NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Onze Agenten. ISe Jaargang Donderdag 14 April '898. 4536 AJBOaST2STTIIVrEIl\rTSFH,ICrS: Voor Haarlem per 3 maanden-1.20 Voor de dorpen in den omtrek -.vaar een Agent gevestigd i» {kom dei- gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden,1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.375 ^JD^"EK.TE2<l"TIE!Isr: "tgels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naa: Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Gent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Y de Piibkoitê Etrang'ere G. L. DAUBE A Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels 0,75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Bloemen da al. Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Hülegcm, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan Haarlem's Dagblad zijn de navolgende va-te Agenten verbonden: Voor het kwartier Am sterdam scha Poort C. VINK, A. L. Dyscrtncksir. 17. Voor het Rozenpriëel K. VOS, Rozen prieelstraat 30. Voor het Leidsche kwartier: W. ZWART, Ciercqstraat 136. Advertentiën w- den zonder ver- Bqoging van prijs door hen aangeno men, terwijl voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg i ragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. Politiek Overzicht. De ernstige crisis en de betrek kingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Spanje schijnt op het oogen- blik den geheelen politieken toestand te beheerschen en daarbij tegelijker tijd de belangstelling voor andere lolitieke quaesties te verflauwen. Tot lewjjs diene dat de berichten de laat ste dagen over den toestand in Oost- Azië zeer schaarsch en kort zyn. rentegen zijn de berichten uit Amerika en Spanje talrijk genoeg le talrijk om een juist denkbeeld van den toestand te geven. De laatste berichten uit Washing ton versterken weer het vermoeden, dat de Senaat het tot een oorlog wil laten koinen. Het, laatste Reuter- telegram van Dinsdag verklaart zelfs, dat de toestand op dien avond den oorlog binnen een niet ver verwij derd tijdstip doet verwachten. Be doeld draadbericht vermeldde het vol rode Naar men verzekert heeft de com missie van buitenlandsche zaken uit den Senaat zich in beginsel verklaard voor een motie ten gunste van on middellijke tusscbenkomst en voor een verzoek aan Spanje om Cuba te ont ruimen. De commissie van buitenlandsche zaken uit den Senaat vergaderde den gebeelen morgen en schorste om één aur haar zitting tot half vier. Na de hervatting werd generaal Lee, con sul te Havana, die juist, was aange komen, door de commissie gehoord. Men gelooft dat de commissie het eens is geworden over krasse moties, waarbij Cuba vry en onafhankelijk wordt verklaard, de terugroeping der Spaansche strijdmacht van het eiland wordt verlangd en den president wordt opgedragen de geheele strijd macht der Vereenigde'Staten te ge bruiken om deze moties uit te voeren. Intusschen vergaderde ook de Se naat, waar tal van heftige moties voor gemeenschappelijke actie met de opstandelingen, voor de erkenning der onafhankelijkheid en voor een onverwijlde gewapende tusschenkomst werden ingediend met niet minder krasse redevoeringen. Gisteren hebben wy gemeld, dat maarschalk Blanco en de cubaansche ministers over dezen wapenstilstand op Cuba hebben geconfereerd. Deze con ferentie heeft de spaansche bevelheb ber doen volgen door een proclamatie in de Gazeta, waarbij vijandelijk heden over de geheele oppervlakte van het eiland gestaakt worden ver klaard. te beginnen met den dag vol gend op dien. waarop de proclamatie in iedere plaats is ontvangen. Het oordeel van verschillende pers organen in Engeland versterkt ook de meening, dat de toestand nog zeer zorgelijk is. De telegrammen uit Amerika komen hierin overeen dat algemeen diepe teleurstelling gewekt is door Mac Kinley's boodschap. Niet alleen de oorlogsparty, seint de correspondent van de Times te New-York, ook de vredelievende vrienden van Mac Kin- ley zyn er door terneergeslagen, omdat Mac Kinley daarinfeitelijk afstand doet van zijn gezag, alles overlaat aan het Congres, en zyn onbekwaam heid erkent. .Mac Kinley wacht, naar het schynt, verdere orders af van het Congres. Ziedaar, zegt de correspondent, het grootste gevaar, want het Congres schynt vast besloten, niet langer te wachten, maar door te tasten. De correspondent van de Daily Chronicle meldt evenzoode wapenstilstand, op Cuba afgekondigd, alsook Mac Kin ley's aanbeveling om dat besluit zorg vuldig te overwegen, strekken om den wensch te versterken dat er op de een of andere wijze spoedig een eind kome aan den gespannen toestand. In het Congres wordt duidelijk te ver staan gegeven dat Spanje Mac Kin ley in de val heeft laten loopen, zoo dat de Araerikaansche natie in een vernederend^ positie gekomen is, zon der uitweg. De wapenstilstand wordt een arglistige valstrik van Spanje genoemdhbt zal blijken dat de Cu banen in elk geval dien wapenstil stand afwijzen. Nn nog eene beschouwing nit Madrid. In officieele kringen aldaar beschouwt men den toestand als een rustpoos die Spanje moet gebruiken om te trachten de separatisten over te halen tot het autonomistisch regime, zonder evenwel de militaire toebe reidselen te laten varen. Men gelooft dat de regeering niet zonder protest de zoo zuiver geformuleerde pretentie van Amerikaansche interventie mag laten voorbijgaan. De heer Sagasta verklaarde ineen interview dat de tekst van den bood schap van MacKinley te Madrid nog niet bekend is. Het stuk schynt ech ter een nieuw uitstel van d8quaestie noodzakelijk te maken. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 13 April. Loonregeling der Typografen. Het Bestuur van de Vereeniging van drubkerspatroons te Haarlem heeft den 3len Maart vergaderd met afgevaardigden van de Typografen- vereenigingen „Tot Nat en Gezellig verkeer", „de Phenix", de Afd. Haar lem van den „Alg. Ned. Typografen bond" en de onderafdeeling van ty pografen van den R. K. Volksbond. De bestaren van de twee eerstge noemde vereenigingen verklaarden, hoewel zy afgevaardigden zonden, niet mede te kannen werken, daar zulks in stryd is met hunne statuten. Drie punten werden in die verga dering uitvoerig besproken lo. Het aantal volwassen krachten, bekwame gezellen, die behooren te werken in een zaak, in verband met de jonge krachten, welke gebruikt worden. 2o. De loonstandaard. 3o. Het overwerk. Verslag uitbrengende van die ver gadering, geeft het bestuur een be schouwing over punt I ten beste, hierop neerkomende, dat in het druk kersvak veel werk door joDge krach ten kan worden verricht, althans wat de zetterij betreft. Vandaar, dat de loonen niet gestegen zijn zooals bij voorbeeld in de bouwvakken. Om die reden wenscht men de helft van 't personeel te brengen op een minimum loon. Wat de regeling van het loon aan gaat, waren de gezellen, ter verga dering aanwezig, voor die, welke vastgesteld is op 't Congres der Ty pografen en sinds eenigen tyd op enkele drukkerijen hier ingevoerd. Omtrent het overwerk waren allen van meening, dat de bijslag daarop moet worden geregeld op elke druk kerij afzonderlijk. Ten slotte stelt het bestuur voor De helft der werkkrachten ont- vauge het minimumloon van 19 cents voor Haarlem, 2/s ontvangt van 15— 18 cents per uur, van 10—14 en '/s beneden 10 cts. per uur. Tot verbetering der opleiding geeft het bestuur in overweging, dat de patroon een getuigschrift van gezel zal uitreiken aan dengene, dien hij daarvoor bekwaam acht. Donderdagavond zal de vereeniging van Drubkerspatroons deze voorstel len behandelen. Nationale Schietwedstrijd. De stand van den hier ter stede gehouden schietwedstrijd was Dinsdag als volgt: Dagmedaille (voor Maandag) buks. J. M. de Visscher, Nederl. Weerb. Vereen.. Utrecht, 98 punten. Dagmedaille (voor Maandag) cylin der. G. v. d. Brink, Nederl. Weerb. Vereen., Utrecht, 94 punten. Verder maakten op de Buks: De Vereeniging Pro Patria, Weesp, 24 treffers 342 punten. Ned. Weerb. Vereen., Utrecht, 25 treffers 442 punten. Id. id. (2e ploeg) 25 treffers 352 punten. De Vereeniging Eendracht,Utrecht, 25 treffers 401 punten. De Vereeniging San boo, Amster dam, 25 treffers 373 punten. De Vereeniging Onder Ons, Vlis- eieren gestort hebbende, aan de ver gingen, 25 treffers 408 punten. Kon. Scherpschutters, Rotterdam. 25 treffers 382 punten. De Vereeniging Zwarte Roos, Dor drecht, 24 treffers 328 punten. Schutterij Kader-Bond, Vlaardin- gen, 23 treffers 319 punten. De Vereeniging Vooruit. Kuilen burg, 25 treffers 403 punten. Scherpsch. Vereeniging, Alkmaar, 24 treffers 384 punten. Neerl. Burgerwacht, Sloten, (2e ploeg) 25 treffers 425 punten. Op het cvlindergeweer De Vereeniging Pro Patria, Weesp. 25 treffers 307 ponten. Ned. We rb. Vereen., Utrecht, 25 treffers 418 punten. Id. id. (2e ploeg) 25 treffers 395 punten. De Vereeniging Eendracht,Utrecht, 25 treffers 355 punten. De Vereeniging Sanboo, Amster dam, 25 treffers 403 punten. De Vereeniging Onder Ons, Vlis- singen, 25 treffers 330 ponten. Kon. Scherpschutters Rotterdam, 25 treffers 331 punten. De Vereeniging Zwarte Roos, Dor drecht, 25 treffers 354 punten. Schutterij Kader-Bond, Vlaardin- gen, 24 treffers 338 punten. De Vereeniging Vooruit, Kuilen burg, 25 treffers 378 punten. Scherpsch. Vereeniging, Alkmaar, 25 treffers 344 punten. Neerl. Burgerwacht, Sloten, (2e ploeg) 25- treffers 319 punten. Record-wedstrijd. Neerl. Burgerwacht, Sloten, 1740 punten. Ned. Weerb. Vereeniging, Utrecht, 1819 punten. Dinsdag viel de dagmedaille bij loting ten deel aan den heer P. de Clercq van de scbietvereeniging „Prins—Hendrik" te Maassluis met 98 punten op buks, welk aantal ook was behaald door den Heer P. Voogd, eveneens lid van bovengenoemde ver eeniging. BINNENLAND Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Met ingang van 9 April 1898 is de j directeur van het post- en telegraaf- r' kantooi te IJzendijke J. H. Bodeker, uit 's lands dienst ontslagen. De voor den dienst in Ned.-Indië bestemde tweede-luitenant der infan- eeniging Eerlijkheid zy ons doel, kantoor houdende in de Gerard Dou- straat, niets konden krijgen. Zy vreezen opgelicht te zyn. In aanslui ting hieraan zy nog vermeld, dat zich Vrijdagavond achtereenvolgens 113 personen aan dat bureau hebben vervoegd, die zich tevergeefs bij een bewoner van de Albert Cuypstraat vervoegd hadden, om de hun toeko mende paaschbrooden in ontvangst te nemen. Deze schijnt heimelijk de stad verlaten te hebben. De bedrogenen verzamelden zich nu en dan in groe pen voor hei huis, doch gingen op verzoek der politie uiteen. Diefstal te Leiden. In den ochtend van den Tweeden Paaschdag werd er ontdekt, dat er in den nacht te voren diefstal met braak was gepleegd in het kantoor der bierbrouwerij van den heer Van Waveren te Leiden. Door overklim- ming van een hek en door een ruit gedeeltelijk weg te nemen, was men binnengekomen. Eene lessenaar werd verbroken bevonden, en daaruit was ontvreemd een som van f 5meer was er niet voorhauden. Het onderzoek der politie bracht aan het licht, dat aan het feit zoude kunnen schuldig zyn een 17jarige knaap, aan de brouwerij werkzaam en belast met het innen van kleine posten. Hij ontkende aanvankelijk alle schuld, doch de tegen hem aange voerde bewijzen deden hem ten slotte door de mand vallen, en hij bekende den diefstal den avond te voren, om streeks 10 uur, te hebben gepleegd. Verder bleek het, dat de jeugdige dief reeds vroeger wegens diefstal naar een rijks-verbeteringsgesticht voor den tyd van 2 jaren was opge zonden geweest. Het gestolene werd op hem be vonden, evenals liet knipmes, waar mede hij de ruit had uitgesneden. Verkiezing te 's Gravenliage. De uitslag van de stemming ter henoeming van een lid van den ge- i meenteraad te 's Gravenliage in kies- distict I, II en III op Dinsdag was District I. Uitgebracht 1231 geldige stemmeD, waarvan op jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck 599, op den lieer A. Heyer 232 en op den heer J. M. Stobberingh 400 stemmen, teri» F r Rrnssfi OTiietachMrd hn i Zoodat herstemming moet plaats tï hebben tusschen de hoeren Van de landmacht in Vest-Indië, in te i gaan op den dag waarop hn in die I A!°!' .T.a? Wjick. en^tobbcnngh. gewesten in actieven dienst zal wor den gesteld. Min. beschikking. District II. Uitgebracht 2103 gel dige stemmen, waarvan op den heer G. H. A. N. Rietstap 928 en op den heer E. M. S. van Santen 1175 stem- Benoemd tot opzichter ^by^. s Ryks j meDi t -,r_. Zoodat gekozen is de heer Van Museum te Amsterdam, C. L. Mar- tron, gep.-stafmuzikant van het 4de Santen.' reg. infanterie. I District III. Uitgebracht 1451 gel j dige stemmen, waarvan op den heer Oplichting. j van Dorsser 219, op den heer Drie vrouwen hebben aan hetjB. Janse Johz. 811, op den heer politie-bureau Perd. Bolstraat te Am-1 E. A. Keuchenius 195 en op jhr. mr. sterdam kennis gegeven, dat zy, iedere J A. L. J. Melvill van Carnbée 226 week 5 cent voor paaschbrood en stemmen. Zoodat gekozen is de lieer B. Janse Johz. Maandagavoud werd door de ge- meente-politie te Nymegen aangehou den R. V., gep. O. I. militair, die verdacht wordt eeuige dagen geleden zijne kostvrouw v. L. voor een be drag van ongeveer f300 te nel-ben bestolen. Drinkende jongens. Zondag is te Middelburg een inter communale voetbalwedstrijd gehouden tusschen leerlingen van H. B. S. en gymnasia. De Altdd. Cl. heeft niet veel sympathie voor deze wedstrijden vooral nu haar gebleken is dat ze op de jongelui alles behalve verede lend werken. Het blad lertelt o.m. het volgende: „Na afloop van den wedstrijd had dien middag een groote bilterfuif plaats, zoodat de heertjes al aardig opgewonden waren, toen de tijd aan brak voor het diner, dat zij den Rot- terdamschen gasten aanboden. „Dat die maaltijd bovendien goed besproeid was, bleek na afloop, toen de jongeheeren zich op straat ver toonden en velen bepaald dronken langs den weg zwierven. Een groote bende deed een inval in een bierhuis op de Lange Delft, waar het zoo ruw toeging, als men in academie steden zelfs niet dikwijls ziot als het eerste jaar aan den gang is. De heertjes, van H. B. S. en gymnasium schepten den boel geweldig op. „Stoelen en tafels werden omge worpen, en toen het gezelschap daar verwijderd was, moesten de vrouwen en meisjes op straat het ontgelden. En ware het daar nog maar by ge bleven! Maar later werden nog Be zoeken gebracht aan inrichtingen, waar schooljongens nog minder op hun plaats zyn dan in Bierhuizen. „'t Was een walglijke boel en zelfs de grootste voorstauders van sport zullen moeilijk kannen ontken nen, dat zulk een wijze van feest vieren meer schade doet dan de beste lichaamsoefening kan herstellen.' Al weer een. Men meldt uit Zetten aan de N. R. Ct. De burgemeester van Valburg is sedert Zaterdag uit de gemeente ver trokken. Naar'men verneemt, zyn in de gemeente-administratie onregelma tigheden ontstaan. Werkstaking. In de venen van Westerlee is Dins dagmorgen door de veenarbeiders het werk gestaakt. De marechaussees van Winschoten zijn derwaarts vertrokken. Koloniën. Batavia, 15 Maart. Atjeh. Aan een van den civielen en mili tairen gouverneur van Atjeh en on- derhoorigheden ontvangen telegram FEUILLETO De ridder' d'Auriac. 17) Zy dronken schielijk hun wijn op en vertrokken en ik volgde een uur later hun voorbeeld. D'Aubusson drong er op aan, dat eenige van zyn manschappen mij zouden vergezellen en toen wij de poort naderden, be merkte ik een man, die langzaam voor ons uitreed. „Dien grijze herken ik wel," zeide Jacques my op zy rijdend. „Dat is een van de drie bedienden van de twee heeren die voor u vertrokken zyn." Dit kleine getal volgelingen verklaarde my den wei nigen lust; tot vechten van Zamet; maar het schoot my op eens te binnen, dat die knecht alleen was achter gelaten, om my in het oog te houden. Zelfs al was dit niet zoo, dan vond ik het toch raadzaam voorzichtig te zyn en my tot d'Aubusson wendend zeide ik „Ik wil openhartig met u zijn, mynheer. Het is waar dat ik naar Parijs ga om den Koning een belangrijk nieuws mede te deelen, maar mijn naam is niet de Preaulx." „Dat weet ik," zeide hy bedaard, „want ik behoor tot de Anjonmois en ben de eenige van dien naam." „En toch naamt ge my niet gevangen „Waarom zou ik dat doen? Het is vrede en een tyd geleden was ik mijnheer ik weet niet meer welken naam ik we) droeg. Daarenboven waart gij in mijn macht en dat zyt ge nog. Maar ik wilde er meer van weten en toen ik bemerkte, dat gij niet tot de party van Zaïnet behoordet, wist ik, dat gy de onze waart .Precies zooik ben u veel verschuldigd. Maar toéii wilde ik u nog om een andere gunst ver zoeken." „En dat is?" „Dat gij dien man, die daar voor ons uitrijdt, tot van avond ophoudt." „Als ik daardoor Zamet dwarsboom, wil ik het met genoegen doen. Ik had er al half over gedacht den schoenmaker hier te houden." Na deze zinspeling op Zamet's afkomst wendde hij zich tot zijn mannen'en gaf hun eenige bevelen. Toen wij de poort bereikt hadden vertraagde de man voor ons zyn stap ten einde ons voorbij te laten en met de bedoeling, zoo dacht ik tenminste, ons achterop te rjjden en in het oog te houden. Maar nauwelijks hield hy zyn teugels in of hij werd door de mannen inge sloten en was binnen een minimum van tijd geheel in hun macht. Wel protesteerde hy heftig tegen deze han delwijze zooals we trouwens verwacht hadden, maar al zijn woorden baatten niets en wy wachtten met vertrekken, totdat hij op weg naar de wacht en uit het gezicht verdwenen was. Aan den schildwacht, die voor de poort stond, vroe gen we welken weg Zaimet en zijn metgezellen hadden genomen. „Naar Tacoignières, heeren," antwoordde deze. j „Dan gaan wij naar Septeuil," zeide ik. „Ik ben u I veel verplicht, mijnheer d'Aubusson, maar hoop eenmaal my'n schuld te kunnen afdoen. Wij zullen elkaar weèr- j zien." j „Dat hoop ik en dan dineert ge met my by de Mare's. „Overal, waar gij wilt adieu." „Goede reis." En hem met mijn hand een laatsten groet toewuivend, wendde ik myn paard en galoppeerde, gevolgd door Jacques, den weg af. HOOFDSTUK IX. De opp er m a ar s ch alk. In het doolhof van nauwe straten en kronkelende donkere stegen achter het Paleis van Justitie, waarde haizen elkaar verdringen en het een boven het ander schynt te klimmen in hun pogingen om van de frissche lacht te genieten, bevindt zich de rue des Deux Mon- des. Deze straat had tenminste nog veel op de andere voor zy was breeder en zag op den in aanbouw zijnden Pont Neuf nit, die echter eerst eenige jaren daarne voltooid werd. Op den hoek van de straat met het gezicht op de rivier, de Pont Neuf, de Passeur aux Vaches, een ge- Faubourg St. Germain, stond een tamelijk groot huis, behoorende aan meester Pantin, die in dat gedeelte der -tad een gerechtelijke betrekking bekleedde. Zooals de lezer zich nog wel herinneren zal, was het dit huis, dat my door Palin was aanbevolen. Wy reden door de poort St. Germain Parijs binnen eu onmiddellijk, viel het my op hoe droefgeestig alles en iedereen er uitzag. Wel waren de winkels open, maar er werden geen zaken gedaan cn in plaats dat de menschen "snel voortliepen, stonden zy hier en daar in groepjes met elkander te praten. Elk oogenblik kwam ik iemand tegen met een rouwband om dén arm, en de kerkklokken luidden. Het bim-bam van de St. Germain des Prés mengde zich met dat van de St. Savern, maar boven het verwijderde gelui der kleinere torenklokken van de St. Germain' PAuxerrois, St. Jacques de Boucherie, en de St. Autoine, hoorde men het plechtige gebrom der Nötre Dame. Dicht by de Pré-aux-Clercs hadden zich honderden studenten verzameld en de vensters van vele groote huizen, de Logis de Nevers in kluis, waren met rouw floers omhangen. Het was een vreemd gezicht dat an ders zoo vroolyke Parys zoo iD rouw gedompeld te zien. Men nam volstrekt geen notitie van ons, toen wy de straten doorredende meesteu gingen voor ons op zy en beantwoordden het vroolyke „goede morgen" van Jacques met een zwijgend knikje of een onverschillig „Wel, mijnheer," riep Jacques uit, toen wy de rue de la Harpe insloegen, dicht by het hotel de Cluny, „men zou haast denken, dat de koning gestorven is, deelte van de Quai Malaquais en de huizen van "de zulke lange gezichten trekken die menschen."

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1