Hoeden. dat de eigenares opzettelijk het huisje eischt een regisseur van beproefde openbaar ministerie by de kautonge- tot den tegenwoordigen staat van bekwaamheden. De heer Cnrispyn rechten, kantoor no. 2 te Amsterdam. verval heeft laten komen, omdat Ko- j heeft alle moeilijkheden schitterend ning Willem III, aan wie zy het ten overwonnen. Dat bedryf liep als op j d6 zaak—Hogerhuis. x._ju.w _=_w roi(en- z00 echt Waar, zoo natuurlijk i was het dat het publiek er door in' d® &oc. Deni. deelt mr. P. J. eene buitengewoon opgewekte stem- Troelstra mede, dat een vermogend ming geraakte. Iedereen leefde mede, I belangstellende in de zaak-Hogerhuis gedragen door de jolige klanken van I °P z*ch heeft genomen, den overtocht de muziek en van het rumoerige JYan Paulus van Dyk te betalen. In volk, dat eene serenade brachtj ^en ^er week zal de hiervoor elkeen was het eens met de woorden van dominee Langelaan „wat een ge zellige pan is het hier." Yermeldt moet nog worden dat in den schouwburg geen plaatsje onbe zet was. geschenke had aangeboden, het niet wilde aanvaarden. Intusschen was de verwaarloosde bouwval velen een doorn in 't oog. De erfgenamen zullen dien denkelyk nu wel verwijderen en aan den grond een bestemming geven, die beter by de omgeving past. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door den archi tect Jan Stuyt, namens zyn princi palen de heeren P. J. en A. J. Oos terman te Amsterdam en Haarlem, in café „Neuf" alhier aanbesteed Het bouwen van vier woonhuizen aan den Zylweg nabij Haarlem, ge meente Bloemendaal. Ingekomen waren de volgende bil jetten van G. Hulsebosch f44.860. H. J. Geyl 41.440. B. Zuithof Zonen 40.575. H. v. 't Wout 39.980. Het werk zal later worden gegund. Feestcantate. Het programma, dat op 30 Augus tus a.s. in de Groote Kerk zal wor den uitgevoerd onder directie van den heer W. Robert, is samengesteld als volgt: I. Fragmenten uit het Lobgesang van Mendelssohn. a. Ouverture (orkest). b. Koraal Nun danket Allen Gott. c. Slotkoor. Hierop volgt waarscbynlyk het Siegeschor uit Handels Josna en daarna de Kroningscantate, gecom poneerd door den heer Robert op tekst van den heer Smit Kleine en geschreven voor soli, gemengd koor, kinderstemmen, orkest (van het Con certgebouw) en orgel. De uitvoering wordt besloten met het Hallelujah nit Handels Messias. Schouwburg. De Candidatuur van Bommel. Over den schry ver, die zich achter het geheimzinnige pseudoniem Doctor Joris verschuilt, wordt veel gemom peld: mag men eenig geloof slaan aan de verschillende vertelsels dan zoude een zeer hoog geplaatst persoon niet vreemd zyn aan het scheppen van dit blijspel. Wie by echter ook moge zyn, hoog of laag geplaatst, het is ontegenzeggelijk een man van talent, die zich tot het dichten heeft neer gezet. Ér mogen, naar de eischen van ons tegenwoordig tooneel, eenige ge breken aan het stuk kleven, hier en daar mag het wat langdradig zijn, de auteur "heeft op een zeer onderhou dende wijze, eene geestige chargegele- verd op de verkiezing-manoeuvres. De candidaat van Bommel is een meester werkje van karakterschets.Wij zouden de eer van onze vertegenwoordigers bij 's lands rogeering te na komen wanneer we ons verstoutten te mee- nen dat het een waar beeld is, maai' dat het een samenraapsel is van alleri mogelyken hoogmoed, ijdelheid. pedan terie en gebrek aan zelfkennis en deze gebreken op eene elkander aller aardigst afwisselende wijze beurte ling op den voorgrond treden, is eene onweerspreekbare waarheid. De heer Schulze gaf aan deze figuur kleur en leven. Hij heeft ons zoover heenge voerd dat wij vergaten met onzen eenigen Schulze te doen te hebben, wy hebben in hem dezen avond niet anders gezien dan een werkelyken candidaat van de 2e Kamer. Mevrouw Chr. Poolman stond hem waardig ter zijde, of..... waardig is niet het goede woord voor de wyze waarop zij de vrouw van den candidaat weergaf. Wy zouden willen zeggen „zy stond hem heerlijk ter zijde', ware het niet dat zij zich'zulk een echte maarschalke van der. huize des Hoogmogende toonde. Het moet voor mevrouw Pool man eene groote voldoening zyn ge weest, deze rol te vervullen. Wat nu te zeggen van de anderen, var. Schoonhoven, van Henri de Vries, van Clous o. a. en vooral niet te vergeten van de beide lieftallige dochters des huizes? Wy kunnen on- De Haarlemsche politie deed Woens dagmiddag weder een goeden slag. Vyf flesschentrekkers, aie ter gele genheid van de harddraverij waren overgekomen, en hun slag eens dach ten te slaan, zagen zich daarin lee- lijk bedrogen, toen zy op het oogen- blik, dat zy met het dobbelen met kaarten in den Hout bezig waren, en enkele goedgeloovige lieden er in hadden laten loopeu, door een agent van politie werden verschalkt en naar het politiebureau overgebracht, waar hun de gelegenheid werd gegeven over het dobbelspel na te denken. Spoorweg-ongeluk. Hedenmorgen ongeveer 8 uur werd de broodbakker Kleer, woonachtig te Spaarndam, by den Oudenweg, al waar hij met zyn broodkar voor den afsluitboom stond, terwijl hij niette genstaande herhaalde waarschuwing, onder den boom doorliep om zijn brood weg te brengeu, door den van de rich ting Amsterdam komenden trein ge grepen en by'na onmiddellijk gedood. De machinist stopte uit alle macht, waardoor de trein op de ijzeren brug bleef staan. Tot penningmeester en commissaris voor de consumptiëu van de sociëteit Vereeniging zyu Woensdag door de leden met algemeene stemmen herbe noemd de heeren A. F. Kerrebyn Jz. en J. J. Zeewoldt Jr., die deze be- noemiog hebben aangenomen. Ln een buitengewoon politieblad, maakt de Commissaris van politie in de le sectie te Amsterdam bekend dat Johau Hocking, oud 18 jaar, juwe lier. signalement: flinke lengte, zeer bleek, mager, haar blond, zware don kere wenkbrauwen, knevel kleiu.mond steeds open, ooren groot, gekleed met blauw cheviot jasje, donkere broek, lichte groenachtige demisaison, staaude boord, knoopbottines, ondergoed ge merkt J H, sedert Donderdag 24 Maart jl. de ouderlijke woning heeft verlaten. Hij is ziek en bevreesd voor geneesheeren, bovendien zwaarmoedig. Na te Keulen geweest te zijn is hy Zaterdag te Amsterdam teruggeko men. doch zijn vader outloopen. Men vermoedt dat hij zich van het leven wil berooveD. Gen. Commissaris van politie vezoeki zijne opsporing, aan houding en bericht. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester van de gemeente Grootebroek, S. Prins, tot burgemeester van de gemeeente Dui ven. Z. Tb. F. J. baron van Dorth tot Medler; tot burgemeester der gemeente Ophemert, mr. W. van Roos- male Nepveu; benoemd tot opzichter der 2de klasse voor het stoomwezen A. J. But. te Rotterdam; tot onder- benoodigde som voor dat doel worden gedeponeerd, opdat van Dyk de ze kerheid hebbe, indien hy Troelstra aanklaagt, het ticket 2e klasse en bij aankomst in Nederland zyne f3.75 per werkdag te zullen ontvangen. In verband met den door Van Dyk gesteldeu eisch, om het geld le de- poneeren bij de redactie van het Nieuws- en Advertentieblad te Hee renveen, zond Troelstra aan den heer J. Hepkema, redacteur en uilgever van het Nieuws- en Advertentieblad te Heerenveen, het volgende schry' Yen By dezen heb ik de eer u mede te deelen, dat ik genegen en in staat gesteld ben, de door Paulus van Dyk geeischte sommen voor een ticket 2e klasse en voor verzuim ad f 3.75 per dag voor 100 dagen, gedurende een zekeren tyd tot uwe beschikking te stellen onder de navolgende voor waarden lo. dat u mij het totaal benoodig- de bedrag meldt; 2o. dat u het ticket eerst koopt, nadat ik, op aanklacht van Paulus van Dyk, door de rechtbank te 's Gra- venhage word vervolgd; 3o. dat u hem bij aankomst hier te lande zyn verzuimgeld geregeld uk- betaalt, naarmate van de reeds ver zuimde werkdagen 4o. dat het geld ter beschikking van den geldschieter is, indien Paulus van Dijk gedurende eene maand, na dat hem door my per aangeteekenden brief kennis van deze zaak is gegeven, te rekenen van het oogenblik, waarop hy die kennisgeving heeft ontvangen, in gebreke blijft, een aanklacht we gens smaadschrift tegen my bij den officier van justitie te 's-Gravenhage in te dienen 5o. dat de uitkeeriog aan Paulus van Dijk zal eindigen tien dagen, na dat hij voor de openbare terechtzit ting, waarin zijne eventueele aan klacht tegen my wordt behandeld, getuigenis der waarheid zal hebben afgelegd, en dat het restant der gel den dan aan den geldschieter zal worden teruggegeven. Sluisbouw te Zaandam. De Zaanlandsche Courant ver neemt uit officieele broD, dat ook het uit de Zaanstreek verzonden adres met de vele handteekeningen niet in staat is, bet hart van den minister Lely te vermurwen. De minister heeft duidelijk te kennen gegeven, dat hij er in geen geval aan denkt het wets ontwerp tot het verleenen van Staats subsidie voor den sluisbouw te Zaan dam wederom in te dieneD. Dinsdagavond werd te Utrecht een groot ongeluk verhinderd door de op lettendheid van den spoorwegwachter B., aan de Raamstraat. De trein, die van Amsterdam te 11,08 (stadstyd) aidaar aankomt, was in aantocht, waarom dan ook de afsluitboomen gesloten wareD. Nn kwam van de zijde Maliebaan een paard met kar van de gemeentereiniging in galop aanrijden de voerman had "geen" erg dat «le weg afgesloten was en reed door. De wach- ter ziende dat het paard al zeer nabij was, bief een vervaarlijk geschreeuw aan, hetgeen tengevolge had dat de voerman nog juist bijtijds van den wagen sprong en het dier bjj den kop greep, op hetzelfde oogenblik dat de trein voorbij snorde. D.) vastenavond was vermist. De dren keling, die in verren staat van ont-, binding verkeerde, droeg nog zyne carnaval8kleeding. De heer C. de Hoogh, predikant der Hervormde gemeente te Vinke- veen, moest Zondag jl. een vacature- beurt te Kockeugen vervullen. Op> weg daarheen geraakte hy ongeluk-1 kigerwys met paard en rijtuig ineen diepe vaart. Er was op dat oogen-1 blik in den omtrek niemand aanwe- zih om hulp te bieden. De drie vrien den, die hem vergezelden, wisten zich te redden, doch ds. De Hoogh kon er eerst op het uiterste oogenblik in sla gen met het hoofd een der glasruiten van het rijtuig door te stooten en ontkwam alzoo aan een anders wis sen dood, waarbij hy echter vrij be langrijk aan den schedel verwond werd en hevig bloedde. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. wijzer bij "de leerschool, verbonden w». t aan de Rijkskweekschool vooronder- Roseudaal brak Dinsdag by het wijzers te Middelburg P. Peer]kamp i '°s8«\ vaQ ^ere" Walker, ploteehnp: thans te Beerta. de> fff Vaü GaS"" werd doodeiyk getrofien. Eervol ontslag verleend: oü mr. M. Büclraer te Alkmaar,- Door de Belgische justitie is op als schoolopziener in het arrondisse-verzoek der Nederlandsehc regeering ment Helder. aan de marechaussee te Eysden over- j Benoemd tot substituut-officier vanj geleverd de notarisklerk uit Rot ter- zen lof in een woord "samenvatten, justitie bij de rechtbank te Arnhem, dam, die zich aan dietstol van f2i.0«r Zn waren onverbeterlijk. mr. B. H. Modderman, thans in j,e- teu nadeel» van zqn patroon zoo heb- Een woord no? aan den regisseur,lijke betrekking te Almelo; tot idem ben schuldig gemaaat. den heer Cbrispyn.Wy hebben zelden i te Almelo, mr. L. G. A. Vos de eene voorstelling gezien waarin de Wael, thans in gelyke betrekking te ln de Zuid Willemsvaart te Maas- regie zoo uitermate goed verzorgd Winschoten, en mr. II. M. Cohen tricht is drijvende gevonden het lyk was. Het laatste bedryf vooral ver- Ter-vaert, thans ambtenaar van het van den letterzetter H. K., die sedert Hoe een cement arbeider gered is geworden. Door hem zelf verhaald. Een reporter van de «West Kent Advertiser» heeft de geschiedenis gehoord van den Hr Arthur Court, op welke wijze hij voor zijn gan- sche leven gebrekkig had kunnen worden: het is een jongmenseh van 21 jaar, wonende No. 12, Albert-terrace, Swanscombe. Ziehier de geschiedenis door den Hr Court verteld «Ik werk sedert eenige jaren voor de ovens van de cement fabriek der Heeren J. B. White and Son en in het jaar 1895 voelde ik plot seling pijn in mijne voeten en en kels. In den beginne was het zoo gering dat het de moeite niet waard was er over te spreken, ik lette er niet op. maar in plaats van beter te worden werd Ihet hoe langer hoe erger. Ik beproefde verschillende ge neesmiddelen, maar zonder eenige uitwerking en ik bezocht een ge neesheer die mij eenige raadgevin gen gaf. maar zulks gaf mij niets. Ik werd hoe langer hoe erger, ik ging zoo goed ik kon op krukken naai' mijn werk, totdat ik eindelijk gedwongen was mij geheel en al te bed te leggen. Ik ondervond vreese- lijke pij nen en ik had meer dan een half uur noodig om den I weg af te fj w 'eggen, !L P" een ai- stand V van on- geveer honderd roeden. Ik moest op handen en voeten naar boven klimmen.» «Hebt gij geene andere raadge vingen gevraagd «Ja.» antwoordde de Hr Court, «want boven en behalve ik mijne beenen met verschillende smeersels inwreef, bezocht ik een Instituut te Londen en men zeide mij dat ik aan spier rhumatiek leed. maar ik ondervond er niet het minste goed van.» «Maar thans zijt gij welvarend «Ja, ik gevoel mij gelukkig te, kunnen zeggen dat ik welvarend! ben. «Na bijna een jaar geleden te hebben, sprak een mijner kamera- den mij over de «Pink Pillen van j Dr. Williams voor bleeke Perso- nen.» en zeide mij dat een zijner j vrienden te Hull, lid van de «Ver- eeniging van Seheepstimmerlïe- j den.» die gedurende langen tijd aan verlamming geleden had, door die Pillen genezen is geworden. De geneesheer had hem als ongenees baar aan zijp lot overgelaten en daar men dacht dat hij niet meer zou kunnen werken, gaf de Ver eeniging hem een gift van L. 50. Hij werkt thans en wel sedert eenigen tijd reeds. Ik had besloten de Pillen te probeeren. Ik nam drie Pillen per dosis en nadat de eerste doos verbruikt was, gevoelde ik mij wat beter en ik ging zoo voort. Daar ik door ging de Pillen te gebruiken, verdween de pijn van lieverlede tot dat zij geheel en al verdwenen was.» Eene uitlegging. De Pink Pillen van Dr. Williams wer ken rechtstreeks op het bloed, en het is daarom dat zij uitstekend zijn voor alle klassen der maat schappij, voor de genezing der slechte spijsvertering, bloedar moede en rhumatiek, klieren, chro nische belroos, en om aan de bleeke en geelachtige gezichten een ge zonde kleur te geven. Zij zijn ook een spierversterkend middel voor de zen'uwen en ruggegraat, en hebben ook vele gevallen van ver lamming, ruggemergstering, ze nuwpijn, St.-Guydans en zenuw achtige hoofdpijn genezen. Men kan ze thans verkrijgen bij de Dr. Williams' Medecine Company, 46, Holborn-Viaduct, Londen E. C., maar zij zijn slechts echt met den geheelen naam «Dr. Williams Pink Pills for Pale People.» Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié Stei ger 27. Rotterdam, eenig depot houder voor Nederland en Apo theken. Chapellerie du Sport. Ed. MEUWSEN, 21, Anegang- 21. Bericht de ontvangst der nieuwste modellen en kleuren Groote keuze in DAMES HOEDEN en FAN TA IS IE voor Kinderen. Maison de Confiance. mr. I., is inderdaad ergerlijk. Eodai de heer de Stuers zelfs in die on. standigheid geen vrijheid vond, geljjk hy zegt, over de vertoogen van dei Franschen minister van buitenland- i scbe zaken met dien minister in dis cussie te treden, geeft geen hooi denkbeeld van de kracht, die dezi gezant weet te ontwikkelen, wanne® het geldt voor de belangen van eet zyuer landgenooten op te komen." De Avondpost schryft: „Het is een vervelende geschiedt nis, te vervelender, omdat de feitet zoo erg niet zyn. Dat do Franse! Regeering bezwaar maakte, een jour nalist, dïe zoo flink zijn meenim zeide als do heer Israëls in de Drey. fuszaak, officieel aan de legatie ver. bonden te zien, in een functie aelki feitelijk niet meer dan een titel was maar welke niettemin bestond, wel men kan zich daar niet boos over maken. Reeds ten gevolge van di voorrechten die zy genieten, zyn gezantschappen, en dus allen die m haar zyn verbonden tot de uiterste discretie gebonden. De heer Israëli had beter gedaan, toen hy een jaar of zeven geleden correspondent vai het Handelsblad werd, voor het fcaac- tje aan de legatie te bedanken. „Maar nu hy dat niet gedaan heeft nu de legatie hem nooit vroeg liettt doen, nu had de beer Stoers wel wat minder koel en boog tegen zijn land- genoot en wat flinker tegenover dei heer Hanotaux kunnen zijn! De Fraa- schen zeggen: e'est le ton qui fai la chansonwelnu, het is bier ooi de ton, die waarlyk niet de bon tot is, alles behalve „ridderlijk", welfa de bejegening, door den beer Israëli ondervonden, zoo grievend maakt. De Haagsche Courant zegt, na verhaal van bet Hbld, te hebba medegedeeld: „Nu staat vast, dat de Nederland scbe belangen te Parijs niet zyn toevertrouwd aan een „kleinmoe- digen" gezant, die zonder verzet voet onbillijke eischen wykt, maar ooi aan een man, die geantidateerde brit- ven verzendt, das niet oprecht is, et 't ergste van alles aan ees diplomaat, die besluiten neemt (er nog wel ten uadeele van de aan zorgen toevertrouwde landgenooten zonder eerst van de feiten te hebbes kennisgenomen. „Alles is misschien goed te praten dit laatste is onvergeeflijk in eet diplomaat vooral, die een zoo heiligs positie bekleedt." Pers OversÊchi. Het ontslag van mr. Israels. Deze zaak, na de artikelen in het Hbld., besprekende schryft de N. E. Ctbet met den minister de Beau fort eens te zyn, dat de betrekking van mr. Israels aa:i de legatie te Pa rijs moeielyk vereeuigbaar was met zy'oe fuuctio als correspondent. Maer wat verder de zaak aangaat, heeft dit blad met leedwezen van de houding van den Franscben minister van buitenlandscbe zaken kennis ge nomen en is z. i. onze gezant te Parijs tegenover hem zwak geweest. „Niet a'leen het grootste gedeelte der Nederlandsche pers, maar ook der buitenlandscbe heeft bet gebeurde bij de Dreyfus-zaak scherp afgekeurd. Het maakt een weinig heldbaftigen indruk, den minister van een groote mogendheid, die zoo prat is op hare gevoelens van vrijheid en gelijkheid, zijn bedreigingen te zien richten juist tegen een vertegenwoordiger van een dagblad van een kleine natie, en tegen den gezant zyne verstoordheid te hooren uiten over de houding van het publiek en de pers in dat land. Heeft de beer Hanotaux ook zoo ge sproken tegen de gezanten van andere, groote natiën, van Engeland bv waar de pers niet minder ondubbelzinnig zich over de Dreyfus-quaes tie beeft geuit? Men beeft er niets van ver nomen. Maar nog erger wordt de zaak, waar uit de mededeelingen van mr. Israels blyfct, dat bet uitgangspunt der grieven van den Franscben minis ter van buiteulaudsche zaken tegen mr. I. aanhalingen uit bet Handels blad waren, die deels zelfs niet in dat blad waren te vinden en voor bet overige deel niet in de corres pondenties van mr. I. voorkwamen. Dat bet ontslag aan mr. I. gege ven werd, zonder dat vooraf zelfs een onderzoek plaats bad naar de juistheid van deze verklaring van Letteren en Kunst. Uit New-York is bericht ontvan gen, dat de bekende muziek-dirigeul Anton Seidl plotseling is overlede: aan vergiftiging, na het gebruiker vaQ bedorven viscb. RECHTSZAKEN. Aanranding op straat. Een eerzaam kantoorlooper te Am sterdam was 15 Januari des raorgeoi uitgegaan om voor zyn patroon qui- tanties te gaan innen. Hij bad eea geldzakje en een portefeuille bij ziel waarin zich samen een bedrag vai ongeveer tachtig gulden bevond. Of liet Olifantspad, by liet Staatsspoor- station, bleef de loopér staan kjjka naar een stuk of zes mannen, die aai bet kaartspelen waren. Een dezer ge zellen fluisterde hein in. dat er wios te behalen was als hy zoo en z« inzette. Doch onze looper wilde dat' niet van hooren en maakte aanstal ten om door te gaan, toen hem pi» seling de portefeuille onder den arc vandaan werd getrokken. \ran scbrii i bet hij ook het geldzakje vallen, 'terwijl bij zich bukte om het op rapen, zag by dat bet. bankpapier ui; 1 de portefeuille onder de spelers were doorgegeven. Hij greep een dezer bj j de borst, doch slaagde er niet in zijn «geld terug te krijgen, j Een jongen liep den speler, die we:- vluchtte, achterna en liet hem bjj lia Aquarium door een agent arresteerea De beklaagde J. Th. Kocb bleek een by de justitie bekend snjet-tf zyn. Hij deed het verbaal, dat ds looper gespeeld bad en f 35 verloren maar dat verhaal had niet veel ge; loofwaardigs. Het O. M. eischte jaar gevangenisstraf tegen Koch. „Het zou kuunen gebeuren/' antwoordde zy, „want myns vaders bloed bruist door mijn aderen." Toen wy een hoek omsloegen kregen wy de grijze muren van Bidacbe in bet gezicht en zagen alle be dienden in een groepje voor bet buis staan. Mevrouw wuifde vriendelyk met haar hand en de vreugdekreten, waarmede zy begroet werd, vermengden »ich met bet kanongebulder, dat van den toren klonk. Toen de blauwe rookwolken optrokken, zag men dat de vlag gebescben werd en weldra wapperde de banier van de graves de Tremouille, waarop de wapens van Rochemar en Bidacbe prijkten, lustig in den frisschen morgenwind. Wy, mevrouw, d'Ayen, Palin en ik, dineerden een uur later dan gewoonlyk, en de bedienden en bewoners van Bidacbe werden allen onthaald. Mevrouw scheen niet in 't minst vermoeid te zyn en was bijzonder vroo- iyk aan tafel. Alsof zy voud dat d'Ayen nu genoeg gestraft was, knoopte zy een druk gesprek met hem aan en deze wonde zich in zyn element, nu hy verschil lende hofintrigues kon ophalen. Zyn verbalen waren werkelijk interessant, want hy herinuerde zich nog gebeurtenissen, die jaren en jaren geleden waren voorgevallen. Mevrouw bracht het Edict op her tapijt, dat oorzaak was geweest dat zij nu meesteres van Bidache wasverder spraken zy over den afstand van Marcoeur, het huwelijk van zyn doch ter fcYanvoise van Lotharingen, de rijkste erfgename van Frankrijk, met den kleinen hertog de Yendöme en hoe teleurgesteld de constabel hierover geweest was. Palm's gelaat betrok en ik wer i onaangenaam aan gedaan, toen ik mevrouw, evenals de een of andore Parysche scboone, wier geest zich met niets anders dan met bals en jachtpartijen bezighoudt, hoorde voort babbelen. Haar wangen gloeiden en haar oogen schitterden vroolijk, terwijl zy met d'Ayen redetwistte over dassen, op Itaüaacsclie wyze geknoopt en over verschillende dassen, welke nu wel het prettigst waren. Myn He melWat een beuzelachtige praatjes. Zoo nu en dan mengde ik me met een enkel woord in bet gesprek en verwonderde mij er over welk een woordenrijkdom zy tot haar dispositie had, en nog meer verbaasde my deze plotselinge verandering in mevrouw en ik vroeg my zelf af, of zy myn achting wel zoo waard was. Terwyl zy voortsprak, kreeg mijn verstand een oogenblik de overhand op myn hart en ik begon reeds eeu minder aangenaam oordeel over haar te vellen, waardoor ik bewees hoe weinig ik de vrouwen nog kende. Eindelyk liep het diner op zyn eind en Palin stond op om bet dankgebed uit te spreken, waarnaar allen, ook mevrouw, eerbiedig luisterden. Onze gastvrouw verliet ons en zoo bleven wy met ons driëen zwijgend tegenover elkaar zitten. Had ik my op een andere plaats bevonden, dan zou ik d'Ayen terstond uitgedaagd of gevraagd hebben of hy een plaatsvervanger wilde stellen, als hy zich niet meer in staat voelde te vechten. Maar nu was dit onmogelijk en ik bepaalde my tot een ijskoude terughoudendheid, waarin de oude man my gezelschap hield. d'Ayen zag vaa den een naar den ander, terwijl een satirisch glimlachje om zyn lippen speeldedaarop stond hij op, boog even en liet ons alleen. Toen wy zyn groet beantwoord hadden on hy het vertrek verlaten had, barstte ik plotseling uit „Wie is d'Ayen? En waarom is bij hier?" „Wie hy is? Het is voldoende, als ik u zeg, dat hij een van diegenen is, die van de grillen van den koning afhangen. Zijn gezelschap is ons opge drongen." „Dat weet ik, maar mevrouw scheen zich onder het diner toch noch a! met hem te amuseeren." Het was niet mooi, dat ik dit zeide, maar de woor den ontvielen mij. „Hy bevindt zich Dier op 's konings bevel, op bevel van Heury zelf," zeide Palin bitter- „Mijnheer, gy schynt een mau van eer te zijn, hoe denkt gij over een koning, die een vrouw tot zulk een huwelyk wil dwingen Ik kon mijn ooren niet gelooven. Was dat die held haftige koning, die trouwe vader voor zyn volk Het kon niet waar zijn. Palin bemerkte, dat ik aan zyn woorden twyfelde. „Zelfs gy," zeide hy„welnu ga naar Parijs en overtuig u." „Ik zal gaan, van avond nog." „Gij stelt nw leven in de waagschaal." „Palin, er heerscht vrede en al ware dit niet zoo, ik ging toch." Hij keek ray lang en opmerkzaam aan en mom pelde: „Het zy zoo." Daarop zeide hy overluid „Welnu, ridder, ik heb u gewaarschuwd. Maar gj zult wel een veilig onderkomen willen hebben ga dan naar Pantin in de rue des Deux Mondes en nol mijn naam. Het huis ziet op de Pont Neuf uit, ge kun u niet vergissen." „Dank u, dat zal ik doen." Na nog eenige oogenblikken gepraat te hebben wenscb- ton wy elkaar goeden avond en scheidden. Myn hoofd was geheel in de war, door hetgeen ifc gehoord had. Die twijfel maakte my wanhopig es ik begaf mij naar myn eigen kamer om over de woor den van Palin na te deuken. Maar hoe ilc dacht ec nog eens dacht, ik kon het raadsel niet oplossen. Het verhaal van Palin kwam mij ongeloofelyk voor- Maar toch verklaarde het zooveel andere onbegrijpe lijke dingen Na ging ik niet alleen Daar Parijs off den koning myn diensten aan te bieden maar ook oa de vrouw te redden, die ik liefhad. Hoe ik dit zoi aanleggen, wist ik nog niet recht, maar het eenige vai mij nn te doen stond, was zoo spoedig mogelijk naar Parijs te vertrekken. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2