Jean van de galeien. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. iÜ'.i Donderdaii 10 Spaart £8S3, No 4507 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom. der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheel© Rijkper 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 »u de omstreken en franco per post0.37^2 JOD^m^TmJSTTIIEIN": -5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agentes en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoon nu mm er 122. Directeur-Uitgever j. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buüenland,: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs Sïbis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel f 0,30. Ageucen voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpe< Vdse.n, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNS; Rülegon*ARIE HOPMAN, Molenstraat. Heemstede, J. LEUVEN, bij do tolSpaarndam, C. HARTENDORP ZandvoorlG. ZWEMMER; Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. ©iiKe Agenten. Aan Haarlem's Dagblad zyn de cavolgende vaste Agenten verbonden Voor bet kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinckstr. 17 Voor het Rozenpriëel: K. VOS, Rozenpriëélslraat 30. Voor liet Leidschekwartier W. ZWART, Clercqslraal 136. Advertentiën worden zonder ver- looging van prijs door hen aangeno men. terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever PoSatiek Overzicht. Reeds is gewezen op de onjuistheid van de laatste berichten over de ver wikkelingen tusschen Spanje en de Vereenig.de Staten, welke berichten den toestand verkeerd, uml. als hoogst gespannen voorstelden. Ten overvloede wordt nn nog uit Madrid gemeld, dat aldaar de overtuiging heerscht, dat de vrede niet zal wor den verstoord. De betrekkingen met de Vereenigde Staten zyn vriend schappelijk". aldus heet het in dit bericht, maar terzelfdertyd weet men in Londen te vertellen dat Spanje bij Armstrong eene bestelling van een millioen pond gedaan heel't voor de nieuwe kruisers en ook staat ter zelfdertyd het Huis van Afgevaar digden to Washington met algemeene stemmen een krediet van 50 millioen dollars toe voor versterking der lands verdediging. In de zitting van Dinsdag, waarin dit krediet werd toegestaan, zeide Cannon, de rapporteur der begroo- iingscommissie, dat het bier "geen oorlogscrediet gold, maar veeleer een maatregel tot den vrede. Hier laten wij nog eenige mede delingen volgen over de quaestie uit Spaanscbe bladen. De Heraldo zegt, dat goedingelichte personen den eisch van SpaDje tegen consul Lee zeer waarschijnlyk achten, want alle berichten uit Havana stel- n zijn toestand als onhoudbaar voor. De Debates weet ontwijfelbaar, dat het bericht omtrent den consnl juist is. De Nacional zegt, dat de vertegen woordiger van Spanje te Washington der regeering mededeelde, dat, de Vereenigde Staten afzagen van het zenden van twee oorlogsschepen naar ~uba. De Liberal zegt, dat de minister vau buitenlandscho zaken aan jour nalisten verklaard heeft, dat nadat hjj aan ue regeering te Washington een nota had gezonden over het-zen den van twee oorlogsschepen naar Mantanzas en Sagua, met levensmid-1 delen voor de Cubaansche eilanders, de regeering der Vereenigde Staten bad besloten dat de schepen, belast met hot breDgen van hulp, geen oor logsschepen zouden zyn. Op het oogenblik staan Rusland en Japan scherp tegenover elkaar naar aanleiding van de gebeurtenis sen in China. Rusland verlangt dat het pacht- contract van Port Arthur en Ta-licu- wan den 26en dezer goteekerd zal zyn. De Chineesche gezant te Peters burg is belast met hot voeren van de onderhandelingen. Rusland's eisehen hebben ontroering gewekt aan hetJapansche gezantschap te Peking. Men zegt, dat de Japau- scho. gezant- verscheiden malen met het tsoengli-jamcn saamgekomen is en aangedrongen heeft op het weige ren van Rnsland's eisehen. Politici, die met Oosterscke zaken vertrouwd zyn, achten den toestand ernstig, nu Japan wèigert Wei-hai-wei te ont ruimen zoolang Rusland Port-Arthur bezet. In een onderhoud, dat Li- boeng-tsjang Maandag met den Ja- panscben gezant gehad heeft, zeide Li, dat de Russische zaakgelastigde Donderdag den eisch om Port Arthur en Ta-liën-wan te pachten had inge leverd, uiterlijk Dinsdag een definitief antwoord verlangend. Ook de Engelsche regeering heeft te St. Petersburg on Peking om in lichtingen gevraagd. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem 9 Maart 1898. Gisteren (Dinsdag) reden de expres- treinen wegens den hevigen wind met twee machines, enkele der gewone treinen waren in vertraging. Blykens ;hct- ontwerp dienstregeling, zullen by den a.s. zomerdienst- op het traject Haarlem—Amsterdam van iedere richting 33 na 1 Juni 34 trei nen loopen, het aantal op de ljjn Haarlem—Zandvoort zal gedurende de maand Mei worden vermeerderd tot 10 na 1 Juni tot 17 treinen van iedere richting. Bij de stoomtram Haarlem—Alk maar treedt 10 Maart reeds eene gewijzigde dienstregeling inalsdan vertrekt elk l'/j uur van ieder station een trein. J. G. Bonekamp, J. F. Vrouwes, J. P. Wessel en K. Veldman, allen te IJmniden, woonachtig zyn in hooger beroep gekomen van het vonnis der Arr. Rechtbank alhier, waar by zy zyn veroordeeld, wegens mishandeling van den wijnhandelaar G. diMajo, de le nog ter zake van diefstal van een flesch wijn en de laatste, wegens opruiing. Ook het O. M. is j in hooger beroep gegaan. Ter verduidelijking van ons verslag over de bijeenkomst van den Chr. Nat. Werkmansbond in ons nr. van 5 dezer, zy gemeld, dat. de Voorzitter Geert Groote natuurlijk niet heeft genoemd als de eerste grondlegger der Hervorming, maar gezegd heeft, dat Geert Groote en Floris Rade- wjjns hebben, gesticht de vereeniging de Broederen des gemeeuen levens, die weliswaar voor Nederland do voorloopers der hervorming kunnen worden genoemd. In de woorden „werd besloten tot het vaststellen van een nieuw regle ment", is het woord een een zetfout en moet worden vervangen door het. By vonnis van de arrondissements rechtbank alhier dd. 8 Maart lS98is in staat van faillissement verklaard. Herman Rndolf Buddenborg, laatst bloemist te Hillegom, verblijvende te Londen. Rechter-commissaris Mr. J. de Glercq van Weel. Curator mr. C. G. von Reeken, advocaat en procureur te Haarlem. BINtëEftLAElD Parlementaire Praatjes. Van het lijstje van werkzaamheden der Kamer, aaDgevuld met een nader te houden interpellatie van den lieer Ferf over het tegengaan van de San José-schildluis, die uit Amerika kon worden overgeplant is Dinsdag slechts éen wetsontwerp afgedaan. En wel dat tot toekenning van een renteloos voorschot van den Staat van 152,000 gld. ten behoeve van d6n aanleg van een stoomtram Njjkerk Bar nevel d— Ede. Oppositie daartegen kwam alleen van den heer Troelstra, die de beden king had, dat de Staat, volkomen terecht verkeerswegen bevorderend, met een renteloos voorscbot.sleclits divi denden kwoekte voor de 'aandeelhou ders, voor het kapitaal. Z.i. kon de Staat veel beter doen, door het nemen van aandeelen, omdat hij dan meer invloed kon uitoefenen op de exploi tatie en op maatregelen in het belang van dienstdoend personeel welks toestand z.i. by stoomtramwegen veel te wenschen overliet. Terwyl de heer van Asch van Wyck (Ede) bet voorstel verdedigde als in het belang van de betrokken streek des lands en renteloos voor schot boven subsidie aanbeval kostte het den Min. van Waterstaat niet veel moeite om aan te toonen, dat de heer Troelstra dwaalde. De kans op winst, dus op dividend, was zoo gering, dat men 18 jaar lang zonder vrucht naar kapitaal gezocht had en het ook nu nog niet liad ge vonden zonder medewerking van den Staat. Als aandeelhouder zou de Staat hoogstens zes stemmen kunnen uit brengen en dan, overstemd, geen ver antwoordelijkheid meer bebben voor hetgeen de heer Troelstra juist ver langde. Thans evenwel kon de Reg. aan het renteloos voorschot in het belang van het personeel voorwaar den bedingen. Met 71 tegen 3 stemmen (die der socialisten) werd het wetsontwerp goedgekeurd. De verdere behandeling der bekrach- tiging van Provinciale heffingen in j Friesland, werd tot Woensdag 11 uur verdaagd. By voorbaat verhieven de heereQ Bouman en Schaafsma hun stemmen tegen de verhoogde heffing van de kaoaairechten, als zeer ten nadeele van de scheepvaart terwyl die kana len ten bate van landbouw en grond eigendom aangelegd en onderhonden werden. De scheepvaart zou meer moeten betalen, de grondeigendom minder. Op dien grond werd het 2e der 3 aangeboden wetsontwerpen on aannemelijk geacht. Donderdag voortgezet sectie-onder zoek. G. Jr. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot lid van de Centrale- Commissie voor de Statistiekmr. E. Fokker, ond-griffier van de Provin ciale Staten van Zeeland, lid van de Tweede Kamer, te 's Gravenhage. Benoemd: tot penningmeester by het waterschapsbestuur van Ooyen, prov. Noord-Brabant, Th. vanVngt; tot plaatsvervangend heemraden van het polderdistrict Gircul van de Ooy, prov. Gelderland, H. D. Schelkes en J. Vierboom; tot dijkgraaf voor den Adriaaupolder, H. Roelof; tot voor zitter van het bestuur der waterkee- ring van den Calamiteusen Anr apol der, A. Markus,-e Azn., beiden inde prov. Zeeland; tot gecommitteerde uit fret gemeentebestuur vau Kampen, in het bestuur tot beheer over de bedijking langs Dronthen, prov. Over- ysel, A. A. C. van der Mjjle. Benoemd tot ingenieur der 2de klasse voor het stoomwezen de adspi- rant-ingenieur J. H. Verhoef. De heer dr. P. van Geer, hoog- leeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden, aangesteld tot wiskundig adviseur bij' het Departement van Koloniën. Aan den lieer H. van den Brink, predikant by de Ver. Protestantse!] e Gemeente cp Curasao. vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken der derde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Het adres der Nederlandsche jon gelingschap aan de Tweede Kamer waarin op afschaffing der plaatsver vanging wordt aangedrongen, telt ruim 1600 handteekeningen. De onderteekenaars behooren tot de leerlingen aan universiteiten, poly technische school, rykslandbouw- sehool, kweekscholen voor onderwij zers, academie voor beeldende kunsten, leerlingen van gymnasia en hoogere burgerscholen. Zuiderzee-vraagstuk. Het Haagsche Dagblad weet mede te deelen, dat een wetsontwerp tot drooglegging van de Zuiderzee in den aanvang van bet nieuwe zittingjaar de Tweede Kamer zal bereiken. Het is het groote plan van den heer Lely, met den afsluitdijk van Piaam (Fries land) naar Enkbuizen. Do „G. G. Loudon" vergaan. Reuter seint uit Londen, dat vol gens een Lloyd-bericht uit Macassar, liet Nederlandscbe stoomschip G. G. Loicdon van de Koninklijke Paket- vaartmaatsehappy by de Saleyer- eilanden geheel is vergaan. De pas sagiers en bemanning zijn allen ge red en te Macassar aan land ge bracht. De lading wordt geschat op een waarde van tienduizend pond sterling. Bii de K. P. M. te Amsterdam is bericht ontvangendat het stoomschip op 3 dezer des namiddags te Tenga- batoe bezuiden Saieyer, zuidwaarts van Celebes aan den grond is ge- loopen en wrak geworden. De passa giers en bemanning zijn te Macassar door bet gouverneinentschip Zwaan aangebracht. Het s.s. G. G. Loudon was op reis naar Macassar. Het werd voor reke ning vau de voormalige N. I. Stoomv.- Mij. gebouwd bjj de firma Caird Co. te Greenock in 1875, en meet 1206 ton gross en 860 ton net register. Het schip was by de Maatschappij zelve verzekerd. Geneeskundige Raad van N.- Holland. De Geneeskundige Raad van Noord- Hollaud hield Dinsdag in het Raadhuis te Amsterdam zyn jaarlyksche alge meene vergadering onder presidium van don inspecteur van het Genees kundig Staatstoezicht, Dr. J. P. Dozy. De voorzitter wees op de aaovnlling van den Raad in Dec. 1897, die thans weer compleet is. Deze leden de heeren dr. J. Zeeman, dr. H. G. Rin geling, dr. A. H. L. Otto, dr. L. C. Proot, dr. M. Niemeyer en de apothe kers dr. H. D. Kruseman en G. H. Haalwerff, en de plaatsvervangende leden dr. P. K. Hamel, dr. R. H. Saltet, arts J. A. Fynvandraat en de apothekers dr. P. Ankersmit, J. Jel- gerhuis Swildens en G. van Santé Bzd., werden, voor zooverre aanwezig welkom geheeteu en geïnstallee-d. Herdacht werd het overlijd" van dr. Vorstman te Amsterdam en den heer Van der Lee te Puim., end. Onder het lezen der notulen ver scheen bet lid van den Geneeskundi gen Raad, prof. Van Hamel, ter ver gadering. Zyn komst werd met applaus begroet, waarvoor de heer Van Ha mei dank zeide. De voorzitter wensebte den heer Van Hamel geluk nu t het herstel zyner gezondheid, en sprak eenige van groote waardeeri g getuigende; woorden. Aan de mededeelingen omtrent de bevindingen en handelingen van het Geneeskundig Staatstoezicht in N.-H. i uitgebracht door den inspecteur van dat Staatstoezicht, dr. J. P. Dozy, ontleenen wjj het volgende: Te Amsterdam kwamen voor 427 gevallen van roodvonk (overledeu 6); 48 gevallen van mazelen (overleden 1); 175 gevallen van typhus en fe- bris typhoïdea (overleden 30). Te Amsterdam wordt by aangifte van elk geval van f. typh. onderzocht door wien de melk geleverd wordt Zoodoende kon geconstateerd worden, dat f. typh. voorkwam by drie per sonen uit verse!)illende deelen der stad, die slechts dit gemeen hadden, dat zy de melk betrokken van een- zelfden boer uit Oostzaan. Toen ik aldaar deu geneesheer in lichtingen vroeg, bleek my dat e8n ziektegeval met veel gelijkenis op f. typh. was voorgekomen by dien heer. Later kwamen gevallen van f. ty phoïdea voor bjj 5 bedienden uit het Binnen-Gasthuis, waar melk wordt geleverd door een ingezetene van Oostzaan. In strijd met het verbod badden deze personen de melk onge kookt gedronken. By onderzoek te Oostzaan vernam ik dat eeDe doch ter uit dat gezin overleden was aan f. typhoïdea. Het heel te dat deze zich" nooit met de melkaffaire be moeide, maar wel veel melk dronk. De koestal bevond zich buiten de woning, evoneens de koelbak. Op de sloot loozen de privaten. De melk emmers werden niet met slootwater gespoeld, doch met water uit eon patje, welk water een bruine kleur had. Om de diepte aan te toonen, bezigde een knecht do riem die pas gebruikt was in de sloot. Zoowel te Amsterdam als te Pur merend werd verzocht liet publiek te waarschuwen tegen het gebruik vap. ongekookte molk. Te Ransdorp, Hoorn en Bloemen daal werden onderzoekingen ingesteld naar den oorsprong van de ziekte. Behalve het isoleeren van de zieken werd toezicht op en zoo noodig ver bod van het verkoopen van melk aangeraden om uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Te Amsterdam kwamen voor 437 gevallen van diphtheritis (overleden 60j. Toen de ziekte by 7 kinderen van de Pias-school te Amsterdam voor kwam, werd aangeraden de school te sluiten en te desinfecteeren. hetgeen geschied is. Daarna zyn geen gevallen meer voorgekomen. Te Amsterdam overleden aan croup 10 aan kinkhoest 51 kinderen. De Minister vroeg my ten behoeve van de Staats-Commissie voor liet onderzoek naar de maatregelen dio genomen behooren te worden tegen verontreiniging der openbare wateren, een overzicht van de ernstige geval len van verontreiniging van openbare wateren, de g'evolgen daarvan voor de volksgezondheid, de maatregelen ter voorziening en de bezwaren, die eventueel het nemen van maatregelen hebben verhinderd. Ik wees in de eerste plaats op ds cholera-infectie. Van de 34 gevallen van cholera, in 1892 voorgekomen, kwamen 12 gevallen voor op vaar tuigen. Van de 208 gevallen in 1894 kon van 22 worden nagegaan, dat de oor- sproDg te zoeken was in besmetting door rivierwater Dc 12 gevallen, die op deo Buiten singel te Weesp zyn voorgekomen Uil het fransch. 14 I „In elk geval zal ik mijn revolvers voortdurend by! Be houden." j De heer Koellen trok een der laden van zynschryf-j tafel open en nam er een papier uit. „Dit papier heb ik noodig," zeide hy tot zichzelf,; iOm de justitie te overtuigen, dat ik van het bestaan' ian dien misdadiger niets af wist en ik nooit anders aken dan met mijnheer den hertog de Villedieu heb jedaan." HOOFDSTUK XHI. De procureur van de RepublieJc.. „Wees zoo goed my dadelijk toe te laten." Aan de andere zyde las men Lucien Grebeauval. „Laat dien persoon binnen komen," zeide de magis- straat. Grebeauval zag er bleek on ontdaan uit. „Mijnheer," zoo wendde by zich tot den magistraat, ik woon op de boulevard Malesherbes 102." „102?" zeide de procureur nadenkend. „Daar woonde eenigen tyd geleden ook de hertog de Villedieu," vervolgde Lucien. „Juist ik beu er," zeide de magistraat, zich het be klag herinnerend, dat de hertog tegen zyn vrouw had ingediend. En nu luisterde hy met des te meer belang stelling naar Grebeauval. „Eiken morgen, eiken avond, was ik getuige van de hevige tooneelen, die tusschen den hertog en zyn vrouw voorvielen. Dikwijls vroeg ik mij zelf af waarom de hertogin nog met dien man, die haar mishandelde, bleef leven. Op een goeden dag zag ik haar het een en ander in pakken. Ik begreep haar bedoeling. Daar ik nooit een beschermer voor haar had zien opdagen, bood ik haar rajjn hulp aan hoe gering die ook zou kunnen zyn en bracht haar naar een plaats, waar ik geloofde, dat zy veilig verborgen zou zyn. Ik had haar mijn huisje te Cachan afgestaan. Eenige dagen na dit voorval bemerkte ik, dat men my op straat volgde en my overal bespion- neerde, zoodat ik niet dan met de meest mogelyke voorzichtigheid myn woning te Cachan kon bereiken. Gisteren ging een persoon den gekeelen dag myn gangen na, zoodat ik my eerst hedenmorgen naar Cachan kon begeven. En toen ik in huis kwam, vond ik de sloten opengebroken en mevrouw de Villedieu verdwenen." „Waarschynlyk heeft haar echtgenoot haar terug gehaald," zeide de procureur glimlachend. „En dit juist betwijfel ik, mijnheer," zeide Lucien, „want als mynheer de Villedieu zijn vrouw gevonden had, zou hy haar gedood hebben." Een deurwaarder bracht op dit oogenblik den procu reur een briefje dat luidde: „Ik heb gezien, dat het de heer Grebeauval was, die zich by u liet aandienen; zoudt gij mij willen ontvangen, terwyl deze persoon nog bjj u is. Ik kom voor hetzelfde doel." „Dat zal mynheer de Villedieu zijn," zeide de pro cureur. Grebeauval fronste de wenkbrauwen en zag naar de deur. Maar het was de hertog niet. „Mynheer de procureur." zeide de nieuw aangeko mene. „deze heer kwam u over mevrouw de hertogin spreken...." „Jawel, mynheer," zeide Lucien. „Dan zullen wij het wel eens worden," zeide de be zoeker plaats nemend. „Heeren, ik ben Koellen, ban kier, en woon boulevard de Madeleine no. 19. Ik heb uw naam reeds meer geboord, mynheer Grebeauval en wel door den heer de Villedieu, die my zeide, dat zyn vrouw zich te Cachan schuil hield. Hij deelde mij dit in vertrouwen meê, toon hij geld kwam leenen." „Wat!" riep de procureur uit, „was de Villedieu dan niet ryk?" „Hy was reeds eenigen tgd geruïneerd en verkocht zyn inboedel, omdat by in groote geldverlegenheid ver keerde. Vandaag bezit hy handen vol geld, want hy heeft my gisteren op klaarlichten dag voor byna vier millioen aan diamanten en goud ontstolen." „Wat zegt gy?" riep de procureur, „heeft hier gis teren zoo'n belangrijke diefstal plaats gehad?" „Op klaarlichten dag, op de boulevard. Diefstal met inbraak gevolgd door moord of poging tot moord. Laat uw griffier komen, mynheer, dan kan hy mijn verslag opschrijven." De heer Koellen vertelde het geheele avontuur, waarvan hy de getaige en het slachtoffer was geweest; het kostte hem niet heel veel moeite hetgeen er voor gevallen was in den tyd, tusschen den moordaanslag en het vertrek der dieven, aan te vullen. Toen de griffier alles had opgeschreven, haalde Koel len een papier uit den zak en hernam „Omtrent een feit, dat ik tot nu toe vermoedde, maar door gebrek aan bewijzen niet aan de jastitie kon mee- deelen, heb ik nu zekerheid gekregen en wel door dit vuile, verfrommelde papier, dat uit den zak van den leider der bende is gevallen op het oogenblik, dat hy myn appartement verliet, want ik heb het dicht by de deur gevonden. Luistert goed myoe heeren. Dertien jaar geleden werd er in de rue Pagevin dooreen oudeo bekende van de politie een diefstal met inbraak ge pleegd de schuldige, die tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeid, is de hertog de Villedieu. Drie jaar na zijn veroordeeling ontsnapte hij uit de gevangenis te Toulon. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1