succes onzer wapenen in Indië is dan ook dikwyls voor een goed deel aan de Amboneesche troepen te danken. „Ook daarom zullen zeer velen hier te lande nu Amboina door een zware ramp is getroffen, zich gedrongen voelen van hunne sympathie voor de bevolking aldaar door giften blyk te geven, en wjj aarzelen dan ook niet u die te vragen. „De hierbijgaande inteekenlyst bie den wy u daartoe beleefdelijk aan -Terugzending daarvan wordt ver zocht aan den secretaris onzer com missie terwijl dan over het bedrag uwer bijdrage zal worden beschikt door den penningmeester, aan wiens adres ook rechtstreeks bijdragen kun nen gezonden worden. „Zyne Exc. de minister van kolo niën heeft de. meest mogelijke mede werking aan onze commissie toege zegd voor het spoedig en meest doel treffend vervullen van haar streven. „I)e commissie zal te goeder tijd verslag geven van de ontvangen gel den, en van de wijze waarop die zijn besteed." Zooais wy reeds mededeelden, be staat de centrale commissie uit de heereumr. C. Pynacker Hordijk, PresidentP. ten Boschmr. C. J. E. Graaf v. Kylandt; mr. W. K. Th. P. Graaf v. Bylandt; H.v.Heucke- lumsecretaris P. J. v. Houten M. Hijmans v. Wadenoyen; E. B. Kielstra. penningmeester mr. T. H. der Kinderen; mr. M.J.C.M.Kolk man mr. L. P. M. H. Micbiels v. Verduynen I. D. Fransen v. d. Putte; mr. O' J. H. graaf v. Limburg Sti- rum jbr. mr. H. v. d. WyckT. J. A v. Zyll de Jong, allen te 's-Gra- venhage. Eerewaclit. De >'ed. Eerewacht te paard, die bij de iohuldigingsfeesten te Amster dam dienst zal doen, heeft het vol gende costUHm gekozengesloten blauwe rok met staanden kraag en lange pantalon, beide met goudbor duursel afgezet. Steek met witte struisveer en degen. Tot vaandel wacht werden gekozen de heeren S. Yening Meinesz, L. J. Enthoven en prof.dr. J. Six. Brand te Amsterdam. Maandagochtend werd de hulp dei- brandweer ingeroepen voor een brand in de Van Houweoingenstraat te Am sterdam, ontstaan op de tweede ver dieping van perceel 57. Het vuur tastte ook de derde verdieping en de bov nste verdiepingen 59 en 61 aan, zoodat deze uitbrandden. Zekere juf frouw Wulffsen, eene vrouw van 56 jaren, sprong door angst gedreven, van een balkon en werd met eenige kwetsuren, die echter later bleken niet gevaarlijk te .zijn, per brancard naar het Wilhelmina-gasthuis ge bracht. Een lijk gevonden. Zondag den 6en Maart 11. is in het Merwede kanaal onder de gemeente Amsterdam drijvende gevonden het lijk van een onbekend man, in ver ren staat van ontbinding verkee- rendevan deu leeftijd van 10 a 15 jaren, lang ongeveer 1.65 M., tenger, donkerblond haai- en dito dunnen kne vel. Gekleed met blauw cheviot pan talon met -teekzakken, zwart lakens vest, grijze borstrok, bottines raet neuzen, wit keper onderbroek, linnen hemd en bruine sokken, alles onge merkt. Op hetzelve is bevonden eene zwart lederen portemonnaie, inhoudende 2 vreemde muntstukken alseen 10 ceniimesstuk en een 10 pfennigstuk, een sigarecscbaartje en een knipmes. Het lijk mist den rechterarm en het hoofd is gedeeltelijk verminkt, ver moedelijk door aauvaring van een stoomschip. Dit lyk is overgebracht naar de oude Ooster-beg raaf plaats en zal by niet-herkerining, na drie dagen wordeo overgebracht naar de Wester- begraaf plaats. Degenen die inlichtingen omtrent dat lijk kunnen verschaffen, worden beleefd verzocht zich te vervoegen ten bnrecle van den hoofdinspecteur van politie, chef der 5e sectie 2e afdeeÜDg bureau Muiderpoort. Den 31 n Maart aanst. hoopt de hoogleeraar dr. H. Oort te Leiden zijn 25-jaiig professoraat te geden ken. Hulde in kaasvorm. Het muziekgezelschap „Apollo" te Edam zendt een kist met Edammer kazen aan Zola. Een vriendelijk schrij ven, op artistieke wijze uit te voeren door den directeur der Teekenschool aldaar, wordt er by gevoegd. Zaterdagnacht heeft op de rivier de Waal een twist plaats gehad tus- schen vier visschers van llerwynen en twee van Brakel. Een der laatst genoemden ontving daarbij met een vaarboom zulk een hevigen slag op het hoofd, dat by bewusteloos ineen zakte en niet buiten levensgevaar verkeert. De politie spoort den da der op. Zaterdagavond ontstond, door nog onbekende oorzaak, brand in de land- bouwschuur van De Jager te Nieuw- dorp (gemeente 's Heer Arendskerke). In korten tyd was de geheele schuur met den inhoud, o.a. hooi en eenig graan, afgebrand, terwijl 22 stuks vee, waaronder 6 paarden, in de vlam men omkwamen. Naar men verneemt was alles verzekerd. Te Zuiderwoude, gemeente Broek in Waterland, (N.-H.), stierf de vorige week lemaod in behoeftige omstan digheden. Na zyn dood vond men onder den vloer zijner woning een bedrag van f13000. Werkstaking. Op de drukkerij van de firma Lan- gendam en Co., te Nijmegen, uitge vers van de Gelderlanderheeft een deel van het personeel Maandag het werk gestaakt. Het ochtendblad van genoemde kraut is dientengevolge niet verschenen. Onder water. Men meldt uit Waalwijk, dat de Baardwykscbe overlaat van dijk tot dijk onder water staat. De gemeen schap is alleen mogelijk langs het voetpad der spoorwegbrug. De Bos sche en Vlijmeusche velden zijn over stroomd. De tram Yicinaux-Hollan- aais loopt slechts van Heusden, Dru- nen en Ylymen. a 9 o ii n. Atjeli. De toclit in de XXII Moekims. (Vervolg). Tot aan het heuvelterrein ging de marsch eerst over open en daarna door bosch ter rein, waarbij eenige riviertjes wel 20 keer werden door waad de langs het voetpad liggende booge toppen werden door mare chaussee bezet om te voorkomen dat de vijand zich daar ongestraft bezig kon houden met het beschieten der colonne. Hieraan is het dan ook te danken dat de colonne niets van vuur te lijden had en alleen de marechaussee enkele schoten uit het gebergte op grooten afstand ontving. Eerst bij het gebergte begonnen de moeilijkhedenhet voetpad voerde van heuvel op heuvel door diepe ravynen en liet kostte heel wat in spanning, vooral aan artillerie en den trein om alles door die ravynen en steile hellingen te sleepen, maar tegen 4 uur was de vallei van de Selimoen- rivier in het gezicht en tegen 7 uur waren alle troepen in het bivak nabij kampong Pand ja vereenigd.ook alweer met uitzondering van 1 c-omp. die de heuvels bezette! Spoedig werd voor het eten gezorgd en evenals den vorigen dag, was tegen 10 uur alles, behalve de' .vacht, weer in Morpheus' armen gevallen. Bevolking werd in de kampongs in de buurt niet aangetroffen, zij schenen het op de komst van de kompani nog niet voorzien te hebben, of hadden een slecht geweten cn wilden daarom met de soldaatjes geen .kennis maken. Nu last hadden wy er ;ook niet van, want ook nu ging de nacht rustig voorbij. Den 21en Januari werd, nadat de troep gegeten had, om 7 uur afge- marcheerd. Dien dag werd gemarcheerd naar I Reung-Reung, wel bekend van vroe- j igere tochten. Uit de omliggende lieu- j veis werd nogal geschoten, zoodat 2 koelie's en een officiersbediende ge-j wond werden. Door ons vuur werd het geschiet beantwoord en de vyand van do om liggende hoogten verdreven. Van daar werden de genietroepen met dekking van marechaussee en 1 comp. infanterie uitgezonden, om de missigit Birim, die van een hechten steenen muur was voorzien, zoo mogelijk te doen springen, omdat zy steeds eene goede dekking voor den vyand ople vert. De rest v/d colonne trok verder om by Balei Ampe Tenggah het bivak gereed te maken. De dekkiDgstroepen kregen nogal vuur maar, gelukkig geen gewonden; de voorraad dynamiet van de genie was juist voldoende om in de muren een paar bressen te slaan, maar veel te gering om de muren geheel te doen springen. Om 7 uur kwam de uitge zonden colonne in het bivak aan, dat om l'/2 uur door de overige troepen betrokken was. Op den dag tegen 2 Va uur bezocht de kolonel de troepen, en was daar toe met een peloton cavalerie van Selimoen naar Reung-Reung vertrok ken. Hy keerde 's avonds met die cavalerie naar Selimoen terug. Des nachts toen alles in zoete rust was, werd het bivak een oogenblik gealar meerd door een paar schoten, maar een kwartier later sliep alles weer als een roos, om 's morgens tegen 5 uur op te staan en zich gereed te maken voor den afmarscb. Om half een marcheerde het hoofd der kolonne Selimoen binnen en juist sloeg de klok 2 uur toen de staart volgde. De muziek op den heuveltop opgesteld, blies een vroolijkeu marsch en netjes marcheerde elke compagnie het bivak binnen. Een massa soldaat jes hadden voetwonden opgedaan ge durende de wandeling, doch men kon zien dat bij het hooren van de mu ziek en met de wetenschap, dat de tocht goed was afgeloopen, ieder zijn best deed de doorgestane vermoeienis sen te vergeten en zich zoo flink mo gelijk voor te doen. Het eten was gereed en 's avonds kregen de soldaten hnn polje snert, dat natuurljjk na zoo'n tocht dubbel smaakte. De colonel-commandant vereenigde de officieren, bedankte voor den ijver aan den dag gelegd en verklaarde de colonne voor ontbonden. Zoo'n woord van dank was niet misplaatst, want ieder had zooveel mogelyk zijn best gedaan om den tocht te doen slagen. Aan van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoo- righeden ontvangen telegrammen wordt door de Java Cl. liet volgen de ontleend Onder bevel van majoor Cliristau werd in den namiddag van 5 Febru ari door liet 3de bataljon met genie troepen, ambulance en den daarbij behoorenden trein eene expeditie on dernomen naar Daja. Het voornemen daartoe kon wegens den moesson niet eerder worden uitgevoerd en, hoewel nu Toekoe Oemar zich niet in Daja bevindt, is de expeditie toch noodig geoordeeld ten einde met. terrein en omstandigheden aldaar nauwkeurig bekend te worden. De troepen, die met drie gouvernementsstoomers van Kotaradja werden overgevoerd, wa ren den' 6en te half acht ure voor middag, gedebarkeerd aan de Kwala- Lambèsi zonder bemoeilijkt te zyn. De landingsdivisies van Hi*. Ms. stoomschepen Makassar en Bali, welke schepen aan de expeditie deeinemen, betrekken het strandbivak in eene beating op een heuvel ten noordeu van Oedjoeng Moeloes. De hoofden van Lambesi, die zich by den colonne-commandant meldden, bericht ten dat T. Oesa en Tjoet Maligoi, eebtgenoote van Toekoe Oemar, ge vlucht waren naar Maroee, terwijl T. Alie Sapiy en T. Rajoet Nanta zich nog in Kloewang naby Sapiij zouden bevinden. Om het uitwijken der vyan- den naar Lohong te "voorkomen, is van de mobiele colonne te Lepong tijdelijk een colonne van 150 man met den daarbij toebehoorenden trein, on der bevel van Majoor Schmidt, te Binasah Ketapaug gestationneerd, met opdracht naar de zyde van Pantoeu Raja en den Glé Graetej te patrouil leeren. Uit Euimahaven schreef men aan de Sum. Cl.: „Hedennamiddag (3 Februari) stoom- de hier het Duitsche stoomschip Her- mann de haven binDen. Het is een vrachtschip, komende van Hongkong l en bestemd voor Marseille, na hier 16,000 pikols copra te hebben inge nomen. Menschen van het vak be weren, dat door dit stoomschip de kogel door de kerk is voor een ge regelde vaart der stoomers van de Noord duitsche Llojd op Sumatra's Westkust." Een van den resident van Probo- linggo onder dagteekening van 6 Fe bruari ontvangen telegrafisch bericht meldt dat in den namiddag van den 5en t. v. te half twee eene hevige uitbarsting van den Lamongan heeft plaats gehad en wel uit een nieuw gevormden krater aan den voet van den berg in het koffiereserveterrein Goenoeng Kenek. De uitbarsting bracht groote ontsteltenis te weeg onder de naby wonende bevolking, die met haar vee de dessa's Papringan en Soemberpetoeng verliet. De berg werkt voortdurend hevig en braakt een vuurmassa met steenen, gruis en zand uit. Er bestond geen direct ge vaar indien de toestand niet verergerde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, alleen aan de koffieplantsoenen werd schade toegebracht. (Java Cl.) De valsche bankbiljetten van tien gulden welke thans in omloop worden gebracht, zyn van verschillende se- rieën, doch alle gedateerd Februari 1890. Bij de justitie-en politie bevin den zich nu een tiental dier biljetten welke bij verschillende personen, die ze by de particuliere bankinstellingen en 's lands kas ter inwisseling had den aangeboden, werden achterhaald. Het verspreiden der biljetten is reeds tot Djokja gevorderd, want onder de door de Nederlandsch-Indische Spoor wegmaatschappij aldaar ontvangen vrachtpenningen, welke te Semarang in de afgeloopen maand zijn overge- stort, werd ook zulk een valsch bank biljet aangetroffen. Het ingestelde onderzoek naar de verspreiding ervan heeft tot heden nog niet het'minste resultaat opgeleverd. Met het oog hierop heeft een zeker persoon zich eerst tot de politie en daarna tot de Javasche Bank gewend en aangeno men, tegen een goede belooning den vervalscber op te sporen. Dit aan bod is door de politie aangenomen, doch heeft evenzeer tot niets geleid. {Loc). Een begrafenis. Omtrent de teraardebestelling van het stoffelijk overschot der bij de ramp te Ambon omgekomen Ëuro- peesche militairen, meldt een oogge tuige aan de Loc. het volgende Den dag na de ramp, 7 Januari, des namiddags om vijf uur, werden de doode militairen begraven; het was evenwel geen stoet, die uitblonk door fraaie miiitaire uniformen, en toch was de begrafenis zeer indrukwek kend. Aaa "het hoofd marcheerde de kapitein der artillerie Baermeyer von Barienkhoven op bloote voeten, in een opgestroopte slaapbroek en de beenen bedekt met wonden; zy die verder hun kameraden de laatste eer gingen bewijzen, liepen met omwon den hoofden, armen of beenen, want de meesteu hunner hadden min of meer belangrijke wonden bekomen. De eene was gekleed in een vuile, witte b roek en gescheurd hemd, door weekt van regen en moddereen an der weer droeg een gescheurde uni formjas en een onooglijk beenbekleed sel een derde had een ouden stroo- hoed op het hoofd, terwijl zijn scha mele kleeding nauwelijks voldoende was zijn lichaam behoorlijk te bedek ken enz. enz. Maar toch liep vooraan in deu stoet een militair, een forsche artillerist, met een in der haast saam- gevlochten bloemkrans in de band, om die uit naam der kameraden en ook der io Europa vertoevende fa miliebetrekkingen op het graf der arme slachtoffers neder te leggen. Toen op het commando „voorwaarts, marsch," de sombere stoet zich in beweging zette, bleef geen oog droog; het was een hartroerende gang. In de geopende groeve werden de acht dooden op een rij naast elkander gelegdde kapitein sprak enkele krachtige, indrukwekkende woorden om de overledenen in de herinuering hunner overlevende kameraden aan te bevelenmaar lang kon men aan het graf niet vertoeven; er was nog zoo veel te doen, zoo velen moesten nog geholpen worden Sport en Wedstrijden. IJssport. De uitslag van de finale over 1000 meters van den Grand Prix de Bel- gique in de Pole Nord te Brussel was: 1 Sensburg, Duilschland; 2 Kleeberg, Duitschland; 3 A. Under- borg, Duitschland en 4 de Saint Hubert, Duitschland; laatstgenoemde is gevallen. Een groot aantal toeschouwers gaf van zijne belangstelling in deze wed strijden blyk. Hockey. Zondag speelde de Haagsche Hoc keyclub een match tegen de Haar- Icmsche Hockeyclub te Clingendaal De Haarlemmers waren veel sterker en wonnen met 13—1. Voetbal. Een van de hoofdbesluiten van de Zaterdag in den Haag gehouden be stuursvergadering van deu Bond is, dat de beker dit seizoen niet ver speeld zal worden wegens vergevor derd seizoen (aangenomen met alge- meene stemmen). De Heel Holland match tegen de Engelschen onder mr. Craven zal op 10 April niet. te Lei den maar te Roterdam plaats hebben. De heer De Goeye deed dit voorstel, dat met algemeene stemmen aange nomen werd. De wedstrijden zijn nu definitief als volgt vastgesteld9 April te Arnhem, de Engelschen niet tegen een Oostelij'k elftal maar tegen Vitesse, referee Dyxhoorn. 10 April te Rot terdam tegen Heel Holland, referee H. Tromp. 11 April te Amsterdam tegen R. A. P.. referee C. v. Hasselt. 12 April te Heemstede, niet tegen Haar lem's elftal, maar tegen 11 spelers van de Westelijke 2de klasse, referee L. Wynands. 13 April in Den Haag tegen H. B. S., referee F. Borst. 14 April tegen de Ned. Studenten te Leiden, referee J. de Goeje. 15 April tegen Sparta, referee H. Tromp. ^EOHTSZAKEfi. Lichtbeelden op den Dam. De bekende zaak van den onder nemer der reclame-vertooningen op den Dam te Amsterdam, den heer F. W. Crotch, is Maandag door len Hoogen Raad beslist. Het cassatie beroep, door den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam ingesteld, is verworpen. I)e hooge raad heeft alzoo met de rechtbank en met den verdediger van den heer Crotch, mr. J. R. Boerlage advocaat te Amsterdam, aangenomen, dat aan artikel 4S de Algemeene Politie-verordening bindende kracht moet worden ontzegd, en wel op grond dat de verordening niet mag bepalen, dat de aan den burgemeester in som mige gevallen toegekende macht, om dispensatie van hare voorschriften te verleenen.zal worden uitgeoefend door anderen, die namens hem optreden. Daar in tal van artikelen der ver ordening wordt gesproken van ver gunningen, door of namens den bur gemeester gegeven, zijn door de op heden gevallen beslissing verscheidene politie-voorschrifien buiten werking gesteld. GFJttEMGD »3EUWS De zaak Dreyfus. Men herinnert zich dat Picquart eeu klacht wegens valschheid iu ge schrifte (betreffende de telegrammen geteekend „Speranza", in Tunis door hem ontvangen) had ingediend tegen Souffrain, oud-agent van den alge- meenen veiligheidsdienst aan het mi nisterie van binuenlandsche zaken, youffrain, die dezer dagen door den rechter Bertulu* zou gehoord wor-1 deu, is evenwel spoorloos verdwenen j i Er is een bevel tot medebrenging j I tegen hem uitgevaardigd. De zelfmoordenaar van de rue de Sèvres te Parijs, die Roberty Dnrieux zou heeten, werd door veleu verdacht de geheimzinnige Lemercier-PicariJ te zijn, die Joseph Reinach aange. boden beeft hem de valsche telegram, men, geteekend „Otto" te verkoopea (dit staat in verband met d*> zaak waarvoor Rocliefort veroordeeld i Men wist evenwel niets met zeker, beid en naar gewoonte deed de over- heid al het mogelijke om de geheim zinnigheid nog te doen toenemen. Het lyk werd niet in de Morgue tentoon- gesteld, en zelfs menschen (zooals de oude, ecute Leinercier-Picard) die over de identiteit van den doode in lichtingen zouden kunnen geven, wer den niet toegelaten om het lyk ie zien. De Débals vermeldt echter, dat de anthropometrische dienst Zondag heeft uitgemaakt, dat Durieux Mar tin heet, een recidivist is, die her haaldelijk wegens oplichting veroor deeld werd en er zijn werk van maakte zich in te dringen bij poli- tieke mannen, van wie hy steun hoopte to verkrijgen. Nu dit niot meer gelukte, heeft iiy zich opgehangen, „Wie graag eens een reisje naar Hólland wil doenDit liedje zal een Brusselsche drinkebroer, bijge naamd Zotte Gust, niet meer zingen, Van een sehokpartij naar huis wag gelend, vond hij naby deu entrepot een leegen koopwaren waggon staan. Hij-kroop er iu. viel in slaap en ontwaakte te Essehen op de Holland- sche grens. Daar li ij geen roode duit in den zak had, moest hy te voet naar Brussel terugkeeren, waar hij door zijn vrienden in triomf werd ontvangen. {H. v. Antw.) Koningin Victoria zal 9 Maart, des avonds, op haar jacht Victoria and Albert te Cherbourg aankomen, di nacht op het jacht doorbrengen den volgenden dag naar Niz/.a ver trekken. Het Duitsche keizerspaar. De keizerin van Duitschland blijft nog steeds aan het sukkelen na haar laatste ziekte. Volgens den Berlijn- sehen berichtgever van de Observer, hebben hare zenuwon vooral vee! ge leden. Om weer op haar verhaal te komen zal zy waarschijnlijk van liet voorjaar den keizer vergezellen op een kruistocht in de Middellandsche Zee. Zij wil ook erg graag met keizer mede naar Jeruzalem om daar dezen herfst de nieuwe Duitsche her in neringskerk te gaan inwijden. In Jeruzalem schijnen al toebereid selen getroffen te worden voor hun ontvangst. Er worden straten her steld eu er is last gegeven ook de wegen van Jeruzalem naar Bethle hem, Jaffa en Jericho te verbeteren. De tegenwoordige gouverneur va Jeruzalem zal, volgens denzelfden cor respondent, in den herfst plaats maken voor Taufik pasja, den dei-den secre taris van den Sultan, die vloeiend Duitsch moet spreken. Invloed cp politiek. Het koninkrijk Wurtemberg wordt bedreigd met een miuisterieele crisis en de oorzaak daarvan is niet een votum van wantrouwen in de Kamer en evenmin liet uitvloeisel van dea politieken toestand in het land - is een oneenigheid tusschen den koning en zyn eerste-minister op c hofbal. Naar het schijnt was baron Von Mittnacht op den verjaardag d konings in de ontvangstzaal van fc paleis in druk gesprek, toen Z. dl. binnenkwam. Hij kon niet tijdig zyn plaats onder de ministers innemen en werd daarom door den vorst den ge- heelen dag genegeerd. Hetzelfde lot overkwam mevrouw de barouesse Von Mittnacht op de audiëntie bij de ko ningin. Baron Von Mittnacht heeft zich deze veronachtzaming zoozeer aange trokken, dat bjj op staanden voet ontslag heeft willen nemen. Met zeer veel moeite is de koning er in ge slaagd hem te bewegen aan de re geering te blyven tot na de invoering der ingrijpende hervormingen die weldra aan het Pailement zullen worden voorgelegd. Binnen eenige oogentlikken had hij de voorwerpen, die zy den vorigen avond Koellen outstolea hadden in een paar linnen valiezen gepakt. Hy borg zyne papieren en gereedschappen in een paar andere koffers en schel de toen om den kellner. „Jan," zeide hy, „breng deze koffers naar beneden. Bfi vergissing heb ik mijn rijtuig weggestuurd. Bestel vlug een ander. Deze drie koffers zai ik achterlaten, die worden door den kruier no. 312 gebaald. Gy kunt ze hem meegeven." De Villedieu hing een reistasch aan een riem over zijn schouder, die zyn nécessaire en een fleschje cognac bevatte. Zyn twee koffers liet hij binnen in het rijtuig zetten en riep den kellner toe „Gare du Nord." „Gare du Nord," zeide de kellner tegen deu koetsier. In het rijtuig sneed de Villedieu met zyn mes Bet lin nen van de koft'ers, wiesch met eeu spons de lym er af en had twee .keurige, lederen valiezen. Het linnen wierp hy uit het raampje, kneep zijn spons uit en stak een sigaar op. Aan de Gare du Nord gekomen gaf by den koet sier vijf francs en begaf zich regelrecht naar de toilet kamers. Daar opende hy zyn reistasch, hing een spiegeltje aan den muur, beschilderde zyn gelaat, deed zijn bak kebaarden aau, wasckte zyn haar met een watertje, waardoor het een mooie, zwarte tint aannam, voorzag zich ook van een donkeren knevel, die zeer kunstig gemaakt was, en voltooide zyn toilet met het lint van het legioen van eer. „Zoo zal ik de politie om den tuin leidenik heb niets te vreezen." „Toen hy zich naar buitou begaf zeide de portier tot zichzelf „Wel. dien heb ik niet naar binnen zien. gaan." De Villedieu begaf zich naar het loket en nam een kaartje naar Brussel. HOOFDSTUK XII. De slachtoffers. Flauw verlicht door het schijnsel der gaslantaarn bood het appartement van den heer Koellen een treu rig schouwspel aan. In de spreekkamer: de vernielde brandkasten en de meubels iu wanorde door elkaar, en in de bedden van een ander vertrektwee lyken. Het waren de heer Koellen en zyn majordomo, die daar levenloos lagen. Toch zou men, als men den heer Koellen nauwkeu rig had gadegeslagen, gemerkt hebben, dat hy van tyd tot tyd flauwtjes ademhaalde. Langzaam, heel langzaam keerde het leven terug en tegen vyf uur in den morgen ontwaakte hy uit zyn ver- dooving, waarin hy door het vergif, waarmede men hem om het leven had willen brengen, gedompeld was ge weest. Tegen zeven uur wilde hy opstaan maar viel weder achterover in zyn bed terug. Eerst tegen tien uur had hij kracht genoeg om het bed te verlaten. „Myu God! Wat heb ik een hoofdpijnriep hy uit. Daarop zeide hy plotseling De dieven 1 de dieven en terstond begaf hy zich naar zijn spreekkamer. Als aan den grond genageld bleef lijj op den drem pel staan. „Meer dan drie millioen hebben ze my ontstolen," mompelde by. En verpletterd viel hij op een stoei neder. Langzamerhand herstelde by zich van den schok eu kon zyn gedachten beter verzamelen. „Laat eens zien, de diamanten en de gouden voor werpen hebben ze meegenomen. Het bedrag hiervan is minstens drie millioen, maar voor mij staat dit ver lies gelijk met 1500.000 frs. en dat is nog wel te boven te komen. Maar zouden zy my niet meer ontnomeD hebben Hy begaf zich naar het salon. „Ha!" riep hij uit, „zy hebben hun tyd niet verspild, veel schilderyen hebben zy my niet gelaten. Dat is een verlies van twee millioen. Ik zal hard moeten werken om die som weer in te halen, maar geruïneerd ben ik niet. Dat is nu reeds de derde diefstal, waarvan ik de dupe ben geworden, maar deze is van ie veel belang om hem over inyn kant te laten gaan. Mijn positie is ongetwijfeld délicaat, want eigenlijk ben ik maar een woekeraar, een geldschieter op onderpand, maar vele magistraten, hooggeplaatste militairen en diplomaten heb ik aan my verplicht, zoodat ik niet behoef te vree zen, dat de justitie my in deze zaak niet ter wille zal Mij ii-cmgeluk. j Nu wordt weer een ongeluk in een myn gemeld uit het Oosten van Pruisen, in de Saturnmyn te Sosno- wice (Silezië), waar de houten betim mering van de schacht in brand is zyn. Maar waarom zouden mijn bedieudeD my niet te hulp zyn gekomen?" Hy schelde. Niemand verscheen. „Wel," zeide hy een lade opentrekkend en twee i vol vers te voorschijn halend, „mijn knechts zullen het zelfde lot als ik ondergaan hebben. De Villedieu kan dit meesterstuk niet alleen hebben afgespeeld. Toch. ik had drie bedienden." Hy begaf zich het eerst naar de slaapkamer van zijn ouden knecht en vond dezen levenloos op zyn liggen. „Zy hebben hem vermoord," zeide hy tot zichzelf. Tóen zoch hy naar de andereu. „De anderen schijnen ontkomen te zyn," mompelde bjj, „maar toen de Villedieu kwam, waren zy er nog. Zou den die twee nieuwelingen ook handlangers van I geweest zijn?" Hy probeerde nog zyn knecht tot het leven terug te roepeD, maar al zijn pogingen waren vergeefsch. „Is hij dood of maar bewusteloos?" vroeg hy zich af. „De dosis is voor my te gering geweest, maar by hem schynt zy aan het doel beantwoord te hebben. De doo den kunnen niet spreken. Maar als zij eens te weten komen dat ik nog leef. Van hen is alles te verwachten. Maar ik zal my direct tot het parket wenden en dan zullen wij eens zien." Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2