Ghapeilerie du Sport. Ed. MEUWSEN, fca tot burgemeester van Arnemuiden, ziethy heeft den wensch kenbaar S. van Eenennaam; met ingang van gemaakt verschillende groote indus- 16 Juni 1898, tot burgemeester van trieele inrichtingen te bezoeken, zoo Hekendorp, van Lange-Ruige-Weide j te Nijmegen als elders, en Papekop, H. W. M. Doorman.1 Ook Duitschland, Zwitserland en secretaris dier gemeenten; tot verte-Engeland znllen door hem bezocht geuwoordiger van de Nederlandsche worden. Regeering' by het te St. Gallen te j De sultan volgt geheel de Earo houden internationaal congres voor j peesche leefwijze, de verzorging van oude manuscripten, benoemd: dr. S. G. de Vries, biblio thecaris der universiteitsbibliotheek te Leiden. Verleend: eervol ontslag als plaatsvervangend lid van den Geneeskundigen Raad voor Gelderland en Utrecht aan dr. H. Wefers Bettink, hoogleeraar en Utrecht, eervol ontslag uit den zeedienst met ingang van 1 Juli a.s. aan den adjunct-administrateur F. H. Hoogh- winkel, en aan den officier van ge zondheid 1ste klasse bij de zeemacht J. Aaltsz. Bevorderd: tot officier van gezondheid le kl., de officier van gezondheid 2e klasse B. L. van Albada. Geboorte en stertte in 1897. Het lijk van de vermoorde mevrouw Meyer—Bervoets is hedenochtend op (oud) Eik en Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld. De toestand van raevronw Vemer is sedert Woensdag niet veranderd, Een drama. Zaterdagavond is te 's Gravenhage een hoogloopende twist ontstaan in de echtelijke woning tusschen eene vrouw en haar man eu dochter over het verpanden van een stuk huisraad In drift sloeg de man zijn vrouw, die in omstandigheden verkeerde, met een strijkplank op het hoofd. Toen haar toestand overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk had gemaakt werd zij aldaar verpleegd, maar is Donderdagmiddag overleden. Het lijk is ter schouwing naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Do „Staatscourant" bevat een sta- Nader scbryft men omtrent dit tren- tistieke tabel omtrent de geboorten enngH^JVi 'Het huisgezin van den 41-jarigen Van Dijk in het hofje aan de Hoofts- kade getuigde nu juist niet van ech telijk geluk. Eendracht en orde waren daaruit reeds sedert lang gebannen en de drankduivel had daartoe het zijne bijgedragen. Ook de vrouw moet maar al te vaak naar de jeneverflesch hebben gegrepen. Gevolg was, dat menigmaal huisraad en kleederen werden verpand, waarvan de man niets wist. Twisten waren dikwijls hiervan 't gevolg. Een paar weken geleden zyn man en vrouw dicht bij hun woning 's avonds in het water geloopen eu toen met moeite door schippers gered. Zaterdag vond, toen de i 6-jarige dochter thuis kwam en haar moeder om hare kleederen vroeg, kreeg zy een weinig vriendelijk abtwoord en ook toen bleek, dat het goed te gelde was gemaakt. Een woordenwisseling ontstond hierover, waarin zich ook mengde de man, die, loodgieter van zijn vak, een goed werkman moet zijn. De man moet bij den twist niet ge heel nuchter zijn geweest, 't Gevolg was, dat hij zijn vrouw met een strijk plank eenige slagen op het hoofd toe bracht. Beweerd wordt, dat de doch ter hare moeder een vrouw van ongeveer 38 jaren bij die gelegen heid getrapt en met een strijkijzer gedreigd zou hebben. Man en dochter zijn voorloopig in bewaring gesteld aan het Politie-Com- missariaat aan de Groenmarkt. Dynamietvervoer. Aan W. F. d'Harvant, expediteur te Lobith, is vergunning verleend tot bet van Herwen en Aerdt naar Ro zenburg vervoeren eener party van necto 29925 K.G. dynamiet, verpakt in 1330 kisten. Deze party, die vervoerd wordt in het schip Gerlruda, schipper G. Lie ven, wordt te Rozenburg overgeladen met bestemming naar Engeland. Zonderlinge liefde. Reeds lang had zekere v. de K- vermoeden, dat zyn nauwelijks 16- jarige zoon Piet, die met hard werken al een gulden in de week kon ver dienen, aan liet verkeeren was. Het voorwerp van diens min had hy even wel nog nimmer te zien kunnen krij gen, hoeveel moeite hy zich daartoe reeds had gegeven. Wel hadden de buren bem verteld, dat zij op dat punt gelukkiger waren geweest, en het minneud paartje meermaltn te zamen hadden gezien, doch dezen hadden hem dan tevens medegedeeld, dat zij aanvankelijk hadden gedacht dat hij met zyn grootmoeder wan delde euz. V. d. K. stoorde zich ech- ter aan al die praatjes niets, in de rechtervleugel een salon met waranda hoop van toch wel eens te zullen sla- eu een slaapkamer in gebruik. Des gen. En dit gebeurde dan ook Woens- middags gebruikt de Saltan geregeld dagmiddag, toeu hy welwillend door: de lunch ten huize van den heer eene buurvrouw ingelicht dat zij in Schouten, terwijl by des avonds met de Croeselaan dwaalden, zich der den heer Schouten in zijn salon in waarts begaf eu hen overviel. De het hotel dineert. zoon ging, zoodra hy zyn vader ge- De Indische vorst is opgetogen ov6r waar werd, op de vlucht, welk voor- alles wat hij heeft gezien en toont beeld de vrouw, zooals later bleek groote belangstelling in alles wat hij eene ruim 48-jarige gehuwde vrouw, sterf ten in ons land over het jaar 1897. Wij leeren daaruit dat het aantal levendgeborenen in dat jaar bedroeg 161,441, der, levenloos aangegevenen 7375, der overledenen (met inbegrip der levenloos aangegevenen) 91,239, of 18.51 op elke 1000 inwoners per jaar. Zonder de levenloos aaDgegeveneu was de sterfte 17 per 1000, tegen 17,2 in 1896, 18.6 in 1895. Het aantal levend geborenen was 1194 meer dan in 1896, de verhouding 32.8 per 100 tegen 32.7 in 1896. De verhouding der sterfte (met in begrip der levenloos aangegevenen) waren in de verschillende deelen des lands weder zeer uiteenloopend. Wat de provinciën betreft staat Groningen bovenaan met slechts 15.92 per 1000. Dan volgen Friesland met 16.21, Noord-Holland met 17.05, Zee land met 17.72. De overige gingen boven bet ge middelde. Gelderland had 18.71, Zuid- Hollaud 18.82, Limburg 19.26, Utrecht 19.56, Overijsel 19.74, Drente 19.84 eu Noord-Brabant komt weder een heei eind achteraan met 21.45. Van de 21 groote steden, waarover mede de cijfers worden opgegeven, beeft Heider met slechts 14.87 het gunstigste, 's-Bosch met 27.68 het ongunstigste cijfer. Weinig gunstiger waren Maastricht met -4.95, Gouda met 24.30. Boven 2ü per mille hadden nog Zwolle 22,61, Tilburg 21.97, Utrecht 21,63. Breda 20.58, Deven ter 20.53. Na Helder vindt men de laagste cijfers te Leeuwarden 16.46, te Haar lem 16.81, 's-Gravenbage 17.18, Am sterdam 17,38, Groningen 17.87 en Delft 17.90. Dordrecht met 18.07 en Schiedam met 18.40 bleven ook be neden het. gemiddelde. Daarboven waren dus nog Nijmegen 18.98, Arn hem 19.25, Rotterdam 19.80 en Lei den 19.81. Als oorzaken van den dood waren de besmettelijke ziekten minder tal rijk dan in 1896 pokkeu slechts 1 (tegen 34), roodvonk 162 (202), maze len 538 (1171), croup 310 (343), kink hoest 1094 (1477). diphtberitis 543 (617). typhus eu typheuse koorts 447 (481)' De Sultan van Siak. De Sultan van Siak zou zich he den, vergezeld van den oud assistent resident Schouten, naar de residentie begeven, om door den minister van koloniën in audiëntie te worden ont vangen. Tijdens zijn verblijf aldaar zyn kamers in „De Twee Steden" besteld. Na dit uitstapje keert de Sultan weer naar Nijmegen terug, alwaar hy in het hotel Keizer Karei" zijn verblijf behoudt. Hij heeft daar in den beneden- moeder van 8 kinderen, volgde. Zy moest zelfs by een der bewoners al daar bescherming tegen den vertoorn den vader zoeken. Het behoeft niet j gezegd te worden, dat zich in een oogenblik een aantal menschen voor die woning had verzameld, en dat jzy menig woordje heeft moeten hoo- 1 ren, dat haar minder aangenaam in de ooren zal hebben geklonken, maar wellicht tengevolge zal hebben, dat zy van hare verliefdheid zal zijn ge nezen. (U. D.) Men meldt uit Namansdorp, dat Woensdagavond een boerenarbeider te Goudswaard, in de tram willende stappen, terwijl deze reeds in bewe ging was, tnsschen de wagens is ge vallen. De ongelukkige was terstond dood. Zijn lichaam werd letterlijk doorgesneden. Te Ede is de bliksem geslagen in de spits van den toren, waardoor eene belangryüe schade veroorzaakt werd. Van twee zijden werden alle leien afgeslagen, terwijl ook de balklaag door den bliksem werd geschroeid. Te Woensel bij Eindhoven is over leden mr. P. vau den Heuvel, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, oud-reebter in de arr.-rechtbank te Eindhoven, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, oud-lid van de Tweede Kamer en schoolop ziener. Hij bereikte den hoogen leef tijd van 86 jaar. De zaak van den moter-wagon vau den heer Meyer, te Emrnen, is eeu uieuwe phase ingetreden, tengevolge van de belemmeringen, op den weg in de gemeenten Zweeloo en Wes- terbork ondervonden. De ondernemer heeft nu het plan den omnibus langs Odooru, Borger en Gassalte naar Assen te laten rijden, indien hem zes jaar vrijdom van tol wordt gegaran deerd. Deze weg is bijna geheel een grintweg, zoodat men daar niet die raoeiiykheden zal ondervinden. Volstrekt nietik was ziek te ontmoeten en 19 Joni een tweede dit zaakje voor de rechtbank te Am en zelfs zeer ernstig.. Ik leed aan match tegen wien en over welken sterdam in behandeling, hevige pijnen in de lendenen, zoo afstand is nog onbekend te rijden. Al spoedig bleek echter dat men zelfs, dat ik geen kwartier loopen Zondag 26 Juni heeft hy al vast den verkeerde voor had. De recht- kon zonder uit te rusten mijne ®P®tigehoudeu voor Amsterdam. bank trok zich in raadkamer terug, beenen waren ODffezwollen en zeer ^e¥01?. m0,et vooral niet minder om dezen Gordiaanschen knoop te aevuelie als meFze aanraakte, de ir?«4?!,1?!Pian.°f.üho^5n??d^r^ va Na heropening van de zitting ver- j gevoelig als men ze aanraakte, de van een bntmoetiD^ met Morin of minste aanraking deed mij van Jacquelin. Voorloopig zal by zich pijn het uitschreeuwen. j Zonuag te Amsterdam met andere U hebt dan geen geneesheer partyen tevreden moeten stellen. geraadpleegdj O wel zeker en een groote j Jaap Eden, Robertson, Kaeser, hoeveelheid geneesmiddelen genu- j Johnson, Miller, Lehr, Gardiner beb- men. niets gaf mij verlichting. 1 ben hun contract met het National Toen herinnerde ik my dikwijls in J Cyclodrome te New-York verbroken de couranten gevallen van gene- i611 bet is hoogstwaarschijnlijk dat de zingen gelezen te hebben, te weeg moesten van hen spoedig naar Europa gebracht door de Pink Pillen voor - zuhen retonrneeren, tenzij misschien INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Een interview per rywiel. Van een onzer correspondenten Profiteerende van de eerste schoone dagen van de lente, was ik onlangs per rijwiel een uitstapje faan maken in de omstreken van lelun (Frankrijk); op een kruis weg aangekomen, aarzelde ik een oogenblik welken weg te nemen, toen ik plotseling door een wiel rijder zeer snelv voorbij gereden werd. Daar hij mij zoo aarzelende zag. hield hij stil om mij in te lichten en ik was geheel en al ver baasd een grijsaard van 75 jaar voor mij te zier, want. zeer zeld zaam zijn er mannen die op dien leeftijd zich aan de genoegens van het rijwiel kunnen overgeven. M. Etienne Durand, 8, rue du Four, te Melun, zeide hij mij. zich zelf aan mij voorstellende. -Ik maak U wel mijn kornpli- ment. mijnheer, antwoordde ik: het komt zelden voor, mannen van uw leeftijd op den weg te ontmoe ten en wei 20 kilometers van hunne woonplaats evenzoo veel om naar uw huis te gaan voer uwe 75 jarige beenen, zulk? is reeds een aardig record. M. Durand glimlachte over mijne verrassing Maar alle dagen doe ik het bleeke personen van Dr. Williams, ik besloot er van te gebruiken. Van af de eerste dagen der behan deling gevoelde ik eene merkbare verbetering en na verloop van eenige weken smaakte ik de vol doening mij geheel en al genezen te gevoelen en even zoo vlug als gij te zijn, jongmensch. Gij kunt aan ook wel denken, welke erken telijkheid ik gevoel voor deze won dervolle Pillen en dat ik nimmer nalaat ze aan die personen aan te raden die naar mij willen luisteren. Machtigt V mij bekend te maken, wat ik van u kom te hoo- ren, mijnheer Durand vroeg ik. Met genoegen, antwoordde hij; ik zou bijzonder gelukkig zijn aan personen die lijdende zijneen dienst te bewijzen, wetende wat noodig is om hen te genezen. Daarop bedankte ik M. Durand hartelijk voor zijne goedheid en zag hem na den wég naar .Melun met groote snelheid hernemende P. R. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlammingruggemergsterin: rhumatiek. heupjicht, zenuwpijn, St. Vitus dans, hoofdpijn zenuw ziekte, kliergezwellen, enz., zij zijn een hernieuwer van het bloed en een spierversterkend middel. Zij geven schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, handelen in alle tijdperken der verzwakking bij de vrouw en veroorzaken bij den man eene werkdadige werkin< tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitenspo righeden. Prijs f'1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Stei ger 2¥, Rotterdam, eeaig depet- nouder voor Nederland en Apo theken. Franco toezending tegen post wissel. 21, Aneg'ang- 21. Eemgst vertegenwoordiger van de beroemde Amerikaansche Hceren-Hoeden. Grootste sorteering Dames- en Heeren Stroohoedo* (Ma telots). Zijden Hoeden, zeer elegant model. Specialiteit in Sportpetten en Kinder-Nouveauté's. Elke kooper van een hoed ontvangt gratis een Feest- kuoop, die daarop gedragen kan worden. retonrneeren, teuzy misschien de National Cycle Track Association die reeds Linton, Mac Duffeé en Butler geëngageerd heeft, ook met hen zou willen coutraeteeren. Gou- goltz en Lamberjaek zyn reeds naar Earopa vertrokken. De hoofdzaak van hun spoedig ver trek is de weinige verdiensten en wat de eerstgenoemderi hoofdzakelijk be treft het niet ontvangen van behaalde prjjzen en gecontracteerde sommen. Roeien. De „Kon. Nederl. Zeil- en Roeiver- eenigir.g" heeft het programma barer roei wedstrijden op 14 en 16 Juni in zee gestuurd. Het is een boekdeeltje op zichzelf. De meinummers hebben op den Amstel plaats eu zyn de vol gende 1. Vierriemsgieken,. 3000 meter, seniores. Njord, De Amstel, Neptunus, Triton. 2. Tweeriemsgieken, 2000 meter, juniores. Njord, De Hoop, De Maas, De Amstel, Nereus, Lage. 3. Vierriemsgieken, 2000 meter, juniores. Nereus, Neptunus, De Am stel. 4. Tweeriemsgieken. 2000 meter, seniores. De Hoop, Laga, De Amstel. 5. Achtriemsgieken, 2000 meter, juniores. Geen inschrijvingen. 6. Vierriemsgieken, 2000 meter, Seniores. Neptunus, Triton, Nereus, De Huuze (Groningen). De Amstel. 7 Tweeriems öcullingbooten, 2000 meter. De Hoop (Blussé), Njord (De Jong van Beek en Donk) eu Thames Rowing Club (R. P. Croft). 8. Tweeriemsgieken. 2000 meter, juniores. Nereus, De Hoop. 9. Tweeriems scullingbooten, 2000 meter, juniores. Neptunus. 10. Achtriemsgieken, 2000 meter, seniores. Triton, Nereus, De Amstel, Laga, De Hoop. 11. Vierriems gieken, 3000 meter, juniores. De Hunze, Triton, Njord, Nereus. 12. Tweeriems seullingbooteu, 2000 meter, juniores. Neptunus, De Hoop, De Amstel. RECHTSZAKEN. Eeu vergissing. Een eigenaardig geval deed zich Don derdagmorg en voor de reebtbankte Amsterdam voor. In de bank der be schuldigden nam n.l. plaats H. S., on34 jaar, van beroep glazenwasscher. in verzet komende tegen een vonnis, in 1893 wegens mishandeling over bem gewezen. Of eigenlyk niet over bem gewezen, zooals uit een verklaring van opposant bleek. Opposant beeft nl. eeu neef, die juist zoo heet als hy, maar 33 jaar oud is en het vak van loodgieter uit oefent. Dit familie werd in 1893 wegens mishandeling veroordeeld, doch onder ging de hem toebedachte 8 dagen celstraf niet. In de afgeloopen week stond de opposant rustig op zyn ladder glazen te lappen op den Haarlemmerdijk,toen j er een rechercheur naar hem toekwam I en hem verzocht eens aan bet bureau te komen. i Onschuldig als hy zich voelde begaf jde opposant zich met een rustig klop- I pend hart naar het bureau, om daar echter de onaaugename mededeeling klaarde de rechtbank den opposant ontvankelijk in zyn vordering, m. a. w. zyn verzet, werd niet aangenomen, omdat gebleken was dat men den verkeerde voor had! Een vergissing is menscheiyk! Levenslang. Het Haagsche gerechtshof beeft de veroordeeling lot levenslange gevan genisstraf van den gifmenger Van Kampen te öassenheim bevestigd. Ruwe zeden. In Transkaukazië heerschen nog rnwe zeden, en onder alle standen is moord en doodslag er niet ongewoon. Uit Batóem komt nu weer dit iako- nieke bericht: „Op een feestmaaltijd van voorname ingezetenen in eeu hotel hier schoot prins Johan Melikóf een revolver af op prins Wadden Goeriel en wondde hem;daarop werd prins Melikóf zelf door een revolverschot gedood, men denkt door Ghighin Sjwili." Waarschijnlijk is de nay ver tus schen Armeniërs en Groeziërs in 't spel geweest, want Melikóf is, even als zijn groote naamgenoot Lorfs- Melikóf, van Armeesche afkomst, de beide anderen zyti Groezische prinsen. De kerels zullen bovendien wel dron ken geweest zyn. Keizer Wilhelm naar Palestina. Keizer Wilhelm zal op zyn reis naar Jernzalem vergezeld zijn van zyn gemalin en een groot gevolg. Hy stapt te Haïpha aan land en gaat van daar naar Jaffa. Daar de keizer niet van den spoorweg gebruik wil maken, zal er een karavaan worden gevormd, die onder tenten zal kampeeren. De keizer heeft de aangeboden vertrekken in het paleis van den Turkschen gouverneur te Jeruzulem niet aangenomen, by geeft de voor keur aan eeu kamp dat buiten de muren der stad zal worden opgesla gen. De wijding van den Lutherschen tempel zal met groote praal geschie den. Alle Luthersche vorsten van Duitschland zullen daarvoor uitnoo- digingen ontvangen. De keizer zal na Jeruzalem ook Beyroeth en Damask us bezoeken. In Een treurig einde. een Engelsche gevangenis is dezer dagen Alfred Selim Attallah overleden. Hij was een Egyptenaar van vorstelijke» bioede: studeerde te Parys eu eiders, eu werd een be kwaam linguist. Te Parijs raakte hij aan het dobbelen eu verloor daar mede eeu deel van zyn vermogen. Hij verloofde zicii op het eind van ver leden jaar met de dochter van een Frauseh edelman, en bestelde voor haar bij een Londeusche lirmajuwee- len. Een man kwam met de kostbaar heden in een hotel te Brighton, waar Attallah verblijf hield. Deze had in- tusschen het overblijfsel van zyn ver mogen verspeeld, en in een dolle bui viel hy den rnau meteen ponjaard aan. Wegens poging tot moord werd hy in December 1.1. tot zeven jaar dwaugarbeid veroordeeld. Hy is aan tering gestorven. De Philippijnen. De plaatselijke en Europeescheauto- riteiten aldaar schatten de opper vlakte der Philippyusche eilanden op 241.350 vierk. K.M., cd hunne be volking op acht of tien milüoen in woners. Het. eiland Luzon, met de hoofdstad Manila, telt vyf milüoen zielen na Luzon is Mindanao het grootste eiland van den Pbilippyn- scüeu archipel. De eenige spoorweg die men op de Philippijnen aantreft zelfde, zeide hij mij en zonder meer moeitehet gebeurt ook dikwijls dat ik 8 of 9 kilometers te voet afleg. Zeker zou ik verleden jaar niet hetzelfde gedaan hebben. Zonder twijfel gebrek aan oefening vroeg ik hem. een inte ressant interview voorziende. eiWedstrijtfen.0 w- ;te hooren. dat bij nog voor 8 dagen 18 198 K.M. lange baan met enkel wieinj n. 'celstraf te goed had wegens mishan- j spoor, waarvan Manila en Dagupin Een brief van Chevalier, den trai-deling. j d® eindstations zyn. De weg die ner van Cordaog en Meyers, is te! Een bezoek aan den griffier van;*0 de laatste dagen in de nabijheid Amsterdam ontvangen eu "bevat me-het Paleis van Justitie, werd nog:.vari Manila door de opstandelingen dedeeliugen over beide rijders. door den opposant en een rechercheuris opgebroken zoomede de staiibns Cordang moet reeds geheel hersteld gebracht. Hier gaf men hem den raad en. balten, zyn goed onderhouden de zyn van zyn val in tien wedstrijd van 60 cent te betalen, dan kon iiy een raüs zyn van staal eu do bruggen en 100 E.M. tegen Walters. Hy vertrekt formulier krijgen om in verzet te ko- viaducten van ijzer eu steen gebouwd, dezer dagen naar Parijs om Zondag men. De opposant betaalde zuchtend De lijn, die in particuliere banden is, waarschijnlijk Huret op de 100 K.M. en zoo kwam dan Donderdagmorgen kreeg op voordeelige voorwaarden van jelui sinds ik wist welke proviand gy te eten kreegt, warm genegen ben. Ik kreeg woorden met den kapitein over jelui voedsel, en naar aanleiding daarvan en omdat ik die menschen op het wrak niet wilde laten verdrinken, liet by my in boeien slaan. Ik weet niet, wat jelui van plan zijt met my te doen en ik wil niet zeggen dat het mij niet kan schelen. Want dat kan 't my wel. Ik stel prys op mijn leven en in de hoop het te redden, wil ik u lieden dit zeggen als gy my het leven beneemt weet dan dat gij een man gedood hebt, die jelui vriend was, die altijd met jelui gesympathiseerd heeft, die jelui nooit ruw toesprak als hy' het kan vermijden en die als hy het gezag over het schip bad gevoerd, zeer zeker andere proviand zou ingescheept hebben." Toen ik zweeg vouwde ik mijn armen over de borst en zag deu timmerman strak aan. Zy hadden zonder my in de rede te vallen, toegeluis terd en zoodra ik geëindigd had barstien zij iu verschil lende uitroepen los. „Dat weten wy wel." „Wy dragen u geen haat toe." „Wy verlangen nw leven niet. Zeg ons alleen wat wij doen moeten dat is al." Ik deed alsof ik niet naar die opmerkingen luisterde maar hield mijn oogen op Stevens gericht om hun te laten marken, dat ik hem als hun woordvoerder be- scnouwde en met hem alleen wilde onderhandelen." „Wel," begon deze, „wat gy zegt ss zeer juist en wy hebben op u ook niets aan te merken. Wat ik u van avond door de geschutspoort zeide verbaal ik nu wilt gy het gezag van dit schip op u nemen en het naar de haven brengen, die wy u zullen noemen Als gij dat doet kunt ge officieren uit ons Kiezen en wy zullen u gehoorzamen als waart gy werkelijk onze kapitein. Maar ik zeg u dit, ais gy ons naar een plaats brengt, waar wy niet heen willen, ons aan het gerecht wilt overleveren en ons voor dat grapje, dat wy zooeven uitgehaald hebben, wilt laten straffen, dan zweer ik u, mynheer Royle, zoo waar als mijn naam Stevens is, dat wy u over boord zullen werpen. Al myn maats zyn 't met my eens bedenk dat I" „Ik begrijp je," hernam ik, „eu zal doen wat je mij verzoekt, maar op één voorwaarde dat er nu de kapitein al vermoord is, niet meer bloed zal vergoten worden." „Bij God, neen!" schreeuwde de kok. „Zweert dat nietWacht daar nog een beetje mee." „Laat jelui door ray raden!" riep ik de afschuwelijke plannen van den kerel begrijpend. „We hebben een ouden man en een jong meisje aan boord. Zijn zy veilig „Ja," antwoordden verscheidene stemmen en de kok stotterde „ja, ja!" terwijl zyn gezicht vertrok in de meening verkeerend, dat ik zyu woorden niet begre pen had. „Dan ziju er nog de hofmeester eu Duckling?" „Sterven moeten zy schreeuwde de kok. „Voor hen geen genade. Zy hebben er ous niet naar bebaudeid. Hy sloeg my in 't gezicht en schopte my. Die oude wilde ous vergiftigen 1 Geen genadebrulde hy en velen stemden met zyn woorden in. „LuistertIk sta maar alleen tegenover jelni allen," zeide ik, „maar ik ben niet bevreesd jelni myn meening te zeggen, want ik weet, dat ik tegen Engelsche onder danen spreek, waaronder één bloeddorstige kerel I" Een algemeen gelach volgde. „Als ge 't verlangt zal ik jelui op myn kcieëu smeekea je banden niet met nog meer bloed te bezoedelen. Gy bobt ben in uw macht jelui positie wordt er niet beier op als je hen vermoordt weest edelmoedigmaats, hoe zoudt ge hen in koelen bloede kunnen vermoorden Is er écu EugelschmaD onder jelui, die eeu weerlooze zou willen vermoorden Wie van jelui zou dat kunnen aanzien Een Almach tige God ziet jelui en zal zich wreken! Hoort naar ray „Wy zullen den hofmeester met rust laten, maar wij willen ons wreken op Duckling. Houdt nu maar op met die sermoenen En nogmaals verhief zich het dreigende gemompel van ontevreden, nydige kerels; terwyl het gemompel sterker werd hoorde men op eens de stem van den ma troos, die aan het roer stond, door het raam roepen „Aan ly ziet de lucht zoo zwart als roet. Jelui deedt beter met een handje te komen helpen of we zullen met ons allen naar den kelder gaan 1" „Na wat wordt er besloten?" vroeg ik. „Wy geven u het gezag over. Deel uw bevelen uit wy znllen ze ten uitvoer brengen," was het antwoord. Binnen weinige minuten bevond ik my op het achter dek. Met één oogopslag had ik my overtuigd, dat het schip reeds terug liep. Ik haastte my das de noodige bevelen te geven. „Laat de bakboordbrassen "voor en achter vieren Trek de ra's om Gelukkig was de wind niet hevig en hadden wy naar evenredigheid biervan weinig zeil op. Het groote zeil, de breefok, twee bramzeilen, 't brikzeil en de kluwers waren ingehaald en in het voor en midden marszeil was een rif gestoken. De ra's werden omgetrokken en de zeilen begonnen bol ie staanmet wetende welken koers ik moest uitsturen liet ik de ra's opbrassen. In het Zuiden zag de lucht er dreigend uit en de nacht was zeer donker. Ik ging even naar beneden om den barometer te raadplegen en vond hem een weinig gezakt, evenwel te weinig om er notitie van te nemen. Naar myn meening was het dus 't beste als wy de mars zeilen voorloopig zoo lieten, maar ik beval een der bram zeilen in te halen. De matrozen werkten yverig, onder wijl een vroolyk liedje zingend; liet was inderdaad moeilijk voor me, de gebeurtenissen die in den afgeloo- peu avond waren voorgevallen, in te deuken. En toch wist ik'door de huiveringen, die my nu en dan overvielen en de zwakte, die zich deed gevoelen, dat uiijn geest en lichaam een gedachten schok hadden gekregen, wat ik eerst ter dege gewaar zou worden, als ik tot kalmte- kwam en kon nadenken. Het eenige voedsel, dat ik gedurende myn gevangen schap had gebruikt, waren de twee scheepsbeschuiten geweest; ik voelde, dat ik noodzakelijk eenige verster king behoefde en verwyderde my vau den achtersteven om den timmerman te zoeken eu te vragen zoolang de wacht voor my over te nemen. Op het halfdek geko men, zag ik naar beueden iu de kajuit en bemerkte nu twee lichamen, die over elkaar by de kajuitsdeur lageu. De lampen in de kajuit gaven genoeg licht om mü Duckling en Coxon te doen herkennen. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2