NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De ridder d'Auriac. IBe Jaargang. Vrijdag 15 April 1898. 4537 AJ302STIsriQjVi:E]2SrTSEI5/ICrS Voor Haarlem per 8 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden«1-30 Franco door het geheele Rijkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post ®.3?t/2 Directeur-Uitgever a T->T7-FTiT? rf-FrKrT'-r-FrrNr- -5 regels 50 Cts.; iedere regel tneer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertent ion worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. - Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pnbiicilé Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Uns Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Ariondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,30. het Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: ÈlotmendaalSantpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,by de tol; SpaamdamC. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RU IJ TER; Beverwijk, J. HOORNS; Billegom, AR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. Onze Agenten. Aan Haarlem's Dagblad zjin de navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dysertnckslr. 11. Voor het Rozenpriëel K. VOS, Rozenprtëelstraal 30. Voor het Leidsche kwartier: W. ZWART, Clercqstraat 136. Adverteuliën woelen zonder ver hooging van prijs door lien aangeno men, terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. OfficieeSe Berichte». Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. Hendriks om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Lombardsteeg 12. Haarlem, 12 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris. C. M. RASCH. Politick Overzicht. Woensdag heeft het Huis van Af gevaardigden te Washington zich uit gesproken over het rapport van de meerderheid en van de minderheid uit de commissie voor de bnitenlandsche zaken. In het rapport van de meerderheid uit de .Senaatscommissie wordt het volgende verklaard aangezien de toestand op Cuba sedert drie jaren, uitloopende op de vernieliug van de Maine, niet langer kan geduld worden, zij derhalve be sloten het volk van Cuba is rechtens vrij en onafhankelijk het is de plicht der Vereenigde Staten te eischeu en de regeering der Vereenigde Staten eische, dat de re geering van Spanje onmiddellijk haar gezag over en bestuur van het eiland Cuba zal prijsgeven en haar land- en zeemacht dadelijk van daar zal terug trekken. De president wordt gemach tigd en hem wordt opgedragei de volle macht van de Vereenigde S aten, voorzoover noodig, te gebruikt x ten einde deze resoluties te doen uitvieren. Het rapport van de minderheid der Senaatscommissie is gelijkluidend met dat van de meerderheid, behoudens een aanbeveling tot erkenning van de tegenwoordige revolutionaire re geering van Cuba. Het rapport van de meerderheid der commissie uit de Kamer volgt dezelfde lijnen als dat van den Se- Daat. Het rapport van de minderheid begunstigt bovendien de erkenniDg der onafhankelijkheid van de Cubaan- sche republiek, welke door de zee- en landmacht der Vereenigde Staten moet worden gesteund. Terwyl de Senaat nu Woensdag nog geen beslissing heeft genomen werd in het Hais van Afgevaardigden dien dag eerst het rapport van de minderheid der commissie in stemming gebracht en met 191 tegen 150 stem men verworpen, waarna het rapport van de meerderheid met 324 tegen 20 stemmen werd aangenomen. De uitslag van deze stemming be vestigt vrijwel een telegram door de Westminster Gazette uit New-York ontvangen, waarin gemeld wordt, dat hef Congres den oorlog wil, en dat men aan het spoedig uitbreken van den oorlog gelooft, naar aanlei ding van motiën, met algemeene stemmen aanbevolen door decommis- siën voor buitenlandsche zaken uit de beide Kamers. In die motiën wordt gezegd dat de Cubanen vry moeten worden, en de Spanjaarden terstond het eiland moeten ontruimen; den President wordt gelast, die motiën met de geheele macht van de Ver eenigde Staten ten uitvoer te leggen. Een telegram, te middernacht uit Madrid verzonden, zegt dat de Spaan- sche regeering besloten heeft, een nota naar Washington te zenden. Na de Boodschap van Mac Kinley breed voerig behandeld te hebben, verklaart de nota dat de daarin aangekondigde inmenging niet geduld kan worden en onaannemelijk is. In de pha&. waarin zich de crisis na bevindt moet men zich verwonderd afvragen, vanwaar een eventueel ver gelijk moet komen om den ooriog te vermyden. Zonder oorlog Cuba op geven. dat zal Spanje nooit doen. In officieele krinrsn te Madrid meent men dat de leer vl MacKinley strek kende om op Ci td. tusschenbeide te komen, niet zonijar protest mag voor bijgaan. Spar To, zoo redeneert men. heeft de uiterste grens van toegeven bereikt; op daden van do Vereenigde Staten zal met daden geantwoord wordentegenover de bedreiging met interventie moet Spanje voortgaan met toebereidselen tot verdediging. Woensdag werden nog twee alar- meerende berichten overgeseind, nml. dat de telegrafische verbinding van New-York met Havana over Key West verbroken was, zonder dat de beambten de oorzaak kenden, en dat het vliegend amerikaansch eskader des namiddags uit Old Point Comfort in zuidelijke richting is weggevaren met verzegelde orders. Dergelijke be richten zijn immers te beschouwen als onmiddellykevoorboden eener oor logsverklaring. Het verbroken zijn der telegrafische verbinding was echter blijkbaar eene gewone stoornis, daar de lijn spoedig weer in orde was. Frankrijk heeft nu ook zyn zin in zijn eischen tegenover China. In den ministerraad hoeft Hanotaux Woensdag medegedeeld dat de Chi- neesche regeering Frankryk's verzoe- jken ten volle heeft toegestaan, ook Jden afstand van een eiland aan de zuidkust van Chiua. De „Times"' verneemt uit Johannes burg, dat de Transvaalsche regeering Woensdag een in het Eogelsch ge stelde nota, als antwoord op Cham berlain's uitingen over de suzereini- teitskwestie, aan den Britscben agent te Pretoria overhandigd heeft FEUILLETON. 18) „Neen! Twee honderd jaar geleden kwamen mijn voorvaderen bij de familie Auriac in dienst en nooit zal er dus van mij gezegd kannen worden, dat Jacques Bisson, den laatsten afstammeling van het huis verliet, om hem in eenzaamheid te laten sterven nooit!" „Beste vriend, wie spreekt er nn van sterven?" „Mijnheer, ik ben niet zoo dom als ik er wel uitzie. Denkt gij niet, dat ik begrijp, dat gij in een zaak be trokken zyt, waarin het zwaard een voornamere rol zal spelen dan een lint. Zoo niet, waartoe diende dan die nachtelijke rit, hoe kwam dat pistool gebroken, en wat beteekende het met bloed bevlekte zadel van Couronne? Als gij op een gewone manier naar Parijs waart gere den zonden wij ons nu reeds aan het hof bevinden en vroolijk zyn als de anderen inplaats van ons nu als vossen in hun holen schuil te moeten houden." „Je zyt wel bezorgd voor mij, maar ik vraag je dit omdat je my daardoor een grooten dienst zondt be wijzen." „Mijn goed zwaard is de beste hulp, die ik mynheer kan geven mynheer, moet het my niet kwalijk ne- STADSNëEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 34 April. Stukken van den Raad. Door den heer J. G. Hazeloop, rykstuinbouwleeraar voor Noord-Hol land te Aalsmeer is het verzoek ge richt tot den gemeenteraad te dezer stede, om te mogen gebruiken een lokaal in het gebouw der Hoogere Burgerscholen voor jongens aan de Jacobijnestraat, tot het houden, gedu rende den zomer op Woensdag- en Zaterdagmiddag van een cursus voor onderwijzers, die het voornemen heb ben zich te bekwamen ter verkrijging eener akte lager onderwijs in tuin bouwkunde. B. en W. adviseeren gunstig op dit verzoek. De Commissie van financiën advi seert tot goedkeuring van de reke ning en verantwoording dor stads apotheek, over 1897. aanwijzende esn bedrag van f 8966,2872 aan ontvang sten en uitgaven, waarvan f 4663,037i als subsidie van de gemeente. De gasquaestie. Aan de oproeping gericht tot de voorstanders van de concessieverlen ging der Imperial Continental Gas- Association, tot bijwonen van een vergadering in hotel „Lion d'Or", was Woensdagavond door 40 a 50 belangstellenden gevolg gegeven. De bijeenkomst werdgeleid door den heer W. A. J. van de Kamp, die haar met een inleidend woord opende. „Deze vergadering", zoo zeide spr., „vindt haren oorsprong in den ontevreden geest, die heerscht onder de burgerij over de hooge kosten van 't gas". Én nadat aan de verslagge vers verzocht was, de namen van hen die aan de besprekingen zouden deel nemen, niet^te noemen, ging de heer Van der Kamp voort met een paar opmerkingen naar aanleiding van 't voorstel der speciale Gascommissie aan den Raad. „Allereerst," zoo zeide hy, „wordt de aandacht getrokken door do enorme vermeerdering van het gasverbruik, die de Raadscommissie heeft durven aannemen. Volgens den brief van de Imperial is de grootste toeneming van 't verbruik, bij gelyke daling van den men, inaar ik ga niet" zijn toon klonk boos, maar er blonken tranen in zyn eerlijke oogen. Natuurlijk zon ik den man hebben kunnen bevelen te gaan, maar ik kende hem te goed om niet te weten, dat alleen de dood ons scheiden kon. Ik was getroffen door zijn trouw. Toch wilde ik Marie van Nicholas' dood laten verwit tigen en besloot Jacques te overreden. Ik had niemand anders om te zenden, dus moest myn trouwe knecht gaanmaar de quaestie was nu maar om hem er toe te krygen. „Heel goed, Jacques; maar beloof my dan dat als ik een anderen, tydelijken knecht heb gevonden, gjj ook zult gaan." „Ia dat geval, ja mijnheer." „Maak jy dat dan voor me in orde en nu goeden nacht." „Goeden nacht mjjnheer," en hy verliet de kamer. Ik was van plan alles aan Sully mede te deelen. Dat hy in Parijs was wist ik van Pantin, en den volgenden dag wilde ik my terstond naar het Hotel de Béthune begeven en den minister te spreken vragen. Ik kon den slaap niet vatten, niet omdat ik mij in een vreemde plaats bevond want ik was een veel te gehard krijgsman om daardoor uit den slaap te worden gehou den maar myn gedachten hielden my wakker.Welke zy waren heb ik reeds gezegd, en zóó hielden zy mij bezig, dat uur op uur verstreek en de slaap maar niet kwameindelijk en ten laatste dommelde ik, by het plechtige gelui der Nötre-Dame, in. Het was zoo ongeveer tien uur in den morgen, toen ik Couronne besteeg, en, gevolgd door Jacques, den weg naar het Hotel de Béthnne insloeg. De Barillierie zag gasprys als hier zon plaats hebben, voorgekomen te Utrecht in de jaren 1875—1885, in welk tijdsverloop ze heeft bedragen 102 procent. De gas commissie evenwel verwacht van 1902 tot 1904, dus in twee jaar, eene ver meerdering van 80 procent. Nergens is een dergelijke hooge stygingwaar te nemen. Waar zou bovendien die groote uit breiding vandaan moeten komen Niet van de winkeliers, want die heb ben allemaal gas, ja alle burgers ge bruiken gas. De Commissie rekent dus op uitbreidiog van de stad, maar die bestaat hoofdzakelijk uit werklieden- bouwvereenigingen en nu en dan een enkele villa. Wanneer dus de toeneming van den afzet sterk overdreven is, dan dalen daarmee ook de geschatte winsten. Een ander punt is de kostende prijs van het gas. Voor Amsterdam is dat door deu deskundige berekend op f 2.73, by een vijf a zes maal grooter verbruik dan hier; meneer van der Horst berekent voor Haarlem slechts f 1.99 per 100 M3. Bovendien wordt door de gascom missie geen rekening gehouden met het electrisch licht. En in Amster dam, waar bij gemeente-exploitatie dc gasprys van 9 op 6 cents zou wor den gebracht, blijft die in weerwil daarvan negen cents. Ik wil niet zeg gen, dat dit ook hier zou gebeuren, maar het is dan toch mogelijk. Nóg nooit heb ik iets goeds gehoord van gemeente-exploitatie. De gemeen tereiniging, die hier vroeger f2000 opbracht, kost de gemeente nu jaar lijks een halve ton." Nadat spr. de vraag heeft gesteld, of een gemeente speculeeren mag, gaat hy voort„In Utrecut ontvangt men voor 't gas vyf cents, de Imperial zou 5*/o cent krijgen. Die halve cent is toch waarlyk voor de risico van zulk een groote zaak niet te veel. Ik stel dus voor een adres te teekenen en te verzenden van den navolgenden inhoud: Den Edelachtb. Heeren Burgemees ter en Wethouders en leden van den Gemeenteraad te Haarlem. Ondergeteekenden, allen gasver- bruikers ter dezer stede, geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat zij met leedwezen hebben kennis ge nomen van het concept-besluit, door de commissie benoemd bij Raadsbe sluit van 18 Nov. 1896 No. 22 aan uwen Raad aangeboden, met verzoek dit wel met Uwe goedkeuring te willen bekrachtigen. Adressanten hebben echter de eer, UE.A eenparig te verzoeken, boven vermeld concept-besluit niet met Uwe goedkeuring te willen bekrachtigen, doch verzoeken UE.A het daarheen te willen leiden, dat het aanbod der Imperial Continental Gas-Association worde aangenomen. Beleefd nemen adressanten nog de vrijheid, UE.A te verzoeken, met het oog op den door de I. C. G. A. in haar aanbod vastgestelden datum (1 Mei a.s.) deze zaak vóór vermeld tijdstip te willen behandelen, 't Welk doende enz. Haarlem, 13 April 1898. Een der aanwezigen deelde mede, dat zyn voornemen was geweest, een ingezonden stuk te schrijven voor de couranten (wordt Zaterdag in ons blad opgenomen, Red. waarin het denkbeeld wordt aanbevolen van een stemming onder do gasverbruikers op daartoe! ingerichte stembriefjes, die aan hnnne woningen in gesloten bassen zonden kunnen worden opgehaald. Tevens j zou dan aan den Raad moeten wor den verzocht, om met de beslissing te wachten, totdat de aitslag va i deze stemming bekend zal zyn. De Voorzitter acht dit een goed denkbeeld maar meent, dat het met een adres vlugger gaat. Dit kan morgen (Donderdag) al in zee gaan en de Gasfabriek zal wel een lijst van de verbruikers willen geven. Een ander der aanwezigen is van oordeel, dat het ingezonden stuk zeer wel aan de couranten kan worden gezonden. Teekent dan de meerder heid van de gasverbruikers bet adres, dan weet de Raad, waaraan hy zich te houden heeft. Een der aanwezigen vraagt, of de Raadsleden dan zoo onnoozel zijn, dat ze niet weten wat de hier ver gaderden hebben gehoord en gelezen. De Voorz. antwoordt, dat zij met den grooten stroom meegaan en niet aandachtig de stukken lezen. Er is nóg een punt, dat dient te worden gereleveerd, Sommige voor standers van eigen exploitatie zeggen „ik heb het niet erg op de Imperial, want al wordt de prijs verlaagd, dan is de gasrekening aan 't eind van 't jaar toch weer even hoog." En nu beroept spr. zich op eene verklaring van den heer Teunissen, een deskun dige, die zegt dat waDneer de licht- kracht dezelfde blyft en de verbruiker niet meer gas verspilt, de gasrekening moet dalen in evenredigheid met de verlaging van den pry's per M3. En wat de lichtkracht betreft, de Raad moet zorgen voor scherpe controle door een bekwaam deskundige maar niet iemand, die slecht betaald wordt en met een rood lapje zou zyn om te koopen. Thans stelde een der aanwezigen voor, dat een Commissie van 3 of 5 personen zou worden gevormd, om het adres aan te bieden aan de gas verbruikers. Deze Commissie werd gevormd uit de heeren W. A. J. van de Kamp, G. J. van Gasteren, W. F. Roosdorp, C. Hoogeveen en Joh. H. Albers. Daarna werd gelegenheid gegeven het adres te teekenen, waaraan door 43 a 44 aanwezigen werd gevolg gegeven, en ging de vergadering te half tien uiteen. De Haarl. Jongelingsvereeniging „Pred. 12 la" zal Donderdag 21 dezer haar 43ste jaarfeest vieren door het houden eener openbare vergadering des avonds in de Janskerk, waarbij als spreker ds. Veen en als feestre denaar ds. D. G. Postma van Zaan dam, zullen optreden. Het Fanfare corps „Kunst na Arbeid", directeur de heer C. G. J. Riihl, zal eenige stukken uitvoeren en het gezang der gemeente begeleiden, terwyl het zang koor eenige liederen zal zingen. Den 2den Mei wordt in „Felix Favore" het nafeest gebonden. Het Uitvoerend Comité der Inter nationale Tentoonstelling van Bak kerij, Maalderij en Kookkunst en aanverwante vakken welke, onder Hooge Bescherming van H. M. de Koningin-Regentes en onder Eere- Yoorzitterschap van den Burgemees ter van 's Graven h age, van den 4en Juli tot den 2en Augustus a.s. in den Dierentuin te 'sGravenhage zal gehouden worden, heeft o.a. tot cor- respondeerende leden alhier benoemd de heeren G. J. Droste en J. Kuipers. Liedertafel „Haarlem's Zang- genot". Het tweede concert in dit seizoen van deze liedertafel zal op Donder dag 28 April in de concertzaal der sociëteit „De Kroon" worden gege ven, met medewerking van de solisten Mej. Joh. Plomp alhier (leerlinge van mej. v. Zanten) en den heer A. v. d. Stap, baryton, élève a.d. Kon. Mu ziekschool te 's Gravenha^e. Het pro gramma zal byna goheel nieuwe koor- nummers bevatten. 83|g8S£ErtfLAMD Hofberichten. HH. MM. de Koninginnen zullen hedenavond omstreeks 10 uur, per Holl. Spoor naar Parijs vertrekken, en hebben de hooge autoriteiten doen verzoeken, aan liet station by het vertrek niet tegenwoordig te zyn. De schont-by-nacht Stokhnyzen heeft zyn onderricht aan H. M. de Koningin in marine-aangelegenheden geëindigd. Paulas van Dyk heeft een ant woord aan mr. P. J. Troelstra gepu bliceerd. waarin hy weigert eene aan klacht tegen dezen in te dienen en de zaak aan de jastitie overlaat. Prijsvraag Zuivelfabriek. De Yereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, van meening, dat over het algemeen de Noordholland- sche Kaas fabrieken, zoowel wat de inrichting als wat de regeling van het bedrijf betreft, niet voldoen aan de eischen, die tegenwoordig gesteld mogen worden, verlangt: a. Eene nauwkeurige beschrijving van eene zuivelfabriek, ingericht voor de bereiding van Edammer kaas, tweemaal per dag uit volle melk, met opgaaf van alle beuoodigde werktui gen en gereedschappon, benevens eene schets van de iurichting en or ganisatie van het geheele bedrijf, de controle op hoedanigheid en behan deling der melk inbegrepen fhieron- zwart van de menschen, die zich naar St. Denis be gaven om den begrafenisstoet te zien voorbijtrekken, en de Pont au Change stond zoo propvol, dat wy een half uur moesten wachten voor wij de brug over konden. Eindelijk hadden wij ons door de menigte heenge- werktaan beide zijden op de brug was een smal gangetje gelaten ten dienste van de voetgangers, maar daar werd ons de weg nog versperd door de geldwisselaars, die in hun verlangen om wat te ver dienen zoo luid mogelijk schreeuwden. Toen wij de grijze muren van het Grand Chatelet achter ons hadden, sloe gen wy rechtsaf en de St. Jacques, de Place de Grève en het stadhuis voorbij rijdend, een zijstraat in, die ons in de rne St. Antoine bracht. Iu deze hoofdstraat was byna geen levende ziel te bekennen, daar alle Pa rijzen aars naar de begrafenis waren gaan kijken spoedig bevonden wy ons nn voor de poorten van het hotel de Béthnne. Sully was juist benoemd tot oppermaarschalk van de Ordonnance en voor zijn woning stond een lijfwacht van het regiment van La Ferie. Ik herinnerde mij de blauwe uniformen met de witte strepen nog zeer goed, waar van de dragers in den slag b i Fontaine Fran^aise en Ham als leeuwen gevochten hadden. De officier van de wacht zeide my zeer beleefd, dat de minister dien dag niet ontving maar op myn aan dringen en zeggen, dat ik voor een zeer gewichtige zaak kwam, haalde hij zijn schouders op en zeide „Probeer het, heer ridder, maar ik zeg u vooruit dat het niets zal batenin elk geval moet gij deze I quaestie met Ivoy, de secretaris van den hertog, uit maken." Ik bedankte hem, steeg af, wierp Jacques de tengels toe, liep de binnenplaats over en de steenen stoep op. Daar gaf men mij hetzelfde bescheid„Sully ontving dien dag niet," maar op myn verzoek riep men den secretaris. Deze verscheen en vroeg ray wat er van mijn verlangen was. „Dat heb ik reeds een paar maal gezegd, mynheer," antwoordde ik. „Ik ben ridder d'Auriac en daar ik een zaak van het hoogste gewicht heb mee te deelen, die alleen voor Monseigneur's ooren bestemd is, zult gij het mij zeker niet kwalijk nemen, als ik weiger haar aan u bekend te maken." Ivoy boog. „Ter gelegener tyd zal ik het toch wel te weten komen. „Wilt gy plaats nemen? Ik zal uw boodschap aan den hertog overbrengen, maar ik vrees, dat het ver- geefsche moeite zal zijn." „Dat gevaar wil ik loopen, mynheer dTvoy." „Ja. dat is mogelijk, maar ik loop gevaar een standje te krijgen," en de secretaris verliet glimlachend het vertrek. Binnen een paar minuten kwam bij terug. „De hertog wil u ontvangen, mynheer volg my als 't u blieft." „Nu," mompelde ik, terwyl ik aan zyn verzoek vol deed, „de hertog heeft evenveel noten op zyn zang, als of hy de koning zelf ware. Maar, hoe het ook zy, ik heb hem iets mee te deelen, dat zijn soep smakelijk zal maken." Ik volgde Ivoy naar boven langs een eikenhouten wenteltrap, die van ouderdom zoo zwart als ebbenhout zag cn als een spiegel glom. Toen kwamen wij aan een

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1