waren zonder twyfel te wyten aan het gebruik van water uit de Vecht, toen deze rivier besmet was. De pomp, die dat water leverde, werd daarom op myn aandringen vervangen door een nortonpomp. Voorts zijn de openbare wateren schuld aan verspreiding van f. typhoïdea. Op het platteland bevinden zich vry algemeen de privaten boven de slotenniet zelden en in vele ge meenten is dat regel, bevindt zich de gelegenheid tot spoelen van vaatwerk, melkemmers naast dat privaat. Meer malen zooals ie Landsmeer, Oostzaan, Sloten. Amstelveen werd dan gecon stateerd dat f. typhoïdea werd over gebracht door melk. Te F roek op Langedyk, Zuid- en Noord-Scharwoude, Oud-Karspel werd het veelvuldig voorkomen van f. typhoïdea toegeschreven aan het wasschen van vaat werk met slootwater. Het is moeilijk te bewijzen, dat inademing van gassen uit vervuilde grachten schadelijk voor de gezond heid is. Intusschen heeft ieder genees heer waarnemingen kunnen doen, dat vele p-ïrsooen zich onwel gevoelen ais zy in Amsterdam wonen, terwijl zij buiten gezond zijn, betgeen te ver klaren is of door het inademen van stinkende lucht, of door het gemis van iuchtverversching als de ramen gesloten moeten blijven. Voorts deelde ik mede dat de pol derbesturen waterverversching wei geren als het in te laten water brak is, zuoals het geval is in de Zaan streek bovendien is dan overeenstem ming noodig tusschen verschillende gemeenten, terwijl ook de kosten be- noodigd voor het uitmalen van het ingesloten water niet onbelangrijk zijn. Ik bracht verder in herinnering de vervulling der slooten door bleekers onder Hloemendaal en Heemstede; alsmede het ontbreken van verorde ningen, die noodig zijn om stinksloo- teu ie doen dempen, zooals gebleken is in den polder te Watergraafsmeer. Bij vele gemeentebesturen werd op verbetering van de openbar e wate ren aangedrongen, doch het rioleeren is onmogelijk wegens de groote kos ten, als de huizen over een lengte van een uur gaans aan een dijk zijn gebouwd en beerputten zijn in den drassigen grond moeilijk te maken. Bovendien zou het niets bateu dat een gemeenteraad het houden van privaten boven de slooten verbood, wanneer andere gemeenteraden dit bly ven toe staan. Het verbod om privaten op de slooten te doen loozen moet dus alge meen zijc. Intusschen bedenke men, dat dan ook ahe zoogenaamde overlaten van privaten, liet doen afvloeien van gier van mesthoopen, het doen afvloeien van mcnagewater.ghet wasschen van kledingstukken enz. moet verboden worden, wil men de slooten vry hou den van ziektekiemen. ue vraag rijst dan waar men met al dat vuil moet blijven, immers, ter rein voor bevloeiing geschikt, is er nietvele gemeenten bezitten zelfs geen terrein om van het vuil compost te maken. Overtuigd dat het ten eeneumale onmogelijk is door verordeningen het water in onze grachten en slooten vrij van ziektekiemen te houden, dring ik liever aan op het maken van wa terleidingen dan op rioleeren, wan neer de middelen niet toelaten beide te doen. In de steden, die middellijk of on middellijk op zee loozen. is over liet algemeen de toestand der grachten bevredigend, met uitzondering van Amsterdam wat betreft die gedeelten waar de verversching van het water niet of gebrekkig plaats vindt. Ik wees er op dat zonder medewerking van polderbesturen verbetering moeilijk ie verkrijgen is, zoodat hetweusche- lijk zou zyn wettelijke voorzieningen te treffeD. Te Heider loozen de riolen op het Heldersche Kanaai, waarin geen stroom is, waarvan liet gevolg is, dat het des zomers zeer hinderlijk stinkt. Zeewater by vloed binnen te laten, door een buis in de duinen te leggeo, zou den toestand misschien verbete ren, omdat dan bij eb het opgezette kanaal door bet Noord-Hollandsche Kanaal op zee zon kunnen loozen. Te Hilversum vloeien de faecal iën door riolen naar een laag gelegen piaats in de heide waar zy veel stank veroorzaken. Bevloeiing zou daar met succes kunnen worden in practijk gebracht mits men de heide daartoe onteigentde pogingen om daartoe te geraken zyn echter mislukt, zoodat de toestand blijft zooals hy is. Te Alkmaar moet de Geestsloot gedempt worden en het hoofdriool dat thans in die sloot uitmondt ver lengd worden tot de .Singelgracht, om den toestand voldoende te maken. Eene verordening verbiedt het loozen der privaten op de grachten en het spuien op liet Noord-Hollandsch ka naal wordt voldoende geacht. Te Haarlem is do toestand vry vol doende. Wanneer des zomers de stank hinderlyk wordt, worden de grachten door het polderbestuur van Rynland uitgemaieu tegen geringe vergoeding. Prof. Stokvis sprak hierna over de vermelde vreemde ziekte voor gekomen aan boord van het Noorsche schip „Ocean", te Vlieland binnen- geloopen wegens kraukte der beman ning. Prof. van Hamel bracht een advies uit omtrent de elders opgeworpen vraag, of de wet den apotheker al dan niet verplicht zyne apotheek in eigendom te hebben, met andere woor den, of een apotheek het eigendom mag zyn eeuer vennootschap. De ad viseur kwam tot dc conclusie, dat uit de wet niet gelezen mag worden, dat de apotheker de apotheek, welke yh houdt, iu eigendom moet bezitten. W ertheim-coiiiité. Het Wertheim-Comité te Amster dam heeft zich per adres aan den gemeenteraad gewend met verzoek den voormaligen Parktuin den naam te geven van Wertheimpark, en in dat park een fontein van graniet en brons te mogen oprichten en dit ge- denkteeken aan de gemeente in eigen dom te doen overgaau. Dinsdagochtend omstreeks 5 uur is de nachtboot Amsterdam H, kapi tein A. L. van den Heuvel, onder de gemeente Capelle a/d IJssel op een rietrik gevaren. Door het vallen van het water is de boot gekanteld en gezonken. Electrische verlichting Baarn. De gemeenteraad van Baarn, die eenigen tyd geleden concessie ver leend had aan de Industriecle Maat schappij te Amsterdam tot het aan leggen van onderaardsche geleidingen voor de electrische verlichting, heeft thans aan genoemde maatschappij den gemeentegrond verkocht waarop de gebouweu verrijzen zullen. Men ver wacht, dat nog dezen zomer de elec trische geleidingen gereed zullen zyn. Inbraak. Maandagnacht is ten geraeente-huize te Baarn de brandkast geledigd. Ver mist wordt een bedrag van circa f 10.000, alles aan bankpapier. De da der heeft eerst den sleutel gehaald uit den zak van den gemeente-ont vanger, want de sleutels werden ge vonden naast de brandkast. Tot heden is de dader onbekend, en moet zich toegang verschaft heb ben door het raam in de politiekamer, dat des ochtend open gevonden werd. (TJ. D.) In verband met de twee ingekomen coucessie-aanvragen voor een stoom tramverbinding van Egmond aan Zee met de gemeente Alkmaar, hebben B. en W. van de laatste gemeente het wenscbelyk geacht, alvorens tot het doen van een definitief voorstel over te gaan, den Raad principieel te laten beslissen, aan welke lyn hy de voor keur geeft. B. en W. geven in overweging, aan de lyn Egmónd aan Zee, langs de Hoevervaart tot het station der H. IJ. S. M. een concessie te verleenen, in dien het consortium P. W. Schippers c. s. binnen zes maanden na de dag- teekening van 's Raads te nemen be sluit heeft bewezen, dat het financieel in staat is de lyn te leggen en te ex- ploiteeren. De directeur-generaal van de Maat" schappij Zeebad Scheveningen heeft bereidwillig toegestemd in het ver zoek van het comité voor de inhul digingsfeesten in Den Haag cm op een der Septemberfee^tdagen het Kurhaus kosteloos open te stellen voor het voik. De heer Goldbeck, die als lid van het hoofdcemité met groote sympathie zijne medewerking verleent aan de nationale vreugdedagen, stelt de Knr- zaal en omgeving op Zaterdag 10 September van 1—5 uur open voor een middag-concert van 2500 perso nen, voorzien van een toegangskaart van wege het feestcomité. Bovendien deed hy het onbekrompen aanbod om de 2500 genoodigden, mannen en vrouwen, uit den werkenden en dienst boden stand, gratis ververschingen aan te bieden. Met groote erkentelijkheid heeft het feestivmité een en ander aanvaard. Inbraak. Tot nog toe onbekende liedon heb ben Maandagnacht ingebroken op het kantoor van de heeren Van Loenen en Millenaar, timmerlieden, te Rotter dam. Door een gaDg, uitkomende op de Linker Rottekade. en vervolgens over het dab van een loodsje, hebben zij zich daarin van de achterzijde van het huis af toegang verschaft, na eerst een K it indrukt en een daar achter geplaaLte hor te hebben stuk gesneden. Toen zij zich hierdoor naar binnen gewerkt hadden, hebben zy op het kantoor zoowat alles door zocht en ten slotte uit een kast 54 sleutels, van daarin geborgen sloten, gestolen. Andere voorwerpen van waarde worden er niet vermist, zoo dat het de inbrekers blijkbaar te doen geweest is om in het bezit van een groote party sleutels van verschillen den vorm te geraken, ten einde daar mede elders hun geluk te beproeven. Brand in een stoomschip. In het stoomschip Petrel te Am sterdam, kapitein John Cambles. ge regeld varende tusschen Amsterdam en Londen, werd ongeveer twee uur Maandagnacht in bet groot ruim brand ontdekt. Men poogde met emmers water het vour te blusschen, doch dit gelukte niet daar de lading, jute en spek, dadelijk vlam vatte. Hoe de brand is ontstaan weet men niet, doch ze is waarschijnlijk reeds by het inladen aangekomen, want toen het tusscliendek leeg was werd de rook ontdekt. De Jan van der Heijden was spoe dig langs zyde, benevens drie stoom spuiten door welke met zeven slangen water in 't ruim werd gepompt. Onge veer vier uur was men het vuur meester en werd met lessen voort gegaan. Werkstaking. De Oelder lander meldt, dat zoolang de werkstaking op hare drukkerij duurt, zy genoodzaakt zal zijn zich bij een avondblad te bepalen. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat de werkstaking op de drukkerij der firma Langeudam Co. geleid wordt door typografische vereenigingen. De firma voorziet zich van ander personeel. Het getal stakers bedraagt 12. Aanvaring tusschen twee stoomschepen. Uit Ylissingen komt het bericht van eene botsing van de twee En- gelsche stoomschepen Realm en Rhone die beide Maandagavond van Ant werpen zijn vertrokken, het eerste bestemd voor Alexandrië en het an dere voor Londen. Op eenige mijlen afstands van Ylis singen bad de botsing plaats. De Realm kon haar reis vervolgen, maar de Rhone moest in allerijl naar de haven van Ylissingen worden gesleept. De averij schijnt vrij belangrijk te zy'D. Lettereer era SCursst MUe. Reichenberg. Mile. Reichenberg, de eeuwige in- génue van de „Comédie Franchise", ook hier ter stede wel bekend, beeft Maandagavond afscheid van het Pa- rijsche publiek genomen. De N. R. Cl. bericht hierover het volgende Reichenberg is vier en veertig jaar. Oud is ze dus nog niet, maar juist omdat ze altoos dat Mei-achtige moest geven iu baar spel van ingénue, is het misschien nog zoo kwaad niet bedacht, dat zenu wat anders wil gaan doen. Maar wat? Of zou ze nu een reizende ingénue worden Haar afscheid uit het Huis van Molière is schitterend geweest. 't Porgram bestoud uit: 5e bedrijf van Adrienne Lecouvreur, met Duse inde titelrol, en ook inde drie andere rollen Italianen; tweede bedryf van Le Monde oil Ton s'ennuie, met vyf intermezzo's van voordracht, zangen dans, door allerlei artisteneerste bedryf der Romanesquesfragmenten uit het tweede bedryf van Vriend Fritz tweede bedryf van l'Ecole des Femmes. De recette heeft 46,000 francs be dragen. De president der Republiek was tegenwoordig. De medewerking van mevrouw Duse heeft een zeer byzonder succes gehad. Zesmaal is zy teruggeroepen, liet was een ovatie naast die aan de heldin van dien avond gebracht. Faure heeft Duse in zijn loge doen komen, met haren impresario Schürmann, en haar tege lijk gelukgewenscht en bedankt. Engelsehe tooneelspelers in ons land. Dat een Engelsch tooueelgezelschap dat stukken van beteekenis speelde ons land bezocht moet wel heel lang geleden zynwy herinneren ons op het oogenblik geen andere EDgelsche voor stellingen dan die van Faust up to dateThe Mikado en dergelijke. Thans zullen wy te Amsterdam weldra, 28, -30, 31 Maart en 2 April, een zeer goeden troep, waartoe o.a. Forbes Robertson en mrs. Patrick Campbell bebooren, in den .Stads schouwburg kunnen zien. Dit gezel schap speelt nu Hamlet1 he Second mrs. Tanqueray enz. te Berlijn en komt in bet laatst der maand naar ons land. Vooral Robertson's Hamlet wordt zeer geprezen, ook te Berlyn. Mrs. Patrick Campbell creëerde in dertijd Paula in The Second mrs. SporS eft Wedstrijden» Als vervolg op het bericht, dat dc doofstomme wielrijder Sutherland Rovaards in de Pyreneeën zou ver ongelukt of door bandieten vermoord zyn. vernemen wy nu dat hy uit Irun Plaza-San-Juau een telegram heeft gezonden naar Bayonne, om een pakket dat hy daar in een hotel achterliet. Daar men in den laatsten tyd zeer weinig meer van bandieten in die streken vernomen heeft en S. R. goed gewapend is, zou het ons niets ver wonderen als het bericht van zyn treurig uiteinde onwaar was. De ge- heele geschiedenis komt ons ten sloite wel een beetje reclamemakend voor. Tel Verdenking van meineed. Voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam stond Dinsdag terecht A. K., 23 jaar oud, arbeider te Oud- dorp, eiland Flakkee. die in den nacht van 22 op 33 Januari 11. ia gezel schap van een troep kwajongens bu rengerucht maakte op het erf van D. Tanis, die, in zyn nachtrust gestoord, zich naar buiten begaf en met een pook de bende wilde verdryven. Getuige Tanis was met een mes gedreigd, terwijl hy door lekl. met een stuk hout op den arm was ge slagen. Get. Tanis vertelde de zaak ter terechtzitting, zooals zij zich had voorgedaan, terwyl zyne vrouw, die mede als getuige was opgeroepen, het zelfde zou verklaren, doch wegens ongesteldheid niet kon verschijnen. Get. Th. Voogd, die by den troep kwajongens behoorde, verklaarde on der eede niets gezien te hebben, hoe wel alle aanwijzingen het tegendeel bewezen. Door den president mr. Feith op zyn onware verklaringen gewezen, bleef by niettemin volhouden. Het O. M., by monde van mr. de Josselin de JoBg, requireerde op grond van zware verdenking van meineed van den getuige Th. Voogd, de on middellijke gevangenneming, waaraan staande de zitting door denryksveld- wachter Didier gevolg gegeven werd. Voor bekl. requireerde het O. M. vrij spraak. De president schorste de zitting. GEAAENGQ NIEUWS De zaak-Dreyfus. De geheimzinnige zelfmoordenaar uit de Rue de Sèvres te Parys, is Maandag door Berr, den Redacteur der Figaro herkend als de man die onder den naam Lemercier-Picard getracht heeft eeu blykbaar valsch stuk onderteekendOtto, zeer bezwa rend voor Esterhazy en naar het heette van hetDreyfus-syndicaat af komstig, aan het boulevardblad te verkoopen. Het is Rochefort geweest die er ten slotte in is gevlogen en het bedoelde schryven in de kolom men der Intransigeant openbaar heeft gemaakt. Het moest het bewijs leveren van de konkelaryen van het vermeende syndicaat, maar buiten den hoofdredacteur van de Intran sigeant, en de lezers die op zyn scherpzinnigheid hebben vertrouwd, heeft dat schryven by niemand ge loof gevonden. Voor wier rekening was die Lemercier-Picard werkzaam Van de zyde der voorstanders eener revisie is beweerd, dat de genoemde persoon in betrekking stond tot de regeering en den generalen staf en het is Séverine die nog Dinsdag in de „Fronde" dat beweren volhoudt. Uitgaande van de veronderstelling dat Lemercier-Picard een gevaar be gon te worden voor zyn lastgevers, schrijft zy rondwegDe man van de roe de Sèvres beeft zich niet van kant gemaakthij is vermoord. Het is weer een staaltje, aldus schryft men aan de N. R. Ctvan de wijze waarop in de Parijsche pers de brutaalste beweringen als feiten worden neergeschreven. Er is ook in de geschiedenis van dezen Lemercier- Picard zijn ware naam volgens Bertillon zou Lémarin zyn en tien veroordeelingen zou hij hebben onder gaan nog veel geheimzinnigs even als in al wat van verre of nabij tot de zaak Dreyfus-Esterhazv in betrek king staat. Dreyfus op liet Duivelseiland. Hoewel de ongelukkige banneling in boeien ligt geslagen, omriDgd is door een steenen muur én in zijn hut achter getraliede vensters zit, schij nen de Parijsche gevangenbewaarders bang te zyn, dat hy niettemin zal ont snappen. De correspondent van de Daily-News verzekert, dat elk venster van zyn hut nog voorzien is van een tweede traliehek! Dezelfde correspondent vertelt dat de ongelukkige, die niets weet van de beweging die voor hem op het ge touw is gezet, beproefd heefteen eind te maken aan zijn jammervol bestaan. Sedert deze poging dwingt men hem des nachts te gaan liggen op een houten brits en worden zijn voeten met een kanonskogel bezwaard. Ongesteldheid vau Koningin Victoria. Men meldt, dat de Koningin Vic toria hare op heden voorgenomen reis naar Nizza heeft uitgesteld ten gevolge van ongestelheid. Hare Majesteit on dernam Maandag den gewonen ry toer niet, maar hield haar kamer, waar zy ook het middagmaal gebruikte des avonds verscheen zij evenmin in den Koninklijken familiekring. De ongesteldheid is echter niet van ern- stigen aard. Bebloede curiosa. Te Londen is een verkooping ge houden van kostbaarheden en curiosa, in de expeditie tegen den vorst van Benin buitgemaakt. Er waren fraaie dingen by, en sommige, overvloedig met bloed gedrenkt. Deze laatste wa ren zeer in trek. Ontploffing. Toen een kerkeknecht Zondag in de Andreaskerk te Berlijn een licht van het gas wou aansteken, had er onder een geweldigen knal een ont ploffing plaats. De hoofd- en zy- deureu aan de Koppeustrasse ploften open, en de knecht zelf werd ten gevolge van de luchtverplaatsing op straat geslingerd. Uit vier ramen vlogen de ruiten in gruizelementen. De mau kreeg brandwonden aan hoofd en handen, maar de stoffelijke schade had weinig te beduiden. Slachtoffers van den Tirah- veldtocht, Maandag heeft de Minister van lndië in het engelsehe Lagerhuis mede gedeeld, hoeveel dooden en gewonden de Tirah-veldtocht gekost heeft, met inbegrip van de dooden, die later tengevolge van hun wonden of ziekte overleden zyn. Dit zyn de cijfers Gesneuveld, met inbegrip van de aan hun wonden bezwekenen: 44 Engelsehe officieren, 136 Engelsehe onderofficieren en minderen, 6 inland- sche officieren, 320 inlandsche onder- officiereu en minderen; tezamen 506. Gewond, behalve die sedert bezwe ken zyn93 Engelsehe officieren, 104 Engelsehe onderofficieren en minderen 36 inlandsche officieren, 845 inland sche onderofficieren en minderen tezamen 1378. Bezweken aan ziekte: 10 Engel sehe officieren, 250 Engelsehe onder officieren of minderen, 480 inlanders van alle rangen: tezamen 740. In het geheel heeft de veldtocht aan Britsch-Indische zyde dns reeds het leven gekost aan 1246 menschen. Aartshertogin Stefanie. De Oostenrykscbe kroonprinses- wednwe Stefanie is beterende. Het betreffende bulletin luidt: -De ont- stekingsverschynselen aan de linker long zyn aan het minderen. De toe stand van de rechter long vertoont geen merkbare veranderingen. De werking van het hart en de a'ge- meene lichaamssterkte is voldoende, temperatuur 37.1." Men zegt, dat de dochter van prin ses Stefanie, aartshertogin Elisabeth, door opwinding eveneens ziek gewor den is. Andrea's Pooltocht. Prof. Rathorst, die binnenkort zelf een pool-expeditie za! leiden, meent volgens een bericht, uit Stockholm dat de uitzichten om in den loop van dezen zomer omtrent de expeditie van Andree nadere bijzonderheden te vernemen, gunstig zyn. Reeds iu het laatst van April zullen verscheidene schepen naar Spitsbergen uitzeilen; in Juni zullen toeristen-booten naar dit eiland in de Noordelijke IJszee vertrekken en eindelijk zullen de anders weinig bezochte kuststreken van het eiland door de Zweedsche pool-expeditie nauwkeurig onderzocht worden. Wanneer de deelnemers aan de expeditie van Andree op Frans Josephland zyn aangeland, hebben zij geen gebrek kunnen lijden, want daar zyn verscheidene goedgevulde depots, wier toestand Andree en zyn gezelschap zeer nauwkeurig kennen. In Juni zal de Wellmann-expeditie bovendien daar aankomen. Ook wanneer Andree op Nova Zembla is neergekomen, behoeft men zich niet ongerust te maken. Het zelfde geldt voor zyne lauding iu noordelyk Groenlaua. Hier zullen de reizigers kans hebben om in den loop van den zomer twee expedities, die van Peary en Sverdrup, te ontmoeten. Het ongelukkigste zou zyn, zegt prof. Rathorst, wanneer de reizigers in de Amerikaansche poolstrekeu wa ren aangeland, want in dat geval zouden zy misschien een zeer langen weg moeten afleggen om woningen van menschen te bereiken. Wat het bericht van de Agenzia Italiana betreft, volgens hetwelk Siberische jagers twee Europeanen, bijna van koude en honger stervend, zouden hebben aangetroffen, dit ver klaart prof. Nordenskjold als weinig geloofwaardig, voor zoover bet de eide Europeanen als deelnemers aan de Andree-expeditie voorstelt. Uit Abyssinië. Sedert Abyssinië in de ry der groote Staten getreden is, wordt het vau alle kanten door de beschaving, ook iu haar nederigste vormen, bestormd. Of er al wijnreizigers zijn, wordt niet gemeld, maar de kooplieden in fantasie-juweelen en vergulde kope ren sieraden hebben er reeds reus achtige zaken gedaan. Schepen vol parures van klatergoud en glas, too- Deeldiademen, armbanden en colliers van blik en simili zyn er geledigd Duitsche en Fransche fabrieken had den er al bloeiende filialen. Keizerin Taitou heeft zich hier over bezorgd gemaakt en er haren man over gesproken, en keizer Me- nelik heeft een weeldewet uitgevaar digd. Uit vrees, zegt hij, dat de lust tot weelde en versiering by de vrou wen ten slotte ook de zeden zijner dappere krijgers zal verweekelyken en verderven, beveelt bjj dat van dit oogenblik af geene Abyssinische vau een vreemdeling eenig tooisel meer koopen zal. En als boete voor de reeds bedreveD misdaden van dien aard, zullen over twee maanden vier plechtige bede- en boetedagen gevierd worden, waarna de vrouwen al hare sieraden, zonder uitzondering, ouden nieuw, aan 'skonings schatmeester zullen uitkeeren. Dit laatste heeft een dubbel doel. De nieuwe sieraden toch zyn kermis- goed en operettepronk, maar de oude stukken vau massief goudmet echte juweelen rijk versierd, zullen den negus een aanzienlijke oorlogsreserve voor zyne schatkist leveren. Opstand op de Filippijnen. Uit Hongkong wordt aan de Daily- Mail gemeld, dat een nieuwe opstand op de Filippynsche eilanden uitge broken is53 Spaansche soldaten zouden daar binnenkort gedood zyn, en ten noordwesten van Manila is de telegrafische gemeenschap gestoord. Zondagmiddag werd reeds de eerste steen gelegd voor de kapel, die te Athene wordt opgericht ep de plaats, waar de moordaanslag op den koning geschiedde. De geheele weg daarheen was door gendarmerie en cavalerie afgezet. Afdeelingen cavalerie sloten de koninklijke rijtuigen in. De eerste steenlegging had plaats in een groot quadraat, eveneens door militairen afgezet Middel tegen slangengif. Men zegt dat het middel van dr. Calmette tegen slangengif een i pets. oplossing van goudchloried, op de gewone wijze onderhuids inge spoten, doeltreffend blijkt. Calmette, die aan het bacteriologisch instituut te Saigon werkt, moet er goede uit komsten meê verkregen hebben, en het wordt ook als voorbehoedmiddel aanbevolen. Een boom, die op zijn hoofd staat. Een appelboom, die groeit met zijn wortels omhoog, is acht en twintig jaar geleden geplant door John Mei ver to Milwaukee. Oorspronkelijk was hy een Yaa de vijf en twintig, die zoo geplant wer. denal de andere stierven. De over levende was echter van een taaier natuur. Hy schoot zyne wortels afi stralen uit langs het latwerk, dat hoog van den grond op palen waa opgericht. De stam is benedenwaart* gegroeid met een omvang van 4 voet de takken, met vrucht beladen, be slaan eene ruimte van 160 voet in omtrek, en hebben nieuwe wortels iu den grond geschoten. Opgegeten Uit den Congostaat is te Brussjj het bericht ontvangen, dat de 23-jari« Gerhard Neuhaus. de zoon van eeo chocolade-fabrikant, en hoofd eeuer factorij van de Opper-Congomaat- schappij, door inboorlingen is.T.. opge- get,en. Men heeft alleen zyn hoofd teruggevonden. Var-öoig Stadsnieuws Vervroegd sluitingsuur. Het Bestuur van de iiaariemscln Handetsvereeniging za! pogingen doei om te verkrijgen, dat voortaan het sluitingsuur voor de winkels negen uur zal zijn. Bij de daarover gevoerde gedachtenwisseling achtte men deze vervroeging van het sluitingsuur voor de meeste vakken zeer wel mogelijk en slechts voor een enkel vak, by. voorbeeld de sigarenwinkels misschien bezwarend. Alleen des Zaterdags- avonds zou sluiting te 9 uur voorde meeste vakken niet mogelijk wezen Niet enkel het belang van den w:n. keiier zei ven, maar ook dat van hei personeel, is by deze zaak zeer be trokken. Omtrent de mogelijkheid van de invoering van den maatregel be riep men zich op Rotterdam, waar honderden in het centrum der stad de negenuurs-sluiting hebben toege past en waar o. a. de kruidenierslt een der straten gezamenlijk hebbel geadverteerd, dat zy na 9 uur nis; meer verkochten. Dit feit is te op merkelijker, omdat gewoonlijk juist de kruideniers beweren, dat 'voor hunne affaires vervroegde sluiting niet mogelijk is. Naar wy vernemen heeft de heer mr. M. G. P. del Court van Krim pen. rechter in de Arrondissement* Rechtbank te Haarlem, tegen t Mei a.s. zyn ontslag gevraagd. Bach-Concert. Het zesde en laatste Bach- concert stelde ons nog eens ia de gelegenheid de voortreffel ijkheden vai ons Amsterdamseh Orkest te bewon deren. Telkens opnieuw wordt mes by het optreden van dit keurkorp- getroffen door de heerlijke klank weelde en de door en door artistieke voordracht. Zelfs waar het zich leen tot de vertolking van toonwerken, ilii op zichzelf van weinig belang zyn weet het den hoorder tot luiaterei en volgen als te dwingen. Deze er varing deed ik op bij de voordrachl van de symphonie „Aus der neueo Welt" van A. Dvorak. De „neus Welt" schijnt den componist eenigs volksmelodieën aan de hand te heb ben gedaan die hem belangrijk tre noeg voorkwamen ze tot de hoek steenen te maken van het muzikaii gebouw, dat „symphonie" heet. Voo my hadden dié melodieën niet vee aantrekkelijks en even als de lot gevallen van een ons niet tc vorei sympathiek geworden romanheld ons weinig interesseeren kon dus ook de handige, somtyds geestige bewer king daarvan mij niet boeien, terne® nu de vorm van het geheel en vat de vier onderdeeleu heelemaai nib aan een „nieuwe wereld" deed dec ken. Het belangrijkst vond ik finale waar de geestige combinati der vroeger gehoorde motieven inder daad groote ik zeg niet hooge - kunst verraadt. Behalve deze voo ons nieuwe symphonie, speelde lie orkest „La Reine Mab" uit Berlioz „Roméo et Juliette" en Fr. Liszt'i „Tanz in der Dorfschenke", beide wet ken die wij van dit orkest reeds meer malen vroeger hoorden. De scbrill tegenstelling van het feërieke en be demonische gaf het orkest opnïem gelegenheid den rijkdom en het gehait van zijn toonmateriaal te doen waar deeren. Als soliste deed zich by deze ge legenheid liooren mejuffrouw Ros Ettinger van de Kon. Opera te Berlyn Een zoo geacheveerde, schitterend techniek als deze dame ter beschik king staat is zeker hoogst zeldzaam Alles klinkt als door onberispelijk kunstig mechaniek voortgebracbl Groote intervallen, staccati, trillers alles wordt voortgebracht met ec juistheid en een gemakkelijkheid di met recht mag bewonderd worde» Veel verder evenwel kan debewonde ring Diet gaan want datzelfde me chanische dat haar b.v. in het effect stuk uit Délibes' „Lakmé" zoozeer stade komt, wordt hinderlijk wanne® het om een innige, warme vertolkin i van een lied als Schubert's „Gehö mes" te doen is. Beter voldeed althans Solrejg's Lied van Grieg 8 het overigens niet veel beteekenend ('ormosenella van Bruch. In hal bisnummer want zy vond by Ij® publiek een uitbundig en zeker ni® onverdiend succès had zy nog even gelegenheid zich van haar sterke zijd te toonen en iedereen zal dan ook naai huis zyn gegaan in de overtuigd een coloratuurzangeres te hebben ga boord van zeer buitengewone gave» PHILIP LOOTS- Door de politie alhier is aangebt» den en naar het Huis vau Bewarifl

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2