Iêm §W llï jgyj HM MJM m sSÊaM M NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. l *m"am31 J^DV^EnE^THnSTTHZErtSr: De oorlog tusschen Spanje en Amerika. li&e Jaargang F£aandag 2 Mei tS98. Ho 4551 ^^OZTISTjEEOVEEI^a'S^S/XJ-S: Voor Haarlem p^r 3 maandenf Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom genieerite), per 3 maanden. Franco door het geheele Rykper 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. n de omstreken en franco per post - .'iO 0.06 r 0.80, 0.371;, Directe ur-Uiigev -5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzien Hik rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door aüe Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks*, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pnbtidté Etrangère G L. DAÜBE d- Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten voor 3t uitzondering van het Anondissement Haarlem is net uitsluitend recht tot plaatsing vaD Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prjjjs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15Reclames per regel /'0.30. dit blad in den omtrek ziin Bfoetiirndaal. Santpoort en .v/< oUn. P. v. d. RAADT. ZandpoortHeemstede, 3. LEUVEN,bij de tol; Snaamdatn, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER; Velsen, TV. J. RU IJ TERJJererviji:, J. 1IOORNT; hdugcvi, AR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. TELEGRAM 3$ Eft* Spanje en de Vereen. Staten. NEW-YORK, 30 April. (B. O). De Parts is om 2,47 (Amerikaanscbe tijd) ten oosten van Fire Island ge signaleerd. HONGKONG, 30 April. R. 0.) Men gelooft hier dat de Spaansche vloot niet de haven van Manilla zal verlaten opdat zij de forten, die de baai verdedigen, zal kunnen steunen. De A merikaansche schepen zouden reeds gesignaleerd zijn tor hoogte van Bolinaohet weer was te slecht om gemeenschap met de opstandelingen te kunnen krijgen. MADRID, 30 April. /Reuters bij zondere dienst.) In den Senaat ver zekerde generaai Weyler dat Spanje, gebruik makend van den ongeregelden toestand van het leger en de marine der V. ,S.. met succe.s een offensieve houding zou kunnen aannemen. Een ofticieel telegram uit Cuba bevestigt het bericht dat tegenover Cardenas de kanonneerboot Ligera een Amerikaanschen tor pedoboot jager tot den terugtocht beeft genoodzaakt. De vyand loste 70 schoten zonder andere schade aan te richten dan een kleine averjj aan een onderdeel van het schip. STADSNIEUWS. Hedenavond vergaderen weder de hoofden der optochtcommissie, om te beraadslagen op welke wijze overeen stemming kan worden verkregen aan gaande een op 81 Augustus te hou den optocht. Wegens plaatsgebrek moet de vol ledige uitslag van den hier gehouden natioualen schietwedstrijd tot het vol gende nummer blijven liggen. Donderdag werden de eerste nieuwe aardappelen aan de markt aangevoerd door den heer George Busé HkJz. Het Spaansche eskader is van de Kaap-Verdiscke eilanden in zuidelijke richting met onbekende bestemming vertrokken. De orders zullen eerst in volle zee geopend worden. Vrijdagmiddag zijn echter drie Ksarieminer HaSSeïjes Een Zaterdagavondpraatje. CCCXLII. De poging vau bet bestuur der Haar- lemsche' Handelsvereniging, om te bewerken, dat de winkels inplaats van te tien uur te negen uur zouden slui teD. beeft geen succes gehad. Op d8 lijst die daarvoor gecirculeerd beeft, teekendeo 45 belanghebbenden, op (le twee vergaderingen die ervoor belogd waren, verschenen dertien personen waaronder nog een tegenstander zoodat van de honderden winkeliers en neringdoenden zeven en vijftig bereid waren, den maatregel in te voeren, mits natuurlijk hunne vakge- nootea (om niet concurrenten te zeg gen) dat ook deden. Eu aangezien- dezen het niet doen, blijft alles b\j 't oude en gaan de winkels weer rustig te tieu uur dicht. Ik moet zeggen dat het me ver wonderd heeft, 't Lag zoo voor de hand, dat raenschen die dikwijls's mor gens vroeg al aan den arbeid beginnen, 's avonds wel graag een uurtje vroeger klaar zouden willen wezen, om in den zomer een straatje om te gaan en 's winters een uurtje gezellig en rustig in de huiskamer te wezen.'t Lag voor de hand, zég ik, maar er is een keer méér gebleken, dat wat voor de hand ligt, dikwijls moeilijk te grijpen is. Wordt er dan tusschen negen en tien uur zooveel verkocht? Geen mensch die 't gelooft. Wandel in dat uur de Groote Houtstraat eens door en tel eens op. hoeveel menschen er in de winkels zijn ge zult niet lang moeten tellen. Dat is zoo waar, dat verschillende winkeliers hun licht in de etalage 's avonds of in 't geheel niet aansteken of het te negen uur Spaansche torpedobooten en twee troepenschepeii (weer teruggekomen, tengevolge van een lichte averij, die twee torpedobooten door een aanva ring hadden opgedaan. Heden ver trekken de schepen weer. Het departement van oorlog te Washington heeft acht stoomschepen gemiddeld 2000 ton groot, gecharterd voor het overbrengen van do eerste militaire expeditie naar Cuba. De vereenigde commissie uit de beide Kamers van het Congres is tot overeenstemming gekomen betreffende het oorlógscrediet, en heeft een voor stel van den Senaat aangenomen om nog 4 monitors en 16 torpedojagers te laten bouwen. Volgens inededeelingen over de plan nen met Cuba zal men 10.000 man te Matanzas aan laad zetten. Ter New-Yorksche beurs werd het zoogenaamde bombardement van Ma tanzas gunstig opgevat, ofschoon de Amerikaanscbe berichten van de laat ste dagen die geheels zaak terugbren gen tot een verkenning,- door den Amerikaanschen vlootvoogd bevolen om de tópaausclie stellingen in de nieuw opgerichte batterijen uit le vin den. De correspondent der „Daily Mail", die het bombardement bijwoon de, seinde dat do Amerikanen eerst sleciit, daarna beter schoten maar er niet in slaagden de batterijen der Spaansche forten tot zwijgen te bren gen. Het onbeduidende karakter dat het gevecht droeg, blijkt reeds uit de ineiedeeUng dat de batterijen dertig, do 'schepen zes-en-tachtig schoten los ten. Zestig Spanjaarden zoudou ge dood of gewond zijn. Naar de Daily Mail uit Washing ton verneemt, wordt meer en meer bevestigd dat de Amerikanen geen ernstige land-operaties op Cuba zul len ondernemen voor het najaarmaar het plan blijft bestaan om met vijf duizend man tegen de gele koorts be stand zijnde troepen misschien voer eea deel bestaande uit neger-vrijwil ligers, waarvan Mac Kinley er tien duizend uit de zuidelijke staten wil oproepen een Cubaansche haven stad te bezetten als operatie-basis. Misschien zou dit Matanzas zijn, waartegen de rebellenboofden Garcia eu Gomez in overleg met de regeeriDg der Unie thaus gecombineerd heeteu op te trekken ten einde de Spanjaar den te verjagen en de stad vervol gens tot hoofdplaats van de Cubaan sche republiek te proclameercn. uitdraaien. Er komt dan toch niemand meer. Maar de gaskroon in den wiukel blyft branden en de gordijnen zijn omhoog voor de klanten die toch niet komen Mij dunkt, de mislukkiug van het plan is een bedenkelijk verschijnsel. Ze komt, denk ik, voort uit deze vrees, dat er toch eens tusschen negen en tien uur een klant zou kunnen komen en dat die dan naar een ander zou gaan, wanneer de winkel dicht was. Sioot nu die ander ook, dan zou dat geen kwaad kunnen, want dan kon de klant daar evenmin terecht. Tiaar de eene vakgenoot wacht op den anderen en niemand wil liet voor beeld geven, uit vrees dat de ander niet volgen zal. Deze angst voor bet verlies vau een enkelen klant is hier om bedenkolijk, omdat ze er op wijst, dat de zaken niet schitterend gaan. Als er wat omgaat en goede prijzen worden gemaakt, dan merkt men het verlies van een enkel klantje niet op maar in tijden van grooie concur rentie en daaruit voortvloeiende lage winsten, stelt men de gelegenheid om te koopen, zoo wijd mogelijk opeD. In verband daarmee is het wel merk waardig, dat een van ODze winke liers (en niet van de kleinste) het denkbeeld heeft geopperd om de win kels niet te tien uur, maar te half elf te sluiten. Gelukkig is dat toch niet verder gekomen, dan een los opgeworpen denkbeeld. Het wonderlijkste van de zaak is, dat er ook van het personeel weinig aandrang tot vervroegde sluiting is uitgegaan. Het mannelijk personeel zal zeer waarschijnlijk wel gehoopt hebben op succes van bet plan, maar liet vrouwelijk personeel bleef er koud onder, ja was er soms vierkant tegen. De internen maakten er geen ver schil tusschen, of zij een uur langer in den winkel waren of boven op de De nadere telegrammen uit Madrid over de beschieting van Matanzas doen het niet alleen voorkomen alsof de Spanjaarden volstrekt geen verliezen hebben eledeu, maar zelfs dat het eeDe nederlaag voor de amerikaanscbe vloot was. De verschillende telegrammen uit Madrid luiden als volgt: De driehonderd granaten, door de Amerikanen afgeschoten, ten spijt, hebben de versterkingen van Matanzas niets geleden. Niemand werd gedood of gewond. Generaal Blanco seintDrie Ameri kaanscbe kruisers openden het vuur op de batterijen van het fort Morillo te Matanzas, zonder eenige schade ie veroorzaken. Wij losten toen veertien schoten, waarop de kruisers antwoord den met een menigte granaten, die geen kwaad deden. Een vijandelijk eskader van vyf schepen heeft ook achttien granaten afgevuurd op de batterij vau Sabanilla, zonder eenige uitwerking. De consuls van Frankrijk en Oostenrijk hebben tegen het bom bardement, waarvan tevoren geen ken nis was gegeven, geprotesteerd. Men haalt te Madrid zijn hart op aan de Amerikaansche telegrammen over de beschieting van Matanzas. Er wordt verteld, dat de regeeriDg een telegram heeft gekregen, dat een muil ezel het eenige slachtoffer is geweest. De Imparcial noemt admiraal Samp son een Tartaria. In antwoord op verschillende vragen bevestigde de minister van oorlog te Madrid ia de Kamer, dat het bombar dement van Matanzas geen ander slachtoffer heeft gemaakt dau een muilezel. Daarentegen heeft een der Amerikaanscbe schepen averij gekre gen. De opstandelingen trokken met de Yankees een lyn, want tijdens de beschieting rukten zy op Matanzas aan, maar zy werden geheel verslagen, vele dooden achterlatende. Het was een roemvolle dag. zeide de minister. Nu de telegrammen uit New-York eu Key-West. Volgens een telegram van Key West aan de Evening Post hebben de monitor Terror en de kanonneer boot Machias Cardenas beschoten* eu vele {Spanjaarden gedood. Na twee uur werden de batterijen tot zwygeu gebracht. De twee bodems kregen geen letsel. Kapitein Harrington van den moui- tor Puritan twijfelt echteraan de juist heid vau 't bericht over de beschieting van Cardenas. Het is onmogelijk, voor haar bestemde kamer, de „par- tie" zooals dat heet. En de externen bleven voel liever een rustig uurtje in den winkel doorbrengen, dan dat ze thuis moeder moesten helpen in wasschen of strijken of kindergoed verstellen. Maar dat het tegenwoordig tyden zijn. waarin ieder zyn klanten gaarne by elkaar houdt, dat is een feit. 't Is voor den winkelier in 't algemeen tegenwoordig zoo eenvoudig niet, om behoorlijk door de wereld te komen. Hy heeft groote ruiten, maar loopt dau ook het meest in 't oog, zoowel by deu fiscus, als by iedereen, die iets tot stand wil brengen op het ge bied van pbilaritropie of feesten. Zijn deur is open en hijzelf is alty'd thuis wat wonder dat zijn bijdragen in geld en vaak ook in natura per jaar een iieel sommetje beloopen. En dat alles zou nog zoo erg niet wezen, wanneer er niet zooveel men schen waren, die vergeten hem op tyd te betalen. Ik wil nu nog niet eens van contant spreken, want dat is een illusie in dezen tyd, die nog doortrokken is vaj het wanbeginsel van jaarrekeningen maar jaarre keningen worden anderhalfjaarreke- ningen en tweejaarrekeningen en nog langer. Wanneer ik op dit oogenblik het bedrag ontving van alle nog on betaalde rekeningen over 1897, dan ging ik rentenieren. En 't is al Mei Onze gemeente-secretaris gaat ons verlaten. Mr. Rasch is den vorigen Zaterdag door de aandeelhouders van de Haarlemsehe Brandverzekering- Maatschappij benoemd tot directeur in de plants vau wijlen graaf van Limburg Stirum. Een mooie positie, ook financieel. Maatschappijen die twintig procent dividend kunnen uit- zegt hij, de stad dichter dan op zes mijl te naderen. Ook heelt hij geen kanongebulder gehoord, en bovendien liggen er twee Spaansche kanonneer - booten in de baai van Cardenas ver se!) ojen. De kanonneerboot Newport heeft bij Cabanas een kleine sloep buitge maakt. na een schot los krait gedaan te hebben. De sloep bad een lading visch aan boord. De bemanniug, zeven koppen sterk, behoorde tot de Spaan sche marine-reserve. De officieren van de Newport gelooveu, dat de sloep berichten over de bewegingen van de Amerikaansche vloot naar Havana trachtte over te brengen. Een matroos aan boord van den Amerikaanschen monitor Puritan is door een krijgsraad ad Loc schuldig bevonden aan verraad en tot den kogel veroordeeld. De man verklaarde een Spanjaard te zijn. Men betrapte hem. terwijl hy bezig was eeu gat te vijlen in liet kruitmagazijn. Uit Chattanooga wordt geseind dat acht batterijen artillerie, het 24e re giment infanterie en vier compagnieën vau het 9e regiment cavalerie Yrydag het kamp zijn uitgetrokken met be vel zieti naai- Tampa te begeven. Do soldaten en al het materieel zijn reeds geladen in extra-treinen, die vóór de gewone treinen zullen loopen. Ofschoon het einddoel van de troepen geheim wordt gehouden, twijfelen Officieren noch manschappen eraan, dat zy besterad zyn, onmiddellijk eer» inval op Cuba te doen of althans een Cubaansche haven te bezetten. De artillerie vertrok des namiddags, maai de overige troepen konden niet voor heden weg. Men geloofde nat de negertroepen voor Zaterdagavond op weg naar liet Zuiden zullen wezen. Met de toebereidselen om het 2e regiment cavalerie naar het Zuiden te zenden is men klaar. Ofschoon het tegendeel beweerd wordt, gelooft men te Washington niet, dat er voor den herfst op Cuba geregelde troepen zullen landcD. eo dat, als er nu een krijgsmacht aan wal gaat, het alleen zal wezen ora aan de pacifico's levensmiddelen te kunnen uitdeelen. Misschien zal ook dit onnoodig blijken, wanneer de Span jaarden het stoomschip „Texas" van het Roode Kruis toelaten levensmid delen aan wal te brengen. Weigeren de Spanjaarden dit, dan is bet voor het oogenblik niet waarschijnlijk, dat deze landing met geweld van wapenen doorgezet wordt. Het Spaansche eskader in de Fi lippijnen heeft zich in tweeën gesplitst. Het eene gedeelte houdt zich voor Manila, het andere ergens ten Wes ten van de Filippijnen op. Men verwacht de Amerikaansche schepen Zondag voor Manila. Een Spaansch blad noemt Manila onneembaar. Alle forten zijn vol ka nonnen, meestal Krupps. Het blad gelooft, dat de vyand de stad niet zal durven aanvallen. De „Sun" deelt iu een editie van Vrijdagavond tien uur een telegram uit Washington mede, naar luid waar van de publieke opiuie levendig be wogen is door liet bericht, dat de kei zer van Oostenrijk-Hongarije Spanje met geld bijstaat. Men" ziet daarin een inbreuk op de wet der onzijdig heid die een oorlogsverklaring ver dient. Onder deQ druk der openbare meening heeft de president al besloten een nota aan de regeering te Weenon te richten. Reuters agentschap seint dit bericht onder alle reserve over. Deze reserve schijnt wel noodig te zyn. Een nader telegram meldt tenminste, dat de on der-staatssecretaris te Washington niets weet van een voornemen van Mc Kinley om een nota aan de Oos- tenryksche regeering te richten. De oorlogsbegrooting is door het Hnis van Afgevaardigden aangenomen. Tn antwoord op een interpellatie zeide Sagasta Vrijdag in de Spaan sche KamerDe minister van marine bewijst groote diensten. De dag zal komen, waarop blyken zal dat by in alles heeft voorzien. Vaderlandsliefde gebiedt ray te zwijgen over de maat regelen, die genomen zyn. De Senaat heeft het wetsontwerp tot bekrachtiging van de aan Cuba geschonken autonomie aangenomen. Vele sprekers, met name Weyler, ga ven deu raad aanvallenderwys tegen Amerika te werk te gaan. STADSNIEUWS Eerst© en derde pagina. Haarlem, 30 April. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is benoemd tot ama nuensis-concierge aan deHoogere Bur gerscholen met 5- en 3-jarigen cursus de heer J. van Waveren, alhier. De leden van den Gemeenteraad zyn door den Burgemeester opge roepen tot eene vergadering op Maan dag a.s. des namiddags te 2 uur. koeren, zooals de Haarlemsehe dat dit jaar heeft gedaan, kunnen ook voor de belangen van hare Directeu ren behoorlijk zorgen. Ik geloof, dat het publiek den heer Rasch deze betrekking wat men noemt, gaarne gunt. Hij is iu de vier of vijf jaar, dat hij op onze secreta rie het beheer heeft, een sympathieke persoonlijkheid gebleken te wezen. Wie bij hem komt om iets te vragen of te zeggen, heeft de zekerheid, dat hy vriendelijk ontvangen zal worden niet alleen, maar ook dat wanneer mr. Rasch hem iets belooft, die belofte nagekomen zal worden een eigen schap, die na juist niet by alle amb tenaren wordt aangetroffen. En mis schien is ten slotte diezelfde welwil lendheid wel de reden geweest, waar om de heer Rasch gesolliciteerd heeft naar de betrekking, die bij thans heeft gekregen. Het secretaris-ambt werd hem te druk, zijn zenuwen kon den er niet tegen, om van den mor gen tot den avond niet alleen druk bezig te zyn met zyn schrijfwerk, maar ook voortdurend allerlei men schen te woord te staan over de meest uiteenloopende dingen. En nu is het eenmaal een feit, dat wanneer een boofd-ambtenaar den roep heeft van welwillendheid, het aantal menschen dat zich direct tot hem wendt, voort durend grooter wordt. Had ik dan geen recht met te zeggen, dat het jnist deze eigenschap is, die mr. Rasch van de Groote Markt naar de Zijl straat drijft? En mocht soms iemand beweren dat de heer Rasch niet in de lijn van zyn carrière gebleven is, aange zien by uit de ambtenaarswereld te ruggekeerd is tot de wereld, waarin men zaken doet, dan ben ik dat vol strekt niet mot hem eens. Integen deel. Niet later dan|Vrydag is er een steen onthuld, waarop de naam van Mr. Rasch staat, als bebbeude mee gewerkt aau de totstand koming van de duinwaterleidingover enkele maanden gaat hij zich wijden aau de taak om de menschen te behoeden voor schade door brand, zooals ons duinwater bestemd is om de verwoes ting van het vuur te stuiten. Hy is dus wel degelijk iu de lijn gebleveD. Vau brand gesproken, onze duin waterleiding zal ook daarin goede diensten kunnen bewijzen. Er was by de Amsterdamsche waterleiding des nachts niet altijd veel drukking en de waterstraal kon het dau soms niet veel verder brengen dan een succès d'estime - dat wil in 't hol- landsch zeggentot de eerste verdie ping. Daarvoor is nu geeu gevaar meer. 's Nachts is de drukking toch uog altijd 3l/a atmosfeer en wanneer er meer noodig mocht wezen, dan heeft men er maar om te telefoneeren. Ik heb een kannetje water uit de Amsterdamsche waterleiding geuomeu en een dito kannetje Haarlemsch water. Zorgvuldig heb ik het vergeleken maar de kleur verschilde niet; 'k heb een droppel van beide door een microscoop bekeken en ze wemelden allebei van onschadelijke infusiediertjes. Ten slotte heb ik een droppel Amsterdamsch water rechts en een links op rnyri tong genomen, maar verschil heb ik ook toen niet kunnen bespeuren. Het is voor ons kleinstadters, een groot- sche gedachte, niet waar, dat ons water precies smaakt als het water dat gedronken wordt in het groote Amsterdam. Iutusschen was de Burgemeester na de opening van de duinwaterlei ding op Vrijdag, niet zoo enthousiast dat ZE.A. alleen duinwater zou heb ben aangeboden aan de commissie uit de Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap, die dien avond eene serenade kwam brengen aan mevrouw Naar wy vernemen zal dit een zitting zijn met gesloten deuren en komt de heer Van der Horst, adviseur van de speciale gas-cominissie in de vergadering, om vragen te beantwoor den eu inlichting te verstrekken over de door hem opgemaakte begrooting eeuer gemeentelijke gasfabriek. Nationale Tentoonstelling van Vrouwen-Arbeid. Het Haarlemsch comité dei Yer- eeniging Nationale Tentoonstelling vau Vrouwenarbeid brengt het volgende onder de aandacht van belangstel lenden Zooals men weet, is besloten in het gebouw der Nat Tentoonstelling van Vrouwenarbeid eeu ljjst te han gen, waarop vermeld staaD de namen der dienstboden, die 1 Mei 1898 ten minste 10 jaren lang in éénzelfde huishouding hare trouwe hulp hebben verleend, en daarachter de naam van haar of hem, die zoo langen tijd die hulp genieten mocht. Aan elk dier vrouwen wordt als herinnering aan de Nat, tentoonstelling van Vrouwen arbeid, een sierlijk geteekend kaartje gezonden, dat tevens dieuen kan als gratis-toegaugsbi!jet voor één keer tot de tentoonstelling. Opgaven worden nog tot 15 Mei ingewacht by Jonkyr. C. van Hogen- dorp, Balistraat 36, Den Haag, na diet: datum kunnen ze niet meer worden aangenomen. De nieuwe Kathedraal. Maandag 2 Mei zal de nieuwe St. Bavo, de Kathedraal aan do Leidsche vaart, worden geconsacreerd en inge wijd. Gebouwd door den bekenden, men mag wel haast zeggen den beroemden architect Dr. Cuypers maakt 't majes- tueuse gebouw van buiten reeds eeu grootschen indruk. Maar nog veel sterker wordt die impressie, wanneer men aan de achterzijde de kerk bin nentreedt en den blik richt naar het hoogkoor en het hoogaltaar, dat zich 1.80 M- boven den beganen grond bevindt Het hoofdaltaar bestaat uit een stuk graniet, een prachtige steen die met groote moeite is verkregen. Rechts daarvan bevindt zich liet sacraments altaar, een geschenk van de geestelijk heid in het bisdom aan den Bisschop. Hierop wordt de dagelyksche dienst gecelebreerd, terwijl zich aan dezelfde zyde, den rechterbeuk, zeven devotie- kapellen bevinden, waarvan de mid- Boreel. Van buiten was het gemak kelijk te zien, dat het vocht in de bokalen meer schuimde dan duinwa ter pleegt te doen. En er werd nu en dan een gepoef vernomen, alsof er in de verte een zeeslag werd geleverd tusschen de Amerikaansche en Spaan sche vloten. Buiten in 't Ivenaupark was het anders rumoerig genoeg. De optocht zelf was al niot gemakkelijk geweest: de zangers raakten nu en dan tusschen het publiek en werden ,ongenadig heen en weer geslingerd, zoodat zelfs toen de fakkeldragers in de verdrukking kwamen, een paar van de voorsten, om het sieriyk te zeggen, eenige neiging aan den dag begonnen te leggen ora iu vlammen op te gaan, welk noodlottig streven evenwel met grooten spoed door de omstanders werd gedoofd. De politie was sterk vertegenwoor digd en paste best op, op de bloemet jes namelijk. En aangezien dezen zich heel rustig hielden eu bedaard bleven staan waar ze stonden, had men daarmee niet den minsten last. Dat het droog bleef was voor de zangers een groot voorrecht. Men moet maar fortuinig wezen en dat heeft de een nu eenmaal meer, dan de ander, öommige lui zyn ware Pechvogels. Wat ze ook doen of laten, de onspoed weet hen wel te vinden. Zoo keu ik iemand die in de rechten studeert en voor zyn dissertatie ons faillietrecht tot onderwerp had ge kozen. Na jarenlange studie van dat onderwerp gemaakt te hebben, moest hij tot zijn smart een nienwe faillisse- mentwet in de Staatscourant vinden. Nu kon hy zyn dissertatie behan delen uit een historisch oogpnnt, maar dat is toch natuurlijk het ware niet Zulke lotgevallen noem ik wan boffen FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1