maar gebe l waren ze nog niet in I hebben aangetoond dat deze zooge- j... -- naamd8 vanghoek op de lyu een be paalde elasticiteit bohoort te hebben om de goede werking te verzekeren. Een verder aaugebrachte ingenieuse toepassing verbindt de kruisingin- ricbting van den spoorweg zoodanig met het beschreven toestel, dat de eerste niet kan worden opengesteld zonder dat het laatste in positie is, zoodat een naderende trein noodza kelijk zal worden tegengehouden voor liy de kruising bereikt heeft, waar door tevens het bekomen van letsel voor personen die daar voorbij moe ten komen, wordt belet. Ook ter voorkoming van botsingen kan het toestel goede diensten bewijzen. orde en das zou hy ze nog weer meenemen. Enna heeft hy ze verpand. Woensdag had hy zich daarom wegens verduistering voor de recht back ie Amsterdam te verantwoorden. Een horloge beeft by aan een loge menthouder iu betaling gegeven voor kosten van logies en twee verpand. Het O. M., waargenomen door den subst.-o:iicier van justitie, mr. d'Han- gest d'Ivoy, eiscbte tegen bekl. een gevangenisstraf van zes maanden. Uitspraak over 8 Brandstichting. De suikerbakker G. H. Lotze te Amsterdam die terecht heeft gestaan wegens opzettelijke brandstichting in zyu werkplaats aan de 2e Laurier- dwarsstraat, werd door de Rechtbank aldaar Woensdag veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. GEMENGD NIEUWS. Dure telegrammen. liet duurste telegram werd eens afgezonden door het Britsche parle mentslid lleuuicker Hoaton, was be stemd voor Australië en kostte uiet minder dan 38400 gulden. Reuter's bureel ontving eens per telegraaf een uit 4000 woorden vervat uitvoerig bericht uit Australië over het proces van den moordenaar Dee ming. De kabel was er gedurende 24 uren door versperd voor de overbren ging van andere berichtendaarvoor moest het telegram dan ook 19,200 gulden kosten. Ln hei jaar 1893 werd eens een telegram van 1800 woorden naar de Argentynsche Republiek gezondenen daarieder woord destijds f 10.30 kostte, bedroegen Je seiukosten totaal f 1S.64S. Het telegram ging van Londen over Brest naar New-Foundland, vandaar naar New-York en verder over de landlijnen naar Rosario. tn 1800 kwam te Londen een tele gram aan van 131 regels, elke regel tegen 8 woorden gerekend, dat uit Buenos-Ayres aan de „Times" was gericht enfli'l.dó kostte, benevens nog een ander van 231 even lange rege^ en waarvoor f7701.60 was be taald moeten worden. Het duurste particuliere telegram kan wel dat zyn geweest, hetwelk de koning van Italië met de tijding van het overlijden van zyn zoon, den her tog van Aosta, naar^den hertog der A bruzzen verzond, die zich met zijn schip te Rio-de-Janeiro ophieldhet kost te f 6408,90. Lit December van dat jaar werd o.ok Swinburne's treurspel „Lochrine"uit Lornleu over den transatlautischen kabel naar de „New-York Times" getelegrapheerd binnen den tyd van vijf uren voor de som van 3000 gul den. De grootste som, door een dagblad in ééne week voor telegrammen uit gegeven, was die welke voor de „Ti mes" te Londen betaald werd voor een kabeldlenst, op Buenos-Ayres tij dens de revolutie in de Argentijnsche Republiek, welk bedrag in ééne week tot 72000 galden opliep. Automatisch stilstaan van treinen. Korten tyd geleden, schrijft Scien tific American, behelsden de Franscbe bladen bericht over de in het open baar genomen proeven met een auto matisch toestel voor het doen stil staan van treinen, waaromtrent de uitslag alleszins gunstig was geweest. Hef wegvak, dat voor deze proeven werd uitgekozen, iag tusschen Char- tres en Orleans by den zytak naar Aunean. Aldaar by de kruising, op een afstand van 250 M. van het naaste station, werd het toestel ge plaatst en bevestigd. De uitvinding bestaat uit eeu enorm hoekvormig ge bogen gesmeed stuk ijzer, waaraan ln geen stad ter wereld bevinden zich iu een straat zooveel vorstelijke gebouwen als iu de „Vijfde Avenue" te New-York. Daar staan namely k 75 huizen, die door de rijkste Ameri kanen bewoond worden. Het mooiste gebouw is dat van zekeren heer Geny, en heeft ongeveer drie millioen gul den gekost; daarop volgt het huis van den spoor weg-koning Charles T. Y erkes. De correspondent der N. R. CL te St. Petersburg schreef 22 Maart,'3 April Eergisteren, uit de Mïchaïlmanege komende, heeft de Czaar een jon: meisje overredeu. De monarch stapte uit zyn koets, sprak bet kind aan, vroeg haar adres en zorgde er natuur lijk voor dat de verpleegkosten ver goed wordeu. Het kind schyut uiet erg bezeerd te zyu. De koetsier en de politie-ageuten die de straat daar moesten bewaken, zullen er niet heel gemakkelijk af- komen. Eeu phonograaf voor iedereen l De Edison-phonograaf, die tot nog toe zoo duur was, dat slechts weinigen in de gelegenheid waren met liet instrument van nabij keuuis te maken, zal spoedig „in geen huis meer ont breken". De Londeusciie bladen be vatten dezer dageu het prospectus van een nieuwe Edison-maatschappij op aandeelen, waariu het volgende werd meegedeeld: Het is aan de maatschappy gelukt de Edison-phonograaf aanmerkelijk te verbeteren en de kostbaarheid van het toestel zoodanig te rcduceereu, dat de nieuwe apparaten verkrijgbaar zijn voor 160. De verbeteringen, die phonograaf onderging, zyn de volgende: De toon is aanmerkelijk versterkt, zoodat hoorbuizen voortaan onnoodig zijn. De electromotor wordtI vervangen door een nauwkeurig uur werk. De tot het opnemen van phonographisclio gesprekken dienende rollen, die zeer duur waren, worden door de maatschappy goedkoop ge produceerd en zijn door het aanbrengen van een waslaag veel gevoeliger ge maakt voor de opname der klank- scbakeeringen. Men meent, dat het nieuwe toestel spoedig de piano zal verdringen en vooral in het praetische leven een rol zal spelen. Autodidacten zullen b. v. door middel van de phonograaf gemakkelyk vreemde talen kunnen leeren, terwijl op de bureaux de stenografen hun plaats zuilen moeten ruimen voor phouograaf-toe- stellen (Stoompost.) Overstroomingen in Kaukazië. In Koeban (Kaukazië) zyn ettelijke rivieren buiten hun oevers getreden, en in de plaatsen Jekaterinofskaja en Koesjefka zyn door de overstroo ming driehonderd huizen ingevallen en tot dusver tachtig lijken uit de golven opgehaald. Het spoorwegver keer is gestoord. zoekt onderget. beleefd eenige plaats ruimte in uw blad. Prof. Treub n.l. heeft wel degelijk erkead, dat de coöperatie een vijand is van den middenstand, doch hy wees er tevens op, dat de naaml. vennoot schappen en de groot-industrie het nog iu veel grootere mate zyu, en toch hoort men daar niet tegen opko men, terwyl coöperatie van alle zydeu wordt aangevallen, die bovendien nog eenigszins den middenstand kan ver vangen hetgeen de naaml. vennoot schappen niet doen. Uw verslaggever nu doet voorkomen, alsof prof. Treub het gevaar dat coöperatie voor den middenstand oplevert, denkbeeldig acht. Eén punt is er echter wat toch wel belangryk mag genoemd worden. De heer Segaar heeft nl. niet alleen als bakker prof. Treub bestreden, maar ook van een algemeen standpunt zich tegen coöperatie verklaard, omdat volgens hem het verdwijnen van den middenstand ons terug zal voeren tot den „grafelijken tyd." Deze bewering is niet door prof. Treub bestreden, hoewel het toch geheel op zyn weg lag dit te moeten doen. Oudergeteekende wensclite nu den heer Segaar te beantwoorden: Hoe toch kan hy een overeenkomst zien tusschen de leenmannen, welke hoofd zakelijk meenden te moeten zorgen voor de eer van hun blazoen en de bestiering hunner goederen overlieten aan hun slotvoogden of dergeiykeu, bij wie samenwerking en kapitaal vorming onbekend was, en het geld slechts een tweede plaats innam by de schattingen of paclitopbrengst, en de tegenwoordige geldmannen of nog beter de naamlooze vennootschappen ea trusts, wier eenige doel is zooveel mogelijk dividenden en procenten, dus centen zien ie verkrijgen, of tusschen de lijfeigenen, die, geheel onontwik keld. slechts leefden zooals hun heer kan toestond te leven, en de tegen woordige vereenigde en omwikkelde arbeiders: het verschil is te groot dan dat vergelijking mogelijk is. Neen, juist de coöperatieve en der gelijke vereenigingen zullen het moe ten zyn die de macht van het groot kapitaal zullen kunnen bestrijden, wauneer het eenmaal zoove1- mocht komen, dat de middenstand verdwenen is: juist alleen wanneer de mindere man vereenigd is en door coöperatie zich geheel of gedeeltelijk heeft los gemaakt van de afhankelijkheid van het kapitaal, doordat hy zelf eeu kapitaal in zyn vereeniging heeft bij eengebracht en doordat ny zyn be hoeften zelf kan produceeren, dan alleen kan hij door gewoon te weigeren zijn arbeidskracht beschikbaar te stellen, een einde maken aan den invloed van het kapitaal, wanneer hy meent dat die invloed verderfelijk is voor de maatschappy. U dankzeggende voor de verleende ruimte, J. J. KLEIN. Haarlem, 1 April 1898. Aan cle Redactie van Haarlem's Dagblad te Haarlem. L. 'S.l Mogen ondergeteekendeu eveneens een beroep doen op uwe voldoend be kende bereidwilligheid Het zal ons aangenaam wezen indien u door op name onder uwe nieuwstydiugen den lezers van het onder uwe redactie staande dagblad er op attent maaktet, dat zich alhier eeue afdeel iug der ver eeniging „Effatha" uit Utrecht ge vormd beeft en hen opwekte ons in onzen ckristelyken arbeid te steunen. De vereeniging „Effatha" welke goed gekeurd is bij Koninkl. besluit van den len Septr. 1889 heeft haar zetel te Utrecht ea hare stichtingen te Lei den. Zij stelt zich ten doel doofstom men en blinden in den ruimsten zin des woords te verplegen en op te voe den. De grondslag is: De Heilige Schrift volgens de opvatting der Ge reformeerde Kerk in hare belijdeni: INGEZONDEN. een zekere elasticiteit is gegeven, en' Voor den inhoud dezer rubriek steltschriften. Zonder onderscheid der dat aan de rails is bevestigd en ge- de redactie zich niet aansprakelijk, j geloofsbelijdenis wordt ieder doof- regcld wordt door een draad en hef- j Van ingezonden stukken, geplaatst I stomme of blinde opgenomen. De of niet geplaatst, wordt de copij j plaatselijke afdeeling staat onder het niet aan den inzender terug- j bestuur van de navolgende heeren gegeven. i A. v. d. Plas, pres., H. L. J. Gabriels, Secr., F. H. Krooswyk, penn., G. G. Haarlem, April 1896. !v- Lanteren en w. Hoek. Opgave 7 van lidmaatschap etc. kan geschieden Mijnheer de Redacteur. >by den HoogEd. Geb. Heer Jhr. J. Naar aanleiding van het verslag J. v. Asch v. Wyk, Kromme Nieuwe vóórdat hy het station be- over de rede van prof. Treub, voork. Gracht 46 te Utrecht, of by het Ons overtuigd houdende dat gy ons 1 uwen steun niet ontzeggen zult, ver- j big ven wij inmiddels Met hoogachting. Uw dv. dnr. A. VAN DER PLAS. Pres. H. L. J. GABRIfiLS, Secr. Secretariaat j Schouwt jeslaan 3a. Geachte Redactie! j Steunende op uwe bekende bereid willigheid verzoek ik beleefd een plaatsje in uw geacht blad voor het volgende ln De Tijd van 6 April komt een stukje voor, overgenomen uit de Nieuwe Haarl. CL (uitgever W. Klippers) waarin wordt gezegd dat de sociaal-demokraten te Haarlem hun Meidag zullen vieren, terwyl daarvoor een manifest zal worden verspreid, waarvan de oplaag 20.000 zal bedragen. Dit bericht laat my geheel kond, omdat dit best waar kan zijn. Docli verder zie ik dat als sprekers zullen optredenGerhard, onderwijzer, en Hols, secretaris van den Alg. Ned. Typ. Bond, beiden te Amsterdam. Eu dit nu is iets waartegen ik pro testeer. Niet omdat ik mij zou schamen als spreker op te treden maar wel omdat het een onwaarheid is, zóó groot, als ik nog nimmer heb gehoord. My is niets bekend van een spreek beurt op dien dag, ja zelfs geel' ik de verzekering er niet aan gedacht te hebben. Hoe nu komt dat bericht in de wereld? Niemand kan zulks zeggen en ik ben overtuigd dat bet Mei comité, zoo dit te Haarlem bestaat, zelf niet weten zal wat zy er aan heeft. Doch bjj verdere lezing van het be richt wordt 't my eenigszins duidelijk waarom dit praatje de wereld inge- schopt wordt. Er staat nl. nog eeu fijn complimentje bij aan het adres van Mr. De Kan ter, nat deze nu toch zeker wel overtuigd zal zyn tot welk gezelschap Hols, de organiseerder van werkstakiugen in het typografenvak, behoort. En wanneer men nu duide lijk inziet dat dit bericht weer eens als boeman dienst moet doen om Hols verdacht te maken, dan zal 't denkeDd publiek, na lezing van mijn verklaring dat ik in 't geheel niet optreed voor de Meibeweging, schouderophalend moeten zeggen net bericht is niet zoo erg, maar de daaraan vastgeknoopte verdachtmaking is een schande voor den ontwerper ervan. UEd. dankend voor de opname teekent Hoogachtend, Uw dw. dnr. P. HOLS. Hvacinthen-prys (wedren vlakke baan) De heer H. A. H. Oauter Crem< 2000 M. commies der postoryeu van de i> 1. Treacle Posset Lt. J. M. ten Kate, i klasse alhier, is by kon. besluit fc 2. Honest, Mr. Robert. i vorderd tot hoofdcommies, met bej& 3. Miss Freda, id. j lingdat hy rang zal nemen 4. Epervier, Lt. G. J. A. A. Baron middellijk na den hoofdcommies Letteren en Kunet. Op de uitvoering van Seelenkampf op 16 April a.s. alhier zulien 0. m. ten gehoore worden gebrachtde ka merscène Faust en de Geest, Faust en Wagnerhet Paaschfeest (le acte); de volksscène, marsch, soldatenkoor; de boerenkermisde poedeiscène melodrama (He akte). Voor Faust zal thans delinitief op treden de heer Jos. Tijssen, die ook die party te Nijmegen vervullen zal. (De heer Rogmans is ongesteld.) Om de uitgebreidheid van het stuk moest besloten worden den aanvang te stellen op halfacht ure, n.m. precies (iuplaats van 73ji). boom aan het station. Wanneer het vlak ligt, gaan de treinen er onge merkt over heen. doch opgericht, grypi het in een hefboom, en opent dan automatisch een lnchtklep in de machine, waarop de rem onmiddellijk gaaf werken. Gedurende de proef nemingen kwam de trein steeds tot stilstand. reikt had. Nauwkeurige berekeningen in bet nummer van j.l. Zondag ver- plaatselijk bestuur onzer afdeeling. scène hebben plaats gehad, die echter toch niet lang uit zou blijven. „Wel. vrienden, gij ziet allen zoo bleek als de dood; ben jelui niet nieuwsgierig naar myn nieuws? Ik heb als een dolle gereden om het jelui mèe te deelea." Niemand gaf hierop antwoord, en de Italiaan ver volgde „lk veronderstel, dat gy het wel hooren wilt, dan zult gy kalmer wordeu. Alles is voorbij zy stierf vannachtWij zijn dus in eik geval van onze vijandin de hertogin de Beaufort bevrijd zy wist te veel." „Heeft zij veel geleden?" vroeg Biron zenuwachtig. „Weet. ik het," antwoordde Zamet brutaal, „ik heb dai middel nooit geprobeerd." „Oriep de maarschalk opspringend uit, „dat is te erg." en hy begon de kamer op en neer te loopen, ter wijl de anderen fluisterend met elkaar spraken en nu en dan een blik op Biron sloegen, die als een wild «lier in zijn kooi heen en weder liep. In spy 1 van ray n orders was Nicholas» opgestaan en zag met eeu bleek gelaat en fonkelende oogeu over mijn schouder heen naar bin nen. Ik durfde hem niet bevelen zijn vorige houding te hernemen maar na hem een waarschuwenden blik te hebben toegeworpen, luisterde ik weder scherp toe, maar kon eenige oogenblikken niets verstaan, totdat Zamet overluid zeide „Nu L het genoeg, maarschalk, teeken." „Houd je mond, vlegel," zeide Biron woedend tot den Italiaan. Deze deed een paar stappen achteruit en sloeg de hand aan z\jn zwaardmaar hy herstelde zich ter stond. Hy trok zyu zwarte wenkbrauwen op en om zyn mond speelde een grijnslach. Sport esi Wedstrijden* Harddraverijen en wedrennen. D~ lyst der inschrijvingen voor de harddraverijen en wedrennen te hou den Zondag 17 April op de Cruquius- baan onder Heemstede, is wat de wedrennen betreft als volgt Tulpen-Prys 1200 M. verkoopsren. Factotum (te koop voor f S00) Lt. J. M. ten Kate. 2. Page Boy, (te koop voor f 500) Lt. I J. Jurjans. 3. Chittapore, (te koop voor f 500) Lt. H. Meijners. 4. Hazlewand, (te koop voor f 500) S. A. F. Baron Creutz. 5. Sinewy (te koop voor f 1000) Lt. A. Singels. 6. Maladetta (te koop voor f 500) H. F. Bultman Hz. van Heemstra. 5. Antelope. Lt. H. Meyners. 6. Lady Hamilton II. S. A. F. Baron Creutz. i 7. Young Lady, id. 8. Lady Tiny. Lt. A. Singels. 9. Northern King. H. F. Bultman Hzn. Narcissenprys (hordenren). 1. Treacle Posset, Lt. J. M. ten Kate. 2. Zethus, Mr. Robert. 3. Mungo Park, Lt. J. Jurjans. 4. Langsee, Lt. H. Meiiners. 5. Polly Morgan, S. A. F. Baron Creutz. 6. Sinewy, Lt. A. Singels. 7. Martial, J. J. Korthals. S. Hawk Wings, H. F. Bultman Hzn. De Optocht. Zooals men weet komen in de af deeling van den optocht voor den Ko ninginnedag, Haarlem als Bloemen stad een groot aantal kinderen voor. De Commissie heeft destijds op ver schillende scholen laten vragen, welke kinderen daaraan mee zouden mogen doen, by welke gelegenheid velen zich voorloopig hebben aangemeld. Nn evenwel de ouders een circu laire hebben ontvangen, waarin hun gevraagd wordt om definitieve toe stemming en verbintenis tot het beta len van tien gulden voor het costuum, nu trekken velen zich terug. Wy hopen, dat alsnog tal van ingezetenen hunne kinderen, wier leeftijd daarvoor geschikt is, zullen vergunnen aan deze afdeeling deel te nemen. Juist de kindergroep zal daaraan het cachet moeten geven. Haarlem's a Cappella Koor. 12e Uitvoering (m de Waalsche Kerk.) Men schrijft ons: Het is toch een in onze Protestant- sehe kerken ongekende warmte die ons omringt, die ons vu-t, wanneer religieuse liederen, serieus voorbe reid, ons aldaar ten gehoore gebracht worden. De menscbelyke stem byna tot baai- volkomenheid gebracht niet tot ons sprekende met woorden, maar met melodieuso klanken, geeft aan de ver schillende zielen, al naar evenredig heid der behoefte, indrukken en, waar dikwerf het woord niet doordrong tot het hart kon muziek dit wel bereiken. Gewijde muziek uitgevoerd in een kerk door een koor als „Haarlem's a Cappella Koor", geleid door een directeur als de heer E. F. Bruyn- steen, moest ons bekoren. Hoe smachtend klonken ons die heilige, die gewyde aceoorden, hoe daukbaar en hoopvol werden wij gestemdHet ligt niet in myn bedoeling de ver schillende nummers van liet Program ma afzonderlijk te behandelen wel wil ik vol sympathieke waardeering den beiden dames-solisten een woord van lof niet onthouden. Rein en zuiver klonken de tonen die het kerkgebouw vulden. Alle plaatsen waren met aandach tige toehoorders bezet. De heer Jan P. Louws beeft zyne photographische inrichting overge bracht naar de Jansstraat 51 en daar aan een kunsthandel in lijsten en encadrementen toegevoegd. De buurt is met dit nieuwe magazyn weer heelwat vooruitgegaan. De Jansstraat gaat waarlijk eeu winkel straat worden. De winkel van den heer Louws is ruim, goed verlicht en heeft een mooie etalageruimte, die „spreekt" tot den voorbijganger. Dit is evenwel niet de eenige en ook niet de grootste verbeteriug, die de heer Louws zyn zaak heeft doen ondergaan. Van grooter beteekenis posteryen P. J. Fabius. Den 2den Mei a.s. zal do nieuwj R.K. Kathedraal „fe't. Bavo" doori D. H. Mgr. Botfemaune, bisschop va: Haarlem, worden geconsacreerd. §C&&TÖNG£KEGHT. Zitting can Woensdag April 189S. Vervolg). J. Prenen had op 21 Maart jl.<„ jongen, Van der Klugt genaamd, eenige malen ouder water gedoinpt.ld, omdat by met een schuit voer, die bekl. by zijn werk moest gebruiken, Bokl. heeft veel last van do jon gons, die gedurig de schuiten bestemd voor het werk aan de waterleiding alhier zoek maken, door er iu te gaan varen, Eischf 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Joh. Verdegaal stond daarna terecht, wyl hy zijn op 21 Oct. 11, afgebrande woning weder had doei] opbouwen, zonder daartoe eerst ver gunning te hebben aangevraagd, Bekl. verdedigde zich met te zeg gen, dat hy niet wist, dat daar ver gunning voor noodig was, wijl hij zyn woning weder op dezelfde plaats had doen opbouwen. Tegen hem werden 2 boeten v f6 elk geëischt, subs, voor elke boete 1 dag hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Heden morgen wemelde het Leid- sche plein van schoolkinderen, die me: hunne moeders waren uirgenoodigd tegen half elf aau school C tekomen, waar hun een feestje wachtte, door don heer C. de Vries Hzn, ter gelegen heid van lijn 25 jarig jubileum, aan geboden. Het was bepaald zeer aar dig te zien boe de ruim 600 kinderen (in ous vorig bericht werd abusief GO vermeld) met van blijdschap stralen de gezichten ouder leiding van hun ne onderwijzers en onderwijzeressen, genoten. De kleinen werden mild onthaald op allerlei lekkernijen. Ki werd gezongen en gespeeld. Hei was een gejuicii en gejubel zon der eind en meuige moeder kon men het aanzien, dat zij iu de pret der kleinen deelden. Velen zouden wen- schen, dat zy zich nog eens in dieo tijd konden verplaatsen. Te ruim 12 uur was dit kinderfeest afgeloopen cn gingen allen dankbaar en voldaan huiswaarts. De zaak van de negen uurs sluiting is laugzaam, maar daarom des te ze kerder, aan het rollen. Tegea a. s, Woensdag zyn de alhier manufacturiers uitgenoodigd tot céne vergadering om dit punt te behandelen. Daarna zal men trachten in andere talrijk vertegenwoordigde vakken, elk afzonderlijk, den maatregel in bespre king en aangenomen te krygen. ARftONSI ISEMEHTS, RECHTBANK Zitting van Donderdag 7 April '98. De eerste zaak die heden behan deld werd, was die van zekeren J. Sceenken. alhier, beschuldigd van mis- handeling op F. van Boekhoven, io den nacht van den 20sten Maart jl., gepleegd, omdat toen getuige v. B. hem die nacht legen kwam, deze tol hem gezegd had „ga naar je vrouw en kinderen toe", waarop bekl. hem een hevigen siag in het gezicht gegeven had. De subsi, officier van justitie eiscbte tegen hem een gevangennisstraf voor den tijd van 14 dagen. Uitspraak over 8 dagen. van Roode, beschuldigd van is nog, dat hy in het nieuwe huis een i diefstal van een jas tydens de at we* atelier heeft kunnen maken gelijk-1 zigheid van den bediende uit den win* vloers en in 't genot van prachtig vaa aea aeei' Gompertz allner. noorderlicht. Ln een volgebouwde stad, staat daarna terecht, is dat moeilyk te vinden. Getuige R. 1-. A. Rebelman, die Achter bet atelier zyn de noodige£ei\., °P onderzoek was uitgegaan, werkplaatsen aangebracht. heeft de jas in beslag doen nemen (door den onbezoldig en ryksveld- De algemeene jaarvergadering der j w* ach ter J. de V ries. Haarlemsche Handelsvereeuiging zal subst. O. y. m aanmerking gehouden worden op 27 dezer. nemende dat beul. reeds vroeger voor diefstal en mishandeling was veroor- „Ik wist niet, dat monseigneur zóó teergevoelig was maar de tyd dringt en wy hebben uw handteekening noodig. Geef den penhouder aan den maarschalk, Lafin." „Hier is hy," en de Gomeron doopte den penhouder iri een zilveren inktkoker en wilde hem den maarschalk overreiken. Biron deed juist een stap voorwaarts om hem aau te nemen, toen er iets gebeurde. Ik werd met kracht op zyde geworpen, hoorde plotseling een slag en een knal, en daarop den uitroep van Nicholas„Gemist Wy hadden geen minuut tyd te verliezen en moesten ons terstond naar de paarden begeven. In zyn dolle woede had Nicholas op de Gomeron gevuurd eu zoo ons beider leven iu gevaar gebracht. Te midden van het lawaai, dat nu volgde, lieten wij ons ais apen langs de sjerp naar beneden zakken en snolden voort. Het. geroep van „verraden, verraden" klonk ons in de ooreu eu eenige schoten werden ons nagezonden, toen wij over het open gedeelte voort snelden. Op de binnenplaats heersehte een drukte van belang en toen wy den eik bereikten hoorden wy het geblaf van de losgelaten bloedhonden en paardengetrappel nader komen. HOOFDSTUK VII. Arme Nicholas Van den eik tot de plaats waar de paarden stonden was het uog vyftig pas gaans en ik geloof niet dat Gl ooit twee menschen, dezen afstand sneller aflegden dan wy, die voor ons leven liepen. I k was dol van woede op Nicholas en begrijp niet, wat mij terughield hem neêr te schieten. Toen wij de paarden bereikten hoorden wy aan het geblaf der hon den, dat onze vervolgers zich by het meer bevonden. Eu een derde schot werd op ons gelost, dat evenwel gelukkig miste. „Vlugvingmynlieerhygde Nicholas, Couroune lossnydend eu terstond in den zadei springend, terwyl het paard aan den grond genageld bleef staan. „Vlug!" herhaalde hy uogmaals op luider toon, ter wyl ik tevergeefs myn paard poogde los te maken, waut door de schoten, de drukte en het hondengeblaf ver schrikt, trapte en schopte bet dier als eeu razende. „De drommel haie je!" siste ik, zoowel tot myn paard als tot mijn sergeant sprekend, die dit ongeval op zyn geweten had. Hoe het my gelukte weet ik niet meer, maar ik zat eindelijk in den zadel en sneed met myn zwaard het touw door, waarmede het beest aan den boom gebonden was. Op dat zelfde oogenblik zaten de honden ons op de hieleneen donker voorwerp sprong van den grond op en vloog myn paard naar de keel, zooda t let op de knieën viel, terwijl een andere hond op myn metgezel aanvloog. Nicholas schoot maar zoir resultaat en de knal werd beantwoord door de kreten onzer vervolgers en Couronne sloeg viuniger met haar achterpooten Daar den hond, die hem aanblafte. My vooroverbuigend, met den eenen arm om den hals van myn snuivend ros geslagen, stak ik tweemaal naar den hond, die myn paard by de keel had; den eersten keer kitste myn dolk op zyn ijzeren halsband af, maar den tweeden maal drong hij tot aan het, gevest in zijn lichaam. De hond viel dood neer, myn wapen met zich nemendmyn paard sprong op en dol van pijn vloog het ouze vervolgens te gemoet. tk liet het beest gaan wie ter wereld zon een hollend paard kunnen inhou den Als door een wonder ontkwam ik hunwaar schijnlijk hadden zy my door het zware geboomte niet kunnen zienmaar toen ik, met Nicholas vlak achter my, ophet open veld kwam, ontwaarden wy dat de manschappen geen twintig pas van ons verwijderd wa ren. Myn razend paard rende recht op hen aau en het beest de sporen gevend, ging liet reebt op den voorsten ruiter af. Zijn paard week uit, tot groot geluk voor ons beiden. Ik schoot, maar miste eu bevond mij nu te mid den van myn vervolgers. Allen stonden zóó dicht op elkaar en de verwarring was zóó groot, dat alleen de buitenste ruiters hun wapenen konden gebruiken, maar in de baast niet my maar elkaar troffen. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2