STADSNIEUWS Op de groote zaal van het Stedelijk Museum Raadhuis) zijn tentoonge steld afbeeldingen uit den Atlas, van het merkwaardigste dat te zien was •f nog is langs den Heeren weg. van de Manpadslaan tot Haarlem, Aer- denhouts- en Yogeleusangsche lanen, te Zandvoort en in de Elswoudslaan- Men vindt er o. a. gezichten van of op de buitenplaatsen I peur ode, Berck- enrode, Ourt-Berckenrode, Bosch en Hoven \rredenhof. Eindenhout, Bosch en Vaart, Spruitenbosch, Boe kenrode, Lciduin, Woestduin, Bent veld, Sandenhoef, Oosterdnin, Els- woud. Verder Zandvoort, gestrande schepen, waïvisscben aangedreven op de kust et: veel ander bezienswaardigs. Dagelijks is het Museum geopend eu Zondags is de toegang vrij. Het is vry algemeen bekend, dat de lantaarnopsteker van Heemstede per fiets dagelijks den vry langen weg aflegt om licht in deze gemeente te ontsteken. Reeds jaren lang maakt bij van dit, moderne vervoermiddel ge bruik, dat tegelijk aan eenige haken het onmisbaar houten laddertje torste. Van de gelegenheid dat door hem bij den heer J. W. Koopman een nieuwe St. Baro werd besteld, heeft hy ge bruik gemaakt zich een nieuw lad dertje aan te schaffen, dat in solidi teit en lichtheid met het rijwiel kan wedijveren. De heer Koopman heeft nml. voor hem vervaardigd een lad dertje uit stalen rijwielbuizen, dat slechts 4Va K.G. weegt. Terwijl wij bij den heer Koopman in zyn magazijn op de Raaks een en ander bewónderden, gold die bewon dering tevens bet nieuwe, keurige model van den her Johnson, de Amerikaansche machine. Deze is o.a. voorzien van de rem. aangebracht op den as van het achterwiel, welke werkt waaneer men tegentrapt. Chr. Histor. Kiezersbond Afdeeling Haarlem. Vrijdagavond hield de Eerw. lieer ds. Huisman, uit Zandvoort voor de baarlemscbe leden van bovengenoem- den Rond, in een der zalen der Socië teit „de Kroon" alhier voor een goed bezette zaal eene lezing over „Kunst" daartoe uitgenoodigd door het bestuur van de afdeeling. De Voorzitter, de heer dr. P. J. Muller opende de bijeenkomsten deel de mede dat dit de laatste lezing van het seizoen zou zijn. Daarna berichtte hij dat ds Hulsman hedenavond een litterarisehe en eritische lezing zon houden. Nadat hij nog den wensch had uit gesproken, dat de leden en vrienden van den bond, een genotvollen avond zouden hebben, gaf hij het woord aan den spreker. Spreker begon zijn lezing met te zeggen, dat hjj geen politieke lezing zou houden, maar een lezing over Kunst. Vervolgens besprak hy uitvoerig de Kunst in de dagen van den bloei van Griekenland en vergeleek die met ouze hedendaagscbe Kunst, die spreker droevig noemde. Wat is onze letterkuud^tegenwoordig droevigriep spreker uit. Zij is wel artistiek, maai' er gaat een on frissche geest door onze wereld van letterkunde en daarom doet het zoo goed terug te zien naar die dagen van het oude Griekenland. Nadat spreker nog eenige beeld en toonkunstenaars besproken had, stond hy langen tijd stil by den schil der Wiertz, wiens voornaamste schii- derjjen hy uitvoerig besprak. Haarlemmer Halletjes Een Zaterdagavondpraatje CCCIX. Van de administratie van onze Haarleeische waterleiding heb ik een heel pakketje drukwerk gekregen, dat ik dezer dagen eens ernstig zal gaan bestudeeren. Zoodra ei'eens een avond aanbreekt, waarop ik geen vergadering heb by te wonen, heb ik myzelven oprecbtelyk beloofd, na te gaan wat een duin waterdrinker in Haarlem behoort te doen en te laten. Maar zooveel heb ik er al wel van gezien, dat de Haarlemsche diiinwa-l terdrinker beginner, moet met aan den directeur van de waterleiding te ver- zookeu, zyu perceel van water te voorzien. Ik heb daar niets tegen, nocii téken de handeling, noch ook tegen de uitdrukking „verzoeken." Dai is feitelijk de eenige uitdrukking, die mogelyk is. Niemand zal er aan dénken het den directeur te bevelen of te gelasten, want wij hebben den directeur niet te bevelen en tegelas ten. Overdreven zou het wezen, het den directeur te smeeken, want wy krygeu liet ten slotte niet voor nie mendal. Daarom is verzoeken de juiste term. Hst is de uitdrukking van de onderlinge welwillendheid en van de maatschappelijke beleefdheid, 't Is niet meer dan billjjk, dat iemand als by iets van den directeur der water leiding wenscht, daarom verzoekt. ieder die aan logica doet zal nu; ook van oordeel wezen, dat waar de ingezetene van Jlaarlem beleefd moet wezen tegenover een ambtenaar der gemeente, deze op zijn beurt denzelf- acn toon dient aan te slaan tegen den ingezetene. En nu valt er over de beleefdheid van ambtenaren in de gedrukte stuk ken, die zy aan het publiek zenden niet te pochen. Wanneer we hy voorbeeld onze be lasting niet voldoen op den bepaal den tyd, wat een heel natuurlijk verzuim is, aangezien een belasting schuldige al die termijnen zoo mak- Wiertz trok spreker bet meest aan omdat hy in zyu werken heeft ge moraliseerd en gefilosofeerd. Wiertz heeft geprotesteerd tegen den oorlog, tyrannie en geweid en is te velde getrokken tegen de slechte letterkunde in die dagen, (onzedelijke boeken etc.) maar het heeft niet ge holpen, ze verschijnen heden ten dage hoe langer hoe meer, doch Wiertz heeft tóch niet voor uiets gewaar schuwd tegen de slechte armenver zorging in die dagen. Tegenwoordig zien wy bet lijden der ïnenscheu heel anders aan dan een eeuw geleden en Wiertz heeft het ons geleerd. Nadat spreker in dezen geest nog eenigen tyd gesproken had, eindigde hy met zijn met belangstelling ge volgde, interessante voordracht. Vervolgens dankte de voorzitter den spreker voor zijn lezing, waarna de bijeenkomst., ongeveer kwart over tienen, uiteen ging. B 5 N E N L A H S3. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. benoemd tot kantonrechter-plaats vervanger in het kanton Assen, mr. J. P. Arashoff, advocaat en procu reur, tevens beëodigd klerk ter griffie van de arrondissemeuts-rechtbank te Assen tot dijkgraaf van den polder de Zeevang lv. Kaaskooper tot heemraad van het heemraad schap van den Schardam en Keuken- dyk, J. Bakker Fz., beiden in de provincie Noord-Holland tot dijkgraaf voor den polder Nieuw- Noord-Beveland, provincie Zeeland, •J. de Looft tot lid van het hoofdbestuur van het waterschap Oterdum iu het 3de onderdeel Klooster Oosterwierum, provincie Groningen, P. Bouwman. Bevorderd met ingang van 1 April 1898, by het departement van Rinnenlandsehe Zaken, tot commies, de adjunct commiezen G. H. van Oipen en J. C. Brons en tot adjunct-commies, de eerste klerken G. V. C. Kool, J. C. Ligtvoet, J. K. den Heijer en P. Laban bij de zeemacht, met ingang van 15 April tot luit. ter zee der le klasse C. H. de Lussauet de la Sablonière. Eervol ontslag verleend: uit den zeedienst aan den luit. ter zee der le klasse jbr. E. G. Wichers, op zyu verzoek, met 15 April a.s.uit den worfdienst aan den commandeur der Scheepmakers J. Lumkeman, en aan den sasmeester J. C. H. Stelleman, beiden van 's Rijks werf te Willemsoord, wegens meer dan 55jarigen leeftijduit 's lands dienst, met toekenning van pensioen de Oostindische ambtenaar J. Ploe ger, laatste'y'k onderwijzer 8e klasse by het onder-wys voor Europeanen en met dezen gelykgestelden ia Nederl. Indië, op zijn verzoek, wegens phy- sieke ongeschiktheid. Benoemd J. .T. van der Willigen, regent van het Gereformeerd Burgerweeshuis te Rotterdam, en C. Misset, drukkeren uitgever te Doetichem, tot ridders in de orde van Oranje-Nassau. Toegekend de trouden eeremedaille der orde van Oranje-Nassau, aan den loods- scbigper der le klasse M. Pronk, gezagvoerder van den stoomtraosport- kelijk niet in zijn hootd kan hebben en houden, dan krijgt hij een waar schuwing. Ter zoekt nu de fiscus den belastingplichtige om zijn quotum te betalen, gelyk diezelfde belasting plichtige den Directeur der water leiding moet verzoeken om aansluiting? Volstrekt niet. De fisens slaat al dadelijk een toon aan. Hoor maar toe „Het door U verschuldigde wegens niet op den bepaalden tyd „zynde aangezuiverd, zoo verwittig „ik L\ dat Gij alsnog binnen drie „betaaldagen na dezen, aan Uwe ver plichting tot betaling ten mijnen „kantore behoort te voldoen." Ik zal geen aanmerking maken op de taaikuudige qualiteitcn van deze circulaire, hoewel ik veel kwaad zou kunnen spreken over de uitdrukking „zijnde", die eeuvoudig afschuwelijk is. Maar wat dnnkt U van het woord „verwittigen", van het woord gij, dat niet zoo onbeleefd mag heeteu als jij, maar toch ook minder hoffelyk is dan Ons zou het niet invallen, aan den Directeur van de waterlei ding te schrijven „Gy wordt verzocht myn perceel „van water t,e voorzien." Dat onbeleefde Gy leeft voort in de Aanmaningdie we ontvangen, wanneer de waarschuwing in den wind geslagen is. „Vermits gij in gebreke zijt geble- „ven, het door U verschuldigde over... „te voldoen, zoo wordt Gij by deze „aangemaand, die betaling alsnog bin- pen drie dagen na dagteekening dezer, „aan myn kantoor te bewerkstelligen.', Ik onthoua me alweer van taai- eritiek. Anders zou ik vragen uit welke groene doos de woord' n ver mits en bewerkstelligen voor den dag zijn gehaaid. Maar laat ons eons veronderstellen, dat er door een of ander toeval plotseling een gebrek komt aan verschillende diensthuizen van de waterleiding tegelijk. We schrijven briefjes,-maar moeten wat lang op de. komst van den gemeente- lijken waterleidinghersteller wachten. Nu schrijven we een briefje aan den Directeur „Vermits Gij in gebreke xytgeble- „ven, de door verschuldigde her- sehoeDer voor het loodswezen Zee meeuw. Het einde van den Atjeh- oorlog. Volgens eene correspondentie uit Deli in De Locomotief, is by eene spiritistische séance op den31enJan. jl. uitgemaakt, dat Oetnar binnen zes maanden zal sneuvelen en dat een maand later de geheele Atjeh-oorlog uit is. Dus voor de inhuldiging onzer Koningin De meest ongeloovigen zullen wel van harte instemmen met onzen wensch, dat de voorspelling ditmaal eens uitkomt. Hbld. De halfvasten-kermis te Amsterdam schynt nog al wat af te werpen. Zoo is, naar men meedeelt, bij de plaats gehad hebbende inschrijving voor plaatsen door den houder van een be kende beignetkraara ingeschreven voor f 1056, dat is byna f 100 staangeld voor eiken dag. Nog twee andere kramers in dat vak schreven ieder voor byna f 1000 per standplaats in. (Hbld). Donderdagnacht werden te Amster dam drie personen door drie agenten op heeterdaad betrapt, dat zy pogingen aanwendden in een pakhuis aan den N.Z. Voorburgwal in te breken. Toen zij bemerkten dat er onraad was, dreigden zy met messen eu een ijzeren staaf. De agenten lieteo zich echter hierdoor niet intiraideeren en wisten twee der dieven aan het bureau tei brengen, de derde ontsnapte echter. Een 300-jarig bestaan. Vrijdag was het feest voor de wee zen en oud-weezen te Rotterdamhet 300-jarig bestaan van het Burger weeshuis werd feestelijk herdacht. De weezen hadden het gebouw inwendig smaakvol versierd en in de Gondschewagen straat, waar het ge bouw staat, wapperde huis aan huis de driekleur. In den vroegen morgen bracht het corps hoornblazers, onder leiding van den heer Blumentritt, op de binnen plaats van het gebouw een aubade en ten 10 ure togen de weezen naar de Groote Kerk, waar onder leiding van ds. J. van der Veen een dank stond gehouden werd. Daar eerst zou het blijken boever de weezen in de belangstelling van ryk en arm deelen. Het reusachtige kerkgebouw was te klein om alie belangstellenden, welke de plechtig heid wenschten by te wonen, te be vatten. Wees de prediker er op hoeveel de weezen bovenal aan God te dan ken hadden, het amen hierop gaven de weezen zeiven in hun feestlied, een gedicht van B. ten Kate, dat op de wijze van Gez. 194 zeer schoon ge zongen werd. Ten 12 ure togen de weezen weder huiswaarts, waar te 1 ure de officieele receptie plaats had. By die gelegenheid was liet ook, dat namens ou<l-weezen aan het huis als geschenk een klok werd aange boden. Des avonds hadden in de Doele- zalen groote feestelijkheden plaats waar ook de ond-weezeu het hunne bijdroegen tot verhooging der feest vreugde. Een drama te Rotterdam. Xn de Bergstraat te Rotterdamge legen achter de gevangenis en uit- loopende op den Bergweg, is Vrijdag een moord gepleegd. „stellingen aan mijne waterleiding te „laten bewerkstelligen, zoo wordt Gy „bij deze aangemaand, die alsnog „binnen drie dagen te doen geschie- „den." Zoud ge uiet denken, waarde lezer, dat de directeur volkomen in zijn recht zou wezen, wanneer by dacht: „die buffel zal het laatst geholpen wor den Ik bedenk daar, dat ook de Direc teur van de waterleiding mettertijd aan den ontvanger zal hebben op te geven, wie er niet op tyd hun water- geld hebben betaald. Mij zal het verwonderen of ons dan zal worden verzocht, om beta ling, zooals wij thans moeten ver zoeken om waterlevering, of dat de klassieke vorm met vermitsen en gijn en veriviüigens behouden zal blijven. In het laatste geval is dan meteen uitgemaakt, dat de burgerij in hare brieven aan de gemeente-ambtenaron wel hoffelijk moet wezen, maar dat de gemeente-ambtenaren het niet be hoeven te zijn jegens de burgerij. Ik wil maar zeggen dat er in de ambtenaarlyke wereld verschillende vreemdsoortigheden bestaan, waar een gewoon buis-, tuin- of kenkenmensch niet bij kan. Zoo ben ik aangesloten aan het intercommunaal telefoonver keer en betaal voor dat genoegen een vast recht van tien gulden 'sjaars. Maar daarvoor heb je nog geen recht om te telefoneeren. Wil je daartoe komen, dan moet je ieder gesprek betalen, maar kunt nok gemakshalve een zeker bedrag vooruit storten, waarvan dan iedere maand een afre kening komt. Die intercommunale telefoon nu heeft haar eentraalbureau voor Haar lem aan het telegraafkantoor. Het geld, dat vooruit gestort wordt, wordt gestort aan het telegraafkantoor. Dat is dus eenvoudig en duidelijk. Nu moest ik van de week naar buiten de stad telefoneeren en aangezien dat op 't oogenblik nog maar alleen kan van liet telegraafkantoor uit, zoo ga Iq het begin dezer week huurde de gewezen bierhnishouder C- H. Wit mond, in de Katendrechtschelaan no. 40 woonachtig, vau den op de Kruis kade wonendeu winkelier Borst het benedenhuis van pand no. 49 in de Bergstraat. Het is een geheel nieuw huisje van één verdieping, gelegen iu het allerstilste gedeelte dór straat. De bovenwoning was nog onver- li uurd. Dinsdag 11. begaf de heerW. zich tot de vrouw van den timmerman P. Klip, zyn aanstaanden bovenbuur, en vroeg haar of zij zyn nieuwe woning wilde schoonmaken en zoo noodig voor hem eten zou kunnen koken. Vrouw Klip, met een groot gezin belast, nam gaarne deze gele genheid te baat om de verdiensten van haar man eenigszins te vergrooten. Omstreeks 11 uren Donderdagoch tend kwam de heer W. per rijtuig naar zyn nieuwe woning. Hy was niet alleen; na de deur geopend te hebben, koerde hy naar het rijtuig terug en droeg daaruit een meisje dat blijkbaar sliep, of misschien bedwelmd was, bet buis bi'.neu. Dat bet kind sliep of bewusteloos was, maakten de buren hieruit op, dat onder het dragen in do woning haar baret afviel, zonder dat zij het merkte of eenige poging deed om er naar te grypen. Nadat vader en dochter (want aldus was de betrekking waarin zij tot elkander stonden) de nieuwe woning waren binnengegaan, verliet by deze kort daarop weder om naar vrouw Klip te gaan en haar op het hart te drukken, Vrij lagochtend met het schoonmaken der woning aau te vangen. Bij deze gelegenheid vertelde "by- i:aar, dat het afscheid van de moeder, die zoojuist naar Utrecht vertrokken was, zijn dochtertje byzouder had aangedaan. Vermeid zy nog dat by Woensdag een paar koffers in zyne nieuwe woning had laten bezorgen, die overi gens geheel ongemeubileerd was. Geen stuk huisraad bevond er zich nog in. Ingevolge afspraak maakte vrouw Klip zich Vrijdagochtend om half negen op om met het schoonmaken der woning te beginnen. Op baar bel len werd echter niet opengedaan. In den loop van den dag ging zy er nog een.> heen, maar weder zonder resultaat, en evenzoo ging het met andere lieden, o. a. met den koetsier die hem Donderdag per rijtuig daar bracht en dien hij Vrijdag weder be steld had om, zooals hij gezegd had, hem en zyn dochtertje naar Delft te rijden. Vrouw Klip begon zich ten slotte eenigszins ongerust te maken, te meer daar zij en haar dochter zich by na denken heriunerden Donderdagavond tusschen 9 en 10 uur het dochtertje van hunnen buurman te hebben hooren huilen of kermen. Vrijdagmiddag ongeveer te 5 uren verscheen de politie aan de woning, en nu lcwam een verschrikkelijke ge schiedenis aan het licht. Zooals wij reeds meldden, werd Don derdagochtend eene Sjarige leerlinge van eene school op het Vasteland door haren vader tegen li aren wil medege nomen terwijl de kinderen onder ge leide naar de school terugkeerden. De moeder van het meisje, die, zoo als wy vernemen, met medeweten eu goedvinden van haren man, die sedert eenigen tijd zijn bierhuis had overge daan en wiens zaken niet al te best stonden, van hem afgegaan was en nn bij hare moeder in de Rosestraat inwoont, ontving Donderdag in den loop van den dag van baren man een schrijven, waarin by haar dreigde, dat zoo zy de politie er mede moeide eu hy misschien haar dochtertje we der aan haar zou moeten afstaan, hij zich en zijn kind vau het leven zou ik naar het telegraafkantoor. Tot zoo ver blijft alles eenvoudig, nietwaar? Ik kom aan't loket van het telegraaf kantoor en vraag aan de juffrouw, die naar mij toekomt, of ik mag tele foneeren. Op welwillende wyze ver leent de juffrouw mij daarvoor iiare toestemming, onder voorwaarde, dat ik een stuk teekeu, welk stuk mij meteen wordt voorgelegd. Nu wordt de zaak wat ingewik kelder. Ik moet op dit staatsstuk verklaren, wie ik beu en wat voor nummer, want bij den telefoon is zooals men weet, een abonné minder een mensch, dan wel een nummer. Tevens moet ik verklaren, met welke plaats ik aangesloten wil worden, eu met welk nummer. En ten slotte moet ik dat be langrijke document onderteekenen on er jaartal en datum opzetten. Ik moet ronduit zeggen, dat ik uiet op myn gemak was. Stel u voor, dat u by den bakker komt en een krente- broodje wil koopen en hij legt u een stuk voor, waarop u verklaren moet wie u is en waar u woont en wat u met dat krentebroodje doen wil en u moet daar dan nog jaar en dag uit drukkelijk op vermelden zou u dan niet met eenigen angst uzelven afvra gen „wat staat er met me te ge beuren? Wat is er wel voor bijzon ders aan dat krentebroodje Nil moet de lezer er f y weten, dat het telegraafkantoor en ik elkaar al sinds langen tijd, ik mag zeggen van haver tot klaver, kennen. Als ik den directeur bij den kapper ontmoet, dan zeg ik: „goeden morgen, meneer Van Dalen," en hij antwoordt daarop wel- willend..goeden morgen, meneer Fi- deliö." 'Ontmoet ik de andere heeren op straat, dau groeten we elkaar en zeg ik, al naar de graad van bekend heid, die tusschen ons bestaat„Dag meneer Baale dag meneer bonjour Menningb." Ik wil dus maar zeggen, dat wanneer ik, aan de juf frouw vragende om een krentenbroodje pardon, ik bedoel een telefoonge sprek op haar vraag, wie ik was, mocht hebben geantwoord, dat ik Ja cob Julius van Puffelen heette dat dan zonder eenigen twijfel het berooven. Van deu inhoud van dezen brief gaf de beangstigde moeder de politie op het bureau aan de Nassau- kade kennis. De inspecteur van politie L. J. C. Vuyk, op zijn bureau aau de Nassau- kade alzoo de bedreiging van den heer W. vernomen hebbende en de moe der ter wille willende zjjn om het verblyf vaü baar kind zoo mogelyk te weten te komen, stelde een onder zoek in en spoedig mocht het hem gelukken den koetsier uit te vinden die vader en dochter gereden had. Van hem vernam hy, dat hy beiden met zyn rijtuig naar de Bergstraat, gebracht had. Vrijdagmiddag om 5 uren kwam de heer Vuyk daar aan, en geen ge hoor krygeude op zyn bellen, begaf hy zich met medeweten van de be woners, door het aangrenzende be- nedenbuis naar den achterkant van; do woning, door den heer W. en zyn i dochtertjo betrokken. De ramen bleken zoo gemaskeerd te zyn door gordijnen eu stukken goed, i dat niemand naar binnen kon zien. Met een geleenden sleutel kwam echter de politie do woning binnen. In de achterkamer vond men in de bedstede de lyken van het achtjarig dochtertje, eeu allerliefst blond meisje, en haren vader, een man van 35 jaar. Vader eu dochter waren geheel ge kleed. Op een van de koffers die in het vertrek stonden, vond men een met zes scherpe patronen geladen revolver, een ledig flescbje en twee glazen, waarin nog eenig wit poeder was achtergebleven. Blijkbaar dus had de vader zich en zijn dochtertje door vergift van het leven beroofd. Nadat de justitie ter plaatse met den beer Ebbeler een uitgebreid on derzoek had ingesteld (het was inmid dels reeds laat in den avond gewor den), werden de in beslag genomen koffers en andere ges-onden goederen met den politiewagen naar het bureau aan de Nassaukade gebracht. Vrijdagavond te 10 uren werden de lijken van vader en dochter onder politiegeieide naar het Ziekenhuis op den Coolsingel vervoerd. N. R CL Het zoeken van Kievits eieren. Ten gevolge van het slechte weer der laatste dagen worden in den „grei- dehoek" van Friesland, tot nog toe zeer weinig kievitseieren gevonden en ook minder kievitten gezien dan andere jaren. Voorzeker een tegenvaller voor de velen, die in het zoeken der eieren gedurende dezen tyd een bron van inkomsten trachten te vinden. Lang niet overal wordt hun dat toegestaan, hetgeen blykt uit de vele advertenties, waarin geannonceerd wordtverboden eieren te zoeken etc. Waarom dit zoo streng verboden wordt? Niet zoozeer omdat het land in dezen tyd er te veel ouder lydt, maar vooral omdat het gras iu 't be gin van 't groeien 's morgens dikwijls door nachtvorsten hard is eu de voet stappen in Mei zelfs nog te zien zyn. Het vinden van kievitseieren is, zoo als bekend, niet iedereeus werk. maar is eene kunst die door ervaring wordt geleerd. Eigenaardig zyn daarby ook nog de kunstgrepen die worden toegepast. Wanneer byv. een nest met een of twee eieren worden gevonden, moet men niet raeenen dat deze, zonder meer, uit het nest worde genomen. Neen, men gaat., wat men in Fries land noemt, die kievit „meiken". Dit bestaat hierin dat men de eieren weg neemt en er kunstmatige voor in de heele kantoor als uit een mond zoo hobben geroepen „dat jokt ie Maar enfin, de juffrouw had me na; eenmaal het stuk voor in valling voor gelegd en als gehoorzaam Staatsbur ger heb ik dat dan ook gedaan. Wel iswaar bekruipt ine op 't oogenblik de vrees dat ik misschien 29 Maart, inplaats van 30 Maart heb ingevuld, maar ik hoop, dat de juffrouw en het Ryk my daarover niet a! te hard zul len vallen. Als ik een volgenden keer weerom kom en liet is by voorbeeld 11 April, dan zal ik 12 April scbrijveu en komt het door elkaar genomen even goed uil. Maar ik ga voort met mijn verhaal. Toen ik het papier overreikte aan do juffrouw, deed zij een mededeeling die ik niet hooren, aan iemand die ik niet zien kon en reikte me meteen een sleutel over, wel niet die van den Bibelebomschen berg, maar dan toch van de cei, waarin intercommunaal getelefoneerd kan worden, ik moet zeggen, dat dit me bijzonder streelde. Of is het geen groot bewijs van ver trouwen, waaneer een burger zoo maar zelf een Rijksgebouw mag open- sluiten en zich een tijdlang "in het onbetwist bezit van den sleutel be vindt? Ik zou wel eens willen we ten, wat de directeur van het post kantoor zou zeggen, wanueer ik hem vroeg, of ik eens een poosje den sleutel van de kantoordeur mocht hebben. Hy zon me wat men noemt „zien komen." Heb ik dan ongelyk als ik beweer, dat de ambtenaren van, de telegraaf hupsche lieden zyn Het Rijksgebouw in quaestie, de telefooncel namelijk, is van beschei den afmetingen. Hei zal naar mijn schattiug een meter lang zyn, een meter breed en een paar meters hoog, binnen- en buitenwerks, want de dikte van de wand is niet uoemenswaard. Het meubilair is vry wel spykervast, behalve een tabouret, waarop men voor het toesiel kan gaan zitten. Juist toen ik het Rijksgebouw bin nentrad, belde de man dien ik spre ken moest, al op, zoodat de zaak, waarschijnlijk dank zy de geheim zinnige mededeeling van de juffrouw bovenbedoeld, in een ommezien was plaats legt. De kievit legt vier, hoog*, tens en wel by zeer groote uitzon-Je. ring, 5 eieren in één nest. Is dus dool dit „melken" dit aantal verkregen, dan worden de kunstmatige eieren weggenomen, omdat anders de vogel ziek doorbroedt. In het maken van de kunsteiereo „kwaoien" geheoten, bezitten velen een groote vaardigheid. Uit pottebak- kersklei gevormd, gedroogd en ge bakken, worden ze beschilderd en is het zeer gewoon als men in dezen tyd in de buizen der arbeiders komt. de jeugd daarmee 's avonds bezig te zien. Sommige landeigenaren zyn zoo belust op deze fijue eiljes, wel te ver staan de echte, dat er in het huur contract de bepaling wordt opgeno men, dat voor een bepaalden datum een zeker aantal eieren door deu huurder moet worden geleverd, lo sommige streken wordt het ei, daar 't eerst gevonden, to koop of te zien gepresenteerd, wat in beide gevallen idem zooveel kost. üaloniën. PARAMARIBO, 12 Maart. Het. biad, „Onze West" schryft naar aanleiding van artikelen, door de heeren Van Balen en Amiabel in dertijd iu „Het Vaderland" geschre ven over emigratie van boeren naar Surioame, ouder meer het volgende: „De tijd voor de gewenschte emi gratie van Hollandsche boeren eene eenigszins beteekenende emigra tie is nog niet gekomen. Men hebbe nog wat geduld. Als men verder ge vorderd is met de ontginning van Suriname, waarop in den laatsten tyd zoozeer de aandacht is gevestigd, en tengevolge daarvan terreinen ge schikt voor cultivatie en bereikbaar zyn geworden, dan zal het voor een groot aantal Hollandsche boeren nog wel een kloeke onderneming, maar niet. zoo'n halsbrekende toer zijn. ais nu het geval is, naar Suriname te verhuizen." Naar aanleiding van bet bericht dat te 'sGravenhage eene Oost-Indische Kiesvereeniging is opgericht, schrijft het biad „Onze West" „Waaróm veroorloven wij ons te vragen louter de O.-I. belangen op het oog Was liet. Diet beter ge weest eene Oost- en West-Indische kiesvereeniging op te richten? „Het is waar, de oogen van het moederland zijn meer gericht op de Oost dan de West, omdat een grooter aantal menschen daar hunne belan gen hebben, maar het zon on voort moederland èn voor hen niet kwaad zyn als ze eens wat meer aandacht wijdden aan dit ryke land. „Het zou der vereeniging eer goed dan kwaad doen, indien zy minder eenzijdig was en in haar programma ook de behartiging der belangen van de West opnam. „Men heeft ons toch niet verge ten Van Curagao wordt gemeld, dd. '3 Maart. Ongetwyteld zal men het iu Neder land aangenaam vinden te hooi en, dat onze haven, de veilige St. Anoabaai, bij vreemde mogendheden zulk een goeden naam heeft, dat er geen oor logsschip in onze beurt komt, of het brengt hier een bezoek. Dit hebben we dezer dagen weer ondervonden. In de laatste week toch werd Oura- afgeloopen. Voldaan bracht ik den sleutel aan de juffrouw terug en wilde ua een behoorlijken groet, heengaan, toen de juffrouw tot myn verbazing zei, dat k betalen moest.. Hi8r werd de zaak hoogst inge wikkeld. „Betalen vroeg ik, „maar ik heb vooruit betaald, juffrouw, er staat nog geld van mij." De juffrouw zei, dat ze dat wel wist, maar dat ik toch betalen moest. Nu, myn ver bazing was nog wei niet uit, maar ik waagde me niet aan verdere wis seling van gedachten. „Denk er aan Fideiio," aldus vermaande ik my zei ven, „denk er aan, dat achter deze juffrouw staat het Rijk, 'de Staat die je aan je verplichtingen herinne ren. En de eerste en grootste van die verplichtingen is immersbeta len." Derhalve betaalde ik en gi .g hoen. Maar nog tot op den huiaigen dag is het me een raadsel gebleven, waarom ik aan het loket van het telegraafkantoor voor een gesprek in de cel afzonderlijk heb moeten beta len, terwijl de directie nog geld van mij in handen heeft, waarvoor ik van huis uit. kan telefoneeren. Kan bet ook zyn, heb ik myzelven afgevraagd dat het Ryk den maatregel heeft ingevoerd, om den gewonen burger voor altijd te herinneren aan het merkwaardige feit, dat hy eens ge durende twee minuten den sleutel heeft bezeteu van een Rijksgebouw van 2 kubieke meters inhoud Nog andere veronderstellingen zyn by me opge komen, maar geen van allen vond ik ze steekhoudend en ik zal dus maar wachten, totdat ik den direc teur eens weer bij den kapper ont moet. Dan zal ik, al ben ik voor, driekwart ingezeept, beleefd maar dringend vragen„Meneer Van Da len, wees zoo goed my even te ver klaren, waarom myn by u gedepo neerde centen worden achtergesteld bij die, welke in myn portemonnaie zyn geborgen!" FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 6