Eq toch ondanks zijn f50 kapitaal op de rijkspostspaarbank is de man dit jaar nog niet „kiesge rechtigd". Op tyd vroeg liy aan de directie der rykspostspaarbank de verklaring, by art. 18 der kieswet; den llen Febrnari werd deze aan hein verzonden, doch zy werd eerst in den avond van den Hen door hem ontvangen. Toen hy zich dan ook met het document bij den burgemeester ver voegde, klonk hem tegen: te laat. Immei - de kieswet spreekt van: „voor 15 Februari". Dat was een teleurstelling voor den naar kiesrecht-smachtenden man en hy besloot dan ook het er niet by te laten zitten! Hy schreef om informaties aan den directeur der rykspostspaarbank, die hem thans in een uitvoerig schrijven heeft beantwoord. Dit schrijven is te uitgebreid om het in extenso mede te deelen, de quintessence is wel deze dat de directeur volstrekt niet deelt het gevoelen vau den burgemeester omtrent art. 18 der kieswet. De directeur schrijft n.l.: „Ik zie volstrekt niet in, dat „toen u zich, niet vóór maar pas op „den 15en Februari, bij den Burge meester uwer gemeeute vervoegde, „tot het doen der aangifte, bedoeld „in artikel 13 der Kieswet die „Burgemeester niet meer de bevoegd heid bezat, om u te plaatsen op de - kiezerslijst. „M. a. w. dat ZWEd. Achtb. deze, „door u gewenschte, plaatsing moest „weigeren. Bedoeld Artikel 13, tocli, heeft, „myns erachtens, een dergelyken, „zoogenaamd fatalen termya niet ge- „créecrd. ja niet willen creëeren, maar „uitsluitend, by wjjze van administra- tie ven maatregel, ordeshalve bepaald, j,dat, door middel zijner, aldaar aan geduide kennisgeving, de burgemees ter moet trachten om voor zooveel „noodig de aangiften, waarvan te .Idier plaatse sprake is, voor den 15n „Februari in zjjn bezit te doen be- „komen." Verder is de directeur bereid een onderzoek in te stellen, hoe het mo gelijk is, dat de verklaring eerst den 14n Februari in het bezit van den aanvrager is gekomen. De directeur heeft daarom toezending verzocht van den omslag, v\ aarin de verklaring was gesloten. Maar de aanvrager heeft dezen omslag niet bewaard, doch weet zeker, dat de omslag alleen afgestempeld was te Amsterdam. Ook de omslag van het jongste schrijven des direc teurs i- alleen te Amsterdam afge stempeld nl. 10 Febr., 6—7 N. Deze omslag is den directeur als bewijs- 'iel middel toegezonden. Te Gemonde (N.-Br.) zyn twee brandstichters J. eu P. H. gevat, die reeds verschillende branden op hun geweten hebben. Lederen en Nederlandsclie Opera. Directie C. v. d. Linden. Er dreigt een werkelijk gevaar voor het behoud van de Neder!. Opera onder directie van den heer Van der Linden en zyn artistieke schare. De Gemeenteraad van Antwerpen heeft d:n heer Van der Linden aangebo den het bestuur van den Lyrisehcn Schouwburg aldaar, waaraan verbon den is eec vry gebouw en eene groote subsidie van de gemeente. Het is te begrypen dat ae heer Van der Lin den liet voorstel in ernstige overwe ging za! nemen. Intusschen zou het vertrek van deu zoo popuiairen direc teur onzer Nationale Opera, welke thans ais het ware een onmisbare schakel in het muzikale leven onzer bootdstad vormt eu welke dezen win ter wederom zoo doorslaande bewij zen heeft gegeven van bet sehoone te willen en te kunnen, een ware slag wezen. Natuurlijk wordt het besluit van den heer Van der Linden met spanning te gemoet geziec. Een eclite Jacob Ruysdael. Hoe moeielyk het dikwijls is echt van valsch tc onderscheiden bleek dezer dagen weer, naar men ons uit betrouwbare bron mededeelt, by eenc veiling te Rotterdam. Reeds eenige weken geieden was in verschillende bladeu aangekondigd dat aldaar eene schilderij van Jacob Ruysdael zoude verkocht worden, ter- wjjl aan belangstellenden de gelegen heid geboden werd het stuk te be zichtigen. Het was eene fraaie schil derij eu zelfs eene autoriteit als dr. Hofstede dc Groot, directeur van het Prentenkabinet te Amsterdam, iemand die bekend staat als een groot ken ner onzer oade Hollandscbe schil derschool, verklaarde liet zonder voorbehoud voor een echt stuk van don grooten Ruysdael. Thans blijkt echter, dat het een namaaksel is, waarin de groote mees ter zoo bedriegelijk is nagebootst, dat slechts eene groote mate van kennis eu ervaring de niet-echtheid vermocht aan te toonen. In plaats van ettelijke duizenden guldens bracht het stuk dan ook slechts f420 op. Ned. Dagbl. RECHTSZAKEN. Beloediging. De rechtbank te Arnhem veroor deelde den burgemeester en een der wethouders van Westervoort, wegens smaadschrift ten uadeele van den gewezen gemeente-ontvanger, onder scheidenlijk tot f75 en f50 boete, subsidiair 1 maand en 3 weken. INGEZONDEN MEDEDEE- L1NGEN. 30 cents per regel. Een steeds welkom en overal gaarne gezien Cadeau is een Bloemkorfje, fraai gevuld met onverganke lijke Kunstbloemen, Bladeren en Plantjes. Eene groote keuze in deze Mandjes, in alle prijzen, van af fl.—. 11.25. 11.üO, f2.—. f2.50, f5.en hooger, is steeds voorradig. Eerste Nederlandsclie Fabriek van KUNSTBLOEMEN. Anegang No. 8. P. L. ENGELENBERG. GEftlEN&B NIEUWS Prins Albert, de Belgische troon opvolger, heeft Dinsdagmorgen Brus sel verlaten en zyn reis naar Amerika aanvaard. De reis van deu prins zal vermoe delijk vier maanden duren. Een duel. In den loop van het getuigenver hoor in het proces-Zola heeft overste Henry zijn voormaligen chef kolonel Picquart, voor leugenaar gescholden, gelijk men zich herinneren zal. De Jour meldt thans, dat kolonel Picquart aan overste Henry zyn ge tuigen heeft gezonden. Het" is echter nog niet zeker of het tweegevecht zaf plaats vinden. Volgens de Ind. Beige heeft over ste Henry gevolg gegeven aan het verzoek "van majoor Esterhazy om dezen eerst met kolonel Picquart te laten duelleeren. Esterhazy heeft aan den minister van oorlog verlof ge vraagd en gekregen om Picquart uit te dagen. Hij heeft graaf Des Fucil- lants en majoor Dacassé tot zijn ge tuigen gekozen. Cuba. Generaal Castellanos sloeg te Na- jassa de insurgenten. die 161 dooden en gewonden hadden. Een eigenaardige beslag legging. Taillade. de onlangs gestorven Fransche acteur, _wien het nooit erg meegeloopen is in zyn leven, wordt na zijn dood zelfs niet met rust ge laten. Eenige vrienden en bewonder aars hadden ongeveer vierduizend frs. bijeengebracht om een monument op zijn graf te zetten, en op deze som heeft een schuldeischer van den over ledene beslag laten leggen. Natuurlijk is dit beslag op geld, dat niet tot de nalatenschap vau'den overledene be hoorde, van onwaarde verklaard, maar j dat het gelegd werd. is een treurig bswys van de moeilijkheden, waarmee deze acteur altyd te kampen heeft j gen ad. Tegengesproken. De correspondent te Parijs van de N. R. Ct. schrijft het volgende: "Wat heb ik opgekeken van het be richtje Zaterdag in het avondblad overgenomen uit bet Onafh. Israel. OrgaanIk sproek niet van het reisje dat „een barer) geloofsgenooten" Vrij dag heeft gemaakt naar de Fransche grens; natuurlijk een vergeefsch uit stapje, daar, wanneer de bedoelde meester op allo wapens met alle ge weld wil vechten met Esterhazy, b\j dan toch wel zal moeten wachten tot wederzijdsche getuigen het duel en zijn voorwaarden hebben geregeld. Maar ik doel op de aaustaande ver huizing van „verscheiden joodsehe families" van hier en van andere plaatsen in Frankrijk naar Araster dam. Dat Rothschild en familie ook zou komen, heet nog slechts een rucht, maar de heeren Boas alhier, verneemt het blad, pakten reeds hun koffers. Wat kan het toch voor nut hebben om dergelijke berichtjes de wereld in te sturen? Ik kan myn lezers verzekeren dat, het „verschei den joodsehe families" daargelaten, waarvan de algemeenheid een nader onderzoek vrij onmogelijk maakt, noch Rothschild en familie, noch de heeren Boas er zelfs maar aan gedacht heb ben om Parijs te verlaten. Waarom zouden zy trouwens? Men overdrijve toch niet van Israëlie- tische z'y'de! Het antisemitisme wint veld in Frankrijk, en het heeft in Algerië, maar daar vindt het in plaat selijke verhoudingen en toestanden een zeer gnustig terrein, tot de meest barbaarsehe tooneeleu aanleiding ge geven. Frankryk zelf is niet geheel van die smet vrygebleven, eu de op stootjes, Vrijdag te Bar-le-Duc, door de Libre Parole als vaderlandslie vende betoogingen verheerlijkt, maken het waarschijnlijk, dat wij nog niet aan het einde zijn gekomen van der gelijke standjes. Doch dit is het werk van een heel kleine minderheid, en de Israëlieten zouden in haar kaartspe len, door een algemeenen uittocht, ditmaal uit Frankrijk, als mogelijk of aanstaande voor te stellen. Die voorstelling reeds zou koren worden op den molen der antisemieten, die immers den Israëliet altyd verwijten geen vaderlandsliefde te kennen en even gemakkelijk als het zand van zyn voetzolen de gehechtheid af te schudden van zijn land. De aanslag te Athene. Karditsi, een van de daders van den aanslag op koning George, en tot nog toe de eenige die gepakt is, is een man van vyf-en-dertig jaar, gewezen onderofficier, niet lieél veel bijzonders, met vage anarchistische denkbeelden, en niet slim. Gelijk ge meld is, had hy een postje op de se cretarie, maar hij kwam er zelden. Hij is uit zichzelf naar het gerecht toegegaan, om te ontsnappen aan de verdenking die op hem rustte, zooais hem gebleken was uit het feit dat de politie een verdacht huis waarin hij zich bevond, omsingelde. Maar op de rechtbank werd hij door de vra gen ten slotte zoo in 't nauw ge bracht, dat by erkende, een van de daders te zyn. Hy toonde geen spoor van berouw eu zeide dat de Koning er zeker het leven by gelaten had als zijn kameraads hand niet zoo gobeefd had. Hij weigerde zijn medeplichtige te noemen, en antwoordde op't laatst op geen enkele vraag meer. Volgens de Asti had de Koning in den laatsten tijd herhaaldelijk drei gende brieven ontvangen, met de mee- deeling. dat een geheim genootschap besloten had hem uit den weg te rui men in die brieven werd de naam Karditsi genoemd. De Koning had er geen acht op geslagen. De berichten van de Asti overliet gebeim genootschap, grootendeeis be staande uit werkeloozen, verloopen kerels en overspannen jongens, wor den van elders bevestigd. Bij de plek waar ae aanslag ge schiedde, heeft de politie een met dy namiet gevnlden kuil ontdekt. De Koning was gewend op die plek uitj te stappen en wat rond te wandelen, i maar was dezen keer om de kou in j 'trytuig blyven zitten. Het plan was j geweest eerst den koetsier en de paarden en dan den Koning dood te schieten, maar de prinses te sparen. De koninklijke familie ontvangt nog steeds van alle kanten gelukwen- schen. De kroonprinses-weduweStephauie vau Oostenrijk, dochter van koning Leopoid der Belgon, ligt bedenkelijk ziek. De prinses is reeds geruimen tijd lydende aan influenza, waarbij thans nog een borstvliesontsteking is gekomen. De Sl-jarige prinses Clementine, dochter van koning Louis Philippe en moeder van vorst Ferdinand vau Bulgarije, ligt te Coburg op sterven. Do gemeenteraad van Athene heeft besloten om een kapel te stichten op de plaats, waar de aanslag op koning George heeft plaats gehad. Parlementaire standjes. In den Boheemschen Landdag viel Zaterdag by de behandeling van het adres vau antwoord op de troonrede een pynlyk tooneel voor. Toen de landmaarschalk, prins Lobkowitz, voorstelde aan den Keizer by diens jubilee een deputatio uit den Land dag te zenden, stonden alle afgevaar digden op, behalve eenige Omladinis- ten, die de zaal verlieten, en een paar Duitschers, waaronder de afgevaar digde Wolff. Verontwaardigd riepen de afgevaardigden: Her aas Wolff heraus!" en de storm tegen zijn on waardig gedrag werd zoo hevig, dat de lieer Wolff zich haastte do zaal te verlaten. Vau geheel anderen aard was een schandaal dat denzelfden dag voor viel in den Landdag te Graz. De clericale afgevaardigde Kaltenegger had baron Rokifansky uitgemaakt voor een „gemeenen kerel". De ge krenkte man riep uit: „Lieden, die hun woord hebben gebroken, kunnen my niet beleedigen!" Kaltenegger wilde nog iets zeggen, maar een aau- tal afgevaardigden snelden naar zyn plaats en beletten^ hem te spreken. Men sloeg met vuisten op den lesse naar van den spreker en gilde hem allerlei uitroepen toe, zoodat hij zich niet verstaanbaar kon maken. Het rumoer werd zoo groot, dat de voorzitter de vergadering moest schor sen. Toen de kalmte een weinig was teruggekeerd, werd zy hervat. Weder vroeg de heer Kaltenegger het woord, waarop: de Duitselie afgevaardigden, met uiizondering van de clericalen, de zittingzaal verlieten. Eerst nadat de spreker zijn rede geëindigd had, keerden zy terug. Een strafproces. Te Leipzig is een strafproces ge voerd, waarin een schriftonderzoek onder zeer bijzondere omstandigheden een hoofdrol heeft gespeeld. Ander-, half jaar geleden werd van daar tele- graphisch aan den minister van bui- tenlandsche zaken te Athene een aan klacht gezonden togon den Griekschen consul. Het telegram was in het! Grieksch gesteld en droeg eenige onderteekeningen van te Leipzig ge vestigde Grieken, die de afzetting van den consul vroegen. Een half jaar daarna werd dit ver zoek per brief, ook in 't Grieksch, herhaald door elf personen, die er allerlei kwaad van den consul in zei den. Deze vernam eerst van de zaak toen de brieven in handen waren ge steld van deu gezant te Berlijn, die by onderzoek voor die klachten geen grond ontdekte. Geen der ondertee kenaars bleek iets van de stukken af te weten. De brief werd toen in handen van den consul gesteld als' raiddel om den lasteraar op te sporen. De verdenking viel op dr. Riso, die als zoon van een Grieksch koopman te Leipzig geboren, daar opgevoed! was en gestudeerd had. Hy is plaats-1 vervangend rechter en zeer eerzuch tig. Zyn schrift toonde zoo groote1 gelijkenis met dat van den brief, dat; een instructie werd geopend, die tot' terechtstelling leidde. Vooral nadat, men ten huize van den verdachte ge- lyke vellen papier had gevonden als waarop de brief geschreven was en het Grieksch blijkbaar was geschreven door iemand die geen geboren Griek maar uit het Duitsch had vertaald en dus vol germanismen. Een geheele dag werd besteed aan het verhoor der drie schrift- en twee taalkundi gen. De laatsten hielden den beklaagde voor den daderde eersten waren verdeeldeen hunner twijfelde niet aan de gelijkheid van het schrift; dc tweede durfde niet zoover gaan en de derde achtte elk oordeel onmoge lijk omdat het schrift van den brief verdraaid en als 't ware get eekend was. Er bleken by hot verder getui genverhoor tegen den beklaagde nogj andere bezwarende vermoedens, zoodat trots zyn ontkentenis, de rechtbank hem tot 6 maanden gevangenisstraf en tot verlies van rechten voor den tyd van één jaar veroordeelde. orkaan. Een orkaan heeft Nieuw-Caledonië verwoest. De Fransche kanonneerboot Loyal is gezonken. Het rijk der vrouwen. Er is, volgens den Figaroin de Russische provincie Smolensk (Wit Ruslar.d) een kleine staat, die bijna alleen door vrouwen bewoond en bestuurd wordt. Deze staat waar de vrouwen-quaestie de gemoederen overigens niet in beroering brengt, is vijftien vierkante wersten groot en er bevinden zich daarin een groot aantal dorpen, wier inwoners eertijds het beroemde klooster te Besjukew oprichtten. De heilige reliqnieënkas van dit klooster was aanleiding, dat in vroegere eeuwen vorsten en bedelaars daarheen pelgrimstochten deden. Men noemt dit district van Smolensk bet „Ryk der vrouwen," omdat de mannelijke bevolking zich ieder jaar by het aanbreken van de lente op weg begeeft om te Smolensk of in de groote steden in de buurt werk te zoeken, terwijl zy dan hunne vrouwen aan hun ongelukkig lot overlaten. De mannen blijven gedurende ongeveer acht of negen maanden weg. De veldarbeid, de zorg voor het huisgezin en de leiding der gemeente belangen komen dan geheel op de vrouwen neer. Maar dc zorg voor de administratieve werkzaamheden belet de achtergelaten vrouwen niet om zich te verstrooien in een gemeenschappelijk cirkelvormig gebouwd huis, waar zy van de- namiddags vyf uur af tot een of twee uur in den morgen kalm spelenHet is waar, dat het landleven in Rusland weinig afwisselend is, en dat is voldoende om de inwoonsters van het district Smolensk te verontschuldigen. Bovendien doen zy zoowel aan den arbeid als aan het vermaak. De burgemeesteres leidt de raadsvergade ringen, waar de dames met loffelijken ernst over dc vragen van het algemeen belang beraadslagen. Zij organiseerec ook de feesten bij de thuiskomst harer mannen, want als dezen terug komen, gaan zij ze met vaandels te gemoet. De feeste lijkheden duren lang. Tijdens de afwezigheid der mannen brouwen zij eeue groote hoeveelheid brugaeen licht bier, dat thuis gebrouwen wordt, en bakken zij in de ovens eenflinkèn voorraad piroghi eene soort van taarten. Ook brouwen zij brandewijn uit rogge (vodka). Dc politieke en finan- ciëeie toestand van het „Ryk der vrouwen" is daarenboven zeer bloeiend en de Ozarina Fóodorovna stelt! persoonlyk levendig belang iu de bevolking van dit modeldistrict. De ispravnik (onder-prefect) van het district is belast om aan H. M., op Haar bijzondere uitnoodiging, jaarlyks een zeer uitvoerig rapport uit te brengen omtrent den toestand van den mir. Dit is een verschijnsel, dat de voor standers dor vrouwen-emancipatie zeer verheugt. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur, UEd. zou mij zeer verplichten, on derstaande regelen te plaatsen. Bij gelegenheid der a.s. inhuldiging van H. M. Koningin Willielmina, Wórden overal in onze goede stad Haarlem toebereidselen gemaakt, om zoowel door versiering als illuminatie die gewichtige eu blijde gebeurtenis zoo luisterrijk mogelijk te doen zyn. Welk rechtgeaard Nederlander zal daarmede niet van harte instemmen. Het zal worden eene „in deu waren zin des woords" voor ieder welden kend mensch, echt welgemeende natio nale feestdagdaarenboven voor vele patroons en hunne ondergeschikten een niet te versmaden voordeel af werpen, daar toch de vrijwillig bijeen gebrachte gelden van particuliei zoowel als door die vau de gemeente ten goede komen aan do Haarlemse! leveranciers. Steller dezos, bewoner van i» nieuwe kwartier buiten de Zylbraj kan zich niet voorstellen, dat dat gè deelte, by eventueele versiering verlichting met een drnk bezoek ve: eerd zal worden, aangezien er dig dag zooveel iu Haarlem enHaaiie merhout te bezichtigen zal zyn. weinigen lust zullen gevoelen de Zjjhveg te bewandelen tot aan des spoorweg en dan keer weer, uaartj Zijlstraat terug. Oadergeteekende zon gaarne zit er eenige invloedrijke personen va Zylweg eu aangrenzende straten hi initiatief namen tot een vergaderii uit te noodigen, alle bewoners va Zijlweg, Singel, Hasselaarsplein alle zy- en dwarsstraten en op di vergadering ter tafel te brengen 1« volgende voorstel Als blijvend aandenken dor inliu digiug van H.M. Koningin Wil he inina een practisch monument te doe verrijzen: b.v. bestaande in eenalgi meen zichtbare klok, op nader aa te wijzen plaats, en zoo er geldt voldoende byeen komen, ware lii wenschelyfc een slaande klok in di kwartier te bezitten. Ieder bewoner en wandelaar dat kwartier is ei' tocb van overtuig dat de klok van St. Bavo aldaar ni hoorbaar en de wijzerplaat nog mi; der zichtbaar is. Opdat ieder bewoner van dat kwa tier daaraan gaarne zal deelnemen ze allen het groote nut daarvan za len genieten, zouden do bijdrage moeten varieeren van 50 cent tot galden. LT by voorbaat mijnen dank vo: de verleende plaatsruimte. Achtend, Uw Abonin- R. A. V. Haarlem2 Maart 1898. Elektrische stationsaanwij. zing in de wagons der spoortreinen. Onlangs deed ik (in de Telegm van 4. October 1897) een middel ai de hand om in dc wagons van spoortreinen langs elektrischen \v< telkens de plaats van aankomst doen aanwijzen. Elektrische dradi in de locomotief by deu stoker aa: gebracht en langs de wagons gelei zoo meende ik, zouden by elke aa de spoorlijn gelegen plaats een plaat] waarop de naam van die plaats ve raeld staat, knuneu doen te voorschjj komen, hetzij boven het veostc raampje, hetzij elders in hel midde van den wagon. Ik meende tevei dat het 'tbest zou zijn dat de lij plaatsnamen een rolblad vormde: welks uiteinden elk bevestigd wan aan een cylinder, en dat, móchten tussclien de wagons gerangeerde go derenwagens een bezwaar opleven tegen het leiden van de elelctisohe dr don, men de geleiding zou kunui inrichten naar het Westinghouserei stelsel, immers zoo dat de dradi langs de Westinghouse-slangen zo den kunnen loopen en zich ook na dat stelsel aansloten. Een paar weken geloden nu is hi bekend geworden een uitvinding vi I. Jone Co. om eiken spoortrei wagon elektrisch te doen verlichte en is reeds, naar ik verneem, door H. S. M. met goed gevolg een pro genomen. Een dynamo wordt ond aan den wagon aangebracht en v zóo, dat een rem loopend over e scbyf om éen der assen steeds spannen blijft door bot eigen ge wie van d^ dynamo. In den wagon z accumulatoren die onder het ryd geladen worden om dienst te doen de trein stilstaat. In wijder kring zon ik nu gaar nog eens op bet aanbevolen midi terugkomer, en wol juist na de u vinding van I. Jone Co. M.i. bet nu nog spoediger kunnen toej past worden, omdat dezelfde krac door I. Jone Co. aangewend zal kunnen dienen om de bedoel naamplaatjes te voorschijn feroepi zoodat elementen overbodig en kosten daardoor minder worden. Hoe geriefelijk die voorziening i zyn behoeft toch geen Dader lire betoog. Niet alleen voor vreemdelr gen maar ook voor landgenooten z ze een weldaad zyn. Voorai by sn treinen op groote trajecten is mond) „Een goeden raad wil ik je nog gevenvervoeg je niét bij "do behangers in het Quartier Latin, want die treuzelen te veel. En toou je nu eens handiger dan gewoonlijk." „Op dit oogenblik ben ik weer uitgeslapen." „Op deze manier," zeide de Villedieu, „kan ik mij van de hertogin meester maken en baar naar rede doen luisteren, wat mij in bet Grand Hotel onmogelijk zou zyn. Richt het vertrek zoo gemakkelijk mogelijk iu maar zorg, dat wy voor 1 ais ter vinken goed bewaard zyn.B „Gij kunt er van op aan." „Ik zal er mijn oog ook eens over laten gaan. Gaat ge met mij soupeeren „Komt er niemand meer?" „Alleen Lebigot, daarom is het wel goed, dat gij er bij zyt." „Nu ii boud wel van een smakelijk soupéije," zeide Hermann. Lebigot Het niet lang op zich wachten. „Ik heb uw brieije ontvangen, mijnbeer de hertog," zei'de hy, „en haast my u te komen zeggen, dat ik tot uw beschikking ben." „Wy zullen by Brébant gaan soupeeren," zeide Ville dieu, „daar kunnen wy ongastoord praten. Ik ben met die vertrekken goed bekend, zy zyn niet gehoorig." Toen z\j aan tafel zaten zeide de Villedieu „Waarde Lebigot, ik weet. boe handig gij iemands gangen kunt nagaan. Hierin gelijkt gij niets op myn heer Hermann. Je begeeft je dus naar de boulevard Malesberbes, waar ik woonde. Daar heeft een jong- mensch met een donker, maar levendig uiterlijk kamers gehuurd, hy heet Lucien Gribeauval. Gy loopt hem overal na en dan zal hy je op de plaats brengen, waar de hertogin zich schuil houdt." „Ha „Behandel dat zaakje alleen, je zult er des te meer moe verdienen, terwijl Liet ray tegelijker tijd veel geld zal uitsparen. Ik heb geen 'andere hulp noodig, want per .slot van rekening ben ik bet nog, die myn vrouw vindt." „Ik zal wel gauw weten waar zy zich verbergt." „Dat hoop ik." „En ik zal aan onze kameraden zeggen, dat het ou- noodi^ is, hun onderzoek voort te zettea, daar de per soon in quaestie gevonden is." „Ja.* „En dat zaakjo op de boulevard vroeg de Villedieu. ^Dat zal wel lukken," antwoordde Lebigot. „Hoe ver staat ge er mee?" „Een van de knechts is al in betrekking, maar die kerel, die er al een jaar dient, is moeiLyk weg te krygen." „Éne heb je bet met dien eersten aangelegd?" „Met spelen. Op een avond zat by iu de herberg „la Ferme des Mathurins" en verspeelde daar zyn betrek king, die hy als inzet tegen een biljet van 1000 frs. bad gewaagd." „En heeft by haar gegeven?" „Ja, dat geloof ik wel, anders bad hy zyn naam als eerlijk man verloren. Een Engelscbe jockey heeft die spelen iu de buurt van de. Madeleine in dé mode ge bracht." „Dat heeft hij kranig gedaan. Ea de andere?" „O! die is zoo matig. Hij komt slechts zelden in wijnhuizen, en gaat weinig uit. Maar onze makker staat in oen zeer goed blaadje by deo majordomo en zal dus dien indringer er wel uitknikkeren." „Hy moet een beetje voortmaken." „Men kan zichzelf niet voorbij loopen. Maar intus- scuen heb ik eens inlichtingen gevraagddie bankier is schatrijk. Je hebt ons een goed zaakje bezorgd." „Dat heb ik je wel gezegd." „Eq hoe gaat bet met de betaling?" zeide Lebigot. „Ik neem het leeuwenaandeel," zeide do Villedieu, „jij zult ook een goede portie krijgen en do anderen, Her mann er in begrepen, zullen naar gelang van hetgeen ze gedaan hebben, betaald worden, maar als wy naar inyn zin slagen, ontvangt niemand minder dan vijftig duizend frs." „Dat ziet er verleidelijk uit. Dan zal ik er myn ge mak van kunnen nemen," zeide Lebigot. „Ik wil ten minste op myn ouden dag rast hebben; je weet dat ik al vier en zestig ben. Tien jaar heb ik op de galeien doorgebracht, en na ben ik voor zes jaar vogelvrij ver klaard ik weet best dat de politie veel te onnoozel is om my te snappen, maar in den vreemde kan ik toch kalmer en veiliger leven." HOOFDSTUK VII. Ongerustheid. Gribeauval bad zeer goed gezien, dat zyn tegensta der van de verkooping, hem in een rijtuig gevolgd vvs maar daar de verkooping om vier uur afgeloopen vi wilde hy zich nog dienselfden avond naar Cachan l geven en besloot liever aan den spion te ontsnappi dan zyn tocht uit te stellen. Hij liet dus zyn ryti op den boek van de rue du Bac stilhouden, trok raampje aan de voorzijde naar beneden, betaalde koetsier en beval hem vyf minuten tc wachten, ve het geval hy geen ander rijtuig zou vinden, sprong vl nit het portier, trad het huis binnen, en begaf zit zonder ziel) aan het verwonderd gelaat van den kelif te storen, door het café naar buiten. Op dekadesto een menigte huurrijtuigen en met éen oogopslag paarden monsterend, zocht by het beste uit eu sprfl in de vigelant. „Rue du Bac 97," riep bjj den koetsier toe. Hij was Hermann bijna vlak voorbij geloopen, nr deze hield zijn oogen voortdurend op de deur geveste nadat Lncien zijn gelaat goed in het geheugen 1 geprent, eu ziende, dat zyn vervolger niet van zyn pi» week, was by er van overtuigd, dat dezo zijn prooi het oog verloren bad. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2