Haar schuld. De mist daalde neer op het onoog lijk gebouw, waar bet gerechtshof zitting hield en scheen er de muren van saam te drukken; hg kleefde aaD de vensters eu verborg zoo de ys- bloemen. die in deze omgeving niet misplaatst waren. De rechters leunden iu vermoeide, hoadimr tegen de ruggen hunner ze tels. De president schoof zyn bril op het puutje van den neus en veegde zich het warme voorhoofd af. Ls er nog iemand? vroeg hij den deurwaarder op langzamen en niet vriendelij ken toon. Een meisje, antwoordde deze. Welnu, laat dat meisje binnen. De deur ging opeu en het meisje trad binnen. Een lief persoontje! Haar met bont omzoomd, gebloemd jakje sloot ge heel om haar bevallig figuurtje, dat het als een standbeeld scheen te om sluiten. Zij sloeg zacht hare donkere oogeu neer en er verschenen rimpels op haar schoon, effen voorhoofd. Wat is or, kind? vroeg de pre sident onverschillig. Het meisje plooide den zwarten doek, dien zy om het hoofd had en autwoordde met éeueu diepen zucht: Myne zaak is treurig, ergtreu- rig. Hare zachte, droevige stem sprak tot liet hart als goede muziek, die, als men haar reeds niet meer hoortj nog natrilt in de lucht en menschen eu zaken door haren geheimzinniger» iu vloed schijnt te veranderen. Hier is het geschrift, zei ze, het zal beter dan ik alles zeggen. Zy zocht het op bare borst en de onverbiddelijke president strekte zijne groote hand naar het geschrift uit. Eene veroordeeling, mompelde liy, terwyl zyue doordringende oogen over het dokumentjzaan. Anna Bede wordt op heden gedagvaard om hare gevangenisstraf van zes maanden te ondergaan. Hei meisje buigt droevig het hoofd en daar zy het zeer laag buigt, glijdt de zwarte doek haar over den rug. NietsnietsAlleen, dat ik Liosje beu, Liesje Bede, want.. weet uals 't u blieft. Anna, dat is rnyue zuster. Wy heb ben haar voor acht dageu begraven, die arme. Dus dan z|jt gij niet veroor deeld O, lieve Hemel, waarom zou men my veroordeelen? Ik doe nooit iemand kwaad, zelfs geen mugje. Maar waarom komt ge dan hier dwaas kind? Welnu, als 't u belieft? Zy is juist gestorven, toen deze zaak voor het hof in hooger beroep was. Toen zy reeds was bjjgezet, kwam dit vel van de zes maanden en bev dus, dat de straf toch moest worden ondergaan. O, wat heeft zij op de uitspraak gewacht! !t Is goed, dat zy niet heeft kunnen leven, lang ge noeg, om haar nog te ontvangen. Zy bad zich dit niet voorgesteld By die herinnering komen haar de tranen iu de oogen zy kon nauwe lijks voortgaan. Toen zy daar zoo lag zonder beweging, met gesloten oogeu, doof en stom voor altijd, hebben moeder en ik haar beloofd, om al het kwaad te herstellen, dat zy heeft gedaan voor hem, dien zy liefhad. (Want zy heeft veel gehouden van Gabriël Kartong; voor hem heeft zy gezondigd). Daar om hebben wij gedacht Wat mijn kind Dat zy rust moet hebben in haar grafDat niemand moet kunnen zeggen, dat zy hem iets schuldig is gebleveuMoeder zal het ver lies betalen, eu ik, ik zal in hare plaats de zes maanden gevangenisstraf ondergaan. De rechters zien elkaar glimlachend aan: Welk een eenvoud! hoeveel naïveteitZelfs het gelaat var, den president schijnt niet meer zoo plech tig koud. Eu het is uiet zijn voor hoofd, dat hij met zyu gelen zakdoek afveegt; misschien iets daaronder. 't Is goed, meisje, zegt by zacht. Maar laat eens zien, nu herinner ik mij dit gedeelte van de taak dezeragen- daar wat hy verwachtte: de gestolen op mijn vraag naar haren <*ezond- schilderyen hingen iu een dor kamers. Iicidstoestand. om mij te verzeke- Den volgenden morgen was de psendo-1 gentleman in hechtenis gonomon en j de rechtmatige eigenaar kreeg zyuj schilderijen terug. Bij een andere gelegenheid zaten j een paar inspecteurs een bende inter- Hij houdt de hand onder het hoofd eu doet of by ernstig nadenkt. - Ja, ja, er is eeue groote vergis- Cl Ucli I Uk', i Toen valt een vlecht van haren weel- jSI3}^ ingeslopen, m deze zaak. t\ij derigen zwarten ..aartooi los en be-1 hebben u een verkeerd papier gezon- dekt haar gelaat, t Is maar goed:de?, ook: want. was zij zoo even lelieblank i me!SJe slaat hare groote, treu- nu is ze vuurrood van schaamte. Ir'£e 0naar den grijsaard op en Wij hebben dat papier acht da-1 va^ h®.m haastig in de rede gen geleden ontvangen, stamelt zy met afgebroken stem. Mynheer de deurwaarder heeft het zelf gebracht eu heeft ons uitgelegd wat hei wil zeggen. En myne arme moeder beeft tot my gezegd: Ga kind, wat wet is, is wet: men moet haar niet als gekheid durven opnemeu. Dus beu ik gekomen, om de zes maanden te ondergaan. De president veegt zyn bril twee maal af; zyn koude, ontevreden blik zocht nu het gelaat zijner collega's dan het venster, den vloer, de groote ijzeren kachel, door welker holle deur twee schitterende vuuroogen hem strak aanzien en liy mompelt onwillekeurig: wat wet is, is wet. Toen ieest en herleest hy de op roeping, dat onduidelijk gekrabbel op het witte papier, maar het staat er toch, dat Anna Bede veroordeeld is tot zes maanden gevangenisstraf, om dat zy gestolen voorwerpen heeft ver borgen. De wind steekt buiten ophy doei de vensters schudden eu tiuitdoorde reten als een spook, dat de menseben doet huiveren: Wat wet is,iswet!" Het onverbiddelijke hoofd knikt, be vestigend, als antwoord op die boven natuurlijke stem; de groote hand schelt den deurwaarder. Breng Anna Bede by den in specteur der gevangenis. Ue man neemt het papier; het maisje keert zicht zwijgend om, maar haar roode lipjes beven zenuwachtig of zy naar woorden zocht. Misschien hebt ge nog iets t6 zeggen Kaartemmer Halletjes Een Zaterdagavondpraatje. CCCXVT. Hel is een bekend feit, dat het ver langen raar algemeene Zondagsrust meer eo meer iu de maatschappij doorgi8t. Gelukkig want wanneer de inensoh zes dagen heeft gewerkt, dan moet hy den zevenden kunnen rusten, tenzy in zeer bijzondere ge vallen. Maar die gevallen moeten zeer beperkt blijven. Naast, dezen maatschappelyken wensch om Zondagsrust staat ook nog een kerkelijke: die van Zondagshei liging. En zoodra men dien eisch stelt, moet daaraan natuurlijk eerst Zondagsrust voorafgaan. En nu be grijpt meu daarbij ook de Zondags heiliging en (dus) ook de Zondags rust op erkend christelijke feestdagen. Daaronder behoort natuurlijk de Hemelvaartsdag en nu heb ik er van staan kijken, dat op dien dag de Nederlaodsche Bond van Jongelings- vereenigmgen in de Sociëteit Ver- eeniging een jaarvergadering heeft gehouden. Hoeveel menschen zyn er op dezen dag niet door deze meer dan duizend jongelingen uit hun Zondagsrust op geschrikt? In de eerste plaats heeft men om hen per trein, misschien per boot. te vervoeren, menschen aan 't werk moeten zetten, die wagens haak ten aan de treinen of, op de booten, de machines van extra-vaartuigen stookten >f daarover toezicht hielden. In het vergaderlokaal, de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging, zyn door de bijeenkomst heei wat menschen aan den arbeid gezet Aan nemende, dat de zaal den vorigen Ziet u, ziet u wel. Er is zulk een smartelijk verwijt in hare stem, dat de oude president nog maals zijn zakdoek neemt. De onver biddelijke is geheel van streek. Hij nadert het meisje en strijkt teeder met de hand over beur donker haar. De rechtvaardigheid daarboven heeft een ander oordeel geveld. Ga naar huis, kindgroet uwe moeder van my en zeg haar, dat uwe zuster Anna onschuldig is geweest. Wy hadden het wel gedacht! mompelde zy zacht en drukte hare kleine hand op het hart. Parijsche geheime Politie, De voormalige chef der Parijsche veiligheidspolitie, de heer Goron, die na zyn aftreden als zoodanig zich aan de journalistiek heeft gewijd, en onder anderen een deel zijner „mémoires" publice rde, deelt daarin allerlei staal tjes mede van de vindingrijkheid zijner geheime agenten. Garron, wien her er. met het pobliceeren zijner onder vindingen voornamelijk om te doen is eene gebeele reorganisatie der ge heime politie tejbewêrken, deelt onder het groot aantal interessante ontmoe tingen en anecdoten ook een aantal aardige bizonderbeden mede omtrent de verkleeding zijner geheime agenten, waarin velen zich, met hun chef, een meester toonden 't Behoeft nataur- ljjk geen betoog van hoeveel gewicht dag al in gereedheid was gebracht, spreekt het vanzelf, dat de vergader den moesten worden bediend. In de pauze werd een gemeenschappelijke maaltijd gehouden, bestaande uit brood, vleesch en bier of koffie. Het eerste is gesmeerd, het tweede gesne den, het derde ingeschouken en het vierde gezet moeten worden. Op dezen feestdag hebben daaraan natuurlijk lieelwat menschen de handen vol werk gehad. Verslaggevers van de pers, die waarschijnlijk ook wel eens rust hadden willen hebben, zijn er deu heelen dag voor in 't touw geweest; kwartier voor eenen werd ook de or ganist van de Groote Kerk aan 't werk gezet. En aangezien er des na middags ook gegeten is moeten wor den, zyn zeker" tot voeding van de meer dan duizend jongelingen tal van extra koks, keukenmeisjes-, kellners en wie al niet meer, aan den arbeid gezet om dat doel te verwezenlijken. Alte- maal menschen, die het op dezen erkend christelijken feestdag uiet zoo druk zouden hebben gehad, wanneer deze vergadering niet gehouden was ja, die misschien wel geheel vrijaf zouden hebben gehad, wanneer de Nederi. Bond van Jongelingsvereenigingen niet juist op ilezen dag vergaderd had. Ik zeg dat nu niet om onaangenaam te wezen. Tegen Jongeïingsvereeni- gingen heb ik niets en wanneer zy desnoods twaalf jaarvergaderingen per jaar wilden houden, dan zou mij dat niet hinderen. Maar dan niet op een Zondag of op een erkend christelijken feestdag Ik vind dat jammer voor de goede zaak van de Zondagsrust. Menschen die voor dat beginsel weinig gevoelen, komen er licht toe, om op i een dergelijke bijeenkomst te wijzen j van voorstanders der Zondagrust, die de Zondagsrust niet bevordert. ten is. Met' deze verkieedingen hebben zy doorgaans veel succès, maar niet al tijd, zooals Goron meer dan eens te Londen oudervoud, waarheen hy ver trokken was om, met behulp ran een verklikker, Arton te snappen. Hfi was daarbij vergezeld van een agent, die Arton een pakket Itaiiaausebe papieren van waarde zou te koop aanbieden in een koffiehuis waar deze veel placht ie komen, terwyl Goron als een leeglooper toevallig in do nabijheid zou plaats nemen en onver schillig zou toekijken. De agent speelde zijne rol uitstekend, maar de nieuwe cylinderhoed, dien Goron even te voren iu een der eerste Lon- densche winkels bad gekocht, kwam Arton zóó verdacht voor, dat deze zoo spoedig mogelijk de plaat poetste. Goron deelt ook het bekende geval mede van den als geestoiyke vcrklee- den politiebeambte, die in de wacht kamer van een der Parijsche stations druk in zyn brevier zat te lezen, terwyl een bende zakkenrollers, van wier komst hy verwittigd was, zich iu zyue nabijheid bad verzameld. Opeen gegeyen oogenblik sloeg de „geeste lijke" zyn brevier met een harden klap dicht, wat voor een aantal agen ten in burgerkleedmg het sein was om op de bende aan te vaiieiij die binnen ongelooflijk korten tijd geboeid was weggevoerd. Eenige der best gelukte verkieedin gen, waarvan Goron melding maakt, waren o. a. de volgende Op zekeren dag verscheen eene afdeeling straatmakers, van handkar ren en werktuigen voorzien, voor een der meest beruchte kroegen der stad, bekend als een geliefkoosde verzamelplaats van allerlei dieventuig. De straat werd opengebroken, maai de stratenmakers toonden buitenge woon veel talent voor dagdieverij te bezitten, want meer dan de helft van den tyd zaten zy in de kroeg. Eindelijk begon dit den omwonenden te verve len en zy dreigden zie!» met een adres 'ot deu rnaire van bet arrondissement te wenden orn de werklieden te nood zaken wat vlugger op te schieten. Een volle week was reeds voorbijgegaan, zonder dat het werk iets vorderde. Op eens evenwel begonnen de stra tenmakers veel ijver te ontwikkelen: zy brachtenin den tijd van een hal ven dag hun werk in orde en verdwenen kort daarop. De geheime agenten, die zich met dit werk hadden bezigge houden, hadden blijkbaar hun doel bereiktden volgenden dag werd eene gebeele dievenbende gevangen geno men. Moeilijker valt het voor de agenten, die natuurlijk meest allen eenvoudige burgermenschen zyn, de rol van iemand uit de groote wereldje spelen. Zoo moest de Parijsche veiligheids politie zich eens zekerheid verschaf fen omtrent een op het oog aanzien lijk en beschaafd man, die, naar men vermoedde, in zyue elegante apparte menten eene gestolen collectie schil derijen van aanzienlijke waarde had verborgen. Voor den agent kwam het er dus op aan, ongemerkt de appar tementen binnen te dringen, wat zeer bezwarend was. omdat de bewoner geen bediende bezat, die men kon uithooren en er voor zorgde dat zyne kamers zorgvuldig werden afgesloten, wanneer hij die verliet. Op eer: goeden dag ontdekte de be ambte, die met dit zaakje was belast, dat de vertrekken, boven de bedoelde gelegen te huur waren. Hy wachtte geduldig eenige uren tot de bewoner was vertrokken,- gevolgd door de be dienden. Toen begaf by zich naar den portier, wien hij verzocht de te huur staande vertrekken fe mogen bezich tigen. De man maakte bezwaren hem toe te laten bij afwezigheid van den bewoner, maar liet zieb eindelijk tegen een flink drinkgeld bepraten, en stond tevens toe dat de bezoeker d» lager gelegen vertrekken bezichtigde, waar toe iangs een geheimen toegang ge legenheid bestond. De attent vond Wanneer de jongelingsvereeuigingen weer vergaderen" laten ze dat dan doen op Zaterdag of op een anderen werkdag, als wanneer de heele maat schappij er op is ingericht en niemand tot werken wordt gedwongen, die liever van den christelijken 'feestdag zou willen gebruik maken als rustdag. In het voorgaande zou steun te vinden zijn voor een van myn ken nissen, die, toen ik hem vroeg om lid te worden van de Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren, ten antwoord gaf, dat hy er niet aan dacht, zoolang er nog zooveel te doen overbleef voor de menschen. Het was een beste kerel, die dat zei; een die (om iu de lijn te blijven) geen vlieg kwaad zou hebben gedaan, maar hy had met deze apodictische verklaring toch hoogeiijk ongelijk. Niets voor de dieren willen doen zoolang voor den menseh geen ideale toestand bestaat, is volkomen gelijk met de verklaring„myn heele leven laDg krüg je geen halve cent". Het doei denken aan de vorklaring van den baarlemschen ingezetenedie niet aan Weldadigheid naar Vermogen wou bijdragen, omdat het geld niet altijd werd geschonken aan deiigene, die het :t meest noodig bad't her innert ook aan de uitspraak van een ander ingezetene, die geen bijdrage wou geven voor de inhuldigingsleesten omdat er zooveel armoede wordt ge leden De een wou derhalve dat Weldadigheid naar Vermogen de ideale armverzorging ontdekte en de ander, dat alle armoede werd weg- narionale dieven op de hielen, die op het punt stonden met hun buit het land te verlaten. Hen op het station in hechtenis nemen ging niet, omdat het aantal agenten, dal er op dat oogenblik aanwezig was, daartoe to gering was. Daarom trok een der in specteurs. toen de trein op het punt stund te vertrekken haastig de uniform van een der conducteurs aau, sprong op den trein en controleerde de bil jetten toen de trein in beweging was. Toen hy wist waarheen het gezel schap reisde, verliet hy zoo spoedig mogelyk den trein en telegrafeerde naar het bedoelde station uitvoerige bizonderbeden omtrent het nobel ge zelschap, waardoor dit, op de plaats van bestemming gekomen, der talryke politiemacht in handen viel. Do groote Paryscbe bank- en ere- dielinstellingen worden op drukke betaaldagen door geheime agenten be waakt, die de uniformen der bedieu- den dragen en voortdurend ijverig de behulpzame hand bieden, waardoor zy des te beter iu de gelegenheid zyu de leden van het langevingersgild in het oog te houden, die natuurlijk dik wijls van de gelegenheid gebruik maken om in de drukte bun slag te slaan. De meest- gebruikelijke verkleeding van de Parjjsehe geheime polilie-agen- ten is die van een vagebond, waar door zij in de gelegenheid zyn de schuilplaatsen van deze luidjes te zoeken en hunne dieventaal (jargon) te leereo kennen. Goron vertelt o.a. dat twee inspec teurs volle S dagen lang met een bende verkeerden die van een moord aanslag verdacht werd voor het hun gelukte hun slag ie slaan, terwyl tot op het laatste oogenblik de misdadi gers niet wisten wie lien had verra den. De beide pseudo-vagebonden hadden zich zoo uitstekend vermomd, dat zelfs Goron moeite had hen te herkennen, toen zij voor hem worden gebracht, en eerst nadat zy het af gesproken teeken hadden gegeven, werd het hem duidelijk. Met recht merkt de schrijver op. dat dergelijke opdrachten waarvoor de politiebeambten geen buitengewone beloooiug ontvaDgen, heel wat zelf opoffering eischen. Het is toch geen kleinigheid i dagen lang in afschu welijke holen te verkeerea onder boe ven die or nataurlijk niet het minste bezwaar in zien by ontdekking met do mannen der politie eenvoudig korte metten te maken. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents peri regel. KENE Dl)KPSCrEBEUKTEN 1S. Ofschoon op een koiten afstand van Swindon, het Centraal depot van de Great Western Spoorweg, heeft het dorp Porton, N. Wilts (Engeland), het aanzien van vrede en rust. Maar er heeft zich kortelings ne buitengewone opschudding liet dorp voorgedaan (door de «North Wilts Herald" verhaald). ven afgevaardigde van dat blad bezocht eene juffrouw Hannah Strange, te Purton. en vit zijne mond vernam ik eene belangwek kende geschiedenis. Juist buiten eene villa, schrijft hij. ontmoette ik eene dame. die den schijn had krachtig en tevre den te zijn, en ik had niet noodig op haar opgeruimd antwoord te wachten. Zeer goed, mijnheer, ik dank U. wel. was haar antwoord! Gelukkig denkt niet iedereen er zoo over als myn goede vriend. In tegendeel, de menschen komen er meer eu meer toe om bet dier te beschou wen als een wezen, dat denkt en ge- voelf nier als een ding: een lin nenkast by voorbeeld of een strijk plank. Het congres, dat de vereeni ging tegen het mishandelen van dieren te Haarlem den vorigen Zaterdag ge houden heeft, is hiervan een bewys. Het is zoowat gewoonte on te meenen dat menschen, die tegen het mishande len vau dieren zyn, niet anders kunnen wezen, dan ongetrouwde juffrouwen met een beetje geld. of tamolyk veel geld, die om den dag behoórlyk door te komen, zich bezighouden met het in watten koesteren vau honden of katten. En wanneer men nu den kring van de aanwezigen rondkeek, dan ^zaten daar waarlijk niet dames alleen maar ook lieelwat gesnorde en gebaarde mannen, die volstrekt uiet den indruk gaven van overmatige teerhartigheid. Aan de tafel van 't Bestuur zat een kapiteiu van de huzaren, een vak, dat in 't algemeen nu juist niet door overdreven teer heid bekend staat. Maar daarom is dan ook een huzarenkapitein niet in 't Bestuuur wel, omdat hij, die veel met paarden omgaat, weet wat er met zachtheid van een dier te maken is, maar tegelijk hoe slecht eu onversiandig het dikwijls nog be handeld wordt. Dan waren er vervolgens desprekers van het Congres: ik noem ma^r een rechterlijk ambtenaar (een vak,datook al niet bekend is door weekhartigheid) en twee veeartsen. Toch ook geen ren dat 'net zoo was. Mej. Strange verhaalde mij alles wat betrekking had op de zaak. waarvan zij de hoofdpersoon was." «Gedurende meer dan achttien maanden, zoo begon zij. leed ik op vreeselijke wijze aan rheumatiek. Ik kon nauwelijks de trappen op en afklimmen en de pijn was zoo hevig, dat zij mij noodzaakte mijn Lichaam in alle vormen te draaien. Ik was dikwijls verplicht mij we llens de pijn op de knieën te leg gen. Ik Icon mij slechts van eene hand bedienen om mijn huishou den te doem Alle buren kenden mijne ziekte en een ieder had me delijden met mij. Ik kon slechts niet een stok en eén kruk loopen. «En hoe komt het, Mej. Strange, dat ik U zoo bedrijvig vind «Welnu, mijnheer, ziehier hoe zulks gebeurd is. Op zekeren dag ontving een buur een boekje per post, dat handelde over de Pink- Pillen van Dr. Williams voor Bleeke Personen en haalde er mij toe over ze te probeeren. Ik had voorheen er over in de dagbladen gelezen en het scheen mij toe dat zij mij goed konden doen. Ik het ze halen. »En ik veronderstel dat U er niet slechter door geworden zijt «Volstrekt niet' Want zij heb ben mij genezenZoodra ik de pillen begon te gebruiken onder vond ik de goede uitwerkingen. Met de tweede doos was de ver andering ten goede nog merk waardiger en thans na zeven of acht doozen gebruikt te hebben ben ik beter als ooit te voren, De pijn had mij veel doen vermageren, maar zooals C ziet hen ik weder dik. Ik ben veel sterker en ik kan mijne bezigheden waarnemen zon der de minste vermoeidheid." «Wat denken Uwe buren van L «O! zij denken dat ik niets min der ben dan een wonder en dat heeft zooveel opzien in het dorp verwekt. «Wat heelt U dan toch wel kunnen nemen, vraagt men mij en ik antwoord Pink Pillen van Dr. Williams, zij hebben eerst om mij gelachen, maar zij zijn er thans evenzoo van overtuigd als ik. «Hebt 1' eerst andere middelen beproefd «Ja vele maar niets scheen rnij goed tl* doen. De dokter zei mij dat ik chronische rheumatiek had, en dat niets mij genezen kon. maar de Pink Pillen van dr. Williams hebben het gedaan." Mej. Strange was niet meer de zelfde vrouw als voor een of twee maanden (zeide een buurvrouw). Er zijn misschien nog andere vallen van rheumatiek genezen door de Pink Pillen van Dr. Wil liams. alsmede elk andere ziekte, zooals bloedarmoede en beiden worden door het bloed veroorzaakt. Deze pillen werken rechtstreeks op het bloed, spieren en ruggegraat en daas ma zijn zij zoo goed vtj de genezing vaa verlamming, kli. ren.chronische belroos, aangezicht; pijn, tering, beenziekte, St. Yin, dans. zenuwachtige hoofdpijn, en Prijs fl.75 de doos. f9.— 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Ste ger 27, Rotterdam, eenig dep houder voor Nederland en Api theken. Franco toezending tegen jj wissel. Zie de annonce N. G. de Vleesliouwer I Waruioesstraat 14. waarop deze eu /ene onder de aan wezige mannen zijn buurman met een glimlachje aankeek, was toen een vau de dames vertelde, dat zij een zoontje had van acht jaar, die president was van een vereeniging van dierenbe schermers. Secretaris, penningmeester, commissarissen en gewone leden zullen wel van denzell'den leeftijd zyu ge weest Maar de spreekster oogstte dan ook weinig succes. Dat moge tot gerust stelling dienen voor menschen, die persoonlijk er niet aan denken, eenige wreedheid jegens een dier te begaan, maar de vereeniging een beetje uit lachen. De duidelijkste uiteenzetting van het standpunt is, dunkt me, wel dit, dat in de pauze een lunch werd gehouden waaraan kalfsvleesch werd opgediend en.smakelijk opgepeu zeld. Dat sommige diereu dienen tot voeding van den mensch, komt den dierenbeschermer volkomen geoorloofd voor, maar hy staat er op, dat dit zelfde kalf op weg naar de slachtbank niet met styr saamgebonden pooten als een hoop vuil op een kar wordt gesmeten, terwyl zjju kop over den rand hangt en bij elke schok van den wagen daarmee op eu neer hotst hy wil niet dulden, dat het beest wordt doodgemaakt op een hoogst pijnlijke manier, alleen om de waarde van de huid wat grooter te maken. Geen weekhartigheid dus zooals bij de ve getariërs, die geen dier willen dooden omdat ze meenen daartoe bet recht niet te hebben, maar medelijden voor het dier gedurende zyn leven. Wie daar ziekelijkheid iu vindt, welnu die moet dan maar met de vereeniging blyveu lachenze zal het zich niet B N aa M L A 13. De expeditie naar Pedir. Wij lezen in de N. B. CL Reeds op Vrijdag la Mei seiiij onze correspondent te Batavia ons „Het vertrek der expeditie naa „Pedir is bepaald voor de artilleri „op den 18den, voor twee bataljon „infanterie op den 19deu «n 20ste: „voor de cavalerie op den 22sten. Ht „goevernement houdt dit geheim, „pers doet hetzelfde." De toevoeging aan het slot dees ons, na liet oordeel van den minista van koloniën ingewonnen te hebben besluiten het telegram voorloopig nie openbaar te maken. Thans outvangea wy het volgeaj telegram uit 's Gravenhage „Blijkens eeu by het departemes „van koloniën ontvangen telegram va» „den gouverneur-generaal van bede» „zyu uit Pedir kleine bendeu cav „Groot-Atjeh vertrokken, en is d; „voorgenomen expeditie naar Pedi» „thans derwaarts op weg, zoodat „laatste inscheping op Java van in» „pen en ireiu op 23 dezer zou plaau „vinden." Spoediger dan verwacht werd, zi dus de militaire actie in de vallei der Pedir-rivier worden aangevangen es een sterke troepenmacht van twe; zijden daarheen worden gevoerd om er ons gezag op vasteren voet brengen en er deu nadeeligen invloed voor orde eri rust in de vallei der Atjeh-rivier, die uit bet Pedirsche door de partij van verzet wordt uit geoefend, zoo mogelyk voor goed te fnuiken. Of dit alles gepaard zal moeten gaan met hevigen stryd, dan wel o! het verzet tegen ons doordringen io die, tot nu toe door onze troepen on betreden terreinen zich tot enkele landschappen en tot benden geest drijvers eu party*'gangers bepalen zal, is bezwaarlijk van te voren mot eeuige zekerheid aan te geven.) Üe laatste berichten uit die ter reinen wyzen er op, dat zich de ons vijandige party om den pretendent sultan vereenigt. Hy stelde nieuwe oeloebalangs aau. nam den eed van trouw aan dé voor naamste hoofden der verschillende staatjes iu die vlakte af. en bewerkte eene, ten minste schijnbare verzoe ning tusschen de beidé statenfedera- ties, die er elkaar tot nu toe steeds in de wielen reden. Dit optreden vas den pretendent-sultan werd zelfs ge zegd aanleiding gegeven te hebben tol het vervroegen van het uur v vertrek onzer troepen. Doch daar staat tegenover, dat niet alle hoofden zich tot die vcrcoonicg hebben willen leenen. eu dar 2nik soort van plechtige verbintenissen en heilige eeden van de volkshoofden ic Noord Sumatra in vroeger jaren meestal van geringeu invloed zijn gebleken op hun actief optreden tegen ons. .jongejuffrouwen, niet waar? En bet. gevaagd. Maar hoe dat gebeuren j debat over de besproken onderwerpen j aantrekken, moest, vertelden ze er niet by. {was evenmin van de kracht, die men) Congressen hebben geen nut. Dat lutusschen hielden zy de duiten iD aan dierenbeschermers gewoon is toe heeft eens een hooggeplaatst persoon den zakte schrijven. Het eenige oogenblik,1 gezegd en ik heb die uiting altijd j met eenig genoegen geboord, omdat ze bewijst, dat ook hooggeplaatste personen domme dingen kunnen zeg gen, wat een groote troost is voor my en anderen, die tot deze boog- geplaatsten niet behooren. Dat ér congressen zyn, die geen nut ople veren, wil ik op slag gelooven, maar als algemeene stelling gaat 'de uit spraak niet op. Althans van dit con gres is, dunkt me, resultaat to ver wachten. Al heeft mr. Tak in zyn knappe eu uitstekend verzorgde rede ons niet veel goeds voorspeld van de vlugheid van den Rijks-wetgever, h\ heeft opnieuw de aandacht gevestigt op wat de gemeente- en de pro vin- ciale-wetgever kan doen eu allicht is deze en gene plattelands-burgemee; ter bij het lezen vau zyn betoog i de couranten, aau 't denken gegaan of ook in zyn gemeente nog niet iets te doen zou wezen. De heer Henge- veld, die het over de asphyxiatie- inrichtingen had, heeft al succes on dervonden door het pas ingekomen verzoek om informatie van den hoofd commissaris van politie eener ge meente. waar 4000 honden 'sjaars worden afgemaakt welke gemeente dat is mag ik niet zeggen, maar dat het Buiksloot niet is, blykt uit dit cyfer voldoeode. Wat mej. Jungius aangaat, zelfs al wordt bier ter stede geen Kinder- bond opgericht, toch heeft zij allicht menig hart om hare eigen uitdruk king te gebruiken, verteederd. Voor wie haar gehoord hebben is het zeker een oogenblik van hoog genot ge weest het genot van te luisteren naar het evangelie van het mede lijden, verkondigd door een superieure persoonlijkheid. En allicht js daarvan ook iu de uittreksel iu de kranten iets terug te vinden. FIDEL10.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 6