NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD. «Sa Jaar-gomjj. Woens^ao 9 Klaart IS38, No 4506 AJBOisnsnBiiwEEnsrrsFH/ij'S: Yoor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsbladvoor Haarlem, per 3 maanden0.80 de omstreken en franco per post0.87% A TTV'FI'Ft' .nr-m-KnTW-Hi-KT- Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Go. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenties en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Ad ver ten tier, van 15 regels f 0,75; elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Bloem endaal, Sandpoort en Schoten, P. v., d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol Velsen, W. J. RUU TER Beverwijk, J. HOORNS; HiUegomAR1E HOPMAN, Molenstraat SpaarndamC. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Oïïeo Agenten. Aan Haarlem''s Dagblad zyn de irolgende vaste Agenten verbonden Voor het kwartier Amsterdainsche 'oort C. VINK, A. L. Dysermckstr. 1? Yoor het Rozenpriëel K. VOS, Rozenpriëelstraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqstraat 136. Advertentiën worden zonder ver- oogiiig van pry's door hen aangeno- ien. terwijl ook voor Abonnementen p de Courant door hen wordt zorg Jlrageu. Hoof dkantoor Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever Poiitiek Overzichl. Beweerd is, dat de moeielykheden assehen Spanje en de Vereonigde Maten een dreigend aanzien hadden enomen. nadat. Spanje van de regee- ing te Washington had geëischt, dat jj den Amerikaanschen consul-gene- aal te Havana, Lee, zou terugroe- eu, aan weikeu eisch de Vereonigde itaten nooit zouden voldoen. Er is nu gebleken, dat deze eisch leciits den vorm had van een een- oudig voorstel, dat bovendien door ipaDje onmiddellijk is ingetrokken, adat gebleken is, dat het te Was- ingtou niet vriendelijk werd ont togen. Het zou anders niet kwaad (ja geweest als Lee van het tooneel ao dezen politieken strijd ware ver venen, daar hy een werkzaam aan- sel beeft gehad in het opstoken tegen jiauje. Wyst das bovenstaand bericht op ene vermindering van de kans op jrlog, toch worden in de Vereenigde Itaten voortdurend krachtig de ver- eermiddelen in gereedheid gebracht d ontwikkeld. Na een conferentie in het Witte luis te Washington, waarbij ver sheiden voorname leden van het DDgres tegenwoordig waren, heeft 6 voorzitter van de commissie voor e kredieten by het Huis van Afge- lardigden een wetsontwerp ingediend- rekkende om 50 millioen dollar ter sschikking van de regeering testel- u ten behoeve van de verdediging 68 lands. Het ontwerp is weer naar 9 commissie verwezen. In het Engelschc Lagerhuis ver- laarde Chamberlain Maandag dat 8 geen voorstellen kan doen ten inzien van West-Indië, omdat de geering onderhandelt met de Ver enigde Staten en Canada aangaande Brdragen van wederkeerigheid. Voor- Jt die onderhandelingen afgeloopen jn. en de wetgevende lichamen van e Vereenigde Staten en Canada de erdragen hebben goedgekeurd, is mogelijk na te gaan, in welke po- West-Indië zal verkeeren. Zooals gemeld is heeft in Oosten rijk het ministerie-von Gautsch plaats gemaakt voor het ministerie-Thun- Hohenstein. In dezen tijd van groote spanning tusschen Czechen en Duit- schers is ongetwijfeld in graaf Thun eene goede keuze gedaan, daar hy goed als middelman "kan optreden. Tot aan zyn 30ste jaar heeft by gediend by de dragonders, het laatst als luitenant-koloneldaarna werd hij afgevaardigde in den Boheemscben Landdag en deu Rijksraad, waar by steeds krachtig optrad voor de rech ten der Czechen, ofschoon by zelf slechts gebroken Czecbisch sprak en deze taal eerst had aaugeleerd tijdens zyn gouverneurschap van Bobemen. In een merkwaardige redevoering van 5 October 1S88 zei hy: „Mogen de zalving en de kroning met de kroon van den Heiligen Wenzel de banden nog inniger maken, welke den beminden hecrscber verbinden met zijn trouwe volk". Een jaar later, 7 October 1889, ti ad hij op als stadhouder van Bohe- men, doch hy voldeed zoo weinig aan de verwachtingen der Jong-Czechen, dat graaf Badeni zich eindelijk ge noodzaakt zag hem op te offeren. Sedert ging hy echter iu Weenen zoowel als in Parijs door voor de „ko mende man," heeft hy getracht de Jong-Czechen weer tot vrienden te maken doch het wantrouwen moet nog niet geheel geweken zyn. Het zal nu moeten blijken, of hy beter slaagt dan baron Gautsch, om Duitsehers en Czechen tot eenstem migheid to brengen. De Duitsche Reichs-Avzeiger meldt, dat de onderhandelingen die de Duit sche gezant in Peking met de Chi- neesche regeering heeft gevoerd, ten einde zijn. Het verdrag, dat ook de aan Duitschland toegestane oecono- mische tegemoetkomingen behelst, is den 6en dezer door beide partyen geteekend. STABSBHEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem 8 Maart 1898. Tramzaken. Commissarissen en Directeur van de Haarlemsche Tram betreuren het, dat concessie voor de ceintuurbaan is gegeven in dezelfde vergadering, waarin het rapport van de speciale Commissie is aangenomen en wy^en er op, dat deze ceintuurbaan aan bare bestaande lyn zoowel de passagiers Holi. Spoor, Noord-Zuidholl. Stoom tram als die van den Kleinen Hout weg, Veerstraat, Groote Markt. KI. Houtstraat, gedeelte Hazepaterslaan, Florapark en Wagenweg zal ontne men. In afwyking van de speciale tram commissie, die het Ver wuift als cen traalpunt van de stad beschouwt, wijzen adressanten er op, dat de Groote Markt feitelyk van de ge meente het midden is. Vandaar dat adressanten aan den Raad concessie vroegen voor de zylyn naar den Zyl- weg, wat'geweigerd werd, omdat de j Raad die lyn alleen wilde verleenen, j wanneer tevens do verplichting werd aangenomen tot doortrekking der lyn van de Groote Markt naar de Am- sterdamsche Poort. Om hieraan te voldoen richtten adressanten indertijd aan den Raad een nieuw adres, waarin doortrekking van de lijn naar de Amsterdamsche Poort werd verzocht. Met verbazing lazen adressanten dan ook in het rap port van de tramcommissie van 15 Januari, dat aan dit verzoek geen ge volg kon worden gegeven, omdat de Damstraat door dc rails der electri- sche ceintuurbaan zal worden inge nomen. Hieromtrent merkeu adressanten op, dat zij niet beweerd hebben, dat de lyn naar de Amst. Poort juist door de Damstraat zou moeten loopendat adressanten bereid zijn over de ge heele lyD smal spoor aan te leggen, zoodat de electrische tram gebruik zou kunnen maken van hare rails. Mocht de Raad bezwaar hebben de paardentram door de tweede Zijlstraat ie leggen, dan willen adressanten hun weg voor dit gedeelte langs de Zijl vest, Raaks en Ged. Oude Gracht leggen. Uitbreiding van de lijn naarOver- veon is zeer wel mogelijk, omdat de weg tot daar volkomen vlak loopten by doortrekking tot Bloemondaal de moeilijkheden zeer goed door een tweespan kunnen worden overwon nen. De eigenaars van den weg al daar zullen een paardentram boven een electrische tram verkiezen. Behalve deze tram-aanvrage is nog ingekomen een verzoek van de heeren Van den Arend en Van der Steur, om de hun verleende concessie te bepalen op 50 jaar. De tram commissie stelt voor den termyu te bepalen tot 1935, das on geveer 37 jaar. De Vereeniging van drukkerspa-- troons te Haarlem heeft zich Maan dagavond geconstitueerd. In het regle ment staat als art. I te lezen, dat het doel der vereeniging is het bevorderen van verbeteringen van den toestand in het drukkersbedrijf te Haarlem. Als leden kunnen alleen worden aangenomen patroons van boek- eu steendrnkkerijen te Haarlem en in de aangrenzende gemeenten. Als patroons worden beschouwd, in den zin van art. 3 van de Wet op de Kamers van Arbeid, zy die minstens één knecht hebben, die bo ven de 20 jaar is. Al de aanwezigen die in de termen vielen, traden als lid toe. Tot bestuur werden gekozen de heeren A. G. Ruygrok, J. L. E. I. Kleynenberg en J. H. Warnier. Gedurende de vergadering kwam een schrijven in van D. vanEck.dat in handen van het bestuur is gesteld. Italiaansche Opera. Woensdag a.s. zal het Italiaansch Operagezelschap ons op eene opvoe ring van Verdi's „Rigoletto" ko men vergasten in den schouwburg. Als Rigoletto zal de terecht zoo ge- vierde Lnnardi optredeD, die deze party meesterlijk moet vertolken, ter wijl signora Vendreli als Gilda vol gens het oordeel van vele daartoe bevoegden, ook iets meer dan gewoon moet ten beste geven. Voor het examen nuttige handwer ken zyn Maandag te 's-Gravenhage geslaagd de dames S. Oostwald, M. E. Steenkist cn C. H. M. Strietborst, allen alhier. Door de welwillendheid van baron van Toy 11, die zoo vriendelijk was het prachtige buiten landgoed Velserbeek beschikbaar te stellen zal de Geheel Onth. Velddag dit jaar weer gehou den worden door den Ned. Chr. Geh. Onth. Bond te Velserbeek op den2n Pinksterdag. Rectificatie. In het verslag over de vergadering der afd. Haarlem van de Ned. On- derw. Propaganda Club voor drank bestrijding in ons vorig nummer staat vermeld, dat 10°/0 van de 4L% ber- Ijjnsche gevangenen tot de matige gebruikers behoorden. Dit moet zyn 70°/o van de 41%. Door de Chr. Muziekvereeniging Kunst na Arbeid zullen op a.s. eersten Paaschdag en eersten Pinksterdag 's morgens van 7% tot 8% ure eenige liederen worden uitgevoerd van den toren van de Groote of St. Bavo Kerk. Versiering Damstraat. Van de verschillende ingezonden plannen voor het versieren dezer straat voor het a.s. Kroningsfeest is alge meen het plan van den heer F. J. Kroes, timmerman en aannemer, goed gekeurd en ook tevens aan hem opge dragen deze straat te versieren. Leger des Heils. Maandagavond 8 nur werd in het gebouw van het Leger in de Schagchei- straat, eene tentoonstelling gehouden ten voordeele van het leger. Nadat kapitein Palstra voor de tal rijke aanwezigen, een gebed had uit gesproken, zongen allen, met begelei ding van het orgel, het gezang „Ver boven de aardsehe zorgen veilig." Vervolgens sprak kapt. Palstra in een toespraak de aanwezigen toe, w.i. hij zeide dat deze bazar was belegd om de linantieele moeilijkheden te be strijden, waarna hy allen dank zegde, die dezen bazar hadden doen slagen door hunne medewerking, vóoral een paar kinderen Gods, die in het ziekenhuis te Rotterdam, ofschoon reeds stervende niet achtergebleven waren, om door het vervaardigen van eenige voorwerpen zich hiervoor op te offeren. Want een opofferiDg was het voor verscheidenen geweest. Na eene opwekking dat velen zouden mogen koopen, werd de tentoonstelling als geopend beschouwd. De zaal was tamelijk goed bezet cn aan het gebouw gaf eenige versiering met groen en vlaggen een feestelijk aanzien. Aan den bazar was zeer veel zorg besteed; kunstvoorwer pen van allerlei aard, galanteriën, snuisterijen, poppen, kleederen, boek werken enz. getuigende van goeden smaak en groote zorg, waren inge zonden. Vele kooplustigen deden zich op, zoodat de bazar als welgeslaagd kan worden beschouwd. Wy vestigen de aandacht er op, dat deze tentoonstelling nog wordt voortgezet op Dinsdag- en Woensdag avond beide te 8 uur. Het maatschappelijk werk heeft f200 opgebracht. Weldadigheid naar Vermogen. Af deeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 8 Maart hebben zich de volgende personen aangemeld 17 voor werkvrouw. 7 voor naai ster. 12 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwer ker. 1 voor sigarenmaker. 12 voor loopwerk. 3 voor grondwerker. 2 voor schilder. 2 voor portier. 2 voor pak huisknecht. 1 voor huisknecht. 3 voor waschvrouw. 1 voor stopster. 1 voor strijkster. 1 voor costuumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. 1 voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleoderraakor. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van lNov. tot 8 Maart zyn de vol gende personen geplaatst: 9 voor werkvrouw. 1 voor naaister. 1 voor huishondster. 1 voor strijkster. 1 voor loopwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken» wordt beleefd verzocht hunne a u.vragen schriftelük tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden by den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. Hofberichten. Zaterdag gebruikten ten Hove het middagmaal baron Van Zuylen van Nyeveld en baron De Smeth van Alphen, kamerheeren i. b. d. van H. M. de Koningin; graaf Bentinck en I Van Waldeck Lirapurg en jhr. Repe- jlaer van Driel, administrateur van I het kroondomein, allen met hunne echtgenooten. Maandag dineerden by H.H. M.M. ten Paleize: de heer Ilavelaar, direc teur-generaal der posterijen en tele graphic; jhr. W. Six, oud-minister 'van binnenlansche zaken; de heer By level d, directeur der zaken van i weldadigheid van H. M. de Koningin jhr. mr. De Brauw, rechtsgeleerd adviseur van het Huis van H. M. de Koninginen luit. Loudon, ordon nans-officier van H. M. de Koningin. Hare Majesteiten zullen hedenavond de voorstelling van Antigone door de kon. vereeniging het Nederlandsch Tooneel by wonen. Aardbeving te Amboina. De Centrale Commissie die zich te 's-Gravenhage heeft gevormd tot leni ging van den nood door de aardbe ving te Amboina, heeft het volgende rondschrijven verzonden „Den 6den Jan. jl. werd de hoofd plaats Amboina op het eiland van dien naam geteisterd door hevige aard schokken. „Ongeveer 80 menschen werden daarbij gedood, en ruim 200 zwaar der of lichter verwond, terwijl dui zenden alles verloren, of groote schade leden door het instorten van vele huizen en bet daarbij verloren gaan van den inboedel of andere bezit tingen. „Den 12den Jan. werd hier te lande het eerste telegraphisch bericht daar van ontvangen, hetwelk al dadelijk alom in Nederland groote ontsteltenis eu deelneming verwekte. „Kon toen over de verwoesting nog slechts oppervlakkig geoordeeld worden, toch stelden HIT. MM. onze Koninginnen dadelijk eene vorstelijke gift ter beschikking voor de nood lijdenden, en vormde zich eene com missie van zee-of ticieren te Nieuwe- diep om giften daarvoor in te zame len. „De regeering in Nederland en in de koloniën deed met het plaatselijk bestuur alles wat noodig was, om in deu dadel \j ken nood te voorzien, doch uit meer uitvoerige berichten, eerst dezer dagen ontvangen, is gebleken, dat ook veel nood te lenigen valt, waarvoor 's lands gelden nietbeschik baar gesteld kunnen worden, eu de tot nu toe ingekomen giften op verre na niet toereikend zijn. „In Indië bebb.-n op vele plaatsen commissiën zich gevormd met het doel daarvoor gelden bijeen te bren gen, en de overtuiging dat ook in Nederland algemeen behoefte gevoeld wordt daartoe mede te werken, heeft den ondergeteekenden aanleiding ge geven zich tot eene centrale comrfifSU sie van ondersteuning te verbuigen. „De bevolking van Amboina is, !an- igcr nog dan die van andere deelen j onzer koloniën aan Nederland ver- bonden, en ook door godsdienst en maatschappelijke instellingen, als het I ware geheel één met onszij bectt reeds daardoor ten volle aanspraak op onze deelneming en krachtdadige hulp. „Velen van die bevolking zijn, zoo wel in het leger als in tal van andere regeerings- of particuliere instellingen overal in Nederlandsch-Indië werk zaam, en hunne diensten worden zeer gewaardeerd. „De Amboneesche soldaten behoo- ren tot de beste troepen ia lndië; zij hebben steeds met even grooten moed en toewijding Iran loven veil voor Oranje en Nederland als de beste Nfcderlandsche krijgslieden, eu liet FEUILLETON. Uit het fransch. 13 „Ik zal niet met u naar Italië gaan, mijnbeer." «En als ik u dwing my to gehoorzamen." «Dwang zal u niets baten." «Mevrouw," zeide de Villedieu, „ik heb u niet voor els laten opsporen. Gij zyt in mijn macht en zult dat 8ven. Zoolang myn plannen niet uitgevoerd zijn, laat u niet los. ik moet de erfenis van uw oom in han- krygen. Gij zyt myn gevangene; ik heb alle noo- fce maatregelen genomen, ge kunt my niet ontsnappen, i zeg u dit alles, omdat ik niet uw cipier kan blij- Morgen moet ik vertrekken, en dan zal een ver- Huwbare grysaard mijn plaats innemen, die u natunr- i& met den noodigen eerbied zal behandelen, maar zyn sag moet handhaven. Wanneer ik myn zaken gere ed heb kom ik terug en dan gaan we, al schreit gy bloedige tranen, uw oom opzoeken. Gy moest mii ïh dunkt my genoeg kennen om te weten, dat ik wat ik I eenmaal voorneem, ook ten uitvoer breng." irrrL: Mevrouw de Villedieu liet mismoedig het hoofd op de borst zinken. Zy wist maar al te goed, welk een onverzettelyken wil de Villedieu bezat. Villedieu opende het raam en gaf een teeken aan Lebigot, die op de afgesproken plaats been en weer liep. Mevrouw de Villedieu, ziende dat hy het raam open de liep er naar toe en gilde: „Helphelp!" Maar de Villedieu duwde haar met kracht in do kamer terug. „Hond op!" zeide by. „Kom mee. Ziet gy die donkere kamer, waar die leuningstoel staat? Ik vraag unietom vergeving maar daar zal myn vriend Esprignolles u insluiten, als gy niet verstandig zyt. Daar zal hy u ook verzoekeu te blijven, als hy uitgaat, opdat ge de ramen niet stuk zult slaan." Hij schoof haar in het kamertje, deed de deur er van op slot en ging Lebigot opendoen. „Myn waarde Esprignolles," zeide hy luid genoeg om door zijn vrouw verstaan te worden, „zooals ik je wel voorspeld had, is mijn vrouw alles behalve kalm en daar ik nu weg moet, laat ik haar aan jon hoede achter, zoo als wij afgesproken hebben. Ik weet dat je een waardig, eerlijk man zyt, die myn vertrouwen niet zult schen den, ik kan me dus gerust op je verlaten en vertrek ken. Gy moogt haar vry in het apartement laten rond- loopen als ge haar maar in het oog houdt. Als ze haar hart eens lucht wil geven, laat haar dan haar gang gaan, maar zoodra ze gaat schreeuwen of tracht te ontsnappen, moet go haar opsluiten. Gy moet voor bet diner zorgen, en zelf maar kokenhet zal dan wel niet zoo lekker zyn, maar ik blyf niet lang weg! Als gy uitgaat, beveel ik je mijn vrouw weer op te slui ten Ga nu even mee naar het salon, want ik heb je enkele dingen te zoggen, die myn vrouw niet behoeft te hooren." Toen zy zich in de kamer bevonden vroeg de Vil ledieu „Hebt. ge je papieren by je, waarmede ge kunt be wijzen, dat ge een Esprignolles zyt?" „Ik ga nooit zonder myn papieren uit." „Leen ze my voor myn reis naar België en Nederland. Te veel voorzorgen schaden nooit. Ik zal een telegram naar de fruitvrouw zenden, waarCamard woont; binnen een uur zal by hier zyn, gekleed als een kruier, omdat ik volgens afspraak in het briefje aan die vrouw over „den kruier" spreek, en als hy hier is, moet ge hem dit geven." „Goed." „Is zyn nummer niet 312?" vroeg de Villedieu een penhouder in de hand nemend. „Ja." „Zie hier dan," zeide de Villedieu hem het papier toestekend, waarop stond „Ik verzoek mynheer den gérant van het Grand Hotel myn koffers aan den "kruier no. 312 mede te geven. Hertog de Villedieu." „Ze zullen wel zwaar zynze bevatten o. a. papie ren, die ik niet wil meênemen." zeide de Villedieu, „maar gy wilt er wel eenige pakjes van maken eu ze aan het adres vaa deu graaf de Clairemont, poste-restant, l te Rome zenden. Die papieren kunnen zoolang blijven j liggen als ik verkies en niemand zal ze daar zoeken. Zy zijn daar veilig bewaard. Ge moet den koffer, dien wy naar Koellen hebben medegenomen, verbranden en de sloten iu het riool werpen. Gy moogt Camard 100 frs. voor zyn moeite geven omdat hy verhinderd heeft dat Grebeauval ons by onze onderneming-kwam storen." Dc Villedieu begaf zieh naar zjjn vrouw. „Mevrouw," zeide hy, „mag ik u hier myn vriend d'Esprignolles, uw cipier, voorstellen." De ridder boog. „Een zonderling edelman, die zich met zulk een taak belast," zeide de hertogin. d'Esprignolles boog nog dieper. „Wilt ge een kus van ~my hebben, Hélène vroeg de hertog griunekend, „ik ga voor een paar dagen uit de stad." De hertogin deinsde achteruit. „O!" zeide hij, „ik dring er niet op aar." Hij keerde zich op zijn hielen rond en vertrok. Aan het telegraafbureau, op de place Saiot-Michel, schreef hy net telegram aan Camard. Op de kade ge komen naai bij een huurrytuig en liet zich naar het Grand-Hotel brengen. Hjj vroeg zyn rekening. „Gy vertrekt dus in ernst, mynheer de hertog?" vroeg de kassier. „Ja," antwoordde de Villedieu, „ik verlaat voor eenigen tijd Frankryk." „De boulevard zal u betreuren." De hertog begaf zich naar zyn kamer. Het was nu acht uur ia den morgen.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1