iri tils As iÉsa'Ss B Jean van de galeien. sm. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dondercfan 3 ESaart (45B8. No 4B0I j^oisr2snEjnvcEii>rTS£3s.icrs Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei' gemeente), per 3 maanden „1.30 Franco door het goheele Rijk per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.87*; 2 Van 1 -5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Au verten tiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEERSBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: G&nvpagnie Générale de Pubücité Etrangere G. L. BAUBE d- Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen san het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Am. te Amsterdam. BUITEN bet. Arrondissement Haarlem is de prijs der Ad verten tién van 16 regel? i'0,7.5, elke regel meer ƒ0,15Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek rijn: Uluem endaal, Sandpoort en Schoten, P. v., d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Svanrndu*-., C. HARTENDORP: ZandvoortG. ZWEMMER; Veisen, W. R IJ 3 J TER Beii&rwijh, J. HOORNS; BUlegom, ARIE HOPMAN, Mole Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Ari verten tiën i ©S8E4Ï Agenten. Aan Haarlem's Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verhonden: Voor het kwartier Amsterdamsche Poort 0. VINK, A. L. Dyserincksir. 17 Voor bet Rozenpriëel: K. VOS, Rozenpriëelstraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqstraat 136. Advertentiën worden zonder ver- hooging van prys door beu aangeno men, terwijl ook voor Atiónnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever OffêciecsBe Berichten. COLLECTE. Do Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis dat op Dinsdag, 8 Maart 1.898binnen deze gemeente zal worden gebouaen de collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning- van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden, en beveelt die collecte aan in de mild dadigheid der ingezetenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de opvatting van hen, die de roe ping van iiet fonds niet kennen on dit fonds beschouwen als eene soort van armenbedeeling voor oud-militai ren, geheel onjuist is. Geen aalmoes wordt den gewezen krijgsman gege ven, niaar een jaarlyksclie gratificatie nevens militair pensioen ofgageraont, door de natie aan den oud-soldaat aangeboden aks een stoffelijk blijk van waardeering zijner diensten, als eene gepaste hulde voor hem, die haar heeft verdiend. Eene ruime opbrengst der jaarlyk- sclie collecte, die ongeveer een derde gedeelte der jaarlyksche nitkeeringen moet dekken, is volgeD.s aanschryving van het Hoofdbestuur van het fonds vooral noodig, omdat de vaste in komsten van het fonds door de con versie der S',2 pCt. Nationale Schuld met ruim f6000 zijn verminderd, ter wijl de toegestane 'verhooging van de gratificatie der oud-strijders van Bel gië en de toeneming van het aantal deelgerechtigden, die op Lombok en Atjeh in den strijd zyn verminkt, aanzienlijke uitgaven vorderen, i'e jaarlyksche rekening van het. fonds werd dan ook weder met een nadee- saldo afgesloten. Het laatste jaarverslag toont aan, dat aan gratificatiën en toelagen aan 1701 dcolgerechtigden word uitgekeerd f 64.331.28'K welk bedrag ten goede kwam aan 324 verminkten uit Oost- lndië, .11 verminkten uit den strijd tegon België, 888 iufirmen en 47S oud-strijders van België, terwijl ruim 600 personen, die solliciteeren om als deelgerechtigden in het fonds te wor den opgenomen, daarvoor nog niet in aanmerking kunnen komen. Haarlem, 1 Maart 1898. De Burgemeester voornoemd, M. O. de KANTER. Waarn. Burg. Burgemeester cn Wethouders van Haarlem, BreDgen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van R. Maas om vergunning tot het ver- koopen van sterken drank in het klein in het benedenvoorhuis van het per ceel aan de Kruisstraat 17. - Haarlem1 Maart 1898. Burgemeester en Weihouders voornoemd M. O. de KANTER, Waarn. Burg De Secretaris. C M. RASÖH. ondanks zekere moeilijkheden tot een schikking zullen leideD. j De minister betrearde het twistge-1 i schrijf en de onware berichten, die in deze aangelegenheid een betreureus- i waardige stemming veroorzaken, maar hij had vertrouwen in de vriendschap- ipelijke gezindheid van de twee be ltrokken regeeringen. die beide aan ihun onderboorigen in West-Afrika I verzoenende orders hadden gegeven. De minister verzekerde voorts, dat j do rechten en belangen van Frauk- lijk met kracht gehandhaafd zoudeo i worden, zonder dat daarbij de wensch jora een biliijke oplossing te vinden uitgesloten was. Hanotaux eindigde met hulde te brengen aan den le Ilo vermoorden zoon van den afgevaar digde de Bernis. PoïiSSek OverzieSüi. In 'net Engelsche Lagerhuis is Dinsdag de Engelscbe politiek ten opzichte van China behandeld naar aanleiding van eene motie van sir Ashmead-Bartlctt, dc verklaring inhoudende, dat het handhaven van China's onafhankelijkheid voor Enge- land's handel en invloed van hoog belang is. De motie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Curzon had de motie aanvaardwant zeide hij hy was het ermee eens, dat de ongeschondenheid en on afhankelijkheid van China dingen van levensbelang en de grondslag van Engelauds politiek tegenover China waren. De Chineesch-Japansche oor log, vervolgde de minister, heeft een diepe uitwerking gehad op hot even wicht in die stréken. De invloed van Rusland, Duitscliland en Frankrijk is er in China door toegenomen en de gebeurtenissen uit den laatsten tijd zyn er het gevolg van. Toen China zijn verzoek om een leening terugnam, verzekerde het tegelijk de EDgelsche regeering, dat het geen andere mogendheid daartoe zou uitnoodigen. Dien namiddag had de minister gehoord, dat een invloed rijke bank de leening had gesloten. Wat de haven betreft, die Rusland Zou verkrijgen, Rusland zou haar tot een open haven maken gelijk do andere Chineesc'ne tractaathavens. Vóór de behandeling dezer motie had de heer Curzon nog medegedeeld, dat men geloofde, dat de russiscbe autoriteiten in Korea met de Koreaan- sche regeering onderhandelen over de vergunning om op het Deer-eiland een kolenstation te vestigen. Japan heeft daar reeds een dergelijk stuk grond. Hij wist niets van een bezetting van het eiland door Rusland. In antwoord op een interpellatie van d'Arenberg over de gebeurtenis sen in West-Afrika en dé houding van de Niger-Maatscbappij, heeft de fransche minister van buit'enlandsche zaken Hanotaux Dinsdag in de Kamer gezegd, dat de onderhandelingen, die op het oogenblik gevoerd worden, STAI5SKÏ£ÜWS. eerste en derde pagina. Haarlem 2 Maart 1898. De heer G. J. van Buchein, vroe ger eerste onderwijzer aan de R. K. Par. School alhier, thans teWognnm, j is benoemd tot hoofd der R.K. school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Delft. Naar wij vernemen wordt een plan ontworpen tot verlichting met elec- triciteit van do Sociëteit Vcreeniging. Als grondslrgwordt hij do bereke ning aangenomen een getal van 300 lichten, waarbij o a. een booglamp in het midden der groote concertzaal. Voor liet examen nuttige handwer ken zyn Dinsdag te 's Gravenhage geslaagd de dames E. A. Munck en M. W. P. C. H. Jacobson, beidon alhier. Tot onde. wijzer aan de Chr. School te Woerden is benoemd de heer M. Hinsbeeck alhier. De afdeeling Haarlem van deNedorl. Middernachtzénding heeft een vlug schriftje uitgegeven, getiteld „Een i Praatje over den Nieuw Malthu- siaanschen Bond", dat by de boek handelaren Quist en Hoogkamer koste loos verkrijgbaar is. BE82BSE&LAND Verkiezing Eerste Kamer. Wjj deelden in ons vorig nummer mee, dat Prov. Staten van Zuid-Hol land Dinsdag tot- lid van de Eerste Kamer hebben gekozen den ond- minister jhr. mr. J. Roëll. Deze ver kreeg 52 van de 71 stemmen. De heer baron van Brienen van de Groote Lindt verkreeg 17 stemmen. Prov. Staten van No or ei- Holland. By Koninklijk besluit van 1 Maart is de commissaris der Koningin in Noord-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier pro vincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 15 Maart a.s., teneinde dan aan de orde te stellen een voor stel van Gedeputeerde Siaten tot het treffen eener regeling omtrent de kust verdediging tegen de Noordzee, tus- schon de Hondsbossche en de Hel- dersehc zeewering. Verkiezing Prov. Staten. De uitslag van de verkiezingen voor de Prov. Staten van Noord-Holland te Amsterdam is als volgt District T. Candidaten: L. M. Bón- niko (r.-k.), Dr. H. F. R. Hubrecht (lib.), A. Vinke (chr.-tust) Uitge bracht 1234 geldige stemmen. Hier van verkregen: Bonnike 564, Hu brecht 496 en Vinke 174 stemmen. Derhalve herstemming tusschen de heerea Bonnike en Hubrecht. District V. CandidatenDr. H. Blink (lib.), Roelof Kuipers (a.-r.), J. F. A. Rapp Jr. (rad.) Uitgebracht 1495 geldige stemmen. Hiervan ver kregen Blink 398, Kuipers 508 en Rapp 589 stemmen. Derhalve her stemming tusschen de heeren Kuipers en Rapp. District IX. Candidaten H. Bjjle- veld, (anti-rev.), mr. J. N. van Hall, (lib. en rad.), H. P. C, W. H. J. B. vac Sou (chr. hist.) Uitgebiacht. 1617 geldige stemme'1. Hiervan verkregen Byleveld 544, Van Hall 830 en Van Son 242 stemmen. Derhalve gekozen do heer Mr. J. N. van Hall/ De uitslag van de herstemming voor »en lid van de Prov. Staten te 's-Graveuhage is de volgende: Gel dig 8692 stemmen, mr. J. B. van Berckel 3658, dr. W. P. Rnysch 5034, zoodat laatstgenoemde gekozen is. Gratie-Bosch en Lutje. De correspondent te Batavia der N. B. Cl. seint onder dagteekening van Dinsdag: De luitenants Bosch en Lutje heb ben gratie gekregen. Zooals men weet. werden deze luitenants door het Hoog Militair gerechtshof iu Indië wegens diefstal tot 1 jaar gevangenisstraf en verval lenverklaring van den militairen stand veroordeeld. ïiihuldigingsfeestaii to Amsterdam. Maandag kwamen de deelnemers aan den te Amsterdam bjj de inhul- digingsfeesten te houden historischen optocht by een. Niet minder dan 4S0 man (behoorende tot 8 verschillende werklieden-corporatiën) hebben zich tot. medewerking laten inschrijven. De bijeenkomst was belegd om te komen tot een verdeeling der rollen, dit is, tot eon aanwijzing der verschil lende personen voor de verscheidene! figuren en groepen (vendels enz.), die j den optocht zullen samenstellen. In een kort woord zette de voor-! zittcr der commissie, jhr. mr. C. J. den Tex, dat doel uiteen en wekte, allen op om samen te werken, opdat de optocht zoo schitterend mogelijk i zou zyn. De bijeenkomst had een zeer opgewekt karakter en menigmaal j weergalmde de Mercuriustempel van liet gezang der Oranjegezinde werk lieden, die. hoe ook over verschillende vakvereenigingen verdeeld en van vaak uiteen loopende godsdienstige kleur, zich één gevoelden in het stre ven, dat hen hier verbond: de ge zamenlijke kracht te komen tot de samenstelling van een optocht, die waardig moge zijn voor de pas ge kroonde Koningin to defileeren als een beeld vau Hollands gouden eeuw. Naar de N. Gron. Ct. uit zeer be trouwbare bron verneemt, heeft prof. dr. G. Heymans, lid van de rege- lingscommissie voor het internationale psychologen-congres te Parijs, aan den voorzitter dier commissie, den Franscben oud-minister-president Ri- bot, medegedeeld, dat hy ontslag neemt als lid dier commissie, omdat hy geeno beleefdheden van de Fran sche regeering wenscht aan te nemen, mee het oog op hare houding in de zaak-Dreyfus. Zondor vergunning. In een van do duizend en zooveel tapperyen zonder „vergunning" te Amsterdam, zat dezer dagen een troepje stamgasten bijeen, maar het was of reseda maar niet smaken wou, ook al werd er tolkeDsecn nieuw exemplaartje voorgezet. Wat was liet geval De luidjes werden niet goed bediend. Gewoonlijk deed dit Bet, dc kasteleines, ea die was er nu niet. Haar man moest tappen en aan nemen tegelijk. „Waarom is Bet niet achter de toonbank luidde eensklaps de vraag aan het stamtafeltje. „Och, wat zal ik je zoggau," was het antwoord; we hadden een stuk of wat bekcurinkjes wegens de „ver gunning" af te doen en nou wilde mijne vrouw er met geweld voor gaan zitten. Ze vond het zoude van de tien gulden ea ze was er niet af te brengen." „Wat zeg je, kerel, je vrouw in de gevangenis, en sedert hoe lang?" „Sedert vanmiddag zit ze d'r in." „Maar dan zal ze d'r vóór den nacht weer uit. Allo jongens, we la ten onze Bet niet zitten. Vastdraaien met de reseda!" En nu legden de drinkebroers botje by botje, de overige gasten deden de rest en toen de tien galden by een waren, toog een deputatie naar de gevangenis' om moeder Bet op te cischen tegen betaling van de boete. lu triomf werd de kasteleines door de mannen naar huis gebracht en Bet vond het geval zoo aardig, dat ze de verdere „resed aatjes" voor dien avond voor haar rekening nam. Door een aantal Haagscbe onder wijzeressen wordt een groote lauwer krans aan Zo)a gezonden. Op de linten in de nationale kleuren staat een op dracht. Te Arnhem ligt oen adres aan Zola ter teekening. Men meldt uit Den Haag, dat de toestand van den beer Van Kerkwijk, lidderTweedeKainer, Dinsdag minder gunstig was. De lichaamsverzwak king was toegenomen. Gasontploffing. In het perceel Roggestraat, hoek Walstraat te Arnhem, ingenomen door een winkel ia vleeschwaren, heeft Dinsdagmorgen ee:i geweldige gasont ploffing plaats gehad, waardoor een binneumuar tusschen twee kamers van bodem tot zolder geheel wegge slagen is en de dikke spiegelruiten in den winkel tot gruis vennorzold. Persoonlijke ongelukken zyn Diet te betreuren. De werkstaking aan de fabriek van den heer Hedeman te Almeloo is geëindigd. De werklieden hebben zich allen, of bijna alien, Dinsdagmorgen aange meld om weer aan 't werk te mogen gaan. Maandagochtend begon allengs de toeloop. Negen wevers, waaronder 5 werkstakers, gingen toen do fabriek binnen, des middags en des avonds werd de aanvraag om werk al meoig- vuldiger, zoodat hot zich liet aanzien dat do wapenen zouden worden neder- Dien morgen was oogenschyulyk het gebeele personeel aanwezig, waar van echter niet moei' dan dertig da delijk aan het werk konden gezet worden. Er staan nog ongevoor 300 getouwen ledig. Do aandraaiers kon den terstond aangenomen worden, de weefgetouwen moeten eerst worden schoongemaakt, maar vermoedelijk zal het weken duren, wellicht maan den, voordat al degenen die do heer Hedeman aan wil neuien, aan 't work zullen kunnen gezet worden. Een geopereerde kip. Iemand te Almelo bemerkte ouder zijn kippen er eene, die ziek was. Zij gebruikte geen voedsel meer en haar krop was erg opgezwollen. Vreezende dat zy sterven zou, ging de kippen houder tot eeue oporatic over. Voor zichtig werd de keel opengesneden, daarna de krop. De laatste was ge vuld met eeuig hooi, dit werd ver wijderd en daarna de krop met zuiver water uitgespoeld. Vervolgons wer den krop en keel met naald en draad zorgvuldig aangenaaid. De kip is thans geheel hersteld, zy legt weer evenals vroeger. Windlioos. Te Capelle a. d. IJsel zyn Dins dagmiddag omstreeks 4 uur dooreen windhoos een 12-tal in aanbouw zijnde panden, waarvan 6 reeds onder de kap stondeD, ingestort. Een kiozer3aangifte- quaostie. Men schrijft uit Friesland aan de N. Gron. Ct.: Een arbeider wenschto kiezer te worden on had te zijnon name f50 ingelegd op de rijkspostspaarbank, zoodat bij mee mocht kiezen. FEUILLETON. Uit hei fransch „Voor 4300 frs." herhaalde de afslager, „doet niemand een hooger bod Niemand eenmaal, andermaal, nie mand meer?... Toegewezen." En de hamer viel op den lessenaar. Lucien herademde. Hy had nog zooveel te koopen en vreesde to veel geld aan zijn bankier te moeten vragen. Toch wilde hy tot eiken prijs de belofte, die hy aan de hertog-in bad gedaan, nl. om alle voorwerpen, waar zij aan gehecht was op te koopen, bonden. Hij ging dus voort met koopen en telkens herhaalde zich Hetzelfde geval als met den stoel. Een vergulde toilettafel van de hertogin, die haar vader haar eens gegeven had, steeg tot 48.000 frs. het driedubbele van haar eigenlijke waarde. 1 Het koude zweet brak Lucien uit. „Ik weet werkelijk niet, hoe ik er uit zal komen," dacht hy. De hertog lachte in zyu vuistje. „Ik geloof, dat ik de diamanten van mijn vrouw ver good krijg," dacht hy. Grebeauvaldie weinig wist hoe het bij verkoopingen toeging, bood alleen op de voorwerpen, waarop hy last had gekregen, maar bemerkte toch dat zijn togonstan- dor altyd op dezelfde dingen bood en wel zoo hoog, tot dat by zag dat Lucien begon te weifelen. Hij bood toen groote sommen op meubels, die hy niet wilde koopen. Hermann bood dadelyk tegen hem op, en Lucien liet hem er meê zitten. Toch hield Hermann vol. „Ik zou Hermann de voorwerpen, waaraan mevrouw de Villedieu gehecht is, wel kunnen aanwyzen, maar de verkooping is bijna afpeloopen, het is dus de moeite niet waard," dacht de Villedieu. Daarop ging hij eens zien, wie die kooper was; dit was nogal gemakkelijk, want op alle meubels, die Lu cien liad gekocht, werd zijn naamkaartje gebonden. „Lucien Grebeauval," las bij. De verkooping bracht 122.000 frs. 95 ceutimos op. HOOFDSTUK VI. Men houdt zich met Grebeauval bezig. „Ik heb 22.000 frs. aan de Bank uitstaan," zeide Lu cien tot zich zelf, „en gekocht voor 74.000 frs. Het zou te lang duren als ik aan miju ouders schreef, want morgen bij de aflevering der meubels moet ik betalen. En ik durf geen 52.000 frs. aan mijn bankier vragen. Wat moet ik doen Hy begaf zich naar zijn kamers om hierover na te denken, toen hy bemerkte, dat iemand hem volgde. Driftig keerde hij zich om en zag een heer achter zich loopen. Hij bleef staan. De persoon ging hem voorbij. Grebeauval kon zyn gelaat niet goed onderscheiden, maar aan zyn gestalte meende by zyn tegenstander uit het verkooplokaal te herkennen. „Ahzeide hy, „wat heeft dat te beduiden?" Toöq de maa voorby was, zette Grebeauval zyn wan deling voort. „Ik ben er zeker van, dat hij op deze manier niet kan ontdekken, waar ik heenga," zeide hy tot zichzelf. Maar hij wist niet dat, ais men iemands gangen na wil gaau, men dit dikwijls beter kan doen, door vóór den persoon uit te loopen. dan achter hom te blijven. Grebeauval liep een paar straten oin en den man niet meer bemerkend, begaf hy zich rustig naar de boulevard Malesherbes. Maar toen hij 's avonds uitging, meende bij denzeif- den persoon van dien morgen te ontwaren. Hy riep een rytuïg aan. „Ik wil aan dien man ontkomen," zeide hy tot den koetsier. Het gelukte hom werkelijk, want twee uur later zeide Hermaan tot de Villedieu „Ik heb dien man gevolgd. ïïjj is uitgoslapou. Weet gy, vs aar hy naar toe is gegaan „Ja, naar mjjn vroegere woning." „Precies. Op de boulevard Malesherbes. Daar woont hij, zooals gij natuurlijk weet. Hy is uitgegaan en heeft een rijtuig genomen. Ik geloof, dat hij mjj herkende- Ook ik nam een rijtuig en beval den koetsier hem to volgen. Hij hield stil op den hoek van de rue du Bac en do quai Voltaire. Twee uur heb ik voor hot huis op den hoek van de rue du Bac gewaakt. Toen detydmy een beetje lang begon te vallen, vroeg ik aan den con cierge, waar de jonge -man naar toe was gegaan. Hy antwoordde, dat bij duidelijk had gezien, dat de jonge man in quaestie zicli naar het café had begeven. Hy had my dus eon poets gespeeld. Door do deur in de rue du Bac was hij iugegaan en door het café op de quai Voltaire had hij zich naar buiten begevon." „En je durft dit zoo te zeggen. Wanneer men een hoekhuis bewaakt, plaatst meTzich op den hoek, zoodat men kan zi8n, wat er aan bside zijden voorvalt." „Dat is zoo. Maar ik ben Diet gewoon te spionneeren." „Je bent een ezel „Dank je." „Bewys my een dienst. Ga naar het Quartier Latin. Tusschen de boulevard Saint-Michel en do rue do laöeioe, daar waar de studenten zich nog luidruchtig vermaken en de dames bet hoogste woord voeren, moet je oeu kamer huren op jou naam en vooruit betalen." „Op myn naam »Ja.M „Als ik er zeker van ben, dat er geen gevaar bij is." „Daar wil ik myn Yrouw heenbrengen. Je huurt eea klein gemeubeld vertrek. Dan laat je bet bebaDgen, zóodat er geen geluid naar buiten kan doordringen. Je betaalt maar. wat ze vragen op voorwaarde, dat bin nen vier dagen alles gereed is." „Goed."

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1