||p éM& NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. AJB02<n<rHI2vCE31srTSZ,H,IJ'S: De oorlog tusschen Spanje en Amerika. De rislder 19e Jaargang Vrijdag 13 Klei (898. Mo 4361 ^2êi?sS^j Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk. per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post Van J —5 regels 50 Gis.; iedere regel meer 10 Gis. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnement :i en Advertent; worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartrc. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Ad verten tiën en Reclames betreffende Haudel, Nijverheid eo Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertenlie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN liet Arrondissement Haarlem is de prijs der Ad verten tien van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek z.yn BloemendaalSantpoort en Si holen. P. v. d. RAADT. Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER; Velsen. "W. J. RLTJTKR; Beverwijk, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN. Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. OfïiffiieeSe Ees-achien. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen to weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 26 Mei e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- dergelegd het ingekomen verzoek schrift met de bijlagenvan A. F. de Boer, om vergunning tot verplaat- sing van eenen gasmotor in het per ceel aan do Kampervest 11, en dat op 26 Mei des namiddags ten 2 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen liet oprichten dezer inrichting in te brengen. Haablem, 12 Mei 1898. Burgemeester en Weihouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Tengevolge van de nederlaag der Spanjaarden bij Manila overleggen de voornaamste leden van het diploma- tencorps te Washington niet ambte lijk of het geschikte oogenblik mis schien gekomen zou zyn, om de re geering te Madrid te wijzen op do nutteloosheid van het voortzetten van den oorlogmen zou Spanje willen overhalen, vrede te sluiten en Cuba prijs to geven en een oorlogsschat ting te betalen; Dewey zou als waar borg voor het betalen daarvan Manila bezet bouden. In de Kamer te Madrid is Woens dag het politieke debat hervat. Labra, autonomistisch afgevaardigde van Porto Rico verklaart, uit naam der autonomisten van dat eiland en van Cuba, -dat allen de autonomie onder fcyanje's souvereiniteit en de integri teit van het Spaansche grondgebied zullen verdedigen. De republikein Salmeron valt weder heftig de mo narchisten, de conservatieve politiek en het beleid van de tegenwoordige regeering aan. Hij wordt, tot de orde geroepen en besluit met te zeggou, dat volgens de overtuiging der repu blikeinen de eenige oplossing de for matie van de nationale regeering is maar hy voegt er bij dat dit niet kan geschieden onder het bestaande regeeriugsstelsel.- Levendige protes ten volgen. Sagasta zegt: Zij die Salmeron hooren spreken, zouden niet gelooven, dat Spanje beproefd wordt door twee opstanden en een oorlog. Sagasta dient nu het ontwerp in op de middelen die het kabinet be hoeft om de oorlogskosten te dekken. Hjj zegt dat de goedkeuriug daarvan door de Cortes dringend is, daar de bij de wet voorziene middelen zijn uitgeput. Het ontwerp komt in behandeling. Een amendement, bepalende dat de houders van buitenlandsehe Spaan- sche schuld die in Spanje wonen, in posetas betaald zullen worden, wordt aangenomen, evenals ten slotte het. gebeele ontwerp. Volgens een telegram uit Washing- ton aan de Tribune zijn er maat- regelen genomen om het eskader van admiraal Sampson naar Key West te laten terugkomen, ten einde samen te werken met het Amerikaansche leger voor Cuba. Stellig wordt mede gedeeld dat San Juan niet gebom bardeerd zal worden en Porto Rico Diet aangevallen, totdat de Cubaansche veldtocht zal zijn afgeloopen. Het. ministerie van oorlog heeft bevel gegeven, alle troepen die voor Cuba bestemd zijn naar Tampa, Mobile en New Orleans te dirigeegen. De Tribune bevat een telegram uit Washington, waarin gezegd wordt dat, als de terugkeer van bet Kaap- Verdisehe eskader naar Cadix stellig bevestigd, wordt, dit de taak om Havana to veroveren aanmerkelijk zal verlichten. Men gelooft dat voor er twee weken verloopen zyn, een Amerikaausch militair bestuur op Cuba zal gevestigd wezendau kun nen de zwaardere schepen wegge zonden worden om tegen Porto Rico te ageeren. Naar de Herald uit Washington verneemt, gelooven vele regerings personen dat de terugkeer van het eskader naar Cadix een toeken is van Spanje's besluit om den oorlog te rekken. Een snelle en krachtige aanval op Cuba is derhalve noodig om Spanje ertoe te brengen vrede te vragen. De „Temps" maakt een telegram vau de „New-York Herald" openbaar, volgens hetwelk eene particuliere depêche uit Washington zegt dat, ofschoon een deel der openbare mee- ning uit het terugkeeren van de Spaansche vloot van de Kaap-Ver- dische eilanden naar Cadix de hoop put dat het woldra vrede zal zijn, verscheiden staatsambtenaren te Was hington gelooven, dat daarin juist eene oorzaak is gelegen van verlenging van den duur des oorlogs. Overtuigd van de onmogelijkheid osn Cuba en Portorico te behouden, is Spanje, meenen die ambtenaren, klaarblijke lijk besloten al zijne maritieme strijd krachten te vereenigen, en eene zui ver defensieve houding aan te nemen tegenover de Amerikaansche opera- tiën tegen Cuba eu Portorico. De „Globe" behelst het volgende telegram uit Gibraltar: Eene alhier aangekomen Engelseho stoomboot rap porteert officieel in den afgeloopen nacht een Spaanschen torpedojager te zjjn gepasseerd, een der schepen belast met het bewaken van Algeci- ras en de straat van Gibraltar. Kort nadat z\j den torpedojager voórbijge- varen was, zag de bemanning van de Engelsche boot dat aan boord van den jager de lichten uitgingen, eu plotseling volgde daarop een ver schrikkelijke ontploffing. De torpedo jager verdween geheel in de golven. Mén gelooft dat de ketel gesprongen is eu vreest dat alle opvarenden om gekomen zijn. Intusscbei: wordt dit bericht van Spaansche zijde weer tegengesproken. De correspondent van den Herald te San Sebastian zegt, uit goede bron te hebben vernomen, dat een zeer voornaam bankier het aanbod heeft, gedaan om aan de Spaansche Bank 100.000.000 francs voor te schieten. Het gerucht heeft geloopen, dat de Spaausche admiraal, die het eskader van Manila commandeerde, met zyn twee zoons vermoord is. Volgens de New-Yorker correspon dent der Daily Telegraph wordt aan dit gerucht weinig waarde gehecht. In elk geval beweren de Amerika nen, dat commodore Dewey dezen moord als bij werkelijk heeft plaats gehad niet heeft kunnen voorko men. In een particulier telegram aan de „N. Rott. Gt." lezen wjj het vol gende Onlangs is er tusscben Duitsch land en Engeland van gedachten ge wisseld over de mogelijkheid dat er, ten behoeve van degenen die op de Filippijnen onder de bescherming vau die beide staten gestold zyu en tot bewaking van hun bezittingeu, ge meenschappelijk Engelsche en Duit- scbe marinetroêpen aan land moesten worden gezet, ingeval de omstandig heden dit diingend noodzakelijk maakten. Voor dit doel heeft Duitsch- land aan vier oorlogsschepen vau het Oostaziatische eskader bevel gegeven naar Manilla te gaan, doch naar het schynt zijn de beide mogendheden overeengekomen de ontscheping voor- loopig, zoo mogelijk, achterwege te lateu, totdat in de buurt van Manilla de beslissende gevechten zullen zijn geleverd, en intusschen evontneel be dreigde Europeanen aan boord te nemén. Van Spaanschen kant wordt deze van zelf sprekende maatregel voorgesteld als een Duitseheo coup o:n door het zenden van Duitscbe schepen en het dreigen met een lan ding van de Duitscbe marine, eene mogelijke afzonderlijke overeenkomst tusschen Engeland en Amerika ten aanzien van het bezit der Filippijnen in de war te sturen. Te Logrono id Spanje is een vrou- wenoproer uitgebarstenvrouwen plunderden de winkels en wierpen de waren in de Ebro. De staat van beleg is afgekondigd. Er werd door de ca valerie een charge uitgevoerdmet bijlen gewapende vrouwen weerden het paardenvolk af. Er komt eenig goed nieuws uit Spanje. En dat goede nieuws is, zegt de Madridsche correspondent van de „Daily News", het ryzen van de peseta. Een Fransch collega wisselde aan het Crédit Lyonnais 200 francs tegen 112; een half uur later was de koers ge komen op 80. De banken weigeren, buitenlandsehe cheques te incasseereu vóór het einde van de week, niet wetende hoe de koers het volgende oogenblik zal zyn. Het wisselen van geld is een waar spel. Sedert Dinsdag heeft niemand ver moed hoeveel goud in Spaüje bestond, leen land waar men jaren kan wonen, zonder ooit een stuk goud gozien te hebben. Wegens de jongste ry- zing van den wisselkoers zijn tal (van spaarduiten voor den dag geko men, stukken die twintig, vijftig, hon- derd jaar oud zyn. Spaansche, Por- tugeesche, Fransche eu Eogelscbe. De financiers stonden er zelf over verbaasd. 5TADSE33EÜWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 12 Mei. Over do duinwaterleiding. Met het oog op de talrijke klach ten die ons ter oore kwamen over de groote massaas water, die velen ge bruikten eu die aanleiding gaven om aan onjuiste aanwijzing van de water- meters te gaan gelooven, hebben wy den wethouder van Publieke Werken, [den heer de Breuk, om inlichtingen I gevraagd. j „De meters," zoo zeide de heer de Breuk, „zijn werkelijk good. Die welke niet aan de fabriek zyn gepro beerd, beproeven we hier en krijgen daarvan juiste resultaten. De oorzaak waarom sommige meoscben zulk een t kolossaal waterverbruik hebben, is tweeledig. Ten eerste zyn er, die ge woon zijn hun waterclosets zoomaar eens nu en dan te laten doorloopen en dat kost veel water. Bovendien kan het gebeuren, dat zulk een clo set in den nacht, wanneer er niet hier eu daar en overal voortdurend wordt gebruikt, vanzelf doorloopt. Dit inconvenient is gemakkelijk te voorkomen door bij het closet een speciaal kraantje te doen aanbrengen, dat men opent wanneer dat noodig is en onmiddellijk daarop weer sluit. De tweede en voornaamste reden is dat er lekken zijn in verschillende huisleidingcn Eu hoeveel water er op die manier wel onnut wegstroomt, kan men zich voorstellen. Het is dan ook zaak, dat ieder waterver bruiker zijn huisleiding eens door den loodgieter iaat nazien en, wanneer hij een watercloset heeft, er een kraantje laat maken als bovenbedoeld. Dan zullen de klachten over het groote waterverbruik we! ophouden. Dat de hoofdleiding van de gemeente niet lek is, bleek ons, toen hetwator in de pijpen stond, maar nog Diet in de huizen werd geleverd. Het water in het reservoir bleef toen ge durende den nacht op dezelfde hoogte, hetgeen natuurlijk niet. had kunnen geschieden, wanneer de hoofdleiding lok was geweest. Eu nu de water leiding in gang is, constateeren wij des nachts een verbruik van 300 a 400 kubieke meters, dat alleen ver klaard kan worden door de twee oorzaken, die ik zooeven genoemd heb. Toen wjj den heer de Breuk vroe gen, of zij die kennelijk op deze wy ze veel water hadden verspild, dat ook zouden moeten betalen, luidde het l antwoord bevestigend. Reden te meer, dat men de aangewezen voorzorgen niet, verzuimt. Het verdient nog vermelding, dat men goed zal doen met een niet te klein abonnement te nemen. De erva ring leert, dat zij die vroeger volgens het kamersysteem betaalden, veel meer kubieke meters verbruiken, dan zy- zelven wel weten. Neemt men dus te weinig, dau krygt men aan 't eind van 'tjaar een vrij hoogeslotquitantie eu betaalt iets meer per Ms dan noo dig was. De door den heer Ed. Meeuwsen vervaardigde steken, bestemd voor de a.s. Kroningsfeesten, staan heden geëtaleerd in zyn magazijn Anegang 21. Eenige honderdtallen zijn reeds door firma's te Rotterdam besteld. In den toestand van den beambte E. van der Putto in dienst der Ge- meeute-reiniging alhier, dien Dinsdag het bekende ongeluk overkwam, is eenige verbetering waargenomen. De man gaat langzaam vooruit. De mannenzangvereeniging „Cres cendo" van hier zal deelnemen aan den zangwedstrjjd van de Melomanen te Gent op 17 en 18 Juli. Voor het acte-examen L. O- zyn Woensdag te Amsterdam geslaagd de dames A. E. van Stuyvenberg en J. van Dantzig, beide van hier. BHVHENLAND. Tweede Kamer. Persoonlijke dienstplicht. De heer Van Kol heeft een amen dement ingediend op het wetsontwerp tot invoering van den persoonlijken dienstplicht, strekkende om de in art. 1 van dat wetsontwerp bedoelde wyziging van art. 124 der wet op de Nationale militie zoodanig te lezen, dat de bij die wijziging toegestane onderlinge nummerverwisseling tus schen manschappen van hetzelfde korps vervalt. De heer Troelstra heeft eeD amen dement voorgesteld, waarvan de be doeling is om de loontabel van art. 1 der kieswet, doch verminderd met ll: van de daarin vermelde bedragen, by de wet tot invoering van den per soonlijken dienstplicht te voegen om als maatstaf te dienen by de verlee ning jvan ontheffing van den werke- iyken dienst in het geval, van onmis baarheid in liet gezin van den inge lijfde bij de militie. De gewone audiënties van de mi nistersvan oorlog, van financiën, van marine en van binneulandscho zaken, zullen deze week niet plaatshebben! De Bond van Ncderlandsche Ouder wijzers houdt op Pinksteren in elke provincie een propaganda-meeting. De heeren T. Sanders en H. Zwaar demaker Jz., hebben concessie aan gevraagd, zoowel te Zaandam als in de andere Zaansche gemeenten, voor den aanleg en exploitatie van een tram: Hembrug, Krimperven, Ged. Gracht, Westzijde en verder langs Koog en Zaandijk naar Wormerveer. De opstal van de 's-Gravenhaagsche ijzergieterij „De Prins van Oranje", in liquidatie, de werktuigen, model len 6i.z., hebben in veiling opgebracht een som van f 100.000. Aan het Hollandsche Spoorstation to 's-Gravenhage wierp Woensdag middag een 56-jarigo Rottordamsche juffrouw zich voor een naderenden trein. De machinist wist door krachtig remmen den trein nog bytyds tot staan te brengen en de vrouw bleef ongedeerd. Zoowel te Amsterdam als te 's-Gra- venhago zullen tijdens de inhuldigiugs- feesten ten paleize gala-diners gegeven worden. Woensdagochtend te 10 uur kreeg de „Fram" van den oilicier van justi tie to Rotterdam vergunning om te vertrekken. Dinsdagavond waren de kapitein en de cargadoor Klieder uit Hamburg nog door den officier ge hoord. Het schip nam Woensdagochtend de rest van de lading salpeter in, en vertrok te ruim 2 uur, nadat de cog nossementen aan boord gekomen wa ren, met bestemming naar Bayonne. Onze nieuwe geweren. Welk een kracht de kogels, welke uit de nieuwe geweren worden ge schoten, kunnen ontwikkelen, is dezer dagen te Assen proefondervindelijk gebleken by den zelfmoord van een soldaat in het stadsbosch. De kogel verbrijzelde de geheele lever, droDg door hot ruggemerg en vorder dwars door een ongeveer 25 centimeter dik ken boom, waartegen de soldaat blijk baar gezeten heeft. Waar de kogel verder gebleven is, heeft men niet kunnen nasporen. Tegen den Belg, die de kikvorschen op de bekende gruwelijke wijze be handelde, is door de marechaussees te Sas van Gent proces verbaal op- 11 wegens dierenmishandeling. Koloniën. Atjeh. Het onderstaande is aan een Atjeh- brief van de „Sum. Ct." outleend Den 29en Maart kwam de le lui tenant der infanterie J. van Hettinga Tromp met den stoomer „MahaVaji- runhis" aan en werd ingedeeld by de mobiele colonne te Daja. De infanterie-officieren den 31en Maart met den stoomer „Maetsuycker" aangekomen, zijn ingedeeld als volgt FEUILLETON. 39) Toen wy weer in myn kamer stonden was ik hem bij het kleeden behulpzaam. Zyn mantel en masker wei gerde hij echter aan te doenen met het gevest van zijn zwaard spelend, liet hij zyn oog over de kamer gaan. Eindelijk zeide hy „Mijnheer, gij hebt myn vraag van zooeven nog niet beantwoord." „Sire," antwoordde ik stoutmoedig, „is dat myn schuld Hy begon nu aan zyn snor te trekken en met de oogen op den grond gevestigd mompelde hy „Sullv kan nog niet zoo gauw hier zyowy hebben allen tyd." Wat my betrof, ik verzamelde al myn moed en wachtte wat er volgen zou. Zoo zal er een halve minuut voorbij zyn-gegaan, voor dat de koning weder sprak. „Als een edelman een ander beleedigd heeft, bestaat er maar één weg om het weder goed te maken. Wy hebben ruimte genoeg hier kom, zet u in positie." „Ik ik stamelde, ik „uw Majesteit, ik begry'p u niet." „Ik heb nooit geweten, dat mynheer de ridder zoo onbegrijpelijk op dit punt was. Kom mynheer, de tijd dringt „Liever zon ik myn hand afslaan, dan zoo voor den koning te gaan staan." „Niet voor den koning, mijnheer, maar voor een man, die inziet, dat hy verkeerd gehandeld heeft. Hoe nu 1 voelt mijnheer d'Auriac zich te hoog om met Henry de Bourbon te duelleeren?" Toen was het of mij de schalen van de oogen vielen en ik zonk voor myn koning op de knieën. Hy hief mij vricudelyk op. „Ik dank a, mynheer. Had ik een oogenblik eerder iemand doen vermoeden, dat ik in u geloofde, dan zou den wy die samenzweerders nooit ontdekt hebben. St. Gris zelfs Sully was verblind. Des te beter. Het is een koning veel waard een vriend te hebben gewon nen maar als ik m\j niet vergis, dan is daar de Vitry. HOOFDSTUK XX. Wat er in het Gulden Vlies voorviel. Ons omkeerend zagen wjj de Vitry in de geopende deur staan, de kleins gestalte vau Pantin naast hem eu daarachter bemerkte wy het angstige gelaat van Sully, dat ophelderde, toen hij den koning in bet oog kreeg. Juist wilde deze gaan spreken, toen Henry uitbarstte „Ik weet alles, mylord. Het is nu tyd om te hande len en niet om te praten. HarnibieuDeze avond zal mij niet spoedig uit bet geheugen gaan." „Het schyut, dat do Hemé! onze plannen wil be gunstigen, Sire. Alles is gereed. Ik kwam hier alleen om te zien of uw Majesteit niets was overkomen en Praslin met eenige manschappen bij u te brengen, om voor uw veiligheid zorg te dragen, terwijl wij de ver raders gevangen nemen." Terwijl Sally sprak wierp do koning zyn mantel over zyn arm en zeide koeltjes: „Gyzyt wel goed, myoheer. Als ik een lijfwacht verlang, zal ik het evenwel zeg gen. Ik zal u toonen, dat Henry de Bourbon zich niet als een lafhartige schuil houdt, terwijl er slagen val len en wil den aanval zelf leiden." „En éen kogel door een verrader op uw Majesteit afgevuurd kan Frankrijk onder Spaausch gezag bren gen," bracht ik in het midden, terwijl de Vitry geër gerd mot zyn voet op den grond stampte en het voor hoofd van Sully zien rimpelde, terwijl hy my van on der zyn borstelige wenkbrauwen onderzoekend aankeek. Het scheen op dat oogenblik alsof myn woordea vol doende waren om den koning van zyn besluit terug te brengen. Hij keek mij scherp aan en prikte met de punt van zyn sabel in het kleed, by zich zelf her halend „Frankrijk onder Spaansch gezag Spanje!Nooit?" voegde hij er overluid by ons uit de hoogte opnemend. „Kom," vervolgde de koning, „wy hebben geen tyd te verliezen en als wy nog langer wachten is die heet hoofdige Belin in staat het eerste schot te lossen." „Als uw Majesteit het goedvindt zou ik ze door het raam willen verrassen," zeide ik. „Door het raam!" riep de Vitry uit, terwijl Sully zeide„Het is niet mogelijk." Maar ik wees slechts naar het raam en Henry lachte. „Ventre bleuIk begrijp u een prachtig plan 1 Maar denk er aan mynheer, dat gij een geheim ver klapt. Ik zal geen rast meer hebben als de minister hoort wat er is voorgevallen." Ik was nog jong genoeg om van blijdschap te blozen bij de goedkeurende woorden van den koning en zon der dat er verder een woord gewisseld werd verlieten zn de kamer, klots, de trap af allen, uitgezonderd Sully die een oogenblik in de kamer achter bleef. „Mijnheer," zoo wendde hij zich tot my, „wat is er tusschen u en den koning voorgevallen?" „Z. M. heeft mij vergiffenis geschonken." „Dat kan een kind wel begrijpen. Maar wat nog meer. Vlug wat!" „En de koning heeft my bevolen mn by u te voegen als gij het Gulden Vlies binnentreedt. Zyn gelaat helderde op. „Goed geantwoord ridder. De koning heeft een getrouw en beseheiden vriend in u gewonnen. Begin uw aanval zoodra ge het eerste schot hoort." Daarop keerde ook hy zich om en volgde de anderen. Toen het geluid der voetstappen was weggestorven keek ik myn pistolen nog eens na, gespte myn zwaard- riem los, en begon, geschoold als ik was, de ladder te bestijgen. Het viel ray nu niet moeilijk meer, daar ik reeds eenige malen naar boven geklommen was en mis schien was dit oorzaak, dat ik de voorzichtigheid een

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1