De Waahrijksche gemeente raad en de Frans che dictionnaire. In de vorige raadsvergadering had de burgemeester tot den heer Yan Scbyndel gezegd, dat als hy geen Fransch verstond, hy dan maar een dictionnaire moest meebrengen. Deze opmerking was niet opgenomen in de notulen, hetgeen op de laatste raads vergadering bleek. De heer Van Schyndel, hierover niet tevreden, ver langde aanvulling der notulen, wat echter in hoofdelijke stemming met algemeene stemmen tegen die van den heer Van Schyndel verworpen werd. 's Burgemeesters raad had de heer Van Schyndel: echter opgevolgdvoor hem lag op tafel een dictionnaire van respectabelen omvang. D.) De voordracht voor gem.-secretaris te Leiden luidt: mr. de Vries van Heyst, commies-redacteur der ge meente-secretarie, te Leiden; mr. H. W. VanSandick, commies ter provin ciale griffie van Zuid-Holland te 's-Gravenhage. gen schade gedekt door den borg-l Iemand, die een tocht maakte naar tocht van f 12.000. Koloniën. Inhuldigingsfeesten. Ten residentiehuize te Batavia werd 16 Febr. een vergadering gehouden der centrale commissie voor de inhul digingsfeesten. Aan het verslag in het I?a(. Nwbl. is het volgende ontleend Aangevangen werd met de benoe ming van twee vice-presidenten waartoe eenstemmig werden gekozen de heeren D. Groeneveld en mr. J. A. van der Cbys, nadat de oud-resi dent de heer W. H. Wegener we gens te drukke bezigheden had be dankt. De werkzaamheden werden geopend met de vaststelling van een circulaire aan de ingezeteneu van Batavia ont worpen door den secretaris mr. J. A. van Dijk. Door den voorzitter, jhr. H. de Koek, werd medegedeeld, dat eeu be drag van f2000 door een .der fondsen ter beschikking van de commissie was Brand te Amersfoort. j gesteld, terwijl het gewone bedrag Zondagavond brak te Amersfoorttoegestaan voor de.feestelijke viering op twee plaatsen tegelfik: brand uit. I den geboortedag van H. M. de hetgeen in byna 25 jaar niet voorge-Koningin mot een som van f5000 is komen was. Die ii denstal naLt verhoogd, welk bedrag hoofdzaken bet café .de Arend," waarschijnlijk™°„rH volksfeesten zal worden aange- ontstaan door het afvallen van een wpn luciferskop bij het halen van een kruik carbol, werd spoedig gebluseht. De waterschade is groot. Het gebouw was wel, de i nventaris niet verzekerd. De oorzaak van den tweeden brand, dien in het atelier des heeren Werner die met zyn gebeele gezin afwezig was, is onbekend. Het vdur woedde hevig, de geheele bovenverdieping brandde uit. De beneden-verdieping en de belendende pereeelen leden veel waterschade; alles is door assurantie gedekt. V erbrand. Te Everdingen bekwam dezer dagen een tweejarig meisje, door het in brand geraken harér kleertjes, zulke hevige brandwonden, dat zy na eenige uren overleed. Vermoedelijke oorzaak is, dat een 3-jarig jo-'getje de kleertjes van zijn zusje met een gloeiende pook heeft in brand gestoken. De heer A. L. Poortman te Maas sluis heeft de laatst door hem aan gekochte kotters herdoopt met de namen van Zola en Picquart. Sleclit beheer. Men schrijft uit Ferwerderadeel aan de N. E. Ct.\ De zaak-Wi6&eniiaan is wel terecht eéü 'muisje met een staartje. Van de financieele zaken van den overleden gemeentesecretaris is reeds een en ander medegedeeld. Maar van den gemeenteontvanger, die zich door ophanging van het leven beroofde, komen nu ook treurige fei ten aan het licht. Er is reeds een aanzienlijk bedrag te kort in zijne administratie, wegens aan hem betaalde hoofdeiijke omslagen, die niet zijn verantwoord. Men is nu bezig om langs de huizen der ingezetenen te gaan om de belastingbiljetten na te zien en te vergelijken met wat door den over ledene verantwoord is. Ook is het kasboek nog zoek. Men hoopt, dat het bij de ontzegeling van den boedel van wijlen den gemeen tesecretaris aan het licht zal komen. De gemeenteontvanger was geheel onder den suggestieven invloed van den secretaris, dien hy niets durfde te weigeren, ook niet gelden uit de i en wel door tusschenkomst van den gemeentekas. De ongelukkige man j consul te Batavia. De memorie was tofranAvor 7.iine vriend on in rlft R11s.ciKP.hf>. fatal crpst.plH An nil wend. Het aanvankelijk schema van het feestprogram zou eenige wijziging ondergaan, zonder daarom als vast gesteld te kunnen beschouwd worden, aangezien van sommige lichamen nog niets was vernomen. De luit.-kolonel A. J.- J. Staal wees er op, dat. hoe pel de Kroningsdag op 6 September in Nederland is gesteld, de viering van dien dag in Indië waarschijnlijk officieel zal bepaald blijven op 31 Augustus, daar toch overeenkomstig de Grondwet de Koningin dan meer derjarig zijnde, door die eigenschap metterdaad regeerend vorstin is ge worden. Het denkbeeld om de feesten den 30e aan te vangen met een groote taptoe, werd losgelaten, omdat dit meer eigenaardig by bet sluiten be hoort. Waarschijnlijk zal de opening op dien datum geschieden met de feesten te Tandjong Priok, waarvoor de overste der Kon. Marine J. Bol laan, bij voorkeur een Maandag of Dinsdag wenschte wijl alsdan de meeste stoomers present zyn. Om dat laatste doel te bevorderen, had de Kon. Paketvaart, zijn medewerking toegezegd. Nadat nog de presidenten der sub comités hadden medegedeeld, hoever zy met hun voorbereidende werkzaam heden waren gevorderd, werd de ver gadering gesloten. Te Solo heeft onder voorzitting van den resident eeue vergadering van belangstellenden plaats gehad, waarin commissiën voor de feesten werden gevormd. De hoofdcommissie bestaat uit de heerenW. de Vogel, president, K. W. Steinmetz, Pangeran Ario Praboewidjojo, de Rijksbestuurder, L. Th. Schneider, jhr. W. D. van Nispen, Pangeran Handojosepoetro. J. A C. de Koek van Leeuwen, thesaurier en J. E. Byle, secretaris. Er zullen lijsten worden rondge zonden ter inteekening; men schat de kosten der feesten op f20,000. De Ras Maligan (wel bekend uit de Lombok-expeditie), die sedert eenige maanden in de centrale ge vangenis te Semarang zit, diende dezer dagen volgens de Loc. een lijvige memorie in aan zijn regeeriug den nieuw gerormden krater van den Lamongan schrijft aan De Locomotief Van verre ziet men reeds de rook- en zwaveldampen opstijgen tot men op eens voor het groote, uitgestrekte koolzwarte veld staat, waar de po reuze steenen een dikke laag vormen daar nedergeworpen van uit het cen trum der werking, kenbaar door ster ker rookwolken en omgeven dooreen hoogen wal van soortgelijke kool zwarte poreuze steenbrokken van kolossale {grootte. Na vele mislukte pogingen gelakte het my dien wal te beklimmen, inderdaad geen gemak kelijke arbeid. De voet vindt geen steun op de eindeloos afbrokkelende dikwijls gloeiend heete steenklompen, en waar men zich wendt of keert-, nergens ontsnapt men aan de be nauwde zwaveldampen. Het is dan ook geraden spoedig een terugweg te zoeken en geen aandacht te schenken aan het schoone vergezicht over de vlakten en zeeën aan de Noord- en Zuidkust. Ik bevond, dat het inwen dige van den krater hetzelfde uiter lijk had als de verwoeste vlakte er voor; alleen waren de steenbrokken van enorme grootte en de rookwol ken veel dikker. De krater is zeer ondiep en door spleten zag men de gloeiende blokken glinsteren als in een cokes-vulkachel. Het terrein is door sneden met witte strepen, waar de salpeter zicli gekristalliseerd had, en waar de steenen afgekoeld waren, had zich reeds de geelgroene zwavel uit de dampen afgezet. De lucht trilt vau de tusschen de spleten op stijgende hitte en met omzichtigheid dient men de plekken op te zoeken, waar men de voeten kan zetten. ken, indien reeds genoegzame gege- der, F. R. Barwell en F. H. Rams- vens waren binnengekomen, gegevens den (Old Carthusians), A. Rule en bovendien, welke uitsluitend op spion- G. E. V. Rule (Bexley), E. W. Sut- nenberichten berusten, derhalve niet;ton, W. Mc. Cowan, A. Thorne, altoos vertrouwbaar zijn. Het ontslag van den gouver neur van Atjeh. Omtrent het verzoek om ontslag van den generaal Van Vliet als gou verneur van Atjeh, dat door hem werd ingediend zoo kort na zyne be noeming tot opper-officier, wordt van bevoegde zjjde het volgende medege deeld aan de Tel.: Hoogstwaarschijnlijk moet dat ont slag geweten worden aan eene opinie- quaestie over de Pedir-expeditie. Van Vliet is een zeer bedachtzaam man, die niet licht over een nacht ijs gaat. Voorzeker achtte hij de voorberei dende maatregelen nog oavoldoeude en moeten hem nog te veel gegevens ontbreken aangaande het terrein. Pe- dir is ons geheel onbekend en wy weten alleen, dat het een broeinest is, een land bevolkt door de meest fanatieke Atjehers, het grondgebied der oorlogspartij en Atjehsche pries- terscholen. Geen wonder dus, dat hij niet de verantwoordelijkheid durft te dragen van een veldtocht die zooveel voorbereiding vereischt, en vooral ter reinkennis, do basis van de operatie plannen. Dat ook de heer Van Langen, resi dent van Atjeh, zyn entslag gevraagd heeft, blykt, dat hij de inzichten deelt van den generaal Van Vliet. Van Langen was reeds als coutrolour te Atjeh en kent land en vulk beter dan menig z.g. Atjeh-specialiteit. Hij staat bekend als een uitstekend ambtenaar, wiens adviezen over Atjeh overwe ging verdienen. Tegenover de opinie van den gene raal en den resident staat wellicht de meeuing van den gouverneur-generaal, die vermoedelijk kolonel 'Van Heutz acuter zich heeft. Vau Heutz is een uitstekend veldheer, die inzake Atjeh goede inzichten heeft, doch die door zyn succès in de laatste jaren niet van zelfoverschatting vrjj te pleiten is, waartoe misschien de alles over schreeuwende „ophemelarij" zijner aanhangers, meest jeugdige officieren, veel aanleiding geeft. Dat wapens kan ten onder gebracht wor- Letteren en Kunst. UIT AMSTERDAM. Opera Italiana. Voor een geheel uitverkochte zaal ging gisterenavond „Carmen", dat hedenavond ten uwent ten tooneele wordt gebracht. Sigra Montalchini heeft vooral wat haar spel betreft iets zeer buitenge woons gepresteerd. Lunardi zong Escamillo en werd na het bekende Toréador-lied levendig toegejuicht en bisseerde het tweede couplet. Signor Rnncio, met wien wij reeds in de Ratcliff's kennis maakte als een verdienstelijk artist, zong don José op zeer bevredigende wijze, ter wijl Sigra Vendrel! als Micaëla tot het succes het hare bijdroeg. Wy kunnen hedenavond een be zoek sterk aanraden. B. Nederlandsche Opera. Dir. C. v. d. Linden. Dinsdagavond tweede opvoering van de „Tempeliers oorspronkelijke opera van M. J. Bouman. De componist heeft een nieuwe finale aan het 3e bedrijf toegevoegd „Stryd zang voor Saladyn en koor", welke het reeds doorslaande succes van het werk niet weinig zal verhoogen. Men verwacht met recht eene groote be langstelling als by de première. Gastvoorstellingen van Sig- nora Prevosti. Het is waarlijk belangwekkend de loftuitingen te lezen, welke zonder onderscheid in alle Duitsche bladen voorkomen over de buitengewone ver schijning van deze zangeres. De in druk dieu zy maakt als „Traviata" wordt zoo hoog gesteld, dat men haar overal de muzikale Duse heeft ge noemd. Spel en zang moeten bij deze kunstenares tot een zeldzaam schoon geheel samensmelten. Voor eenigen tijd konden wy de plannen van den heer L. H. Chrispyn bekend maken, betreffende den bouw van eeu nieuwe eomedie en het bij eenbrengen van een nieuw gezelschap waarvan de regisseur van Hei Nederl. Tooneelde artistieke leider zou zijn. Wy vernemen, dat deze plannen echter geheel zijn opgegeven. (Hbld.) C. Mcintosh (Old Brightonians), B. Maughan en W. P. Barwell (Old Westminsters), E. J. Burton, W. M. Rhodes (Sheffield), en C. S. Craven (Mid-Kent.) RECHTSZAKEN. Voorgewende lichaams gebreken. Hoe het medelijdende publiek dik wijls bedrogen wordt door voorge wende lamheid en blindheid, bleek Maandagochtend weer voor de Haag- sche rechtbank, Daar stond, ineengebogen op zijn krukjes, een lOjarig knaapje die jaren lang door zijn dwergachtig voorkomen het medelijden vau vele bewoners van Leiden had opgewekt. Het bleek dat het kereltje uitstekend ter been was en dit kwam te meer uit toen het kind. wegens bedelen, was ver oordeeld tot opzending naar een rijks opvoedingsgesticht. Toen vond moe der het niet meer uoodig om het publiek langer te misleiden, zij nam op straat het kind aan haar hand en de krukken onder haar doek, en vroolijk en wel liep het kind over het Buitenhof. Spori en Wedstrijden. Schaken. De beroemde wereldkampioen in de schaakkunst Emanuel Lasker zal het laatst dezer maand in Neder land komen spelen. Hy versloeg eenige maanden geleden in eeu match van verscheidene partyen glansrijk den oud-kampioea Steinitz, die gedu rende 25 achtereenvolgende jaren het wereldkampioenschap in handen hield. Lasker komt op uitnoodiging van de Leidsche studenten schaakclub A.l.a.p.i.u. en zal in Nederlaad slechts één voorstelling geven en wel in Lei den. Te voren zal Lasker, die kort geleden te Heidelberg zijne studiën in de wiskunde hervatte, en reeds dikwyis o.a. in Engeland lezingen en voordrachten hield over de schaak- kunst, voor de studenten een redej uit spreken over het schaakspel in ver band met academische wetenschappen. Ieder zal de voorstelling, waar- schynlyk simultaan, kunnen bywonen Pedir alleen door kracht van tegen een entree. heeft er zich tegenover zyne vriendenj in de Russische taal gesteld en nu wel eens over uitgelaten, dat het er j deed zich het vreemde geval voor, den, zal niemand ontkennen, maar Voetbal voor hem niet best uitzag, als Wie-j dat niemand te Semarang in staat i van het al of niet welslagen hangt I senbaan eens plotseling kwam te over-was den inhoud dier memorie voor i te veel af, om er maar op lós te trek-De English Wanderers zullen in lijden. Deze liet vaak geld van den; het bestuur te vertolken. De memorie j ken. Een „échec" zoude alles ongedaan afwijking van hun eerste plan, hun ontvanger halen op een eenvoudig,is daaropgezonden naar den Procu-maken, ja, trots behaalden roem, onsjhoofdkwartier voor den geheelentour visitekaartje, waarop slechts vermeld reur-Generaal, die ze te Batavia zaloverwicht voor goed schokken. Het j vestigen in Den Haag. stond goed voor.... gulden. „Wat scil j moeten doen vertalen. is zeker, dat wy den Pedirees, door De voorhoede belooft sterk te zyn, ik mei dy Harden as it eris op oan-j te dralen, ook tijd geven zich geduchten haar goede half-backs wordt nog kwaam", zei hy dan. (Wat zal ik met j De wet tot afschaffing van het uit-te versterken, maar zoolang~ons de'bewerkt. Het idee van mr. Craven die vodden als het er eens toekwam), voerreebt op suiker is in de Java Ct. noodige terreinkennis ontbreekt, wareis, dat het elftal sterker is dan dat De wanorde in zyne administratie van 15 Febr. afgekondigd. de Pedir-expeditie een waaghalzerij, j van verleden jaar. Mr. Mendel, of schryft men toe aan zyne vrees voorEn dat Van Vliet èn Van Langen als die niet komt, mr. Mander, zal Wiesenhaan, men brengt die er althans Volgens ontvangen bericht van den hun welverdienden naam niet ten offer als captain fnngeeren. De volgende mede in verband. De ontvanger leefde consul der Nederlanden te Formosa willen brengen, spreekt van zelf. Zy zyn do namen der deelnemers aan zeer zuinig, schier armoedig. is de pest aldaar heerschende. toch dragen de verantwoordelijkheid den tour. De gemeente Ferwerderadeel is te- waarvoor beiden niet zouden schrik- S. Mendel (Mid-Kent,) F. M. Man- GE&ENGD» NIEUWS Mevrouw Dreyfus. De Fransche bladen hebben bericht dat de minister van koloniën gewei gerd heeft mevr. Dreyfus verlof te verleenen in de gevangenschap van haren man te deelen. De Matin be weert, dat dit in overeenstemming is met de Fransche wet, die zulks wel voorschrijft by „getransporteerden"; d. i, veroordeelden tot levenslange tuchthuisstraf, die naar een strafko lonie zyn gevoerdj als zy daar na eenigen tyd by wyze van ganst een stuk grond ter bebouwing hebben gekregen, en dan hun vrouw, als die er in toestemt, bij zich mogen !a- ten komen. Maar niet by „gedepor teerden", als Dreyfus, waar 't enkel van het goedvinden der regeering af hangt, wat in dit geval niet denkbaar is, omdat alsdan de bewaking minder streng zou moeten worden en men der vrouw het recht niet zou kunnen benemen na eenige jaren weer naar Frankrijk terug te keeren, „na hem veel te hebben medegedeeld wat hy niet weten mag" Geheel anders oordeelt de heer Rei- nach in de Siècle. Hy toont uit de wet van 28 Maart 1873 aan, dat deze geen verschil kent tusschen „dépor- té's" en „transportés, wel bijzondere bepalingen bevat over veroordeelden die in een versterkte plaats zijn op gesloten. Maar ook ten opzichte van dezen wordt het toelaten van de vrouw en de kinderen niet verboden; integendeel, een artikel zegt uitdruk kelijk, dat die personen dan ook on derworpen zij a aan de bijzondere be palingen die daar gelden. Wél is by de wet van 1895, voor Dreyfus, het Duivelseiland (een der „lies du Salut") gelijkgestold met een „versterkte plaats", maar geen enkel verschil is in de wet gemaakt be treffende de vrouwen en kinderen. Dezen hebben volgens de wet van 1873 „het recht" by hun man en va der te zijn „als deze in staat is door landontginniug of een ambacht zyn gezin te onderhouden". Vermoedelijk is de weigering op deze aangehaalde woorden gegrond, omdat Drevfus geen land ontgint en ireen ambacht ui toefent Kolouel Picquart heeft, gelijk men weet, een aanklacht ingediend tegen den onbekenden steller en verzender der telegrammen geteekend „Speranza" of „Blanche", die door hem in Tunis werden ontvangen. Het moet den rechter van instruc tie Bertulus thans gebleken zijn, dat de telegrammen zyn verzonden door mas Charlc6 Druce. Deze wordt aan genomen in Dec. 1864 te zijn begra- ven op het Highgate-kerkhof te Lon den maar mevr. Druce beweert, dat daar niets begraven is dan een kist met stukken looddat baar schoon vader toen nog leefde en alleen als overleden werd aangegeven door be- langhebbenden, die zijn geld mach- tig wilden worden. Het schijnt een zeer ingewikkelde en geheimzinnige geschiedenis te zul. len worden. Maar als eerste begin zal wanneer de vergunning tot het openen van het graf na de noodige formali- töiten is verkregen, positief moeten blijken, of de kist van Thomas Char les Druce op het Highgate-kerkhof al dan niet menschelyke overblijfse- len bevat. Spoorwegongeluk. De express-trein uit Hastings Maandagmorgen om 9 uur nabij Lon den in botsing gekomen mot een trein uit Tonbridge, tengevolge van den dikken mist. Drie personen werden gedood, dertig gewond, waarvan tien zeer ernstig. Twee wagons zyn ver pletterd. In het deftige Engelsche Lagerhuis >men ook wel eens scènetjes voor. Vrydag maakte dr. Taoner en niei voor 't eerst het den voorzitter weder lastig door bniten de orde te gaan. Hem werd eindelijk verzocht de zaal te verlaten op grond van „on ordelijke opmerkingen." Hy ant woordde Met veel grooter genoegen, dan ik er ooit binnenkwam(tot den voorzitterGij kant bet vuile werk van Salisbury zoo lang doen als ge verkiest Prinses Panline van Wurtemberg heeft zich verloofd met prins Friedrich van Wied, den oudsten zoon van den regeerenden prins van Wied. Alcohol in melk. Het was reeds lang bekend dat in dranken, waarin men het niet zou zoeken, alcohol voorkwam. In het gemberbier b.v., namelijk in het En gelsche. Maar nu heeft een Duitsch scheikundige, dr. Weller, ook al al cohol gevonden in melk. Gelukkig was dit onder omstandigheden die maken dat het wel niet zoo dikwijls zal voorkomen. Het betrof melk van koeien die gevoed waren met den af val van branderijen. Hot gevaar is dus niet zoo groot eu buitendien wordt de geringe hoeveelheid alcohol, bijna 1 pCt., spoedig door koken ver wijderd. Concert in de rechtzaal. Voor het schepengerecht te Berlijn is dezer dagen een begin gemaakt met de behandeling van een proces wegens beleediging, door een compo nist ingesteld tegen een criticus. Deze laatste had een roman Vor ihr uni mir in heftige taal veroordeeld en ook de componist, prof. Richard Schmidt, die by een deel van dien roman een compositie gemaakt had, was er slecht afgekomen, Het boek werd in de zitting van het gerecht by gesloten deuren voor gelezen voor de beoordeeling van de compositie werd een volgende zitting vastgesteld. Dan zullen drie musici, waaronder Max Bruch. als deskun digen gehoord worden; de componist heeft aangeboden op zyn kosten een piano in de rechtszaal te laten bren gen en gevraagd dat hom zal worden toegestaan zelf zyne compositie den. deskundigen voor te spelen. Slechte verhouding. Prins Filips van Koburg heeft in het Fransche advertentieblad Fetilêè Affiches een advertentie geplaatst be helzende dat hy voortaan niet meer aansprakelijk is voor de schulden vaa zyn vrouw, prinses Louise vau België. Uit Transvaal. laakten t»d zeei^ruk genoemd is. Tweeden Volksraad, te Vergenoeg een stuk grond heeft aangekocht, al- Eene duistere zaak. waar hy zich zal bezighouden gedu- Zekere mevrouw Anna Druce te rende het reces vau den Raad, om Londen, eene weduwe, heeft vergun- ^en lemoenen- en druivenhandel te ning gevraagd tot het openen van bevorderen, door het aanleggen van het graf van haren schoonvader, Tho- pl&atages. Het klimaat te Marico voor „Ik wist niet, dat men in Camargne de gewoonte had „de" voor een naam te plaatsen, mijnheer." „Jonge dwaasHij bromde nog iets tusschen de tanden, dat ik niet kon verstaan en zeide toen hardop: „Er is nog wel het een en ander op uw opvoeding aan fe merken, ridder." „Wy hebben buiten de ruimte," antwoordde ik drif tig, de hand aan myn zwaard slaande, „en de gelegen heid kon niet beter wezen. Het is volle maan en ze scbynt zoo helder als 't maar kan." Wy sprongen beiden op en stonden nu vlak tegen over elkaar. I k dacht geen oogenblik meer aan de Róne, mijn eeuig verlangen was dien man op het grasveld te kuDnen bestryden. Ik moest nog veel leeren in dien tyd Zoo bleven wy eenige oogenblikken staan, waarop de Gomeron even grinnekte en naar den Loek van de hut liep, waar zyn sabel tegen den muur stond. Maar op hetzelfde oegenblik hoorden wy de schildwacht „werda" roepenhet wachtwoord werd gegeven en voetstappen kwamen al nader en nader. Dezelme gedachte vloog ons door het hoofd het was de generaal en de Gomeron uitte zyn idee. „Corbleu! het is misschien de Róne de oude vleer muis sclïynt aan het rondfladderen. Wy moeten ons duei uitstellen, ridder." Ik boog even en beet op myn lip; toen hoorde ik een geschuifel vau voeten en byna tegelykertyd trad de sergeant van ooee afdeeling met een troepje manschap pen binnen, die twee gevangenen, een man en een vrouw, vooruitduwden. „Twee vogels uit la Fère gesnapt," zeide Nicholas aanslaand en op zyn buit wyzend. „Wij namen zo," zoo ging hij voort, „dicht by hot riviertje, dat langs den Rooden molen loopt, gevangen; had de maan niet geschenen, dan waren ze ons stellig ontsnapt. H et zyn zeker spionnen. Die oude is mijnheer le Mouchard. Hy heeft een geslepen gezicht en wat mevrouw betreft zoo noemde de oude man haar die zal spoedig veel van het leger gaan houden," en de sergeant draaide de lantaarn zoo, dat het licht haar vlak in het gelaat scheen. Er kwam een eigenaardige glans in de Gomerou's oogen, toen hy haar aanzag, ter wyl zy bij de woorden van den sergeant achteruit deinsde en de oude man zóo woedend aan de touwen trok, waarmee zijn handen aan elkaar gebonden waren, dat de aderen op zyn voorhoofd opzwollen. De soldaten hadden de dame uit beleefdheid niet geboeidhaar kap was evenwel naar beneden gegleden, zoodat er eeu prachtige massa kastanjebruin haar te voorschijn kwam Na eeDS zag zy den een dan weder den ander aan, met eeii blik, die zoowel woede als angst uitdrukte. „Heeren!" Haar lieve stem beefde een weinig en de lantaarn verspreidde goaoeg licht om te bemerken, dat zy verbleekte. „HeerenDeze man," en zy wees naar hem met een gebaar, dat grenzelooze minachting uitdruk te, „spreekt onwaarheid. Wy zyn geen spionnen. Wel is waar kwamen wy uit la Fère, maar wy beproefden slechts te ontsnappen om..." „Naar het kamp van den Béarnais te gaan, niet waar mevrouw?" viel de Gomeron haar in de rede. „Neen, naar het leger van des koning van Frankryk," wederlegde zy hem, terwyl het bloed baar naar de wangen steeg. „Heeren." ging zy voort, „gy zyt genüeineu, niet waar? Gy zult ons laton gaan. Gy bostrydt- toc!i geen vrouwen en oude manneu „Corps du diableEen strop voor deu ouden kerel 1" riep Nicholas uit." „Je vloek is juist van pas, ellendeling," en de oude man zag den sergeant woedend aan. „Roep je meester altyd maar zoo aan, want ge zyt ongetwijfeld een prooi van den duivel „Ik zal je als een kastanje op een heet vuurtje bra den," schreeuwde Nicholas, zyn hellebaard tegen den gevangene schuddend. De vrouw huiverdemaar toen zy mij aankeek en de onderdrukte vroolijkheid in myn oogen opmerkte, glimlachte zij even. Maar ook slechts heel even, want toen zy haar metgezel aanzag stond haar gelaat weder ernstig en met waardigheid sprak zy: „Alles op zyn tyd, vader,... het is hier geen plaats orn dit te zeggen." De oude man trok zyn wenkbrauwen samen en zeide ernstig: „Elke plaats is goed als men getuigen wil...." Maar de Gomeron viel hem gestreng in de rede „Zwyg, oude man! of anders zal een stropje wel an ders leeren," en daarop met een buiging: „„Mevrouw, het doet my leed, u te moeten verhinde ren heen te gaan, maar oorlog is oorlog en ons wordt feen kens gelaten. Wilt ge geen plaats nemen? Al wat eze armoedige hut oplevert is tot uw beschikking," en by boog nog eens, waarschynlyk om de uitdrukking van zyn oogen voor haar te verbergen. Zy ging echter niet zitten, maar barstte plotseling driftig uit „lk bemerk, dat gy hier het hoofd zyt en ik mij dus tot u wenden moet. ik geef u uiijn woord van eer, mynheer, dat wy geen spionnen zyn. In oorlogstijd kan men gevangenen los koopen en elke som die gy noemt, zal u betaald worden. Laat ons gaan, mijnheer, wat ik u verzoeken mag." Terwyl zy sprak zag ik naar de Gomeron, die met begeerige blikken naar de schoone vrouw zag, en een zeker iets in zyn gelaat deed my denken aan de plun dering van Hann. Toen zy zweeg keerde de dame zich met een smee- kend gebaar tot den kapitein. Maar tegelykertyd be merkte zy een zeker iets in zijn stem en manieren, dat haar wangen deed verbleeken en aarzelend ging zy een weinig dichter by haar metgezel staan als om by hem bescherming te zoeken. De Gomeron zag deze beweging zeer goed en een glimlach speelde onder zyn zwarte snor om zijn lippenik voelde dat de slechte kerel op het punt stond een gemeene daad te begaan. „Mevrouw," zoo begon hy, „in sommige gevallen heeft geld geen waarde. Er is geen losprys, hoe groot ook, waarvoor Adam de Gomeron zyn gevangenen zou wil len vrylaten tenminste éen van hen niet." Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2