Toerde redenen is in het algemeen te zeggen, dat men wei een stok kan vinden als men een hond wil slaan. En ik ben dan ook de eerste om deze onverdraagzaamheid te veroordeelen. Morgen Maandag wacht Uwe Gemeente het bezoek van den Minister Goeman Borgesius, die het Koloniaal Musenm komt bezien en wien door den Raad van beheer een dejeuner zal worden aangeboden. Deze week hebben de Ministers bei zeer druk, speciaal met een de inhnldi-riogspleehtiglieden rakende bezigheid: de repartitie nl. van de voor" die plechtigheid beschikbaar ge stelde ridderorden over de verschil lende departementen. Reeds thans zal das worden beslist hoeveel gelukki gen elk der Ministers in Sept. a.s. maken kan. Ik heb al mijn jasjes van knoops gaten in de revers doen voorzien. H. A. GANUS Jr. Cit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Jkr. J. C. W. Strick van Linscho- ten benoemd tot burgemeester der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee er. Duin, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Tessel. A. E. Lacomblé, leeraar aan de Polytechnische School te Delft, be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Aan na te melden officieren bij dienstdoende schutterijen, op hun ver zoek. eervol ontslag verleend by die te Doesburgh, aan dr. J. H. van der Meer Mohr, als officier van gezondheid 3de klassebij die te Sittard, aan J. N. Rutten, als 2de luit. b. wegens verandering van woon- {fiaatsby die te Breda, aan A. Nie- ander, als 2de-luitenant c. onder gehoudenheid dat zy de op hen uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der sehuiternvolbrengenby die te Breda, aan P. H. van Mens. als lste-luite- nantby die te Schiedam, aan J. A. J. Xolet, als lste-luitenant, en aan A. J. J. de Groot, als 2de-luit.by die te Utrecht, aan J. C. van Tien- hoven, als Éde-luit.bij die te Kani- f)en, aan dr. A. J. Dronkers, als lste uit. Het Koninklijk besluit van 23 No vember 1875 no. 33, waarby aan C. Peter, adjudant-onderofficier by de dienstdoende schutterij te Groningen, de personeele rang van 2de-luiteuant is verleend, is op diens verzoek bui ten werking gesteld. By de dienstde schutterijen benoemd: bij die te Doesburgh, tot offic. van gez. 3de klasse M. R. F. Bloemers, thans schutter; by die te Schiedam, tot lste-iuit. J. D. C. Steenberg, thans 2de luitenanttot 2de-luiteuaDt mr. A. J. Blok, vroeger 2de-luitenant by de dienstdoende schutterij te's-Her- togenbosch O. A. M. Jansen, jhr. mr. T. A. M. A. Humalda van Evsinga en A, Dirkzwager, allen thans ser geant-titulair; by die te Alkmaar, tot kapitein a la suite C. L. Molenaar, thans lste-luitenttot lste-luitenant W. F. Stoel, thans 2deduitenanttot 2de-luitenani C. Bosman Czn. Aau C. van der Linden, kapelmees ter by het muziekkorps der dienst doende schutterij te Amsterdam, in deze betrekking de personeele rang van 2de-iuitenam verleend. Aan den 2de-luit. K. J. M. Bre vet, van het dde regt. vesting-artil lerie, op het daartoe door hém ge daan verzoek, een eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst. Aan den reserve-officier van gez. 2de kl. ar. A. N. van Praag, een eervol ontslag verleend uit zijne be trekking tot de landmacht. Ramp Amboina. Zaterdag is te 's-Gravenhage, op initiatief van den oud-Gouverneur- Generaal Pjjnacker Hordijk, eene centrale commissie gevormd tothulp- verieening aan de "noodlijdenden op bet eiland Amboina. Des middags te 3 uur werd daartoe in bet gebouw van bet Indische instituut de constitueeren de vergadering gehouden. De oentraie commissie is saamge- steld als voigt: oud-vice-adrairaal P. ten Bosch, lid van d6n Raad van Btate; mr. C. J. E. graat van By landt, lid der Tweede Kamer; mr. \V. K. E. P. graaf van By landt, idem; J. D. Fransen van do Putte, oud-minister, lid der Eerste Kamer; F. van Heu- kelom, voormalig adsistent-resident; P. J. van Houten, M. Hijmans van Wadenoyen, lid der Provinciale Staten; *E. B. Kielstra, regeerings- commissaris der Ind. Spoorwegmaat schappij; mr. T. H. der Kinderen, oud-lid van den Raad van Indië;mr. M. J. C. M. Kolkman, mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, mr. L. P. M. H. baron Michiels van Ver- duynen, leden der Tweede Kamer; mr. C. Pijnacker Hordijk, oud-Gou verneur-Generaal, lid der eerste Kamer; jhr. mr. H. van der Wyek, lid van den Raad van State, en luit.- generaal Tb. J. A. van Zyll de Jong, oud-commandant, van het Indisch Wjj vernemen dat de regeering voornemens is eenige hoogst belang rijke wijzigingen te brengen in het straffen en in de strafrechtpleging van jeugdige overtreders, der straf wet, ten einde zooveel mogelijk te voorkomen, dat zij opgroeien tot mis dadigers. Door eene verbeterde regeling van de vaderlijke macht, met eventueele ontzetting uit de ouderlijke alleen en op zich zelve, kan de jeugdige ver dwaalde niet van den kwaden weg teruggebracht worden. Op jeugdigen leeftijd is er voor zijne verbetering meer te hopen dan wanneer by, na in zijne jeugd op den slechten weg zijne schreden gezet te hebben, in de eerste jaren van zijn oordeel des on derscheids reeds ais recidivist terecht staat. Een kleine deugniet behoeft niet noodzakelijk een slecht burger te worden, en in geen geval mag ondoel matige strafvervolging daartoe mede werken. Voeren jeugdige baldadig heid en straatschenderij op lateren leeftyd tot de gevangenis, een oordeel kundige bestraffing van die beiden kan dat anders onvermijdelijk gevolg trachten af te wenden. De groote moeilijkheden, die deze rechtsmaterie oplevert, hebben de re geering niet kunnen weerhouden haar ter band te nemen, ten einde van overheidswege, althans zooveel moge lijk, de toeneming van strafwaardige losbandigheid der jeugd te breidelen en tegen te gaan, opdat de strafwaar digheid van het nageslacht beperkter moge worden dan die der thans le venden. (iY. R. CL) Nederlanders in Californië. Te San Francisco, in Californië, heeft zich een commissie van daar vertoevende Nederlanders gevormd, om de luisterrijke viering voor te be reiden van de inhuldiging van Konin gin Wilhelmina. Eere-voorzitter van die commissie is de NederlaDdsche consul mr. P. J. van Löben Bels, voorzitter de heer T. J. van Outer ér, secretaris V. A. Ermerins. Verder zyn leden van de commissie de heeren C. A. Klinken berg. dr. Jacob Voorsanger, dr. M. P. flus, dr. Sehreuders, Louis Thors, M. C. van der Kamp, H. B. Moor rees, G. J. M. E. d'Acquin, A. W. Voorsanger, E. J. F. Pennink. Vertraging fransehe treinen. Trein 54 H kwam Zaterdagavond eerst te 10.30, dat is met ruim een unr vertraging te Rotterdam aan, ten gevolge van een hevigen sneeuwstorm, die op dit oogenblik in Frankrijk woedt. De reizigers van trein 6 uur 3-3 kwamen eerst met trein 10 uur 4S aan. Ook de Fransehe post heeft vertraging. Doordat bovengenoemde trein te laat aankwam, is van het station D. P. een extra-trein gereden, die den telaatkomenden trein als volg- trein had. Een makke zwaan. Een van de zwanen die de singels te Utrecht bewonen, is merkwaardig mak. Het dier stapt geregeld den Maliesingel tegenover bet Hierony- muspleiu af en gaat langs de huizen om brood te vragen. Herhaaldelijk waren wij er getuige van, dat de zwaan i tegen deur of venster klopte en niet wegging voor by iets had gekregen. (U. D Zigeuners. Tusschen Gronau en Ochtrup zyn sedert Dinsdag ongeveer 50 zigeuners gekampeerd. De marechaussees be waken de grenzen. Op zee opgepikt. By aankomst van het stoomschip Hunze IX te Delfzijl rapporteerde de kapitein J. Stutvoet, dat zy in den nacht van den 4en op den Sen Maart ongeveer 2 uur, stoomende van Bremen, hadden opgepikt een roeiboot die bijna driekwart vol wa ter was en waarin zich bevond een jongeling, nog levend, maar bijna verkleumd, Spoedig was hy aan boord gehaald en goed verzorgd, zoodat hij na eenigen tijd kon mededeeleQ dat bij waseen Zwitser van geboorte, 19 jaar oud, en dat hij overal naar werk had gezocht maar zulks niet had kunnen vindenby was name lijksnijder (kleermaker) van zyn beroep en was, volgens zijn verhaal, met twee kameraden in de roeiboot geweest, die de boot losgemaakt en hem hulpeloos hadden laten drijven. Zijne verklaring was echter niet zuiver overeenkomstig de papieren die hij by zich had. Kapitein Stutvoet heeft hem mede genomen naar Groningen om hem verder aau bevoegde autoriteiten over te geven. Letteren en Kunst. Tolstoï. Den 28sten Aug. zal Tolstoï zeven tig jaar worden. Het jubilee zal tege lijk het gouden feest van zyn werk zaamheid als schrijver zyn. Te Moskou zal een lagere school worden ingewijd die zijnen naam zal dragen. SpOfS e« ïüedsiFtjden. Schaken. De bekende schaakspeler en schrij ver over het schaakspel Adolphe Albin uit Weenen heeft Zaterdag avond in het schaakgenootschap Dis- cendo Discimus in Den Haag gespeeld en wel 18 partijen simultaan. Hy won 11, verloor 5 partijen terwijl er 2 re mise waren. De door hem verloren partijen wer den gewonnen door den oud-minister mr. S. vau Houten, en de heeren G. G. W. ManD, E. Edersheim Bz., W. A. Kramers, en J. K. Keuchenius, terwijl remise gespeeld werd tegen over de heeren F. L. G. d'Aumerie en H. Beets. Zaterdag speelde de heer Albin met den leden van het Vereen. Amst. Schaakgenootschap en wel gelijktijdig 6 partijen tegen de 6 sterkste spelers van de club. De uitslag was dat de heer Albin 3 partijen wón en 3 remise maakte. Sutherland Royaards. De directeur van de Wilhelmina- rijwielfabriek te Zeist deelt mede, dat het bericht omtrent den dood van den doofstommen wielrijder wel juist kan zijn. Zyn laatste schrijven was uit Bayonne van 28 Febr. Den volgen den dag zou by naar Hendaye ver trekken en dan by Pamplona de Pyreneeën overtrekken. Een schrij ven uit Heudaye is hier te lande nog niet aangekomen. Ook de heer J. Stuhr, Wester mark t te Amsterdam, ontving den len Maart een schrijven van den heer Sutherland Royaards, dat het ergste doet vreezen. Aan deze briefkaart, den 2Sen Febr. uit Bayonne verzon den, is het volgende ontleend; „Ik ben thans aan den voet der Pyreneeën en trek er morgen ergens by Pamplona overheen en ben dan in Spanje. De moeilijkste tijd begint nu pas en eerst nu draag ik myn wapens geladen bij mij. Vaarwel, denk aan mij. Ik weet niet. maar ik voel me niet op mijn gemak en ben neerslachtig.'1 Schaatsenrijden. De groote internationale wedstrijd in de Pole Nord te Brussel is ge ëindigd in een overwinning dei- Belgen Als winners der demi- finale streden Campignon en De Saint- Hubert, de twee Belgen, tegen de Duitschers Aug. Underborg en Klee- berg, nadat Poling (Belg) en Hugo Underborg (Duitscher) verslagen waren. De uitslag was ten slotte: 1. Cam pignon, die een gemakkelijke over winning, behaalt op De Saint-Hubert welke twee maal valt. Aug. Under borg is derde, Kleeborg vierdo en Hugo Underborg vijfde. Het programma van dit goedbe zochte ijsfeest bevat nog een grand prix de Belgique van 12 ronden met 1200 francs aan prijzen. Leger en Vlooi By de inhuldigingsfeesten zullen te Amsterdam tijdelijk garnizoen houden: het le bataljon van het regiment grenadiers en jagers, de staf en een detachement van het 3e regiment hu zaren uit 's Graveubage, zoomede een detachement rijdende artillerie uit Arnhem. Behalve de muziekkorpsen van het 7e reg. inf. en 2e reg. vest.-art. ko men alsdan te Amsterdam de muziek korpsen van het reg. greu. en jagers, van de jager-bataljons, van het 2e reg. veld-artillerie, van het 3e reg. huza ren en van liet 4e en 5e reg. infan terie. RECHTSZAKEN. Voor den Hoogen Raad is de vraag bepleit, of de houder van een order brief bevoegd is de betaling daarvan te vorderen van den onderteekenaar of acceptant. De firma A. Zn. te 's Graven- bage was door blanco endossement houdster geworden van een orderbrief onderteokend door eene handelaarster te Haarlem. Toen op den vervaldag deze orderbrief onbetaald bleef, liet de firma A. deze niet van nonbetaliug protesteeren, maar alvorens de accep tante te dagvaarden, liet zij haar by exploot tot betaling sommeeren. De hierop volgende betalingsvordering werd door de rechtbank alhier niet- ontvankelyk verklaard, wegens het gemis van protest. De advocaat mr. D. S. van Einden bestreed namens de firma A. Zoon in cassatie de juistheid vanhetHaar- lemsche vonnis en betoogde dat het protest alleen noodig was voor het regoes, d. i. wanneer men endossan- ten wilde dagvaarden, zich daarbij beroepende op verschillende rechter lijke uitspraken en op het gezag van verschillende schrijvers. Mr. B. J. Polenaar, advocaat te Amsterdam, verdedigde de beslissing der Ilaarlemsche rechtbank. Hy erken de dat hy zich niet kan beroepen op het gezag van schrijvers en jurispru dentie. doch betoogde dat de duide lijke woorden der wet een protest ook tegenover den acceptant noodza kelijk maakten. Tegeuover de art. 119 en 144 Wetb. van Kooph., waarop de tegenpartij zich had beroepen, wees hy op de artt. 179 en 186 van dit zelfde Wetboek. De procureur-generaal zal 17 Maart in dezen conclusie nemen. GE&1ENGO NIEUWS De zaak Dreyfus. Als advocaat van Emile Zola voor het Hof van Cassatie zal optreden maitre Mornard. Men heeft zich or over verbaasd, dat Labori niet als zoodanig zou fungeeren. De reden is zeer eenvoudig. Labori is. gelijk de meeste Parysche advocaten, inge schreven bij het Hof van appèl. Maar er is een speciale klasse van advo caten, die de zaken in cassatie be handelt en dus voor het hoogste ge rechtshof optreedt. Er is opnieuw eeu geheimzinnige geschiedenis gebeurd, die met de zaak Dreyfus in verband schijnt te staan. Een vier maanden geleden maakte een zekere Robert Dutrieu kennis met een Parijsch meisje. Hij zeide handelsbediende te zyü, maar deed heel vreemd voor iemand van dat be roep. Hij ging weinig en voornamelijk 's nachts uit, bleef soms vier-en-twiu- tig uur weg en liet zyn vriendin in volstrekte onwetendheid, wat hy dan ging doen. Donderdag thuiskomende vond zy hem opgehangen aan een der blinden van de slaapkamer. De politie stelde een onderzoek in en vond brieven, waaronder een met! initialen geteekend, waarin D. ge- jwaarschuwd wordt dat hij by een, der rechters van instructie, die zich met de zaak Dreyfus hebben bezig1 gehouden verschijnen moet en hem op het hart gedrukt, dat hy daar het stilzwijgen zal bewaren op alle vra- gon, welke men hem zal stellen. De b'ief eindigt met de woorden: „Uw toekomst hangt er van af." Verder werd een kaartje gevonden van een dokter, waarop dezelfde aan beveling en de woorden„Het geld is ter Uwer beschikking in de rue Denfert-Rochereau." (De dokter, na der geïnterviewd, verklaart nooit van Dutrieu gehoord te hebbeneen an der moet zyn kaartje gebruikt hebben). De vriendin van den zelfmoordenaar verklaart dat D. 24 December naar Brussel geweest is en daar een sa menkomst. heeft gehad met een Pa- rijschen dagblad-redacteur. Hy droeg de militaire medaille, maar de naam Dutrieu komt niet op de ljjst der daartoe gerechtigden voor. Wij ontleenen bovenstaande bijzon derheden aan de Temps, die er ver der geen conclusiëu aan vastknoopt. De rechter van instructie is met een nader onderzoek belast. Het is te verwachten dat over een maand of twaalf Dreyfus zelf niet meer zal profiteeren van eeu moge lijke herziening van zyn vonnis, zegt de Gaulois. Tegen de straf die hy ondergaat zyn de moreele en physieke krachten zelfs van een jongen en krachtigen man niet bestand. Uit de vermindering van het aantal zijner brieven blykt, dat het klimaat van Guyana en de afzondering reeds huu moordend werk hebben begonnen en personen die zich van zyn toestand op de hoogte laten houden zyn over tuigd dat binnen een jaar zyn zaak tot de geschiedenis zal behooren. Duel Picquart—Heny. Het tweegevecht tusschen de kolo nels Picquart en Henry had Zater dagochtend half elf plaats in de manege van de militaire school te Parys. De aanvallen der beide par tijen waren zeer vorwoed. Bij de eerste reprise werd kolonel Henry licht aan den voorarm gewond. By de tweede kreeg hy een eenige eentimetersjdiepe wonde, waarbij alsj2e- nuwverschyusel optrad verstijving van twee vingers van de rechterhand. Op advies van de geneesheeren erkenden de getuigen de inferioriteit van kolonel Henry en het gevecht werd gestaakt. Henry werd, nadat de wonde ge peild was, naar zijn woning vervoerd, waar generaal De Boïsdeffre den afloop van het duel afwachtte. Alle personen die het twoegevecht bij woonden, ook de partijen, waren in burgerkleeding. De beide tegenstanders verlieten de plaats van het geveeht zonder elkander te groeten Kolonel Picquart weigert te ant woorden op de uitdaging tot een tweegevecht hem door Esterhazy ge zonden. De getuigen van Esterhazy hebben aan Picquart geschreven om hem te sommeeren getuigen aan te wijzen. Aartshertogin Stephanie. Volgens telegrammen uit Weenen is de toestand van de kroonprinses- weduwe Stephanie bedenkelijk. Za terdagochtend oin 5 uur is de keizer aan het ziekbed geroepen. Daarna heeft de hofkapelaan de kroonprinses ten volle bediend. Beide longen zyn aangetast door de toenemende ont steking, een complicatie van de aan de ontsteking voorafgegane influenza. Het wekt bevreemding, dat de Bel gische koningin nog niet aan het ziek bed vau haar dochter is wezen kijken. Eigenaardig© vrijheids- b er o owing. Een juffrouw, die aan eeu doctor te Berlija kamers verhuurd had, maai de huur niet kon betaald krijgen, trachtte haar commensaal daartoe te noodzaken, door hem zyn schoenen, die hy 's avonds voor de deur had gezet, niet terug te geven. De doc tor had maar één paar en kon daar om niet uitgaan. Hy verzocht toen uit het venster eeu voorbijganger een paar andere voor hem te koopen en zoo moest hy twee uur. gedwongen thuis zitten. Hij klaagde de juffrouw aan wegens vryheidsfferooving en in derdaad veroordeelde de Berlynsche Rechtbank haar tot 3 dagen gevan genisstraf, aannemende dat de doctor: tot een stand behoort die zonder be-1 hoorlyk schoeisel niet op straat kan' komen. Het rijksgerechtshof hoeft dat' vonnis echter vernietigd, omdat zulk een fatsoensargument niet opging en de doctor toch wel kousen en pan toffels zal hebben bezeten, waarmee hij desnoods had kannen uitgaan. De electrische lichtboog als telephoon. In het physisch laboratorium Erlangen merkte de lieer Simon toe vallig op, dat een electrische bi; lamp geluid gaf als nevens haar leiding die van een zwakken wis stroom liep. De laatste werkte induceerend de earste en gaf zoo aanleiding kleine veranderingen in de intensiteit van den gelijkstroom der lamp, schommelingen in de temperatuur van den lichtboog. en dus ook in de dicht heid van de gloeiende gassen, waren daarvan het gevolg, en bleken sterk genoeg te zjjn om geluidgolven in leven te roepen. Om te zien hoever de gevoeligheid van de vlam ging, schakelde nu 8i- mon in den stroomloop vau de lauif de secundaire draad van een indue- tieklosje, in welks hoofddraad eet battery en eeu microphoou waren gesloten. Werd daarop het mierophoon met den steel van een trillende stemvork aangeraakt, dan hoorde men by dec lichtboog duidelyk den stemvorktooD Evenzoo werd fluiten, IrioppeD, zin gen, de muziek van een speeldoos enz. zoo duidelijk mogelijk overge bracht, en zelfs werden woorden, to het mierophoon gesproken, verstaan baar weergegeven,zelfs met de fijnst .-chakeeringen van het timbre. Werd het mierophoon met batterj door een telephoon vervangen, da: konden in de laatste dezelfde geluid® gehoord worden, wanneer de vlao boog als mierophoon gebruikt werd in dit geval veroorzaakten blijkbaai de^eluidgolven veranderingen in ds; weerstand van den boogin zjj stroomkring hadden dienteugevolg veranderingen van intensiteit plaat! die door inductie op den telepbooj kring terugwerkten. Het zou wel interessant zijn dezelfd proeven met twee booglampen te het halen, van welke de eene als tele phoon, de andere als mierophoon diens deed. {Alb. d. Kat.) Om jeugdig te blijven. Hoe komt het dat de beroemd zangeres die op 8 April 55 jaa wordt, er nog uitziet als ee.i jarige. Volgens een EDgelsch blad. <1 over de reden van den langen blo Patti zelf heeft iaten ondervrage: bestaat haar geheim grootendeols een streng dieet. Zij leeft met klok. Om 9 uur staat zij op, neen een bad en gebruikt dan een ontbj van kippenbouillon met wat groent vaak met een ei en daarna wat vruc ten, uitsluitend appelen, druiven pruimen. Dan komt een masseu (uit New-York), die haar volgens es bijzondere methode het gelaat endi hals kneedt. Dan kapt de Diva zie zelf (wat zy ook steeds deed als i zingen moest) en wrijft zich in m een oliesoort, die haar geheim is. 1 half 1 gebruikt ze dan vleeschns oesters of visch. sla en watgroeut! en melk; daarna een kopje coca een glas champagne. Specerijen saucen komen nooit op tafel. Het middagmaal te 7 uur bes» uit gebonden soep, rood rundvlees en groenten, met ryst of kaas room tot dessert. Nooit gebruikt ijs, ook geen rooden wyn, omdat schadelijk is voor de gelaatskleu Brood en water zyn geheel verba nen. Alleen als zy zingen raoi drinkt zij vóór het opkomen, een koj koffie. Ölapen kan zy zoolang zooveel zij wil en overal. Voor naar bed gaat en dadelijk na het i staan, besprenkelt zij hals en n met alcohol, en heeft naar zij weert daaraan te danken dat nooit verkouden is. Aan licliaamsl weging of sport doet zy weinig: i gelijks een uur wandelen of een hi uur aan het biljart. De piloses van Wales, die ook 53 is on er nog zoo jeugdig uitzi past ongeveer dezelfde middelen t en staat met Patti in drukke bril wisseling, ook over deze gezondhei leer. Een bloemenplaag. Eeu onzer lezers zendt ons Lebigot gaf het teeken en posteerde zich voor de deur. De Yilledieu bleef onder het venster staan. Zoo dra bij het licht uit- de kamer zag verdwijnen, klom by als een kat langs den wingerd naar boven en sprong in de kamer, waarna hy zich achter de deur plaatste. -,Zyt gy het?" vroeg mevrouw de Villedieu nog eens van achter de huisdeur. Maar tegelykertyd voegde zy er by „Dat is zyn stem niet!" eu zonder de deur te openen begaf zy zich weder naar hare kamer uitroepend „Wie kan daar zyn?" „Ik." zeide de Villedieu. Schrik en verbazing overweldigden de hertogin en bewusteloos viel zy op den grond. ..Welnu." mompelde Villedieu, „een bewustelooze vrouw is gemakkelijker te behandelen." Hij wierp een onderzoekenden blik op zyn omgeving. „Het ziet tr hier niet kwaad uit," mompelde hy. Toen zeide hy tot zichzelf „Zou zö hier haar diamauten verborgen hebben In weinige minuten had by bet huis en de meubels doorzocht. „Neen, zy schynt haar voorzorgsmaatregelen geno men te hebben Daarop zag hy naar zyn vrouw. „Door de frissche buitenlucht zou ze wel eens by kunnen komen en ik moet vermyden. dat zy om hulp gaat roepen." Hy maakte nu van het batisten zakdoekje der her togin een prop en stopte haar die in den mond. „Dat is het beste," zeide hy. Daarop wikkelde hy zyn vro*uw in een shawl zoo st6vig, dat zij zich niet bewegen kon. „Zoo kan zy zich niet verweren en evenmin schreeu- wen," dacht hy. j Hij tilde haar op, daalde de trap af en opende de J deur, die hy zorgvuldig achter zich sloot. Vergezeld j van Lebigot begaf by zich op weg, terwyl de anderen zich langzamerhand verwijderden. „Dat was een slimme zet van je om door het raam te klimmen, zoodoemde heb je alle gekibbel vermeden," zeide Lebigot tot hem. Toen zy het rytuig bereikt hadden nam Lebigot naast den koetsier plaats en zeide: „Pont-Neuf." Villedieu legde zijn vrouw* naast zich op de bank en nam haar den prop uit den mond. „Zij hoeft hier geen gebrek aan lucht te hebben." Maar mevrouw de Villedieu kwam niet tot haar bewustzijn. By de Munt staple de Villedieu uit, en terwyl hy zyn vrouw met zyn sterken arm ondersteunde geleidde hy haar naar het huis in de rue de Mazarine. Het was nu één uur in den morgen. In zyn appartement gekomen deed de Villedieu de deur op slot, liet de gordynen en porüères zakken, legde zyn vermomming af en ging zich toen met de hertogin bezighouden. Daar hy niets anders dan koud water bjj de hand had om haar by te brengen, en de bezwijming nog steeds voortduurde, wist hij niet wat hij moest aan vangen en maakte zich reeds ongerust, toen de herto gin de oogen opsloeg. „Gyzeide zy fiauwtjes. Toen zy geheel tot haar bezinning was gekomen, antwoordde de Villedieu: „Ja, ik ben het. Vindt ge dat zoo vreemd Stei j'e gerust. Je hoeft toch niet flau v te vallen, als ik je kom opzoeken." De hertogin bezat nog niet de kracht om zich op te richten. „Ga heen," zeide zy. „Eu waarom zou ik mij moeten verwijderen, Hélène Gy zyt myn vrouw." Mevrouw de Villedieu vond eindelijk de kracht haar echtgenoot van zich af te weren. „Ahzeide zy. „ik dacht, dat gij dien geveinsden hartstocht hadt afgelegd, mijnheer. Als ik mij hierin vergist heb, luister dan, wat ik u zeggen zal. Ik zal niet duiden dat gij mij aanraakt, ik haat u, mynheer, dat weet ge ook wel. Waarom zyt ge mij hier komeu opzoeken Welnu." zeide de Villedieu haar loslatend, „ik ben hiér gekomen om je te zeggen, dat ge zoolang hier moet blyven totdat ik van een reisje, dat ik van plan ben te gaan maken, teruggekeerd zal zijn, waarna we samen je oom gaan opsporen." „Hier wil ik niet blyven, mijnheer." „Wilt gij naar mijnheer Grebeauval terugkeereu. Heeft hy je diamauten in bewaring?" „Myn diamanten zijn in veiligheid gebracht." „Dat zullen wij eens bij mijn terugkeer zien.' „Gij zult niets zien mijnheer. De wet kent my ten toe, waarvan ik gebruik zal makeD." „De justitie zal meer op mijn hand zyn dan uwe, mevrouw," zeide de Villedieu. „Eu zij geeft ook recht op uw bezit. De commissaris heeft zich last u op te sporen en my uw schuilplaats aac wezen." „Ha! het is dus de politie, die... Ha...! Maar h ge ook aan de politie gezegd, dat ge mij gernarW hebt, mijnheer, my bij de haren trok en mij zelfs uw schoen naar het hoofd gooidet?" „Neen." „Ziet ge, dat zal ik aan do justitie meèdoelen." „Maar ais ik er nu spijt van heb, Hélöne?" „Oeh mynheer, houd op met dat komediespel, wal u verzoeken mag!" „Ge hebt werkelijk gelijk," zeide de Villedieu, het is de moeite ook niet waard. Mevrouw de herto? dit wil ik u zeggenik heb uw iDboodel verkocht dank zy uw zaakgelastigde er een mom sommetje geslagen, dat genoeg is om den dood van uw oom kale jes af te wachten. "Ga met mij op reis om uw oom te sporen en zoodra hy sterft, zullen wij alles rege Ik zal u uw vrijheid teruggeven, gy moogt alle G beauvals, die er maar bestaan, voor myn part hebi en ik behond de millioenen." Wordt vervolgd)-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2