De scitaf nan de „Atlanta." NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De oorlog tusschen Spanje en Amerika. FEUILLETON. IBe Jaargang. Zaterdag 18 Juni 1898. ■o. 4590 'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Ye«r de dorpen in den omtrek waar een Agent gerestig-i is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Frame o door het gelieele Rijk, per 3 maanden1.65' AJteonderlijke mum mem0.05 GeBmstroeré Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandenÖ.30 de omstreken en franco per post Q.371 AJDV"B^TEIISTTTLBISr: 50 Cis.; iedere regel meer 10 Ca?. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. •momenten en Advertenric-n worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Di* blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau*: Kleine Houtstraat 14, Haariem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hei Buitenland: pagnie Générale de Publiciié El rang ére G. L. DAUBE a Ca. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faitbowg Moniinartre. Met uitzondering van liet An ondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek z\jnBlocrnendaal, Santpoort en SdiolevP. v. d. RAADT. Bandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,by de tol: SpaamdamC. HARTENDORPZand voort, G. ZWEMMER Vefsen, W. J. RUIJTER; Bever wijl:, J. HOORNSHillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. BSST" Aan hen die daarop zijn ge abonneerd. wordt hicrby verzonden No. 25 van het Weekblad voor de Jeugd. (Élk No., groot 8 bladzijden, bevat tal vau fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De pry's per 3 maanden is slechts j 50 Cents.j O^icieeie Berichte»». De Burgemeester van Haarlom, Noodigt de kiezers van leden vaQ den Raad dezer gemeente uit, voor zoover zij tevens aldaar bestuurder of medebestuurder zijn van ecu bedrijf van handel of nijverheid, en dat ge durende ten minste twaalf'achtereen- volgende maanden geweest zyu, en niet voorkomen op de laatst vastge stelde kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente, hem vóór 1 Juli e.k. schrif telijk te doeu blykeu van hunne aan spraak om te worden geplaatst op de lyst van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier. Daartoe moet behoorlijk worden in gevuld en onderteekend een voor dio aangifte vastgesteld formulier, dat vau heden af kosteloos verkrijgbaar is ter gemeente-secretarie, afdéeliug Ouderwijs. op werkdagen van 10—12 en 1—4 eii hetwelk vóór den ln Juli e.k. aldaar weder moet worden inge leverd. Haarlem16 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Eindelijk moet dan liet Spaausche reservekader Cadix hebben verlaten. Aldus wordt uit Madrid gemeld. De minister van mariue is meegegaan om het smaldeel in volle zee te verlaten na zyne instructies te hebben gegeven. Merino, de onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken, te Madrid, verklaart het interview geheel valsch dat dezer dagen door een Belgische krant is openbaar gemaakt en waarin men hem liet zeggen dat de Spaan- sche regeering den vrede verlangde. Merino verklaart geen enkele verkla ring aan een journalist gedaan te hebben. In de Spaansche Kamer zeide de minister van binnenlandsche zaken Donderdag in antwoord op een vraag dat er geen andere oorlogsberichten zijn dan die door de bladen zijn openbaar gemaakt. De minister van koloniën las het wetsontwerp, tot bestendiging van de vorige begrooting voor de Antillen. De republikein Muro zeide dat Primo Rivera den inboorlingen dc verbanning van de monniken, vrijheid van drukpers en vereeniging, verte genwoordiging in de Cortes, politieke j en administratieve hervormingen en de storting van 1.700.000 dollars heeft beloofd, maar geen dezer beloften ge houden beeft. Do minister-president heeft mede gedeeld,. dat op Luzon nog twee pro vinciën aau Spaoje's kaut waren, maar de toestand te Manila zeer hachelijk is. De opperbevelhebber van de Yiz- caya-eilaaden en Yan Mindanao seint dat hy sedert 30 Mei vaa gemeen schap met den gouverneur to Manila verstoken is, daar de telegraaf door de opstandelingen is afgesneden. Volgens een dépeche aan de „Libe ral" ui!, Manila, zijn de opstandelin gen ouder Aguinaldo den 5den dezer de Zapote rivier overgetrokken en rukton zy met een groote krijgsmacht op Las Pinas en Palanaque aan, waarvan zy zich, na een heldhaftige verdediging door de Spanjaarden, hebben meester gemaakt. De Span jaarden trokken terug uithoofde van do numerieke overmacht van den vijand. Voortdurend hebben scher mutselingen plaats. Gebrek aan levens middelen dwong do Spanjaarden ver der terug te trekkenzij vechten echter met heldenmoed. Kerken en kloosters zyn in gasthuizen herscha pen en vol met gekwetsten. De aarts bisschop heeft zich ingescheept om den haat van de opstandelingen te bedaren. DeJezuïeteu hebben de wijk genomen naar de provincie Bataügas en de monniken naar de provincie Lagune. Men geiooft, dat Manila ten laatste zal capituleeren. De Ameri kanen zullen dan komen om de wet tigheid van de bezetting te verze keren. Het Evening Journal heeft een telegram uit Guantanamo ontvangen, meldende dat een Amerikaansche patrouille Woensdagavond in het kamp teruggekeerd is met 18 krijgsgevangen Spanjaarden, waaronder een officier, benevens een Londertal Mauser-ge weren en 10,000 patronen. De Ameri kanen vertellen dat zij verscheiden gevechten tegen de Spanjaarden ge leverd hebben, dezen kregen 100 dooden en 200 gewondeD. Do correspondent van de Post te Washington acht het mogelijk dat een nieuwe oproeping van 100,000 man gedaan wordt voor den veldtocht op Cnba, in het najaar. Het Huis van Afgevaardigden te Washington heeflWoensdag de inlij ving van Hawaii bekrachtigd meteen groote meerderheid, ten deele be staande uit democraten en populisten. Er werden verscheiden redevoeringen in den Monroe-trant gehouden, waarin de sprekers de inlijving van Hawaii slechts een inleiding noemden, daar Cuba, Portorico en de Filippijnen achtereenvolgens aan de beurt zouden komen. Onder het publiek was ca de stemming veel geestdrift. De correspondent van de limes te New-York twijfelt nog altijd aan de officieele berichten over liet vertrek van de vloot uit Tampa. Hy schijnt te gelooven, dai schout by-nacht Samp son door de onware tijdingen van zijn regeering misleid wordt. Do Amerikaansche regeering heeft geprotesteerd tegen het schenden van de onzijdigheid door Jamaica, aange zien Kingston op het oogenblik de groote leyerantiebasis van Cuba is. De verdedigingswerken van Caima- mera zyn vernield door de Texas, Marblehead en Yankee. De oorlogs schepen openden om twee uur Don derdagmiddag het vuur; de beschie ting duurde negentig minuten. De vernielde verdedigingswerken waren j een steeoen fort en aarden verschan- isingen. Volgens een gerucht van Ilo-Uo heeft men Amerikaansche transport- j schepen uit San Francisco den 9en dezer Ilo-Ilo zien passeereu. De stoom- jboot Kwonghoi is Donderdag met levensmiddelen naar Manila vertrok- jken. j Volgens een telegram uit Madrid |aan de Temps, heeft de Spaausche JBank or in toegestemd een geldvoor- j raad van 28 miliioen peseta's ter bo- j schikking van de regeering te stellen tot bestrijding van de oorlogskosleu. Naar luid van een telegram uit j Kingston (Jamaica), dat de Evening Telegram openbaar maakt, hebben tal van Spaausche schepen vergunning gekregen om zich van Engelsche papieren te voorzien, teneinde" lading in te nemen voor Cuba, met name voor Batabano. Het departement van oorlog te Washington bespoedigt de toebereid selen voor een groote samentrekking van troepen te Fernandina (Florida), waarheen 20,000 man zullen gezonden worden. Deze toebereidselen staan in verband met het vertrek van een expeditie naar Porto Rico. Men ver zekert dat voor Cuba en Porto Rico drie oorlogsballons zullen gebruikt worden. PsaBstiek versie ht. In Duitschlaud zyn de verkiezin gen voor den Rijksdag gehouden. Voor zoover over den uitslag, dio nog slechts gedeeltelijk bekend" is, kan worden geoordeeld hebben de par tyen aan de linkerzijde een klein voordeel behaald. De anti-semieten en conservatieven hebben eenige ze tels verloren, de socialisten er eenige gewonnen. Krnpp, de bekende kanon- nenkoning te Essen, is gevallen tegen over den ultramontaanschen arbeiders- candidaat Sfcoetzel. In bet Engelsche Lagerhuis is Donderdag het wetsontwerp betref fende de Indische leening met 245 tegen 83 stemmen voor de tweede imaal gelezen. Curzon deelde nog mede, dat een voorloopige overeenkomst tot uit- ibreiding van den Cbineeschen Noor- i derspoorweg tnsschen Peking en New- tsjang gesloten is tusschen een Britsch I syndicaat en den Chineeschen direc- r tenr-generaal van de spoorwegeu. Yerder is er een overeenkomst getrof- fen tusschen een Engelsch-Italiaansch- Chineesch syndicaat en deRussisch- j Chineesche hank voor den aauleg van !een spoorweg tusschen Tsjinting en Tai-joeën. Tengevolge van de in Italië plaats gehad" hebbende onlusten zijn de ver- zoeken ingekomen om tegen acht Kamer-afgevaardigden vervolgingen in te stellen. In de zitting van Don derdag deelde de president dit mede. Minister Rudini kondigde de samen stelling van het kabinet aan en diende om de handhaving van de orde te verzekeren een ontwerp in betreffende de wettigverklaring van don staat van beleg, het herstel van domicilium met geweld, het verbod om ontbonden ge nootschappen opnieuw op te richten, het uitstellen tot 1899 van gedeelte lijke administratie verkiezingen on de bevoegdheid van de regeering om de soldaten weer op te roepen, die deel u t maken van het personeel vau de posterijen en telegraaf. Rudini stelde ook straften voor tegen couranten, en diende wetsontwerpen in op het aangaan van vereenigiugen en tot afschaffing van het octrooi. Hy verzocht deze wetsontwerpen te laten onderzoeken door een commissie van 9_ leden, aangewezen door den voor zitter van de Kamer. Ook vroog Rudini de Kamer verder zes voorloopige twaalfden van de be- grooting toe te staan en wilde een onverwijlde beraadslaging over de algeineenc politiek. De wetsontwerpen werden naar de commissie verzonden en de beraadslagingen geopend over de mededeeiingen van de regeering. Sonnino en Baccelli vielen het mini sterie aan. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 17 Juni. Naar wy nader vernomen heeft de Bouwmaatschappij „Hilversum" be rust in het vounis der Rechtbank al hier dd. 26 April j.l. waarbij de door haar, als eischeres, tegen den heer G. C. van Meeuwen, al gedaagde, inge stelde vordering tot scheiding en dee ling van een gedeelte van den grond, vroeger gemeenen sloot, thans uitma kende een deel van den Koningin- nenweg, is ontzegd. De zaak, waarin thans door de Rechtbank do pleidooien zyn bepaald op 18 October a.s. betreft de by dag vaarding dd. 22 Februari j.l. door den heer van Meeuweu, als eischer, tegen den Bouwmaatschappij „Hil versum" als gedaagdesse, aanhangig gemaakte vordering tot scheiding en deeling van dien grond in zijn ge heel. Wy herinneren or aan, dat de groote nationale velddag van het j Leger des Heils Woensdag a.s., 22 dezer, op het schoono landgoed Vel- serbeek te Velsen wordt gehouden. Generaal Booth zal persoonlijk den velddag leiden. Voor bizonderheden betreffende de reisgelegenheid zie men achterstaande advertentie. ARROKDISSEEHEKTS- R^SHTSA^K Zitting van Donderdag 16 Juni198 Uitspraken. Yrouw J. P. vau der Westen, welke verleden week terechtstond wegens diefstal, werd Donderdag veroordeeld i tot 6 maanden gevangenisstraf met i aftrek der preventieve hechtenis. Eisch was 1 jaar gevangenisstraf, i W. J. Lijnzaad, beschuldigd van diefstal van stoffen uit het pakhuis der firma wed. Klnytenburg alhier, en tegen wieu deswege twee jaren j gevangenisstraf was gevorderd, werd veroordeeld tot den eisch. K. Sta van Uitert te Monni kendam, werd wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf. Eisch was twee maanden gevange nisstraf. W. H. Dreyer, beschuldigd van diefstal van ijzeren hekken te O ver veen, werd veroordeeld overeenkom stig den eisch, tot twee maanden ge vangenisstraf. G. F. Prinsen, die verleden week terecht stoud wegens verduistering van kleedingstukkén en tegen wien deswege 1 jaar gevangenisstraf werd geeischt, werd Donderdag veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. P. E. Köoymans, beschuldigd van sinds geruiraen tyd geen belas ting voor zyn trekhond te hebbenbe taald, kreeg een geldboete van f5 subs. 1 dag, overeenkomstig den eisch. J. J. vau den Berg werd we gens beleediging van den politieagent Vink alhier veroordeeld overeenkom stig den eisch, tot f3 boete (over treding) en 7 dagen hechtenis wegens de beleediging. Parlementaire Praatjes. De zicting der Kamer begon met een ovatie, 'en wel met een, die de oudste verslaggevers zich niet herin neren. Nadat aau mr. R. J. H. Patyn op zyn verzoek ontslag was verleend als commies-griffier, sprak de voorzitter hem zeer waardeerend toe. Werd het heengaan van den wakkeren ambte naar betreurd, de voorzitter wenschte hem namens de Kamer geluk met de hem te beurt gevallen benoeming en sprak hem zyn beste wenschen uit. De heer Patyn boog hy mocht natuurlijk niets zeggen en kreeg nog een handrak van den voorzitter. Een paar replieken, die niets nieuws leerden, ging de aann8miDg van het nieuwe schip vooraf. De uitslag van de stemming was dat 69 leden vóór, 15 tegen stemden (o. w. de heer van der Zwaag, die op zyn wyze geprotesteerd had tegen alle oorlogsschepen, van wat type ook, omdat by daarin slechts zag' de typeering van een dwaasheid.) De tegenstemmers waren 8 katho lieken, 3' socialisten, 1 radicaal (de heer Ketelaar) en 3 liberalen (de hee- ren Smeenge, Heldt en Schepel). Na dit wetsontwerp werden nog een geheele reeks zaken zonder of met geringe discussio afgedaan. By een suppl. begrooting van het hoofdstuk X (Koloniën) voor 1898, maakte de Kamer, door aanneming van een amendement, een principieele vraag uit, door aan Curayao een „voorschot" en geen „bijdrage" gelyk de Reg. wilde, te geven voor dekking van tekorten op de rekeningen 1895 en 1896, waarvan de begrootingen niet by de wet waren vastgesteld. Het wetsontwerp betreffende de voorziening van de Noord zeokust in Noord-Holland tusschen de Helder- sche en Hondsbossche zeeweringen, liep eveneens vlug van stapel. Op een paar vragen vau don heer Conrad, die liet ontwerp met sympa thie begroette, antwoordde minister Lely, dat de Staat zeker belang bad by den eigendom der duinen bij Cal- lantsoog, doch dat hy de middelen om daartoe te geraken, byv. onteige ning, eerst te werk kon stellen als over een eigendomsverscilil was be slist. Voorts deelde de Min. mede, dat ook bij lang uitstel der werken on- gewenscht achtte. Op de volgende begrooting zouden gelden worden ge vraagd voor de kostbare strand verdedi gingswerken. Inmiddels zou aau her stelling van den zanddijk spoedig worden begonnen. Nadat de Kamer in comité-generaal haar huishoudelijke raming voor 1899 had vastgesteld, ging zy omstreeks 3 uur lot nadere bijeenroeping uiteen. De heeren keeren in dit zittingsjaar op het Binnenhof niet eerder terug dan voor de sluitingsvergadering. G. Jr. De Pedir-expeditie. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint het volgende do. Don derdag 3 u. 50: „De beide colonnes hebben Kemala bereikt. Van colonne-Heutsz werden gewond 7 inlandsche soldaten. De colonne-Willems leed geen verliezen. In verschillende schermutselingen zyn 20 vjjanden gedood. By aankomst te Tjot Moeroeng bleek Toekoe Oemar te zyn gevlucht- De troepen keeren naar Segli terug." De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seint onder dagteokening van Donderdag „Van Heutsz bereikte Tjot Moeroeng. Toekoe Oemar nam de vlucht. Daarua rukte Van Heutsz naar Kemala, waar hy de troepenmacht onder Willems ontmoette, welke den vijand in het landschap Sama Indra opzocht, maar daar geen ontmoeting met hem had. Beide troepenafdeelin- gen keeren naar Segli terug." H. M. de Koningin-Regentes heeft door de afdeelingen 's-Gravenhage, Arnhem, Utrecht en Amsterdam der vereeniging Arbeid Adelt en door do afdeelingen Amsterdam en Leeuwar den der vereeniging Tesselscbado een aantal poppen laten kleedcn in de eigenaardige kleederdrachten uit de verschillende streken van ons vader land. Z.-Holland, N.-Holland, Noord- Brabant, Friesland zyn vertegenwoor digd. Costuums van Scheveningen, 26) Ik gaf hem den haarborstel van den kapitein om uit te wasschen en legde op een blad eenige toiletartikelen, waarvan Coxon zich vroeger bediende. Dit liet ik door den hofmeester aan juffrouw Robertson brengen en daarop maakte ik een stevig ontbyt gereed, bestaande uit koude kip, fijne beschuiten, ingelogde vruchten en thee, die ik op een spirituslampje, dat my toebehoorde, liet trekkeD. Ik vond er een bepaald genot in mijn nieuwe vrien den op deze wyze goed te kannen doen en vergat daar door bijna in welk een gevaarlijke positie ik verkeerde. Ik nam uog eens een kijkje in Coxon's bezittingen, my zelf volkomen gerechtigd voelend ze ten nutte van den armen mynheer Robertson aan te wenden en zond een goed stel kleeren, schoon linnengoed en een warme overjas naar zyn hut. De hofmeester gehoorzaamde my terstond en gedroeg zich zeer nederig. Zyn leven verkeerde, zooals hy scheen te denken, nog altijd in groot gevaar en hy was er van overtuigd, dat hij het slachtoffer van de woede •dor matrozen zou worden, indien by de kajuit verliet. Maar hoe dan ook, hy was zeer bruikbaar, en my in vele dingen van groot nuto. a. vertelde by my tot rajju groote verrukking, dat hy een koffer by zich had, die vrouwenondergoed bevatte. Zyn vrouw had dit zelf vervaardigd en hy nam het als geschenk voor een zuster to Valparaiso mede. Ik verzocht hem met my naar be neden te gaan, (de koffer was in het tnsschendek ge borgen) en hem te halentwintig minuten ging er met deze bezigheid heen, want voordat wy den koffer te pakken konden krijgen, moesten we eerst vijfhonderd vogelkooien en een massa pakketten poppen en tollen bevattend, wegruimen. Eindelijk waren wy zoo ver, dat hij in de kajuit stond; de hofmeester opende hem ea tilde het deksel op. Bij het zien van een brief vau zyn vrouw aan zyn zuster geadressoerd, barstte hy in tra- Den uit. Ik verzocht hem den brief in zijn zak te steken en zeide hem dat zyn zuster, als alles goed met ons afliep, ruimschoots schadeloos gesteld zou worden. „Ik denk niet aan de kleeren," huilde de arme kerel, „maar aan rajjn vrouw en kind, die ik nooit torug zal zien." „Nonsens!" riep ik uit, „probeer te begrijpen, dat een man niet dood is voordat hy den laatsten adem heeft uitgeblazen. Gy zjjt er even goed aan toe als ik en die arme schipbreukelingen. We moeten elkaar nu zooveel mogelijk trachten te helpen en het gevaar moedig onder de oogen zien. Het zou nog erger kunnen zyn en het gaat niet aan het hoofd te verliezen, voordat het gevaar er is. Wacht zoolang en als wij er aan kunnen ontko men, vertrouw op my en geloof, dat ik alles in het werk zal stellen om jou en de anderen te redden. Neem nu die doos met goed onder je arm en breng haar aan juf frouw Robertson." Ik had nu alles gedaan wat ik kon en tot mijn groote voldoening had ik nu niet alleen den ouden heer van kleeren voorzien, maar ook de dochter was in het bezit van iets, wat zy als een groote luxe zou beschouwen nl. droog, warm ondergoed. Misschien vinden de lezers het belachelijk, dat ik in znlke bijzonderheden treed en wellicht heb ik over mij zelf geglimlacht toen ik dacht aan de werkzaamheden, waarmee ik mj sinds zes uur had bezig gehouden. Maar schipbreuk is een aartsrevolutionair en koude, houger en ellende doen allen rang en stand te niet. Hoe zon juffrouw Robertson, de dochter van een schatrijk koop man, zich gevoeld hebben, toen zy zich beroofd zag van de hoogst noodige kleedingstukken en dankbaar de grove kleeren voor een werkmans vrouw vervaardigd, aannam Zjj, die thuis in 't bezit was van de prach tigste zyden en fluweelen toiletten, kostbare sieraden en alles wat doorgaans tot de bezitting van oen ryke erfgename behoort. Maar de zee bekommert zich niet om rang of stand, en stoort er zich weinig aan of het een vorst of een arme zeeman is, die door haar schuld verongelukt HOOFDSTUK X. Toen er zeven maal gebeld werd dan is het half acht hoorde ik de stem van den timmerman om den hofmeester roepen. Ik verliet oogenblik kei ijk myn hut oui den man te bevelen terstond te gaan, daar ik er van overtuigd was dat hy geroepen werd om het ontbyt uit te reiken. Dit was ook het geval, zooals later bleek toeu ik op het dek verscheen, want ofschoon ik de wacht beneden had, ging ik toch naar boven om te zien wat de tim man in den zin hau. De timmerman lag rustig op een der ramen van de kajuit met een seinvlag opgerold onder zjju hoofd te rooken, terwyl er drie of vier om hem heen zaten, ieder met een py'p in mond. Alle zeilen waren bijgezet zoo als ik bevolen had, en het schip stevende iu west-zuid westelijke richting. Nergens was een wolkje aan het uitspansel te bespeureu en de zee zag doorschijnend blauw. Aan bakboord bemerkte ik een groote stoomboot, die op het zuiden aanstuurde eu naar mijn meening op reis was naar de Westkust van Afrika. De kerels, die om den timmerman geschaard zaten, maakten een beweging alsof zy zich wilden verwijderen, toen zy my m het oog kregen, maar een van hen maakte een opmerking, die hen van besluit deed veranderen. Toen de timmerman zag, dat ik naar de stoomboot keek, roep bij my toe: „Het zal niet lang duren, of zy praait ons, niet? Ik hoop, dat er niemand hier aan boord is, die iets zou willen doen om in haar vaarwater te komen. „Ik zou die man tenminste niet willen zijn jy mis schien Joe?" „Nou, ik wil je eerlijk bekennen, dat, als ik die kerel was, ik niet zou vergeten om eerst myn testament te maken," antwoordde de aangesprokene.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1