NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 13e Jaargang Maandag 18 April E898. No. 4539 LEU S DAGBLAD .20 Voor Haarlem per 3 maandenj Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per 8 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk. per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandenr 0.30 de omstreken en franco per post0.37|É AT)V J^i^TIEnSTTIZEnsT: Van l-o regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Crs. Groote letters naar plaatsruimte Bjj Abonnement aanzienlijk rabat- Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever j. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publioité Etrangéré G. L. DAVBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverhoid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau ADE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel /"0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Bloemendaal, Santpoort en Schoten. P. v. d. RAADT. ZandpoortHeemstedeJ. LEUVEN,bij de tolSpaarndam, C. HARTENDORP Zandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RU IJ TER; Beverwijk, J. BOORNS; HillegomARLE HOPMAN. Molenstraat. Genoemde Agenten Demen Abonnementen eD Advertentiën aan. Dit nummor bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Onze Agenten. Aan Haarlem's Dagblad zpn 4? navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsierdamsehe Poort C. VINK, A. L. Dysertndistr. 11. Voor het Rozenpriëel K. VOS, Rozenpriëeistraat 30. Voor lieL Leidscbe kwartier: W. ZWART, Clercqstraat 136. Adverteuticn weden zonder ver- liooging var: prijs door hen aangeno men, terwijl uok voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. Politiek Overzicht* Er is op gewezen dat in Amerika; ramp aan liet oorlogsschip de .Maine" overkomen, weer meer op den voorgrond wordt gesteldblijkbaar door den invloed van de oorlogspartij om de gemoederen in opstand'te hou den. Het is daarom dan ook, dat een gerucht, dat in verban! staat met de oorzaak van de ramp, niet al teveel geloof verdient. Uit de Vereenigde Staten wordt dan geseind, dat te Chicago is gearresteerd (het hoofd van den informatiedienst der regeering te Washington weet er echter niets van) dc spaansche agent Escadero, die inderdaad een Engelschman is, Crandali genaamd, maar op verzoek van den ex-gouverneur van Cuba den naam Escadero heeft aangenomen. Nu verdt verteld, dat deze bekend zon hebben medeplichtig te zijn aan de Maine-ramp. Crandali zon verklaard hebben dat de onderzeesche mijnen die Weyler hem trelastte in de baai van Havana te leggen van Engelsch fabrikaat wa ren, terwijl do mede aldaar gelegde torpedo's iu Italië gemaakt zijn. Na dat Wevler's bevelen ten aanzien van het leggen van de onderzeesche mijn, waardoor de „Maine" ontploft is, vol tooid waren, zon Weyler Crandali ontboden, en hem de vraag gesteld hebben of eenig buitenlandseh oor logsschip nn nog de baai van Havana kon binnenvaren of verlaten indien de Spanjaarden dit wilden beletten Crandali zou stellig neen geantwoord hebben. Daarop zou Weyler Crandali met een paspoort als Escadero naar Amerika teruggezonden hebben, met strict bevel alles geheim te honden. Crandall's verhaal maakt sensatie en vindt algemeen geloof in de Unie, te meer wegens Weyler's hardnekkig zwy'gen, terwijl de officieuse Spaan- scho verzekeringen dat geene onder zeesche mijnen of torpedo's in de baai van Havana gelegd zijn, nu dubbel waardeloos geacht worden. Het is te begrijpen, dat dergelijke belichten, waai- of onwaar den toe- d nog verergeren. Deze is anders vrijwel dezelfde gebloven. De stem ming van den Senaat to Washington heelt nog niet plaats gehad, of wel is nog niet bekend, want waarschijn lijk zon er een nachtzitting worden geboudec. Er wordt echter in het vooruitzicht gegeven dat het ook he den niet tot eene beslissende stemming ion komen. Ook verdient zeer de aandacht de mededeeling, dat president Mc. Kinley zich niet tegen een besluit van het Congres zal verzetten. Intusscben neemt Amerika krachti ge oorlogsmaatregelen. Verschillende schepen worden ge charterd, terwijl de geheele krijgs macht. Vrijdagavond bevel zou ont vangen, zich aan de kust bijeen te trekken, vooral in Florida, Hampton Roads en Virginia. Het vliegend eskader is teruggekeerd. Op last van het legerbestuur gaan acht regimenten infanterie naar New Orleans, zeven naar Mobile, en zeven naar Tampa. Zes regimenten cava lerie en alle lichte batterijen en de artillerie-regimenten, twee uitgezon derd, gaan naar Chickamauga. Deze troepenbeweging omvat 20.000 man. Het koloniale kabinet van Cuba biedt in een manifest aan de Regen tes van Spanje, aldus wordt uit Ma drid bericht, zyo onvoorwaardelijke diensten aan voor de verdediging van Spanje's rechten en Cuba's wederge boorte. Het manifest voegt er by dat het Cubaansche volk, enkentelyk aan het moederland, altijd aan Span je's zijde zal staan, om lot eiken prijs de eer en de souvereiniteit der natie en de vrije instellingen der kolonie te handnaven. De „Popoio Romano" zegt, dat als de oorlog uitbreekt, Europa stricte onzijdigheid in acht zal nemen; mocht echter Spanje de nederlaag lijden dan zullen de mogendheden tegen het einde der vijandelijkheden beletten dat Spanje's voortbestaan bedreigd wordt. In geen geval zal Spanje aan de genade of ongenade van de Ver eenigde Staten overgelaten worden. Hoe aangenaam het ook - oor de Spanjaarden moge zya te lozen, dat zij' voor totalen ondergang- gevrijwaard zullen blijven, toch moet het haar al zeer onaangenaam stemmen, in dit bericht zoo duidelijk de voorspelling van hunne nederlaag te lezen. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 16 April. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen a.s. Zondag nog te zien zijn de platen uit het werk over Egyptische kunst vanPrisse d'A vennis. Zondag is de toegang vrij. Netterl. Opera. Eere-avond voor C. v. d. Linden. Als afscheidsvoorstelling in dit sei zoen geeft a. s. Woensdag de Nederi. Opera alhier eene opvoering van „De Jodin" van Halévy, voorzoo verre wy kunnen nagaan nog nimmer hier ter stede gegeven. De hoofdpartijen bij deze opvoering zyn in handen van de dames Madier de Montjau en Van Gelder en do heeren Urlus, Ebbeler en Tyssen. Als eene nieuwigheid by dit gezelschap krijgen we bij deze gelegenheid in bet eerste bedrijf eene uitvoering van de rozendans door de gezusters Sandberg en van eene wals door het geheele corps de ballet. Deze afscheidsvoorstelling is tevens eere-avond voor den ijverigen, talent- vollen directeur, den heer C. v. d. Linden. Wat bij de Nederi. Opera in nog maar zoo korten tyd, met dik wijls beperkte hulpmiddelen, zonder eenige subsidie, is tot stand gebracht en dat vele is lang niet onbelang rijk dat danken wij in de eerste plaats aan Van der Linden's energie. Zulk eene energie, die bij andoren door dikwerf onwelwillende critiek en ver dachtmaking reeds lang uitgebluscht zou wezen, te vinden by iemand op een leeftijd, waarop zoovelen reeds aan rusten denken, kan niet anders dan de grootste bewondering wekken. Laat men dan Van der Linden, die -- men moge het dan niet altijd met hem eens geweest zijn zooveel, ja zeer veel tot bevordering van onze nederlandsche muzikaal dramatische kunst heeft gedaan, eeren op eene wijze, waarop hy zoozeer aanspraak zou kunnen maken. Nog even zij de aandacht gevestigd op de voorstelling, die a. s. Maandag in onzen Schouwburg plaats vindt. Het goede doel alleen reeds de avond toch wordt gegeven ten bate van onzen baritonzanger Gerard Zalsman kan eene groote belang stelling van het publiek doen ver wachten, terwijl door de opvoering van Kotzebue's blijspel in vier be drijven „Een kleine stad in Duitsch- land" door eenige Haarlerasche dames en heeren tevens het aangename aan bet nuttige verbonden wordt. Mogen zij, die deze voorstelling ondernamen, veel succes op hun pogingen hebben. Men verzoekt ons nog eens te mel den, dat op da groote zaal van het Stedelijk Maseum (Raadhuis) zijn ten toongesteld afbeeldingen uit den Atlas, van het merkwaardigste dat te zien was of nog is langs den Heerenw8g van de Manpadslaan tot Haarlem, Aerdenhouts-en Vogelensangsche la- Den, te Zandvoort en in de Elswouds- laan. Men vindt er o. a. gezichten van of op de buitenplaatsen Ipenrode, Berckenrode,Oud-Berckenrode, Bosch en Hoven, Vredenbof, Eindenbout, Bosch en Vaart, Spruitenbosch, Boe kenrode, Leiduin, Woestduin, Bent veld, Sandenboef, Oosterduin, Els- wond. Verder Zandvoort, gestrande schepen, walvisschen aangedreven op de kust en veel ander bezienswaar digs. Dagelijks is het Museum geopend en Zondags is de toegang vry. Zondag 17 April geeft het strijk orkest v.h. Haarl. Muziekkorps de laatste der 15 Matince's; op deze Matinée zullen zich bovendien 6 solisten op verschillende Instrumen ten doen hooreü, een waardig slot dus, bij het vele goede wat dezen winter ten gehoore gebracht is. Om niet geabonneerden in de gelegenheid te stellen, kennis te maken m t oos stedelijk strijkorkest, en de wyze waarop het dezen winter werkzaam was, heeft de heer Kriens voor a.s. Zondag den toegang voor stadgenoo- ten en vreemdelingen op f 0.25 gezet. Collecte. De collecte van Weldadigheid naar Vermogen heeft het flinke bedrag van f 1322,15 opgebracht, terwijl als indirect gevolg der collecte nog eenige giften zijn ontvangen. Aan de Nat. postduiven wedvlucht van Hannover, uitgeschreven door de Posta.-Vereeniging „de Snelvlieger" te Haarlem den 29 Mei a.s. te houden, zal worden deelgenomen door 20 post duiven vereenigingeD, zijnde Columbia, Zwaluw, de Postillon, te Amsterdam de Luchtgids, Zwaluw, de Snelvlie ger, te HaarlemKennemerland, te Bloemendaal; Mercurins, te Gronin gen; de Hoop, te Weespde Coerier, te Bussum 's-Graven!)age, te den Haagde Postduif, te Leurde Te legraaf, de v olharding, te Rosendaal Merwevlucht, te Dordrecht; deSnel- post, te Utrecht de Luchtbode, te Leur; Doesburg en Omstreken, te DoesburgPro Patria, te Breda en waarschijnlijk nog eenige vereen, te Rotterdam. De eerste 10 vereenigingen behoo- ren tot den noordelijken en de 10 ove rige tot den zuidelijken cirkel. „Wel, meneer Daudey," zei een onzer tot den kapitein van spuit Tien, „ik moet beginnen met U van harte te feliciteeren met uw jubilé. Dat komt niet zoo dikwijls voorvijf en twintig jaar dienst aan de spuit „Neeu," zei de kapitein en zette zich behaaglijk neer in de voorkamer van zijn huis, waar hy mij ontving. „Ik mag zeggen'k heb altijd met plezier aan de spuit gewerkt. Acht en een half jaar ben ik pijpgast, ge weest en ik heb heel wat branden bijgewoond in dien tijd." „En herinnert u zich nog branden, waarbij u gevaar geloopen hebt?" „Och, dat kwam zoo dikwijls niet voor. Ik kan nog al goed tegen de rook en de hitte," zei de heer Dau- deij en ik knikte bevestigend, want zooals hij daar zat was hy het toon beeld van Hollands welvaren. „Ik herinner me, dat bij den brand van Feije in de Schouwtjeslaan mijn maat, de pijpgast Ruitman, door de zolde ring zakte hoven de brandende kamer. Gelukkig kon ik hem nog bijtijds grypen." „Die gebeurtenis hebben we nog in plaat gebracht bij het jubilé van spuit Tien." „Juist," zei de kapitein. „Ik herin ner me ook een brand by Prinsen Geerligs. We waren met ons beiden in 't schoollokaal, toen opeens de deu ren dicht sloegen, zoodat we gevan gen zaten. Dat was een benauwd half uurtje, want 't stond er vol rook en we zaten erg in de war met die ban ken. Ik kroop toen op handen en voe ten op den tast naar de deur en sloeg er een paneel uit. Zoo kwamen we er uit, mooi zwart en berookt, dat kan u denken. „Myn God, Daudey," zei luitenant Vos van de cavalerie, „zat jy daarin Dat wisten we niet." „Weet u nog van branden waarbij menschen zyn omgekomen? Is er niet eens een op de Kruisstraat geweest „Op den Kruisweg, jawel. Bjj die gelegenheid zyn juffrouw de Nijs en haar dochter verbrand. En dan weet u wel, nu onlangs in de Frans Hals straat. Het ergste brandjaar, dat ik me herinner, is 1S95 geweest. Toen giDgen we om zoo te zeggen met de laarzen aan naar bed." „De jongelui zyn er altijd gauw by." „Ja, met die belkringen is het zaakje tegenwoordig ganw in orde. Die rege ling hebben we aan meneer Johannes de Breuk te danken. Voordat de tele- phoon bestond, werd ik altyd gewekt door de politie. En toch ging het toen ook gauw. 't Is wel gebeurd, dat we gewekt werden door de politie en toch nog gauwer bij den brand waren dan zij." „Hebt u wel eens gevallen van brandstichting of vermoedelijke brand stichting bijgewoond?" „Jawel", zei de kapitein, „ik weet nog van een steenhouwer die de boel had aangestoken, maar de man heeft er vijf jaar voor gezeten dat is afge- loopeo. En gevallen van vermoede lijke brandstichting? Die heb ik meermalen gezien, maar 'tis gewoon lijk zoo moeilijk te bewijzen, ziet u. Maai 't is me wel gebeurd, dat als het eerste water in den brand kwam, het vuur nog feller opsloeg en dat ik by mij zeiven dacht: daar zit petroleum iD." Of er niet minder groote branden zijn, dan vroeger? Ja, dat is zeker. We zitten hun tegenwoordig te gauw op de hielen. De gemeente heeft wezenlijk verplich ting aan de vrijwillige brandweer en ze bespaart eene dure stoombrand- spuit. En het wordt nu nog beter. Weet u wel, dat we achthonderd kranen iu de stad krijgen en, waarschijnlijk kleine slangenwagens in de verschil lende wyken. Jk opperde, dat de viering van het jubilé hem aangenaam zou wezen, waarop de heer Daudey zei„Natuur lijk, maar ik had gezegd, dat ze het nu maar ongemerkt voorbij moesten laten gaan. Ik had al by het jubilé van Spuit Tien dit mooie stuk gekre gen" (en de kapitein wees op een pièce de milieu, dat op tafel stond) „maar ze wouen en zouen het jubilé vieren." En ten slotte toen ik heen zou gaan, verhaalde de heer Daudey nog, hoe voorzichtig men wezen moet met vreemde lui, die in hei brandend huis zoogenaamd komen redden. „By den laatsten brand aan den Kleinen Hout weg heb ik er nog een paar uitge jaagd. Daar moet ik u nog eens wat van vertellen. Onlangs bij den brand aan den Koudenhorn, zie ik daarnaast iemand met een sleutel aan een deur morrelen. „Zeg eens, wat moet dat riep ik," „woon jy daar?" Ik keer hem om't was een rechercheur „Wei," zei de commissaris van politie, meneer van Goor, „daar woon ik. Ik stuurde den rechercheur naar boven om te zien of alles in orde was." En hiermee eindigde ons onder houd, waarop ik vertrok, na den heer Daudey een aangenaam jubileum te hebben toegewenscht. Voor de ver vulling van dien wensch ben ik niet bevreesd. Biljartwedstrijd. De biljartwedstrijd, uitgeschreven door de Sociëteit „Vereeniging" voor afgevaardigden van Sociëteiten in Ne derland, is heden Zaterdagmiddag te half twee begonnen. Voor de loting plaats had heette de voorzitter der Sociëteit de heer Dr. H. A. J. Yalkema Blouw, de mededingers welkom en uitte den wensch, dat de wedstryd tot hunne tevredenheid zou verloopen. Namens de mededingers dankte de heer Broese von Groenou voor de tot hen gerichte welwillende woorden. Wy laten hier nogmaals de namen volgen der deelnemende Sociëteiten met die van de door hen gekozen afge vaardigden die allen tegenwoordig waren. Voor de Nieuwe of Litteraire socië teit te 's-Gravenhage de heeren W. Broese van Groenou en Jbr. A. H. Tripvoor de vereeniging de Groote Club te Amsterdam de heeren S. H. V. Mouthaan en P. M. Waller;voor de Sociëteit de Kroon te Haarlem de heeren C. J. Hartman en J. Avis; voor Doctrina et Amicitia de heeren A. G. Brands en P. B. van Vloten; voor de sociëteit Amicitia van Leiden de heeren S. van Groningen en W. Leembruggen; voor Trou moetBlyc- ken te Haarlem de heeren J. Muller en C. J. Posthuma, voor Unitas te Rotterdam de heeren H. Hoffmann van Hoos en L. V. van Rossem en voor de Sociëteit Vereeniging zelve de heeren P. J. Houbolt en J. J. A. ten Houte de Lange. De wedstryd werd gespeeld op drie biljarts. De party was van honderd caramboles. Natnnrlyk is er op 't oogenblik dat ons blad verschijnt, nog niets na ders van den wedstryd te vermelden. Waarschijnlijk zal deze morgen, Zon dag, geëindigd zyn. In de buitengemeenten is tot Rijks deurwaarder benoemd de heer C. van Ryssel te Waalwijk. Vrijdagavond vergaderden de manu- facturiers ouder voorzitterschap van den heer J. G. Scliürmann voor de tweede maal in café Brinkmann al hier, ter bespreking van de winkel sluiting des avonds te 9 uur. De opkomst was nu veel grooter en de aanwezigen waren ten opzichte van bovenstaand plan gunstig gestemd, zoodat besloten werd de zaak op de algemeeue vergaderi ig der Haarlem- sche Handelsvoreeniging op 27 dezer te behandelen. Naar wy vernemen, wordt er op het adres aan den Gemeenteraad, tot verlenging van de concessie aan de gasfabriek, druk geteekend. Aan den vertegenwoordiger der tirma James Pain Sons is de levering van het groote Vuurwerk opgedragen voor de Kroningsfeesten te Haarlem. Heden is alhier begraven het lijk van den 15-jarigen Soesbergen, dat Vrijdag uit de Leidsche Vaart nabij Schapenbosch is opgehaald, nadat hy reeds eenige weken vermist was. Onze berichtgever uit Heemstede meldde dat f 10 op de opsporing was uitge loofd. Dit is onjuist. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Vrijdagavond zyn de engelsche voetballers naar hun vaderland terug gekeerd, na nog dien dag hun laatste nederlaag tegen „Sparta" te hebben geleden. De wedstryd eindigde in het voordeel der Rotterdammers met 5 tegen O goals. Voor „Sparta" speel den o.a. mede de heeren Van den Berg en Kremer van hier. De „English Wanderer" hadden voor invallers niet minder dan 5 Hagenaars. OEECTEStëGD NIEUWS Geslepenheid van een vos. Een doctor in Zwitserland had een vos, die op zyn erf aan een ketting lag. Weldra bad er eene groote slach ting plaats onder het gevogelte, dat zich in de huurt bevond. Natuurlijk kon de verdenking niet vallen op den vos daar hy nimmer werd losgelaten en daarenboven, naar men dacht, wel allereerst de kippen en ganzen op het erf zou beet genomen hebben. Maar de slachting voortdurende, besloot men een oog in 'tzeil te honden en te bespieden wie toch de dief zou zyn. Men zet zich dus verdekt op de loer en zie, een dier komt behoedzaam aansluipen, men loopt toe en tot aller verbazing is liet Reintje, dien men zoo goed geketend waande. Hoe was dat mogelijk?Zie hier wat by had uitgehaaldwanneer het by hem op kwam een wandeling te doen, schoof hij zyn halsband zeer behendig over den kop en by terugkomst stak hy zyn spitsen snoet door den band en onnoozel lag Reintje te philosophee- ren. Het wonderlijkst was echter, dat hij zijns meesters eigendom van dat van anderen wist te onderscheideu en in plaats van te vluchten zich weder gedwee naar zijn hok begaf. Een oudje. Te Belmont (Loire) is een vrouwtje overleden, dat geboren was den 9den Februari 1784. Zy is das 114 jaar geworden en bleef al dien tijd onge huwd. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt ae copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoeken wy onderstaande regelen in uw geëerd blad te willen opnemen. In uw blad van Donderdag 14 April j.l. komen voor by het leggen van den gedenksteen eenige woorden gesproken door den VLEd. Heer Burgemeester betreffende de werk lieden, omtrent de nieuwe bepalingen die aangenomen zyn ten voordeele der werklieden. In de eerste plaats moeten wy er kennen, dat er voordeelen zyn, maar dat die voordeelen lang niet opwegen tegen de schade, welke wy zouden hebben, wanneer de patroons er niet anders over dachten, daar waar het gold het loon. Wy zouden den Burgemeester wel eens willen doen opmerken, dat het loon, zooals het in het bestek voor komt, te laag is voor een werkman om in zyne dagelyksche behoeften te voorzien. Doch wanneer de patroons zich stipt zouden houden aan liet bestek, dan beloven wy den Heer Burgemees ter, dat het voor de aannemers een toer zon wezen om het op den be paalden tyd af te leveren. Hopende, dat den W.Ed. Heer Burgemeester dit schrijven eens ter oore zal komen en by andere werken een hooger loon in toepassing zal worden gebracht, danken wy den ge- geachten redacteur beleefd voor zyne opname. De gezamenlijke werklieden van t Politiebureau. Mijnheer de Redacteur' In uw verslag betreffende de steen legging aan het Politiebarean wordt wel opgegeven de aanwezigheid van Gemeente-architect en Pohtie-commis- saris, doch van de Raadsleden ver namen wy niets. Heeft uw verslag gever die 31 heeren in de drukte soms over het hoofd gezien, hebben zy soms allen bedankt of heeft de Burgemees ter hen soms niet uitgenoodigd Wy vinden het zoo vreema dat by de aanbrenging van een gedenksteen aan een gemeentegebouw, opgericht van de dubbeltjes der burgerij, waar van die heeren toch alleen de verte genwoordigers zyo, niemand hunner eenig teeken van belangstelling beeft gegeveD. Gaarne ontvingen wy hieromtrent eeuige inlichtingen en verblijven Uw Dienaren, x. y. z. Gas verbruikers. De directie der gasfabriek alhier heeft aan onzen Gemeenteraad ken nis gegeven, dat zy bereid is, indien nog vóór 1 Mei e.k. door dien Raad in beginsel besloten wordt tot verlen ging van de concessie met haar, de verlaging van den gasprys te doen ingaan, ie rekenen van den ln Januari jongstleden. Die vermindering, van 9 cents per meter, wat wy thans hebben te be talen, tot 6 cents per meter, geeft eene onmiddellijke besparing aan de gasverbruikers van 33pCt., behalve eene niet onbelangrijke uitkeering, die onze gemeentekas jaarlyks ten goede zal komen. By exploitatie eenergasfabriek door de gemeente wordt dit voordeel ons eerst over 5 jaar in hel vooruitzicht gesteldterwijl belangrijke sommen door de gemeente zullen moeten worden geleend, voor oprichtings- en

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1