hamer een bloedende wond aan het hoofd had toegebracht, wijl hij dezen verdacht de oorzaak te zijn geweest van zy'n ontslag aan genoemde fabriek. Tegen hem werd door den subst. Offic. v. Justitie een gevangenisstraf geëischt, voor den tjjd van 2 maan den. Uitspraak heden over 8 dagen M. Broekhuysen, van beroep oppermau te Haarlem, werd beschul digd dat hy in gezelschap van andere lieden en in beschonken toestand op 6 Maart j.). bij den tapper Zomerdijk toen hy met dezen twist had gezocht en toen was verwijderd geworden, buiten gekomen, een ruit moedwillig heeft verbrijzeld. Tegen hem werd door het O.M. 3 weken gevangenisstraf geëischt. Uitspraak over 8 dagen. Th. Huipen, arbeider te Assen delft had op 2 Maart jl. in vereeni- ging met andere personen, in beschon ken toestand van het rijwiel van den heer G. Kleyu, toen deze zich daar mede op den binnenweg naar Heem stede bevond, moedwillig en zonder eenige aanleiding drie spaken verbrij zeld met een knuppel, dien hy in de hand hieid. De subst. oflic. v. Justitie vroeg voor hem f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Uitspraken. .Jan Mens beschuldigd van land- looperij en tegen wien opzending naar een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 jaren was geëischt, werd des wege veroordeeld tot 2 dagen hech tenis en l jaar opzending. M. C. Snyder, beschuldigd van be- leediging van een rijksveldwachter, en tegen wien by verstek 1 maand gevangenisstraf was geëischt, werd veroordeeld tot 14 dagen. H. Gosewehr en A. van Hoerden voor wie wegens diefstal van een broodje uit een bakkerskar respec tievelijk 14 en 7 dagen gevangenis straf was gevraagd, 'werden veroor deeld tot 3 en 7 dagen gevangenis straf. P. J. Wesseling, de ploegbaas by de Hoii. IJzeren Spoorweg My., be schuldigd van door nalatigheid ge vaar voor mensehenlevens te hebben veroorzaakt eu bovendien nog voor; diefstal van biels en tegen wien des- wege 4 maanden gevangenisstraf was geëischt. werd veroordeeld tot 3 maan den. Donderdag werd te Rotterdam na mens de maatschappij „Hoek van Holland" aanbesteed het bouwen van een aanlegsteiger, verschillende ge bouwen enz. op hare terreinen aan den Hoek van Holland. Laagste in schrijvers waren de lieeren A. van Doorn alhier en A. Boogaard te Beha gen f'60,990, Zondag 27 Maart voert het genoot schap „Melpomene en Thalia" alhier in den schouwburg aan den Jansweg op het drama van d'Ennery getiteld „Twee Weezen". Eene aanbeveling is zeker overbodig, daar aau allen, die de vorige uitvoering in Februari van „Robert en Bertram" hebben bij gewoond, nog wel bekend is hoe zy zich dien avond hebben geamuseerd. Weldadigheid naar Verinogen Af deeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 26 Maart hebben zich de volgende personen aangemeld 20 voor werkvrouw. 7 voor naai ster. 12 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwer ker. 1 voor sigarenmaker. 14 voor loopwerk. 1 voor mangelwerk. 2 voor schilder. 2 voor portier. 2 voor pak huisknecht. 1 voor buisknecht. 3 voor waschvrouw. 1 voor stopster. 1 voor strijkster. 1 voor costuumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. 1 voor said. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor oppasser. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Yan 1 Nov. tot 26 Maart zyn de vol gende personen geplaatst: bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein, verdeeld dat byna ieder huis uitzicht Na den Krimoorlog ging Wachen-In aansluiting op het reeds Inlichtingen kunnen dagelijks van heeft op een gedeelte van het park, husen naar Parijswaar hy de toe- meegedeelde schrijft Chevalier, do 9—1 en van 3—5 uur verkregen j terwijl achter alle een lap grond ge-standen onder het tweede keizerrijk j manager van Cordang en Meyers, aan worden bjj den Administrateur, bureau legen is ter cultiveering en alle een: scherp waarnam en zonder er doekjes het Journal des Sportsdat hij met Doelen, Kamer No 2. 81 N N Si H L A SI D. Hofbericht.. H. M. de Koningin maakte Don derdag per rijtuig een uitstapje naar het Huis ten Bosch, waar H. M. in het park langs den weg van uit het rytuig een aquarel maakte van het fraaie uitzicht in de richting van Voor burg. Gedurende ruim anderhalf uur hield de Koningin zich daarmede bezig, waarna de terugtocht werd aanvaard. Uit de „Staatscourant". Besluiten en benoemingen. Herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Ber- gum, S. B. Dryber Bz.in het kanton Kampen, mr. J. Nanninga Uitterdyk; in het kanton Deventer, mr. W. A. Oost Budde; in het kanton Ter- Neuzen, J. A. van Boven; in het kanton Tiel, mr. P. Rink; in het kan ton Geldermalsen, mr. M. Kolft'in het kanton Steeuwyk, J. J.van Steen bergen in het kanton Utrecht, mr. L. van Lierin het kanton Delft, mr. P. A. Tukker; in het kanton Helmond, H. J. van Lis; in het kan ton Woerden, J. A. P. Levenkamp; in het kanton Sueek, mr. C. C- Paeh- lig; in het kanton Amsterdam no. 1, mr. J. B. Nykerk en in het kanton Zaandam, J. A. Zaalberg. Benoemd tot kantonrec.hter-plaats- vervauger in het kanton Amsterdam no. 2, mr. J. R. Boerlage, advocaat eD procureur te Amsterdam. Benoemdtot leerling-drogman by het consulaat der Nederlanden te Djeddah, Raden Danoe Negara, alias Kartawicata. Bepaalddat de by K. b. aan den adelborst der lste klasse F. H. Sta- verman verleende vergunning tot het waarnemen van eene betrekking bui ten het zeewezen, ouder stilstand van no>>activiteitstraktement en zonder, opklimming' in de ranglijst, op ver zoek van dien officier, zal eindigen met 1 Mei a.s. Op non-activiteit gesteld de off. van administratie 2e klasse dor zeemacht J. A. van Veen, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd. De Raad te Leiden benoemde tot gemeente-secretaris den lieer C- de Vries van Heyst, commies-redacteur ter gemeente-secretarie. De bekende cacaofabrikanten, de heeren C. J. van Houten Zoon te Weesp zyn voornemens op een ter rein in de gemeente Weespercarspel, groot ongeveer 46 hectaren, gelegen naast hun fabrieksterrein, een park met arbeiderswoningen te doen aan leggen. Daartoe is door hen een be sloten prysvraag uitgeschreven, waar toe drie specialiteiteu in dat vak ter mededinging zyn uitgenoodigd. Ver langd werd bij een schoonen aanleg, m8t ruime wegen, waterpartijen enz., eene doeltreffende indeeling voor on geveer 500 arbeiderswoningen en 50 woningen voor employés, alle met tuinen. Eenige woningen zullen be stemd worden voor winkelhuizen. Verder moet een ruimte worden aan gewezen voor muziekuitvoeringen, met muziektent, zitbanken, kiosken enz. Voorts plaats voor een gebouw voor muziek- en zangonderwijs, en een voor 'uitvoeringen, groot genoeg voor 1000 12C0 personen; voor restauratie-, biljart- en leeszalen, badhuis, school voor lager onderwijs met voorberei dende klassen voor pl. m. 500 kinde deren, gymnastiek- en speeltuinen, en voor een eventueel op te richten kerk. Uit de ingekomen ontwerpen is de voorkeur gegeven aan dat van den heer Hugo A. C. Poortman, park architect te Goor, leerling van den klein voortuintje hebben voor bloe- om te winden beschreef. Hy maakteI zyn beide „poulains" te men en planten. Behalve de in het s verder den oorlog tegen Oostenrijk i gevestigd, vlak by de de programma gevraagde gebouwen, zynmede, den tocht "van Garibaldi naar i lacebaan, waar Cordaug de "beschik' Norwood is de Crystal Pa- nog ontworpen een ziekenhuis, zwem plaats, algemeens waschplaats kwee- keryen enz., en een centrale werk plaats voor de werklieden belast met het onderhoud. Het terrein is, zooals de geheele j omtrek van Weesp, lage weidegrond en zal dus beduidend moeten worden opgehoogd. Een gedeelte van het werk zal nog in dit jaar worden uitgevoerd. De kosten zyn uit den aard der zaak nog maar globaal te ramen. Maar als men aanneemt dat het park alleen, zonder de woningen, aan aanleg met ophoogiug en beplanting pl. in. f 250,000 zal kosten, waarbij nog wel f 150.000 komt voor waterleiding, ver lichting, rioleering enz., dan mag men aannemeu dat het geheele plan met de gebouwen enz., niet ver beneden de twee millioen gulden zal bljjven. En dan komt men tot het besluit dat de firma Van Houten niet enkel op het gebied der reclame bovenaan staat, maar dat zy ook daar waar het er op aankomt een open oog en een warm hart voor de sociale be langen van hare arbeiders te toonen, voor niemand uit den weg gaat. (N. R Ct,) Een tachtigjarige vrouw ie Breda zag zich door het overlijden van een bloedverwant geheel zonder dak. Maar zij had elders zonen, die in goedeu doen verkeeren. Zy begaf zich naar liet bekende adres voor dakloozen en zieken en daar werd er aanstonds werk van ge maakt, die zoons van een en ander op de hoogte te brengen. Allen echter weigerden volstandig hun moeder op te nemen. Alleen de jongste kwam later tot andere ge dachten. Hy verzocht haar naar zyn woonplaats te transporteeren, maar gaf tevens de waarschuwing„Geef haar niet het beheer over het reis geld, want dan komt ze toch niet." En zoo gebeurde het Donderdag, dat het tachtigjarige oudje onder ge leide in den trein werd gestopt, en eerst goed en wel zittende een klei nigheid ontving om wat te gebruiken. (K. B. C.) Lettere» en ICisn&t De drie voorstellingen die de engel- sclie acteurs van het Lvceum-Theatre te Amsterdam geven zyn vastgesteld als volgt: Maandag Macbeth, Woens dag Hamlet, Donderdag The second mrs. Tankeray. De zes vaöerlandsche liederen van den heer Philip Loots In 't Kronings jaar zyn ook als schooluitgave ver schenen 10 ets. Behalve den gewo nen notendruk vindt men boven de teksten ook de muziek uaar de methode Galin-Paris-Chevé. Men meldt ons dat Kes met zyn eerste concert te Moskou, 21 Maart, een groot succes behaalde. Hij werd reeds op de repetities stormachtig geapplaudisseerd en na het concert onmiddeüyk voor een 3de concert, een uitvoering in het Keiz^lyk Con servatorium van „Paradies und Peri", uitgenoodigd. Hij heeft dit aange nomen en zal dus nog een week lan ger in Rusland vertoeven. Vad.) Bij den heer H. D. Tjeenk Wil link, uitgevers alhier, is in boekvorm verschenen d8 briefwisseling tusschen dr. A. Kuvper en den heer Charles Boissevain,welke indertijd in het Algemeen Handelsblad is opgenomen. Hans Wachenhusen. f Te Marburg is in den ouderdom van 70 jaar overleden de bekende romanschrijver en journalist Hans Wachenhusen. Als vertaler van Noorsche Napels, den oorlog in Sleeswyk-Hol- stein, was by Sadowa, by de opening van het Suez-kanaal, hy maakte den Fransch-Duitscheu oorlog mee, den Carlistenopstand in Spanje enz. In al deze gebeurtenissen vond Wachenhusen de stof voor vele feuil letons, romans, reisbeschrijvingen, enz. Hy schreef vlug en zoo, dat het aan genaam was om te lezenmaar een letterkandig werk van beteekenis laat by niet na. Wachenhusen had een yzersterk gesteltot zeer onlangs maakte hij j met zijn schitterende oogen, zijn op- gedraaiden ügryzen knevel, zyn vroo- lykheid en elastische bewegelijkheid, zyn slank figuur, niet den indruk van een oud mau. Paris. Zola's Paris heeft, naar de uitge ver Fasquelle mededeelt, in Frank rijk een iets geringer afzet dan zyn vroegere werken, natuurlijk ten ge volge der laatste gebeurtenissen. Toch zyn reeds byna 100,000 exemplaren in Frankrijk verkocht. De grootere verkoop ia het buitenland heeft ech ter den kleineren afzet in Frankrijk reeds goedgemaakt. Sport ess Wedstrijdien, Voetbal. In de vier nog uit te spelen com petities zyn alle voetbal-clubs op de zelfde plaats gebleven. Voor alle vier zyn de kampioenen reeds aangewezen en ook de 2de plaatsen zyn reeds vrijwel aangeduid, behalve in de weste lijke lste klasse en in de 2de klasse C, waar het nog een harde strijd be looft te worden. Zoo H. B. S. van heden af alles wint en Sparta haar laatststo match verliest, komt de plaats aan de Hagenaars toe; ook kan het een average-kwestie worden. Dat Rapiditas op de 3de plaats zal ko men is zeer onwaarschijnlijk; integen deel moet zij bard oppassen dat Haar lem of H. V. V. haar niet verdringt. Dat Celeritas onze laatste club is, is uitgemaakt. In de 2de klasse C gaat het om de 2de plaats tusschen Vol harding van Rotterdam en Olympia vau Gouda, maar de Rotterdammers hebben de meeste kans. In de ooste lijke lste klasse en de 2de klasse A vecht men alleen nog maar iu de laatste gelederen. De stand van de westelijke lste klasse is op heden: a oc c-3 —1 c-i co ai 55 i»C 1 w CS CN S «3 CJ: O -*n co OWN J1-- 3cO«Q 73 00 GC CO 4 O* K >C3 lO «Cl CC 5>E -OOOC- i■- i t» J i 2 i s 5S s® "-I ZCl 30 a -2 "b _P< -odJaVf s i-S-iSdo- S"- ëfe Js i 1 r De vermelding der andere standen wordt op het oogenblik overbodig. Evenwel verdient opmerking, dat H. F. C. uit Haarlem door bare jongste overwinning, op Victoria in Leiden behaald, de kampioen van de weste lijke 2e klasse clubs is geworden. Zij zal nu voor de promotie tegen Cele ritas strijden en wel op 3 April, waarschijnlijk te Leiden. Zoo Celeri tas verliest, wordt zy dan 2e klasse king zal hebben over degangmaking van Dunlop. Hy traint zich nu voor Bordeaux- Parys, eu hy zal niets verzuimen orn mooi eerste aan te komen in dien wedstrijd, hoewel zy die de beschik king zullen hebben over automobie len zeker veel voor hebben. Meyers zal dit seizoen zeker van zich laten sprekenhy is in zeer strenge trai- üiDg. Cricket. Woensdag is de laatste wedstrijd, dien Stoddart's elftal in Australië te spelen had, geëindigd. Zy spoelden tegen een Zuid-Australisch elftal en had de tijd aan den wedstrijd niet een einde gemaakt, de Engelschen zouden waarschijnlijk ten tweeden male zelfs tegen een enkele Austra lische kolonie verloren hebben. Engeland behaalde in zyn eerste innings 222 en 339Zuid-Australië 287 en 267 voor twee wickets. Wielrijden. De Fiets geeft het programma van de eerste wedstrijden in dit seizoen op de Amsterdamsche wielerbaan. Wy ontleenen er het volgende aa De eerste wedstrijden zullen plaats hebben op 11 April (Tweede Paasch- da?,) De openingswedstrijden zyn alleeu open voor Nederlanders, in het bezit van een rijbewijs van den A. N. W. B. I. Wedstrijd van meet voor ama teurs. Afstand 2!)00 M. (6 ronden.) II. Wedstrijd van meet voor be- rocpsryders (nieuwelingenrace.) Alleen open voor hen, die nooit een prys wonnen op eene der Nederlandsche banen. Afstand 2"0ö M. (6 ronden.) IH. Wedstrijd van meet voor be roepsrijders. Wedstrijd, te rijden in serieën van 3 rijders. Afstand 1000 M. (3 ronden.) IV. Wedstrijd van meet voor be- roepsrijders met gangraaking. Afstand 25 KM. (75 ronden). Gangmaking is verplichtend. Een vreemd verschyosel doet zich by verschillende Fransche wielrijders voor. Gelyk men weet, moeten ver schillende hunner dit jaar dienen, en zo.oals overal het geval is, worden zy voordat zy voor den dienst worden aangewezen, gekeurd. Nu zou men meenen, dat sportslui, die van buiten vrjjwat sterker ontwikkeld zyn dan gewone stervelingen, ook van binnen sterker waren. Dit schijnt evenwel het geval niet te zijn, als men voor waar mag aannemen wat de „Yéio" over verschillende Fransche rijders schrijft. Nieuport beeft een jaar uitstel ge kregen, «i. w. z. is tijdelijk afgekeurd egens eene hartziekte. Ruihart moot terugkomen. Hij ljjdt aan hartvergrooting. Prévöt en Domain zyn te zwak om thans in dienst te treden Deschamps, Dumon, Deneau, Mo rin alleD tydelyk afgekeurd. Bourrillon ook tydelyk ongeschikt Gelukkig, dat er nog wielrijders zijn, die niet voor den dienst zijn afgekeurd. Kamp. RECHTSZAKEN, Nagebootste soldijbrieven der marine. Voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam had zich Donderdag te verantwoorden P. van B. 28 jaar oud, zeeman van beroep en matroos by de marine-reserve, wien ten laste werd gelegd een aantal formulieren te lebben doen drukken van een zooge- naamden soldij-brief der Kon. Ned. Marine en op of omstreeks i'6 Dec. 1897 zulk een formulier valschelyk te hebben doen invullen door J. van Wessem en daaronder de handteeke- ning nagebootst van den hoofdcommies Rotterdam valschelyk geteekend met J. Vos, ter betaling te hebben aan- geboden. Den lOen Januari liet bekl. eea dergelijk formulier invullen door C. J. A. van Wessem ten name van J. Otten en andermaal geteekend met den naam van voornoemden hoofd- commies tot een bedrag van f' 67.04, Ditmaal werd het bedrog ten kan tore van den betaalmeester ontdekt en Van B. door do politie gearre steerd. Bekl. deed eene volmondige beken- tenis en zeide er toe gekomen te zya wijl by by de Holland-Amerika Lijn gedaan had gekregen. Uit de stukken bleek dat Van B. dergelijke vervalschingen ook met succes te Alkmaar, Utrecht en Delf. zyl pleegde, wat blijkbaar eene aan- moediging voor hem was er mede voort te gaan. Een 25-tal formulieren had hy voor dit doel doen nadrukken bij eeu boek- drukker te Rotterdam van een origy neel exemplaar. Het O. M. zal nader zyn réquisi toir bekenden architecte-paysagiste Ed. ra-r—André te Parijs, eu jaren lang diens 12 voor werkvrouw. 1 voor naaister, chef de bureau, in wiens plan vooral j Zweedscbo romans begon Wachen- 1 voor huishoudster. 1 voor strijkster, de goede bedoeling der firma Van i husen zijn schrijvers-loopbaan, omBÜÜIHHHi 1 voor loopwerk, l voor los werk- i Houten op den voorgrond gesteldspoedig daarna oorlogscorrespondent en H. F. C. Ie klasse club. Op de-aan hel departement, van marine J. man. is, om uen werklieden goede, gezonde,te wordeu. In den Krimoorlog toonder zelfde wyze gaat Hercules, kampioen P. H. Hartman, te 's órravenhage, I Particulieren en werkgevers, die j luchtige, vroolyke eu aangenaam ge-1 de schrijver, dat bij met de bestevan de oostelijke 2e klasse, aan het die gemachtigd was de soldij-brieven j van bovenstaande aanbiedingeu ge- legen woningen te bezorgen. Daartoe Engelsche correspondenten opéen iynwerk tegen de laatste le klasse club van de Koninklijke Nederlandschei brink wenschen te makeu, vordt worden deze voorgesteld in den bouw- kon staan hij was de eerste oorlogs- J uit bet oosten, nl. Prinses Wilhelraina Marine voor den secretaris-generaal beleefd verzocht hunne u.vragen trant der Engelsche cottages, en zoo correspondent dien de Duitschersge-in Enschede. 'te teekeneu, J. Vos, f60.23, en dat, schriftelijk tot bet Bestuur te richten, tusschen de booinen en het groen had hebben. stuk by den rijksbetaalmeester te De Amsterdamsche Lantaren. Donderdag werd voor de rechtbank te Amsterdam weer een zaak behandeld waarin de Amsterdamsche lantaren gemoeid was. Nu echter was liet weekblad van dien naam niet bedoeld, maar een echte lantaarn, een van een paal. De paal staat nog in de Krom- elleboogsteeg. De lantaren is met meer dan gewone vrijmoedigheid ont vreemd door D. O. J. Stemmerck en D. Klijn, die zich Donderdag hadden te verantwoorden. Gekleed als werklieden van de gasfabriek, gewapend met een zak gereedschap, waren zy aangekomen, Een klom op een nabyzijnden schut ting, nam de kap af, gaf die over aan den 2en bekl. en na gezorgd te hebben dat de gaskraan goed geslo ten was gingen zij heen, de bewoners van de buurt achterlatende in de overtuiging, dat zy een mooier lan taren kregen, witlicht wel een met gasgloeilicht. Maar wat de lantarenopsteker 's avonds gek opkeek. Ook elders moetau zy dergelijke practyken hebben uitgeoefend o.ai in de Van öpeykstraat en in het Van Lennepkwartier. Zij zyn daar door onderscheidene personen, zelfs door een opsteker, aan het werk gezien, maar ook dezen hielden hen voor daartoe gemachtigden. Die eene uit de Kromelleboogsteee is echter alleen nog in zyn geheel opgespoord. De andere zijn stukge broken en als oudkoper verkocht. Beide beklaagden erkenden schul dig te ziju aan net ten laste gelegde. Zij waren er toe gekomen wegens werkloosheid. Het O. M., waargenomen door den subsL-officier van justitie mr. Went- holt, vroeg hun veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf. De verdedigers, mrs. Wynand, J. Koch en VanHall, vroegen een zach tere straf. Uitspraak over 8 dagen. De amsterdamsche rechtbank ver oordeelde Donderdag D. J. Morel wegens het veroorzaken van brand door schuld in zijn woning ia de Ege lantierstraat (waarby een kind van de bovenbewoners omkwam) tot 2 maan den hechtenis. In liooger beroep, ingesteld dour het openbaar ministerie, is voor het gerechtshof to 's Gravenhage behan deld de bekende zaak van hei duel onder Wassenaar, tusschen de heeren Van O. en S. Laatstgenoemde ver scheen persoonlijk en hield zich aan zyn vroegere verklaringen. De aJ- vocaat-geceraai oordeelde dat de rechtbank beklaagden te zacht had behandeld en willende als een soort beginselquaestie uitmaken, dat het duel door de publieke opinie veroor deeld. zooveel mogelyk moet worden uitgeroeid, eisebte hij onderscheiden lijk twee maanden en een maand vangenisstraf. toen ik den Spanjaard eindelijk met veel moeite gevon den had, bemerkte ik, dat bij de orders van den gene raal reeds vooruitgeloopen en een uitval van uit de stad verijdeld had. Hier was dus niets meer voor my te doen, dao de Levva verder een aangename» dag te wenschen en my daarna naar de rivier te begeven. In bet Oosten begon de lucht een roode tint aan te nemer, de dageraad brak aan. De zon kwam door en tegelijkertijd begon er een flinke bries op te steken, die don nevel wegvaagde en als wolken naar het westen voortdreef. Zoo hevig werd er van af de citadel ge vuurd, dat de vesting geheel in rookwolken gehuld was; maar loen ik helling, die by den Rooden molen eindig de, afreed, bemerkte ik aan mijn rechterhand het leger van de Röne, dat zich naar de rivier voortbewoog en aan myn linker, twee regimenten cavalerie, die als 't ware plotseling uit den grond opdokeD. Daarachter marcheerden even snel en evon ordelijk als onze eigen troepen de manschappen die bij Argues en Ivrv, en Fontaine Fran<;aise en hoe die andere plaat sen ook heeten mogen, onder Henry van Navarre ge vochten hadden. Op dit oogenblik had ik de buitenpost bereikt eu zag nu dat het rieten dak der hut in brand stond tenge volge van een bom, die daar verdwaald was geraakt en ook reeds een gedeelte van de muren had erwoest. Niets of niemand was er meer in de hut te bekennen maar loen ik dt. haag voorbij liep, zag ik op ongeveer vyfiig pas afstand een ruiter onder een boom liggen. Zyn handen waren op zyn rug gebonden, en een touw, dat aan een tak boven zyn hoow was vastgemaakt, had men stevig om zyn hals geslagen. Wanneer zyn paard onder hem wegliep werd hy gewurgd en de arme kerel was bezig het met vleiende woordjes toe te spreken, om het tot stilstaan aau te manen; maar het dier had de lucht vau het gevecht beet gekregen. Zya ooren stonden recht overeind en ongeduldig stond hij met de voorpooten den grond om te woelen. Ik kon n;et ver staan, \vat de man sprak, maar ik twijfelde niet of hy prevelde gebeden, die nu en dan met verwenschiugen gemengd werden, terwijl hij het paard met zyn knieën trachtte in te houden. Toen ik nog eens goed keek zag ik dat het Nicholas, de sergeant, was, en begrijpende dat het niet veel tijd kostte hem te redden, gaf ik myn paard de sporen en reed uaar hem toe. Ik kwam juist bytyds want toen ik stilhield, begon de draver van Nicholas luid te hinneken, sloeg met de achterpooten iu de luebt en galoppeerde iu de richting van den vij and weg, terwyl zijn maneu en staart ia den wind flad derden. In een seconde had ik Nicholas losgesneden, maar daarmede was het nog niet afgeloopennaar adem snak kend bleef hy eenige oogenblikken als verstijfd op den grond liggen en nu bemerkte ik ook, dat ziju ooreu vlak by zyn hoofd afgesneden en de wonden nog niet lang geleden toegebracht waren. Maar binnen enkele miuuten stond bij weder op de been, want de kerel was zoo taai als een leoren laphy overstelpte mjj met dankbetuigingen en wide mjj vertellen, hoe hy in dien toestand kwam, maar zelf treurig gestemd verhinderde ik dit door te zeggen „Bewaar je verhaal tot een volgenden keer en volg bet voorbeeld van je paard', dat rechtstreeks naar üea koning is overgeloopen." By doze woorden reed ik weg, het aan Nicholas over latend of hy mijn raad wilde opvolgen, ja dan neen. Maar uit- een paar woorden van hem had ik toch wel begre pen, dat. hy een slachtoffer van de lage streken van de Gomeron was geweest. Maar weinig vermoedde ik hoe ik later ruimschoots voor mijn daad beloond zou worden. Ik bereikte de rivier nog vóór den generaal en zag toen, dat de rechter afdeeling de rivier reeds op eenige mijlen afstands was overgestoken. De koningsgezinden die zich aan de overzijde bevonden, schenen in verle genheid te gerakenmaar binnon enkele oogenblikken was de orde in de gelederen hersteld en marcheerden zy weder voorwaarts. „Daar staat de koning," riep Belia uit en een glim lach speelde om de Róne's lippen, terwijl hy toestem mend met het hoofd knikte. Terwyl Belin sprak, kwa men een half dozijn ruitors van de vyandeiijke troepen op ons aanryden en maakte op honderd pas afstands van do oevers der rivier halt. De aanvoerder was op oen roodbruin paard gezeten en men behoefde niet twee maal te kijken of naar do witte pluimen op zyn hoed te zien, om te weten, dat het de koning zelfwas. Vlak naast hem reed een klein ineengedrongen mannetje met de keten van het Gulden Vlies om den hals. Hy stuurde zyn schimmel uiterst behendig en terwyl hij met zyn zwaard op ons wees. scheen de koning iets te verklaren. „Wie is dat?" vroeg ik. GEfiKEWQO N!£UWr* The Crystal Palace. "Woensdag is er op het Mansion House ie Londen, onder voorzitterschap van den Lord Mayor, een vergadering „Een valsche raadgever van den Koning," antwoord] de Belin, „die hem nog eens den eeri of andereu dag om het leven zal brengenkent gij Biron niet Daarop wendde hy zich tot de Röne en zeide i „Willen wy er niet een eind aan maken, generaal? We kannen bet doen zonder veel lood te verschieten.8 Do Röne verbleekte bij deze woorden en een oogen blik scheen hij te aarzelen en ik begreep zijn tweestrijd i volkomen. „Neen," antwoordde hylaat zakken," vervolgde hy met donderende stem tot een musketier, die zijn wapen op den koning had aangelegd, en de man ging teleurgesteld eenige passen achteruit. „Peste bromde Belin, „wy zouden anders binnen een week reeds te Parys zyn geweest, nu zal het nog wel eon veertien dagen op zyn minst duren." Of een maand, of een jaar of nog langer, he Belin," plaagde Tavannes. Belin antwoordde uie;, taaar hy wees naar een per soon, die de Fransche gelederen verlieten alleen eu onbe schermd op den koning toeread. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2