STADSNIEUWS Tweede en. derde pagina. Haarlem, 25 April. Zaterdag is hier ter stede opgericht de Naamlooze Yennootschap tot uit- keering bp overlijden „Kennemerland". De acte bp oprichting werd gepasseerd door den heer notaris Kluppel. Tot directeuren zijn benoemd de beeren W. ten Boom en C. L. B. Jonquière. Ais commissarissen treden op de bee ren mr. F. R. Crommelin, kantonrech ter in Haarlemmermeer, H. M. J. van hennep, ingenieur. A. C. Laane, kas sier en U. J. K. Yersfelt, notaris. Het aantal aandeelhouders is 28. Orpheus. De muziekvereeniging „Orpheus", onder-afdeeling van Recht en Plicht, geeft onder directie van den heer H. W. Hofmeester, Zaterdagavond a.s. eene uitvoering in de concertzaal van het Brongebouw. Aanvankelijk was „Orpheus" een fanfarecorps, doch in Januari is het veranderd in harmonie en, in verband daarmede, van 20 op 34 leden geko men. Als harmoniekorps treedt het dus voor de eerste maal voor't publiek ais fanfarecorps gaf het reeds vroe ger een uitvoering in 't Brongebouw. Moei dus de verwachting van deze uitvoering uit. den aard van de zaak tot- bescheiden eischen beperkt blijven, zeker is het dat bp volhardende studie het gezelschap onder leiding van zpn bekwamen directeur het op een flinke hoogte zal kunnen brengen. Zondagavond vierde de Gymnastiek- eu Schermverceniging „Kracht door Oefening", onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, haar vpfjarig bestaan, door eene uitvoering in de groote zaal der sociëteit „de Kroon"., alhier. Nadat de voorzitter, de heerH. A. Haar. de aanwezigen welkom had ge- heeteu, werd overgegaan tot de uit voering van het uitgebreide program ma, bestaande uit verschillende gym nastiek- en schermoefeningen, wélke zeer correct werden uitgevoerd, eo groeten bpval van het publiek moch ten verwerven. Wy gelooven dan ook te kunnen zeggen, dat deze avond als uitstekend geslaagd kan worden genoemd. Weldadigheid naar Vermogen Af deeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 26 April hebben zich de volgende personen aangemeld 24 voor werkvrouw. 7 voor naai ster. 13 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwer ker. 1 voor sigarenmaker. 16 voor loopwerk. 1 voor mangelwerk. 2 voor schilder. 2 voor portier. 2 voor pak huisknecht. 1 voor huisknecht, voor waschvrouw. 1 voor stopster. 1 voor strijkster. 1 voor costuumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. 1 voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedormaker. 3 voor oppasser. Bp de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 26 April zijn de vol gende personen geplaatst: 20 voor werkvrouw. 1 voor naaister. 1 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 2 voor loopwerk. 1 voor los werk man. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken -*ordt beleefd verzocht hunne ;.ai. vragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. t eecig juiste systeem in mpn oog. i Maandag kiezen we voor de Provin- ciale Staten met z'n allen. I Dinsdag kiezen de menschen district I, voor den gemeenteraad, tusschen de heeren Stobberiugb, con servatief en van Asch van Wjjck, anti-revolutionair. Bp deze verkiezing doet zich het zonderling verschpusel voor, dat de candidaat der beide libe rale kiesvereenigingen, de heer Slob' benngh, niet ondersteund wordt door de liberale orgaaen. Wat mee. zegt. het ultra-liberale „Vooruitgang" be veelt openlpk den tegen-candidaat aan. Daar is dan voor deze houding der pers veel te zeggen. Want de vrijzinnigheid van den candidaat der vrpzinnigen, is van den kouden grond. Na zyn candidaatstelliug toch, werd de heer S. geroyeerd als lid van de conservatievekiesvereeniging „Vader land en Koning" en er behoort voor oprecht-liberalen dus wel een beetje zelfverloochening toe om hem de voor keur te schenken boven den christe- lyk-democratischen oud-gouverneur van Suriname, die, ofschoon long- Hagenaar, een man is van erkende bekwaamheden. Het zou mp niet tegenvallen als de heer van Asch van Wijck het pleit won. Voor de vacature in de Staten zyu de liberalen verdeeld en de anti-libe ralen eveneens. Van katholieke zyde is het kamerlid Kolkman, van chris- telyk-historischen kant het kamerlid van Bylandt (Apeldoorn) gesteld. De recbts-liberalen kozen den oud- Minister Sprenger van Eyk, de voor- nitstrevenden het lid van den gemeen teraad mr. Dolk, die vooral ook op de sympathie der Scheveningers kan rekenen, omdat lip voorzitter is der Commissie die concessie vroeg voor een haven op ons visschersdorp. De heer Sprenger van Epk wordt feite lijk tegen zpn zin gecaudideerd hp wilde alleen zich beschikbaar stellen indien alle liberalen samengingen. Toch heeft de kiesvereeniging „De Grondwet" hem gehandhaafd, blijk baar onwillig om op mr. Dolk over te gaan. Maar nu loopt de heer Spren ger van Eyk kans op eea sterk éehèc en het komt mij voor, dat meu een man van zyn reputatie en beteekenis, hp moge dan „De candidatuur van Bommel" niet hébben geschreven, niei mag blootstellen. Na Van Bommel is Emants' „Een Kriezis" gekomen, waarvan de resi dentie de première had, èn in besloten èn in open kring. Reeds maanden geleden mocht ik van dit blijspel spreken, dat, feitelijk tegen ons huwelpksrecht gekant, in mpn oog een pleidooi daarvoor is. Emants heeft weinig veine als tooneel-auteur. Ook dit stuk, dat het, ondanks een bevriend en gunstig gestemd parterre, niet ver der kon brengen dan een succes d'estime, is niet bestemd om op het repertoire een blijvende plaats in te nemen. En wat een ondankbaar werk om dit stuk te schrijven in Kolle- wynsche spelling, 'k Heb er op gelet maar bij de opvoering was er niets van te merken, dat het in plaats van „Crisis" een „Kriezis" was. In de kunstwereld wisselden leed en vreugde elkaar af. Terwyl de 70- jarige Piet .Stortenbeker grafwaarts werd gedragen, terwyl zpn broe der, de decoratieschilder, met den dood worstelt werd de 70-jarige Bis schop gehuldigd op een wijze hem en de schildersbent waardig. Mesdag had 't druk. Eerst een grafrede, 's an derendaags een feestrede. Hij zeide beide even gemoedelijk, met dat zware Groningsche accent dat hem wel nim mer verlaten zal. Pulchri's president is geen redenaar zooals Israels bijv., die kleine, groote man in wien allerlei talenten vereenigd zijn maar Mesdag zegt de dingen zooals Inlichtingen kunnen dagelijks van ze yem ujt jiart fcomen, zonder 1 en van 3—5 uur verkregen emotie weliswaar, maar goed gemeend. worden bij den Administrateur, bureau Doelen. Kamer No 2. Stortenbeker en Bisschop, de man- j nen die op een dag zouden gehuldigd I worden aan een feestmaal, dat nu 1 achterwege gebleven is om des eersten >lL< ortioton nial Al, BINNENLAND HAAGSCHE BRIEVEN. dood - stonden als artisten niet op Maar misschien doe ik verkeerd om dat zoo hardop te zeggen. H. A. O anus Jr. De Koninginnen in Frankrijk. De Temps meldt „Yrpdag met de Koningin te Can nes aangekomen heeft de Regentes in den namiddag bezoeken gebracht aan den Hertog van Cumberland, den Hertog van Nassau, den Groot-Hertog van Baden, en aan hare zuster, de Hertogin van Albany. „Waar de Regentes zich op Fransch grondgebied bevindt, is het misschien van belang aan het volgende te her inneren, dat weinig bekend schpnt. „Na den dood van president Car- not moesten diens onderscheidingstee- kens van grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw, overeen komstig de statuten dier orde, wor den teruggegeven. Ten blpke van eer bied voor ae nagedachtenis van het illustre slachtoffer en voor de droef heid van zyn nabestaanden, besloot de Regentes tot een misschien eenige uitzonderingnamelijk om deze her innering in handen der familie Carnot te laten. De Nederlandsche gezant, Ridder de Stuers, kreeg last, de bood schap aan mevrouw Carnot over te brengen. „Deze trek, zoo de Souvereine tot eer strekkend, was ongetwpfeld ont snapt aan een onzer (Fransclie) con frères, die zich verwonderde over het bezoek, door mevrouw Carnot aan de Koningin van Nederland gebracht". dezelfde hoogte. i Bisschop, de historie- en liguur- schilder, heeft meer naam gemaakt j dan de schepper van bescheiden land- Sedert myn jeugd, toen ik met schappen eu van dieren-schilderingen. I mannelijke en vrouwelpke kameraad- Beiden behooren tot die oude garde jee „kiezen, kiezen" speelde, waarop wier werken men tegenwoordig niet dan altpd „zoenen, zoenen" volgde,meer bewonderen mag, op gevaar af j heb ik niet. zooveel aan kiezen gedaan van voor „achterlijk" te worden ge- i als in de laatste maanden. De volle- houden. dige uitoefening der burgerlyke enDe waai beid is, dat, als zy heen- burgerschapsrechten heeftinden Haag gaan, men toch maar vergeefs zoekt, niets aantrekkelpks voor den man naar artistei die meent dat kiesrecht kiesplicht is innemen Uit Parys wordt nog gemeld Namens de Koningin-Regentes heeft de Nederlandsche Vereeniging voor Liefdadigheid alhier een som van 500 fr. ontvangen, met verzoek aan haar bestuur om die gelden in de eerste plaats te besteden voor zoover na melyk het bestuur dit verantwoord acht tot het schenken van een gift aan de te Parijs gevestigde arme land- genooten die zich gedurende het ver blijf van Hare Majesteiten in Frank- rpk's hoofdstad tot haar hebben ge wend. Het is bijzonder aaugenaam voor de genoemde Vereeniging eu haar bestuurders, dat zij ook op deze wijze gekend zijn geworden, en dit met een voor hen algeheele vrijheid van handelen, en haar voorzitter, de heer Buisman, die van Nizza uit een particuliere audiëntie by de Koningin nen te Cannes heeft aangevraagd, een aanvraag waarop reels gunstig be schikt is, zal stellig niet nalaten de Vorstinnen er den dank der Vereeni ging voor over te brengen. De oorlog. De St.-Ct. van Zaterdag bevat de volgende kennisgevingen De gezant der Vereenigde Staten van Amerika heeft, in opdracht zjjner Regeering, onder dagteekening van 23 dezer, tot den minister van bui- tenlandsche zaken de schriftelijke me- dedeeling gericht, dat in geval tus- schen de Vereenigde Staten en Spanje vijandelijkheden uitbreken, zyne Re geering voornemens is niet van kaap vaart gebruik te maken, maar de volgende erkende regelen van volken recht te zullen in acht nemen: ten eerste: De neutrale vlag dekt vijandelijke goederen met uitzonde ring van oorlogscontrabande; ten tweede: Neutrale goederen, met uitzondering van oorlogscontra- bande, mogen onder vijandelijke vlag niet worden genomen; ten derde: Blokkades moeten wer kelijk zyn om erkend te worden. De gezant der Vereenigde Staten van Amerika heeft, in opdracht zijner Regeering, ouder dagteekening van 23 dezer tot den minister van buiten- landsche zaken de schriftelijke mede- deeling gericht, dat de president der Vereenigde Staten van Amerika,! krachtens besluit van het Congres, dd. j 20 dezer, by proclamatie, gedagtee-1 kend 22 April, de blokkade aanzegt j van de havens op de noordkust van het eiland Cuba tusschen Cardenas en Bahia Honda, alsmede van Cien- fnegos op de zuidkust van gemeld1 eiland. genstand. Van der Heyde is aan zyne wonden overleden. De in dit telegram genoemde van der Heyde is de gewezen opziener der wegen W. F. van der Heyde, die door den raad van justitie tePadang tot de doodstraf veroordeeld werd wegens moord, driemalen op dwang arbeiders gepleegd. Uit het telegram schijnt te moeten worden opgemaakt,, dat hy uit de gevangenis ontsnapt is. De plaats, waar hij opnieuw werd gevat, ligt in de afdeeling Priaman van de Padangsche benedenlauden, niet ver van de schuilplaats, waar men hem het eerst arresteerde. Blijkens een ter beurze te Rotter dam ontvangen mededeeling was de door de Amerikanen prysgemaakte stoomboot Buena Ventura inderdaad bestemd voor Rotterdam, waar de aan een Mannheimsch huis behooren- de lading pitebpine moest worden ge lost. sten die hun plaats kunnen De correspondent te Batavia der' N. R. Ct. seint onder dagteekening van Zaterdag De moordenaar van der Heyde en zijne gezellin Marianna zijn gearres teerd bij Kajoetanam na hevigen te Petroleum en brandgevaar. Gelijk wy vroeger mededeelden werd door de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van ny ver heid te Haarlem in een adres de aan dacht der regeering gevestigd op het gevaar van het gebruik van licht ontvlambare petroleum eu werd er op gewezen, dat aan wettelijk bepalin gen omtrent een minimum-ontvlam- mingspunt groote behoefte bestond. Aan dit adres, dat door de Ver eeniging van ter Amsterdamsche beurze vertegenwoordigde brandas suradeuren door een adres van ad- haesie werd gesteund, is thans ook adliaesie geschonken door de Rotter- damsche Vereeniging van assura deuren. In hun adres wordt onder meer gezeg, dat de funeste gevolgen van onvoldoend gezuiverde, dus lichtont vlambare petroleum door bijna nie mand zoo dikwijls worden ondervon den als door hen, die van brandas- surantie hun bedrijf makeneene ondervinding, volkomen overeenstem mende met die der hoofden en geaf- fecteerden der brandweercorpsen. Waar ook meermalen het verlies van menschenlevens zeer zeker aan het te lage ontvlammingspunt der petroleum te wyten was, spreekt het adres ten slotte den weusch uit, dat de Hooge Regeering op dit groote en dagelijksche gevaar voor personen en goederen ernstig de aandacht geves tigd moge houden. N. RCt. Gitten voor Amboina. Werd door de Centrale Commissie voor het verzamelen van gelden ten behoeve van de door' de aardbeving te Ambon getroffenen den 4den April f 10,000 afgedragen, Zaterdag werd door haar een bedrag van f 13,000 voor hetzelfde doel by den minister van koloniën gestort, ter overmaking naar Indië. Brand te Enschede. Nader schrijft men over dezen brand hel volgende Vrijdagavond verspreidde zich het bericht, dat de stoomkam- enrietma- kery der lirma H. Blenken in de Veen- straat te Enschede in brand stond. Zy die eenigszins mei het fabrieks wezen bekend zyn, wisten wat die mededeeling te beteekenen had, daar men bij de werkzaamheden in de drie verdiepingen hooge inrichting vele vetaebtige stoffen gebruikt voor de weverskammen en pik voor de rieten. De brand ontstond achter in het gebouw, zy'ude de Oostzijde en daar de wind juist ongeveer uit dien hoek waaide, duurde het slechts een om mezien of het gansche gebouw stond in lichtelaaie. Een zee van vonken verhief zich in de lucht 't Was een vuurgloed, die men tot ver in den omtrek heeft kunnen waarnemen. De feile hitte blakerde de tegenoverlig gende pereeelen en de vlammen, die ook aan de voorzijde van het gebouw de muren lekten, deden het ergste vreezon. De brandweer was spoedig op de plaats des onheils en ai kon zij de fabriek zelve niet behouden, die bin nen den tijd van twee uur totaal in asch werd gelegd, toch mocht het haar gelukken het woonhuis van den eigenaar, dat. evenals twee aan de overzijde gelegen pereeelen reeds vuur had gevat, te bewaren. De verf van deze laatste is geheel geblakerd eu de waterschade aanzienlijk. De ruiten zyn gesprongen. De firma heeft direct maatregelen genomen en blyft met de levering van kammen en rieten aan haro af nemers geregeld voortgaan. Ia de fa briek z|n ongeveer 40 personen werk zaam. In de Strijdkreet(orgaan van het Leger des Heils) leest ineo, dat Zon dagavond de majoors Van Rossum, terwyl zy zich op weg naar een bij eenkomst van den kommandant te A mstordam bevonden, door twee man nen aangevallen werden. De majoor kreeg met een mes, drie vreeseïyke sneden over liet voorhoofd, terwyl mevrouw v. Rossum een steek ont ving, die door haar hoed gelukkig eenigszins tegengegaan werd.) De majoor is uiterst zwak door bloedverlies. De aanvallers verkeer den onder den invloed van sterken drank. Komische effecten. De heer L. A Den Hollander, redacteur van het Tijdschrift voor Onderwijs en Handenarbeidgeeft hierover' in de jongste aflevering de volgende aardigej,opmerkingen. „Het zou uit een zielkundig oogpunt nuttig zyn, als de onderwijzer nauw keurig acht gaf op de aanleiding tot komische effecten by zyn leerlingen. Wanneer scholieren van onderscheiden leeftijd en stand aan de werking van gelyke effecten van dien aard werden onderworpen, zou een vergelijking een psychologische bijdrage van gewicht blijken. Hoe het plotseling bijeenbrengen van voorstellingen, die in de ziel nooit het genoegen van eikaars gezelschap genoten, een mild vloeiende bron misschien de eenige blyft van komi sche effecten, kan de onderwijzer dagelijks opmerken. De kinderen zien Piet op de speel plaats, in de gang, net als de anderen met een pet op 't hoofd. Nu gaat de school aan, maar Piet vergeet zyn kapstok op te hangen. Nauw heeft hy één voet over den drempel van liet schoollokaal of een daverend ge lach klinkt hem tegen., In hoogere leefjaren brengt hetzelfde feit slechts oen dauwen glimlach op de lippen van enkelen. Eeu duif is een vogel, die de kinderen dagelijks zien. Iets lachwek kends is er niet aan. Maar breng nu zoo'n duif in de klasse, dan zullen, in de lagere leerjaren althans, de meeste leerlingen beginnen te lachen. Het sterkst komisch effect, waarop ik b.v.b. in een tweede of derde leer jaar de scholieren kan vergasten, is de vertelling van den reus, die ge bonden neerligt en nu door den kleinen Hein aan den neus wordt getrokken. Dan klinkt een onbedaarlijk gelach. Ta zelfs liet gansche lichaam is in de uiting der gemoedsbeweging be trokken. De werking dier effecten is gemakkelijk te verklaren, ik bedoel, men kan aantoonen, dat ze speciale gevallen der hoofdwet zyn. Maar wat potsierlijks is er aan den neus? Toch heb ik, vaak opgemerkt, dat de meeste kinderen glimlachen, als ze by leeslessen aan dat woord komen. Eens had ik een zeer snugger kereltje, die altijd aan 't woord „neus" genaderd, van lachen niet verder door kon lezen. Breng in een leesles: de jongen viel op zijn arm, op zijn knie, dan zal niemand lachen, maar schrijfhy viel op zyn neus, dan schijnt in die veraudering een komisch effect te schuilen. De oorzaak van die belachwekkend- lieid van ons reukorgaan is mij niet geheel klaar." Te veel vergoed.' Voor ongeveer drie jaren werd in zekere gemeente in Friesland een adraiuistreereud armvoogd door de justitie gearresteerd, ter "zake fraude met hem in die qualiteit toevertrouwde gelden. De armvoogd stond terecht en werd tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. By de behandeling der zaak bleek, dat de man zich ruim f 50 had toe geëigend. Dadelijk na de voorloopige aan houding van den armvoogd toonde diens vader zich bereid de schade te vergoeden en stelde den burgemeester f 1000 ter hand, met het doel natuur lijk, later het overblijvende terug te ontvangen. De vader heeft meermalen aangeklopt om f950 terug te ontvas-l gen, doch tot nog toe zonder succes. Thans heeft de vader zich tot ij» hoogere autoriteiten gewend. Omdat de stoomschepen van ees Amerikaansche op Engeland varend» stoomvaartlijn zwarte schoorsteenen hebben met een witten band er on en daardoor op zee van verre zeer veal overeenkomst hebben met de schoor steenen van de schepen der Holland- Amerikalyn, die eveneens zwart zyn met een groenen en witten band er om, heeft de directie vau de Holland- Amerikalyn besloten, ten einde moei- lijkheden te voorkomen met het oog op den uitgebroken oorlog, de schoor steenen van de stoomschepen dezer lyn geel te laten verven met behoud van den groenen en witten band. Aan de regeering is hiervan kennis gegeven, opdat ook de Öpaansche regeering van deze verandering kennis zou krygen.Van het thans teRotterdaa liggende stoomschip Amsterdam zyu de schoorsteenen reeds geel geverfd, Grappenmakers. Een paar te 's Hertogenbosch iu garnizoen liggende vrijwilligers, echte grappenmakers, hadden eenige re- cru ten weten wys te maken dat de pluim, dienende om de kepie tot sieraad te verstrekken, bestemd was om tevens voor scheerkwast te die nen. Daardoor kwam het, dat de korporaal van de week dezer dagen eenige dier pluimeu als scheerkwast- jes zag dienst doen. Het gevolg is dat nu ook de grappenmakers zeer waarschijnlijk, zy het dan ook op andere manier, zullen worden inge zeept. (If. D.) GEMENGD NIEUWS Koning Otto van Beieren. De Londensche bladen bevatten het volgende verhaal over den krankzin nigen koning Otto van Beieren. Onlangs was de Koning zeer neer slachtig geworden: hij at haast niets en huilde en klaagde uren aebtereeu. Op een morgen, toen zyn dokter en de oppasser de portiere wegschoven, die de eenige afscheiding is tusschen hun slaapvertrek en dat vau den Ko ning, zagen zy dat de Koning iets bekeek op den bodem van een klein doosje, dat hij steeds zorgvuldig had verborgen. Hy glimlachte en zeide: „Gravin L. is van nacht wat beter geweestze is nu buiten gevaar." De dokter zag in het doosje, dat de koning toen weer wegborg, niets dan een paar verdroogde, vormlooze din gen, die aardbeien leken te zyn. Dien dag was de koning zeer op gewekt en hy ging met zyn bewakers wandelen in een bosch, dat hy sinds jaren zorgvuldig had vermeden. in dat boscli was jaren geleden, in 1869 of daaromtrent een vroolyke pic nic gehouden door den toen nog re geerenden welbekenden koning Lode- wyk en zyne hofhouding. Onder de gasten was ook de achttienjarige, beeldschoone gravin L en prins Otto stak zyu gezindheid jegens haar niet onder stoelen of banken. Op eeu zeker oogenblik bemerüte koning Lo- dewyk dat de twee jongelui verdwe nen waren en toen ze nogal lang weg bleven, werd hij daarover zeer boos en deed hen opsporen en terugbren gen. Men vond de twee jongelui dood onschuldig bezig met aardbeien te zoeken, waarmede zy hua hoeden en de shawl van !:et meisje al hadden gevuld. De koning nam dea volgenden dag prins Otto mede naar Muuehen en de jonge gravin werd in eeu klooster gebracht waarin zij sedert dien is gebleven. In dat klooster lag zy de zer dagen gevaarlyk ziek en de krank zinnige koning moet op de eene of andere geheimzinnige wyze zulks te weten zyn gekomen. Oproer. Te Rev, niet ver van Nagyvarad in Hongarije, barstte dezer dagen een oproer los tengevolge van de wille keur van den stoel rechter. Bij het oproer werdeo tachtig boeren in hech tenis genomen. Toen de menigte den vogenden ochtend hoorde dat eeu van de tachtig in de gevangenis was op gehangen (of zich opgehangen had), kreeg de beweging een gevaarlijk ka- „Hy heeft zich reeds overgegeven, geloof iktoen legde zy haar kleine, geschoeide hand op den arm vau haar cavalier en verdween uit het gezicht. Op dat oogenblik kwam my het doel van myn komst plotseling voor den geest en begon ik er over te den- Ken, wat ik tegen den koning zou zeggen, maar ik schaam my met te bekennen, dat elke poging om de geschikte woorden te vinden, mislukte, waarop ik besloot het maar aan het oogenblik over te laten. Eindelijk bevonden wy ons ook op de trap en traden eenige seconde i later de Galerie d'Apollon biunen, die Henry zelf had laten bouwen. Behalve voor den nog ledigen troon, was do zaal al even vol als beneden de Petite Galeriehier kon men echter de muziek beter hooren, ofschoon het gebabbel en gelach niet minder vroolyk en levendig waren» Er heersebte hier natuurlijk niet zooveel bewegingde aanwezigen stonden meer in groepjes by elkaar ofschoon menig levenslustig vlindertje nu eens naar den een dan weer naar den ander fladderde. „Blyf by my," zeide hy, en bijDa tegelijkertijd stondeu wy tegenover Tavanues, de Gie en de Cosse Brissac, die allen naar de laatste mode gekleed wareu. Beliu groette hen koeltjes, maar myn hart begon verheugd te kloppen by het zien van myn oude kame raden en ik 3tak hun myn hand toe. De Gie nam haar langzaam aan, maar Tavannes en de Cosse—Brissac bogen slechts. De Gie toonde zich evenwel even koel in zijo spreken, als in zyn manieren. „Niet iedereen kan het Edict zóó verkrachten als d'Auriac," zeide hij; en toen voegde hy er glimlachend bij: maar wie heeft je jas gemaakt? Ze is veel te lang." „Maar kort genoeg om den koning mee aan te spre ken," antwoordde ik scherp. „De koningriepen Tavannes en Brissac op belang stellenden toou uit. „Beste kerel," zeide de Gie, „ik wist wel, dat je eens buigen zoudt," en naar mij toekomend sloeg hy mijn jas open, zeggende „Zie zoo, nu kan men je krnis van St. Denis zien." Daarop fluisterde hy my in „Vriend of vyand? Ben je voor den maarschalk of voor Sully?" „Ik ben hier voor korten tyd," acitwoordde ik, „en moet den koning spreken. Ik houd me niet met jelui intrigues op." „Ik begryp u, mynheer," zeide hy een stap achter uit gaandwy bogen voor elkaar en gingen toen ieder een anderen kant uit, zy links en ik rechts om my by Belin te voegen, die. zich op eenige passen afstands had gehouden. „De koning bevindt zich nog in zyn kabinet" zeide deze op een gesloten deur wijzend, waarvoor een schild wacht stond. „Ik ga dadelijk naar hem toe. Als ik er uit kom is het een teeken voor jou om naar binnen te gaan. Ik zal je voorstellen en denk er om, spreek open hartig." „Ja," antwoordde ik en na my eens toegeknikt te hebben, verdween hy tusschen de menscheumassa. Ik i leunde tegen een pilaar die in myn nabijheid stond en overzag de zaal. Mevrouw scheen er niet te zyn, of ik moest haar over het hoofd hebben gezien. Misschien was het ook beter zoo, want een ontmoeting met haar zou me ontzenuwd beboen. Op dat oogenblik trad Bellegarde op my toe. „Hebt ge haar gezien?" vroeg hy. „Wie?" antwoordde ik opschrikkend en verlangend rondkijkend. „De mooie Henriette. Kijk, daar staat zy, met eeu kleine hofhouding om haar heen zy bezit de vroolykste oogen en de scherpste tong van alle dames in Frank rijk. Ik verwed er een honderd pistolen onder, dat zy ons allen nog eens regeeren zal." Later bleek het, dat Bellegarde gelyk had gehad, maar dit betreft ons verhaal niet. Ik zag in de richting, waarin hy keek en bemerkte juffrouw d'Entragues te midden van een groepje be wonderaars. met w'ie zy lachte en schertste. Zy was slank en groot, schoon maar niet innemend, met pikzwarte oogen die gebiedend op haar aanbidders neerzagen haar trekken waren zeer regelmatig, maar naar myn raeening bedorven door de hoogmoedige uitdrukking die er over verspreid lag. Ik wendde mijn blik van haar af; het was veel aangenamer naar de dames te zien, die mevrouw Catherine, de zuster vau deu koning, her togin de Bar omringden. Dicht by de prinses stonden Mary de Guise, en de vrouwen en dochters van Rohan de Pangeas, de Guiche en d'Andelot. Ik bende ze na tuurlijk niet, maar Bellegarde zeide het my, toen hy plotseling ophield ca iemand groette. „Odaar is Pimentaleen oogenblikje ridder." eu by verliet mij om zijn vriend de hand te drukken. Ik stond weer alleen en trachtte geduldig te zyn toen my iemand in het oor fluisterde „Myuheer de ridder zal zich zeker minder vervelen, als hy eens naar den anderen kant ziet." Ik zag om my heen, maar bemerkte niemand, die my deze woorden kon toegesproken hebben. Maar toch zegende ik dien onbekende uit deu grond van myn hart, want geen tien voet van my af stond mevrouw, bloeiend en schoon als altyd; Pautin stond naast haar en d'Aven, met den arm iu een verband, kwam naar haar toe. Hy bracht juist haar hand aan zyn lippen toen hy mn aauzag; schielijk trok zy haar terug en draaide zich Lalt naar my toe. Het volgende oogenblik stond ik naast haar, en tor- wijl wij elkaar de hand schudden, zeide zy glimlachend „Zoo ontmoeten wy elkaar dus weer en wel in den Louvre!" Zij bloosde even. „Ik dacht, dat gij niet hier waart. Overal heb ik naar u uitgekeken eu had u reeds opgegeven. Tk wist, dat gy in Parijs waart." „Maar de rue Varenne ligt te ver af om naar toe te komen Kom," voegde zy er by, toen ik een tegenwer ping wilde maken, „geef my uw arm en laten wy daar heen gaan," zy wees naar het andere einde der zaal, „het is er niet zoo vol. Hier is het niet om uit te houden. Mijnheer d'Ayen zal iny wel willen verontschuldigen." D'Aycn, stond my, op de roode veeren van z|jn hoed kauwend, aan te staren en zeide: „Ik hoopte, dat mevrouw my die eer zou aandoen." „Een anderen keer misschien, mynheer," viel ik hem ruw in de reden. „Ik hoop" voegde ik er een weinig vriendelijker by, „dat uw arm n nief hioderlyk is." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2