eenige postwissels, tot een totaal be drag van f2400, te ontvangen. De bediende ontving het geld, maar keerde niet bij z\jn patroon terug. Nieuwe Nijlpaarden in Artis. Men meldde ons Zaterdag j.l. het volgende Sedert den dood van het laatste Nijl paard in het najaar van 1896 was het aau het bestuur van het koninkl. Zoö logisch Genootschap „Natura Artis Magistra" niettegenstaande de vele pogingen daartoe aangewend, niet mogen gelukken om in het bezit van een ander exemplaar te geraken. Wel is waar komt het Nijl paard (Hippopotamus amphibius) nog in alle grootere rivieren en meren van Afrika voor, doch sedert de hoogere Nijlstreken in Soedan dooi de „Mahdi"-oorlogen voor den dieren handel gesloten zijn en in Zuid- Afrika dé beschaving met hare mo derne vuurwapenen hoe langer hoe verder is doorgedrongen, waardoor het Nijl- of Rivierpaard meer naar de binnenlanden is moeten wijken, werd het steeds bezwaarlijker deze merkwaardige diersoort levend mach tig te worden. Het spreekt van zelf. dat onder deze omstandigheden dé gevaren aan het opsporen van het levende dier en de kosten aan den invoer naar Europa verbonden, hoe langer hoe grooter worden. Na vele vruchtelooze en kostbare pogingen zijn enkele dierenhandelaren, zooals Carl Hagenbeek te Hamborg er ten slotte in geslaagd om enkele jonge Nijlpaarden van West-Afrika, die na het doodeu van het moederdier ge vangen konden worden, ie vend naar Europa in te voeren. Op het oogen- blik bevinden zich by Carl Hagen beek te Hamburg twee jonge Nijl paarden, een mannetje en een wijfje, ongeveer een jaar oud, die zich reeds eenigeu tjjd in Europa bevinden en dus vrij wel geacclimatiseerd zijn.Deze beide jonge dieren zyn thans het eigendom van het koninklijk Zoölo gisch Genootschap, „Natura Artis Magisira" en een geschenk van den beer J. H. van Eéghen, lid van het bestuur. Het Genootschap heeft alle reden om den schenker voor dit vor stelijk gescheuk dankbaar te zijn. Zonder zijn krachtigen steun zou het Genootschap in de eerstvolgende ja ren zeker uiet in staat zijn geweest, om ie levende have met een paar zoo kostbare en merkwaardige dieren te vermeerderen. Wjj hopen, dat deze nieuwe dieren zich even voorspoedig mogen ontwikkelen a!s hun beidé voorgangers „Herman14 cn „Betsy", twee kolossale dieren, die gemeten vau bet begin van den neus tot den staan wort el een lengte aanwezen van pl. m. -1 meter en een gewicht had den. na hunnen dood gewogen, van 1775 en 1755 kilo; gedurende het le ven. zyn de dieren zeker zwaarder geweest. Deze beide dieren werden in April i860 door het Genootschap van den dierenhandelaar Casanova voor f 12960 aangekocht. Het man netje stierf den 23sten Judï 1884 en leefde dus 24 jaren in den tuinhet wyfje ontviel aan het Genootschap deu Gden October 1896 en bracht dus 36 jaren binnen de terreinen door. Zjj bracht 14 jongen ter wereld, waar van ëen tweeling. Twaalf dezer jonge dieren stierven na slechts weinige da gen of werden dood geboren; 1 hunner werd in 1866 voor f 10,800 naar Lon den verkocht, waar het bij den brand in liet Syaeuham-Palace den dood vondeen andere werd in 1877 door de Zoological Society te Londen voor f 9600 aangekocht. 'Reeds tegen het einde der volgende week worden de jonge dieren hier verwacht eu zullen evenais hun voorgangers in de Nijl- paardenstul gehuisvest worden. Het transport van Hamburg naar Amster dam gaat met vele bezwaren gepaard, zoodal voor deze reis de grootste voorzorgsmaatregelen genomen moe ten worden. Onder persoonlijk geleide vau Carl Hagenbeek zal het trans port geschieden. Zonder twijfel zul len de jonge „dikhuiden", eenmaal biunen de terreinen van het Genoot schap aangekomen, de meest leven dige aandacht trekken. Aangezien de gevolgen eener vermoeiende reis ook bij deze dieren niet achterwege zul len blyven en zy by aankomst eerst aau een huQ nieuw verblijf en aan vreemde verzorgers moeten gewennen, beeft het bestuur besloten gedurende de eerste dagen üa aankomst de Nijl- paardensta! nog voor de leden en be zoekers gesloten te houden. Zoodra binuen enkele dagen het daartoe gunstige tijdstip zal zyn aangebroken, zullen de leden in do gelegenheid worden gesteld de interessante nieuwe lingen te bezoeken. Ta Hilversum zijn aan twee nieuw gebouwde villa's de namen gegeven „Zola" en „Labori". Eene uitvinding. Dezer dagen werd in de bladen ge meld, dat in de Italiaansche bladen een nieuwe uitvinding werd aange kondigd omtrent de vervaardiging van kunstmatige steen in aile gewenschte kleuren uit duinzand. Hét verdient vermelding, dat eerlang in Den Ilaag door eenige ingenieurs en bouwkun digen een dergelijke fabriek zal wor den opgericht, hoogstwaarschijnlijk op een dor terreinen van rar. Goe- koop. Yad.) De verduistering te I Jzeudijke. Omtrent de arrestatie van den direc teur van het post- en telegraafkan toor te lJzendijke valt nog te melden, dat de verduistering, waaraan by zich schuldig maakte, circa foOOO be draagt. De verduistering moet reeds in 1895 begonnen zyn en om de tekorten te dekken had hy teldens, wanneer de inspecteur kwam, door vervalsching der boeken de uitgaven hooger gesteld dan de werkelijke. De postdirecteur stond te IJzendyke en omstreken als een zeer humaan en oppassend man bekend. Zeer opmerkelijk is het, dat voor eenige jaren op datzelfde kantoor ook een verduistering geconstateerd is, doch de toenmalige directeur kon toen nog de vlucht nemen en vertoeft thans, naar men wil, in Griekenland. Ook een vroegertje. Zaterdagavond zagen wy dat op de hofstede tegenover Rozenburg reeds een der jaarlijksche bezoekers van het ooievaarsnest' was aangekomen. Hy (of zy) scheen nog maar alléén mis schien vooruit gegaan om het huis wat op te knappen. (fflld.) In razernij. De tamboer de R., van het 2e ba taljon lste reg. infanterie te Asssen, veroorzaakte Zaterdagochtend in de Emma-kazerne aldaar reeds vroeg eene geheele opschudding. Als arres tant in de politiekamer werd hem in zijne arrestkamer het eten gebracht, waarna hy den sergeant, commandant der wacht, om een mes vroeg, ten einde daarmede zyu brood te snyden. Het verlangde werd hem gegeven, hij gebruikte het mes, doch wendde het toen eensklaps tegen zich zeiven on bracht zich aan den hals eene bloedende wonde toe. Hierna wilde hy zich op den commandant der wacht werpen, ontvluchtte de arrestkamer, waarna in en om de kazerne een wilde jacht op den vluchteling aanving, die ieder, welken hij ontmoette, met het mes dreigde. Eert buiten de kazerne bij het draai vonder over de Hoofd vaart te Kloosterveen, mocht het ge lukken den woesteling te arresteeren. Hij is onmiddellijk ter verpleging in het militair hospitaal opgenomen en ofschoon 'nij veel bloed heeft verloren, is zijn verwonding niet levensgevaar lijk. Als reden voor de daad gaf' de R. op, dat by van oordeel is onschuldig te zyn gestraft en daarom in een aan val van razernij heeft getracht zich van het leven te berooven. j&Cdiotfië&l. BATAVIA, 22 Februari, Atjeh. Volgens een telegram, deu 21en Februari uit Batavia aan de Sum. Cl. gezonden, was het plan van den tocht naar Pedir kant en klaar. De regeering liet echter omtrent de bij zonderheden niets los. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in liet gou vernement Atjeh eu onderhoorigheden, loopende van 29 Januari tot en met 11 Februari, wordt door de Java Cl. het volgende ontleend Groot-Atjeh. In de IV en VI moe kims bleef het geheel rustig, maar in de III moekims Daroe werd een in woner van Djempit nabij Adjoen Te- bal door een drietal lieden, volgens latere berichten uit Lhong afkom stig, aangevallen, verwond en van eeuig geld eu sieraden beroofd. Aan de terstond ter opsporing uitgerukte patrouilles mocht het niet gelukken de roovers gevangen te nemen. Ook iu Lepong bleef de rust on gestoord. Op den 29en Januari rukte aen deel der daar gelegerde troepen over aen Gié Serang naar Lhong en betrok het bivak te Blang Meh, waar de kedjoeroean zich by de troepen voegde. Den volgenden dag bezoch- ien deze ook Binasali Ketapang en omliggende kampongs en keerden over zee naar Lepong terug. De ont vangst was zeer voorkomend. De kedjoeroean deelde mede, dat Tengkoe Pakeh (een pangliraa van T. Oemar) naar Daja vertrokken was en dat slechts weinige volgelingen van T. Oemar zich nog af en toe in Lhong, Paroi en Keeloe ver loon en. In verband met de expeditionnaire colonne naar Daja (zie Westkust) ver trok den 7en Febr. een mobiele co lonne van Lepong over zee naar Lhong, met opdracht naar de zijden van Pantoen Raja en van Glé Groe- tei te patrouilleeren om het uitwijken van vyaDdelyke benden uit Daja en Kloeaug te voorkomen. In de XXVI moekiins viel niets meldenswaardigs voor. T. Tjoet Toeng- koeb moet zich te Kalé (aan de Noord- kast van eigenlyk Pedir) bevinden met eene bende, versterkt door volk van T. Oemar en het voornemen heb ben na afloop dor poeasa de XXVi moekims te verontrusten. Van Tjot Mantjang uit werden meermalen patrouilles gemaakt in den omirek van Kota Ba Theue, maar ook thans weer bleek de streek door vijanden geheel verlaten te zyn. Deo 31en Januari rukte eene patrouille uit naar Tjot Tambah (V Moekims I Montasik) waar zich eenige kwaad willigen zouden ophouden, en in de woning van het kamponghoofd een persoon in het bezit van een donder bus werd gearresteerd. Het vooral ter oostkust van Atjeh welbekende bendehoofd,Pang Merbau. de meiestander van Nja Mamat Per- lak, liet door bemiddeling van den Imam van Ateuh (VII moekims Laid) van waar hy afkomstig is, en door Tengkoe Sjech Tjot Poetoes om ver giffenis vragen en om vergunning tot terugkeer naar zyne woonplaats. Tusschen Indrapoeri en Soliinoen werd tweemalen de telefoongeleiding beschadigd en op den 8en Febr. word naby Lam Tjot een transport tydens de rust plotseling door een twaalftal vyanden besprongen, aan wie het ge lukte drie dwangarbeiders en twee pikoelpaarden te verwonden. De dek king van het transport verdreef de aanvallers, die daarby drie dooden moeten bekomen hebben. Te yelimoen werd den 2Sen Januari bericht ontvangen, dat T. Oemar van Djantoi naar Pantja zou zyn ver trokken, waarop eene colonne werd uitgezonden om te onderzoeken of dit bericht waarheid bevatte. By Djantoi werd de plaats bezocht waar T. Oemar verbleven had, zoodat zyn vertrek een voldongen feit bleek te zijn. Daarom rukte in den namiddag van den 29en eene colonne van tSeli- moen uit in de richting van Reung- Reung. Zy betrok te Lam Baroe hét bivak, terwijl de marechaussée, die deel van de colonne uitmaakte, naar Goenoeng Biram en Lam Tainot werd vooruitgezondeu om te trachten daar verblijvende benden te verrassen, het geen echter door de groote duisternis niet mocht gelukken, waardoor de troep eerst bij het aanbreken van den dag te bestemder plaatse kwam, en dea vijand afgetrokken vond. Deu 39cn Januari rukte de hoofdmacht op naar Pantja, van Reuug-Reung at weder met de marechaussée vereenigd. By dezen marsch werd af en toe de colonne licht beschoten zij betrok naby Pantja het bivak, waar de nacht rustig voorbijging en bericht ontvan gen werd dat T. Oemar naar Padang Tidji was vertrokken. Den 3len Ja nuari werd naar Djantoi gemarcheerd, alwaar werd gebivakkeerd en van welke plaats de colonne den len Fe bruari naar Selimoen terugkeerde na het ten westen van Djantoi gelegen terrein om Boeëog te hebben ver kend. Op den Sen Febr. rukte weder eene colonne van Selimoen uit over Reung-Reung naar Glé Noerab, de waterscheiding tusschen de Atjeh- en P8dir-valleien.TotReung-Reung,waar de colonne kampeerde, werd geen vijand ontmoet. Den volgenden dag werd Pintoe Koeb (een rotspoort met lage wanden, waardoor de weg loopt naar Kedei Breuë of RoemaToedjoe in de VII moekim Pedir) bereikt, van waar de colonne, die af en toe zeer licht beschoten was, in den namid dag naar Reung-Reung terugkeerde en den volgenden dag oprukte over Lam Koeboe, om het waterscheidings heuvelland tusschen de rivieren Seli moen en Atjeh aan die zijde te ver kennen. Noordkust. De pretendent-sultan is onverwachts te Bernoen aangekomen en heeft bij T. Bintara Kemangan aangedrongen hem krachtig te steu nen, waarna by naar Ramboeng is gegaan en eenzelfde verzoek tot Pot- joet di Ramboeng heeft gericht. T. Tjoet Mohamad Adam, de pre tendent naar de voogdijschap over den onmondigen zoon van wylen T. Laksamana van Endjoeng, berichtte aan het bestuur dat hy niet kan rekenen op den steun van T. Mail van Ajer Leboe, die gaarne zyn broe der T. Osman-Baroe het bestuur over Endjoeng zal aanvaarden. De Tjoet Nja van Kerti heeft de tussehenkomst 'van het bestuur inge roepen om eene verzoening met Telok- fc'emawé te bewerken, waarmede van ouds geschillen bestaan. Zij heeft voldaan aau het verlangen van het b-i tuur om Nja Mamat Perlak en T. Hoesin Oleh Gadjah het verblyf in haar gebied te ontzeggen, waarop deze personen naar Matang Oebie zyu vertrokken. Oostkust. Niets bijzonder-. Westkust. Den öden Febr. vertrok eene expeditionnaire colonne naar Daja onder bevel van den majoor der infanterie W. G. A. C. Christau, aan wien de waarnemend assistent-resi dent der Westkust van Atjeh is toe gevoegd vcor de politieke aanrakin gen met hoofden en bevolking, met bet doel vijandelijke bendehoofden van daar te verdrijven, eigendommen van T. Oemar op te sporen eu te vernietigen en verkenningen te doen van het terrein. Den Gen Februari kwamen de schepen, die de troepen vervoerden, voor koeala Lambesi. al waar zich reeds Hr. Ms. flotiellevaar- tuigen Makassar en Bali bevonden om bij het debarkement behulpzaam te zijn en dit zoo noodig met hun geschutvuur t> steunen. De ontsche ping had echter zonder tegenstand plaats, en terwijl de troepen oprukten naar Lam Noh, bezette eene landings divisie vau genoemde oorlogsschepen een heuvel benoorden Oedjoeng Moe- loes aau do monding der rivier Lam besi. Op de kedei te Lambesi, die een welvarend aanzien heeft, en ouder weg meldden zich verscheidene hoof den by don colonne-commandant, als T. Moeda Koeala, T. Hakim en T. Ali. respectievelijk hoeloebalangs van 1 ..ara- besi, van Koeala Daja eu" van Keela Oeaga. Te Lam Noh. waar het bivak be trokken werd, bleek de bevolking met haar hoofd Datoe Melha gevlucht, maar reeds den volgenden dag deed zij het verzoek te mogen terugkeeren wat toegesiaan werd. Den 8en Febr. rukte eene colonne naar Sango, op bet bericht dat zich daar goederen en wapens van T. Oemar zouden bevinden. Aldaar aan gekomen bleek de kampong verlaten op een Atjeher na, die door de voor hoede werd aangeroepen, en onver hoeds een Enropeesch fuselier een klewanghouw toebracht, waarop hy werd afgemaakt. Terv.yl een com pagnie Sango doorzocht, rukte eene andere op naar Pantei, Tjermin waar evenmin als in Sango iets werd ge vonden. De terugtocht werd hierop weder aanvaard en het bivak betrok ken te Lam Nasan, waarop de troe pen deu volgenden dag naar Lam Noh terugkeerden. Den 9en Febr. bezocht de civiele en militaire gouverneur het bivak. In den omtrek van Melaboeh liet de veiligheid te wenschen over. T. Agam houdt Merbau bezet, doet enkele malen de blokhuizeu, opge richt ter bescherming van de pasar beschieten en lieden berooven, die zich naar de bovenstreken willen be geven. Ook werd een inwoner van Melaboeh in zijn klappertuin dood geschoten. Omtrent T. Hitam Tabo kreeg het bestuur, bericht dat op éen na al zyne volgelingen, zoo mannelijke als vrou welijke, hem verlaten hebben. Poeloe Weh. Niets bizonders. Weersgesteldheid. Krachtige noord oosten wind met af en toe regen. Gezondheidstoestand. Koortsgeval- len onder de troepen kwamen weer veelvuldig voor. Ziekte onder het vee. Runderpest heeft zich opnieuw geopenbaard onder het Madoereesche slachtvee van de Atjeh-associatie te Kota-Radja. Letteren en Kunst. De Nederlaiidsehe Opera. Het voortbestaan der Nederland- sche Opera wordt bedreigd, ernstig bedreigd, indien niet reeds nu mid delen worden gevonden, om deze kunst-instelling voor de toekomst op bechteren grondslag te vestigen. Dat zy reeds nu niet is bezweken, is alleen te danken aan de offervaar digheid van eenige vrienden, die haar trots eene geduchte mededinging, welke haar aan inkomsten in zes maanden tijds ruim 15 duizend gul den deed derven, tot nu toe konden staande houden. Wy lezen dit in eenigszins andere woorden in eene Zaterdag verspreide circulaire. Deze treurige toestand wordt ge weten aan het gemis van officieelen steun voor deze kunstinstelling. Nergens ter wereld kan een opera instelling uit de opbrengst der voor stellingen alleen bestaan. In de circulaire wordt er dan ook op gewezen, dat Frankfort a/'M. jaarlyks 200.000 Mark in geld en het vrye gebruik vau den schouwbuig voor zijn opera en tooneel beschik baar stelt. In tegenstelling daarmede kost het medegebruik van den „Stadsschouw burg" te Amsterdam aan de,.Neder- laodsche Opera" ongeveer f24.000 'sjaars, terwijl zij nog aan belasting op entreegeld ongeveer f 6000 in dé gemeentekas laat vloeien. De steun, zonder welken de „Ne- derlandsche Opera" niet kan blijven voortbestaan, moot van elders komen, wanneer men voorkomen wil, dat deze kunstinstelling, de vrucht van jaren lange opofferingen, teloor gaat. Gewaarschuwd wordt, dat evenals de heer Van der Linden reeds werd aangezocht om het bestuur van het Lyrisch tooneel te Antwerpen te aan vaarden, verdere pogingen, om de raeestbegaafde kunstenaars van hier te lokken, niet zullen uitblijven. Ten slotte worden zij, die met de onderteekenaars trachten willen de Nederlandsche Opera voor Amster dam te behouden, tot eene bijeen komst uitgenoodigd op Dinsdag 22 Maart a.s.. 8 uur, in het gebouw „Eensgezindheid", Spui te Amster dam De circulaire is onderteekend door de Commissie van Bijstand der Ne der!. Opera, de heeren mr. K. F. A. v. d. Breggen, A. W. de Fiines, mr. D. Frees, S. J. H. Gompertz, mr. D. Mesritz. H. Molenpage, W. Stumpff, Willem Stumpff Jr. Den Raad vau Beheer van de Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" de neereu L. Wichers, S. J. H, Gompertz. W. Stumpff, W. A. v. d. Mandere. Jules N. de Gyselaar. mr. M. G. L. van 1 jOghem den Raad van Bijstand der Maat schappij Apollo, de heeren A. N. J. Fabius, M. Merens, W. A. van der Maudere het Bestuur der Amsterdamsche Toonkunstenaars-Vereenigingde h.h. Willem Hutschenruyter, A. G. Brou wer de Vereeniging tot bevordering der Nederlandsche Muzikaal-Dramatische KunstM. J. Waller de Vereeniging tot beoefening van Vokale en Dramatische Kunst: de heeren 0. W. J. Ramann, A. Fock, W. J. H. Bake, mr. G. S. Brantsma, ,T. F. van Essen, A. Janssen, dr.M. A. Mendes de Léon, mr. H. K. Wes tendorp, J. Westerwoudt; eu voorts door de heeren Anton A verkamp, Aug. M. van der Breg gen, mr. W. K. van der Breggen, E- van Essen, L. J. Ferwerda, mr. J. N. van Hall, G. A. Heinze, Richard Hol, J. K. Huysinga, mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, Daniël de Lange, A. May, A. J. de Marez Oijens, George Rosenthal, mevr. Anna E. Schuurman, Corn, van Zanten en den heer Bern. Zweers. Leges* en i/loüt H. M. de Koningin-Regentes heeft bepaald, dat de medaille, die tot dus verre werd uitgereikt aan inlandsche militairen voor daden van moed, be leid en trouw, zal worden vervangen door een vierarmig kruis, veel over eenkomst hebbendé met het kruis der M. W. O. De uitgereikte medailles kunnen tegen de kruizen worden ingewisseld. Militaire revue. Ter gelegenheid der inbuldigings- feesteu zal op de heide naby Renkum en Eda een groote militaire revue plaats hebben, waaraan door alle wapens zal worden deelgenomen. De marine zal vertegenwoordigd worden door de bemanning van Hr. Ms. Bellona en Marnix. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De Haarl. Football Club „Haarlem" heeft het Zondag te Amsterdam afge legd tegen R. A. P., welke clubs in haar eersten wedstrijd in dit seizoen hier ter stede gelijk speelden. R. A. P. maakte reeds voor de pauze 3 goals. De Haarlemmers die geen enkele goal konden maken, wisten echter in het tweede gedeelte te beletten, dat de Amsterdammers nog meer punten scoorden. De „Haarl. Footb. Club" beeft Zondag, door te Leiden „Victoria" van Rotterdam te verslaan het kam pioenschap van de 2de klasse clubs gewonnen. Het resultaat was 7 tegen 1 goals. Wielrijden. Jaap Eden, Cissac en Piette, door Tom Kek geëngageerd voor een tour nee van twee maanden in Noord- Amerika, zyn Yrydagavond uit Parijs naar Havre vertrokken; Zaterdag ochtend te 6 uur zyn zij aan boord gegaan van de Bourgogne, voor New- York. Roeien. De A. S. verneemt nader, dat Blussé wel degelijk denkt uit re komen, in elk geval in ons land en misschien ook in het buitenland. Bovendien zal de lieer Blussé in twee en achtriems voor de Roei- en Zeilv. „De Hoop" uitkomen, waarvan de eerste za! wor den gestuurd door den heer Henri Raven. Eenige jonge roeiers oefenen zich onder leiding vau Riekes, en het is reeds vry zeker, dat een jonge twee en vier daaruit zullen ge vormd worden. Hockey. Zondag wordt te Velsen een hockey- match gespeeld tusschen de Haagsche Hockey-club en de te Velsen geves tigde club. GEMENQB NIEUWS Volgens een particulier telegram uit Brussel aan de „Hainb. Börs. Halle" is de heer Oelrichs, kapitein van het Dnitsche opleidingschip Stem, dat tegenwoordig te Antwerpen ligt, krankzinnig geworden en naar Ber lijn overgebracht. De opening van het Engelsche Parlement is gewoonlyk een zeerge- wichtigegebeurtenis, welke zich er in liet geheel niet ontleent om den lach lust op te wekken. By de laatste plechtigheid bemerkte men evenwel met verbazing, dat de hertog van York. ile oudste zoon van den prins van Wales, en dus de toekomstige koning van Engeland, moeïlyk zyu lachen kon inhouden. Tevergeefs zocht raeu naar de aanleiding zijner vroolykheidmen vond haar niet. Eerst na het slot der zitting kreeg meu de oplossing van het raadsel. Er wa9 een muis gekropen op den troon, die voor den kroonprins be stemd isongetwijfeld bang geworden door den aanblik vau zulk een def tige bijeenkomst, had zij met grooten spoed een toevlucht gezocht in het wijde kleed van deu lord-kanselier, waar zij verscholen bleef, niettegen staande do pogingen van den kanse lier en die van dén hertog van York, die met de punt van zyn degen het beestje te voorschijn trachtte te halen. In elk geval heeft liet diertje de verdienste, dat het den prius eenige aangename oogenblikkon heeft ver schaft tydens een vervelende plechtig heid. Gladstone. Do toestand van Gladstone is weder minder bevredigend. Ondanks het fraaie weder reed de bejaarde staats man Vrijdag niet uit. Daar er geen verbetering in den toestand bomt, hebben do geneesheeren den lijder den raad gegeven deze week naar Hawar- den terug te keeren. Te Londen wordt thans een zon derling proces behandeld, dat tegen den detective Ostime, belast inet het toezicht op den ondergrondschen spoor weg. Deze heeft nl. met een bekend pickpocket de afspraak gemaakt, dat by de helft zou ontvangen van het geen de diefstallen opbrachten. Zoo is het ook gebeurd. Ostime zal er niet goed afkomen. Een ontmoeting met Zola. Ken Amsterdammer, die thans tij delijk te Parijs vertoeft, schrijft van daar aan het Hbld. „Gisteren bracht ik een bezoek aan mr. Labori, dien ik den vorigen dag toevallig had leeren kennen. Toen ik te 11 uur zijn studeerkamer binnen trad, had ik het onverwachte genoe gen daar ook Emile Zola aan te tref fen. Ik maakte van die gelegenheid ge bruik om den „veroordeelde" nogmaals te verzekeren hoe groot de vereering is, welke men hem in Nederland toe draagt wegens zyn moedige daad.J hoezeer men daar ook de wyze bewo- derd had. waarop mr. Labori de vet dediging had gevoerd. „Zola en Labori zeiden hoogst gj voelig te zyn voor den moreelen steo» die hun uit Nederland was verleen Zij droegen mij op hun tolk te zjj bij myn landgenooten.Zola verklaarj juist zooveel prys te stellen op j sympathie van het kleine Hoilani omdat dit zulk een schoon verledt heeft en thans nog door zoovel geestelijke en materieele handen aa Frankrijk is verknocht. „Ik vroeg, of zij deu aanstaande zomer of op een anderen tyd ons lai komen bozoeken, waar hun stelli een zeer warme ontvaugst te wad ten stond. „Zola antwoordde: „Ik kan nis weg, het zou op een vlucht gelykei Bovendien", voegde hy er bij. j het de vraag of men ray wel overs) grenzen zou laten gaan." „Mr. Labori, voor wien die redenei niet bestaan, zeide„Misschien wel Ik zou gaarne een paar dagen in Ne derland doorbrengen. Wie weet? D zomer is in aantocht... we zulle zien „Zij toonden my o. a. tal van brie ven van instemming die nog eikei dag inkomen. Dienzelfdeu ochteo had Zola uog uit Amerika eenij allegorische teckeningen ontvanges die van groote sympathie getuigea Zy verklaarden dat het hun omnosre lijk was op al die bewijzen van bi langstelling te antwoorden. „Het was aldus 12 uur geworden beide heeren moesten naar de reek bank. Ik nam dus afscheid en haas my u met een enkel woord myn o:> derhoud te melden." De Rechtbank te Parys heeft tt een jaar gevangenisstraf veroordeel Elise Fleurans, een jonge dame. di twee revolverschoten lostto op ontrouwen minnaar. De beleedigj dame is ....veertien jaren oud! Ma heeft haar voorwaardelijk in vrijhei gesteld. Een Duitsch oorlogschip. Zaterdagmiddag kwam te Rotte dam voor de stad het Duitscb oorlogsschip Gneisenau, coramandar de kapitein ter zee Hofmeier, komend van Haïti. De Gneisenau is een opleidiogsscbi] van circa 2700 tons en tlians 19 ja» oud. Do bewapening bestaat uit l! 15 cM. en 6 reserve-kanonnen, bene vens 2 torpeto-lanccer-iurichtingen. Dadelijk na aankomst brachten ver schillende autoriteiten de gebruike kelyke beleefdheidsbezoeken, nl. dl Duitsehe Consul, Dr. Fr. Perl, d« commandant van het reserve vaarlui; Dufa, de luit. t.z. Ie kl. Kuyl ei overste Carabier van do mariniers. De Deutsche Verein bood aan hel etat-majoor des avonds een soiree aai in het Verenigingsgebouw. Duelwoede. De duelwoede leidt in Dnitschlanó tot zeer zonderlinge gevallen. Nadat onlangs een officier, die van eeu bur ger een slag in het aangezicht liai gekregen, uit den dienst was ontsla gen, omdat hy zyn aanrander nie; gedood had, is thans de voorzitter van een academische examencommissie uitgedaagd door een afgewezen can- didaat. Het was reeds de tweede maal dat deze jonge man geen ge nade vond in de oogen zijner examius- toren en toen hy zyn vonnis verruw greep Uy in zyn woede een der examen boeken en slingerde het op den groni Den volgenden dag vervoegde hy z ei by den voorzitter der commissie e verzocht zich voor de derde inai aan het examen te mogen onderwer pen. De president autwoordde -lü de commissie dit niet zou toestaan na het ongepast optreden van da candidaat op den dag van het exames De jonge man gevoelde zich door dat antwoord beleedigd eu zond den hoog leeraar een uitdaging voor een twee gevecht op de pistolen! Pri8stermoord. Een telegram uit Nea Mint zeil meldt, dat een schip uit Volo het be richt heeft aangebracht, dat daar eea katholiek priester vermoord is door drie Turksche soldaten. De priester kon voor zijn dood den moordenaar nog uitduiden. De consuls van Frank rijk en Rusland hebben een ernstig vertoog bij de autoriteiten ingediend. Ue bevolking is zeer opgewonden. Een droevig vak. Het geven van onderwys in Öpanje is geen voordeelig beroep. Volgeui een opgaaf in de Gaceta ue Madrii worden de onderwijzers in slechts I provinciën geheel of nagenoeg geheel betaald. In de andere gewesten is de achterstand vaak zeer hoog. In 14 bedraagt zy van 195,000 tot 1.214,000 pesetas, te zamen ruim 5 raillioen. Er z$u dorpen waar de salarissen in twee of drie jaren niet betaald zijo en de onderwijzers bedelen Kreta. Aau het Grieksche Hof wordt ver zekerd, dat de installatie van print George tot goeverneur van Kreti waarschijnlijk in het midden van Juoi zaï plaats hebben. Volgens een ofticieelo statistiekbfr vinden zich tegenwoordig 17000 Kre- toozer vluchtelingen te Athene en aao deu Pirreusvan deze vluchtelingen worden 12500 personen op staatskos ten onderhouden.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2