Niet alleen hier in ons laad, maar Moeessie wil geven (wat spr. verkeerdj gebleken zyn, dat dit geen bezwaar De heer F. C'. doet opiier-entrepét-kast voor goe derea, die niet, b. v. ook in Engeland, waar in 18SS acht) laat mén die dan ieder oogen-'is. Het gas heeft de petroleara niet ken, dat in Hamborg een gemeente-in 5 dagen zjjn vrijgemaakt en een 14* gemeenten waren, die han eigen blik opzegbaar stelleu. gas fabriceerden, en 10 jaar later in| 1893, 18*. De Imperial heeft gevraagd, waar om men er toch zoo bang voor is. Waarom nu. vraagt men wel eens. dat zjj de nieuwe fabriek te daur moet juist de gasfabriek worden ge- j zou bouwen immers zy schryft exploiteerd door de gemeente. Waar-'jaarlijks i pet. af en zou die af- om zou ze dan ook geeu broodjes bak-schry ving dan opdrijvenEr is even ken éi vleeschbouwcrjjen oprichten wel geen enkel ding waarvoor Hieriasschci: nu bestaat een essen ïieel verscliii. De gasfabriek heeft de geroeentestraten noodig voor hare buizen en nu is het practisch onmo gelijk. dat de gemeeute aanmeer dan een fabrikant vergunning geeft, die buizen te leggen. Eq nu maakt een uaamlooze vennootschap graag zoo veel mogelijk winst de vraag voor engelsclie aandeelhouders is niet of ze goed gas leveren of slecht, maar of ze 10 procent krijgen of twaalf. De waarborg die de concurrentie geeft, valt hier weg. De gasfabriek is en blijft een monopolie, al schrijft de Imperial ook tien rapporten. Alle gemeenten, hoe afkeerig ze ook moch ten wezen van inmenging in het be drijf. zagen zich, wanüeer ze een der gelijke concessie gaven, verplicht be palingen te maken, waarbij ervoor gewaakt werd, dat men kreeg eeu j Maatschappijen, product van behoorlijke quaüteit, dat j Maar, zegt men. (ie prijs niet te hoog was en dat even tueel de gemeente het bedrijf zou spreker zo® bang is als daarvoor. Het is te Arasterdam gebeurd. De gemeente heeft er voor de fabriek millioenen te veel betaald en spr. zal, maar heel voorzichtig, toelichten wat hjj bedoelt. Groote maatscbappijon hebben ia den regel relatiën met andere groote maatschappijen en aanzienlijke perso nen. En men kan indirect oen groot voordeel bereiken, als men duurder laat werken, dan noodig is. Deze vriendelijkheid wordt vandaag of mor gen gereciproceerd. Men weetals de eene hand de andere wascht, worden ze beide schoon maar de ingeze tenen blijven zitten met het vuile water Men mag dat van de „Imperial" zeggen, omdat men weet, dat zij in dat opzicht niet beter is dan andere verdrongenmen heeft alleen de lam- j lijke fabriek pen zeer veel verbeterd. Toen hetis overgegaan in particuliere handen •lectrisch licht kwam is men niet j kan men in 't algemeen gemeente- minder gas gaan branden en waar exploitatie als ideaal beschouwen electrisch licht is, brandt hy die het j Uit den Amsterdamschen Raad gaan niet heeft meer gas, om niet onder te stemmen op, om de stadsdrukkerij doen. Het gloeilicht heeft aauvanke- af te schaffen en het drukwerk uit lyk aanleiding gegeven tot eenigen te besteden. Men vraagt zich daarbij voor eleetriciteit liefst J kantoor voor den ryks-visiteur, den kunnen overnemen. Men omschrijft dat dan in een uit gewerkte concessie. Maar by erva ring weet spr.. dat geen enkele con cessie deugt en wel omdat depositie vau tien concessionaris tegenover de gemeente niet deugt. Om te beginnen moet zoo'n con cessie zijn van langen duur de Imperial vraagt ze tot 1912_en wou ze eigenlyk hebben tot 1917. Dit is haar niet kwalijk te nemen: Zij moet haren aandeelhouders een behoorlijke winst waarborgen, maar het gevolg is toch. dat men zich bindt voor tien jaar. Veranderen nu de omstandig heden b.v. na 5 jaar en komt erb.v. behoefte aau warmtegas tot lageren prijs, dan «s dat niet te verkrijgen, tenzij daar een concessieverlening tegenover staat. En spr. profeteert, dat het ook hier zoo zou gaan. Er is tegen «"eu concessie een groot bezwaar en daarvan vindt spr. niets in het rapport der gascommissie. De gemeente heeft bij concessie n.l.geen coniróie. Zy heeft die ja misschien op de lichtsterkte, maar niet op het geheelc bedrijf, omdat zij geen per- soneu heeft welke die uitoefenen. Daarom geven al die bepalingen op papier niet-; ze maken de zaak alieen wat aanlokkelijker als concessiever- lenging ter sprake komt. Bovendien komt men overmydelyk tot verschillende uitlegging. De Com missie heeft dat ook gezegd. En dan staat men voor de moeilijkheid de uitlegging van den concessionaris aan te nemen of zich telkens te wikkelen in processen. Wil men dat laatste niet. dan heeft men alle interpretaties van den concessionaris voor zoete koek op te eten. Nu zegt de Imperial wel, dat de processen te Amsterdam voortvloeiden uit de slechte redactie van de con cessievoorwaarden en steekt den Haar lemmers een veer in den staart, door te verklaren dat zy het wel beter zullen doen maar spr. gelooft niet dat Haar lem het zooveel beter zal kunnen doen. Een concessionaris zegt nooit meer dan hy kwyt wit wezen. Leest het voorstel der Imperial van 12 Oct. 1886. Niets is daarin gepreciseerd en de commissie stelde daarom acht vra gen om te weten wat de bedoeling nu eigenlijk was. Iuplaats van daarop antwoord ie geven doet de Imperial een nieuw voorstel en ecarteert zoo de vragen. Men kau dan ook vooruit zeker wezen, dat er punten overbly ven, die niet gepreciseerd worden. Dat de fabriek kau ook worden overgenomen tegen taxa tie. Een groot bezwaar is hot eren- wel, dat men moeilijk onpartijdige des kundigen kau vinden. „De „Imperial" heeft in de gaswe- reld veel invloed. Bovendien komt by naasting, die men voor onteigening houdt, de hollandsche eigenschap er by, dat er meer voor betaald wordt, dan de werkelijke waarde. Van die 3 deskundigen is er maar een, die van alle finesses op de hoogte isdie van de gasfabriek. Natuurlijk heeft dus hjj, die het bedrijf uitoefent, den grootsten invloed op de taxatie. Daarbij is elke concessie duur, om dat zy moet opleveren voordeel voor de aandeelhouders en (vooral in En geland) een behoorlijk traktement voor de directie. Hier komen nog by de kosten van de controle, die als ze goed zal zijn, moet worden uitge oefend door betrekkelijk hoog betaalde ambtenaren. In den regel is de moeilijkheid, dat de fabriek veel te dunr moet worden overgenomen. Hier is de toestand veel zuiverder. De bestaande fabriek is niet.j bruikbaar meer en in elk geval moet men komen tot den bouw van eene nieuwe. En gestold eens dat men concessie geeft aan de „Imperial", terwyl men is in deze exceptioneel gunstige positie, dan bouwt de Imp. een heel mooie en (dat durft spr. verzekeren) ook heel dure fabriek. Nu kan de gemeente zich verplicht gevoelen een einde te maken aan de concessie en zal rouwkoop motten be talen. Aan die mogelijkheid heeft ieder gedacht, maar niet aau de mo gelijkheid dat de gemeente, een fa briek beginnende, die later aau een concessionaris zou overdragen. Im mers, dat komt niet voor. Wie de fa briek heeft, bevindt zich er wel by. Men vraagt welhoe kom ik van de concessie af maar niethoe vind ik een concessionaris Staatsrechterlijk is men het er te genwoordig vrijwel over eeus, dat de gemeente zeker de zaak mag ter hand nemen. Uit menscbenmin heeft de „Imperial" evenwel eenige waar schuwingen gegeven. In de eerste plaats wijst zy cr op, dat te verwach ten zyn beperkte arbeidsduur, Zon dagsrust. minimumloon eu pensionee ring. Dat alles zal op de exploitatie drukken. Maar de gemeente heeft immers zelf in de hand. te doen wat zy billijk acht. Het is een buitenmo dels immoreele redeneering, dat de gemeente die bepalingen biliyk achtende coucessie zou geven, om dat ze weet, dat de concessionaris is spr. gebleken by de concessies, dieze niet zou toepassen hjj onder de oogen heeft gehad. j Maar, de Imp. had dezen raad lie- De gemeante heeft op gasgebiedver voor zich moeten honden. Het niet zulke goede oogen ais de Impe-1 is voor de gemeente veel beter dat rial, wel afs ze zelf exploiteert. En wanneer later de werklieden wier ver- de deskundige van buitenaf niet altijd ten dienste staan. De mogelijkheid om de moeilyk- acbteruitgaDg in het verbruik, maar dat is een heel gering, tydelyk nadeel geweest en het gas is er door geko men ouder het bereik van kleine beurzen. In Engeland leveren vele gasfa brieken tot lagen prys gas voor ver warming. Mocht dus de concurrentie van het electrisch licht gevaarlijk worden, dan kan het gas niet alleen als lichtbron maar ook als warmte bron worden geëxploiteerd. Hiervan staat in de concessie-voor waarden evenwel niets. De derde waarschuwing is deze, dat de gemeente haar kapitaal niet mag wagen. „By ous", zegt de Imp. „is dat geheel anders, het ligt een maal in den aard van ons bedrijf.' Maar er zijn een groot aautal gemeen ten,_ die dit „zeer gevaarlijk" be drijf eenmaal zyn begonnen eu spre ker kent er geen, die haar kapitaal geheel of gedeeltelijk heeft verspeeld. Als hot t leek dat een gasfabriek niet rendeeren kou, dan zou de schade voor do gemeeute nog heelwat groot-er zijn, als er een eonces.ssionaris bestond dan wanneer zyzolve exploiteerde. In dat geval toch zou immers de con cessionaris Te voorwaarden eenvoudig niet nakomen. Dit is gebleken by een engelsclie maatschappij, die water leverde te Amsterdam. Spr. kent de tactiek van concessio narissen zoo gv,ed. Ze doen altijd wat ook hier gedaan is en jagen op het laatste oogenblik de mensclien angst Met groot genoegen heeft spr. gezien, dat de Raadscommissie zelf vertrouwen bezit, maar er moet ook uit de bnrgery moreele steun komen en men moet het den raad niet kwa lijk nemen, als hij eeu zoo gering risi co op zich neemt, tegenover zulke groote voordeden. Wees ervan overtuigd, aldus ein digde spr., dat wanneer ge u door een der partijen vrees laat aanjagen, er over weinig jaren berouw van zult hebben! De gasfabricage is eeu betrekkelijk gemakkelijk bedrijf, zij is eeu monopolie eu levert bij con cessie dus geen waarborgen op. Waar gij uw eigen zaak kunt behandelen zonder groot risico, op de wijze zoo ais ge denkt da:, het best is eu de vrijheid houdt om onder andere om standigheden veranderingen aau te brengen, dan moet ge overgaan tot eigen exploitatie van uw eigen gas fabriek, voor uw eigen ingezetenen (Applaus). Van de gelegenheid tot debat maak te gebruik de heer Verwijnen. Hem kwam het vreemd voor, dat zooveel gasverbruikers, die jaren lang rouw koop hebben moeten betalen, niet met beide handen het voorstel van de Raadscommissie aangrijpen, maar juist vragen om verlenging van de concessie. Bpr. beschouwt gaslicht als een weeldeartikel. De groote uitgave voor een nieuwe gasfabriek zou moeten worden gedragen door allen. Is dat niet onbillijk Stel, dat Haarlem 3000 af. of de telefoon er voordeeiig is. Te Amsterdam kost die f 90, bier f 40. Spr. gelooft ook, dat hier een gasfa briek, mits goed beheerd, rendabel kan zijn, maar bestaat er geen vrees, dat als de gemeente die exploiteert, zy huiverig cal zyn oio de levering van electrisch licht mogelijk te maken De heer Treub antwoordende wjjst er op, dat terwyl het gasverbruik te Haarlem 47 met een fractie per hoofd bedraagt, dit te Leiden nu 96 is; eeu bewijs, dat gas geeu weeldeartikel behoeft te blijven. Bovendien ver tegenwoordigen 3000 gasverbruikers geen personen maar gezinnen. Men doet alles, om het gas geen weelde artikel meer te doen zijn, o.a. door de muntgasmeters. Laat ons alles doen om daartoe mee te werken. Ook het grootste aantal branden wordt veroorzaakt door petroleum. Bij eeu gasprys van 28 ets. electrisch licht .zeker een sterke concurrent, niet als het 6 ets. kost. Wat Zwitserlani betreft en Italië, daar kost het niets, omdat men er de waterkracht voor niets heeft. Waarom gasverbruikers dit adres hebben onderteekend, weet spr. niet. Het schijnt dat de helft de beteekcuis vau hunne onderteekening niet be grepen hebbendat komt bij adres- seu wel meer voor. De heer Dnfour heeft geen voor beeld gegeven van een gemeen te-#a.v- fabriek, die in particuliere handen is overgegaan. De quaestie met electrisch licht staat een weinig anders. Wat de stadsdrukkerij betreft, die heeft hiermee niets te maken. Dat is geen natuurlijk monopolie maar er moeten veei stukken gedrukt worden, die ge heim moeten blijven. De heer Dufour zegt, dat de tele foon hier f40 en te Amsterdam f90 kost. Als hy een technicus is, neem ik hern die opmerking een beetje kwalyk. lu Amsterdam zijn 2500 aan geslotenen en hier misschien 400 en nu is 'teen bekend feit, dat het tele foonbedrijf duur is, naarmate het groo- ter wordt. Wanneer ooit een bewijs is geleverd voor de mogelijkheid van goede gemeente-exploitatie, dan is het wel by den aanleg der telefoon te Amsterdam, die in weerwil van hard nekkig verzet, op tijd is gereed geko men cn beter is dan vroeger onder de particuliere exploitatie. De heer J. van der Wijde herin nert er aan, dat op de vergadering waar besloten is tot een adres van gasverbruikers aan den Raad alleen voorstanders der concessie werden toegelaten; dat toen beweerd is door den leider van die vergadering, dat het gas te Amsterdam toch op negen cents was gebleven, hoewel de ge meente de fabriek had overgenomen. Spreker vraagt of dat waar is en hjj moet dat vragen, omdat de man die het gezegd heeft, hier tegenwoor dig is en het niet heeft gevraagd. De heer Treub antwoordende zeide, dat de concessie te Amsterdam pas met Augustus eindigt, zoodat het gasverbruikers heeft, dan zonden j spreekt als een boek, dat de prys 59000 personen voor hen op groote kosten worden gejaagd. Met liet elec trisch licht moeten de gasmaatschap pijen wel degelijk rekening houden. Të Batavia is de prys van het gas. die *28 ets. was, verlaagd tot 20 ets. toen er sprake was van de verlich ting van eenige groote inrichtingen 1 ging deze uiteen. met eleetriciteit. Onlangs zyn ook met i watergasbelangrijke proeven genomen. In Engeland is het gasverbruik j ^-et: Kantoor van Inklaring. negen cents is gebleven. Ver laagd wordt de prys er zeker, den kelijk tot 7 cents; of dat direct zal gebeuren weet spr. niet, maar ver laagd wordt de prys zeker. Nadat de voorz. den spreker den dank der vergadering had gebracht, Leger en Vloot. De „Friesland". Reuter seint uit Fonta (eiland St. Michaël) De Nederlandsche kraiser Fries land is hier aangekomen om kolen in te nemen en vertrekt Dinsdag west- het hier ook niet zoo hier een kantoor van inklaring te j waarts. krygen, ging dat. aanvankelijk niet j vlot. Er waren verschillende moei-1 lykheden te overwinnen, maar ten; QEfftEUGD Ü8IEÏJWS veel meer algemeen, dan hier. In Zwitserland en Italië, o.a. te Milaan, Toen de vorige inspecteur vau de belastingen alhier, de heer M. Bchuy- staat men verbaasd over de liooveel- lonburg, ten gerieve van den haarlem heid electrisch licht die or gebruikt scheu handel pogingen aanwendde om heer Scheepstra. Als gemachtigde van de Holl. Spoor is opgetreden de heer G. P. Holtkamp. Bjj dezen kunuen derhalve inlichtingen vrorden inge- wonnen. Ook de onderchef de heer R. C. Schooleman stelt zich met de van hem bekeude welwillendheid daartoe beschikbaar, evenals de heer II. M. P. vau Emmerik, commies aan het goederen bureau. Het is wellicht niet overbodig nog eeus te wijzen op het groote voordeel van een eigen kantoor van inklaring, dat wel hierin gelegen is, dat de goe- deren veel sneller in het bezit van den geadresseerde kunnen zyn en niet (zooais anders zoo vaak gebeurt) lang durige vertraging hebben aan de grens. De dienst is dan ook zoodanig inge richt, dat wanneer de geadresseerde nadat hem bericht van de aankomst der goederen geworden is, denoodige verklaringen volledig inzendt vóór acht uur des morgens de goe deren dienzelfden dag nog in zyn be zit kunnen zyn. Reeds nu wordt van deze gelegen heid tot snelle doorzending van bui- tenlandsche goederen vry wat gebruik gemaakt. Wij achtten het daarom niet ongepast, er by dit bericht de~aan dacht van belangstellenden eens op te vestigen. Sport est «fifec! strijden Wielörnieuws. Amsterdamscbe Wielerbaau. Programma der groote iuternationale tweedaagsche wedstrijden 15 en 19 Mei. Eerste flag. I. Wedstryd voor Professionals. Uitsluitend Toor Hollanders, in series. Afstand l'-OO M. (3 ronden). Pryzen f40, f25 en f15. II. Groote internationaie wedstrijd voor professionals. Wedstrijd van meet, afstaud 1000 M. in series, demi- finales en finale. Pryzen: f61, f40 en f20. III. Eerste afdeeling van den Twee- daagschen wedstrijd voor professionals. Wedstrijd met gangmaking. Afstand •0 KM. (150 ronden). Prijzenf 3000 (drie duizend gul den), waarvan aan den len f1500, 2e f1000 en 3e f 500. IT. Wedstrijd voor machines met meervoudige zitplaatsen. Afstand 3000 M. (9 ronden) in 3 series en eene beslissiug. Pryzen f 45, f 30 en f 15. Tweede dag. L Wedstrijd voor Amateurs. Afstand 2000 M. in series en een beslissing. 2e prys Zilveren stermedaille met gouden centre en inscriptie. 2e prys Zilveren dito. 3e prijs Bronzen dito. II. Wedstrijden met voorgift. (In ternationaal) afstand voor den scratch- man 1000 M. Prijzen f 40, f 25 eu f 15. III. Tweede afdeeling van den Tweedaagschen wedstrijd. Afstand 100 K.M. (300 ronden). Winner is hy, die de beide afstanden gezamenlijk in den koristen tijd aflegt. De contracten met Yronwes en H. Luyten zyn gesloten, zoodat die beide rijders bepaald te Amsterdam verwacht kunnen worden. Bouhours is Maandag met zyn gangmakers, waartoe Stein de winner van de Bol d'Or behoort, reeds aan gekomen. Instituut-Past our. In de annalen vat het Institmu Pasteur geeft dr. Pothevin versla van de resultaten, die in bet vofi jaar met de behandeling der hon( dolheid verkregen zyn. Br werde 1521 personen behandeld; 2person* stierven voor de inspuiting effect kc* hebben, eu slechts 6 daarna. Erwj dus een sterfte van 0.39 pCt., e« cyfer, dat overeenkomt metdecyf® van de laatste jaren. De patiënte worden altijd in drie categories verdeeld, naarmate zy gebeten zij of dour een hond, wiens dolheid ei perimenteel is vastgesteld, of door ee< hond, die door een veearts ziek verklaard, of door een van dollieï verdachten hond. Van de 20,166 dert het begin der inentingen, in 188i behandelde personen kwamen in J eerste categorie 2872 met een sterf! van 0,69 pCt., in de tweede 12.54; met eeu sterfte van 0,48 pCt. de derde 4747 met een sterfte vat 0,31 pCt. Het meest gevaarlijke \va ren de beten aau het hoofd, daarin die aau de handen en eindelijk di aan de ledematen. Een rookerige stad. De rookerigste stad ter wereld voorzeker wel de Engelscbe stai Sheffield, welker steeds verduisterd! atmosfeer in Engeland spreekwoor delijk is geworden. Een arts, die ma hygiënische onderzoekingen belas; was, heeft onlangs aan de sted commissie van sanitair toezicht ees zeer belangrijke mededeeüng gedaan die de plaatselijke orastandighedei op vry krasse wjjze veraanschouwt- lykt. In Sheffield worden jaarlijks 3! millioen centenaars steenkolen ver bruikt op een oppervlakte van onge veer 30 vierk. Engelsclie mijlen (cira 75 K.M2.) Wegens het zwavelgehalii der steenkolen worden op hetzelfd gebied in Sheffield jaarlyks 750.001 centenaars zwavelzuur door den rege: afgezet, d. i. dus 20.000 centenaar! op elke vierk. mijl. Wanneer men Londen, welke stal nu niet bepaald vermaard is om haar zuivere, heldere atmosfeer, in «fc opzicht met Sheffield vergelijkt,, ver krijgt Londen ongeveer hetzelfde steeokolenverbruik als voor Sheffield, maar over 235 vierk. mijlen, dus over eeu bijna achtmaal zoo groote opper vlakte verdeeld. Het uit den steen- kolenrook neergeslagen zwavelvunr bedraagt in Londen slechts 280ö centenaars op elke vierk. mijl. Hierbij moet echter wel in aanmerking nomen worden, dat Londen voor Liet verwijderen der rookmassa's gunstiger ligt dan Sheffield. {Rundschau) wordt Zal de deskundige van buitenaf kan u 1 eenigingsleven gelukkig beter wordt, gaan? 1 A'~ ~~,f 1De heer II. J. Geijl wjjst er op. u dat tegenover het adres van trasver hedeu te ondervangen is deze, datjlyk zyn, ze kan afwijzen wanneer debruikers staat-het adres van de Vereen. slotte kwam de zaak toch tot stand; men de concessie ieder oogenblik kan aigemeene opiuie ze onbillijk acht.lv. Industr. en Koopl. eu legt den na- en nu Woensdag den 4den dezer is' De Koningin van België heeft op opzeggen. Hoe de Imperial in dezen Maar bjj concessie heeft de gemeente j druk op het daarin voorkomende argu- het kantoor van inklaring alhier ge-1 een rytoor een ongeluk met haar ry- tyd derft vragen, eene onopzegbare niets te zeggen en wie zal dao meer j ment. dat bij verlenging der concessie opeud. tuig gehad. Zij reed door het konink- voor 10 jaar. die met 10 last hebben van oen werkstaking: deonder de aangeboden voorwaarden Het gebouw is te bereiken van hetlijke park te Laeken, toen het rijtuig concessit jaar vau spr. niet en hy heeft genoeg respect wordt verlengd, als niet 2 jaar aandeelhouder in Londen, of gy die de gasverbruikers de straatverlichting Statenbolwerk af bij den over te voren is opgezegd, begrijpt geen gas zult hebben? (betalen. van 't Kenanpark. Eenbreedery den overweg by een scherpen bocht kantelde en rijweg 'H. M. in een vijver terechtkwam. u,v„ ,JV De ""tweede waarschuwing van de, Het adres der gasverbruikers is leidt er heen, zoodat vrachtwagens Men snelde der koninklijke dreuke- voor hel gezond verstand van den Imperial betreft de concurrentie vangeheel ongemotiveerd. Onder de vlag tot vlak voor het gebouw kunnen linge -spoedig te hulp, zoodat het onge- Raad, dat hy overtuigd is, dat de het electrisch licht. Had de Imp. er dat men liever 6 dan 9 cents betaalt, naderen. Dit bestaat uit een ruim val zonder noodlottige gevolgen afliep. Raad'dit niet zal doen. Indien men een statistiek bij gegeven, dan zou hebben velen er op geteekeod. lokaal voor de goederen, waarin een - „Dan verwed ik er mijn hoofd onder, dat de koning naar Biron vraagt en ik zal wel de noodigo verklaringen geven. Binnen een half uur kunnen wij met Villeroi eu Bully terug zijn eu dan is 't spel ons. Vindt go mjja plan goed, monseigneur zoo wendde mijn vriend zich lot den onbekende. Het eenige antwoord was een be vestigend knikje met het hoofd. „Kom." ging de Belin voort zyn arm door den mijnen stekend. „Leg je geluk in mijn handen d'Auriac en ik voorspel je succes Groote God!" barstte hy plotseling uit, „te deuken dat wij ons spel zoo glansrijk zullen winnen." Hij sprak zoo overtuigend, dat ik zonder morren toe stemde ou Belin eu ik snelden voorwaarts, gevolgd door Pantin eu den vreemdeling. Onderweg fluisterde Belin my toe: „Vraag uiets d'Auriac, zeg niets, totdat ge Bully ge zien hebt en tien minuten daarna beloof ik je twintig man tot jc .beschikking te stellen." „Als ik ze niet binnen een uur heb," zeide ik grirn- mig, „ga ik alleen terug en zal dan eens zien. wat ik nog kan uitrichten.'' „Dan ga ik met je mee daar is dat nu met goed gezegd Kom kerel i" en hjj trok mjj met zich voort, steeds de linkerzijde van de straten houdend. Toen v'ij de St. Merri bereikten, stond Belin stil en floot. Van de overzyde werd dit signaal beantwoord en het volgende oogenblik zagen wy van onder de groote kerkpoort een gedaante met een paard op ons afkomen, beiden nog niet duidelijk zichtbaar door den mist, die door bet schynsel der straatlantaarns oen gele tint had Kn!ton reA* vm! aaogeuomeu. Zoodra hy ons genaderd was, steeg de onbekende te paard eu verwijderde zich schielijk. „Wat duivel beteekent dat?" riep ik uit. „Je monseigneur is er van door gegaan „Om weder terug te keeren," antwoordde de Belin droog. Daarop voegde hy er by „Het zal vannacht een vroolijke party by More geven, en onze tyd dringt." Ik antwoordde niet, maar liep weer voort, my niet op myn gemak voelend bij de gedachte by More herkend te zullen worden want toen de Belin my van 's konings toorn jegens my vertelde, had ik maar al te goed be grepen dat, wanneer ik eenmaal gearresteerd was, er geen genade voor my zou zyn. Nog eens herbaal ik, dat ik niet voor mijzelf in angst verkeerde maar voor me vrouw, voor 't geval my iets overkwam en ik haar daardoor niet zou kunnen bevrijden. Maar ik had myn voet in den stijgbeugel gezet en moest üq maar rijdendaarby had de Belin my zyn woord verpand. Eindelijk haddeD wy de restauratie van More bereikt eü toen wy de vestibule binnentraden vroeg ik my zelf verwonderd af of de goede Parjjze- uaars zouden weten, dat hun koning op dat oogenblik in een gewoon eethuis een spelletje maakte om later misschien door de wacht nagezet te worden. More, die ik sinds mijn duel met d'Ayen niet meer gezien had, stond in de gang en geleidde' ons op een woord van de Belin naar boven, my van terzijde opnemend. Ten laatste bevonden wy ons in een gang aan wier einde Pantin ons wachtte. We bielden uu voor een ge sloten deur eener eetzaal stil, vanwaar luid gelach naar buiten doordrong. „Z. M. en mynbeer de Yitry zyn nog geen half uur geleden gekomen," fluisterde More ons toe. „We willen u verder niet lastig vallen," hernam de graaf, „by dergelyke partijtjes is het gewoonte onaan gediend binnen te treuen." Bij deze woorden opende hy de deur en trad binnen op den voet gevolgd door my. Er zaten ongeveer tien a twaalf personen om de tafel geschaard en de koning speelde op dat oogenblik met. de Bassompierre. Noch de koning, noch de Bassompierre, die in hun spel verdiept waren, namen van onze binnenkomst ook maar de minste notitie; evenmin stoorden zy zich aan het gepraat en gelach om hen heen. Zoodra de anderen ons zagen kwamen zy naar ons toe en begroetten de Belin hartelijk, terwyl zij mij met hooghartige blikken opnamen. Le Grand zelfs boog zich tot Belin over en fluisterde, evenwel luid genoeg om door my verstaan te worden. „Wat voor een vogelverschrikker heb je nu meege bracht, de Belin „Onze kapitein voor van avond kijk daar staat de oppermaarschalk eu kijkt alsof iedere kroon, die de koning verliest, hem een druppel bloeds kost." Terwyl hy dit zeide zagen Bully en m\jn vriend elkaar aan en ik bemerkte hoe de oogen van den minister opflik kerden. Le Grand evenwel scheen bet er op gezet te hebben een gesprek met my aan te knoopen en vroeg „En waar zijt ge van plan ons van avond te brengen, mynheer?" Juist wilde ik antwoorden toen de Vitry my in de rede viel zeggende „Waarde hertog, er scliiet ons nog tyd genoeg over De oproeren in Italië. In Italië nemen de brood-betoogiü- gen steeds meer het karakter aan vau werkelijke opstanden: politie en troe pen kunnen slechts met groote moeite, en door een krachtig gebruik van hun wapens, die opstaudeu bedwingen. In Pavia, Livorno, Besto-Fiorentino eu Milaan zyn een aantal personen dood geschoten by het straatrumoer. De menigte was te hoop geloopen en trok op tegen bakkerijen eu broodwinkels, maar spoedig moesten ook de open bare gebouwen het ontgelden, werden de tramwagens aangehouden en om vergeworpen om als barricades diens! te doen en koelde men zijn woede zelfs aan straatlantaarns. De indruk, dien de opstootjes en de betoegingen maken, is die van groote verbittering over de sociale ellénde, van verach ting en haat tegen het staatsbestuur- en zelfs van de zacht om den bestaan- den toestand omver te werpen en op de puiuhoopen van het staatsgebouw een beteren toestand te doen ont staan. De ellende en de liooge broodprij zen zyn slechts de aanleiding voor deze opstootjes, die door de socialis ten worden geleid en aan hunne doelingen dienstbaar gemaakt. De Italiaansche correspondenten van Engelscbe bladen klagen over de strenge censuur, die de Italiaansche regeering over aüe telegrammen uit oefent, terwyl zy alleen die vau het officieuse Stefani-agentschap doorlaai. Het is dus niet- mogelijk de waarheid te weten te komen over de ernstige gebeurtenissen die in de laatste dagen in Italië zijn voorgevallen Volgens telegrammen van de „Daily News" ging het te Florence inderdaad era- om dit te vragen. Ik verwed er vyf pistolen onder dat d'Ayen van de zes keer een hooger nummer zal werpen dan gij." „Good!" antwoordde Bellegarde en tegeüjke schaarden degenen, die om den koning en Bassompierre stonden, zich om Bellegarde en d'Ayen, welke laatste rood van opgewondenheid zag, toen hy de dobbelsteenen met zijn linkerhand neerwierp, want de rechter hing nog in een verband. Intusscben speelde de koning voort, zonder op iets of iemand te letten, terwyl zijn gezicht al langer en langer werd, toen hy het eene rolletje goud na liet andere aan de Bassompierre verloor. „Ventre Bt. Gris!" riep hij eindelijk uit, „wat een geluksvogelbinnen eeu balf uur bezit ik geen cent meer." „Als de maarschalk uu maar kwam," zeide Sully, „dan konden wy terstond vertrekken, Bire, inplaats van nog meer te wagen. De Belin heeft onzen gids mede gebracht, zooals ik zie." „Ja; waar is Biron? Dit spel hangt my de keel uit,'" en de koning, die niet goed tegen zyu verlies kon, stond ongeduldig van zijn stoel op, tegelijkertijd het laatste rolletje goudstukken dat bij verloren had in zyn zak stekend, in plaats van het aan Bassompierre te geven- Als antwoord op zyn vraag werd de deur geopend en het knappe gelaat van de Gie zichtbaar. Wordt ver vol jd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2