E. L. DIAS. Heeren Confectie, I E. L. DIAS, 13. HIEUWMARKT 13. Pianino's, Orgels. AMSTERDAM, Kijlitraat §3, Gebroeders MAJOOR, Grutters waren. Kalfslever, Uit Engeland!!! TOS F, De Twee Goedkoopste Adressen. W.TIi.PÏELAGK Kleine Houtstr.9 en Spaarnwouderstr. 106. PT Leest de annonce De Bloem van Kennemerland N.VAN BREEMEN4C0., Machine-, Smee- en Kachelkolen, Korte Spaarne 25. I. C. HAAN, jW. van Riemsdijk Jr., twee, drienegen, en 't mosten er tien bun, nou geleuf ik verrechtig, da'k er een kwiet zyu." Moeder de vrouw wordt ook geroepen. Nieuwe inspektie en nieuwe telling. Ook deze mist er een, en ontdekt eindelijk, dat het Fineke is. Ja, Fineke is weg. Er wordt een beschrijving gegeven van het kind en van de kleeren, die het aan heeft, en ja, dat komt uit, verklaart de marechaussee, het ge vonden kind moet het vermisto Fiueke zijn. „Dan mot 'k maor met gaon en haelen het kind." Is het besluit der vrouw, even flegmatisch geuit als al het andere plaats had, en de man gaat weer kalm met zijn werk aan den kippenloop door. Toch was dat kind reeds tegen 12 uur in'sHeeren- berg gevonden, en nu was het tegen den avond. In al dien tijd hadden de ouders blijkbaar het kind niet gemist, terwijl er ook geen spoor van schrik of ontsteltenis viel waar te nemen, toen ze vernamen, dat het kind reeds zoolang verdwenen was. Naar de Limb. Koerier van welin gelichte zijde verneemt, heeft de ge vangenneming van Hubert Gorisseu, uit Saeffelen, waarvan wij dezer dagen melding maakten, onder geheel andere omstandigheden plaats gehad, dan door de Duitsche bladen werd ver haald. Er moet reeds een onderzoek inge steld z\jn. ken f'ourage in ruimeren eo ook meer billijken zin te regelen. N.R.Ct. Letteren en Kunst. UIT AMSTERDAM. Ned. Opera. Schiller's „Kassandra" is, door den heer Iz. A. Houck tot een tooneel- oratorium bewerkt, Vrijdagavond door de „opera Van der Linden" voor de eerste maal opgevoerd en behaalde weliswaar een voldoend succès, doch hiervoor kon de componist (ook ver taler alleen zichzelven dankbaar zijn. De koren, waarop een groot ge deelte van dit werk drijft, klonken goed, doch de standen der koristen, waarop zoo veel aankomt, en die allesbehalve bevallig en natuurlijk werden uitge voerd, bedierven zeer veel. Indien dit werk werd ten tooneele gevoerd door een aantal artisteu, die niet alleen in staat zouden zijn een goed koor te vormen, maar tevens eeuig begrip zouden hebben van bevallige standen, dan zou de componist, die van de Koningsloge uit voor het applaus dankte, zijn werk zeker eene betere opvoering hebben zien deelachtig worden. Evenwel slaat dit geenszins op mevrouw Madier, die als Kassandra zich niet alleen bekwaam zangeres maar ook uitnemend tooneelspeelster toonde. Hare uitbeelding der tragische figuur van de sombere zieneres was onverbeterlijk en een ware verkwik king by al het leelijke, dat het koor te aanschouwen gaf. B. Nederl. Philologen-Congres. Donderdag werd dit congres voort gezet. In de algemeene vergadering sprak des middags dr. W. H. van de Sande Bakhnyzen over „Het Grieksch op de Nederlandsche gymnasiën." Spr. wijst op twee practische be zwaren. die van het vervallen van het Grieksch het gevolg zullen zijn ni. dezeDe eenheid van het onder wijs gaat er door verloren, en de keuze van studievak moet eerder be paald worden dan thans. Volgens velen beerscht er lo. overlading op de gymnasia; 2o. kunnen de leerlin gen toch niet genoeg van het Grieksch leeren en So. levert de kennis van het Grieksch voor bijua alle juristen geen enkel practisch voordeel op. Men moest weder kunnen terug kee- reu tot het systeem van klassenlee- raren, doch dit is. thans door de wet onmogelijk gemaakt, Spr. waarschuwt echter tegen het laten vallen van het Grieksch. Men moet zich geen al te groote illusies maken dat het La tijn dan later tot zijn recht komt. Mr. J. A. Levy bestrijdt den in leider omtrent de bezwaren sub. lo, 2o en 3o genoemd. Men maakt, zegt hij, niet alleen eene breuk in de studie der rechtsgeschiedenis, maar men maakt die studie zelfs onmogelijk. Prof. >S. .1Speijer vindt het i'acul- tatief stellen van het Grieksch voor barig. Op voorstel van prof. H. Keru, werd besloten het volgende congres over twee jaar te Leiden te houden onder voorzitterschap van prof. Kern. Daarna werd het congres gesloten. Leger en VlooL Do nieuwbenoemde commandant van de zeemacht, in Ned.- Indië, de schout- bij-nacht blokhuizen, heeft zijn reis derwaarts aanvaard. Zijn opvolger van het Departement van Marine als chef van duu marine-staf, kapt. ter zee Tadema die heden in functie treedt, werd Vrijdag door den Minister van Marine ontvangen. Naar wij uit goede brou vernemen, bestaat by den minister van oorlog het voornemen in de positie van de marechaussees zoodanige verbetering aan te brengen, dat hunne bezoldiging meer in overeenstemming komt met diensten, welke zij bewijzen. Meer bepaald zou het in ue bedoe ling liggen de voorziening in de be hoefte aan paarden voor de marechaus sees dragelijker te maken en tevens de bepalingen omtrent de te verstrok- VISSCHERIJ. Karperteelt. Een der correspondenten van de Telegr. schrijft: Om het belangrijke van de zaak hebben we eens een bezoek gebracht aan Westpolder, om daar de karper- teelt van den heer D. R. Mansholt in oogenschouw te nemen en we mee- nen goed te doen, den lezers van De Telegraaf er 't een en ander van mee te deelen. Het voor deze teelt bestemde water is bet Zuideinde van de binnenberm- sloot van den dijk van den Westpolder. De naam „sloot" is echter minder ge past, zij is daarvoor toch te breed. Het water is 30 tot 50 M. breed en ongeveer 2r'00 M. lang, zoodat de oppervlakte ongeveer 7 H. A. be draagt. De diepte is zeer ongelijk, gemid deld ongeveer 1 M. Daar de karpers bij voorkeur in water met een slykeri- gen bodem verkeeren, is de sloot voor 'het doel wel geschikt. Zy diende vroeger voor afwatering, thaus is ze afgedamd en wordt het water langs andere slooten geleid. Dit is op 't oogenblik een weinig „brak." De heer M. heeft slechts een voorloopige proef genomen. Blijkt bet, dat do karper er kan leven en goed groeit, dan wil hij er een flink inge richte „Terchwirtschaft" maken, zoo- als men ze thans reeds zoo talrijk in Duitschland en olders vindt. De heer M., die van de karperteelt nog al veel studie heeft geraaak, verzekerde ons, dat een goede karpervijver een veel hooger netto-opbrengst leverde, dan de beste bouwgronden, Voor de proefneming beeft bij zeer onlangs 500 jonge viscbjes van een bekende „Brutanstak" uit Duitschland laten komen. Hiervan zijn er slechts vijf gestorven. De karper heeft, bij eene goede verpleging, 2 a 3 jaar noodig, om voor de markt geschikt te zijn. Hij weegt dan 2 of 3 Ned. ponden. In Duitschland heeft men de soor ten reeds aanzienlijk verbeterd. Het onderwerp „Karperteelt" heeft reeds eenige jaren op het programma van het Nederl. Landbouw-comité gestaan, maar verder is het echter nog niet gekomen. De proefneming van den heer Mans- holt is de eerste van ons land en mag dus hoogst belangrijk genoegd wor den. RECHTSZAKEN. Mishandeling van Krank zinnigen. Voor de rechtbank te Leeuwarden beeft Hitte van T., 49 jaren, ontsla gen oppasser in het krankzinnigen gesticht te Fraueker, terechtgestaan wegens mishandeling van 2 verpleeg den in dat gesticht. Den 31en Januari 11. wilde een der varpleegden zijn boterham niet eten, en daar dit meer gebeurt, werd be klaagde ongeduldig en gaf hem een paar slagen tegen den schouder eu een tegen het hoofd. Een ander ver pleegden zei „dat dit niet fatsoenlijk was". Hierop antwoordde beklaagde „als jij je bek niet hondt, dan donder ik je' de deur uit", en toen de laatste zei: „doe dat dan maar", toen pakte beklaagde hem beet en trok hem van den stoel af. De Subst. Off. van Justitie, Mr. H. G. van Sonsbeeek, acht het zwaartepunt niet gelegen in de mishan deling, die niet van beteekenis ismaar daarin, dat zij gepleegd is door een oppasser tegen krankzinnigeu. Dat is niét de manier, om tegenover die onge- lukkigen op te treden. Spreker vor dert tegen hem 14 dagen gevange nisstraf. Woensdag 27 April zal de gewezen gemeente-ontvanger van Lecuwarder- adeel terechtstaan wegens verduiste ring van ongeveer f 7000 en valschheid >n geschrifte. De burgemeester, een der wethouders en de secretaris zijn als getuigen gedagvaard. GELENGD NIEUWS Eeuwige dankbaarheid. Een beroemde Parysche chirurg, die vooral iu aanzienlijke kringen in de Fransche hoofdstad zeer gezien is, verhaalde eens de volgende anec dote. Een bekend bankier, die als zeer ryk werd beschouwd, kreeg door een ongelukkig toeval een tamelijk zware wonde aan het been. Hij riep, behalve de hulp van zyu huisarts, ook die van een aantal andere chirurgen van naam in en het geheele consistorie kwam eeustemmig tot de conclusie, dat het been moest worden geampu teerd. De bankier was door deze ver klaring zeer terneer geslagen, maar alvorens tot de amputatie te beslui ten won hij eerst nog eens den raad in van een bekend professor in de chirurgie. Deze onderzocht het been nauwkeurigen het resultaat van zyn onderzoek was dat hy verklaarde, natuurlijk tot groote vreugde vau den patiënt: „Ik geloof u te kunnen verzekeren, dat een amputatie niet noodig zal zyn." „O, professor." riep de bankier, „hoe zal ik u ooit dankbaar kunnen zijn mijn leven lang zal ik u niet kunnen vergelden wat u voor my doet". „Uitstekend", antwoordde de geneesheer, „laten we dan maar zoo spoedig mogelijk met de behan deling beginuen." De behandeling duurde eenige maanden, toen was de patient vol komen hersteld. Op een goeden dag bracht by zyn; redder een bezoek, om dezen de re- kening te gaan betaleD. „Professor, wilt u my nu eens vertellen wat ik u schuldig ben," vroeg hy nadat men eerst nog eens in den breede over de gelukkige genezing had gesproken. „Vijfduizend fres. myn beste myn heer." „Wat, vijfduizend fraucs? Maar dat is ongehoord!" „Zoo, 't is anders niet meer dan ieder inyner collega's zou gevraagd hebben, die tot eene amputatie meende te moeten overgaan." „Jawel professor, maar u heeft ook geene amputatie ver richt!" Een zandstorm in de woestijn. Een ooggetuige, de schilder R. Talbot Kelly, geeft in „Century" de volgende beschrijving van een'zand storm in de woestijn. Hy heeft ge- ruimen tyd het leven der Bedouïoen gedeeld en zyn penseel te gast laten gaan aan al het schilderachtige, dat het woestijnleven hem aanbood. Bij al het bekoorlijke van dat leven zyn er echter sommige schaduwzijden die niet alleen onaangouaam zyn, maar zeer gevaarlijk ook. Vele mjjner lezers zegt de schilder-schrijver, zyn in Egypte geweest en hebben te Caïro of aan den Nyl last gehad van den chamsin, maar die heete, droge wind kan hun slechts een flauwe voorstel- liug geven van wat het beteekent in de woestijn door een zandstorm te worden overvallen. De lucht is dan beet en zwavel achtig en de zon beeft een onheil spellend dofgeel aanzien. Eerst komt in korte zetten de heete wind opzet ten en al gauwer en gauwer volgen de vlaagjes op elkander, die fiju stuif- zaud meevoeren. De oogen worden er door verblind, in neus eu longen dringt het door, en men krygt al heel gauw een naar, benauwd gevoel, alsof men zal stikken. Als langzamerhand de storm in kracht toeneemt, worden kleine, scherpe rotsspliutertjes en steentjes mee opgevoerd en voortgesleurd en vallen als hagelkorrels op u neer waarbij ze wondjes en u al gauw 'i gelaat met bloed overdekken, tenzij ge u er legen beschermd. De beste manier daarvoor is nog u te beschutten met den grooten zyden of katoenen doek, den sluier van de Bedouïnen en Arabieren, die alleen de oogen vrij laat, maar daarachter hebt ge het zoo ondragelijk heet, dat ge dan al gauw tot niets meer in staat zyt. Houdt de storm, wat dikwijls ge beurt, een paar dagen achtereen aan, dan wordt de zon geheel verduisterd eu het altijd voortgestuwde zand gaat gelijken op de golven eener wyde zee, die alles dreigen te bedekken. Men kan in zijn buurt niets duidelijk on derscheiden, en in het kamp wordt langzaam maar zeker alles, tenten, bagage en wat er meer is onder het zaDd bedolven. Dan moet er haastig worden gepakt en alles op de verschrikte kameel en worden geladen, en 't gezelschap tygt op weg, tegen den storm in rijdend, naar den naastbijzynden berg of heu vel of een of ander hooggelegen ter rein. Stil te blijven wac-hten, zou gelyk staan met den dood iu het stuifzand. In zulke omstandigheden heb ik wel eens 48 uren gereden, zegt Kelly, en men kan nagaan wat het dan een verkwikking is op een hoog punt een schuilplaats te vinden om op zyu ver baal te komen en er zich tegoed te doen aan zure melk en vooral aan een sigaar, want rooken is zoo min als eten en drinken by zulk weer mogelijk. Als de chamsin een dag of drie op zyn langst heeft gewaaid, volgen er veelal een paar mooie dagen. Erger vormen van zandstormen komen echter voordie duren korter dan de chamsin maar komen plotse ling en zyn veel heviger en zulk een zandhoos, waarbij torenhooge zand- zuilen worden voortgejaagd, heeft reeds menigen woestijnreiziger het. leven gekost. Van een der grootste firma's heeft aangekocht een kolossale partij bestaande uit Colaert-, Jaquets en gekleede Costuums. Demi-Saisons en Pantalons, alsook eene buitengewone sorteering iongebeeren Costuums, welke vanaf ZONDAG 17 APSIL tegen de minst mogelijke prijzen zullen ver kocht worden. Profiteert nu van de gelegenheid en bezoekt het van ouds bekende Adres van PRIJSCOURANT. Leidsche Sajet, per ons. 22. 24 en 32 Ct. Engelsche Sajet, per knot. 7 lood, 19, 25 Ct. en hooger. Nassau-Sajet in 16 kleuren, per knot 20 Ct. Garen, merk Eekhoorn 3 klossen '10 Ct. Machinegaren, 500 yds., 7Ct. Linnenband. per stukje van 3 Ct. tot 32'/j Ct, Keperband, per stukje van af 3 Ct. Wit Veterband, per stukje van 5'/2 el, vanaf 1 Ct. Tresband, crème en zwart, p. el van af '1 Ct. Linnen Knoopen. per dozijn vanaf yit Ct. Witte Steenen Knoopen. van af 24 voor 1 Cent, Parelmoeren Knoopen. per dozijn van af 2'/, Ct. Fleschjes Wrijfwas 4 <m 7 Ct. Bwijlen, 8, 10. 13, 15 en 20 Ct. Haarkammen 12'/, Ct. en hooger. Stofkammen van 5 tot 20 Ct. Crème Haakgaren. per kluw 4 en 5 Ct. Kleerborstels, van 10 tot 42'/, Ct. Lepels en Vorken (compositie), van af 5 Ct IJzeren Lepels van af 2 Ct. Veters, per dozijn vanaf 2'/, Ct. Naalden, per pakje (25 stuks) van af 2 Ct. Kousenbandelastiek, per el van af 4 ct. Nachtpitten per doos van af 4Ct. Hoedenspelden van af p. st. '1 Ct. Brievenspeldcn van af 1 Ct. Ivookers Naalden van af 1 Ct. Veiligheidsspelden, per dozijn van af 5 Ct. Broches, in groote sorteering van 5 Ct. tot f' 1.50. Doosjes Zeep van af 12'/, Ct. Suikerlepels (compositie), van af' 2 Ct. Glaasjeslepeltjes (compositie), per du/.. 14 Ct. Andreé opgespoord. De expeditie die onder leiding van den heer J. Stadling van Noordooste lijk Siberië uit zal gaan zoeken naar Andrée is thans, volgens een telegram van Ritzau's Bureau aau de Scan dinavische bladen, nagenoeg gereed. Binnen acht dagen vertrekt men van Stockholm over Petersburg naar Ir- koetsk. Yan daar trekt de expeditie verder naar de Lena om die rivier over een afstand van circa 500 myl af te zakken tot de monding, die men t midden van Juli hoopt te be reiken. Vervolgens wil men trachten het eiland Kotjelnai te bereiken, dat tot de Nieuw-Siberische eilanden be hoort en waar baron Toll in 1893 op verlangen van Kansen twee depóts van levensmiddelen heeft opgericht. Wanneer men hier geen spoor van Andrée vindt, dan zal men Oostelijk en Westelijk van de Lena-monding gaan zoeken, ongeveer 100 myl in beide richtingen. Te Parijs ging Donderdag een in specteur van politie op verzoek der.- familie een man halen, die krankzin nig was geworden. Twee agenten bie- ven buiten wachten; de inspecteur ging naar binnen en verzocht den gek zich aan te kleeden. Gewillig voldeed j deze daaraan, maar plotseling greep hy een mes en stak dit den iuspec- teur in den buik. De ongelukkige stierf kort daarop. Hy zal op kosten j vau de stad begraven worden. Machinale Brei-lnrichting. Spaarmvouderstraat 10(> en Kleine Houtstraat 9. I Nationale Reclame-Zeep, 4 cent per» stuk. Zeep- en Parfumerie-Magazijn, Anegang 29. Door verplaatsing van het PIANO- en ORGELM AG AZIJN van de Groote Markt 1 zullen alle instrumenten met belangrijke kor- C. ting verkocht worden fijnste twee-Cents Sigaren, is tot hedeR in geur eu smaak door geen ander merk overtroffen Fabrikanten, Besepwijk. oud en droog, ke? gesclilrt om te Prisu kwilitcit STEENKOLEJ1, Jrogp GASCÖKKS, VEENTBJU- tJUETTES en alle andere soorten tan BRANDSTOFEEN, bij EUüceneiBergr ebt Be. T* Ttlxphocmj* «.«Mir f? Vcmulft 6. Specialiteit in Geregelde aanvoer per spoor van verkrijgbaar per waggon en per hectoliter, tegen concurreerenden prijs. Telefoonnummer 212 Verslapte, verzakte en slecht gemaakte matrassen veroorzaken vergroeiingen, slapeloosheid, ver moeidheid. pijn enz. Men zorge dus vooral voor gezonde, normale ligging. Matrassen- en Beddenfabriek, Barteljorïsslraat 39 —41 HAARLEM. Huis- en Decoratieschilder, {Haarlem, Burgwal, Specialiteit voor Reclame en PROJECTIE. Dagelijks» «ersche 14 Cent per ons. 7 Lange Veerstraat 9.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7