Het Magazijn Groote Houtstraat 24 II. J, VISSER, fftsï Meisje, Een Schoenmakersaankomeling Wegens vertrek. 8 uuezondLoii a'Vf 30 cent per regel VAN berichtte heden per Circulaire de ontvangst der NOI'VEAl'Tfi's voor het ZOMERSEIZOEN. Opgericht in 1885, is deze zaak sedert belangrijk uitgebreid, en biedt m ZIJDEN STOFFEN, FOURNITUREN KANTEN, LINTEN. RUCHES en PLISSÉ'S eene collectie aan, welke het nieuwste bevat en aan de strengste eischen voldoet. Alweer één proces-verbaal. Wij leven in een tjjd vol verrassin gen. Nauwelijks is de hoofdopzichter van de waterleiding geverbaliseerd, of nu is „Cremer" weder aan de beurt. Dinsdag-avond werd na afloop der uitvoering, door de letterlievende vereeniging „Cremer" gegeven, tegen de aanwezige werkende leden proces verbaal opgemaakt en waarom Omdat aan het bestuur vanwege de politie tot half twaalf permissie was gegeven en de tooneeluitvoering eerst te 11.35 min. was afgeloopen. Het is dan ook wel wat, erg, dat zoo'n vereeniging nu niet precies kan uit rekenen, dat een stnk in 5 bedrijven juist te 111/2 uur eindigt en het publiek 'zich zoodoende -5 minuten (zegge 5 minuten) na den door de politie vast- gesteldenltyd nog in den schouwburg bevond. Door de politie alhier is aangehou den eene 66jarige koopvrouw in luci fers, garen en band, die terwijl zy hare waar te koop aanbood aan eene afzonderlijke bovenwoning aan de Ruycbaverstraat alhier vyf koperen roeden van de trap had ontvreemd. Zjj heeft vroeger reeds 3 malen ter zake van diefstal gevangenisstraf •ndergaan. Door den commissaris der Koningin in Noord-Holland is bepaald, dat met de uitreiking der beschrijvingsbiljetten voor de belasting op de bedryts- en andere inkomsten over het dienstjaar 1898'99 in al de gemeenten dezer provincie een aanvang zal worden gemaakt den 4eu Mei a.s. en dat de aanslagsregeling voor dit jaar moet zijn ten einde gebracht voor de ge meenten Amsterdam, Haarlem et Helder 31 October 1898 en voor de overige gemeenten op 1 October 1898. Loos alarm. Heden raiddag 12 uur werd de brandweer gealarmeerd door den heer H. London voor een brandje, dat iu één der vuilnisschuiten aan den Kampersingel gelegen, was uitgebro ken. De staf der brandweer, de spuiten 10 en 10a, de slangen- en ladderwagen waren alle spoedig aanwezig, doch van den brand geen spoor te zien, zoo- dat zij onverrichter zake huiswaarts konden kecren. Naar wjj vernemen heeft men by boringen in den Koninginneweg op een diepte van 3 M. goed water ge vonden. De heer S. J. W. Mons heeft op grond van een met B. on W. aange gane overeenkomst, voor zijne huizen aan den Koninginneweg aansluiting gevraagd aan de duinwaterleiding. IKGEZONDE Voor den inhoud dezer rubriek stel: de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken. gej)laais of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Aan den WelEd. Heer lie- dacleur van Haart. Dagblad WelEd. lieer Met plaatsing van onderstaand zult u .mij ten zeerste verplichten, ik zeg UEd. bij voorbaat mijn dank. Uw Dnr. W. A. J. VAN DE KAMP Haarlem, 19 April 1898. Waarde Fidclio Wel, wel, wat hebt u in uw j 1. gehou den Zatei dagavondpraatjedikwijls mijn naam genoemd, niet minder clan 20 maal !cps ik daar du_ naam J Kamp Ja. ik wist hot wel, waar het hart, vol van is (ik bedoel dat hart waar u die eene hand op hebt) loopt de mond van over. Ik zal u nu maar niet met een compli menten-zonnetje bestralen, ik houd er nu niet van iemand in het zonnetje te zetten, temeer niet als het een waterzonnetje is. en wat die stortbui betreft die verwachtte ik wel uit dien hoek, doch ter zake. Allereerst verklaart u dat ik gezegd zon hebben alle winkeliers, ja allo burgers go- bruiken gas, 't is waar dat ik dit gezegd heb, maai u vergeet nog twee woordjes te noemen, ik heb n.l. gezegd bijna alle win keliers en gegoede burgers gebruiken reeds gas, en dat u nu in een straat woont waar vijf buizen staan en daarvan slechts één, zegge één gasverbruiker is. dit kan zeer wel mogelijk zijn, ik heb niet de eer Fidelio te kennen en weet ook niet waar u woont. Wel weet ik dat in de Bloembofetraatdrie. zegge drie gas ver bruikers y.iin van de vijf bewoners. Verder schijnt n veel te ver wachten van de muntgasmeteis. De gezeten werkman van den tegenwoordigen tijd treeft niet veel lust (en niet ten onrechte) voor zijn eventueel te gebruiken gas méér te betalen dan elke andere gasverbruiker In Utrecht kost hetgasó ets. per M:i, gewonen Meter en 6 ets. per Ms per muntmeter. Kijk dat is nu de philantropie der Utrechtsoho Gemeente-Exploitatie. Maar nu zegt u dat ik mij gewaagd heb aan een unmstberekeniug der Imperial, die scheet uit kwam, en een winslberekening heb ik volstrekt niet gemaakt. Ik heb ge zegd te Utrecht ontvangt men voor het gas 5 cents, de Imperial wil het hier leveren voor .V/s cent, dus i/oceut méér dan de kostende prijs te Utrecht (Niet dat het gas te Utrecht de fabriek zelf' 5 ets. kost, maar dat het den verbruikers 5 cent kost.) Eu zou het nu voor ons raadzaam zijn dec on- cessie-verlenging te bevor deren of tegen te werken welnu ik durf deze vraag hier nogmaals openlijk te beantwoorden, ditmaal gesteund door 70% der. .gasverbruikers (voorloopig, er komen nog meer bij). Het aanbod der Imperial is voor ons zeer aan nemelijk. de meeste Neringdoenden, en dat zijn de gasverbruikers die gewicht in de schaal leggen, zijn voor directe prijsverla ging en hebben weinig of geen zin te wach ten tot 1903; wel woidt dan een mindere prijs toegezegd, maar, ziet u daar komt nog een maar bij. het wordt nog maar beloofd, en elke belofte wordt niot altijd nagekomen; wij hebben dit nog kortelings gezien in Amsterdamhet moest en het zou Gemeente-Exploitatie worden, dan zon het gas op 6 cent komen. Jawel, nu is het Gemeente-Exploitaiie en het kost nog 9 cents, en wie durfl verzekeren dat het nier niet eveneens zou gaan? Dus IlII. gas- rerbruikers gij moet kiezen direct het wisse of in 1903 het onwisse. Verder noemt Fidelio nog cijfers, doch hij zegt er niet voor in te staan, welnu dan zullen wij er ook maar niet verder over praten. Verv Igens zegt u, dat ik zou gezegd heb ben nooit iets goeds te hebben gezien van Gemeente-Exploitatién, en dit beken ik ge zegd te hebben, altijd voor zoover hot be treft Iiaarlemsche Gemeen te-Exploitation, ik had alleenlijk maar gewezen op do Exploi tatie der gemeente-reiniging, welke u be kent dat wel veel kostte, maar bet is ook een Reinigingsdienst volgens de eischen der hygiëne: doch ik haal wel eens eigens sigaren en die winkelier verklaart mij dat ze vroeger zoo'n grooten ton droegen met z'n tweeën, non zegt ie, en die kon muffen maar lang niet zoo erg als die zg. herme tisch gesloten wagen alwaar ze nu mede toeren. Volkomen gelijk hebt u mijnheer Fidelio, dat ik slechts één vooi beeld heb aangehaald van een ongunstige Gemeente-Exploitatie, doch ik had er nog een en die heb ik toen waarlijk vergeten, reden waarom ik nu maar zoo vrij ben dezelve te noemen. In 1893 werd met meerderheid in den Gemeenteraad besloten een Mausoleum te bouwen, daar was volgens de voorstandei's een slaatje uit Ic slaan Zoo'n Mausoleum zou de Gemeente opbrengen 8 kelders a f 3000 is f 24000 16 v 2500 j 40000 80 d 150 12000 96 s o 100 9600 Totaal f85600 Tot op heden is reeds ontvangen 7 maal 150 is ff 050, de resteerende f 84550 komt later? Zeker als het gas afslaat Nog zegt k. dat u de Imperial vooreen rolkometi eerlijke concessionaris houdt en n de aanvang van uw Zaterdagavond praatje zegt u. ven ik vertrouw de bereke- igen van de Gasfabriek nietNeen Fi delio ge moet iemand vertrouwen of niet, mistrouwen, en eertrouwen tegelijk dat gaat niet en wat betreft de controle, ja mijnheer Fidelio, die moet scherp zijn. scherper dan tegenwoordig:niet dat ik den tegenwoördigen conti Sleur mistrou w, het zij verre van dat, ik wil heel gaarne aannemen ja ik zou het durven bevestigen dat hij on kreukbaar eerlijk is, maar in deze zaak moot men ook zorgen alsdat schijn zelfs onmogelijk is. en daar wuar ik zeg van slecht beiaalde ambtenaren, dit is vaak vol komen waar. Ik kan nu niet méégaan met de tactiek van onze Gemeente, wat betreft bezoldiging. Zij betaalt bijv aan een Politie agent voor dag en nachtarbeid sjouwer- tnunslocn uit, Lm wijl zij aan den anderen kant een hooger geplaatst ambtenaar een vorstelijk inkomen verschaft, omdat hij en kele malen daags zijn haudteekoning zet, (die door niemand te. lezen is). Ten slotte zegt u, »en welbeschouwd zijn de heer v. d. Kamp en ik het eens« nou dat zou het eerst in mijn leven wel zijn dat wij het eens warenwij willen allebei goedkoop gas. Jawel, dat is goed. maar ik direct en u in 1903 o/ later. Maar FidelioEen ding ligt mij nog op het hart en dat moet er af: ik snap niet dat de Redactie van deze Coursint altijd mar uw praatje plaatst. Ja, u zal nu wel zeggen het wordt geplaatst buiten verant- delijkheid der Redactie en ik zet. mijn naam er onder, dat is allemaal goed en wel maar u moet toch niet te veel van zoo'n Redactie verlangen, al is ze nog zoo wel willend jegens u U moet. begrijpen dat 'n Courant niet alléén kan bestaan van Zaterdagavondpraatjes. Kijk, als een Courant geen adverteerders heeft, kan ze nietbèstaan, dus als u nu in uw praatje den Hll.advei- pjerdérs schade tracht to berokkenen, door lans te breken voor Gemeente Exploi tatie, zou de mogelijkheid niet uitgesloten zijn, zij daar soms schade onderzoo lijden, en dat mag u van een zoo welwillend Redactie niet verlangen. Ik zeg de Redactie igmaals dank. v. d. K. de vijf bewoners slechts éen. zegge éen, »gas gebruikt tot verlichting van zijn wo ning Zoo staat het letterlijk in mijn Za terdagavondpraatje. De vier anderen mogen een gasrekeningetje hebben voor hun bad kamer of een enkel pitje, dat nu en dan brandt, door den regel verlichten zij liun huis met petroleum. Nu uwe winstberekening van de Imperial. Wel degelijk is door den inzender betoogd: die halve cent is toch waarlijk voor de vrisico van zulk een groote zaak niet te eel Wanneer iemand daaruit iets anders opmaakt, dan dat de inzender dien halven cent voor de winst der fabriek aanziet, dan zou het mij verbazen Maar ik wil aanne men, dat de heer v. d. K. dat niet bedoeld heeft en dan zog ik weer *heel goed, dan Bconstateer ik alleen maar, dat hem geblc »ken is. dat de winst veel grooter is.« En dat. moet toch immers ook zoo zijn. Laat ons toch niet meenen, dat de Imperial ons gas wil leveren uit menscbenliefde of uit medelijden Ze doet het immerseenigen alleen om er geld mee te verdienen en wanneer zij ons een spiering voorhoudt .dan is dat om er kabeljauw mee te vangen. Welnu ik wil haar do spiering laten houden om over vier jaar de kabeljauw zelf te vangen. Onze neringdoenden veelal van de grootste gas verbruikers, lusten toch ook liever kabeljauw dan spiering I Dat het Mausoleum geldverkwisting is eweest, heb ik al jarenlang betoogd maar we hebben net hier over een gasfa briek. Ik zou ook niet alles in gemeente- exploitatie willen nemen (bijvoorbeeld de electrische ceintuurbaan niet) maar de gasfabriek wel Zij levert een consumptie artikel. dat velen noodig hebben een Mausoleum is een weeldeartikel voor kelen. Mij dunkt, dat het verschil in'toog alt. Ten slotte wijs ik er op dat het heel iets anders is. of ik de berekeningen van de Imperial niet vertrouw, dan wel hare rao- reele principes Op de laatsten wil ik niets afgedongen zien, de eersten zijn opgezet van een standpunt af: dat nml. concessie- verlenging het eenig ware is. En dat stand punt is liet. mijne niet. FIDELIO. Ik wil beginnen met den heer Van de Kamp te beantwoorden op zijn laatsten volzin. Hij geeft mij de gelegenheid, die ik niet beide Imnden aangrijp, om hier nog eens te verklaren, dat ik gemeente-exploi tatie der gasfabriek aanprijs, omdat ik uit den grond van mijn hart overtuigd ben, dat die veel meer in 't voordeel is van den middelstand, dun concessie verlenging ooit kan zijn. Ik verwacht van gemeente-exploi tatie een belangrijke verlaging van ons be lastingbiljet en, dientengevolge een nieuwen trek van gegoede ingezetenen naar Haar lem die grooteren bloei zullen brengen onder Haarlems neringdoenden De heer van der Kamp wil het kleine voordeel, ik wil hot groote. al moet daarop dan nog enkele jaren worden gewacht. In plaats van alle beweertde heer v.dK thans, gesproken te hebben van bijna alle winkeliers en gegoede burgers Ik heb dat niet gehoord, maar neem er vrede mee Hemzelven is dus gebleken, dat er uitbrei ding van de gasconsumptie mogelijk is en dat wou ik consfateeren. Wat de Bloemhofstraat betreft die hij toevallig noemt en die ik, even toevallig, wel ken. kan ik hem verzekeren, dat, van GEMEENTERAAD. Zitting vuilheden Woensdag 20 April 1898, des namiddags te één uur. Voorzitterde Burgemeester Afwezig bij den aanvang der vergadering de heeren Nieuwenhuijzen Kruseman, Koop- mans, van den Berg, Beijnes. Punl I. Mededeelingen eri ingekomen stukken Adres van mr. A Waszink, namens de bouwmaatschappij ^Hilversum strekkende in hoofdzaak tot verzoek om een rechts geleerde commissie te benoemen tot het onderzoeken van het bestaande geschil over den Koninginnewegnader is hierover in gekomen een adres van mr Egbert Gese ling, als laadsman van den heer G O. van Meeuwen, om dit verzoek van de band te wijzen. B. en W. stellen voor deze stukken te stellen in handen der rechtsgel. Commissie. Wordt goedgekeurd zonder debat. Adres van de Vereen. »J. J, Cremei" otn toe te staan lo. eene vrije circulatie binnen den schouwburg bij de bijeenkomsten in besto- kring van donateurs en leden der Vereeniging »J. J. Cremer". en 2o gedurende die bijeenkomsten in be sloten kring geen politie tegenwoordig te doen zijn. omdat bet bestuur gedurende het bijna IHjarig bestaan, voldoende heeft bewezen, zich volkomen te onderwerpen aan gegeven voorschriften niet alleen, maar ook volkomen in staat te zijn. zelf de orde in die bijeenkomsten te handhaven. Aan hot eerste punt is dojr B en W. voldaan. Besloten wordt dit te renvoyeeren aan B. en W. ter afdoening Punt 2 stelt de Voorx. voor te renvoveeren aan den Burge meester als hoofd der politie ter afdoening, De heer Uchürmoun is daar niet tegen; hij acht het optreden der politie in deze soms zeer vreemd, maai vraagt of waar i-, dat Dinsdagavond tegen die vereeniging j procesverbaal is opgemaakt omdat de voor stelling 5 minuten te laat was geëindigd De Voorz. zal dit onderzoeken. Het voojstel wordt goedgekeurd. Adres van den kerkeraad der Kvang Luth. Gemeente alhier om voor hare Zondagsschool te mogen gebruiken eon, liefst meer lokalen, van een gemeenteschool, zoo mogelijk die aan de Nassaulaan. Wordt goedgekeurd. Adres van 11 van den Bosch e. a.. tot verandering van den naam van Ursulasteeg iu Uisulastraat. B. en W. stellen voor dit af te wijzen. De heer Bijvoet vraagt waarom ei be zwaar is. De Voorz. zegt, dat dan alle stegen-tra- ten zonden moeten warden genoemd Kon bepaald motief is er niet voor die naams verandering. De heer van Thiel wijst op de namen Bakkuuistraat, die éen meter breed is. Magdalenasfraat en Zoetestraat. ook oen Am astraat Spreker stelt voor, dit Uisula- straat te noemen. De Voorz zegt. dat het consequent is dit af te wijzenhet verzoek, betreffende de Paarlanrsteeg is ook afgewezen. De heer van Thiel ziet geen bezwaar daaiop terug te komen. Het voorstel van B en W. wordt in stemming gebracht en verworpen met 14 tegen 10 stemmen. Ile.t voorstel van Thiel om het verzoek toe te staan wordt aangenomen met 1 tegen lö stemmen. De Voorz. deelt mede, dat naar aanlei ding van het ingekomen stuk van de Imperial gebleken i dat de Maats den datum van 1 Mei niet beschouwt als een fatale termijn, zoodat ook iu liet begin van Mei deze zaak nog kan worden behandeld. B. en W. hebben de machinisten en stokers der duinwaterleiding verzekerd tegen ongelukken en stellen voor, als proef de staanplaatsen op de kermis bij inschrij ving te verhuren Wordt goedgekeurd. Adres van W. Plantje e. a tot opheffing van de middagmarkt der greentenmarkt idem van A. Witkamp e. a. om haar te behouden. Van don heer G. L van Lennep is een portret ontvangen van Mr. A JS Enschedé) Den teekenaar tevens schenker, werd met applaus dank betuigd. Adres otn eervol ontslag van den heer G Spaan, onderwijzer aan de 2e Tusschen- school Wordt verleend. Voor kennisgeving wordt aangenomen het proces verbaal der kasopneraiug van den gemeen te-on t vanger Punl 2. Voorstel van B. en W. tot liet overgaan vaa een dading met de Iiaarlem sche Machinefabriek, voorheen Gebr. Kigée, inzake de Nadoretlaan. Daarbij draagt de heer Figee aan de ge meente over een paar strooien grond* en gedeelten van het Oost-Indisch vaartje, aartegenover de gemeente afstand doet in alle aanspraken op een nader aange duid gedeelte der Nadorstlaan cu boven dien een strook grond aan de Leidsche- vaart, groot 23 centiaren aan den heer Figee overdraagt Bovendien betaalt de ge meente aan de Haarl. Machinefabriek een an f 524,16 tengevolge waarvan door beide partijen elk voor een gelijk aandeel in de gezamenlijke door ben ter oplossing •an het geschil gemaakte kosten wordt ge dragen Eerst na een jaar na onderteekening der acte zal de gemeente de feitelijke inbezit stelling van de haar overgedragen gronden kunnen vorderen. Het voorstel wordt goedgekeurd. De heer de Kan ter stemde tegen de uitbetaling aan den heer Figee van f524,16 door de gemeente Punl 3 Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een nieuw reglement op de invordering van haven- en kaaigeld. Hierbij zijn gevoegd verschillende adres sen, o.a. van het Hoofdbestuur der schip persvereniging Schuttevaer. waarbij wordt verzocht de vrijstelling van sleepbooten en vlotten te doen vervallen en een uniform tarief te heffen van hen, die zich per jaar wenschen te abonneeren, onverschillig hoe veel maal zij de gemeente bezoeken. De Kamer van Koophandel bestrijdt in twee adviezen het argument, dat het tarief te hoog zou zijn. blijft het systeem van uitkoop wenschelijk achten en geeft alleen toe, dat van vlotten haven- en kaaigeld zou kunnen worden geheven daar er toch geen vlotten in de gemeente komen Over deze zaak werd het woord gevoerd door den heer van Thiel Na langdurig debat wordt met 17 tegen 9 siemmen goedgekeurd een voorstel van den heer van der Mersch, om de zaak te stellen in handen eener speciale Raadscom missie. Deze zal in de volgende vergadering worden benoemd Punt 4 Voorstel van B. en W. tot bekrachtiging van den aankoop voor de- gemeente van een huisje in de Jacobijne- straat, naast >ie IIoogereBurgerschool, voor f 50i-0 Wordt zonder discussie verleend. Punt 5- Adres van M. van den Bogaard tot goedkeuring van een plan van bebou wing van grond tusschen de Bakkerstraat en de Rustenburgerlaan. B. en W adviseeren gunstig De Raad keurt bet. plan goed. Punt t>. Vooistel van B en W. tot erpleging van arme idioten (Werd ineen orige vergadering aangehouden omdat de heer Mac arc van oordeel was, dat dezen belmoren tot de krankzinnigen. Daar ook de geneesk. Armeiicomrnissie ran die meening is. trekken B en W. hun voorstel in. Punt 7. Door den heer j G. Hazeloop rijkstumbouwleeraai voor Noord-Holland te Aalsmeer is het verzoek gericht tot den gemeenteraad te dezer stede, om te mogen gebruiken een lokaal in het gobouw der Hoogere Burgerscholen voor jongens aan de Jacobijncstraat, tot het. hóudengedu rende den zomer op Woensdag- en Zater dagmiddag van een cursus voor onderwij zers, die hc-t voornemen hebben zich te bekwamen ter verkrijging eener acte lagei onderwijs in tuinbouwkunde B. en W. ad vis eer en gunstig op dit ver De Raad verleent zijne goedkeuring Punt 8. Voorstel van B. on W. t>>t ver huring van grond aan de Leidsche vaart aan 8. Warmerdam Gz. namelijk minder, dan hier bij Raadsbesluit van 12 Januari, op zijn verzoek, is toegestaan. Het nieu we voorstel wordt nu goedge keurd. Punt 9. Beschikking over f282.11 uit den post onvoorziene uitgaven. Wordt goedgekeurd Punt 10 Voorstel tot goedkeuring van de rekening der Stads-Apotheek over 1897. tot een bedrag van f8967 28\ waarondei f4663.035 als subsidie aan de gemeente Wordt aangenomen. Punt 11 Voorstel tot af- on overschrij ving op do begroeting der schutterij dienst 1897 van een bedrag van f50.07. Goedgekeurd Punl 12 Voorstel van de Oonim voor de Pensioenen om aan den eervol ontslagen ambtenaar voor de invordering van haven en kaaigelden M van Zanten een pensioen te verleenen van f 450 en daarenboven een toelage van f50.'sjaais Het pensioen wordt goedgekeurd. Op voorstel van den heer Bijvoet wordt de toelage gebracht op f100 'sjnars. Punt '3. Voordrecht, voor onderwijzeres 2e klasse aan de 2e Tusschenschooh Mej. M. G A Wever Lisserbroek. J. A. Rotbard, Amsterdam. J. R A. B. Over de landen, Haarleromerliede, Benoemd wordt Mej. Wever. Punt 14 Voordracht voor onderwijzer '2e kl aan de le tusschenschooiW. T. Hillarins- Haarlem, inumicr, D. de Boer, Zandvooil, C H Jacques, Haarlemmermeer Benoemd wordt de heer Hilarius Punt 15 Voordracht voor onderwijzer aan school O J. de Boer. Bergen. 11. Zwart, Haarlem, .1 L. J. Staal. Wijk aan Zee Benoemd wordt de he?v de Boer. Besloten wordt Mej C 0 Kretschmer. op haar verzoek, over te plaatsen als "le derwijzeres van school B naar school C Punt 16 en 17. Verslag van den opzich ter over de gasverlichting over Februari en idem over het Hooger-, Middelbaar- en La- onderwijs worden voor kennisgeving aan genomen De heer Van der Mersch werischte eenige opmerkingen te maken naar aanlei ding van de verslagen, doch vroeg daartoe een zitting mot gesloten deuren, daar die opmerkingen van persoonlijken aard zouden kunnen zijn. Aldus werd besloten en de openbare igadering te 3% uur gesloten. badhuis der Maatschappij beschikbaar zijn voor eiken geneesheer, die er zyne patiënten eene behandeling wil doen ondergaan. Een vast spreekuur zal ook niet meer bestaan. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een 11 jarigen knaap, die van het dakvenster der woning, die zyne ouders in huur hadden, gelegen in den Zuider School steeg, successievelijk het aanwezige lood had ontvreemd. KANTONGERECHT Zitting van Woensdag 20 April 1898. Yoor het Kantongerecht stond he den terecht J. J. Clavel, vertegen woordiger van de firuia Verkruysen en de Lange, welke in de inrichting aan de Gr. Houtstraat alhier op <6 Jan. 1.1. sterken drank in het klein had verkocht, zonder daarvoor do vereiscute vergunning te hebben, aan eeu jongen beneden den leeftijd van zestien jaar. Bekl. die zelf zyn verdediging voerde vond zyne veroordeeling tot f 60 boete, hem 16 Maart by verstek opgelegd, te hoog, waarna hy eenige veroordeeiiugen voorlas, waarbij do overtreders veel zachter waren ver oordeeld. Naar aanleiding hiervan, eisehtte de jambtenaar van het O. M. thans een geldboete van f 25. Uitspraak over 8 dagen. Zekere Leynzaad had zich te verantwoorden, ter zake van het dra gen van een verboden wapen, n.m. een gummi-wapenstok, zooals de poii- tie hier ter stede gebruikt. De zaak van bekl., die niet was verschenen, werd op verzoek van den ambtenaar van 'net O. M. U'tgesteld lot heden over 8 dagen. J. H. Blanket was op 1 April op de Hooimarkt alhier, met een paard wagen moedwillig op een afdee- Iing infanterie ingereden, waardoor er wanorde in de gelederen ontstond, en gevaar voor de manschappen zou zyn ontstaan, indien een korporaal het paard niet vastgegrepen had. Tegen bekl., die niet verschenen was, werd wegens baldadigheid een geldboete van f 5, subs. 3 dagen hech tenis geëischt. Uitspraak over 8 dagen. P. van der Burgt te Noordwy- kerhoui stond terecht ter zake van overtreuiDg der boterwet, daar hy aan een juffrouw te Zand voort mar garine voor natuurboter had verkocht en het woord margarine Diet op de boter vermeld had. Eischf 25 boete, subs. 10 dageu hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Tegen mej. De Kreij, welke op 4 April jl. in het bierhuis van baar man te IJinuiden sterken drank in het klein had verkocht, zonder daar toe de vereischte vergunning te heb ben, werd een geldboete van i'25, subs. 15 dagen hechtenis, geëischt. Bekl. verdedigde zich door te zeg gen, dat liet feit in baar woonkamer was geschied, hetwelk de ambtenaar van het O. M. aannam, maar meende dat deze dan toch toegankelijk voor iedereen was, want er zaten daar op dat oogenblik twaalf menschen. Uitspraak over 8 dagen. Het stoomschip Bromo, van Rot terdam naar Java, arriv. 19 April te Batavia. Het stoomschip Salak. vau Ba tavia naar Arast., vertrok 19 April v. Port Said. Het stoomschip Maduravan Ba tavia naar Amsï, arriv. 19 April Suez. TELEGRAMMEN, MADRID, 20 April. (11. O.) Io een bijeenkomst van de meerderheid der Spaansche Kamer zeide Sagasta gis teravond, dat de toestand zoo ernstig en zoo buitengewoon is. dat men tot daden moet overgaan en niet langer zich met woorden moet tevreden stellen. Men wil onze eer aanrandeu en be dreigt ons grondgebied, iets wat de Spanjaarden uooit zullen toestaan. De beleedigimr die ons heden is toege voegd. is de meest infame die ooit werd te boek gesteld. Sagasta zeide, de snelle bijeen roeping der Kamers te hebben aange raden,om aan de Regeeriog de middelen toe te staan om de geheiligde belan gen van het vaderland te verdedigen. Spanje zal zich geen duimbreed van ziju gebied doen ontnemen, noch zich verlagen tot het onderwerp van een handelsovereenkomst(Geestdriftige toejuichingen). r>UKG vRLLJJK S§» AND Ondertrouwd 21 April. C. Weiland en G. W. de Jong. Getrouwd 20 Aprii. R. W. Pollé en A. J. Duyndam. R. Kamphuis en R. E. Brian. F. Arnold en M. Schouten. C. Cats en J. Kriek. W. G. Droog en A. H. M. A. v. Luenen. Bevallen18 Aprii. M. J. Smit— Kuijten d. II. Ruijzenaars—Otger d. T. Koornhof— Elskamp d. S. P. Beu- ninghHuversd. 19. C. A. de Looper v. Melsen d. J. Binnekamp—Sier- kenbnrg d. B. var. 't Hoï—Hille z. A. C. Vornont—v. Peit d. 20. H. J. M. MeyersDeelen z. R. Kleinhout Hekken d. Overleden 19 April. J. Jansen 10 m. z. Leidschestraat. Wordt gevraagd een voor halve dagen. Zich aan te mel den 's avonds na half negen. Adres NOBELS' Advertentie-Bureau. Bij een Dames-Kleederrnaakster kan er gratis een jeplaatst worden. Adres aan het bureau van dit blad. Boterwet. De beklaagde S. J van Hees te Leiden weid heden schuldig verklaard aan het leve ren van een surrogaat van boter, terwijl niet op de verpakking of bij gebreke daarvan op de waar zelve liet woord «surrogaat* of a margarines in duidelijke letters \uoikorut en veroordeeld tot eene geldboete van f 100 subs. 20 dagen hecht. (Kisch f20usnbs. '20 dagen hecht.), niet last, dat een uittreksel van deze uitspraak op boeten van den ver oordeelde zal worden openbaar gemaakt, in de Nieuwe Rolt. Courant, Telegraaf, Het Nieuws van den Dag en bet Leidsche Dagblad Arbeidswet. Do bakker P. K. *e Velsen. die zich do vorige week te verantwoorden had, dat hij de ddskaart van den omstreeks 't Nicolaasfeest van 1897 hij hern in dienst zijnden 15-jarigen j. Glas, niet binnen 2 maal 24 uur na iiet eindigen van die bestaande beidshetrekking had terugbezorgd bij den Burgemeester van Velse werd door den Kantonrechter vrijgesproken op grond dat het niet overtuigd was dat voor of om streeks het St Nicolauslëost van 1897 een arbeidsbetrekking beeft bestaan tusschen de beklaagde en .1 Glas. Bennebroek. Heden heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van het maken eener kinderspeelplaats met een mooi ijzeren hekwerk tot afsluiting. Ingeschreven was door: J. v. Zanten te Haarlem f656 J. Giebels en Servellen te Haarlem f 640 J. W. Hulsbosch alhier f520 P. Zieren Jr. alhier f 513,65. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. GEVRAAGD. Adres A. H WILLEMSE, Gor- te steeg 12. Eene Dame wenscht LES te nemen in jiractiscli Boekhouden. Br. No. '148, a. a. Boelch. HENRI GOEBERGH, Haarlem, Xe Huur: Een HUIS, van alle gemakken voorzien, f2,75 per week. Adres: Damstraat 16. RIJ WIEL. TE KOOP een le klasse Rijwiel, zoo goed als nieuw, merk Coventry Cross, met echte Dunlopbanden, gekost hebbende ƒ260.voor de som van /'100. Te bevragen Smedestraat 35. Besmettelijke ziekte die thans voorkomt, geeft schade door het kenmerk. Ondergetec- kende maakt ieder in welken stand of functie óók, attent op de ver zekering eener ïvekelijksche uit- keering van f 10, I 15. i 20. f 30, {'50 of f75. voor de 'geringe .jaar- premie van f 0,42. f 0,63, 10,84, f 1,26, 12.10 of f3,15. Schriftelijk zich aan to melden of 'sMaandags zich te verwegen van 10 tot 5 uur bij Mej. MARY I. FLEISCHMANN, 68b, Nassau laan, Haarlem. le en 15e van iedere maand worden polissen afgegeven. LAATSTE BERICHTEN. Als resultaat van eene bespreking tusschen het bestuur van den Ge neeskundigen Kring alhier en den Raad van Beheer der Maats, tot Ex.pl. v. 8 taal waterbron ren zal aan commis sarissen dezer Maatschappij worden voorgesteld om voor on- en minver mogenden het staalwater voortaan respectievelijk gratis en tegen zeer geredaceerden prys op attest van den geneesheer beschikbaar te stellen. Zooals men ORGELBESPELING m de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 21 April 1898, dos na middags van 2—3 uur, door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga, jHandel. 2. Andantino Volckmar. 3. SonateHesse. a. Adagio moderato. b. Andantino. c. Allegro moderato. 4. AndanteGuilmant. 5. Pax Vobiscum Schubert. Siaomvaarfbericftte Het stoomschip Botterdam, van weet treedt de heer j de Holland Amerika Lyu, van New- dr. K. Prins als badarts af. In ver- york naar Rotterdam, arriv, 19 April band hiermee zal van 1 Mei af het 1 te Rotterdam. De Makelaars A. U. L. en .f. J. C. SARLET, zullen ver ko open te Haarlem, aan den Kruisweg, vóót het Huis get, No. 68a. op Donder dag 2S April 18ï)ts, des voormid dags te 10 uur, ten overstaan var de Notarissen J WILLEMS, te Haarlem en A. BOEL E, te Sloten een zeer net onderhonden Inboedel, bestaande uit Mahoniehouten Salonameuble- inent, Linnenkasten. Eet-, Thee- Wasch-, Nacht- en andere Tafels Ledikanten en Nachtkastjes. Goed gevulde Bedden. Matrassen Dekens. Gordijnen, Yloerkleedei en Karpetten. Spiegels, Pendule, Prenten ii Lijsten en Ornamenten, Aarde werk, Kristal en Glaswerk, Lak- Koper- en Ijzerwerk, waarb Kachels. Bezichtiging Woensdag 27 Apr van 10 tot 4 uur.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3