volgende uitknipsel uit een der Duit- sche tijdschriften. Noord-Amerika klaagt over een sprinkhanenplaag, Australië heeft de konjjnenplaag en Florida zacht na onder ten.... bloemenplaag.Zooals men tenminste van daar bericht, woekert daar een soort hyacinthen, dat alle stroomen dreigt te" versperren. Het bijzondere ras der HyacintheD, waar hier sprake van is, teelt zoo welig voort, (lat een enkele plant voldoende zou zyn om den geheelen Atlanti- schen Oceaan in een paar jaar te bedekken, wanneer deze in plaats van zout, zoet stilstaand water be vatte. In het bijzonder heeft de St. Johns River vee! van deze plaag te lijden, en een fotografische opname toont een door ophooping dezer hyacinth gevormde blokkade, die zich by Palatka over den geheelen oever heeft voortgeplant. Slechts met de grootste moeite werken zich de stoombooten er door heen, en hoe lang deze de vaart nog zouden kunnen voortzetten, is slechts een vraag des tijds, daar hunne schroefbladen vervuilen en hare be wegingen bijna geheel door de enorme massa planten worden belemmerd. Op zich zelf is de bloem zeer mooi en de aanblik waardoor een onafzien bare plas water als in den praehtig- sten bloementuin is herschapen, is bepaald overweldigend. Zeer eigenaardig drijven de planten daar zij niet in den bodem vastwor- telen, los op de oppervlakte van het water en worden door wind en stroo ming heen en weer geslingerd. Het bijzondere soort van hyacin then, waar hiervan sprake is, is ïn Venezuela inleimseh. Voor vyf jaren ontving de heer V F. Fuller. t.e Edgewater in Florida oen pakje zaad, en wierp dit in een vijver, in ongeloofelijk korten tijd vulden de bloemen bare beddiug zoo danig. dat ze nergens anders meer voor" te gebruiken was. Snel besloten, trok de bezitter de planten uit en wierp ze. om zich er van te ontdoen, in de St. Johns River. Daar vermeerderden zij zich op ge- heel ongehoorde wijze. Ze hebben aan de visscberjj en andere bedrijven een enorme schade toegebracht slechts het vee schijnt op de planten, als voedsel, zeer gesteld, en derhalve pleiten de meeste boeren voor haar behoud. Daar de plant ook in andere wa teren iler Staten schijnt voort te woekeren, is aan het Congres een petitie gericht, om bet euvel nog te rechter tijd door gepaste middelen, die wel is waar groote geldelyke offers zullen eischeu, te keeren. Het klimaat in Florida is voor het voortwoekeren der plant zeer gunstig en de langzame loop der rivieren draagt het hare daartoe bij. Een snelle strooming zou de hyaciuthen spoedig genoeg naar zee dryven. Een plan, de plaag meester te worden, bestaat nu daarin, de bloe men met haken vande opper v lakte van het water weg te trekken en ze dan met zware walzen tot een brij te stam pen. Een ander idéé stelt voor versper ringen over den stroom te leggen,de planten te verzamelen en ze dan te verbranden. Weekb. v. Bloemb. Natuurlijke historievan het schaap. Het geslachtsregister van het schaap klimt uiet ver genoeg op, om zijne herkomst te kannen constateeren. Dit schijnt echter vast te staan, dat een schaap niet altijd een schaap was, zooals het onze, maar dat het een stamvader heeft, die zyn nakroost niet meer zou kennen. Reeds de onden hielden het voor een basterd van de geit met den moeflon, een dier, dat in vroeger tijd over ge heel zuidelijk Europa was verspreid, maar thans nog alleen op Sardinië en Corsica wordt aangetroffen, terwijl anderen meenen, dat een schaap is gesproten uit eene argali, onder wel ken naam verscheidene soorten van wiidö Aziatische schapen bekend zyn. De wyze, die in deze de waarheid zal vinden, moet stellig nog geboren worden, wat trouwens uiet. zoo bijzon der is te betreuren. Het is genoeg, te weten, dat het schaap niet van ge slacht tot geslacht een schaap is ge weest en in zyue huidige gedaante onmogelijk deel kan uitgemaakt heb- beu der bevolking van de arke Noachs. De grootste verandering, die het in den loop der eeuwen onderging zit wel in de stoflage van zyn „rok," die voorheen mot. haar en thans met wol is bekleed. Eveneens is de kleur zeer veranderd zijn stamvader was bruin of geelachtig van kleur, terwijl het tegenwoordig schaap in den regel wit is en slechls by uitzondering een an dere kleur heeft. Indien het van den moeflon afstamt, is het in een ander opzicht bepaald gedemoraliseerdter wijl gene als zeer scherpzinnig be kend stond, is het intellecc van zyn nakomeling tot een bedroevend laag peil gedaald. Een varken en eene koe. die toch ook de wijsheid niet. in pacht, hebben, zyn er nog „pieten" by. Het schaap behoort tot de orde dei- herkauwende dieren, waarom zyn mond nooit stilstaat en dezelfde beweging maakt als dien van een „pruimer" of van een tandeloos oudje. Dat die eigenaardigheid het voorkomen zoo van den een als van de anderen iets sierlijks by zet. zal niemand beweren. Verder behoort het schaap tot dege- hoorndeu onder de herkauwers, al moge liet ook waar zyn. dat er in ons land zeer weinig schapen met hoornen voorkomen. Het is goed in gezien van moeder Natuur, om aan deze hare kiuderen het genoemde nuttige wapen slechts by uitzonde ring ter beschikking te stellen. Het zou hun niet kleedeu, daar hun uiter lijk een onmiskenbaren tegenzin ver raadt in alles wat naar verzet zweemt; het geleek een onnoozel mannetje in oorlogsrusting. Onder de wyfjes of ooien wordt het wapen byna niet aan getroffen, maar wel onder de man netjes of rammen, aan welke het evenwel toch geen krijgshaftig voor komen vermag te geven. Dit neemt niet weg, dat deze er wel eens ge bruik van maken, al was het alleen maar, om elkander te bestrijden, als „de liefde", die ook in de schapen- wereld iets van haar machtigen in vloed doet gevoelen, in het spel komt. Zelfs tegen andere vyauden durvon ze er zich mee verzettende vorm der horens, die in de richting van vóór naar achter zyn saamgodrukt en in elkander zyn gedraaid als de krullen eener boerin, maakt echter, dat ze er weinig mee kunnen uit richten. De gelaatshoek van het schaap is zeer klein en wijst bij de menschen op idioti-mc, waar het ook bij bet schaap veel van weg heeft. Stomp zinnigheid is allen schapen eigen. ïk weet niet, of Carré zich ooit aan de schapendressuur heeft gewaagd, zoo ja, dan zal hij menigen zucht hebben geslaakt by de tallooze herhaling der „leerstof", die door't „dikkevel" zijner élèves niet kon heenboren. Een schaaps kop wyst niet op een gezond ver stand en wie onder ons zich een schaapskop hoort betitelen, accepteert dat niet als een eereuaam, teuzy bij inderdaad een dubbelen schaapskop ware. Niet de vorm van den kop alleen, maar ook de oogen, de „spie gels der ziel" zeggen het, dat meneer's bovenkamer slecht is gemeubileerd. Die domheid gaat gepaard met eene groote mate van goedheid, echt schaap achtige goedheid, een trek, die by nagenoeg alle exemplaren voorkomt en zich slechts hoogst zeiden ver loochent. Beide eigenschappen vereenigd geven hem zóo weinig verweerkraeht dat zyn ras, wanneer het aan zich zelven werd overgelaten, niet als dat van andere huisdieren tot denwiiden staat terugkeeren, maar naar alle waar schyn 1 ykbéid uitsterven zou. Het schaap wordt m gevangen schap geboren en blyt't daarin zijn gansche leven, dat zoo wat van tien tot twaalf jaren duurt, als de hand des slagers dien levensduur niet ge welddadig verkort. Het is zelden cel lulair gevangene, maar zit „in ge meenschap", met kudden van der tig tot honderd en nog meer worden ze door den herder of scheper des nachts bij elkaar gestuwd, om te be wijzen, dat er veel makke schapen in een hok gaan, en van den vroegen ochtendstond tot aan zonsondergang- trekken ze er ouder zyn geleide op uit, om velddienst te gaan doen, on der commando vau den herder en diens adjudant, den hond; met hun beiden houden ze de grootste kudde in bedwang. Dat gaat zoo den gan- schen zomer door, zoodat dan de schapen een best leventje hebben, zoo onbezorgd als vroolijk Fransje. Den kost hebben zo voor het eten, vooral omdat ze met eene kleinigheid tevreden zyn. Den nacht brengen ze heel gezellig in eene kooi door, waar bij ze telkens hun bè-bè laten hooren in andere landen komt wel eens een wolf in eene schaapskooi eene visite maken, wat voor de rechtmatige be woners minder aangenaam is, omdat ze met genoemd heerschap op voet van oorlog leven, ten minste van den kant van den wolf. Hier hoort men nimmer van deze bezoeken, daar de weinige represen tanten dier achtenswaardige familie met onverbreekbare banden aan Am sterdam en Rotterdam verbonden zijn. Komen zy al eens in -sc/iaap.skleede- ren voor den dag, dan is het in het rijk der taal, daar de wolf meer met een sehapenèouty'e dan met een seha- penvacht op heeft, en volstrekt geen kunstmiddeltjes gebruikt, om tot eene audiëntie in het schapen ver bi yf te worden toegelaten. Het schaap is bijzonder volgzaam; als één schaap over de brug is. vol gen de anderen van zelf. In het voorjaar scheert de herder de schapen, maar altyd naar dat ze wel hebben, waarbij nooit de waar heid van het spreekwoord blijkt„Hoe meer geschreeuw, hoe minder wol." want liet schaap verzet zich niet, noch door tegenstribbelen, noch door schreeuwen of blaten. Het laat. maai' met zich sollen en eet alles voor zoete koek op. Als het pas is geschoren, staat het op koude voorjaarsdagen precies te rillen als iemand, die te vroeg zyn winterplunje naar den zolder heeft gebrachtmaar spoedig verandert dit en uit de gekortwiekte zyne blijd schap door een welgemoed bè-bè. Eens breekt de tijd aan, dat hem de wol met vel en al over de ooren wordt gehaald, wat hem echter vol strekt niet hindert, daar men hem eerst voor altijd „gevoelloos" heeft gemaakt. Zyn winterpak dient dan den raenseh tot verwarming, terwijl zyn vleesch den liefhebbers tot spijs verstrekt. CTel, De persoon, die een Engelsche dame mevr. Brucke in een tunnel by Men- tone in een spoorrytuig heeft willen worgen en haar toen uit den wagen heeft geworpen, is reeds gevat. Mevr. B. wist zijn signalement nauwkeurig op te geven, zoodat de politie hem kon opsporen. Hij is een Zweed, Ericson genaamd. Een pers-duel met doode- lijken afloop. Ten gevolge van een polemiek heeft tusschen den leider der sociaal-demo cratische party in de Iïaliaanscbe Kamer, den heer Gavalotti en den afgevaardigde Macola, directeur van de Gezeia dï Venezia te Rome, een tweegevecht plaats gehad. De heer Gavalotti werd gedood. Vervolg Stadsnieuws De zuivelconsulent voor Noord- Holland. de heer W. Keestra zal Vrijdag den 18en dezer eene lezing houden over Melk voor de afd. Haar lem en Omstreken van de Holl. My. van Landbouw. De 5e Maart werd onder de typo grafen hier ter stede met. eenige spanning le gemoet gezien. Verschei dene patroons hadden verklaard op dezen datum de voorgestelde loonre geling te zullen invoeren, mits eenige andere patroons bij name genoemd, niet achter bleven bd hetzelfde deden. Dit beroep van den eenen patroon op den anderen, heeft ten slotte ten ge volge gehad, dat geen enkele patroou waar de regeling nog niet bestaat, den oden Maart aan den wensch der gezellen gehoor gegeven heeft. Naar wy vernemen heeft, deze hou- din der patroons een hoogst pijnlijken indruk gemaakt op de gezellen. De gezellen hopen nog, dat in de heden avond te houden patroonsvergadering de meeste werkgevers zullen beslis sen over te gaan tot den maatregel, welke voor hen van zoo groot belang is. Hedenmorgen arriveerde alhier met den trein van 11.15 uit's Gravehhage de Minister van Binnenl. Zaken, de heer Mr. H. Goeman Borgesius, ver gezeld door de heeren J. F. W. Con rad. voorzitter van den Raad van di recteuren der Maatschappij tot be vordering der Nijverheid J br. Victor de Stuers, referendaris by de af deeling, Kunsten en Wetenschappen aan het departement van Binnenlandsche Za ken en W. P. Groeneveld, voorzitter van Directeuren van 't Koloniaal Museum, alhier ten einde een bezoek te brengen aan het Museum,het nieuwe Laboratorium eu het uieuwe gebouw voor de Westindische afdeeling. Bij aankomst in den Hout werd Z.Exc. opgewacht door de heeren F. van Eeden, directeur van het Kolo niaal Museum, jbr. Ch. F.van de Poll, S. J. Graaf van Limburg Stiruin, G. L. van Lennep, allen Directeuren van Nijverheid, alsmede door de hee ren F. M. baron van Lijnden, Dr. M. Greshoff, scheikundige; E. A. von Saher. conservator aan het. museum van Kunstnijverheid en H. Veen, entomoloog aan het Koloniaal museum. Na met veel belangstelling bet museum bezichtigd te hebben, zette Z. Exc. zich van 1 tot 2 uur aan de hem door de directeuren aangeboden lunch, die geleverd was door het. Bron- gebouw, om vervolgens nog van 2 tot 3 uur de School voor Kunstnijver heid te bezoeken, waarna de minister vertrok, om, na een kort bezoek aan de Vleeschhal, met den trein van 3.28 naar de residentie terug te keeren. De tram van Alkmaar, die om tien uur te Velsen moet arriveeren is in laatstgenoemde plaats uit de rails geraakt, waardoor zij een uur te laat in Haarlem arriveerde. Naai wij vernemen heeft het H.H. M.M. de 'Koningin en de Koningin- Regentes behaagd, een bedrag van f 250,— te schenken voor de uitbrei ding der gestichten „Bethesda* en „Sarepta" voor lyderessen aan val lende ziekten bier ter stede. Reeds sedert geruimen tyd doet zich behoefte gevoelen aan eene uit breiding. daar de beschikbare ruimte in vele opzichten te beknopt is. Men stelt er zich voor, indien zulks mogelijk blijkt, wat de geldmiddelen betreft, bij té bouwen een zusterkamer. een ruimere eetzaal voor de patiënten, een ziekenzaal en een spreekkamer. Bovendien zijn eenige veranderingen noodzakelijk. Volgens het laatst ver schenen nummer van het „Diako- naat" was reeds voor den nieuwen bouw een bedrag by een van ruim f 6000, doch deze som is nu. naar men ons uit goede bron meldt, sedert dien tyd reeds aanmerkelijk toege nomen. Zaterdagnacht te half twee ver voegde zich de adjunct-inspecteur van politie Van der Laan by den admi nistrateur der sociëteit Vereeniging, om te vragen wat er op de boven zaal, waar hy nog licht zag, te doen was. Het. antwoord was, dat de ver eeniging voor spoorwegambtenaren daar een feestelijke, huishoudelijke bijeenkomst hield voor hare leden en geïntroduceerden. Zondagmiddag nu: kwam de adjunct-inspecteur weder terug en maakte tegen het Bestuur der sociëteit proces-verbaal op, omdat aan de politie geen toestemming tot: het houden van die bijeenkomst was' gevraagd. Dit motief heeft het Societeitsbe- stuur des te meer verwonderd, omdat in al de jaren dat de sociëteit bestaat nimmer voor een bijeenkomst als de hier bedoelde, de toestemming der politie is gevraagd. Die toestemming is dan ook ouzés inziens volkomen overbodig in gevallen als die het hier geldt, namelyk een besloten gezel schap, dat wel introduceert, maar van zijne introducés geenerlei betaling vraagt, ja zelfs die introductie zóo beperkt, dat het uitdrukkelijk op zyn programma's vermeldt „lutroductiekaarten zijn tot. een „beperkt aantal op schriftelijke aan- vraag, met vermelding van naam en „woonplaats en behoudens goedkeu- ring van het Bestuurverkryg- „baar bij den secretaris." Duidelijker kan niet blijken, dat hier geen sprake was van een ver gadering, zy het dan ook een feestelijke, die op eenigerlei wyze toegankelijk kon zyn voor het publiek. Met groote nauwgezetheid wordt altijd door het Societeitsbestuur politie-vergunning gevraagd voor alles, waartoe het pu bliek in de zalen der sociëteit tegen betaling toegaDg heeft, maar voor bijeenkomsten als die der spoorweg ambtenaren is nimmer permissie ge vraagd, omdat het bestuur overtuigd is, dat die daarvoor niet noodig was. Het optreden van de politie in den laatsten tyd is vol verrassingen. Pas hebben we hel drama van dennood- ingang aau den schouwburg zien be ginnen, of daar volgt dit curieus©; proces-verbaal. Met belangstelling zien we de volgende surprise tege moet. lntusschen is het voor de be trokkenen aangenaam te weten, dat ten slotte niet de politie vonnis velt. maar de kantonrechter, van wiens ruime inzichten zy dikwijls kennis hebben kunnen nemen. Wat wy cursiveeren staat op het programma vet gedrukt. Red. De Afd. Haarlem van de Nederl. Onderw. Prop. Club voor drankbe strijding hield Zaterdagavond eene buitengewone vergadering in 't gebouw Volksbelang. Tot deze vergadering waren uitgenoodigd de leerlingen der Kweek- en Normaalscholen alhier, waar de heer van der Woude uit Amsterdam hun een en ander mede deelde uit het drankvraagstuk. Hy wees hen op de booge beteekenis, die de oplossing van dit vraagstuk heeft voor de samenleving; op de veranderde denkwijze van het denkend publiek ten opzichte van dronkaards en ge heelonthouders. Onderzoekingen van den alcohol toch hebben geleerd, dat alcohol een vergif is, dat zeer scha delijk inwerkt óp ons celweefsel en denkinhoud der cellen. "Vooralhebben dat ingezien de meer dan 30 Engel sche Levensverzekering maatschap pijen die spreker kende, die alle voor geheelonthouders een veel lagere pre mie stellen, dan voor zeer matige drinkers. Vergelijkingen tusschen ont houders eu niet onthouders d. w. z. zeer. zeer matigen) hebben bun ge leerd. dat de ziekte- en sterftekans der eersten 3 a 3lj2 maal geringer is dan der laatsten. De grootste uiting van het alcoholisme zien we echter als we ons ocg richten op de zedelijke toerekenbaarheid. Onderzoekingen van een Berlijnsch dokter brachten aan het licht, dat 41 pCt. der Bcrlynsche gevangenen in de gevangenis zaten tengevolge van hef gebruik van sterken drank, terwijl 10 pCt. van deze 41 pCt. be hoorden tot de zeer matige drinkers. Niet alleen moeten we medelijden hebben met den dronkaard zelf, maar nog veel meer met zyn kinderen. De groote Amerikaaasehe neuroloog dr. Mezau toch zegt: „de dagelyksche borrel is het uitgangspunt vau ze nuwziekten. „En waar nu wy onder wijzers onze leerlingen niet alleen heb ben om hun wat rekenen, lezen, enz te leeren, maar vooral ook om er ge lukkige menschen van te makeo, dient de onderwijzer in de eerste plaats den strijd aan te binden tegen den alcohol, want zoolang deze nog zoo'n grooten invlGed uitoefent als tegenwoordig, is er geen sprake vau, dat we onze leerlingen in die mate gelukkig kunnen maken, als we wel zouden wenschen. Na afloop zijner rede liet de spre ker ceuige platen zien (reproducties van teekeningen uit een paar weten schappelijke werken), waarop de schadelijke werking van alcohol op maag, lever, hart, nieren en hersenen duidelijk zichtbaar was. Bij het de bat, dat zich bepaalde tot een paar vragen, vond spr. nog gelegenheid te wijzen op de scholierenclubs te Am sterdam en Nijmegen. Op de heden alhier gehouden paar denmarkt wareti aangevoerd 245 paar den; de prijzen liepen van f300 tot f60. Meest allen werkpaarden van In- laudsch ras. De handel matig. Woensdag a.s. vergadert de kies- vereeniging „Vooruitgang" tot be handeling der rekening van den Penningmeester over 1897 en tot verkiezing van een candidaat voor de Kamer van Koophandel. Beverwijk. Tot burgemeester der gemeenten "Beverwijk en Wyk aan Zee en Duin is by kon. besluit benoemd de heer jhr. J. C. W. Strick van Linscboten. 'die gelijktijdig eervol ontslag heeft gekregen als burgemeester der ge meente Texel. R o 1 o n ii n. Atjeh. In eene correspondentie uit Kota- Radja dd. 26 Januari aan de Deli-Cl. wordt de volgende beschrijving gege ven van een tocht in de XXII Moe- kims: Als uitgangspunt vau den tocht was genomen Selimoen, de verst voor uitgeschoven post in de XXII Moe- kims; er zouden aan deeluemen 4 comp. inf. uit Kota-Radja en '2 comp. inf. uit Selimoen; de beschikbare marechaussee (pk m. 120 man); 2 pelotons cavalerie, 1 detachement genietroepen, 1 sectie berg-artiïlerie eu een trein bestaande uit dwang arbeiders en ingehuurde Chineesehe koelies. Er waren in Seiiraoen berichten ingekomen dat Toekoe Oemar met een 1000 man sterke beude in het dal van de Atjeh-rivier naby Djantoi zou zitten en van plan was naarPedir door te trekken: wel werd aan de juiste getalsterkte des vijands getwij feld en do beodo op hoogstens 300 man geschat, maar vry zeker waren de berichten, dat hy zich in die stre ken ophield. In verband met die tijdingen zou op den 20en Jan. in 2 colonnes gea geerd worden, de eerste langs den rechteroever der Atjeh-rivier, be slaande uit do marechaussee en 2 comp. uit Selimoen onder bevel van den luik-kol. Moorrees, die de op dracht kreeg het gebergte schoon te vegen en de linkerflank van de boofd- colonne te dekken. De 2e colonne, bestaande uit de cavalerie, de 4de comp. inf. de sectie berg-artillerio en de genietroepen, zou op den linkeroever ageeren en den vyand uit het voorgelegen heuvel- terrein verdrijven. Aan beide colonnes werd eene am bulance toegevoegd; de troepen op din linkerover stonden onder bevel van den colonne-commandant (luit.- kol. Krull), torwyl de inf. gecom mandeerd werd door den majoor de Jongh. De trein bleef by de hoofd- colonne, torwyl l comp. inf. aange wezen werd als dekking. Ik zal voor het gemak nu maar de colonnes linker (Moorrees) en rechter (Krull) noemen. De linkercolouue marcheerde om 5 uur, de rechtercoloune om 6 uur 's morgens af; bij de liüker waren de marechaussee voorhoede, by de rechter verkende de cavalerie het terrein vooruit zelfstandig, gevolgd door een infanterie-voorhoede; de colonnes zouden zooveel mogelijk ver band met elkaar houden. Het eerste gedeelte van den weg werd zonder vuur te ontvangen afge legd, bij het beklimmen van de heu vels kreeg de linkercolonne tegen half 9 vuur, hetgeen door het bezetten van domineerende hoogten wel vry spoe dig tot bedaren wórd gebracht, doch haar 2 lichtgewonden bezorgde. Het was oen aardig gezicht de marechaus see en de infanterie op de steile hoogte te zien kruipen, want ook dien dag was het zeer warm en het be klimmen van al die hellingen, het da len door ravijnen en het doorwaden van stroompjes kostte menig zweet droppeltje. Inmiddels was tegen half tien de cavalerie van de recbtercolonne ook in vuur gekomengelukkig be zorgde dit baar geene gewonden. De vyand duidelijk "waar te nemen tot- eene sterkte van pl.m. 100 man, was geheel in het zwart gekleed, zoodat zélfs enkele oogen blik ken getwijfeld werd, of wij misschien ook op onze eigen soldaatjes van de linkercolonne schoten. Zeer spoedig rukte de infan terie op en beantwoordde het vuur, terwyl eene compagnie den last kreeg eene omtrek king te maken om den vyand te verdrijven. De artillerie deed een paar worpen, waarvan de uit- werking niet kon worden waargeno men, door het met alang-aiang be groeide terrein. De rechtercolonne kreeg by het ge vecht 3 gewonden, meest zwaar, en rukte vooruit om den vijand die spoe dig aftrok, te vervolgeu. Tegen 12 uur was het gevecht afgeloopen en zag men op grooten afstand den vyand aftrekken, zoo vlug dat van vervol gen verder geen "sprake kou zijn. Nadat, de voorliggende heuveltoppen doorzocht waren, besloot de colonne- commandant hel bivak te doen be trekkon in de buurt van de kampong Djantoi, waar alle troepen, ook de iinkercolonne, tegen 7 uur vereenigd waren. Eene comp. infanterie bivakeerde op de heuvels om het bivak, om dit te beschermen tegen vuur van den vyand. In korten tyd waren de bivak vuren ontstoken en tegen 10 uur was het eten en de koffie voor den troep gereed, zoodat kort daarop alles, be halve de wachten van elke comp. in zoete rust verkeerde. Den volgenden morgen, 20 Januari, was het al weer vroeg dag. Tot nu toe was de colonne in bekend terrein geweest, maar nu zou de marsch plaats hebben in een land. dat vroeger nooit door ons bezocht was. Om 7 uur marcheerde alles in éene colonne af, met de cavalerie en de marechaussee als voorhoede en een compagnie als achterhoede en dekking van den trein. Er zou dien dag gemarcheerd wor den naar Pantja aau de Selimoeu- rivierhet zou een vermoeiende marsch zyn, omdat de waterscheiding van do Atjeh- en Selimoen-rivier moest worden overgetrokken en men uit de verte reeds kon zien, dat er menig heuveltje te beklimmen zou zijn Wordt Vervolg. ISGEZaMOEH. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. 'i Aan aUe Vrouwen in den handel. De rubriek-commissie voor „Han del" van de Nationale Tentoousteiling van Vrouwenarbeid, verzoekt aan alle Nederlandsche vrouwen die in directe verbinding staan met den handel, haar adres, met eenige aanwijzing van het bedrijf, te willen opgeven. Bedoeld worden 1. Vrouwen die aau het hoofd staan van een handelszaak en gros of détail en deze voor eigen rekening drijven. 2. Vrouwen die, bij wyze van com missiehandel, of het houden van depot, verkoopen voor rekeuing van een ander. 3. Vrouwen die commissies opnemen, uit te voeren door den fabrikant of groothandelaar (agentessen). Uwe medewerking zal door onze commissie ten zeerste op prijs wor den gesteld. Het geldt hier niet alleen de belangen onzer tentoonstelling,maar zeker ook die van uwe zaak, meer dere bekendheid zal deze altyd ten goede komen. Met aandrang verzoeken wy u, uwe opgave voor 15 Maart te willen zen den aan een der onderstaande adres sen. Mej. S. GROSHANS, secr. v. d. comm. te Scheveningen, (voor de prov. Noord- en Zuid-Holland en Zeeland). Mevr. MOEREL—Rbens te Breda, Cathar.straat, (voor de prov. Noord- Brabant). Mej. NOORDUIN, Nijmegen, Spoor straat 32, (voor de prov. Utrecht, Gelderland en Limburg). Mej. G. RöMELINGH, commissie lid te Groningen, (voor Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel). 5 Maart 1898. Mijnheer Fidelio. Heden is het twaalf en een halfjaar geleden, dat ik een huis huurde op de Bakenessergracht, ik heb daar sedert gewoond eu zeer tot myn genoegen. Nu en dan las ik eene of andere aan merking op die gracht in uw courant, en zweeg daarop, maar juist heden vind ik in uw Zaterdagavond-praatje zooveel leelyks over de Bakenes, dat ik uit myn tent kom om u openlijk tegen te spi eken. Ja! soms stinkt het, maar nooit voor dat het éérst stinkt op de Nieuwe Gracht en aan de Houtbrug. Ik verzeker U, dat ik met oordeel des onderscheids over stank kan schrij ven, want ik heb gewoond in Canton, Emoi. en Peking." De scheepvaartbeweging, door zoo bespot, is van zeer veel beteeke nis, ten eerste de vloot van schepen, met zwarte diamanten bevracht, van Honing en van Yan Breemen eu van Van Staveren en van de Wit, dan de schepen en stoombooten met meel en graan voor de broodfabriek en voor den Heer Conijn en wat is niet liet vervoer per schip voor de HH. Beccari en de Raay Gisieren lag er nog een stoomboot. En Gij wilt die gracht derapen eu er een horreur van maken, als de gedempte Kraaijeuhorstergracht Burgemeester Jordens heeft het zijne gedaan om die buurt een beter aanzien te geven en heeft haar verdoopt in Nassau laan. maar wat heeft het uit gewerkt? Niets. Het schilderachtige, artistieke van de Bakenesser gracht wilt gij ver storen door het water te doen ver dwijnen, de gracht, waar Wouwer mans woonde en schilderde, wilt gü dempen Neen Fidelio, daar zal ik met kracht legen opkomen en ik zal myn steun vinden by velen, die bolaug hebben by do scheepvaartbeweging. Moet liet waarlyk schoone ouder- wetsche geheet veravvyneu, dat mogen de goden en de gemeenteraad ver- hoedón Dankzeggend voor de plaatsing Een bewoner der Bakenesser gracht. Haablbm, 8 Maart '98 Mijnheer de Redacteur Gaarne wenschte ondergeteekende deze regels in UEd. veelgelezen dag blad geplaatst te zien. Bij voor baal UEd. dankzeggende voor de hem vergunde plaatsruimte. De ondergeteekende een inwoner der Spaarnwouderstraat was verheugd Zaterdag jl. in uw dagblad een inge zonden stuk te mogen lezen van een inwoner dier zelfde straat, die zyn medebewoners aanspoort tot het vor men eener commissie ter versiering dier straat voor de a.s. Kroningsfees ten. Zouden wy Spaarnwouderstra- ters achterwege durvon blijven bij andere straten Wy die in dezelfde straat, wonen waar eens een Kenau Simons Hasselaar woonde Het ant woord klinke natuurlijk beslist neen: Laten wy ons dus vcreenigen tot vorming eener commissie en onze mede stadgenooten toonen dat er nog nakomelingschap bestaat van onze vroegere straatbewoners. II. YELTHUIJSEN. VERVOLG ^BEURSTIJDINGEN. Naar men verneemt, is door de po litie te Amsterdam proces-verbaal opgemaakt tegen den man, door wiens onvoorzichtigheid de noodlottige brand in de le Jan Steeostraat aldaar is ontstaan. De zaak is thans in handen der justitie. TELEGRAMMEN, Uit Oost-Azië. YOKOHAMA, 7 Maart. (R. O.) Er is een wijziging gekomen in de samen stelling van het Koreaansche Kabi net; de minister van buitenlaudschc zaken is vervangen. Het Japansche eskader is over verschillende havens verdeeld. De Russen in China. LONDEN, 7 Maart. iR. O. Naai de Times uit Peking verneemt, heeft Rusland aan de Chineesehe regeering gevraagd den afstand van alle souve- reine rechten over Port-Athur en Taliën Wan. voor denzelfden tyd eu onder dezelfde voorwaarden, als waar onder Duitschland Liau-tchau heeft verkregen, en eveneens het recht tot het aanleggen van een spoorweg van Petuna naar Mockden en Port-Arthur.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3