Te Pretoria is Woensdag met het gewone ceremonieel een buitengewone zitting van den Volksraad geopend. President Kruger deelde den Volks raad mede, dat de raad behalve de begrooting voor 1898 goed te keuren, wetsontwerpen voor den aanleg van sporen, voor een leening in het voor jaar en voor de vertegenwoordiging te behandelen zou hebben. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem 16 Febr. 1898. Stuivers-Spaarbank. Aan het verslag van de Stuivers- Spaarbank van de afd. Haarlem en Omstreken van den Volksbond. Ver- eeniging tegen Drankmisbruik, over 1897. ontleenen wy het volgende: In het jaar 1897 zyn ingebracht In 6800 posten met een bedrag van beneden fl. f 2088,293 In 2440 id. id. f 1—10- 5303,35s In 226 id. id. f 10—100. 5542,49 In 18 id. id. flOO en hooger5176.69 In 8984 posten met een bedrag vanf 18110,73 In het jaar 1897 zyn terugbetaald In 47 posten met een bedrag van beneden f 1. f 27,16 In 567 id. id. fl—10. 2102,27 In 255 id. id. f 10—100. 5920,61s In 23 id. id. f100 «c hooger5035,61s In 892 posten met een bedrag vanf 13085,66. Het gemiddeld bedrag der inbreng- posten was gedurende dit jaar f 2,01 tegen f 1,94 het vorige jaar. Aan de deelnemers is gedurende jaar toegekend een rente van 2 Va pCl Aan rente is ontvangen f 784,79 Aan rente is bijgeschre ven of nog byte schrijven. f 533,92.1 Op den 31sten December 1897 be-1 droeg het kapitaal der Stuivers-Spaar- bank verschuldigd aan 1142 inbren- i gers f26144,42s. Hiervan waren 415 inbrengers meteen bedrag beneden f 1. 139.06 420 id. id. van f 1—10. 1553,38s j 258 id. id. van f 10-100. 7784,04s j 49 id. id. van f 100 en hooger16174,48s Op 31 Dec. 1897 nog by te schryven rente f 493,45 j Aan 1142 inbrengers te zamenf 26144,42s In 1897 zyn 914 posten meer inge bracht dan in 1896, terwijl de inge brachte som f 2453,83* meer bedroeg dan in dat jaar. In 1897 zyn 117 posten meer terug betaald dan in 1896, met een bedrag van f 2924,39 meer dan in dit jaar. In 1897 zyn ingeschreven 391 nieuwe inbrengers, dat is 43 meer dan in 1896. Geheel afbetaald werden in den loop van dit jaar 348 boekjes, tegen 309 in 1896. Het Kapitaal der Stui vers-Spaarbank bedroeg op 31 December 1897. f 27250,77 Hiervan verschuldigd aan inbrengers 26144,42s Het Reservefonds be draagt alzoo op 31 Dec. 1897 f 1106,34s Het Reservefonds be droeg 31 December 1896. f 1039,06 Is dus vooruitgegaan met f 67,28s De zittingen hadden geregeld plaats des Dinsdagsmiddags van 12—1 uur in den Doelen; Donderdagsavonds van 8—9 en des Zaterdagsavonds 8—911 uur in het Visehhuisje. Het Bestuur der Stuivers-Spaar bank bestaat uit de heeren A. van der Voort Azn., Voorzitter; W. D. Nolting, Onder-Voorzitter; H. J. Bronkhorst, Penningmeester; A.C. de Koek, Secretaris; G. van Cittert Pzn., C. Eekhout, G. van Kgmond, G. J. Droste, F. C. Hos, P. van Thiel, J. C. Graue, C. A. Honing, Vt. Kersten, H. J. Otto, J. Geldorp, C. J. M. de Wilde, A. v. d. Togt, P. D. Huidekoper, H. J. v. Egmond, Vf. G. Keur, Mr. C. Job. Prins; J. C. Cramer Jr., S. D. C. Bertram, G. F. Snijders, P. Brnyn Pz., B. E. C. Seignette, G. J. Heenk, J. Drost, J. Sipkes, D. F. Suerhoff, J. M. Stap, W. v. d. Velde, H. F. Maks, B. Stoutjesdyk, P. J. C. van Toornen- burgh, H. N. Mul, Mr. F. A. Bijvoet, Mr. P. du Rieu. Allen volgens het Reglement leden van de Afd. Haarlem e. o. van den Volksbond. Gasthuis. Op de Dinsdag gehouden vergade ring van Regenten van het St. Elisa- beths-gastbuis is nog geen besluit genomen, hoe thans te handelen na de afwyziging van het verbouwings- plan door den Raad. Wel kunnen wy mededeel en (en doen dat met ingenomenheid) dat Regenten besloten hebben aan te bly- ven, ten einde uiet in een kritiek oogenblik het Gesthnis, te brengen in de moeilijkheid van te komen onder een geheel nieuw bestuur. Onze duinwaterleiding. 't Is in dezen tijd in de Bloemen- daalsche duinen niet zoo heel aange naam. De wind waait er harder dan in de straten van stad of dorp, ja zelfs de regen schijnt er natter. En toch is het de moeite waard, nu eens een kykje te gaan nemen van het terrein der duinwaterleiding, voorby het station OverveenBloemendaal De werken zyn reeds zeer ver ge vorderd. Waar weinige maanden ge leden niets stond dan een keet en een kalkloods, ryzen nu verschillende hechte en sterke gebouwen omhoog. Op den voorgrond het machinegebouw met ketelhuis. Toen wy dit onder het vriendelijk geleide van den hoofdop zichter, den heer Bakkes, betraden, bleek ons dat de machines er reeds zyn opgesteld, evenals de ketels. De machinekamer is om zoo te zeggen verdeeld in een hoog en een laag ge deelte beneden staan de drie ma chines, die het water nit de duinen halen, boven even zoovele, die het naar de stad persen. De eersten ver plaatsen elk 225, de laatsten ieder 200 M3 per uur. De afwerking van de machinekamer is mooi ze heett een keurige lambriseering, een fraaie kap en ontvangt haar licht gedeelte lijk door gekleurd glas. Over een dag of wat worden de ketels gestookt en zal men gaan proef draaien. Geheel gereed, op enkele kleinig heden na, is ook de ontyzerings-in- richting en deze afdeeling der wa- terfabricage zal, eenmaal in werking, niet de minst interessante zyn. Op zeer eenvoudige wy ze wordt er, door het laten toetreden van zuur stof, het yzer aan het water onttrok ken. Afgebouwd is ook dereinwater- kelder, die van buiten den indruk maakt van een ondergrondschen circus eu van welker afmetingen men zich een denkbeeld kan maken, als men weet, dat hy 2000 M3 bevatten kan. Ook de watertoren, dien men in zyn eigenaardigen vorm van verschil lende punten in Haarlem kan zien, is geheel gereed. Alles wijst er dus op, dat alles hier gemakkelijk voor den eersten Mei gereed kan zijn. Op het terrein, dicht by den ingang, is een aardig huis gebouwd voor den hoofdmachinist, den heer Martin, die daar ook reeds woont. BINNENLAND Men verneemt, dat de Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië, jhr. mr. van der Wyck, wiens vijfjarige benoemingstermijn verstreken is, op herhaald verzoek van bet Opperbe stuur, heeft toegestemd als opperland- voogd aan te blijven. De schatkist over Januari. Met Januari heeft zich het jaar goed ingezet. Bij een totaal van f8,598,400 vertoont de opbrengst van de eerste maand eene vermeerdering van ruim l'/i millioen gulden in ver gelijking met verleden jaar. Van die vermeerdering is l*/a ton te danken aan den suikeraccijns en f 167,400 aan de successierechten. De groep der directe belastingen (welke f21,300 minder gegeven heeft) er buiten la tend, blijft er voor de rest der mid delen een totale vooruitgang van f264,400. Hiertoe hebben voorname lijk medegewerkt de invoerrechten, de loodsgelden, de accijnzen op zout en geslacht, de waarborg, de zegel en registratierechten, de posterij en de telegrafie. By de invoerrechten staat de vermeerdering (f 87,000) ge lijk met 5.26 pet.by de loodsgelden bereikt zy byna 12 pet.bij het ge slacht (f35,800) is zy 15,56 pet. Van den zout-accyns werd f24,000, van de zegel- en registratierechten samen f 42,000, van de postery f 78,700 meer ontvangen. By de beoordeeling van deze uitkomsten valt in het oog te houden dat de maand waarmede de vergelijking wordt gemaakt, nog al schraal is geweest, maar dit neemt niet, weg dat thans het ruimere vloeien van de meeste gewone middelen een gunstigen indruk geeft. Er zyn ten slotte maar twee afzonderlijke bron nen van inkomst die ditmaal door lage opbrengst de aandacht trekken de accijns op het gedistilleerd en de personeele belasting. Bij den eerstge- noemden, nog iets beneden het reeds lage cijfer van het vorige gebleven, treft opnieuw neiging tot inkrimping, Wat het personeel aangaat, blijkens de „splitsing" aan den voet van den middelenstaat is van de f 348,058 die het opgeleverd heeft, nog f 19,194 in gekomen op rekening van het dienst jaar 1896, terwyl f 328,S64 het bedrag vormt dat over 1897 aangezuiverd is. Derhalve is nu over het laatstge noemde dienstjaar in het geheel bin nengekomen f 8,450,284. Aangezien over 1896 de opbrengst f 11,623,561 is geweest, beloopt het verschil feite lijk f3,173,277, terwijl zooals men weet de achteruitgang slechts op f2,300,000 was geraamd. Er dient nu afgewacht te worden wat in de eerst volgende maanden nog zal worden aangezuiverd. Voor de bedrijfsbelasting is in Jan. nog al flink betaald, terwijl van de vermogensbelasting nagenoeg evenveel binnen is gekomen als verleden jaar. De heer Van der Zwaag deed Zon dagavond te Tjaïleberd rekenschap vau zyn houding als Kamerlid. By het debat werd hem de vraag of hy de voorgeschreven eeden zou afleggen by de inhuldiging der Ko ningin. De heer v. d. Zwaag ant woordde hierop als ik er niet voor weg kan, stel ik myn mandaat in handen der kiezers". (N. a. c.) De Veendam. Betreffende de redding der opva renden en de schipbreuk van hot stoomschip Yeendam, behelzen de Engelsche bladen nog eenige bijzon derheden. Toen de booten van de St. Louis langszijde van het in nood verkee- rende stoomschip kwamen, was de eerste, die in de booten werd neder- gelaten, een kind van zes maanden. De gezagvoerder was de laatste, die het zinkende vaartuig verliet, na het vooraf te hebben doen in brand steken. Nadat het stoomschip op het wrak had gestooten, stelden de officieren onmiddellijk beneden een onderzoek in, doch bevonden, dat de veroorzaakte beschadiging zoo groot was en er zooveel water het stoomschip binnen drong, dat aan het herstellen der be schadiging niet te den keu viel. De stoompompen werden onmiddelly k aan gezet, de booten van proviand eu het noodige voorzien en aanhoudend vuur pijlen afgestoken. De emigranten waren zeer verschrikt en schreeuw den en baden om hulp. De gezag voerder bracht hen spoedig tot be daren, door hen aan te manen om aan de handpompen te werken e* het binnendringende water met put sen te helpen ver wy deren. Acht uren duurde de strijd tegen het water, dat tegen alle pogingen in steeds hooger in het schip kwam, zoodat de machinekamer half vol water ge raakte. De werkende passagiers eu de be manning raakten uitgeput 8ii het schip was zinkende, toen gelukkig de St. Louis in het gezicht kwam, de noodseinen van het stoomschip be antwoord en spoedig de booteu tot hunne redding afzond. Volgens een door de directie der Holland Amerika-lyn uit New-York ontvangen bericht, werd de mail van de Veendam door de St. Louis te New-York aangebracht Inhuldigingsfeesten. Naar wy vernemen, hebben de vol gende heeren, buiten Amsterdam woonachtig, zich verbonden deel te nemen aan de eerewacht te Amster dam by gelegenheid der inhuldiging van de KoninginJhr. I,. Schuur- j heque Boeye, te ZeistG. W. bor ger, te RotterdamW. D. Cramer, te TwellooA. H. van Wickevoort Crommelin, te HeemstedeR. de Fa- vauge, te Heemstedejhr. E. Lintelo de Geer, te ZeistP. Smidt van Gel der, te Velsen Jhr. H. D. W. Hooft, te Doorn J. Korthals Altes, Baarn Jhr. E. van Loon, te 's-Gravenhage A, L. H. Obreen, te Hilversumjhr. H. Pauw van Wieldrecht, te Zeist Jhr. C. de Pesters, te Zeist; Dr. I. Naar het eng eisch. ra En hy had haar zoo vertrouwd, met zyn leven zou r~ hij voor haar oprechtheid borg hebben gestaan. 1- Al nader en nader komen de voetstappen. Hij staat in de schaduw en kan dus wachten, totdat zy hem ge naderd is, zonder door haar opgemerkt te worden. Een j(i gevoel van wantrouwen in alle dingen in iedereen heeft ir zich nu van hem meester gemaakt. Als zij byna vlak r. by hem staat komt hy uit zyn schuilhoek tevoorschijn. „O! ben jij 't, Hilary?" roept zy opvroolykverwon- derden toon uit. HOOFDSTUK XXVI. ?t 01 ik wenschte dat myn afgetobd lichaam t- in het koele graf rnstte. Adare zwjjgt By het hooren Yan haar lieve stem, wordt hij nog meer verbitterd. Obekoorlijke huiche laarster En wat moet hy haar zeggen Hoe kan hy tegen haar spreken, nu zyn hart gebroken is? Deze stilte werkt zoo op haar zwak zenuwgestel, dat zij uitroept „Hilary! Waarom zegt ge niets? Zyt ge boos op mij Ik 'kon er niets aan doen. Ik dacht niet..." Haar gedachten verplaatsen zich naar het torenka mertje, waar de sterren, welke de eenige getuigen wa ren geweest van Everard's aanzoek om haar hand, waarop zy beslist „neen" heeft gezegd, op haar neder- zagen. Is het dat Had zy niet mede moeten gaan Maar allen hadden haar zien gaan en niets gezegd. Waarmede heeft zy hem gekwetst? De blos op haar wangen trekt weg, haar half geopende lippen ver- bleeken. „Qui s'excuse, s'accuseDe woorden worden op bit teren toon geuit. „Maar in elk geval heb ik geen recht u voor te schryven, wat gy wel en wat gy niet doen moogt. En wat myn boosheid betreft, waarom zou ik kwaad zyn Wy zyn allen vry om te doen en te laten wat wy willen. Als ik ernstig kijk is dit alleen om u te doen begrijpen, dat ge op dit uur...." „Niet hier behoordet te zyn," voltooit zij zijn zin. „Ja. dat weet ik. Maar een oogenblik geleden waren wy hier allemaal." „Een oogenblikDe oogenblikken schynen omgevlo gen te zyn," hy lacht wreed, „toen gy u met Everard in de torenkomer bevondt." „HilaryO het is niet mogelijkroept zij op ge- dempten," maar levendigen toon nit. „Gy moet weten, wat er is voorgevallen." „Daar hebt ge gelyk in ik weet alles." „Gy vergist uroept het jonge meisje verontwaar digd uit. „Gij begrijpt me niet goed. Gij verliet me, om naar sir Lucien te gaan, dat weet ge." „Zeker. Dit was een prachtige gelegenheid." Zij zwy'gen beiden. „ik heb nooit gedacht, dat ge zóo laag kondet zyn," zegt zij. Haar stem klinkt nu geheel anders. Al haar liefde voor hem schynt plotseling gestorven te zijn „Maar ik heb dikwijls gehoord, dat het lastig is iemand te leeren kennen. Ge kunt me gelooven of niet, ik ging met mynheer Everard naar boven om de sterren beter te kunnen zien en...." Adare barst in een zacht, onaangenaam gelach uit. „Waarom geeft ge u zelf zooveel moeite?" vraagt hy. „Waarom laat gy aan dit spel tusschen hem en my niet een einde komen... in elk geval zoover het my betreft Zyn wanhoop en verdriet maken hem onbekwaam het slechte van zyn gezegde in te zien. Amber's oogen, grooter en helderder dan anders, zien in de zijne, maar haar gelaat wordt doodsbleek. „Ik denk, dat ge niet weet wat ge zegt," zegt zy koel. „OLaten wy er geen grap van makenAdare's lach klinkt onaangenaam. „Een grap!" Zy haalt gejaagd adem. Wat beduidt het Ohoe goed weet zy het nu 1 Maar nu is alles voorby. Het is haar alsof iemand een ijskoude hand op haar hart legt en een gevoel van wanhoop overweldigt haar voor een oogenblik. -Gy doelt op ons engagement* zegt zy wonderlijk kalm. „Dat heeft nooit bestaan, in elk geval. Dat moest 0y u tenminste herinneren. En ik ben er blij om. Ik," en haar oogen fonkelen, terwyl haar geheele hou ding de grootste minachting voor hem uitdrukt, „ik ben er dankbaar voor, dat er nooit een verbinteuis tusschen u eu my tot stand is gekomen." Haar mooie, diepe oogen, die niets dan woede uit drukken, zien vast in de zijnen. „Dit is dus een geschikte gelegenheid voor u om u van my los te maken," zegt Adare kalm. „Wan neer een vrouw twyfelt tusschen twee mannen, dan is het 't best als zy een gelegenheid zoekt om zich van den minst wenschelyke te bevrijden. Ik feliciteer u met uw succes. Gy hebt u niet alleen van mij kun nen losmaken zonder schandaal te veroorzaken, maar zelfs Everard, de rijkste van ons beiden, veroverd." Het jonge meisje ziet hem scherp aan. „Ik wilde, dat ik een man ware," zegt zy langzaam, met trillende neusvleugels. „Dat wenschte ik ook, by Godroept by uit, „want dan zou ik u gedood hebben...." Er spreekt zooveel hartstocht uit die woordeu, dat Amber onwillekeurig terugdeinst. „Amberwat een naam voor uvoor nZyn wanhoop maakt hem brutaal. „Waarom gaf uw vader u dien naam?" „Waarom zou hy mij een anderen naam gegeven heb ben Zy heft haar mooi gelaat naar hem op en ziet hem uitdagend aan. „In elk geval geschiedde het op mijn moeder's verzoekmaar later zeide myn vader dikwijls, dat by zoo volkomen by my paste. Omdat," haar woede heeft het hoogste punt bereikt, „ik. volgens hem znlke oprechte oogen had!*

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1