Oliapellerie du Sport. Ed. MEUWSEN, Walcheren, Beveland, Land van Axel, Marken. Bunschoten, Spakenburg, de Betuwe, Hindeloopen werden met de grootste nauwkeurigheid vervaar digd; ook het costnum van een Am- sterdamsch weesmeisje en weesjongen. De coiiectie mocht niet alleen in alle opzichten do hooge tevredenheid van Hare Majesteit wegdragen, doch neemï eene eervolle plaats in op de poppenten-oonstelling van Hare Hoog heid de Vorstin-Moeder van Wied te Bucharestzoowel de eigenaardige costuums als de uitmuntende uitvoe ringen trekken zeer de aandacht. De geheele collectie werd door H. M. de Kouiugin-Regentes ten ge schenke gegeven aan H. M. de Ko ningin van Roemenië. By de verzameling poppen waren gevoegd verschillende geschilderde en gesneden meubelen en huisraad, ver vaardigd door den beeldhouwer Roosje te Hindeloopen. De geheele inzending strekt de afdeeling van bovengenoemde ver- eeDigingen en don genoemden beeld houwer tot eer en wordt met byzou- deren lof genoemd. - Het diplomatiek congres. Omtrent het congres internationale d'histoire diplomatique dat van 1 tot 4 .September te 's Gravenhage zal worden gehouden, wordt het vol gende meegedeeld Het eere-lidmaatschap van het con gres is aanvaard doorde ministers van buiteniandsche zaken van België, Frankrijk. Italië, Argentinië, Rus land. Zweden en Noorwegen en Ne derland, welke laatste tevens eere voorzitter is. Tot zijn vertegenwoordiger is door den president van de Yereenigde Staten van Noord-Amerika aangewe zen de heer J. G. White ley. van Baltimore, terwijl ook Italië officieel zal worden vertegenwoordigd. Voorts zullen de volgende Genoot schappen een vertegenwoordiger zen den „La Société d'Archéologie de Bruxeiles" (de heeren Van der Lin den en baron J. d'Anethan), „la So ciété des Ktndes Historiques" (de heer Goquelle), „la Socicte de Géo- graphie de Paris" (de heerou Prins Roland Bonaparte en prof. H. Cor- dier), „la Soacté Historique et Ar- chéologique de Pontoise et du Vexin" (de heer Depoin) en The Southern Historical Society te Richmond (de heeren kolonel Archer, AndersoD, kapt, W. Gordon Meiabe en the hon. William Wirth Hemy). Tot den len Juni j.f. hadden zich als sprekers aangemeld Dr. Bailleu te Berlijntwee voor drachten over de buiteniandsche be trekkingen van Frankrijk ten tijde der revolutie. Markies De Barrai Mootferrat te Parijs: het protocol. Prof. Yon Bolow te Marburgeen bladzijde uit de sociale geschiedenis van Dnitschiand. Vicomte Maurice Boutrv te Parijs een diplomatieke mystificatie: het verraad van graaf Mattioü. Prof. H. Cordier te Parijseen episode uit de betrekkingen van China met het Westen. Prol'. De Crue, te Genèvede diplo matieke betrekkingen van Genève met Frankrijk onder Hendrik IV. Abbé Dedouvres, to Angers: een herinnering van Père Joseph" aan Hol land. De heer André le Glav, te Parijs: een aanval van Frankrijk op den Hollandscheu handel in Perzië in de I8c eeuw. Prof. Gothein te Bonn de handels betrekkingen tusscben Duitschlauden Holland. Graaf Du Hamel de Breuil. te Pa rijs: de stichting van liet. Koninkrijk Pruisen. Geheim kamerheer markies Mac Swiney de Mashanaglas te Rome: beschouwingen over de diplomatieke betrekkingen van den Heiligen Stoel met Portugal. Minister de Peralta te Costa Rica eeu plan tot doorgraving van liet kanaal Nicaragua door koning Wil lem I van Nederland. De heer Emmanuel Rodocanachi te Parijsde quaestie der Jooische eilanden van 1799 tot 1815. Prof. Gabriel Svveton te Reims een episode uit deu Indischen handel in de 18e eeuw. Prof. Vesnitch, te BelgradoPrins Michel Obrenovitch, zijn denkbeelden uvei de Balkanconfederatie. De heer Wenetivinow te Moskou: „Wij zyn blü, dat ge bovea zijt gekomen," vervolgde de timmerman zich tot mij wendend, ofschoon niet van houding veranderend, „want ik wil geslagen worden, als ik weet wat ik doen moet, als men ons vragen doer. Wat zult gij doen, mijnheer Royle?" „Laat haar eerst sigaaleeren," antwoordde ik, klaar •wakker geworden door het opperen van dit denkbeeld. „We moestCQ eea beetje van koers veranderen en achter haar omzeilen, dat is rniju raad," zeide een dei- mannen. „Dat zou achterdocht verwekken," merkte ik op. „Maar ge kunt doen, zooals ge wilt." „Mijnbeer Roj'le heeft gelijk," zeide de man, die door den timmermaQ'met Joe was aangesproken. „Waar be moei je je mee? Mijnbeer weet er meer van dan wij, maats." „Zij loopt twaalf knoopen," zeide ik, „en zal ons dus spoedig krnison. Als zij seint, zijn wij daarom nog niet verplicht te antwoorden." In weerwil van zioh zelf sloegen de matrozen de boot bezorgd gade en nu zag ik eens hoe liet geweten iemand tot een lafaard maakt. Wat mij zelf betrof, ik nam niet veel notitie van de boot. hulp, die ik be hoefde, verwachtte ik niet van een dergelijke boot, maar moest komen van een gonvernements schip, welks kapi tein altijd zeer onderzoekend is. Daarenboven speelde ik een te gevaarlijk spel om mijn handelingen van het oogenblik te laten afhangen. Het geringste wantroaweu, dat ik liet blykeD, zou mij het leven kosten. Myn rol was. naar hart en ziel één met het volk te schijnen. Peter de Groote in de Nederlanden. Graaf Waliszewski te Parijs, twee voordrachtenDe diplomatie in de l*e eeuw aan het Russische hof. De erfenis van Peter den Grooten. De heer De Maulde zal een bespre king inleiden over de wensehelykheid eener verzameling der af koudigingen in den loop der tijden van de ver schillende ministeries van buiteniand sche zaken. Naar men verneemt, zal te Amster dam in de eerstdaags ie wachten tramvoordracht niet door B. en W. worden voorgesteld over te gaan tot overneming en gemeente-exploitatie der tram. Een muur ingestort. Perceel 25 Lindengracht te Am sterdam, was door de aannemers J. H. Nollen en H. G. IJzerman afge broken en op het terrein zal door hen een nieuw perceel worden gebouwd. Aan bet open terrein grenst een nauwe gang, de zoogenaamde Drie engelen-gang, waarin nog een paar perceelen staan. Donderdagochtend zouden de aan nemers met bet heiwerk een aanvang maken, doch merkten tevens op dat de muur van perceel 19 in genoemde gang wrak stond ou dat het geraden zou zijn alvorens le gaan heien dien muur te stulteu. Dadelijk werd werkvolk uitgezon den om de uoodige stutbalken te halen, doch nog vóór de mannen daar mede terug waren, hoorde men een vreeselijben slag en stortte de muur vau perceel 19 in. Terwijl dit gebeurde, bevonden zich een 69-jarige vrouw, in dat huis woon achtig, en een paar kinderen op de trap. De vrouw en een meisje, baai- pleegkind, vielen met den muur mede waarbij eerstgenoemde een sleutelbeen brak en het meisje ontvellingen aan de hand bekwam. De commissaris van politie aan de Noordermarkt, de heer Damen, die een oogenblik na het ongeval dat te negen uur ongeveer plaatsvond- ter plaatse was, liet vrouw en kind dadelijk met een rijtuig naar het Bin- nen-Gasthuis brengen, waar zij ver bonden werden. Hunne kwetsuren bleken gelukkig niet van dien aard, dat hun verblijf in het Gasthuis noodig was, zoodat 'zij spoedig naar hunne familie terug konden keereu. Onderwijl had de heer Daman de straat voor het perceel laten afzetten, om de groote menigte op eeu afstand te houden en de brandweer laten op schellen, omdat beweerd werd dat nog meer meuschen ouder het puin lagen. Bij onderzoek bleek dit geluk kig onwaar te zijn; de overige be woners waren over de daken allen in veiligheid gebracht. De heeren v. Voorthuysen en Hamers van de bouw-politie, die ook ter piaatse kwamen, achtten het noodza kelijk bet gedeelte muur van perceel 19 dat nog was blijveD staan en een groot deel van het dak te doen af breken. Dit geschiedde door de brandweer onder leiding van den sectie-braud- iueester Nieuweuhuis. Het huis is nu fiink gestut en onbewoond. Den ge- heelen dag stond een groote menigte de verwoesting aan te kijken: de politie houdt er steeds wacht. Nadrukkelijk moet hierbij opge merkt dat de bovengenoemde aanne mers geheel ouschuldig aan het ongeval zynhier heeft men te doen met een geval van force majeure. HUd. 'Inbraak. Twee beruchte Schiedammers heb ben Donderdagochtend te half elf in gebroken in dó woning yau den bouw man Verkade aan de Hoogeboomen tusscben Schiedam en Deifshaven. Nadat zy hadden ingepakt wat van hun gading was, werd hun aftocht door het venster waargenomen door een buurman die hen te paard ver volgde. Terstond werd een der inbrekers gearresteerd; eventjes over éenen was ook de ander in handen van de politie. De Delt'tsehe studenten feesten. Hoewel het offieieeie programma der feesten nog niet verschenen is, valt toch reeds mede te deelen, dat de feesten zullen aanvangen op Maan dag 11 Juli, alle reünisten vereenigen zich op dion dag om 1 uur op do studentensociëteit „Phoenix" om van daar en corps te gaan naar de Poly technische School, waar zij door den Senaat van het Deiftsch Studenten corps met eene welkomstrede zullen worden ontvangen. Daarna voorstelling door den Senaat van het bestuur der reünie-commissie aan den directeur en de docenten dei- Polytechnische School. Tegen 2 uur vertrekken de retiuis- ten, voorafgegaan door deu Senaat en onder begeleiding van muziek naar het Stadhuis, waar het bestuur der reünie-commissie wordt voorgesteld aan den burgemeester van Delft, waarna de stoet naar het feestterrein in den tuin van Stads Doelen irekt. Op het feestterrein wordt eene matinee musicale gegeven en 's avonds ora (5 uur het reünie-diner. Verder is er 's avonds concert op de sociëteit „Phoenix". Dinsdag 22 Juli heeft de maskerade plaats, Woensdag de aan bieding van het smeekschrift en Don derdag de bijeenkomst van oud-sena toren in restaurant „Royal" in de residentie. De feesten, die rerder gegeven worden, zullen nader bekend gemaakt worden. Eiectrische illuminatie. Met kracht wordt nog altijd ge werkt om het plan, den ouden Sche- veningschen weg bij de Kronings feesten electrisch te verlichten, te ver lichten. te verwezenlijken. De kosten hiervan zijn begroot op f 18,000. De machines voor het electrisch licht zullen worden geplaatst tegenover Promenade op de Stadhonderslaan. De H. IJ. S. M. heeft voor het werk gratis eeu locomotief ter beschikking gesteldde stoom zal geleverd wor den door twee Laval stoomturbines, elk van 115 p.k. De verlichting zal geschieden met celluloid ballons, die ten getale van drie duizend over den weg zullen worden verdeeld. Aan het uiteinde van den Scheveningschen weg, ingang dorp. zal een Oud-Hol- landsehe poort verrijzen, vermoedelijk imitatie van het Oude Poortje te Hoorn, terwijl by Promenade een vierdubbele eereboog geplaatst zal worden. De gemeente 's Gravenhage stond eeu bijdrage toe van f5000, een ge lijke bijdrage is verleend door liet uitvoerend comité voor de inhuldi gingsfeesten en H.H. K.K. H.H. de Groothertogen van Sakseu-Weiroar stelden daarvoor een som van f 1500 ter beschikking. De commissie van uitvoering, be staande uit de heeren mr. D. van Houteü, A. van Hoboken van Hoede- kenskerke en J. D. Ruys Th.Azn., hebben de ingezetenen van Scheve- ningen thans uitgenoodigd zich bij het plan aan te sluiten, van eigen verlichting en versiering van gebou wen af te zieu, en door een flinke bijdrage de uitvoering er van moge lijk te maken. N. R. Cl. Te Axel is Donderdag by een brand een kind omgekomen; twee werden or met moeite gered. Nadere bijzonderheden werden niet gemeld. (M. CU Een goed rozenjaar. De tuinman van Veldzicht, aan deu weg naar Brummen, de heerReesink schrijft aan de Zuiph. Cl. dat by in de .-50 jaren, die hy als tuinman op den huize Veldzichtheeftdoorgebraclu, nog nooit zulke mooie, gezonde rozen heeft zien groeien, als in dit jaar. Daar zyn er, die nu al jonge loten van een meter lengte hebben gemaakt. Twee klimrozen vooral onderscheiden zich dit jaar door gallen groei, mil den overvloed van knoppen, gezond ge vormde, goed ontwikkelde bloemen. Het zyn de zacht rose Madame Sanev de Parabere, de vroegste die buiten bloeit, eu de Daniël Laeombe met geelachtig witte bloemen, die zich nu beginnen te openen. Deze beide variëteiten zijn overdekt met ontelbare bloemen en knoppen. En tdan de koningin der rozen, de ver- luiaarde Marécbal Niel, die in geur en kleur alle andere overtreft. Op i Veldzicht is een exemplaar van deze variëteit op stam, die prijkt met een honderdtal bloemen. De heer R. schrijft deu buitenge wonen rozen-rijkdom van dit jaar toe aan den zachten winter en de vele regens van het voorjaar. Op de gebruiken 1 zuivere ontwikkeling der knoppen is stelle» rustig ea aangenaam te evenwel ongetwijfeld ook do omstan- kunnen leven. Maar de ziekte had digheid van invloed sreweest, dat wereeds haar treurig werk begonnen nog maar weinig dagen met aanhou- jen dreigde hare plannen voorden dendeo sterken zonneschyn hebben„jekomst te dwarsboouicn. Mej. llervé had de gezondheid van hare dochter sedert 12 jarigen leeftijd zien wankelen. Een onbepaalde kwaal in den beginne was haar bestaan komen storen en haar doen kennen wat pijn is. lievige hoofdpijnen waarbij zich eene ernstige maagziekte gevoegd had. hadden haar op onmerkbare wijze zoo- danig ver- JU* f) zwakt dat C 'l- alle werk haar on- 1 mogelij k was. Zij kon slechts melk, eieren en bouillor Elk ander voedsel was haar ver boden. zij verteerde het niet Zij leed veel en was uiterst zwak: hare arme moeder was wanhopig haar in dien toestand le zien en door hare ongerustheid aan eene hare vriendinnen mede te deelen ried deze haar aan de behandeling met de Pink Pillen voor bleeke personen van Dr. Williams te pro- beeren. Mej. ïiervé hield rekenschap van deze raadgeving en kon er zich te recht over verheugen. Na de eerste doos deed zich reeds eenv merkbare verbetering gevoelen. De hoofdpijn was niet meer zoo hevig en de maag werkte beter. Met een degelijker voedsel kwamen de krachten spoedig terug, de opgeruimdheid en de irissche gelaatskleur eveneens en na zes aoozen gebruikt te hebben, smaakte het geluk hare dochter geheel al gëzoncl te zien en met op gewektheid haar werk hervatten. Wat zijn de.Pink Pillen toch goed, herhaalde Mej. llervé onophoude lijk. geheei opgeruimd door de lier- stelling van hare geliefde dochter. Ik ben door haar belast, overal het wondervol resultaat te verkon digen dat zij verkregen heeft. E. Y. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede. Hammingruggenïergstering umatiek. Iieupjicht, zenuwpijn, St. Vitus dans. hoofdpijn zenuw ziekte. kliergezwellen, enz., zij zijn een hèrnieuwer van het bloed en een spierversterkend middel. Zij gewn schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, bandelen in olie tijdperken der verzwakking bij de vrouw en veroorzaken bij den mati eene werkdadige werking tegen al de ziekten, veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitenspo righeden. Prijs 11.75 de doos, ('9.per 0 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié. Stei ger 27. Rotterdam, eenig depot houder voor Nederland en Apo theken. Franco toezending tegen post wissel. gehad.By eeuigszins betrokken, warme luchten ontwikkelt de bloem zich het fraaist. Eiscli tot schadevergoeding. Een der gewonde dames by het tramongeluk te Soeek heeft tegen de Neder], Tramw.-Mij. een vordering van schadevergoeding ingesteld van f20,000. De toesiand der gewonden is zeer bevredigend: mej. P., wie een been geamputeerd is en liet audere op drié plaatsen is gezet zal dit laat ste waarschynlyk kunnen behouden. Eenige brooddronken personen te Achterveld, gemeente Barnevold, heb ben zich schuldig gemaakt aan ern stige mishandeling van een arme, ongelukkige vrouw, die van haar ver stand beroofd is. Zelfs vrouwen moe ten aan de mishandeling deelgenomen hebben. Door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld. „Eigen Haard." Te Tinaarloo, op korten afstand van Assen, in liet heideveld, is thans de eerste stichting van den Boud van Orde door Hervorming gereed geko men. Eigen Haard, zoo heet. zij, heeft ten doel, flinke arbeiders te steunen eu een positie in de maatschappij te verschaften." Op het terrein, groot 10'2 H.A., zyn drie woningen ge bouwd, welke do bewoners na ver loop van tijd in eigendom kunnen bekomen. De grond moet door hen ontgonnen worden. By de keuze van het terrein is niet alleen gevraagd, of de grond geschikt is voor ontgin ning alsmede zoodanig ligt, dat wier- degrond, zeeslib of kunstmest aange voerd, producten gemakkelijk afge voerd kunnen worden, maar ook of het dicht genoeg bij een school en een kerk ligt, om dó geestelijke behoeften niet te verwaarloo'.en. Donderdagmorgen werden dood in het bed gevonden de beide gezusters v. O., wonende te Hei- en Boeicop. Drank moet als oorzaak genoemd worden. Een broeder, mede bewuste loos gevonden, is echter weder bijge komen. Eene vluchteling. De verpleegde v. d. Mark van het lste gesticht te Veenhuizen is Woens dagmiddag na schooltijd ontvlucht. De rijksveldwachter Spa, een flioke politieman, achtervolgde hem en haalde hem op ongeveer 10 minuten afstand van iiet gesticht midden iu de heide, iu, doch v. d. M. verzette zich zeer hevig tegen den politieman en sneed dezen met een mes in het gelaat en in den rug. Spa, hoewel hevig bloedend, bracht toch het gevaarlijk sujet persoonlijk aan het gesticht terug, waar de vluch teling natuurlijk onmiddellijk kennis maakte met de cel. In het gelaat heeft Spa eene snede van 5 cM. lang en 2 cM. diep, iu den rug 2 sneden van 6 en 7 cM. lang eu eveneens 2 cM. diep. welke wonden onmiddellijk door dr. Hessel zyn verbonden. Twee nog kleine kinderen van twee en drie jaar vonden Woensdagmiddag te Stadskanaal den dood iu liet water het eerie van den landbouwer H. Niks kwam al spelende in eeri by huis zijnde sloot eu het andere van den scheepstiminermansknecbt H. Engels geraakte ook al spelend in het breede, diepe kanaal. 7-U INGEZONDEN MEDEDEE- i LINGEN. 30 cents per regel. Eene Modemaakster gered. j Wij lezen in het «Algemeen Handelsblad van Amsterdam». In de straat «Evèché» te Nevers (Frankrijk) woont Mej. Hervémet hare dochter van 48-jarigen leeftijd. Mej. Hervé is eene goede moeder, bezorgd over het welzijn van haar kind. Sedert eenige jaren had zij baar het modemaaksters vak laten leeren, hetgeen haar in staat moest 21, Anegang 21. EemgstVërtegèn woordiger van de beroemde Amerikaansche Heer en-Hoeden. Grootste sorteering Dames- en Heeren Stroohocdon (Ma telots). Zijden Hoeden, zeer elegant, model. Specialiteit, in Sportpetteii en Kindcr-Nouveauté's. Elke kooper van een hoed ontvangt gratis een Feest- knoop, die daarop gedragen kan worden. Letteren en Kuusf. George Ebers. De bekende romanschrijver George Ebers ligt op sterven. De ziekte dio hem reeds lang het gebruik van zyn beeuen onmogelijk heeft gemaakt, heeft verleden week plotseling een ongunstige wending genomen. Ebers is 62 jaar. Nederlandsciie Opera. Dir. C. van der Linden en A. B. Loman Jr. Voor het aanslaande seizoen is als eerste dramatische zangeres geënga geerd mevrouw Georgine von Janu- schowsky. Sport en Roeien. Na de roeiwedstrjjden van de „Ko ninklijke" volgen nu de feesten vau de Amsteruamsche Roei- en Zeil ver - eeniging „De Hoop", ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum. De verschillende rooinummers zul len als volgt plaats hebben. Vooreerst Vrijdag 17 Juni, morgens om 9'/21 uur. Voorwed- strijden der Internationale wedstrijden. 2 uur. A chtrioms outrigged gieken. Baan 4500 meters. Afvaart by het Kalfje. PrysDe Telegraaf-beker, zilveren beker, uitgeloofd door het dagblad De Telegraaf. Daarna receptie in liet clubgebouw. 9 uur 's avonds. Optocht van ver lichte vaartuigen en verlichting vau het clubgebouw. Zaterdag 18 Juni. Internationale roeiwedstryden als volgt: 9l/2 u. Tweerieinsgieken, 2600 Meter, seniores. 10' Tweeriemsgieken, 2000Meter, juniores. 11 Single Sculling, 2000 Meter, juniores. II3 4 Vierriemsgieken, 2000 Meter, seniores. 12',2 Vierriemsgieken, 2000 Meter, juniores. 1'', Vierriemssloepen, 2000 Meter. V U Single Sculling, 2000 Meter, seniores. VU Twaaifriemssloepen, 2000 Me ter, voor de jongens van de Wassenaar, 'i- 4 Tweopers. outrigged wherries, 2000 Meter. 4 Achtriemsgieken, 2000 Meter. 's Avonds is er in „Brack's Doelen Hotel" diner, daarna concert ia het verenigingsgebouw en uitdeeling der prijzen. De voórwedstryden zullen Vrijdag als volgt gehouden worden Ora 9 nor. Oude acht. le afdee ling: de Hoop, Nereus en Laga. 2e afdeeling: de Amstei en Triton. Om 9 uur. Jonge twee. le af deeling Nereus, de Maas en de Am- stel. 2e afdeelingLaga en Njord. 3e afdeelingde Lloop en Triton. Om 11 uur. Oude twee. le afdee ling Laga eu Nereus. 2e afdeeling de Amstei en de Hoop. Om 12 uur. Jonge skif. le afdee ling: Neptunus en de Amstei. 2e af deeling Düsscldorfer R. V. en de Hoop. Buitengewone Alg. Schietwed strijd te Loosduinen. Het eerste feest in ons land. het welk zal plaats hebben tot viering der a.s. Inhuldiging van Hare Ma jesteit de Koningin, zal waarschijn lijk zyn de vyfdaagsohe reünie, van 5 tot en met 9 Juli a.s., te Loosdui nen, waar afgevaardigden der Korpsen van Leger en Marine, dienstdoende en rustende Schutterijen, Scherp schutters- en Weerbaarheidsvereeni- gingen en Korpsen zullen samenkomen, teneinde zich onderling te meten iu bedrevenheid als schutters. Vau het leger zal aan dien wed- strijd, di6 is uitgeschreven door de i Vereeniging van Nederl. Scberpschut- ters, worden deelgenomen door het I regiment Grenadiers en Jagers, de acht overige regimenten Infanterie, ,de Normaal-Schietschool, hetinstruc- 1 tie-bataljon, de vier rogimenten ves ting-artillerie en het korps pantser fort-artillerie, eik vertegenwoordigd door een detachement van 5 onder officieren of iniDderen, onder bevel van een officier, terwijl Z.Exe. de minister van Oorlog verder beeft be paald. dat daaraan ook door officieren „Loef een weinig op," riep ik tot deu matroos aan het roer. „Zjj zullen het niet beaierken en ons eerder kruisen." Wy doorkliefden snel het water en weldra was de stoomboot ons zoo dicht genaderd, dat wij het gespannen zeildoek op het achterdek eu een troep menscheD, die ons gadesloegen, konden onderscheiden. Het was een groote zeestoomboot, die prachtig liep. Biunen weinige minuten was zy ons gepasseerd en verflauwden de omtrekken der menschen weer, die op het dek stonden. Zy liet echter zooveel zog achter zich, dat wij er nog inkwamen. Wat zou ik er niet. voorgegeven hebben om daar aan boord te zyn „Herneem je oude richting weerriep ik. Na stond de timmerman op. „Ik heb den hofmeester bevolen het ontbijt uit te reiken," zeide hij. „Het is al by achten; ik zal diea fiauwen kerel anders eens leeren, wat het zegt honger te hebben. Gij zult dit geen muiterij noemen, wel mijn heer Royle? We), de manschappen zyn zoo gewillig ais lammetjes." „Dat is zoo," antwoordde ik. „Maar hoe het ook zyj, ik zal bly zyn, als ik weer vasten grond onder mijn voeten voel. De wet stelt den kapitein altijd voor alles aansprakelijk en ik beu door jelui tot kapitein benoemd. Hoe eerder wy das uit de moeilijkbeden zijn hoe beter, niet waar Stevens?" „Dat is nogal glad," zeide by, „en we laten het aan u over er ons uit te helden." „Ik zal doen, wat jelai verlangt ik kau niet meer doen," antwoordde ik. „Dat verlangen wy ook uiet. Het is voldoende als gij doet wat wij u gevraagd hebben. Gij laat iederen dag uw aanteekeningen zien, niet omdat wy u wantrouwen, maar de matrozen zullen zoodoende overtuigd ziju, dat wij uit het vaarwater der Bermuda eilanden blyven." „Zy liggen een heel eind ten Noorden van onzen koers," antwoordde ik terstond. „Best, mynheer Royie, wy verlaten ons op u," zeide hy met een veelbeteekeueud gebaar en op een toon, die meer uitdrukte dan ziju woorden. „Nu maats," zoo wendde by zich tot de matrozen, „gaat naar voren om te ontbijten. Het is acht uur. Mynheer Royle, ik ga naar beneden en zal Boson roepen, om den maaltyd samen te gebruikeo. of wilt u eerst? Zeg het maar! Ik ben nog zoo kwaad niet, als ik er wel uitzie." „Ik blyf maar op het dek, tot gij gedaan hebt, ant woordde ik, daar ik liever alleen ontbeet. Hij ging naar beneden en ik sloeg, op de verschau- sing leaneud, de matrozen gade, die zich naar het ach ook, dat iedere man een glas rum ontving. Het scheen,! dat zij den timmerman en Boson niet kwalijk naiuen, dat die hun maaltyd in de kajuit gebruikten. Het kwam my voor, uit hun geheele houding, dat zy onder een hoedje te vangen waren, omdat, zy zelf in een zeer ge vaarlijke positie meenden te verkeeren. Ja, op dat oogen blik was ik er van overtuigd dat, zoo de timmerman niet aau boord geweest ware, ik op hun gemoed had kunnen werken en zy zic-h gewillig zouden hebben onderworpen en het schip naar de plaats zijner bestem ming gebracht. Maar ofschoon ik dit nu dacht, begreep ik toch, dat het waagstuk tegévaarlijk zou zyn, want mislukte hot, dan bracht ik niet alleen myn eigen leven, maar ook die van den armen, ouden heer Robertson en zijne' dochter in gevaar, voor wier veiligheid ik zoo'n diepe01 bezorgdheid koesterde dat die myn energie eenigszins a verslapte, want ware ik alleen geweest, dan zou ik zeker niet geaarzeld hebben een dergelijk waagstuk te onder nomen. Hoe de matrozen den hofmeester behandelden wistik in terdek begaven om hun ontbyt in ontvangst te nemen. Om hun recht te laten wedervaren moet ik zeggen, dat niet, maar ik merkte wei. dat de kok zich heel rustigfe zy zich heel rustig hielden. Of de gedachte dat er nie- hield. Dit was ongetwijfeld tengevolge van den schrik 7 mand meer boven hen stond, niet de overhand zou krygen en ik was er bly om, want als het er op aankwam, en twisten of daden van geweld en alle gevolgen, die geloofde ik, dat hy een der bloeddorstigste schurken een muitery na zich sleept, uit zouden bly ven, dat was was, die veel invloed op de andere muiters had. een andere quaestie. In eik geval gedroegen zy zich na i goed, zich één voor één naar de kajuit begevend om de proviand te halen, die de hofmeester uitreikte. Deze leveusmiddelen bestonden, voor zoover ik van myn standplaats af kan nagaan, uit boter, fijne beschuit, j een snede ham en thee of chocoladewaarlijk uitstekend Wordt vervolgd, voedsel, voor lieden, die half verhongerd waren. Ik zag >V io

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2