Jean van de galeien. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Onze Agenten. Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, FEUILLETON. CSe Jaargang, Woensdag 23 Februari 1898, No 4494 .AJBOIISrXTlBILdXEn^TSlE'X^I J"S Yoor Haarlem per 3 maanden. f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.3© Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per postO.STLo i 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Ces. Groote letters naar plaatsruimte. B:.i Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regeL Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 54, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de PubUciié Elrangére G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Sua:., Parijs Slbis Faubourg Jtonfmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer 0,15; Reclames y>er regel f 0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Blcemendaai, Sandpoort en Schoten, P. v., d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoorlG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RU1JTER BeverwijkJ. HOORNS; Hiüegom,AR IE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan Iicarlem's Dagblad zijn de navolgende vaste Agenien verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinckslr. 17 Voor het Rozenpriëel K. VOS, RozcnpriëeUtraai 30. Voor het Leidscbokwartier W. ZWART, Clercqstraat 136. Advertentiën worden zonder ver hooging van prijs door hen aangeno men, terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt, zorg gedragen. Hoof dkantoor: Directeur- Uitgever. Politiek Overzicht. Te oordeelen naar den toon der ingelsche bladen maakt men zich Albion ongerust over de houding van de fransche expeditie in het NTiger-gebied, die alhoewel zich nog niet op engelsch gebied bevindend .och reeds de sfeer is binnengetrok ken, binnen welke de invloed van Engeland ligt. De Times spreekt ■eeds van een crisis en een gevaar- ijk hoogtepunt en betoogt datEoge- and niet verder mag terug wijken voor de Franschen. Minister Cham berlain heeft zich Maandag in het Lagerhuis over hetzelfde onderwerp ïitgelaten en gezegd: „Vier Fransche officieren zyn met ïunderd man te Argoengoe aange- tomen. Ik kan niet gelooven, dat de jïansehe regeering, terwijl te Parys le onderhandelingen gevoerd worden, nachtiging heeft gegeven tot een nval op een grondgebied, waarop ien Eogelseh-Fransche overeenkomst >nzeurechten heeft erkend." i Het moet dan ook nog niet geble- :en zyn of de fransche expeditie ge- leel in overeenstemming metdeplan- len der fransche regeering handelt )eze regeeriug heeft zich wijselijk lierover nog niet geuit. In het Lagerhuis is Maandag ook iet wetsontwerp, waarbij aan Ierland en plaatselijk bestuur verleend wordt, n eerste lezing aangenomen. Het wetsontwerp stelt raden in, gekozen ip den voet van het parlementaire temrecht, maar dan uitgebreid met iet stemrecht van pairs en vrouwen. Volgens de Times luideu detrans- 'aalsche telegrammen oorlogszuchtig. De Transvaalsche regeering laat, laar 't heet, het fort Groote Schans ij Johannesburg op in't oog loopende rjjze bewapenen. Onophoudelijk ko- oen daar bezendingen geweren, snel- aurkanonnen en schietvoorraad aan, jaarmede men over straat paradeert, lvorens ze naar het fort te brengen. STADSNIEUWS. eerste en tweede pagina. Haarlem 22 Febr. 1898. Naar wij vernemen zal het Congres tegen het mishandelen van dieren alhier gehouden worden in de Con certzaal van het „Brongebouw" op Zaterdag den léden Mei. Alleafdeelin- gen van de Nederlandsche Vereeni- ging tot bescherming van dieren, to weten te 's Gravenhage, Amsterdam. Rotterdam, Utrecht, Maastricht, 's Hertogenbosch, Alkmaar, Leiden en Baarn zullen zich door een ot meer afgevaardigden doen vertegenwoor digen. Weldra zal een circulaire worden verspreid, bevattende nadere medc- deeiingen betreffende het Congres. Gelijk men weet betreft deze sa menkomst mede de viering van het 25 jarig bestaan der Haarlemsche Vereeniging tegen het mishandelen van dieren, die daarbij ongetwijfeld aanspraak mag mak en op de belang stelling barer stadgenooten. W erkliedeiiverbond. Van het Algem. Nederl. Werkl. Verbond, afdeeling Haarlem, ontvan gen wij het navolgende jaarverslag over 1897. Afgaande op het steeds grooter wordende ledental zou men kunnen verklaren dat de werklieden, al is het nog niet algemeen, meer en meer overtuigd worden van de noodzake lijkheid, om zich te vereenigen. Begin '97 telde de Afd. 140 leden. Einde '97 bedroeg het aantal 175. Do jaarlijksche bestuursverkiezing bracht eenige wijziging in do samen stelling van het bestuur. De 2e voorzitter werd herkozen. De 1ste secretaris werd door een ander vervangen. In plaats van den naar elders ver trokken 2e penningmeester werd de vroegere titularis weder gekozen. Als commissaris der afd. trad op A. de Vries Rzn. De afd. zond 2 afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Amsterdam. Hadden vroegere pogingen, om in de GemeeDtebestekken, bepalingen omtrent loon en arbeidsduur op te nemen, schipbreuk geleden, de laatste poging der afd. in vereeniging met deafdeelingen van „Patriraomum",den „Nederl. R. K. Volksbond" en ver schillende vakvereenigingen te dezer slede vond gunstiger onthaal. De gemeenteraad verzocht B. en W. tot eene proefneming over te gaan, waaraan bereids gevolg is ge geven. Toch is de wyzo waarop B. en W. aan dat verzoek gevolg gaven niet zeer bevredigend. Hadden requestran- ten verzocht het loon op f 0,21 per uur te bepalen, de Part, Arbeids raad adviseerde f0,20, terwijl B.en W. den ouden standaard van f 0.18 blyven handhaven, Ook bij het Best. van de afd. van den Nederl. Protestantenbond werd niet te vergeefs aangeklopt waai'het' gold voorschriften omtrent Loon cn Arbeidsduur, by het verbouwen vaD het Huis voor genoemde afdeeling, zoodat we mogen vertrouwen, dat de ze humariiteits-beginselen meer en meer zullen doordringen. Aan B. cn W. werd op hun ver zoek eene uitgebreide memorie toe gezonden, waarin het nut en de sa menstelling van Kamers van Arbeid breedvoerig werden uiteengezet. Aan de opengestelde gelegenheid om door eene vrijwillige maandelyk- sche bydrage, het 12,/2-jarig beslaan der afueelÏDg in Maart 1899, te kun nen wieren, wordt door byna alle le den deelgenomen. In beginsel besloot de Afd. tot op richting van eene spaarkas voor hare leden, om zoo mogelijk coöperatief inkoopen te doen. Alzoo een nieuw arbeidsveld. Wij hopen, dat deze po ging er toe zal medewerken de arbei ders het nut van de coöperatie te doen inzien. Het bij onze afd. behoorende on dersteuningsfonds, kon ook dit jaar aan hare verplichtingen voldoen. Een niet gering bedrag werd uit gekeerd hetgeen blijkt uit bet vol gend staatje. Verkorte rekening Inkomsten. f 1123.30s Uitgaven 958.33 Saldo 1897 1896 f 164.96® 597.15 Uit het fransch. INLEIDING. 1 Zyn makkers hadden hem dezen bijnaam vereerd en fel om de volgende redenende voornaamste was, dat lij beweerde altijd te zullen ontsnappen, wanneer men lem weer naar de galeien terug brachtten tweede be- loordo hij tot de slimste en sterkste onder de boeven, n ten derde omdat by ten zeerste den tijd betreurde, at de veroordeelden, aan hun bank vastgeklonken, de loninklyke galeien op de ruime zee moesten voort- oeien. Zyn eigenlijke naam was Jean Guérin; reeds eenmaal lad hij in deze zelfde gevangenis te Toulon gezucht, naar was op handige wijze door zyn raampje ontsnapt, ün toen hy er voor de tweede maal gebracht werd, telde men hem onder zeer streng toezicht. Maar lijj was zóo gedwee en scheen zóo bevreesd roor den stok van do opzichters, dat zijn bewakers het liet noodig oordeelden voortdurend op hem te letten en Saldo Jan. 1898 f 762.115 Van dat bedrag is f 707.72 voor het Ondersteuningsfonds en f 54.39s voor de afdeeling. Van deze gelden is f681.423 ge plaatst op de Nutsspaarbank. Aan zieke leden werd f 580 uitge keerd. Aan betrekkingen van overleden bondsbroeders, bodeloon, drukwerk en kosten Werkmansbode, werd f378.33 uitgegeven. Toch blijft finaneieele stean door Donation zeer gewenscht, zonder deze kan geen batig saldo gemaakt wor den; terwyl bij een eenigszins grooter aantal zieken, de contribntiën onvol doende zyn om het bedrag dor uit keer ingen te bestrijden. Zijn deze onvoldoende, dan zouden de gezinnen van zieke leden sterk achteruit gaan. Moge ons aller streven zyn te zoe ken naar al wat vereent, want „Eendracht maakt Macht," Het Bestuur: J. VAN DER WIJDE, Voorzitter. W. L. SCHRAM, Vice- Voorzitter. H. VAN BREDERODE Jr., lste Secretaris. J. VAN DEN BOOGAARDT, 2de Secretaris. Joh. S. HOLSTER, lste Penningmeester. P. SELLING, 2de Penningm. Een grootscli doel. Men schrijft ons: De reeks van vereenigingen, die hein zelfs een werkbankje verschaften, waaraan hy snuisterijtjes van kokosnoot en been vervaardigde, die door deftige dames als een souvenir werden medegeno men, alsof het werkelijk aardig was eenige herinne ring aan die plaats te bezitten. Jean van de Galeien had de ketting, waarmee zyn hand aan zyn voet gekluisterd was, in een van zyn broekspijpen verborgen. Een groot deel van de gelden die hij voor zijn werk ontving gaf hij aan zijn bewakers. En dezen op hun beurt leverden daarom steeds een goed rapport van hem in. Voortdurend prees de directeur zyn goed ge drag, terwyl de geestelijke zich ten zeerste verheugde, dat hij zooveel berouw aan den dag legde. Jean had zich dus de beste positie verworven, die een galeiboef veroveren kan. Hy was nog een jonge man van ongeveer vyf en der tig jaar, die, ofschoon hij tenger gebouwd was, een her culische kracht bezat. Met buitengewone schranderheid begaafd bad hij nog alles onthouden, waarin men hem onderwezen hadn.m. datgeen, wat jongens zooals hij, die hun leven in de straten van Parijs slijten, geleerd werd. Hy was een volleerd zakkenroller en eigenlijk in éen woord een ge boren boosdoener, bezat een sterke wilskracht en ver stond uitnemend de kunst van veinzen. In stilte was bij nu bezig zyn cipiers een rad voor de oogen te draaien. In 't diepst van zijn gemoed bewaarde hy zijn plannen om te ontsnappen, daar menige gevangene ze eerder verraden dan verzwijgen zou en niemand, uitgezonderd zich ten doel stellen, Broederschap te bevorderen en practisch te beoefenen, is wederom met een vermeerderd, maar een, die het gevolg is van de grootsche gedachte van een Internationalen Bond van Broederschap. Gesticht door mevr. K&tbi A. Tingley, de leidsvrouw van het Theosofisch Genootschap, neemt bij in zijn rijen op ieder, die de Broe derschap der menschen wil dienen. Naar wjj met zekerheid kunnen mel den, is in verschillende steden hier te landeAmsterdam, Haarlem, Leiden. Arnhem, Zaandam en Rotterdam reeds een begin van uitvoering ge maakt door het oprichten van comité's. Volgens berichten uit andere lan den, Amerika en Ierland b.v., wordt daar de Bond met sympathie begroet. De doeleinden zijn 1. Kinderen van alle natiën op te voeden in den raimsten zin van alge meene broederschap en verlaten en daklooze kinderen op te voeden tot arbeiders der menschheid. 2. Het lot ie verbeteren van onge lukkige vrouwen en baar te helpen een hooger leven te leidon. 3. Het bystaan van hen, die in de gevaugenis geweest zijn, om zich een eerlyke positie in de maatschappij te verwerven. 4. Den arbeiders het edele van hun roeping en hun posite in het leven te doen beseffen. 5. Een betere verhouding tot stand te brengen tusschen zoogenaamde wilde en beschaafde rassen, door nau were en meer sympathieke betrekkin gen tusschen hen te bevorderen. 6. Het menschelijk lijden te verlich ten, dat uit overstrooming, hongers nood en andere onheilen voortkomt, en in het algemeen om hulp, bijstand en vertroosting te geven aan de lij dende menschheid over de geheele wereld. 7. Pogingen aan te wenden tot af schaffing der doodstraf (waar dit noo dig is). De gevoelens, die mevr. Tingley tot haar grootsche gedachte brachten vindt men belichaamd in de volgende woorden, die boven een harer ge schriften staan. „Zoolang als er nog één blinde ziel is, die gevangen gehouden wordt in de boeien van den drank of van be dwelmende kruiden; zoolangerbope- looze armoede bestaat onder onszoo lang onze wetten eenzijdig, bevoor oordeeld en onrechtvaardig zynzoo lang de gruwelen der oude pijnbanken nog in onze laboratoria worden be stendigd zoolang vindt de occultist arbeid, want hy kan zich niet scheidon van een enkele dezer dingenhet klamste dier, dat kermt van pijn, is h y z e 1 f. Het is zyn plicht, die pijn in vreugde te doen verkeeren, die vrees in vertrouwen,om zoo het kwaad te vernietigen, dat ze veroorzaakt." Iets verder zegt zij aan hare vol gelingen „In de „hart-aanraking" ligt de weldadige kracht,die de menschheid zal redden en algemeene broederschap zal doen ontstaan. Het woord „liefda digheid" moet weg. In naam der lief dadigheid zyn de menscheD behandeld geworden als zoovele lastposten en ook als zoodanig bestempeld." „Laten wy om ons heen en over de geheele wereld rondzien, hoe de groote strijd woedt. Liggen niet de gewon den overal verspreid Moeten zy'niet worden verzorgd door mededoogende en liefderijke handen? Is hun lijden niet het onze? En moeten wij niet alle middelen, die wy in onze macht hebben, aanwenden om hen te hel pen?" 8 l H H E BS L A f* O Maandagochtend bracht de minister van financiën een bezoek aan 's Rijks Mant to Utrecht, vermoedelijk in verband met de aanmunting van „tientjes" met de beeltenis der Koningin. De uitslag van de herstemming voor een lid in het hoofdbestuur van het N. O. G. tusschen de heeren C. F. A. Zernicke en L. Nooter, beiden te Amsterdam, is, dat eerstgenoemde gekozen is met 1218 stemmen. De heer Nooten verkreeg 724 st. In alle katholieke kerken is Zon dag een schrijven van den bisschop van Haarlem voorgelezen, w aarin deze kerkvoogd, met het oog op de inhul diging dor Koningin, wijst op de liefde, eerbied en gehoorzaamheid verschul digd aan Hare Majesteit. Inbraak. Zondagnacht is te Rotterdam inge broken in het confectiemagazijn „The West of England" van den heer Leo de Vries aan de Kolkkade no. 7. De dief of dieven hebben een spiegelruit ingeslagen en zich vier lappen laken toegeëigend ter waarde van circa f 100. Toen de eigenaar thuis kwam werd de diefstal ontdekt. Inhuldigingsfeesten te 's Gravenhage. Het uitvoerend comité voor de in huldigingsfeesten in de residentie heeft thans stappen gedaan tot vorming van een gemengd zangkoor uit leden der Koninklijke Zangvereeniging Cecilia, der Haagscbe afdeeling van Toon kunst, Euphonia en Melosopbia ter uitvoering van cantates ter gelegen heid van den gala-kunstavond tijdens de a.s. Septemberfeesten, in het ge bouw van het Kon. ZoöJ. Botanisch Genootschap. Men moest zich tot die instellingen beperken, met het oog op de omstandigheid dat voor het doel niot meer dan een totaal van 250 zangers en zangeressen noodig wordt geoordeeld. De Koninklijke Nationale Zang school wenscht hare medewerking te verleenen tot een waardige feestvie ring bij de inhuldiging van H. M., niet in samenwerking met andere vereenigingeu, doch door het afzon- derlyk geven van een volkscon- cert in een der gebouwen der stad.1 Droevige toestand. Zaterdagmiddag verscheen bij v. d. L. in de Paarlstraat te Utrecht de deurwaarder, on het gezin, wegens het niet-betalen der huurpenningen, op straat te zetten. Stuk voor stuk werden de meubeltjes uit de woning gehaald en door medelijdende buren in ontvangst genomen. De een nam dit en de ander dat, ten slotte was alles zoo verspreid, dat de menschen niet wisten waar hot huisraad ge bleven was. Daar v. d. L., die weduw naar is, op dat oogenblik afwezig was, stonden de 6 kinderen hulpeloos het geval op de straat aan te zien; zy werden door een goeden kennis on der dak gebracht. De woede van het publiek keerde zich echter tegen den eigenaar van het hois en men besloot het dezen betaald te zetten. Dit geschiedde dan ook Zaterdagavond: de verniellust was zoo groot, dat geen glasruit heel bleef en zelfs de sponningen uit hot raam werden geslagen en het behang van don muur werd getrokkeu. (U. .D) Men schrijft uit Gendt (O.-B.) van 19 Februari: De brievengaarder alhier, J. J. A. L., is uit die functie ontslagen, wegens een aanzienlijk tekort (men spreekt van f 2000) en het plegen van valseh- heid in geschrifte. Hy bekleedde tevens de functie vaD gemeente-secretaris, en de Raad be sloot Vrydag, hem als zoodanig te schorsen. Een der rijkste landbouwers te Veenendaal, G. v. N., stierf dezer dagen zonder eenige geneeskundige- of andere hulp op 61-jarigen loeftijd, en wel als de armste bedelaar op eon leger van zakken. Weinig srerkwik- kelijk ziet het er uit in de woning van den gestorvene en zyn nog in leven zijnden broeder; het armoedig ste ontbreekt en toch moet het ver mogen van beiden te zamen meer dan f 100.000 bedragen. Leiteren cn Kunst. UIT AMSTERDAM. Opera Italiana. Een buitengewoon groote toeloop, Volte, die denken deed aan de eerste maanden van het bestaan van de on derneming der heeren Morghen Co. Vau de stalles tot aan de galerij een opgewonden monigte. Hoewel wij meermalen in de gelegenheid wa ren „Cavalleria Rusticana" te hooren en van goede opvoeringen te genie ten, het behoeft toch geen betoog, dat onze zuidelijke gasten, die zoo lang zamerhand bijna landgenooten begin nen te worden, dit van zuidelijken hartstocht, zoowel in het libretto als in de compositie, overvloeiend mu ziekdrama, in ieder geval meer tot hun recht zouden kunnen doen ko men, dan onze, zij het ook uiteist be enkelen, wien hij zijn geheimen meedeelde, kende zijn bedoelingen. Op een goeden morgen sneed hy zich met een instru ment, waarmede hij bezig was een stak ivoor te be werken, in de hand. Men bracht hem dadelijk naar de ziekenzaal. Do dokter die, vergezeld van twee bewakers, eiken dag de zieken bezocht, verklaarde dat de wond niets tebetee- kenen had en Jean Guérin weldra genezen zou zijn. De zieke zelf wist dit even goed, maar juist om zyn plan, waartoe een ongeëvenaarde brutaliteit bohoorde, ten uitvoer te brengen, had by zich met voorbedachten rade gewond om in de ziekenkamer te komen. Hij bevond er zich dan nu, en naderde dus hoe lan ger hoe meer zyn doel, terwijl zyn wond hem niet in 't minst hinderde. Jeau Gncrin liet geen tijd verloren gaanzyn mede plichtigen hadden zyn bevelen reeds ontvangen. Den volgenden morgen, toen de dokter met de beide bewakers het bed van Jean naderde, maakte deze zich van den dokter meester, terwijl zyn makkers de eipiers knevelden. In een oogwenk waren dezelaatsten in dekens gerold, zoodat zij zich niet meer bewegen konden, terwyl de dokter ontkleed en op een bed vast gebonden werd. Daar de kettingen en boeien van de gevangenen in de ziekenzaal niet eiken morgen werden nagezien, had Jean den tyd gehad de zjjne door te zagen. Hij wierp ze minachtend in een hoek, trok de kleederen van den dokter aan, stak een sigaar op, die hy in een der zak ken yan de overjas vond en verliet op zijn doode ge mak de ziekenzaal, daalde de trap af ea liep ongehin derd de schildwachten, die voor de poort der gevang nis stonden, voorbij 5 ftaQ een der soldaten vroeg hy zelfs een lucifer, stak zijn uitgedoofde sigaar opnieuw aan en bevond zich weldra buiten de poort. Een kwartier daarna weerklonk er een kanonschot door de lucht het sein dat een der gevangenen ont snapt was. Maar Jean van de galeien bevond zich reeds in vei ligheid bij een van zijn vrienden, die to Toulon woonde en met wien bij vroeger zaken had gedaan. Er was dus een zeer beruchte bandiet opnieuw in de maatschappij te vreezen. HOOFDSTUK L Hel eenzame huis. Een groot aantal Paryzenaars is weinig of in het ge heel niet met de omstreken van Parijs bekend. Hoe- velen zyn er niet die niet meer van de omstreken van Parijs hebben gezien dan de oevers van de Seine en Marne De meesten maken een gebaar van afschuw als men over la Bièvre spreekt. „La Bièvre" is in bun opinie over haar geheele lengte onaangenaam riekend, evenals de leer looierijen in de wjjk „Mouffetard", om die reden geme den worden. En toch, wanneer men de waterleiding van Arcueil gepasseerd is, ontwaart men een riviertje met helder,

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1