Tweede Editie. jlet meisje vau li lolt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. Peereboom, FEUILLETOi 15a Jaargang. Zaterdag 19 Februari 1898, No 4491 HAARLEM'S DAHBLAD AJB02ST3STE33>lzCHIÏSrTSI3K,IJ"S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek vaar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.-30 de omstreken en franco per post 0.37*/2 l 1— 5 regels 50 (üts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. 13ij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Adverl.onticn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Pit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dé PubUcité Etrang'ere G. L: DAUBE tü Co. JOHN F. JONES, Suae., Parijs 81bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A.|DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem i:- rU prils der Advertentiën van 1—-5 rc-gels 70,75, elke regel meer j 0,15 Reel nines per tegel f 0,3'1. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloem endaal, Sandpoort en Schoten, P. v., d. RAADT, SandpocrtHeemstede, J. LEUVEN, bij d© tol; Spaarndo.m, C. HARTENDORP; Zandvoort, G. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNSEülegom, ARLE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. ©Mz© Agenten. Aan Haarlem's Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verbonden: Yoor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinckstr. 17 Yoor het Rozeupricel K. VOS, Rozenpriëelstraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqslraal 136. Advertentiën worden zonder ver hooging van pr;js door hen aangeno men, terwyl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. Directeur- Uitgever. 'kleuren, waarop in bescheiden vorm, 'nader aan 's Raads goedkeuring te onderwerpen, een reclame van hunne firma is aangebracht. Donderdagavond werd door de Coöperatievo Vereeniging „Ons te Hals'* aanbesteed het verbouwen van 69 woningen aan de Roosveldstraat alhier. Ingeschreven hadden de na volgenden H. Faassen f 11540 J. F. Dnin 11490 9500 9345 IT" Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt bierbij verzonden No. 8 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) STADSNIEUWS.. eerste en derde pagina. Haatiem 18 Febr. 1898. Stukken van den Raad. De Comm. voor de Pensioenen stelt vooraan de weduweM. Creemers nog eens een toelage van f50.— te verleenen, omdat haar overleden echt genoot meer dan 50 jaar in dienst der gemeente werkzaam is geweest. Over 1897 heeft het gasverbruik door particulieren in 't geheel bedra gen 3.029.517 M2; de daarvoor ver schuldigde recognitie aan de gemeente kas bedraagt derhalve f605.90. In 1896 was dit verbruik 2.894.967 M3, zoodat het met 134.550 M3 is toege nomen. oor het gasverbruik in "de gemeentegebouwen, zijnde 41.470 M3, wordt een korting verleend van Mieseri us C. Romijn \V. F. Möhringer en H. Smink 9250 9217 9166 8579 8147 7300 H. Munsterman R. Weerelsma C. G O), dam J. H. Peper J. A. "VVenuekes Jr. Binnen ecnige dagen, na de alge- meene vergadering, zal bet werk wor den gegund. ARR33302 SSESBOITS- RECHTBANK. Zitting van Donderdag 17 Februari 1898. Vervolg). P. Kennis, die op 1 Januari den heer Box, te Ter Aar, Nieuwjaar wilde gaan wenschen en alsdan een borrel hoopte te krjjgen, trapte toen hij bij bovengenoemden heer geen ge hoor kreeg, daar deze niet thuis was, een paneel van de deur in. Deswege werd 14 dagen gevangenisstraf tegen hem geëischt. A. H. Bluijswyk, te Hillegom, was beschuldigd van diefstal van konynenhuiden, brood, kaas enz. uit een in aanbouw zijnde villa te Hille- gommerbeek op 23 Januari gepleegd, nadat de werklieden vertrokken wa ren. De konijnenvellen had bij voor 12 cents verkocht aan de tweede getuige mej. Schabbing. Tegeu hem werd een lichte straf f 10 boete sub. 10 dagen hechtenis geëischt en hem er tevens op gewezen, voortaan beter op te passen, daar by weder voorkoming een zeer zware straf zou worden ge- eischt. Na de hervatting der zitting werd eene zaak van zware mishandeling behandeld, die in den namiddag van den 24sten Januari te IJmuiden op Gaetino di Majo, wijnhandelaar al daar, in gemeenschap was gepleegd in zijne woning. De beklaagden J. J. H. Yrouwes,J. P. di Majo, de één had niet geschopt j de ander niet geslagen, zooais dat wel meer gaat. Het O. M. zijn requisitoir nemende, deed hierin uitkomen, dat een zware mishandeling had plaats gehad, waar toe di Majo, die een hoogstfatsoenlyk man is, geenszins aanleiding had ge geven. De feiten qualificeerde het O.M. als mishandeling, diefstal en opruiing en eischte tegen den len be klaagde 5 maanden, tegen den2enen 3en vier en tegen den 4en 2 maanden, gevangenisstraf. Mr. F. A. Bijvoet, die als verdedi ger der 4 beklaagden optrad, zotte in zyo pleidooi de zaak nogmaals breedvoerig uiteen, achtte het een en ander niet bewezen en vroeg vrij spraak voor alle beklaagden. Uitspraak over 8 dagen. Uitspraken. C. F. Kellerman, colporteur van beroep, te Amsterdam, beschuldigd ter zake van valschheid in geschrift werd deswege veroordeeld tot 18 maan den gevangenisstraf met verminderiug der preventieve hechtenis. Eisch was 2 jaar gevangenisstraf. J. Weezenbeck en J. C. v. Loenen die in 't begin van dit jaar afvoer buizen van verschillende perceelen, hadden gestolen, werden veroordeeld tot 10 dagen hechtenis voor ieder. Eisch luidde eveneens 10 dagen hechtenis. M. Degenaars te Haarlemmer meer, die Lodewijk Konings op 1! Dcc. zwaar had mishandeld, werd veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. Eisch luidde 45 dagen. De gebr. B. M. en M. C. Sny der werden wegens mishandeling en verzet tegen de politie veroordeeld resp. tot 14 dagen en 3 weken hech tenis. Eisch voor B. M. Snijder, 3 maan den. Eisch voor M. C. Snyder, 4mnd. A. Slot werd wegens mishan- handeling van zekeren W. Koene veroordeeld tot 3 dagen gevangenis straf. Eisch 7 dagen hechtenis. Terwijl P. G. v. d. Brakel, C. Prevoot, W. Koene en Th. Kortbou- wer werden veroordeeld tot 14 dagen voor ieder wegens mishandeling van A. Slot, in gemeenschap gepleegd. Eisch voor ieder 14 dagen hech tenis. Yan der Pol, beschuldigd van looddiefstal te Bloemendaal, werd wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken, terwijl de uitspraak van P. C. Bonekamp, 0 Wessel en K. Veldman waren dien f373.23. Ook dit, verbruik is, in ver- namiddag in eenigszins beschonken j Klaassen, eveneens beschuldigd van gelijking met 1896, gestegen en wel toestand in zijne woning aldaar aan-bovenstaande over 14 dagen werd be- met 886 M3. I gekomen, hadden ruzie gezocht en paald. Ingekomen is een adres van den eigenaar aangegrepen, geslagen Eisch luidde voor v. d. Pol vry- Mevrouw' S. M. Bochardt—Brandt enen geschopt. De beklaagde Veld-1 spraak eu voor P. Klaassen 4 mnd. 12 anderen, adhaesie betuigende aan1 man moet geroepen hebben slaat i gevangenisstraf. liet adres van ouders eu voogden tot'hem dood en trapt hem dood! Bone-j J. A. Bom te Amsterdam, werd behoud der Meisjesschool tot opleiding! kamp was tevens beschuldigd van 1 wegens beleediging van den stations voor het M. O. diefstal van een flesch wijD; dit laat- j chef te Santpoort veroordeeld tot f l Adres van de firma Aukes Co., ste ontkende beklaagde, wel had hij of 5 dagen. fabrikanten van limonades gazeuse een flesch wyn in zyn hand genomen, I Eisch f 10 boete of 10 dagen hech- en minerale wateren alhier, om gedn- doch niet met het doel om haar medetenis. rende dit jaar alle gaslantaarns in de te nemen. Beklaagden gingen ookP. Posch werd veroordeeld tot 14 gemeente te mogen versieren met niet geheel accoord mot de verkla-dagen gevangenisstraf wegens mis- transparant-papier in de nationale ringen der getuigen, de echtelieden handeling. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Wegens zaakbeschadiging werd W. Bakker te IJmuiden veroordeeld tot f 5 of 5 dagen. Eisch was f5 of 5 dagen hechtenis. D. Pleging te Beverwijk werd we gens verzet, en beleediging veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. Eisch luidde één maand gevange nisstraf. Onze stadgenoot, de heer H. W. F. Tramburg is. naar wy vernemen, be noemd tot adminisirateur-chef by de Mynbouw-Maatschappy „Pegattan- Koesan" (Borneo) en vertrekt reeds in dc volgende maand daarheen. Bi WUEM L 8 Een Roetvanger. Er is ook in Amsterdam reeds meermalen geklaagd over het onge mak dat men ondervindt van het neerslaan van roet, yoornamelijk uit fabriekschoorsteenen. Verleden jaar was de buurt van het Leidscheplein soms bedekt met een laagje roet uit den rook van de suikerraffinaderij en naar aanleiding van klachten uit de Houthaven heeft men over dit onge mak reeds meermalen gesproken, ook in den Raad. Het is daarom misschien niet kwaad eens te wijzen op een roetvanger, die niet lang geleden in Duitschland :s uitgevonden. Het is een roetvanger, die aange bracht wordt in den schoorsteen, in verband met een schoorsteenkap. bekend als John's schoorsteenkap die het regelmatig trekken van den schoorsteen bevordert by elke weers gesteldheid. Deze roetvanger schijnt zeer een voudig te zyn en zeer eenvoudig te werken. Ook is het zeer gemakkelijk iedere leek kan er mee terecht het toestel schoon te maken. De roet die verzameld wordt en naar beneden valt, heeft bovendien altijd een zekere waarde, o. a. als bemestings- of brand stof. Het zou wel aanbeveling verdienen, dat van gemeentewegen met dezen roetvanger proeven werden genomeD, omdat beoordeeld zou kannen worden of dit toestel er een is, waarvan het aanbrengen, zooals eeD vorige wet houder van publieke werken in een raadsvergadering eens beeft gezegd, verplicht zon kunnen worden gesteld! H.bld. Het ongeluk te IJmuiden. Uit Scbeveningen wordt gemeld dat de Scheveningsche bom, die Woens dagavond te I Jmniden met man en muis is vergaan, was de bom no. 173 reeder de beer C. van der Toorn. De namen van de bemanning zyn: Job Mos, schipper, 30 jaar; A.Pronk, 40 jaar; T. Buys, 28 jaar; C. Mos, '25 jaar; M. Mos, 18 jaar; P. Vrolijk, 23 jaar; A. Pronk, 16 jaar. Blijkens mededeeling van de ma trozen van 5 bomschniten die terzelf der tijd als het vergane vaartuig te helmina naar het Tobo-meer op Sumatra wordt o. m. aan de Javaboae door Dolan gemeld In Augustus jl. werden de verschil lende deelen der boot goed verpakt te Siooja gelost. Tbans stond men voor de moeilijk heid om al deze onderdeelen, waar van de ketel het groote schrikbeeld was, 74 paal in het binnenland langs een smal bergpad, met koelie's op te voeren. Een Sumatra-paal is 1500 meter. Nog moet worden opgemerkt, dat alle onderdeelen der machine, bene vens de benoodigde werktuigen, in duplo of triplo waren geleverd, om eventaeele stremmingen te voorkomen. De ambtenaren van het binnen- landsch bestuur hadden echter geen bezwaar gezieu in de opvoering, want het is bekend, dat de Tobaneezen buitengewoon sterke kerels en zeker de beste koelie's van geheel Neder- iandsch-Indië zyn. Nadat men alles zooveel mogelijk had ontpaxt, om de vrachten handzamer te maken, waren er 350 man noodig voor de opvoering. In 18 dagen kwam mon er mede klaar. De Batakscho hoofden aan het Toba-meer waren zoo ingenomen met de attentie van de regeering om hun een stoomboot te zenden, dat zy ver klaarden zoo noodig duizend koelie's te zullen leveren. Ten einde den lezer eenig denkbeeld te geven van den bergweg naar het Toba-meor, diene het volgende De scheepsofficieren der Kon. Pa- ketvaartmaatschappij en die kun nen het weten zeggen dat de baai Tapanoeli een der schoonste van Ned. Indië is. In het noordoosten ligt Si- boga met een ruime en volkomen be schermde reede. Men kan deze plaats beschouwen als de poort van Toba. Yan de reede ziet men het trotsche gebergte in de onmiddellijke nabijheid, terwijl hier en daar uitloopers de zee bereiken. Na eenige minuten op vlak terrein geloopen te hebben, begint de stijging, zigzagsgewyze, langs diepe afgronden rechts en steile rotswanden links. Als men vier paal heeft afge legd, is men ongeveer duizend meter gestegen en heeft met den Batakschen kampoeng Bonan Dolok bereikt. Men bevindt zich dan reeds in het koele hoogland, dat zich noordoostwaarts tot Midden-Sumatra uitstrekt. Dit woeste bergland bevat twee inzinkin gen, de vallei van Silindoeng en het Toba-meer. Daartusschen ligt de hoogvlakte van Toba, een uitgestrekte grootendeels kale grasvlakte, die vol gens veler oordeel geschikt zou zijn voor kolonisatie van Nederlaudsche landbouwers. Het eerste gedeelte van Sibogatot Taroengoet, 41 paal, is bet meest ge accidenteerd. De bergruggen zijn zwaar begroeidhet regent er zeer veel. Aardstortingen en kleine band- jir's komen telkens voor. De koelie's hebben nu en dan de grootste moeite om hun weg te vervolgen. Van de vallei van Silindoeng moet men zes paal klimmen om op de hoogvlakte van Toba te komen en minium stoombootje" Koningin Wil-later weer 6 a 8 paal dalen, om de IJmuiden binnenliepen, was de bom 173 de achterste van de zes, toen baar het ongeluk trof by bet zware weder door een stortzee te worden opgenomen en op het zuiderboofd te worden geworpen. Geen sterke drank aan boord. Een oud-scheepsgezagvoerder schrijft in het Hbld. het volgende: „Over het gebruik van sterken drank aan boord van oorlogsschepen kan ik niet spreken, maar op koopvaardij schepen kau ik stellig verzekeren dat de bemanning er niet tegen zal zyn, als er geen sterke drank aan boord verstrekt wordt, mits er wat voor in de plaats gegeven wordt. „Ik bad op mijne 8 a 9 laatste reizen, nu Dagenoeg 18 jaren geleden, op een zeilschip geen sterken drank aan boord; hoewel op aansporing van mijne reeders er mede begonnen was ik toch huiverig en in spanning hoe die proef zon uitvallen. In plaats van het gebruikelijke oorlam, in den regel driemaal daags, zonde elke schepeling daarvoor ontvangen 2*/i ons koffie, 2 Va ons suiker en een kwart flesch wijn in do week. „Boven verwachting bevond ik rny er goed by en Janmaat was er zeer mee tevreden, zoo zelfs, dat ik eens met nog twee andere schepen hierin Amsterdam de monsterrol by den "Waterschout opende met een gedeelte der equipage evenals de beide anderen, na afloop vau liet teekenen der mon sterrollen myne equipage compleet was, daar de my nog ontbrekenden van de beide anderon by mij waren overgegaan, terwijl zy bekend waren dat by my geen sterke drank verstrekt werd. „Als ik nog eens een schip moest uitrusten, al was het ook een oor logsschip, zou ik geen sterken drank aan boord willen nemen. Jarenlange onderving heeft mij geleerd, dat dit geheel overbodig is. Er kan zeer goed iets voor in de plaats worden ge geven." Een kassier te Assen moest dezer dagen iemand een bedrag van tien gulden uitbetalen, doch in plaats vau een rolletje kwartjes te geven, zooals hij meende, overhandigde hy een rolletje gouden tientjes. Op de ver gissing, welke een schade van f390 ten gevolge had, attent geworden, werd onderzoek gedaan by de perso nen, die dien dag ten kantore waren geweest, daar men zich niet herinneren kon, aan wien dat bedrag te veel was betaald. Alles was echter tever geefs. Eenige dagen later kwam uit de gemeente Odooru echter bericht, dat men zich niet ongerust behoefde te maken. Daar was de bezitter van het. te veel gegeveno te vinden, het welk zou worden gerestitueerd. Koloniën. Een aluminium stoomboot. Omtront het brengen van het alu- Naar hel'engelsch. 32) „Luister,'* roept hij hartstochtelijk uit, „ik weet, dat ik geen recht meer heb om tegen je te spreken, maar ik smeek je, luister nu nog even naai* mij." „Ik kan niet meegaan," zegt zy flauw. „Maar...." „O! Wat dat betreftWelnu, dan blijven we." zegt by met een kalme beslistheid. „Maar ga een weinig achteruit, dan hebt ge minder kans van geraakt te wor den, als hy schiet." Een rilling vaart haar door de leden. „O! neen,' neen! O! ik zal gaan." Zy barst in tra nen uit, maar loopt op den ladder toe. Dat „wy blij ven" is haar door merg eu been gedrongen. Zal zy de oorzaak van zyn dood zyn? Een van beiden, bij of Brian moet sterven, dat heeft zy aan de uitdrukking van Briau's oogen gezien, er lag moordlust in zijn blik en in baar angst voor Hilary krijgt zij de overtuiging dat deze liet slachtoffer zou zyn. Want één ding staat vast, Hilary zou eerly'k vechten en Brian.... Hij heeft natuurlijk het huis reeds bereikt en biunen weinige minuteD Dadelijk is zij bij den ladder. „Ik ga met je meê," roept zy uit, naar boven snel lend in een oogenblik bevindt zy zich in de buiten lucht, die haar wel koud tegenwaait, maar in haar hart de hoop weder doet gloren. Nu is zij het, die haast maakt om we"1 te kooien. Zyn hand vattend leidt zij hem langs smalle paadjes, hem onbekend, en van onbe rekenbare waarde in zoo'n oogenblik, over grasvelden, die reeds vochtig van den dauw zyn, naar het hntje, waar do dogcart reeds gereed staat. Een enkel woord tot de vrouw, die zy een geld stuk iu de hand drukt, en dan stijgen zy haastig in, draven de laan uit, en bevinden zich weldra op den weg. Dan houdt Hilary zijn paard een weinig in. Zyn hart bonst onstuimig en de hoop en vreugde be ginnen weder by hem te herlevenzyn Amber zit naast hem en de juweelen zijn in zyn bezit en hierme de zal by sir Lucien's toestemming tot Wel, liet is nog geen tyd hieraan te denken; zijkan hem wel geen vergiffenis schenken. Maar ofschoon zy nog geen woord over het voorgevallene van gisteren avond gerept of elkaar nog niet afgezoend hebben, zooals de kinderen zeggen, toch Groote God! Wat is dat! HOOFDSTUK XXIX. De maan, die statig opkwam, geleek een grooten, vurigen bal. Niets anders dan een man die haastig ovor het veld loopt De maan is van achter de wolken te voorschijn geko men en werpt zyn licht over het landschap rondom hen. Op dit oogenblik is elk voorwerp midelyk te on derscheiden. En Hilary, wiens zenuwen tot het uiterste gespannen zijn, ziet dat die man niemand anders dan Deane is. Nu eens verschuilt hij zich achter ecu boschje, dan weder wordt hij zichtbaaren hoewel hy zich zoo veel mogelijk in de schaduw houdt, toch verliest Hi lary hem geen oogenblik uit het oog. Eindelijk kan hy hem niet meer zien, maar het geluid van krakende tak ken doet Hilary begrijpen, dat Deane hen voornit is. Brian heeft zich juist zoo gehaast om hen voor te ko men, om hun zoodoende den weg te kunueu versperren, en achter het lage muurtje, dat zich niet ver van den ryweg bevindt, staat hij hen nu op te wachten. In dien muur bevindt zich een opening, joist geschikt om onge hinderd door te schieten. Hilary ziet dit alles duidelijk voor zich en zyn hart krimpt ineen als hy aan Amber denkt. Aan terugkeeren is geen denken, want terwijl het paard zou omdraaien, kon Deane op zijn gemak op hen mikken en een van beiden neerschieten. Hy kan niet anders doen dan de merrie tot verdub belden spoed aansporen, en de revolver gereed houden. Nu bereiken zy de plaats, waar de opening is, en tege lijkertijd ziet Hilary van achter het muurtje een ge daante verrijzen, die zijn eenen arm opheft. Duidelijk ziet Adaro het staal der revolver iu het maanlicht schitteren en met forsche hand Amber grypend, drukt hy haar naar beneden, totdat zy op den bodem van de dogcart zit. En deze daad, die hy alleen met het oog op Amber's behoud verrichtte, redt ook zyn leven. Een gefluit van kogels over hun hoofd een geluid als van metaal, dat tegen een steenen muur afkitst, een verschrikte sprong van de merrie en Zy zyn ge red. Het goede paardje rent als een dolle den weg langs die naar Car rig leidt. Na het eene gevaar geweken is, staat hen weder een ander te wachten, maar wat beteekont een hollend paard, nu hy weet dat Amber in leven en ongedeerd is geblevenMoedig, lief meisjeZy heeft zelfs geen oogenblik haar bewustzijn verloren. Toen hy haar ge vraagd had„Gy zyt toch niet gewond, lieveling ?B antwoordde zy slechts „neen" en verzocht nog een oogenblikje te mogen blijven zitten, als of het haar onmogelijk was zich te bewegen. Adare, die zyn handen vol had om het verschrikte paard tot kalmte te brengen, liet haar rustig zitten waar zij was met ha3r mooi, dierbaar hoofdje tegen zyn knie leunend. Eindelijk en ten laatste komt de merrie door de be darende woordjes van Hilary een weinig tot kalmte eu byna zonder hnlp staat Amber op en zet zich naast hem.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1