tiewet) werd met groote opgewektheidsantes de Yoke Amguste Personne gevoerd. et de Yotrc peuple glorieix. Op dec voorgrond sta. dat het be- La Commission neerlandaise: ginsel der wet, in art. 4 belichaamd. H. KER&. Président, tbans zonder debat of stemming werdF. C. KRAMP, Secrétaire, goedgekenrd. Donderdagavond mocht de commissie Yerscbillende balangryk© punten hierop het volgende autwoord van kwamen ter sprake. Allereerst de (jeQ honing ontvangen: SNGEZOliOEIN. Voor den inhoud, dezer rubriek stelt i de redactie zich niet a-mnsprakeltjk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de oopij niet aan den inzender terug gegeven. quaestie van vrye keuze van garni zoen voor vrijwilligers en voor dege nen die aan zekere eischeu van mili taire bekwaamheid voldoen. Hierin lag, meende de heer Yan der Zwaag, bevoorrechting en by stelde voor de garuizoenskeuze tot de vrijwilligers te beperken. Maar de Min. overtuigde hem, dat overal, zooveel mogelijk, de voorbereidende oefeningen zouden plaats hebben en toen trok de heer v. d. Z. zijn amendement in. Niet alzoo deed de heer Yerhey, die een amendement had voorgedra gen. bedoelende, de keuze van gar nizoen te verloeneu aan jongelieden die óf militaire bekwaamheid „óf lichamelijke geschiktheid" bewezen, een amendement dat ten doel had om behalve de vrijwillige oefening in den wapenhandel ook andere, z.i. betere, training, aan te moedig3n. Het debat over een dergelijke bepaling, die, meeude men, in het verband dezer wet ecnigszins vreemd zou staan, was allesbehalve duidelijk. En het resul taat was dau ook verwerping met 74 tegen 14 stemmen. Bö hetzelfde artikel kwam de qnaes- tie in debat of voor allen verblijf in de kazerne (eten en slapen) noodza kelijk was. De heer Vffn der Yelde meende van neen, de heer Lobman van ja. En met dezen verklaarde ook Mr. H. Kern et rar. P. G. Kramp, Amsterdam. 5a Majesté la Roi mon Anguste Souverain trèö sensible aur voeux qae la commission neerlandaise, constituée pour rendre hommage a l'immortel Vasco da Glama, forme pour Sa Majesté et son peuplo m'ordonne de la rwnercier très-chaudement. COMTE D'ARNOSO, Secrotario particular do Rei. De nieuwe Beurs te Amsterdam. Woensdagmorgen is door de firma D. Oerlijn <fc A. I. de Haan een aau- vang met den Beursbouw gemaakt. Dinsdag is te 's-Hertogenbosch een sigarenmaker, v. d. E. genaamd, naar het Huis van bewaring overgebracht, als verdacht van den avond te voren gepoogd te hebben in de Zuid-Willems vaart, door middel van verdrinking, een knecht van het leven te berooveu, die door zijnen meester was uitge zonden om eene schuit terug te bren gen, waarvan genoemde sigarenmaker met een zjner collega's, die evenals hg dronken was, zich had meester gemaakt. Had de knecht, die voor z\jn meester de schuit in veilige haven de Min. dat in het belang van oefe- moest terugbrengen, niet kannen ning, orde en tucht het verblijf ia de i zwemmen, dan ware hy waarschijnlijk kazerne niet kon worden gemist verdronken, omdat de sigarenmaker Van geheel anderen aard was dev. d. E., na hem eerst uit de schuit vraag, die rees cy art. 123. Men weet dat minister Eland het zg. .blijvend gedeelte" wil beperken; zijn voorne men was, blijkens de stukken, 1200 man minder te houden. In de wet nu staat, dat de Reg. „een zevende" van de 5 laatste lichtingen kan houden. De heer van Raalte wilde de goede bedoelingen des Min. evenwei in de in het water te hebben geworpeu, alles heeft gedaan wat in zyn ver mogen was om te beletten, dat die knecht zich in zijne schuit redde. (Nbr.) Letteren en Stanst. Men meldt ons, dat een jeugdige wet vastleggen en verdedigde in een zangeres (chanteuse légère), een Haag- keurige maidenspeech, waarnaar heel sche. die zich achter het pseudoniem - j Grayviile verbergt, zich dit jaar de Kamer met aandacht luisterde, een amendement om dit zevende op een negende te brengen. Minister Eland was hiertoe echter niet te be wegen, omdat de heer van Raalte hem nog 500 man meer ontnam dau hy zelf missen wilde. Met het oog op allerlei diensten, niaar vooral met het oog op eventueel e handhaving der orde, verklaarde hy zyn zevendeniet te mogen loslaten, 't Had nog heel wat voeten in de aarde eer de heer van Raalte zyn negende liet glippen maar hy deed het. En nu kwam men tot een nieuwe, zeer belangryke quaestie, deze name- lyk of by het blijvend gedeelte num merwisseling zou worden toegestaan, een vraag, die de toekomstige leger- erganisatie raakt. Op gronden van billyk- en rechtvaardigheid werd deze bepaling bestreden door de heeren van Kol, de Ras en Kerdyk, maai de min. Borgesius voerde aan, dat het hier niet gold het afkoopen van den plicht om het vaderland te dienen, doch slechts den afkoop van enkele diensten die overbleven nadat alle; voor het eerst tc Parys met groot succes heeft doen hooren. Leerlinge ran den bekenden bas Dubulle van de Groote Opera, trad zy op in den Cercle Militaire, in een matinée van het blad uLe Journal", in een soirée bg den Zweedschen gezant. Op laatst genoemde soirée werd zy door Mas senet aan het klavier begoleid en deze was bijzonder met mile. Grayviile in genomen. „Figaro", „Matin" gewaag den m8t den grootsten lof van onze landgenoote (zij is het, die onlangs een „Chanson" dichtte, dat door Mar- thienus Kriens op muziek werd gezet) Wij hopen mile. Grayviile weldra ook eens bier te hooren. Vad. Sgtort en Wielrijden. Boorriilon heeft het hoofdnummer te Glasgow gewonnen. Zaterdag wa- ren de voorafdeelingen verreden, yolaoende^geomend^warem^Dat^was waarbij Meyers o.a. in zyn afdeeling iets gansch ander. Wie blyven wilde i eerS[e aankwam, maar in de demi- kon dan nog wat extra sverdienen.gnaje geslagen werd; Chinn, Parlby De meerderheid der Comm. van j en Bonrrillon waren voor de beslissing Rapp. voelde veel voor het amenue-overgebleven, welke de Franschmau ment van den heer van Kol, om deimet twee ]80gten van Chinn won. nummerverwisseling te doen ven ai- j ^eyers reed weer in een mijlhaodi- leu. Doch tot een beslissing kwamicap en plakte zich eerst voor Os- het met. W aut bij de Keg. bleek het^unie en Gascoyne. Onze landgenoot voornemen te bestaan om in de wetireed daarop in een tweemijl-handicap te bepalen, dat het blijvend gedeelte j me- cjjinn van meet De volgorde in twee porties zou opkomen, m van aankomst was hierbij echter 1. welk gevai men tegen de nummer- i Brown—Gascoyne (meet). 2. Howard 1 verwisseling minder bezwaar had. In_Camp (;30 vards) en 3 chinn - de Kamer ging bovendien het gerucht Meijers. vau een bemiddelingsvoorstel. Dinsdag voortzetting. Heden, Vrijdag, zitten deafdeelin- Franseli, Engelseh, Duitsch. Mijnheer de Redacteur Onderstaande regelen uit Amster dam verzoek ik u in uw blad op te nemen Vreemde talen. Het getal candidaten, dat zich aan meldt om de lessen in de Fransche taal aan de scholen der 2e klasse by te wonen, wordt te Amsterdam tel ken jare grooter. Terwijl het in 1886 nog slechts 463 bedroeg, is dat cijfer sinds dien tjjd tot 992 gestegen. Er bestaat alzoo groote behoefte aan uit breiding van het aantal scholen, waar aan een cursus in de Fransche taal is verbonden. In het advies van de schoolopzie ners in de arrondissementen Amster dam is bovendien de aandacht geves tigd op de wenschelykbeid om leer lingen, die de scholen le en 2e kla.sse of daarmede gelijk te stellen bijzondere scholen bezoeken, gelegenheid te geven zich te bekwamen in de Engelsche en Duitsehe taal. De Raadscommissie van Bijstand in het beheer der zaken van Onderwijs is het geheel met het vorenstaande eens en zelfs van oordeel, dat het aanleeren van de Engelsche en Duit sehe talen in den tegenwoordigen tyd van nog grooter nut is dau van de Fransche taal. Om die reden stellen B. en \V. tbans aan den Raad voor: le gelegenheid te geven om. behalve aan de scholen der 2e klasse, ook aan die der le klasse cursussen voor de Fransche taal te verbinden: 2e tot het oprichten vau cursussen in de Engelsche en Dnitsche talen. Ten einde in de kosten, die de uit voering hiervan met zich brengt, eenigermate tegemoet te komen, is het denkbeeld geopperd, van hen, die aan bedoelde lessen zullen deelnemen, eenig schoolgeld te heffen, met dien verstande, dat alleen zij, die geacht kunnen worden in staat te zyn school geld te betalen, daarmede worden be last. Voorgesteld wordt het volgende schoolgeld te heffen a van iederen leerling 10 cent per week; van ieder'van twee leerlingen uit één gezin 71/2 cent per week vau ieder van drie of meer leerlingen uit één gezin 6 cent per week: b van hen, die geacht worden tot de minvermogenden te behoorenvan iederen leerling 5 cent per weekvan ieder van twee leerlingeu uit één ge zin 3 '/2 cent per weekvan ieder van drie leerlingen uit één gezin 2'/a cent per week. Onverinogenden betalen geen school geld. Aan de leerlingen worden de scliool- behoeften verstrekt. Zou 't niet wenschelyk zijn dat ook hier van overheidswege de proef werd genomen met zoo'n cursus? Ik geloof dat er velen, die de school reeds hebben verlaten, begeerig zyn om vreemde talen te leeren maar niet in staat de meestal kostbare privaat lessen te betalen. X. gen. Denkelijk komt na de militie- wet de leening voor Indië aan de orde. G. Jr. Wij vernemen, dat de Regeeriug aan H.M. de Koningin den wensch heeft kenbaar gemaakt, dat het Hare Majesteit moge behagen na de plech tige inhuldiging te Amsterdam en den intocht in de Residentie ook een bezoek te brengen aan Rotterdam als tweede koopstad des Rijks. Wij vernemen dat op dit verzoek door Hare Majesteit een gunstige be schikking is gegeven. Tel. Vasco da Gama-feesten. De Nederlandsche commissie heeft Maandagavond tijdens de plechtige zitting van de Sociedade Geographic te Lissabon, waarin de Nederlandsche afgevaardigde, de kapiteiu ter zee B. de Groot, commandant van Hr. Ms. pantserschip „Evertsen", den lauwerkrans en het album overhan digde, het volgende telegram aan Z. M. den koning van Portugal ver zonden A Sa Majesté Carlos Premier Roi de Portugal et des Algarves séance solennelle de la Société de Géographie. Lisboune. La Commission neerlandaise con stituée pour rendre hommage aunom des Fays-Bas a la mémoire immor telle de Vasco da Gama offre très- respectueusemeut ses félicitations cor- diales a Votre Majesté et an Portugal l'occasion de la célébration du quatrième centeoaire de la glorieus découverte par Vasco da Gama. t prie Votre Majesté de daigner accep ter ses voeux bien-sincères poe! .a gloire et la prospérité toujours crois- Het gewest Noord-Holland van het Nederl. Gymn.-Verbond zal op 12 of 26 Juni a. s. te Krommenie een turn- dag in de open lucht houden. Wielerwedstrijd. De uitslag van den tweeden dag van den tweedaagschen wedstrijd tus- schen Bouhours, Lujjten en Vrouwes op de Amsterdamsche wielerbaan is, dat Zondag Bouhours de 100 K.M. aflegde in 2 uur 29 min. en toen Luy- ten byna 6 K.M. voor was. Vrouwes had het in de 74ste K.M. opgegeven, daar hy reeds had moeten afstijgen wegens kramp en nu viel. De uitslag islsto prys f 1500 Bou- hoars, 2e prys f1000 Luyten, 3de prys f500 Vrouwes. REQHTSZAKENS. Een aanklacht. Door het Mei-comité van het N. A. S. te Arnhem is by den officier van justitie de volgende aanklacht ingediend De inspecteur van politie D. Thim, te Arnhem, heeft op 1 Mei 1898, des avonds half zeveu, een wettig plaats vindende openbare vergadering op een terrein aan den Grooten Vos- dijk, welke openbare vergadering plaats vond zonder beraadslaging, moedwillig verstoord1°. door het dreigement te niten de weide met geweld te doen ontruimen, niettegen staande hem beleefd gewezen was op bet onwettige daarvan2°. door den e. nigen ingang met politie-agenten af te doen zetten en niemand meer toegang te doeu verleenen. In deze zaak zyn een aantal ge tuigen genoemd, waaronder ook de hrigade-komraandant van de mare chaussee. (Soc.-Dem.) QEL^EfSGO 8ïl£UW§ Gladstone, t Na een langdurig en pijnlyk lyden is Donderdagmorgen de groote engel sche staatsman overleden. Langzaam is het leven uit het lichaam ontvloden, terwijl de geest reeds heen was. William Ewart Gladstone werd den 29sten December 1809 te Liverpool geboren als zoon vau een bemiddeld koopman. Hy bezocht de bekende school te Eton, stndeerde te Oxford en werd reeds op 23-jarigeu leeft yd door het district (Newark Daar het Lagerhuis afgevaardigd. Spoedig ves tigde by de aandacht op zich door zijne groote bekwaamheden en reeds het volgend jaar benoemde Peel hem tot lord der schatkist, en spoedig daarop tot ondersecretaris van kolo niën. In 1835 trad echter het ministe rie-Peel af en nu schaarde Gladstoue zien aan de zjjde der oppositie. In het volgend ministerie-Peel was Glad stone de rechterhand van den premier als vice-president van den Board of Trade en'later als president en lid van het kabinet. In 1816 trad hy af. Het volgend jaar werd hy tot vertegen woordiger van de universiteit te Ox ford gekozen. Het Tory-ministerie onder lord Stan ley, dat nu aan het bewind kwam, vond in Gladstone een geduchten tegen stander en de fiuaneieele kennis he nevens de schitterende welsprekend heid, die hy by de behandeling der begrooting van Disraëii aan den dag legde, waren oorzaak dat hy in 1852 in het ministerie Aberdeen tot kanse lier der schatkist werd benoemd. De politieke loopbaan van den knap pen staatsman was echter aan groote wisselvalligheden en groote verande ringen onderhevig. Door verschillende teleurstellingen legde hy in 1855 zyne portefenill neer om zich in 1859 de betrekking van buitengewoon gezant naar de Jonische eilanden te laten welgevallen, welke functie by in 1859 verwisselde voor kanselier der schat kist in het kabinet-Palraerston Van dit tydstip van Gladstone's leven dateert zyne losmaking van de conservatieve denkbeelden zijner jeugd die voor meer vrijzinnige ideeën plaats maakten. Nu begon dan ook voor hem een tyd perk van waren stryd, tevens het schitterendst tijdvak van zyne staatkundige loopbaan. Hy was de grootste verdediger van de Refer m- btlldie echter door het Lagerhuis werd verworpen. Na het aftreden van het ministerie in 1866 werd Gladstone de leider der volksparty. Een jaar daarna toen de roeringen in Ierland het iersche vraagstuk op het tapijt brachten wist Gladstone het Parle ment te bewegen tot het aannemen vau het wetontwerp, dat de Iersche Kerk als Staatskerk ophief. fn 1868 moest het conservatieve ministerie-Disraëli voor zijne party de vlag strijken en werd hem de opdracht verleend een Kabinet te vormen. Gladstoue stelde de verwach tingen die men van hem koesterde niet te leur en mat welsprekendheid, beleid en standvastigheid bracht ly de Iersche quaestie tot een goed einde. Zyn ministerie bleef aan het bewind tot 1874, toen hy het Par lement ontbond eu de uitslag der verkiezingen voor de regeeriog on gunstig was en deze dus aftrad. Disraeli volgde hem op om echter in 1880 weer voor hem plaats te maken. Ontzaglijk veel kwam nu ouder zyne leiding tot stand dat den inwendigen toestand van het Yer- eenigd Koninkrijk verbeterde en tevens tot vermeerdering van Enge- lands bloei strekte. Met zyn eersteHome-Rule-outwerp, door Gladstone by het Parlement ingediend, toen hy den treurigen toestand in Ierland persoonlijk had aanschouwd, ieed hy schipbreuk. In 1893 diende liij echter een tweede, eenigszins gewijzigd Home-Rule-ont- werp in bij bet Lagerhuis. Na een zwaren strijd dreef hy het ontwerp in dit Huis door, liet Hoogerhuis verwierp het evenwel. Gladstone sloot de zitting en bedreigde met woord ea schrift het Hoogerhuis, totdat een zware oogziekte hem noodzaakte in 1894 zijn ontslag te nemen en de regeering over te dragen aan lord Rosebery. Het dwingt eerbied af voor de talenten en de groote werkkrachten van den Grand old man, dat hy hoewei het parlementair leven ont zettend veel van zyn tijd vorderde hij ook nog gelegenheid vond tot schrijven. Zyne pen heeft vele werken voortgebracht. Een zijner eerste werken gold een pennestrijd ten gunste van de High Church. Iu 1858 gaf hy zyne Studies over Romerus en de eemo van Romerus" in 3 deelen. In 1868 volgde na liet boek „Chnrcli and State" een nieuw werk over de Grieksche oudheid „Ju ven tos mundi". Verder noemen wy nog o.m, „Rome and the newest fashion in religion", „Bulgarian Horrors", Lessons in Mas sacre", „Homeric synchronism" en „Gleanings of past years." Twee zyner zonen hebben ook eene politieke loopbaan gevolgd, William Henry en Herbert John. De oudste zoon, Stephen, is godsdienstleraar te Hawardeu, in welk deftig buitenver blijf van denzelfden naam Gladstone de laatste jaren van zyn leven heeft doorgebracht. Gladstone heeft gedurende zijn lange loopbaan verscheidene aanbie dingen van titels afgeslagen, en zelfs de laatste eer, die de Koningin hem wilde aandoen, nl. door hem totEarl (graaf) te benoemen, wees hij op be scheiden wyze van de hand. Hij ver koos geen titel te hebben en wilde eenvoudig „Mr. Gladstoue" blijven. In Engeland wordt bet overlijden van Gladstone als een Dationaal ver- hes beschouwd. Alie bladen zyn in rouwrand en bevatten uitgebreide levensbeschrijvingen, met illustraties voorzien. Volgens de openbare meeniugmoet hy in Westminster Abbey begraven worden. Van de openbare gebouwen hangt de vlag halfstok, evenals van ver scheidene particuliere woningen. De koningin, de prins van Wales en alle leden der koninklijke familie hebben aan de weduwe op treffende wijze bewijzen van huu leedwezen gegeven. In het Lagerhuis verklaarde tie heer Balfour Donderdag, dat allen er in zoudön toestemmen óm, als hulde aan de nagedachtenis van Gladstone, wiens lange en schitterende loopbaan geëindigd is, de zitting te verdagen. Hy deeide verder 'mede, dat hy heden het verzoek zou doen, om den overledene te doen begraven in de Westminster Abbey en in deze Abbey een gedenkteeken voor hem op te richten .uit erkentelijkheid voor de door hem bewezen diensten. De heer Harcourt ondersteuude het voorstel van den heer Balfour en on middellijk werd de zitting gesloten. Het proees-Zoia. Men gelooft algemeen dat het nieuwe proces-Zola slechts een enke len dag zal duren. Er wordt verzekerd, dat de beklaagden Zola en Perreux besloten hebben de zitting te verlaten als her hof de conclusies betreffende de onbevoegdheid vau den krygsraad om een aanklacht in te dienen, ver werpt. Do politieprefeet te Parys heeft zich in gezelschap van eenige hoog geplaatste ambtenaren naar Versailles begeven om maatregelen te bespreken tot handhaving van de orde by het tweede Zola-proces. Besloten werd dat de gendarmerie te Versailles den dienst in het gebouw van het Assisen hof zal waarnemen, terwyl agenten der reservebrigades buiten toezicht zullen nitoefenen. Een oudje. Te Napels is in den ouderdom van 106 jaar een man gestorven, die ver- moedel yk de laatst overgeblevene is van het „groote leger" dat met Napo leon I in 1812 naar Rtslané trok. Daniël Yalente was in 1791 te Mes sina geboren en trad op zjjn 18de i'aar in dienst. Na zyn terugkeer uit tusland werd hf schoenmaker te Napels en moest op hoogea leeftijd den kost verdienen met op straat schoensmeer en lucifers te verkoopen, die hy in een bak droeg waaropzijn qualiteit vau oud-soldaat vau Napo leon, drager der St. Helena-medaille, vermeld stond. Eenige jaren geleden trok een Duitscher zich bet lot aan van don oudon man, die ook voor een zuster had te zorgen, en liet hem maaudelyks by den Duitschen consul een som gelds uitkeeren, die meer bedroeg dan de arme kerel ooit ver diend had. Vervolg $taslsnëetBw& Naar wy vernemen zullen de beide Pinksterdagen weder twee speciale treinen op het traject Amsterdam Haarlem naar behoefte ryden. Lawn-tenuis. Donderdag werd op het terrein van de Haai'l. Lawn-tenuis Club de eind beslissing gespeeld van den brassard- wedstryd, heeren Single. Do wedstrijd tusscheii do heeren Broese eu Groeuou en de Ranitz te 's G ravenhage ge houden was ten voordeele van eerst genoemde beslist, zoodat Donderdag de heeren L. vou Hemert en Broese van Groenou tegenover elkaar kwa men. Na een spaunenden stryd overwon de heer von Hemert. By akte verleden voor den notaris A. J. C- Daamen, te Haarlem 2;- April 1898 is opgericht „de Vereem- ging der Ziekenverpleegsters Fran ciscanessen van de Mariastichting" te Haarlem, welke rechtspersoonlijk heid verkreeg bij Koninklijk Besluit van den 11 Mei 1898, no. 37. De Vereeuiging heeft ten doel het verplegen van zieken zonder ouder scheid van godsdienst of maatschap- pelijkeu stand. Het to Haarlem in aanbouw zynd nieuwe gasthuis zal onder andere voor dat doel worden ingericht en als zoodanig worden betrokken. In de Woensdagavond gehouden Algemeene Vergadering der Haar- leinscho Mannen-Zangvereen. „Cres cendo" is in de plaats van'den heer J. B. A. Saeys tot vice President gekozen de heer S. J. W. Mons, ter wyl in diens plaats als Penningmeester is gekozen de heer J. de Weeger. Beide heeren hebben do benoeming aangenomen. Ned, Bond van Jongelings- vereeaigingen. Donderdag stroomden uit alle deeleu des lands de leden van den Ned. Bond van Jongeliugsvereenigingen op gere formeerden grondslag te Haarlem bij een om hun 10de algemeene verga dering te houden. De groote zaal der „Vereeuiging" wasstampvol, daar meer dan 1000 loden byeen waren. De vergadering werd geleid door deti lstéfi voorzitter, ds. J. E. Vor- stenburg vau Voorthuizen, die haar des morgens raim 10 aur opende. Aan H.H. M.M. de Koninginnen werd een telegram van hulde gezonden. Tevens werd aau dr. Abr. Kuyper het volgende geseind „De Ned. Bond \au Jongelings- vereenigingea op gereformeerden grondslag, gevoelt zich op den Oen Bondsdag ia byzondere mate gedron gen een betuiging van warme gene genheid te doen nu gy door den lei der van een ander deel der vader- lanusche jongelingschap zoo onwaar- lig zyt aangevallen. De Heere geve L nog lang te arbeiden. Zijn taak ten zegen, Zyn naam ter eere." Besloten werd dat de jaarvergade- ing in 1899 zal worden gehouden te i-Gravenbage. Verder tot het opne men van dc ringen in de bestaande organisatie en in verband daarmede tot formeeren van bondsringen zoo krachtig inogelyk te streven. Herkozen werden tot leden van het hoofdbestuur de heeren H. Jager, te Oostwold en Job. de Lange, te Er- melo. In de pauze bad het gemeentebe stuur gelegenheid gegeven tot het be zichtigen vau het museum op het Raadhuis en speelde uitsluitend voor de leden van den bond het orgel in le Groote Kerk. De middagvergadering werd geopend door den bondsvoorzitter, waarop door dr. W. S. Veltinan, te Haar lemmermeer eon welkomstrede werd nitgeisprokon natnens de Noord-Hol- landsche afdeeling. Toen trad op de heer J. H. de Waal Malefijt, lid van de Tweede Kamer met het onderwerp„De be- teekenis der inhuldiging van H. M. de Koningin Wiihelmina voor volk en jongelingschap". Deze ontwikkelde daarby de volgende stellingen, die bij uitvoerig toelichtte le. De leer der volkssouvereiniteit is niet in overeenstemming met de Grondwet. 2e. De Koning is geen ambteuaar. 3e. De souvereiniteit van Oranje is een krachtige waarborg voor onze volksvryheden. 4e. De inhuldigingsfeesten moeten een nationaal karakter dragen. Prof. mr. D. P. D. Fabius, hoog leeraar aan de Vrye Universiteit, welke daarna het woord voerde, sorak over het ideaal van den jongeling. Spreker wees er pp hoe weinig idealen het leven oplevert, terwyl het slechts aan den ouden dag is wegge legd in de teleurstellingen te berusten. Het referaat van den beer Joh. T. i de Lange tot onderwerp hebbende: I De organisatie der Jongelingsveree- niging op geref. grondslag met het loog op het verband tusschen huisge zin en Jongelingsvereeniging werd wegens hef vergevorderde uur van de agenda afgevoerd. Des avonds werd vergaderd in kerk A aan de Ged. O. Gracht. Dr. C. van Proosdy uit Lei den sprak over „De hope van den Christen". Het kerkgebouw was stampvol en velen moesten zich met een staanplaats vergenoegen. ARRQm3ISSËME8TS- R«-CHTBA«R Zitting van Vrijdag Mei '98. 1 Vervolg.) Op de heden, Vrijdag gehouden zitting stond terecht Cornelus Gerar- dus Öchuyleman, 29 jaar oud, gebo ren te Beverwyk en wonende le Bloe- mendaal,zich noemende commissionair. Hy wordt verdacht van diefstal van een fiets, behoorende aan den heer Eugène Quadekker, die hem op den 2den April op het voetbal-terrein aau den Sclioterweg, aan den binnen kant van het hek, had gezet. Schuyleman is voor de justitie geen onbekende. De Haagsche rechtbank veroordeelde hem enkele jaren gele den tweemaal tot een jaar gevange nisstraf. Op de vraag van den pre sident Mr. W. A. 'I Hooft, of hy die straf heeft ondergaan, antwoordde Schuyleman: „wel myn persoon, maar niet myn naam, cn toen hem daar over nadere inlichting werd gevraagd, zei hy „dat hier een familiegeheim aan verbonden was." Dezelfde geheimzinnigheid betracht nu Schuyleman ton opzichte van het misaryf waarvoor hy terecht staat. Wel heeft hij het wiel in zyn bezit gehad, maar gestolen heen hy het niet. Gekocht heeft hy het, van zeke ren Schrama. Met het oog op deze verdediging is 'net aantal getuigen vry groet er zyn er niet minder dan veertien. Daar zyn. behalve de bestolene de heer Quadekker eu de man, die de fiets van Schnyleman gekocht heeft voor veertig gulden twee huzaren, die hem voorby de kazerne hebben zieu gaan, de vrachtrijder die hem met het wiel heeft opgenomen op zyn kar toen hy hem ontmoette even voorby de R. K. begraafplaats aan den Schooterweg en hem heeft afge zet aan de brug by het Kennemer- plein een jongetje, dat hem de fiets over 't hek heeft zien tillen en toen nog tot een ander kameraadje heeft gezegd„dat kou wel eens dief stal wezen, we moeten hem eens goed opnemen" tot zelfs de barbier, die hem des morgeus geschoren heeft. Toch Is beklaagde weer niet siim genoeg. Hy beweert de fiets gekocht te hebben te twaalf uur het kan ook later zyn geweest, maar niet latei' dau 3 uur. Dit nu is onmogelijk, want de heer Quadekker is te 3 uur op de fiets naar het voet bal terrein Daar de justitie zekerheidshalve Schuyleman maar in bewaring heeft genomen, is hem ambtshalve een ver dediger toegevoegd. Mr. F. A. Bij voet treedt als zoodanig op. De ambtenaar van liet O. M. tee kent den beklaagde. Hy noemde zich vroeger inspecteur van de Zwarte Recherche, een vereeniging die ba- weerde de gangen na te gaan van de justitie om de meuschen tegen wets verkrachting te behoeden/maar die feitelijk ten doel had straffeloos mis drijven te plegen en argeloozen lie den geld uit <leu zak tc kloppen. Nog deze week is spr. van de mauier van w rken van Schayleman als inspec teur der Zwarte Recherche, een staaltje gebleken. Hy wist iemand te bewegen hem een quitantie ter inning toe te vertrouwen, voor welke moede hem alvast f 5 werd ge geven. Doch toen de crediteur ont dekte, dat Schuyleman geenerlei moeite deed, otn het geld te innen, en hij hem de quitantie terug vroeg, kou hy die alleen krijgen wanneer hy nog f 10.bijbetaalde. Met het oog op de antecedenten van bekl. requireerde spr. zijne ver oordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf. Mr. Bfivoet bepaalde z'ch tot de juridische zijde dor verdediging en wees er op, dat door niets bewezen is, dat beklaagde het wiel heeft weg genomen. Allerlei mogelijkheden staan open om het in zijn bezit vinden van het rijwiel te verklaren. Dat, de be klaagde zelf zich vergist in den tijd, behoeft niemand to verwonderen om dat bek), in staat van dronkenschap verkeerde. Wegens het ontbreken van het wettig bewjjs concludeert pl. tot vrij spraak. Na re- en dupliek voert bekl. zelf tot zijn verdediging aau, dat hij mis leid is door dengeue die hem het wiel heeft verkocht. Doze noemde zich Klaas Schrama, maar is gebleken Schrama niet te zijn. Bij de Zwarte Recherche is hij nooit iu dienst geweest. Uitspraak Donderdag a.s. Uitspraken. J. Blees te Zaandam, beschuldigd van opzettelijke brandstichting in zyne woniDg eu tegen wien 2 jaar gevan genisstraf was geëischt, werd deswege veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. J. L. van Os te ij maiden werd wegens beleediging var» den rijksveld wachter eu maken van nachtrumoer veroordeeld voor het eerste feit tot 7 dagen en voor het tweede tot f 3 subs. 3 dagen hechtenis. Eisch luidde 7 dagen hechtenis en f 3 boete subs. 3 dagen. J. J. v. d. Berg werd wegens het onbeheerd laten staan van zijn hon denkar eu het beleedigen van den veldwachter, die hem bekeurde, ver oordeeld tot f3 subs. 3 dagen en 7 dagen hechtenis. Eisch luidde f 3 boete subs. 3 dagen en 7 dagen hechtenis.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2