NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD. Oe ridder d'Auriac. 15e Jaargang. Donderdag 21 April E898. No 4542 HAABLEM'S DAGBLAD AsoiT3snErM:EnsrTSFK;ij"S: Voor Haarlem per 3 maandenf i.20 Veer de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd- is «kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franeo door het geheele Rijk, per 3 maanden1.6b Afzonderlijke nummersG.G§ Geïüastreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandenr 0.30 s de omstreken en franco per post 0.37'- Directe ur-Uitgever jLiDV"Eia,n?3insrTiEnsr: regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. nnementen en Advertentiën worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor liet Bititenhuul: Compagnie, Générale de PubUdté Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Suec., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plsatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE- LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer .f0,15; Reclames per regel /'0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BlottntndaalSantpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN,by de tol; SpaamdamC. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER; Felsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Htllegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Onze Agenten. Aan Haarlem's Dagblad afin Dftvolgendo vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamse^* Poort C. VINK, A. L. Dysertncketr. 17. Voor het Rozenpriëel K. VOS, Roeenprtëelstramt 90. Voor bet Leidache kwartier: W. ZWAKT, ClereqstratU 196. Adverteutiën den zonder ver hooging van prijs door hen aangeno men, terwijl ook voor Abonnementen de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C Peereboom, Directeur- Uitgever. Offisieele Berichten» Onttrekking van grond aan den openbaren dienst. 1 Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld aan den openbaren dienst ie onttrekken i. een gedeelte van de Nadorstlaan, kadastraal ongenummerd in Sectie F, ter grootte van 2 aren 79 cen tiaren. k eene strook grond aan de Leidsche vaart, deel uitmakende van het kadastrale perceel Sectie F, no. 5153, ter grootte van 23 centiaren. De betrekkelijke stukken zullen met ingang van heden gedurende aebt da- gén ter plaatselijke Secretarie (Afd. Algemeene Zaken) ter inzage van een ieder zyn nedergelegd. Haart,bm, 19 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Overzicht. De strijd tusscben den Senaat en de Kamer te Washington is officieel bijgelegd. De commissie uit beide lichamen, geconstitueerd om tot een vergelijk te komen heeft Maandag nacht de motie van den Senaat aan genomen, behalve het amendement tot erkenning van de onafhankelijkheid der Cubaansche Republiek, dat ge heel geschrapt werd, dus nu in den geest van het door de Kamer genomen besluit. Hierna heeft de Se naat het rapport der commissie met 42 tegen 35 stemmen aangenomen en daarna hei Huis van Vertegenwoor digers het rapport der commissie met 310 tegen 6 stemmen. Mag men de berichten, na deze beslissing tot ons gekomen, gelooven, dan is de oorlog na binnen eenige dagen te verwachten. De correspondent van de Times te New-York erkent dat Mac Kinley diep gegriefd is door het besluit van den Senaat aangaande de Cnbaansche aangelegenheden, en door het falen van de pogingen in het Huis van Afgevaardigden, om het samengaan van den Senaat en het Huis van Afgevaardigden, strekkende om Mac Kinley te dwingen terstond gewa penderhand op Cuba op te treden, te beletten. Toch zou de President zelfs thans weigeren om het gemeen schappelijk mandaat van Senaat en Huis van Afgevaardigden, waarbij hem gelast wordt gewapenderhand tusschenbeide te komen, als imperatief te beschouwen, daar by de handen vry wil houden om te handelen naar bevind van zaken. In de City te Londen heerscht algemeen de verwachting dat Mac Kinley de gemeenschappelijke resolu tie die de beide Huizen van het Con gres Maandagnacht hebben aangeno-j men, terstond zal tcekenen en aan} Spanje een ultimatum zal zenden om binnen twee etmalen te antwoorden dat het Cuba ontruimt. Spanje's ant-l woord daarop is niet twijfelachtig. De j meesten denken dat Spanje onmiddel- j ljjk den oorlog zal verklaren. Dinsdag heeft het amerikaansche j Kabinet langdurig vergaderd daar er' nog al verschil van meening bestond over den duur van het uitstel aan Spanje te verkenen betreffende bet antwoord op het ultimatum. Uit Washington is nog gemeld dat president Mac Kinley heden de reso luties en het ultimatum zou teekenen, wat voor den spaanschen gezant te Washington tevens het sein zou we zen om zijn post te verlaten. Niet te verwonderen is het, dat in deze, omstandigheden de oorlogsmaat regelen krachtig worden voortgezet. Te Washington wordt een wet ont worpen, waarby de president 200.000 man te zjjner beschikking zal krijgen. By den Senaat is een wetsontwerp van den minister van oorlog inge diend waarby de nationale legermacht in twee afdeelingen wordt gesplitst, te weten geregelde troepen en vrij willigers. De vrijwilligers zullen alleen op de been worden gehouden in tyd van oorlog of by oorlogsgevaar. De dienst duurt drie jaar, tenzij de oor log eerder eindigt. De nationale leger macht wordt gevormd door alle man nen tusscben de 18 en 45 jaar, die de wapenen kunnen dragen. Het Amerikaansche oorlogsschip Topeka heeft nit Falmouth Dinsdag avond met een volle lading kolen en levensmiddelen zee gekozen en is naar het westen gestevend. Het uitstel van twee of drie dagen, dat men Spanje wil toestaan, wordt aldus uitgelegd, dat die tyd noodigis. om een Amerikaansche macht uit te i rusten voor een aanslag op een Cubaan- j sehe haven. De regeering schijnt nl.i een zoodanige oorlogsdaad dadelijk te s willen laten volgen op een weigering van Spanje om aan het ultimatum te voldoen. Een algemeene beweging van troepen naar ae middelpunten van mobilisatie in bet Zuiden begint overal. De leiders van de nationale organi satie van de Vrywilligersreserve heb ben aan presidert Mc Kinley geschre ven, dat zy aanbieden hem 400,000 man te leveren. De berichten uit Cuba via Madrid melden dat de houding van de regee ring en het parlement in de Vereenig- de Staten zulk eene teleurstelling en verontwaardiging bij de opstandelin gen heeft verwekt, dat zij zonder veel moeite tot onderwerping zijn te bren gen. Mogelijk is het echter dat de spaansche regeering deze berichten verspreidt om aan het ultimatum uit Washington alle moreele kracht te ontnemen. De engelsche professor in de rechten sir Frederich Pollock heeft in den huidigen toestand aanleiding ge vonden om in de Daily Chronicle een plan te ontwikkelen van bond genootschap tussehen Engeland en Noord-Amerika, waarby deze beide landen zonden samengaan om de Monroe-leer te verdedigeu tegen alle pogingen van Europa om zich te be moeien met Amerika. Gelijktijdig zouden deze Angelsaksische bondge- nooten ook elders sainmengaan, wa&r bun gemeenschappelijke belangen mochten worden bedreigd, by voor beeld in China. De Daily Chronicle wijdt aan het plan van den Oxford- schen professor een geestdriftig hoofd artikel. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 20 April. Op dt in de al phabetische volgorde gestelde voordracht voor de benoeming van hoofd der o. 1. school tePoortu- gal (eiland IJsselmonde) komt voor de heer C. van der Werff, onderwij zer alhier. Gerard Zalsman. Onze haarlemsche zanger Gerard Zalsman komt einde Mei of begin Juni uit Davos terug. Zyn toestand is nn zeer bevredigend. Op raad van zijn dokter te Davos zal hy de zomer maanden te Zandvoort doorbrengen. „Cremer". Dinsdagavond gaf de Letterlievende Yereeniging „J. J. Cremer" haar 6de of laatste uitvoering in dit seizoen in den schouwburg alhier. Yoor eene goed bezette zaal werd opgevoerd het blijspel „Fijne Be schuiten" vau Justus van Maurik Jr. Over dit zoo gunstig bekende blijspel behoeven wy voorzeker niet uit te weiden. Alleen zy dus vermeld, dat het gisterenavond werd opgevoerd op eene wyze, zooals wy dit van deze keur bende van dilettanten gewoon zyn. De spelers waren goed in hunne rol len en werden dan ook luide toege juicht. Evenwel kunnen wy niet na laten een speciaal woord van holde te brengen aan hen die de hoofdrol len vervulden van Mathilda van Ba len en Willem Bosch, voor hun uit stekend spel. Het was een avond vol saccèsgelachen is er van 't begin tot het einde. Voor entosschen de bedrijven voerde het Stedelijk Muziekkorps in zyn ge heel onder leiding van den heer C. P. W. Kriens, een keurig programma uit. dat zeer verdienstelijk gespeeld werd. De vereeniging „Cremer" kan dan ook met voldoening op dezen avond, zoowel als op alle uitvoeringen in dit seizoen teragzien en ervan overtuigd zyn, dat zjj haren leden verscheidene genotvolle avonden heeft verschatt. Museum van Kunstnijverheid Op voordracht der commissie voor bovengenoemd Museum alhier, bene vens de daaraan verbonden Kunst nijverheidschool, heeft 't hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid tot lid dier commissie benoemd den heer Armand Sassen te Amsterdam, ter vervanging van wijlen den heer S. J. graaf Van Limburg Stirum. Indrukken van Collectanten. Met ons twee-en-twintigen zijn we er Donderdagmorgen op uitgetrok ken," vertelde ons een lid van de Commissie voor huisbezoek van de Yereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen". Vier-en-twintig zouden er zyn, maar er waren er twee ziek. •Dy de verdeeling van de wyken waren we te werk gegaan naar de 'aanwijzingen van den „Gids voor de schaalcoliecte van het R. K. Arm bestuur". Er is natuurlijk nogal ver schil in die wyken. De collectant in de Talpenstraat kan niet dezelfde opbrengst verwachten als die in het Florapark. Maar of de rijksten in verhouding altyd wel evenveel hebben gegeven als de armsten, zou ik niet durven beweren, 't Gaat me ook niet aan. Men moet een ander niet in zyn keuken en in zyn portemonuaie ky- ken en als sommige menschen liever op hun dubbeltjes blijven zitten, dan een klein deeltje er van voor een goed doel te besteden, dan hebben ze dat zelf te verantwoorden. 't Is wel een eigenaardig werk, dat collecteeren, als je het nog nooit gedaan hebt. „Je bent hier de vorige week al i geweestriep or een en ik verzeker ju. dat het den eersten keer was van |myn leven, dat ik met een schaal in ide hand rondging. Een vrouwtje met 'negotie mopperde: „ze geven jullie j wèl, maar ik krijg niemendal." Biyk- j baar was ik bezig, haar concurrentie taan te doen. j 't Spreekt vau zelf, dat ik al het j kopergeld bronzen geld moet ik eigenlijk zeggeu van ae schaal afnam, om de menschen te krijgen i tot het geven van enkel /.liver. Die ;maatregei werd algemeen tuegepast, want de menseh is, gelijk bekend is, een nabootsend dier en vraagt by het zien van een collecteschaal gewoon lijk niet: „hoeveel kan ik geven?" maar: „met hoe weinig kan ik eraf?" Zoo kwam een onzer by een gezeten burger, toen hy pas zyn schaal van brons bad gezuiverd. „Koper wordt er zeker niet gegeven, hé?" vroeg de burger, ter wijl hij een dubbeltje, op de schaal legde, „Neen," zei myn} collega collectant, „een dubbeltje is; al het minste wat ze durven geveni Soms kwamen de menschen beele- maai niet voor den dag. Dan bielp j alle gebel niet ze hadden mij den-I keiyk [met myn glimmende schaal al zien aankomen, By een van deze oost-indisch-dooveii gaf het bewust zijn dat bei voor de armen was, de hand van een mijner medecollectan ten zooveel kracht, dat hij de bel er uittrok. Maar er waren ook aange name ondervindingen. Een van ons was in zijn wyk bezig, toen een oud vrouwtje naar hem toekwam en vroeg, waarvoor hy collecteerde. Toen ze hoorde dat het voor Weldadigheid naar Yermogen was, gaf ze een gul den en ging heen, zonder te antwoor den op de vraag wie ze was. Menige arbeidersvrouw lei een dub beltje op de schaal, een gift, die tegen menigen gulden of rijksdaalder van een ander opweegt. Een kwam met drie centen aan, maar zei er by, dat ze die eigenlijk niet kon missen. Ik heb haar die laten houden, want dat vond ik van potje in pannetje gieten, maar de goede bedoeling mag in elk geval geroemd worden. Soms werden wy wel binnengelaten en dat is my in myn wyk ook over komen aan een huis, waar ik een tientje kreeg en een compliment over de moeite die we ons gaveo. Nu, 't tientje was de hoofdzaak, maar een; menseh is zóó niet, dat hij een com plimentje versmaadt en ik moet er kennen, dat het me goed deed, vooral omdat ik even te voren van iemand die 't heel wel missen kon, ten ant woord had gekregen "daar doen we niet aan." De meesten van ons waren Donder dag te half een a een uur met hun wyk klaar. Enkelen hadden Vrijdags I nog iets te doen. En vraagt u me nu: j wat mijn totaalindruk van de collecte is, dan zeg ik dat er wel gegeven is, maar over 't algemeen nog niet ge noeg. De menschen kunnen meer ge ven, en ze zouden het dunkt me ook wel gedaan hebben, wanneer het mid den in den winter geweest was, met .een graad of wat vorst en een voet sneenw op straat. Naar omstandig heden is de proef dus wel gelukt, maar de collecte zal moer succes hebben, wauneer ze voortaan op een ander tijdstip gehouden wordt." Hedenmorgen is alhier op de groen- tenmarkt de eerste jonge bloemkool ter markt gebracht door gebr. Plantje en P. Busé. Naar men verneemt, is de heer P. Goedkoop Dz., directeur der werf „Conrad" alhier, door den Keizer aller Russen benoemd tot ridder 2e kl. der orde van St. Stanislaus. Zondag 24 April a. s. des middags 1 uur zal door den Ned. Bond van Boekverkoopersbedieuden in Café Brinkmann, Groote Markt te Haarlem een vergadering worden gehouden ter bespreking van het oprichten eeuer Afdeeling Noord-Holland, welke Af- deeliug de derde der reeks te vormen Provinciale Afdeelingen zyn zal. Ook niefc-leden hebben recht van toegang tot deze vergadering. L A 31 O. De Koninginnen te Parijs. De Koninginnen hebbeo Dinsdag voor de derde maal het Louvre bezocht en de schilderijen der Franscho scrool en de beeldbouwwerken van de Re naissance bezichtigd. Om éen uur had het déjeuner in Hotel Continental plaats, waartoe enkel waren genoodigd de gezant te 's Gravenbage Bibourd, baron d'Ane- than, lange jaren gezant van België by ons Hof, thans Belgisch gezant te Parys, de Fransche zeeofficier die aan de Koninginnen is toegevoegd, de Nederlandsche gezant en de legatie- raad met hun dames en de consul- generaal. President Fanre, vergezeld van generaal Hagron, chef van zyn Mili tair Huis. en kolonel Bourgeois, bracht des middags om drie uur een bezoek aan de Koninginnen in Hótel Continental. De president werd aan den ingang ontvaDgen door generaal Dumonceau, adjndant jhr. Vau der Staal en commandant Moreau en naar het salon op de eerste verdieping ge leid waar HH. MM. den president aan de deur ontvingen. De heer Faure bleef vyftien minuten met de Vorstin nen alleen, waarna het wederzydsch gevolg werd voorgesteld. Te uur 20 min. vertrok de president. Om kwart voor vieren kwamen mevrouw Faure en mej. Lucie Faure, vergezeld van den Chef van het Civiel Huis van den president, den heer Legall, HH. MM. bezoeken. Vervol gens ontvingen de Vorstinneu enkele dames uit hooge Parysche kringen. Om half zes reden H.H. M.M. met de hofdames gravin Van Limburg Stirum en baronesse Ittersum in een open rijtuig naar het Elysée. Zij wer den eerbiedig begroet door de talryke menigte die in den omtrek van het hotel wachtte. De Vorstinnen werden onderaan het perron ontvangen door den directeur van het protocol Cro- zier, die hen naar president Faure geleidde. Deze ontving H.H. M.M. om ringd door zyn Militair Huis. Ver volgens brachten H.H. M.M. een be zoek aan mevrouw Faure. Het ge heele bezoek aan het Elysée duurde twintig minuten. Den Koninginuen werd bij de aan komst en bij net vertrek militaire eer bewezen door een bataljon infanterie met het vaandel onder bevel van een kolonel opgesteld op het plein voor het paleis. De muziek speelde het Wilhelmus. HH. MM. werden bij het vertrek levendig toegejuicht door de menigte. Na een korten rijtoer keer den zy naar het hotel terug. HH. MM. zullen hedenavond half- acht per extra trein naar Cannes ver trekken. Nog wordt gemeld, dat president FEUILLET O N. 22) De twist met d'Ayen was al erg genoeg en nu kwam daar nog Belin's verklaring by, dat mevrouw voorne mens was, met de gevolgen scheen geen rekening te worden gehouden, de Gomeron haar hand te reiken. Was ik in haar plaats geweest, dan had ik liever den dood verkozen dau 'thuwelijk; toen dacht ik aau den strik, dien zy mij gezonden had, en denkond dat zjj my als speeltuig gebruikte, liet ik myn woede den vrnen teugel. Niemand anders dan ik bevond zich in myn kamer en toch hoorde ik duidelijk een stem zeggen „BedrogenZy is evenals andere vrouwengy zyt het voorwerp vau haar grillen geweest." By den Hemel I Als dat waar was, dan zou ik er in eens een eind aan maken, en geen minuut langer aan die hartelooze coquette verspillen! Het moest wei zoo zijn. Het was zoo. Op dat oogenblik was ik voor geen redeneeren meer vatbaar en ging op mijn eigen veronderstellingen als «en driedubbelen, blinden dwaas in. Ik haalde den strik uit mjjn linkerborstzak, trok hem aan stukken en gooide hem op den grond, de onbeduidende vrouw, die in staat was met een mannehart te spelen, hartgrondig ver- WGoschend. Het zou nu ook in eeus uit zynik wilde niet langer in die huichelachtige atmosfeer leven. Bin nen een uur kon ik Jacques hebben ingehaald en over tion dagen zouden wy reeds op zee en op weg naar die Nieuwe wereld zyn, die nog geen tyd had gehad slecht te worden; daar wilde ik een nieuw leven aanvangen. By Goddat zou ik doenMyn hand strekte zich reeds naar het schellekoord uit, toen ik op de deur hoorde kloppen en het volgende oogenblik Ravaillac binuentrad. „Meester Palin verzoekt u een oogenblikje te spre ken, heer ridder." Ik herstelde mjj zoo goed ik kon en ging mjjn vriend tegemoet. „EindelijkIk had u reeds eeDige dagen te voren verwacht." „Ik kou niet komen, ridder. Ik zal u dadeljjk de reden meêdeelen." „Ga zitten. Neem dien stoel by het venster, daar hebt ge een mooi uitzicht." „Heeft mijnheer dit niet meer noodig?" vroeg Ra vaillac my op zachten toon, my een presenteerblad waar op de stukgetrokken strik lag, voorhoudend. Hoe beleefd hy deze vraag ook deed, toch was er iets in zijn toon, dat my noopte hem scherp aan te kijken. En toen ik opkeek kwam het mij voor alsof er een glimlach om zjjn bloedolooze lippen speelde, die evenwel terstond verdween. Toch kon ik niet de minste onbescheidenheid op het vale gelaat bemerken en zyn geueele voorkomen drukte de grootstste onderdanigheid uit. Ik dacht dus, dat het slechts verbeelding van my was geweest en schreef het aan myne eigen zenuwachtigheid toe. „Neen," antwoordde ik, „gooi het maar weg. En val my in het vervolg niet meer met zulke beuzelingen lastig." „Heel goed, mynheer, ik zal er om denken," en met een beleefde buiging ging hy, het presenteerblad ia de hand houdend, naar de deur. „Ravaillac," riep ik hem toe. „Mjjnheer." „Bjj nader inzien vind ik, dat je dat lint maar niet weg moest doen. Ik deed nietik bedoel, och 'leg het maar op tafel." „Best mynheer," en het blad op tafel zettend, verliet liy de kamer. „Ik zie, dat ge van knecht veranderd zjjt, ridder," zeide Palin, een slok wyn nemend, toen Ravaillac de deur zachtjes achter zich toetrok. „Toch niet. Jacques is voor eeuigen tjjd voor eeu zaak van gewicht op reis. Hij heeft my zoo juist, even voordat gy kwaaint, verlaten en deze man of liever jon gen werd myn door een vriend geleend." „En hy heet Ravaillac?" „Ja. „Een ongewone naam voor een bediende." „Misschien die menschen nemen dikwijls zulke namen aan. In elk geval heeft hy veel betere manieren dan de meeste vau zyn soort en een uitstekend ka rakter, ofschoon hy Flagellant was, waarvan hy even wel terug is gekomen." 9Dat doen de meesten van hen. Maar laten wy van Ra vaillac afstappen «n over uw plannen praten." Een oogenblik kwam het in my op hem alles te vertellen, dat ik my aan een nuttelooze zaak had ont trokken en op het pant stond Frankrijk te veriaten. Werktuigelijk strekte ik myn hand naar het lint uit en bedekte het met myn vingers. Wat moest ik eigen lijk zeggen, daar ik niet wist wat Palin te antwoorden. In de toenemende schemering zag ik zyn ernstig gelaat vragend naar my toegekeerd, en daarachter rees in myn verbeelding een ander door mooi kastanjebruin haar omlijst, welks stralende oogen my het bloed in de aderen deed bruisen, Mijn tong was als't ware verlamd, ik kon niets uitbrengen. Palin nam daarom maar weer het woord. „Moet ik uit uw stilzwijgen begrijpen, dat gy in ge breke zyt gebleven?" „Neen, dat niet, maar ik kon weinig of niets doen voordat de koning kwam en dao ook.... ik hield op." „Nu en dan „Hot schy'nt, dat mevrouw vaD plan veranderd is." „Ik begryp u niet. Weet ge wel wat ge zegt?" Zyn tonn klonk koel en streng. Myn woede barstte nu los en het lint nedergooiend riep ik uit: „Ja, ik geloof van wel waarom is mevrouw anders naar Parys gekomen en wat moet ik gelooveu van di* praatjes omtrent een de Gomeron Als die waar 2yn, dan is alles uit." Ik was onderwijl ik sprak opgestaan en liep opge wonden de kamer op en neder. „Als ik twintig jaar jonger was, mijnheer d'Auriac, zou ik u dooden voor die woordenmaar myn betrek-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1