NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Oorlog tossciien Spanje en de Staten. De ridder d'Auriae. 15e Jaargang. Maandag 25 April 1898. Ho 4545 HAABLEM'S DAGBLAD ^BOIsTIsrEEbASlsrTS^K-ICrS: Voor Haarlem per 3 maande-nf 1.20 Voor öe dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden7 1.30 Franco door bet geheele Rijk. per 3 maanden1.65 .Afzonderlijke nummers0.05 Geilhistreerü Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0,30 „de omstreken en franco per post 0.3?i JVHDV^EIRTEn^TrHnsr: 1-5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advcrtentiën worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschynt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buiten-tandCompagnie Générale de Pnblkité ElrangWe G. L. DAUBE d- Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 3Ibis Faubourg Monhnartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der AdverteDtiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer /'0,15; Reclames per regel /'0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zjjD BloemendaalSantpoort en Schoten, P. Felsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNS; Hillegom, d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol: Spaarndam, C. HARTENDORPZandpoort, G. ZWEMMER ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen onnementen en Advertentiën aan. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit drie bladen. (liise Agenten. Aae Haarlem Dagblad s$a ée fiftvotgeoóe Agenten verbond** Voor het kwartier Aneterd&maebe Poort C. VINK, A. L. DysertnrkMr. 17. Voor bet Rozenpriëel K. VOS, Rocenpriëelstraat 90. Voor bet Leidsche kwartier: W. ZWART, Clercqstraal 186. Adverteutiëu w -den zonder ver- booging van prys door hen aangeno men, terwijl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt aorg «dragen. Hoofdkantoor: Kleine HouUtraat 14. J. C Peereboom. Directeur' Uitgever. Öfficieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat ingekomen een verzoekschrift van C. Kroon om vergunning tot het verfeoopen van sterken drank in het perceel aan de Gierstraat 71. Haarlem28 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris. IC. M. RASCH. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 14 April jl. aan A. Vosmaer vergunning is verleend tot oprichtiDg van een petroleummotor in een op te richten gebouwtje, ach ter het perceel aan de Witte Heeren- 'eeg no. 15; aan Gebroeders Merens vergunning is verleend tot uitbreiding van hnnne caoutchoucfabriek in het perceel aan kit Zuider-Buiten Spaarne no. 56, en aan de Directie der Haarlemscl o ittoomverffabriek - le definitieve ver gunning is verleend tot het hebben van een gasgenerator; en 2e vergun ning is verleend tot oprichting van een gasmotor met Dowsou-inrichting, in een op te richten gebouw op het perceel aan het Noorder Spaarne in den Veer polder. Haarlem, 22 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. BOREEL. De Secretaris C. M. RASCH. Vrydag is het eerste schot gelost. Volgens de berichten zon aan den str|jd nog een strijd voorafgaan over de qnaestie wie het eerst deD oorlog zou openendeze laatste meer onbe- teekenende strijd is geëindigd om den anderen, meer ernstigen een aanvang te doen nemen. Hoe de oorlog ook zal afloopen, roemrijk voor de Ver- eenigde Staten mag hij nooit zyn. De door de Yankees eventueel te behalen krijgsroem kan de zwarte vlek, die zij op zich zelf hebben geworpen om Spanje to dwingen naar de wapenen te grijpen, niet verhelderen en ver lichten. Niet ver van Key West heeft de Amerikaansche krniser Nashville een Spaansch vaartuig, de stoomboot Buen Ventnra, 1699 ton, met bont, komende van Pascagoula, aangehouden en op gebracht De stoomboot draaide bij zoodra het. oorlogsschip het kanon schot loste. De Bnen Ventura werd des middags door de Nashville de haven van Key West binnengesleept.. Het is een mooi stoomschip, naar men zegt bestemd naar Rotterdam. Zijn aankomst ver wekte uitzinnige geestdrift, het werk werd gestaakt het stadsvolk verdrong zich op de kaaien om den eersten prfis te zieD. Het departement van bnitenlandsche zaken te Washington ontwierp dien dag een kennisgeving, waarm de blok kade van Havana wereldkundig zou worden gemaakt. De le kennisgeving van MacKin- ley is verschenen. Zij kondigt de blok kade af van de noordkust van Cuba tusschen Cardenas en Bahiahondaen van de haven Cienfuegos aan de zuid kust. De kennisgeving staat aan de schepen die in de geblokkeerde havens liggen, dertig dagen tjjd toe om die havens te verlaten. De amerikaansche monitors Terror en Ptritan, de kanonneerboot Helena, de kruiser Marblehead, de depecbe- boot Dolphin en drie torpedobooten blijven te Key West. Vrij algemeen wordt verwacht.dat de gewichtigste feiten bij en op Cuba zullen plaats hebben, en teveos dat Amerika daar een verre van gemak kelijke taak wacht. Een proclamatie van maarschalk Blanco noodigt de bevolking nit een vreemden inval met wapengeweld te keeren. Tengevolge van het uitvaardigen van deze proclamatie verzamelde een grooto menigte zich Vrijdag voor het gouvernements-paleis. Een deputatie werd tot Blanco toegelaten en ver bond zich uit aller naam om den in valler te bestrijden. Blanco bedankte van het balkon af de menigte, beloofde het volk dat hij het ter overwinning zal voeren en bezwoer het tot den laatsten droppel bloeds te storten, alvorens een vreemdeling den voe' te laten zetten in het land, dat door Spanje ontdekt werd. De menigte antwoordde met de kretenViva F!' UILLETON. 24) Zorgdragend, dat zij my niet konden zien, sloeg ik üen gadeeenige minuten spraken zij nog door en toen reikten zjj elkaar iets over. Eindelijk verwijderde de persoon zich na Ravaillac met een lichte beweging van bet hoofd te hebben gegroet; bij stak de straat over, waar een lakei te paard, zyn draver aan den toom hield. Toen hij in den zadel sprong, wendde hij zijn gelaat naar mij toe. Nu was er geen twijfelen meer mogelijk. Het was de Gomeron en ik begreep, dat er tusschen deu kaptein en Ravaillac meer bestond, dan nuttig voor mij was; ook was ik er van overtuigd, ik weet niet hoe bet kwam, dat hun gesprek my gold en zy niet veel ?oeds in den zin hadden. Waarom de man voor verrader wilde spelen, weet ik nietmaar er zjjn van die dubbel hartige karakters, die het niet kunnen laten allerlei Talschheden te plegen. Maar nu ik deze adder ontdekt had besloot ik zonder Terwijl zijn tanden uit te breken. Ik wachtte nog een half uur, riep toen Vallon en liet de boosschap achter, dat ik zyn meester voor een dringende zaak zoo spoedig mogelijk wenschte te spreken. Zoodra ik in den zadel zat, boog ik my voor over EspanaViva el Reyen juichte het leger en de marine toe. Vlaggen werden uitgestoken en er werd ge ïllumineerd. Het stiptste geheim wordt in Spanje bewaard omtrent de bewegingen van de Spaansche oorlogsschepen. Alle gissingen aangaande de bestemming van de beide Spaansche smaldeelen berusten op niets. Dertigduizend man van de spaan sche reserve van 1897 zijn onder de wapenen geroepen. Donderdagnacht hadden te Madrid verscheidene indrukwekkende betoo gingen plaats, waarbij de vervanging van de Amerikaansche vlag door de Spaansche op de gebouwen, aan Ame rikaansche vereenigingen behoorende, geëischt werd. Ovatiën werdeD ge bracht by het vertrek van troepen aan het stationvoor de Militaire Clnb werd geroepen Leve Spanje Weg met de Yankees!; zoo ook voor de Fransche ambassade en in de schouwburgen. Volgens bericht nit Madrid aan de Temps is men daar in financiëele kringen zenuwachtig. Het publiek be legert de loketten aan de Bank van Spanje, om de biljetten tegen geld in te wisselen. Volgens de Impartial zou er te Barcelona in drie dagen reeds voor 15 millioen peseta's inge wisseld zjjn. De Spaansche gezant Bernabe en andere gezantschapsleden, die zich na in Oana la bevinden, hebben zich uitgelaten dat Spanje een aanslag op New York en misschien nog andere kuststeden in het schild voert. Daar van verwacht Spanje wonderen de oorlog zon er een geheel andere wen ding door nemen dan de Amerikanen zich voorspiegelen. Het zouuitloopen op een schitterende overwinning van SpaDje met een enorme krygsschat- ting, door Amerika te betalen. Deze interviews hebben te New York een haast onverklaarbare paniek teweeg gebracht, en niet alleen in Wall-street. Vele gezeten burgers, voor een bombardement vreezend, slui ten hnn woningen en trekken de stad uit, terwijl de voorname zeebadplaat sen geheel verlaten zijn. Minder be middelde vreemdelingen belegeren de immigranten-spaarbank om hnn geld op te vragen. Uit verschillende berichten blijkt wel, dat de meeste mogendheden hare sympathie bij dezen oorlog aan Spanje gevenalleen Engeland schijnt zich meer aan Amerika's zijde te scharen. Te Madrid wordt geen ge loof geslagen aan het gerucht over een verbond tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Eene anti- engelsche gezindheid is echter in Spanje de laat-te dagen daidelyk waarneembaar. Het is niet te verwonderen dat in de tegenwoordige omstandigheden de regeeringen der beide oorlogvoe rende landen wel sterk moeten zyn om aan de schokken, die z-ij ondergaan, weerstand te bieden. In Spanje is al van een aftreden van het ka inet gesproken. De Regentes confereerde Don derdag avond met verschillende staatslieden. en Ravaillac recht in het gelaat ziende, zeide ik „Vrindje, je hebt te veel kennissen naar mijn zin; van af dit oogenblik treedt ge weder in dieDst by den graaf." „ik begryp u niet, mijnheer,'' stamelde hij, maar ik viel hem kortaf in de rede; „Ik spreek duidelijk genoeg. Ik verlang uw diensten j niet meer. Gy zijt ontslagen. Ziehier," en hem eenige j goudstukken toewerpend, waar de schurk zich haastig i van meester maakte, wendde ik myn paard en reed weg. Om mijn weg te verkorten sloeg ik een zijstraat in en bij den hoek omkijkend zag ik Ravaillac met Vallon staan praten, terwijl de eerste gebaren in mijn richting maakte. „Hy is nu zeker bezig dozynen leugenachtige uit vluchten te vertellen" mompelde ik. „Als ik mij niet vergis, heb je van avond je betrekking verloren." Thuis gekomen bracht ik Couronne zelf naar den stal en trad toen het huis binuen. In de gang in de keuken nergens bemerkte ik iemand, zelfs niet in de beneden vertrekken, die ik doorliep, in de hoop den notaris of zyn vrouw te vinden teneinde hun de geschiedenis met Ravaillac te vertellen. Niemand antwoordde op mijn roe pen. Er was geen levende ziel in huis te bekennen. Ik ging dus maar de trap op, naar myn kamer om de Belin af te wachten, toen ik, binnentredend, tot mijn groote verbazing een persoon in mijn leuningstoel zag zitten, die blijkbaar ingedommeld was. By myn binnenkomst ontwaakte bij. Ik sprong op en nu herkende ik mijn vriend. „Belin, welke goede wind heeft je hier gebracht? Maar hóe zyt ge binnengekomen Er is niemand thuis." De voorzitter van den Senaat meende dat het kabinet gehandhaafd moet big ven en de voorzitter der Kamer Armyo was van dezelfde meening. Slechts als de liberalen zich niet krachtig genoeg gevoelden om aan te blijven zeide deze moesten de conservatieven aan 't bewind geroepen wordenals zy zich verontschuldigden, dan ben ik beschikbaar. De oud-voor zitter der Kamer, markies Pidal, en generaal Azcarragua (conservatieven) zyn ingelijks voor handhaving van het kabinet Sagasta. Aan de Daily Chronicle wordt nit Washington geseind, dat ook daar een kleine kabinetscrisis bestaat. De postmeester-generaal Gary wordt ver vangen door een vriend van den pre sident^ den redacteur van de Phila delphia Press, Emory Smith. Gary treedt niet af wegens ziekte, maar omdat hij den oorlog afkeurt. Een ander lid van het kabinet zou om dezelfde reden willen heengaan, ofschoon mannen van invloed hem nog trachten tegen te honden. Beide leden van het kabinet zyn van oor deel dat Amerika's motieven voorden oorlog niet voldoende zijn, vooral sedert Spanje op Cuba een wapen stilstand uitvaardigde. STADSNIEUWS Haarlem, 23 April. Nederlandsch Tooneel. Als laatste voorstelling van het 8' ornement geeft a.s. Vrijdag de Koninkl. Yereeniging „het Nederl. Tooneel" eene opvoering van „Boezem vrienden", blijspel in vier bedrijven van den bekenden duitschen auteur Ludwig Fulda. Kon dit gezelschap het seizoen hier ter stede, waarin het toch zeker wat belangstelling en waar deering betreft, geen reden tot klagen had, wel op eene betere wijze eindigen dan met bet opvoeren van een blijspel Het zyn de dames AnnaRössing— Sablairolles, Sophie de Vries, van Ollefen en Rad. Sebeffer. en de heeren Chrispijn, Kreeft, Schulze, Verenet en Wensma, die in „Boezem vrienden" optreden en wier samen spel ons een belangrijken en hoogst genotvollen avond doet verwachten. De pers heeft over dit successtuk der „Koninklijke" algemeen zeer gunstig geoordeeld. Opening Duinwaterleiding Naar wy vernemen heeft de burge meester hier ter stede het volgende plan opgemaakt ter feestelijke opening van de Haarlemsche duinwaterleiding op Vrijdag 29 dezer. Voor deze plechtigheid zullen wor den oiuenoodigd verschillende autori teiten, o. a. de leden van den gemeente raad. Vrijdagmorgen te 9.51 begeven, de genoodigdeu zich per trein naar de terreinen onder O verveen. Wanneer de redevoering ter opening zal zyn gehouden zal de burgemeester het bevel geven om de machines aan het werk te stellen. Na den terugkeer met den trein naar Haarlem schijnt het voornemen te bestaan dat hier ter stede een dejeuner aan degenoo- digden zal worden aangeboden des namiddags 1 uur in hotei Fnnckler. Vrydag en Zaterdag zullen succes sievelijk de afsluiters met de \mster- darasche Duinwaterleiding worden dicht gedraaid en daardoor de ver schillende wjjken aan de Haarlemsche Duinwaterleiding worden aangesloten. Eerst na den eersten Mei worden de nieuwe aanvragers aan het net aan gesloten. De telefoonleiding tusschen de wa terleiding te Overveen en Haarlem zal Woensdag a. s. gereed komen. Zondag a.s. zullen op het Museum van Kunstnijverheid alhier ten toongesteld zynafbeeldingen der Grieksche Architectuur, waarin de kenmerken der Dorische Jonische en Corintische bonworde worden ver toond, benevens afbeeldingen van voorwerpen bij opgi avingen te Olvm- pia gevonden. Zondag is de toegang vrij. In de 1 Mei-vergaderingen, die op Zondag 1 Mei zullen worden gehouden des middags 12 uur en des avonds 8 uur in rFelix Favore" alhier, treden als sprekers op de heeren H. Jordaan nit 's Gravenhage en A. S. de Lavita uit Amsterdam. Ambachtsschool. Naar wy vernemen heeft het Bestuur van de Ambachtsschool alhier beslo ten, met het oog op de vele moeielyk- heden die nog moeten worden over wonnen, vooreerst geen uitbreiding te geven aan de school. Dat de plannen ter uitbreiding niet onmiddellijk ver wezenlijkt kunnen worden is zeer te bejammeren, daar nn de leerlingen, voor het timmervak ingeschreven, ongeveer ^oor de helft teleurgesteld zullen worden, daar er voor hen geen plaats is. Ingeschreven zijn 57 jongens, waar van 25 voor het smidsvak (beschik bare plaatsen 22), 21 voor het timmer vak (beschikbare plaatsen 8 a 9), voor het meubel makers vak 6, (beschikbare plaatsen joist voldoende), voor het schilder vak 5 ('plaatsen voor meerderen beschikbaar). Heden is aan de school toelatings examen gehouden voor 11 jongens, die óf van buiten zyn, óf van wie moeilijk te constateeren is, dat zij eene lagere school hebben doorloopen. Vrijdagnamiddag te ruim 4 ure heeft in de boterfabriek van de heeren J. v. d. Griendt en Zoon, gelegen aan den Spaarndammerweg alhier een treurig ongeluk plaats gehad. In de melkkamer was de 63 jarige schilder J. van Exter bezig den zolder te schilderen en stond daartoe op korten afstand van een door stoom in wer king zynde drijfas. Vermoedelijk is zijne kleeding in aanraking gekomen met een ijzeren haak of pen van die as, althans hy is daardoor gegrepen en met zyn hoofd tegen de zoldering geslagen en daarbij zoodanig gekwetst, dat hij spoedig aan de gevolgen is overleden. Door de politie alhier in aangehou den eene 64 jarige koopvrouw, die zich door middel van insluiping in eene woning aan de Korte Vlaming straat had schuldig gemaakt aan dief stal van een paar vitrage gordijnen en een tafellooper. Zy is als zynde zonder huisvesting naar het hni.s van bewaring overgebracht. Hedenmiddag te half twee uur werd de zilveren médaille voor 24-jarigen dienst door den HoogEd. Gestr. Heer Majoor Chappuis voor het front van den troep uitgereikt aan den sergeant majoor P. H. Thompson van het 4de reg. Infanterie hier in garnizoen. Dat genoemde sergeant-majoor by zyne kameraden hoog staat aange schreven, blijkt zeker nit de keurige cadeaux hem by deze gelegenheid door de gezamenlijke onderofficiereo aan geboden. In de heden, Zaterdagmiddag, ge houden vergadering van aandeelhou ders der Haarlemsche Brandverzeke ring-Maatschappij is tot Directeur benoemd in de plaats van wjjlen den heer S. J. Graaf van Liraburg Sti- ram de heer Mr. C. M. Raseh, die dientengevolge als Secretaris der Ge meente zal aftreden. Van de 408 uitgebrachte stemmen verkregen de heeren Mr. C. M. Rasch en Mr. A. J. Heshuijsen resp. 321 en 87 stemmen, De benoeming is met ingaDg van 1 Januari 1899 geschied. Heemstede. Vrijdag werd te dezer plaatse de laatste der hier plaats gevonden groene bloembollenveilmgen gehouden. Op Bronsteé" werden prachtige en zeld zame partijen aangeboden. Sommige tnlpenplanten werden ver kocht. voor f 15 tot f 18 per stuk. Deze soort kwam voor onder den naam van „LadyGodieva" (geel).zynde eene vroege dubbele tnlp. Van de enkele late tulpen werd de „Gesneri- ana lutea" per halven regel verkocht voor f 16 tot f 27 en de geheele regel voor f 13 tot f 37, wel een bewijs dat dit zuiver soort is. De kooplust was bijzonder groot onder het talryke publiek. BevallenP. Brouwer—Hoek z. A. M. Kokkelkoren—van der Peyl z. A. Loerakker—Leuven d. C. M. v. d. Zwam—Heemskerk d. D. v. Stolk— Lorentz d. Overleden: J. Hoesbergen 15 j. Bennebroek. Bevallen: G. G Hopman- Tit z- E. van Huis—van Briemen z. OverledenP. F. Hnlsbosch 18 j. Zandvoort. In deze week brachten de Zand- voortsche bomschuiten 3 maa! versche visch aan. Besomming f 38 tot f 46. De prijzen der visch waren bakschol f3 50 tet f5; scharren f 1.90 per mand tong f 0.80 tot f 0.90 tarbot f 2 tot f5: griet f 0.60 tot f2.10 en bonschol f 0.15 tot f 0.40 per stak. In de Vrijdagavond gehouden Raads vergadering, waarbij aanwezig waren de heeren G. van Toombergen, D. Driehuijzen, Jb. Slagveld en M. Teek- „Toen ik hier kwam wel, beste vriend. Weet je," en hij zag my aan, ,Je hebt je zaken mooi in de war ge stuurd." „WTeet gy het reeds! Belin, ik ben juist naar je toe geweest om er over te spreken. Ik werd eigenlijk tot het duel gedwongen." „Gedeeltelijk. Gelukkig was ik er bij tegenwoordig en kwam op de gedachte het koord door te snyden. Gy vluchttet, zooals ik verwacht had, en van af dat oogenblik heb ik den loop van je zaken gevolgdeen andere man zon al lang ingerekend. geweest| zijn, maar de sterren streden voor je." „En ieder ander bezit ook niet zulk een vriend als ik, ma foi. Maar gelooft gy werkelijk dat zy my mijn vrijheid zullen laten ?B „Ja, voor het oogenblik tenminste, maar het heeft moeite gekost. i Toen de speurhonden van de jacht terugkwamen, keerden zy zich tegen my, maar lieten my verder onge- moeid, toen de baron, die slechts een schram had ge kregen, maar naar wraak dorstte, verklaarde wie ik was. Daarop spoedde ik my naar de Villeroimaar deze geheel vervuld met zijn nieuwe betrekking als gouver neur, mompelde wat, wilde van niets hooren, voordat ge in Fort l'Eveque gevangen zat en sprak toen met veel pathos over de gerechtigheid en zyn loop. Maar in elk geval wist ik iets waarmee ik hem kon overreden: zangvogeltjes verklappen soms geheimpjes aan een kamerheer en hy stemde er in toe de zaak blauw blauw te laten, tot gij den koning gesproken hadt." „De koning!" „Ja, en waarom niet, beste vriend Zoodra de morgen aanbrak begaf ik mij naar een vriend, wiens naam ik niet zal noemen, maar die zeer veel macht bezit. Een uur later bevond ik my in den Louvre en in Z. M.'s slaapvertrek. Henry was in een bijzonder goed humeur. Hij had juist den vorigen avond van don onoverwinlyken Portugees, dePemental, negen duizend kronen gewonnen. Dat is een byna even groote zegepraal als bij Arques, zeide hy. Ik deed hem nu het geheele verhaal, zonder evenwel je naam te noemen en hem verzekerend dat d'Ayen dezen middag reeds weder op de been zon zyn, vroeg ib vergiffenis voor je." „Maar de koning wilde toch zeker mijn naam weten „Ja, natuurlijk en ib antwoordde hierop, dat ib je in persoon dezen avond naar den Louvre zou brengen. Juist kwam Sully binnen, zijn bezittingen te Muret grenzen aan de myue en monseigneur is een zeer goed vriend van mij. De koning begon hem de zaak uit te leggen, en Sully luisterde zonder een spier van zyn gelaat te vertrekken, alleen zag hy met een eigenaardige uitdrukking in de oogen naar een rol documenten, die hij in de hand hield; toen Henry geëindigd had. zeide ik glimlachend: „Het is een beuzeling, Sire, die mynheer de Villeroi wel alleen kan uitmaken, maar misschien is hel toch beter dat Uw Majesteit in de Belin's verzoek toestemt. Er ligt over die geheele quaestie een geheimzinnig waas verspreid, waardoor ze my interesseert. In elk geval heb ik deze papieren meegebracht, die van dienst kan nen zijn." „DiableWel hartig maar niet smakelyk het zy zoo Belinen nu verlang ik zout zonder soep." Ik be-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1