Jean van de galeien. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. Peereboom, FE UIL L E T O N. 19e Jaargang. Zaterdag 26 Februari 1898, No 4497 HAARLEM S DAGBLAD A -ROT>TT<r-pTTvrTrrKr TSPBIJS Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen Sn den omt-rek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemper 3 maanden. „de omstreken en franco per post 1.30 1.65 0.05 0.30 0.371/2 l 1 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regeL Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten vow hel Buitenland: Compagnie Générale de Fublicité Elrangbre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 31bis Faubourg Mordmarfre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v..d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; SpaamdamC. HARTENDORP; Zamdvoort, G. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNS; HUlegotnAR1E HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Onze Agenten. Aan Haarlem's Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsehe Poort C. VINK, A. L. Dyserinclcsir. 17 Voor het Rozenpriecl K. VOS, Bozenpriëelstraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqstraal 136. Advertentiën worden zonder ver hooging van prjjs door hen aangeno men, terwyl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedrageu. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. Directeur- 'Uitgever SUF" Aan bon die daarop zijn ge abonneerd. wordt hierbij verzonden No. 9 van liet Weelcblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Ofiicieele Serichien. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat bet 3e suppletoire kohier voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1897, ter in vordering van de daarop voorkomende aanslagen op heden aan den Gem.- Ontvanger is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is, zijnen aanslag op de door hen volgens art. 23 der ver ordening op de heffing van deze be lasting gestelde termijnen, te voldoen, alsmede dat afschrift van het kohier van heden gedurende vijf maanden voor een ieder ter plaatselijke secre tarie ter lezing is nedergelegd. Haarlem23 Febr. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. O. de KANTER, Waarn. Burg. De Secretaris, C. M. RASCH. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van A. Bottelier, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in de koffiekamer van het per ceel aan de Smedestraat 47. Haarlem24 Febr. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. O. de KANTER, Waarn. Burg. De Secretaris, C. M. RASCH. faiiissk Overzichiv Evenals hier te lande is de duitsche pers verdeeld wat betreft hare be- schouwingen over deDreyfus-zaak en hetZola-proces en wel naar den vrfizin- nigen of aDti-semietisehen geest, die de bladen kenmerken. Het verdient' echter de aandacht dat verschillende duitsche organen een gevaar zien inj deze zaak voor den algemeenen vrede. De Berl. Neueste Nachrichtcn zegt o.a. „In ieder geval vormt dit Frank rijk, waar de kreet Naar Berl fin maar al te licht weer kan wordeD aangeheven, thans gelijk te voren een hoogst ernstig gevaar voor Duitsch- land, voor den vrede en voor de we reldbeschaving in het algemeen." Het Berliner Tageblatt is eveneens! van oordeelMen slaat Zola, maar j meent Duitschland. Gisteren hebben wij de hoop met de Franschen een maal tot een eer)fiken vrede te zullen geraken, voor goed moeten begraven. De revisie van het Dreyfus proces heeft men geweigerdof men de revisie van liet vredestractaat van Frankfort bereiken zal? De Post zegt: Voorloopig is er voor ons geen reden tot bezorgdheid, ofschoon de gedachte zich opdringt dat Frank rijk wellicht een anderen weg zou kunnen inslaan, waarvan men nog niet weet waarheen hfi leidt. Waakzaam heid blfift in elk geval voor Duitsch land plicht. Onder het opschrift „Zegepraal van do vrees", schrfiftde National Zeitung Het terrorisme heeft in Frankrijk zegevierend het veld behoudeuvan het sabelgokletter van de officieren, zooals men het in de rechtszaal waar nam uit de gedragingen van de gene raals de Peilieux en de Boisdeffre, waren wilde straatschandalen eene sterk sprekende illustratie. In ver band hiermede had Schwarzkoppen's „visitekaartje" op de gezworenen een magische werking, ofschoon men slechts met eene vervalscbing te ma ken had, waardoor de groote generale staf zich liet bedriegen door een on dergeschikten agent. In het engelscbe Lagerhuis werd Donderdag de engelsche politiek be sproken in verband met de gebeurte nissen in West-Afrika, waar zooals men weet eene botsing met de Franschen dreigde. Dit punt kwam ter sprake toen Labonchère verwerping voorstelde van een aanvullingscrcdiet ten bedrage van 130,000 pd.st. voor de grenspoli tie in West-Afrika. Minister Chamberlain die de poli tiek der regeering verdedigde, ver klaarde dat de onderhandelingen te Parfis voortduren, en er reden is te hopen, dat zfi tot een vriendschap pelijke oplossing zullen leiden. De door de regeering ingediende aanvraag staat heelemaal niet met die onderhande lingen in verband. Engeland is ge noodzaakt zijne vroegere politiek te laten varen, nml. van het verkrijgen van invloedsferen om geleidelijk zijnen handel uit te breiden, omdat andere mogendheden inbreuk gingen maken op die invloedsferen door militaire expeditiën uit te zenden. Zoo werden Sierra Leona en Gambia afgesneden van de verbindingen met het binnen land. Als wfi, zeide Chamberlain, dit zoo laten voortgaan, dan zullen de Engelsche koloniën Lagos en de Goud- kast op dezelfde manier afgezonderd raken. Wfi zijn derhalve verplicht sneller voort te gaan. Het eensgezin de ministerie wordt gesteuud door het land. Ofschoon het wenschelfik is te genover Frankrfik eene coociliame politiek te volgen, mogen wfi niet toe laten, dat gewichtige belangen van Engeland ernstig worden geschaad. Vergeten wfi niet hier nog bij te voegen, dat Labouchère's verzoek met 234 tegen 27 steramen is verworpen. Wfi mogen ons weer erkentelfik gevoelen jegens Stanley, die zich nog maals verwaardigd heeft een oordeel over de crisis in Zuid-Afrika uit te spreken. In een redevoering te Lowes toft gehouden zeide hij, dat Engeland vroeger aan president Kruger teveel vrijheid had gelaten, en daarvan had deze misbruik gemaakt, door telkens de Londenscbe conventie te schenden. Toen was de inval van Jameson ge komen en had Engeland geheel in het ongelijk gesteld. Een oorlog te^en de Boeren is daarom, volgens Stanley, op het oogenblik niet gerechtvaar digd. STADSNIEUWS. earate en derde pagina. Haarlem 25 Febr. 1898. Voor het examen fraaie handwer ken is Donderdag te 's Gravenhage geslaagd mej. A. F. L. Schoemaker alhier en voor het examen nuttige handwerken de dames J. Zfip, W. J. Bosch en A. A. H. van der Hfiden, allen alhier. Zooals uit achterstaande adverten tie blfikt zullen de Amsterdamsehe Masiei, onder directie van den heer W. F. de Lange Wendels, aange moedigd door het succes de vorige maal behaald, een tweede Popul air- Concert geven op Zondag 27 Febr. in de groote zaal der Sociëteit. „De Kroon". ARRQftDISSEMENTS- RECHTBANK Zitting van Donderdag 24 Februari 1898. (Vervolg.) Na de heropening der zitting werd een zaak behandeld van moedwillige ver nieling. C. Sprokkelenburg J. Sprok- kelenburg en P. v. d. Berg allen te Vogelenzang, waren beschuldigd van vernieling van het fizeren hek der woning van de weduwe Kennink ge legen aan de Leidschevaart te Voge lenzang, in vereeniging gepleegd in den nacht van 12 op 13 Dec. Beide eersten waren verder nog beschuldigd van beschadiging van den staart van den leeuw staande voor het huis op i een voetstuk vlak aan den openbaren 1 weg en toebeboorende aan den hoer Cour tens. De laatste beklaagde had verder nog het hek voor den tuin van A. v. d. Linden vernield. Uit het ge tuigenverhoor bleek, dat zfi allen in beschonken toestand verkeerden. Be klaagden bekenden het hnn ten laste gelegde. Eisch voor ieder 3 weken hechtenis. Willem Kool, die op 31 Januari, in beschonken toestand in de herberg van P. Boon te Monnikendam was aangekomen, en op herhaald verzoek zich niet wilde verwfideren, daarna den eigenaar op den grond geworpen geslagen en getrapt had, hoorde 45 dagen gevangenisstraf tegen zich eischen. Tegen J. R. Fransen, die op 28 Jau. 11. Jeansone bad bedreigd te dooden, zoowel in de herberg van de Wed. v. d. Schinkel te Zandvoort, waar hfi hem de woorden toevoegde als je niet weggaat, dan zal ik je den kop kloven, als later op zijn kantoor, waar hfi Jeanson6 bedreigde meteen pistool, en hem tevens beleedigende woorden toevoegde, werd 45 dagen gevangenisstraf geëischt. 8 Pa N E N L A li SI. Tweede Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer is voornemens Dinsdag a.s. bfi de her vatting der zittingen het voorstel te doen, om reeds den volgenden dag het wetsontwerp op den persoonlijken dienstplicht in de afdeelingen in be handeling te brengen en daarna nog over een aantal andere ontwerpen, onder welke dat op de regeling der rijwielbelasting, het onderzoek in de afdeelingen te doen plaats hebben. Het meest voldaan over zfin gang naar de stembus op jl. Dinsdag te 's-Gravenhage zal n el geweest zfin een groote slagershond, die zfin mees ter, een vleeschhouwer-kiezer, in een der stembureelen volgende, een der kalfscarbonnades oppeuzelde, welke als warm twaalfuurtje voor de leden aan al de stembureaux waren be zorgd. Een stroopers-gescMedenis. Een Drentsch correspondent van de Tel. schrfift: Een stationschef en een stations- koflïehuishouder aan den spoorweg door dit gewest de naam van de plaats doet niets ter zake waren aartsstroopers en stroopten, dat het een aard had. Die affaire bezorgde hun menigmaal een heerlijken roaal- tfid en hun gelaat straalde van ge noegen, als hunne respectieve echt- genooteu des Zondags een heerlfik gebraden haasje op tafel brachten, dat door de week in hunne verrader lijke koperdraadjes zijn leven gelaten had. Doch zooals het gewoonlijk gaat, liet zaakje bleef voor het alziende oog der politie niet bedekt en de ijverige dienaren van den heiligen Hermandad spaarden geen moeite hen er bfi te biezen. Maar bfi de scherpste surveillance mocht het hnn niet gelukken deze doortrapte schel men in hnn minder eerzaam bedrfif te snappen. Zelfs was de kastelein zoo brutaal een enkel maal een gestroopte haas te laten verspelen op het biljart en vertelde aan de politie bij die gele genheid onomwonden hoeveel strik ken hfi had uitstaan, waar hfi nog .een laugoor hoopte te bemachtigen jeoz., alles al9 om den opziener der jacht nog meer te sarren. Het terrein hunner operaties lag niet ver van het station en op zeke ren avond hadden zij weder eenige strikken uitgezet. De Rfiksveldwaeh- ter en zfin onbezoldigde collega had den daarvan lucht gekregen en waren op hun post. Doch meer dan ten volle overtuigd van de sluwheid, waarmede de beide stroopers to werk gingen, verzonnen zfi eene list. Zfi kochten een haas van een jager cn legden dien in een van de strikken. De morgen brak cindelfik aan. Goed verdekt opgesteld liggen de beide politiemannen op de loer en wachten op de komst van de stroopers. Die haas zal hun ongeluk worden en in 't blfide vooruitzicht straks een bekeuring te kunnen doen, slijten beiden onder fluisterend gepraat den tfid. Maar het duurt lang voor de stroo pers komen. Zonden ze soms do zaak niet vertrouwen! Geen nood, maar wachten, do verzoeking om den haas te krfigen zal hun to machtig worden on wee je gebeente als je aan dit klnifje likt. lutusschen hadden de man van 't station en zfin vriend de kastelein eens poolshoogte genomen en het ver raad ontdekt. Dat was een leelijke streep door de rekening. Zfi konden den haas in de verte zien liggen, maar ook wees zoo nu en dan een klein wolkje rook, dat uit het pfipje van den veldwachter kwam, de plek aan waar de politie zich in een droge sloot achter een wal verscholen had. 't Was een naar geval, dien haas in den steek laten of zich aan eene bekeuring, die onvermfidelfik scheen, te wagen; men stond met de handen in 't haar. De kastelein drong er dan ook maar op aan, om 't eerste te kiezen en zich even ongemerkt als zfi genaderd waren weer uit de voe ten te maken. De chef daarentegen had opgemerkt dat de politiemannen zoo diep in gedachten verzonken wa ren, dat het niet onmogelijk scheen om ongemerkt vlug den haas te halen en zei fluisterend tot den kastelein: „Als jfi van avond trakteert op den goeden afloop waag ik het." „Accoord!" was 't antwoord van den man der vergunning. „Daar kan wel een „dikkop" op bestaan". En vlug als de wind zag hfi zfin collega door eene voor naar den haas toekruipen. Hfi rukte de pin waar mede do strik vastzat uit den grond 1 en even snel spoedde hfi zich met de vangst weg, zonder door de politie j bemerkt te zfin. De haas, de dure haas waarvoor de veldwachter zijn geld had besteed, was binnen en de chef had bovendien nog eene traktatie verdiend. De ontnuchtering van de veldwach ters, toen zfi tot de ontdekking kwa men, dat de haas weg was, laat zich denken. Razend van spfit zwoeren zij bfi kris en kras, den stroopers dat brutale stukje betaald te zetten. Tot nog toe is het hun echter niet gelukt revanche te nemen on de kas telein was zelfs stout genoeg den veldwachter te vertellen, dat de haas goed gesmaakt had. Te Haelen is Dinsdagavond gemas kerd uitgegaan de 17-jarige jongeling P. S. Door de duisternis misleid, is hfi in den vfiver van het kasteel Al- degoor geloopen en verdronken. Woensdagavond bemerkte zekere v. d. Wilde te Helmoud, dat er eene vrouw op de rails der stoomtram lag; hfi had nog juist het geluk haar weg te sleepen, daar de laatste stoomtram van Den Bosch juist aankwam. Bfi onderzoek bleek de vrouw, de 25-jarige Van der Laer, uit Mierlo te zfin, was waarscbfinlfik aldaar bewusteloos neergevallen althans in dien toestand werd zfi naar het ziekenhuis vervoerd, waar zfi nog steeds het bewustzijn niet terug heeft gekregen. Op een trein geschoten. Dinsdagmiddag is op een trein der Staatsspoor traject Gronau-Ea- scbede tusschen de Glanerbrug eu de 2e spoorbrug, dus op ons gebied, een schot gelost. De ruiten van een der coupé's werden verbrfizeld. De scherven vlogen rakelings laogs de reizigers, die allen gelukkig onge deerd bleven. De zaak is in onder zoek. Inlichtingen gevraagd. In het krankzinnigen gesticht te Hanwell, nabfi Londen, bevindt zich een ruim 30-jarige Nederlandscho vrouw, klaarblfi keifik van Groniogsche of Friesche afkomst, zich noemende Emma De Vries. Ze geeft voor ge huwd te zfin geweest met zekeren Byntsink, scheepskapitein, ongeveer H/'i jaar geleden te Gibraltar over leden. Zfi tobt over haar 7-jarig doch tertje, Dina genaamd, dat te Gibraltar zou zfin achtergebleven en aldaar zou zijn toevertrouwd aan een anderen scheepskapitein, Jansen genaamd. Uit het onderzoek, door den con sul-generaal te Londen ingesteld, is gebleken, dat zfi voor haar opneming te Londen is thuis geweest bij een koffiehuishoudstcr teLeicester Square, alwaar zij brieven heeft ontvangen uit Rotterdam, geadresseerd aan miss i Jo Bousink, terwijl uit het onderzoek te Rotterdam is gebleken, dat den 12n Juli van het vorige jaar aldaar in het „Tehuis voor vrouwen", in den Oppert, gedurende eenige dagen heeft verblijf gehouden een 35-jarige weduwe die opgaf genaamd te zfin Johanna Bousink, geboren te Groningen, ko mende van Londen en die, na ge- Uit het fransch. Zfi keek op haar horloge. „Vier uur. De jonge man is er nog niet. Ik verlang zeer hem weder te zienhfi heeft me zelfs zfin naam nog niet genoemd. Als hij eens een avonturier was? Neen. Ik heb hem dikwfils voor zijn venster zien staan, hfi moet een eerlfik, rechtschapen jongmensch zfin. Waarom sprak hfi mij aan, toen ik in het rfituig stap ten, en stelde mfi voor hier heen te gaan. Wanneer hfi eens in hetzelfde schuitje met mfin man voer Kom, ik ben dwaasIk heb mijn voorzorgsmaatregelen goed ge nomen en de voorwerpen waar ik het meest aan gehecht was, meegepakt. Het kamermeisje had niets gemerkt. Mfi'nheer de Villedieu kan dus onmogelfik mfin vertrek bemerkt hebben voor gisterenavond, Wat een nacht zal het geweest zfinhfi' zal natuurlijk tot de kleinste kleinigheid hebben onderzocht, wat ik heb meêgenomen. Eerst heeft hij mfin diamanten nagezien, en toen mfiu garderobe, leeg leegalles leeggeen papieren, geen kostbaarheden, niets meer te vindenIk zon zfin gezicht wel eens hebben willen zien! Maar waarom komt die jonge man nü nog niet?" Het sloeg vfif, zes, zeven uur van den toren vanCa- cham. Zfi zag niemand komen; zfi werd ongerust en zenuwachtig. Dikwfils bekroop haar de lust naar bene den te gaan, maar zfi durfde haar kamerdeur niet alleen openen, ook begon haar maag zich te doen ge voelen. „Hfi zal wel spoedig komen," zeide zfi tot zichzelf. Maar het werd acht, negen, tien uur en nog verscheen er niemand. De hertogin de Villedieu werd koortsig van ongeduld en vrees. Daar zfi het raam niet wilde sluiteD, had zfi geen licht ontstoken, en in deze duisternis begon zfi zich nu allerlei hersenschimmen in het hoofd te halen. De voorraad hout was reeds op en het vuur begon reeds te verminderen. En dit vuur, dat haar tot nu toe gezelschap hield, was oorzaak dat zfi het nog niet uit- feschreeuwd had van angst; met schrik bemerkte zfi, at het hoe langer hoe meer uitdoofde. Er begon een fijne motregen te vallen, zoodat het pikdonker in het vertrek werd. Mevrouw de Villedieu kroop van angst in een hoek het vuur was nu geheel uitgegaan. „Waarom stelde ik ook vertrouwen in zoo'n onbeken- ken man mompelde zfi. Plotseling hoorde zfi een rfituig aankomen. Een rfi tuig Dat kon de jonge man toch niet zfin. Zfi huiverde. Nu opende men het tuinhek. Daarop werd er een steentje tegen het raam gewor pen; dit was het afgesproken teeken. Toen hoorde zfi iemand in den tuin hoesten en nu was mevrouw de Villedieu volkomen gerustgesteld. Ja, hfi was het wel „Zfit gfi het?" riep zfi. „Ja, wilt ge mfi even open doen, want ik heb u den sleutel gelaten, opdat gfi gisterenavond de deur vau bin nen zondt kunnen sluiten." Zfi ging naar beneden. „Owat heb ik een angst uitgestaan zcidc zfi tot den jongen man, „ik dacht, dat ge nooit zoudt komen." „Zulke grappen zou ik niet uithalen," antwoordde hfi. „Hebt gfi honger gekregen?" „Ja, als een wolf." „Zooveel te beterDan zal, hetgeen ik meegebracht heb, u wel smaken. Help het mfi als 't u blieft even hier heen brengen, want ik ben met een wagen gekomen en heb niemand bij mij. Ik ben jnist zoo laat gekomen om voor nieuwsgierige blikken gevrfiwaard te worden. Maar vooreerst wil ik u zeggen, dat uw diamanten, uw papieren, sieraden en alLs wat gfi' bfi u hadt, be halve uw kleedingstukken, die gfi noodig zult hebben, in veiligheid zfin gebracht. Gaat ge mede Doe m n overjas aan, anders zult ge doornat worden. Geen com plimenten. Wikkel n er goed in." Zfi begaven zich nu te' zamen door den tuin Daar het wagentje en brachten verscheidene pakken, kistjes, mandjes, matrassen en een fizeren ledikant in huis. „Ik kan n den inhoud van dat mandje aanbevelen," zeide de joDge man„het bevat uw eten voor vandaag en morgen. Ik zal u nu zeggen, waar ik den wfin en bet hont heb geborgen, en dan vertrek ik. Want de koet sier moest zfin wagen spoedig terug hebben. Ik kom met zonsopgang terug. Ik zal de luiken weêr sluiten en morgen het afgesproken teeken geven." „Wat zou hfi wel hebben meegebracht vroeg me vrouw de Villedieu zich af, toen de jonge man ver trokken was. Zfi opende het mandje en begon vroolfik een stukje kip te eten. „Arme jongenEn ik, die hem nog wel wantrouw de Hoe verkeerd heb ik hem beoordeeld Zfi voelde zich nu volkomen verkwikt en legde zich ter ruste. Zfi viel in een diepen slaap en ontwaakte eerst, toen zfi op het luik hoorde kloppen. Schielfik stond zfi op, trok een peignoir aan en open de het venster. De dageraad begon reeds aan te bre ken. Zfi herkende den jongen man en begaf zich dade lfik naar beneden. „Wacht even," riep zfi hem door de deur toe, „ik moet mfi nog aarkleeden." Eenige oogenblikken verliepen en toen riep zfi hem toe: „Gfi kant boven komen." Toen hfi de kamer binnentrad hernam de hertogin: „Mynheer, gfi zfit mfin vriend, den eenigen, dien ik op de wereld bezit, en toch weet ik niet eens uw naam. „Ik heet Lncien Grebeauval, mevrouw." „Zfit ge een Franscbman?" „Ja, maar ik ben te San-Antonio geboren, mfin ouders zfin indertfid met de „Phalansteriërs" naar Texas ver trokken, waar zfi zich gevestigd en een aanzienlfik for tuin verworven hebben."

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1