NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. P De oorlog tusschen Spanje en Amerika. FEUILLETON. IBe Jaargang. Zaterdag 25 Juni 1898. 4B96 HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.3Ö de omstreken en franco per post c 0.3TV j Directeur-Uitgever AJD~V^X^TEJSrri~FlTsT: Van 1-5 regels 50 Cu.: iedere regel meer 10 Cis. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon-.en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Püblicité Etrangére G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31his Faubourg Montmartre. Met .uitzondering van het Anondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75. elke regel meer /'0.15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zjinBloemendaalSantpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN.by de tol; SpaarndamC. HARTENDORPZandvoort. G. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Auonnementeu en Advertentiën aan. Aan lien die daarop zyn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden do. *6 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat lal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prys per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Nu de landing van de Amerikaau- jche transportvloot op Cuba in de jabyheid van Santiago heeft plaats eliad, zal de eerste dagen de aan- acht algemeen op dit punt gevestigd want- uaar de verschillende be- ichten te oordoelen, zuilen er nog rel ernstige gevechten plaatshebben ïvorens de Star bawled banner der Amerikanen boven Santiago waait. Sr hebben reeds botsingen plaats >had. Een telegram van Donderdag uit Playa de 1'Eiste meldt: Omstreeks 1 lur in den ochtend was de geheele roepenmacht van generaal Shafter Baiquiri aan land gezet. Onge- ekend enkele schoten, boden de Spanjaarden geen tegenstand. Do Woensdagochtend in de vroegte loor de lea as en kanon neerbooten egen de batterijen tusschen Santiago n Baiquiri uitgevoerde aanvallen rebben üie batterijen tot zwijgen ge tracht en beletten de Spanjaarden roeften in oostelijke richting te stu- en tegen de Amerikaansche landings roepen. De landing had plaats zon- er ongeval, behalve dat een der op- tandelingeu, die op een berg stond, ewond werd door een granaat van et Amerikaansche oorlogsschip. I De regeeriDg te Madrid heeft Blegram 'van Donderdag uit Santiago ntvangen, behelzend dat de aanval Woensdag begonnen is. De vijand racht hetgeen hy voor de ontsche- ing noodig had bijeen op de Punta lerraco, ten oosten van den linker- leugel welke over eene uitgestrekt- eid van S rnylen de kust verdedigde. Het Amerikaansche schip vernie lde het by Cienfuegos achter het eboomte gelegen fort. Twee Spaansche fficiereu~en vyf soldaten werden ge- rond. Een telegram van admiraal Cerve- meldt dat de Amerikanen te Punta erracos, ten oosten van Santiago Bland zijn. De equipages van de paansche vloot zyn nu ingelijfd bij et landleger om den vijand te be rijden. De admiraal beschrijft den lestand als hachelijk. De minister van oorlog heeft een fficieel telegram uit Santiago out- angen, behelzend dat na een lang bloedig gevecht de eerste aanval Amerikanen te Berracos afge- en werd. gouverneur van Santiago zegt d de aanval van bet Amerikaansche kader tegen Siboney en Baiquiri iortgezet werd tot het vallen van den nacht. De vijand werd op de ge heele linie teruggeslagen, behalve aan den linkervleugel, waar dc Spanjaar- j den genoodzaakt werden te wijken1 voor de omtrekkende beweging. De Amerikaansche troepen gingen op enkele kilometers van Baiquiri' aan land. De Spanjaarden trokken zich in goede orde terug naar de ber gen. De plaatsen Siboney en Baiquiri zyn volkomen verwoest door de Ame rikaansche bommen. Men meldt uit Havana, dat een Spaansche transatlantische stoomer, na de blokkade goforceerd te hebben, te Cienfuegos binnengevallen is met levensmiddelen. Men vestigt er te Madrid de aan dacht op, dat het enkel de linker vleugel der Spanjaarden is geweest, die zich teruggetrokken heeft, want de Amerikanen ontscheepten zich 9 kilometer oostelijk van Baiquiri, en daar bevinden zich geen Spaansche troepen. De vijand maakte eene om trekkende beweging die de Spanjaar- don tot het terugtrekken noodzaakte. Deze berichten maken daar een goeden indruk, omdat zy bewijzen hoe groote moeilijkheden de Ameri kanen zullen ondervinden op de plaats waar zij aan land zyn gegaan, by het sterk heerschen bovendien van de gele koorts. Volgens een telegramjUit Portorico hebben de kruiser Isabelle, een kanon neerboot. en de Terror een Ameri- kaansch schip voor de haven op de vlucht gejaagd. De Spanjaarden had den 1 doode en 3 gewonden. Uit Palermo wordt bericht, dat het Spaansche hulpeskader daar gezien is en zich in de richting van Suez beweegt. Dit versterkt het vermoe den, dat het op weg is naar de Filippynsche eilanden. In de Spaansche kamer beeft de minister van binnenlandsche zaken de telegrammen voorgelezen, ontvangen van den militairen gouverneur te Santiago en van admiraal Cervera. In den Senaat hebben Fabie en Navarro vaderlandslievende toespra ken gehouden. Rodrigo zeideEuropa en de gansche wereld, zouden eene verschrikkelijke misdaad begaan zoo zij toelieten dat Spanje wordt over wonnen door brutaal geweld. De spreker waarschuwde voor het gevaar dat er ligt in het overheerschen van het Anglo-Saksische ras. De staatsbegrooting werd goedge keurd. Daar de rogeering slechts op die goedkeuring wachtte om de Cor tes te sluiten, gelooft men dat het sluitingsdecreet onverwijld verschijnen zal. De dagbladen verwachten eene wijziging in het ministerie. Zijn jonge weduwe zit zonder brood met zeven weezende oudste is elf, de jongste omstreeks één jaar. Een commissie van ingezetenen trok zich haar deer niswaardig lot aan. Er werd koninklijke vergunning gevraagd en verkregen tot het houden eener ver loting ten behoeve van haar en hare weezen, die grootendeels in weeshuizen zullen geplaatst worden. Eerstdaags zullen eenige jonge da mes den ingezetenen van Haarlem loten dezer lotery komen aanbieden. Meer dan duizend prijzen waaronder zeer fraaie ziin om niet bijeenge bracht, waarbij de Haarlemsche win keliers het hunne in ruime mate heb ben bijgedragen. Hoogstens vijf duizend loten zal men hier en elders trachten te plaat sen. De prijzen zullen in de maand Juli ten overstaan van notaris P. F. de Bordes, daartoe zeer welwillend bereid bevondeD, uitgeloot worden in een nader aan te wijzen lokaal, alwaar dezelve eenigen tyd tevoren tentoon gesteld zullen zyn. Haarlem's burgers zullen zich voor zulk een edel doel en met znlke schoone kansen zekerlijk niet onbe tuigd laten. Wy wenscben der Commissie van harte succes met bare onderneming ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Zitting van Donderdag 23 Juni '98. )e Schipbreuk van de Atlanta' ,De kortste weg naar de Golf van exico," vervolgde ik met mijn pot- od op de kaart wijzend, „is door het orida kanaalwij moeten dan mid- tt door de Bahama-eilanden zeilen, en ar ia het vaarwater zeer gevaarlijk." „Dat begrijp ik." „In elk geval zou ik een loods noodig bben," zeide ik hem aanziende, „en :n zult gij niet aan boord verlangen. „Het is beter van niet," zeide hij de art bestudeerende. ,Om dus," zoo ging hij voort, „zoo- ïl mogelijk schepen te vermijden, die het kanaal talrijk zijn en welke ons ;er zouden praaien, wil ik om de Ca- bische eilanden heen zeilen ziet dan zou ik ze geheel vermijden en or de Caraïbische zee, de Golf berei- i. Kimt ge mij volgen? ,Ja, ja, ik begrijp u.," STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 24 Juni 1898. j Men meldt ons: Onlangs stierf hier ter stede in de kracht des levens een man van 39 jaar. „Nu Stevens,'" zeide ik ernstig, „ik wensch den plicht die mij is opgelegd, nauwgezet uit te voeren en de beman- ning en mij zelf aan wal te brengen, j zorg dragend dat wij geen moeielijkhc- den meer ondervinden." De schurk trachtte mij aan te zien, maar kon niet hij luisterde dus naar mij, onderwijl steeds op de kaart tu rend. „Maar ik geloof toch niet, dat ik er in slagen zou tusschen die eilanden, welke den ingang van de golf versper ren, door te zeilenen iu de golf zelf is altijd druk gevaar, zoodat ge allen kans loopt opgepikt te worden j ook ben ik er van overtuigd, dat de verlaten At lanta door een der schepen gekruist zal worden en past dan op Hij zwolg haastig eenige slokken koffie in, staande op de kaart en vroeg toen op norschen toon „Wat bedoelt gij daarmee?" „Dit," zeide ik, „ik zou er voor zijn, dat wij in plaats van in de Golf het schip te verlaten, die eilanden links te laten liggen en ergens op Florida aan land te gaan. De kans om in hechtenis genomen te worden is dan veel gerin- Ser" „Werkelijk vroeg hij twijfelachtig. „Ik ben er zeker van. Mijn plan is Vervolg.) Na heropening der zitting werd nog een belangrijke zaak behandeld. J. Bosschieter had zich te verant woorden ter zake van smaadschriften aanranding van goeden naam en eer van ie Gebr. de Goede, tellpendam, door in een ingezonden stuk iu het Nieuws- ea Advertentieblad „Do Noord-Hollander", verschyneude te Edam, in een nummer van Febr. hen te betichten vau de daders te zyn der veel voorkomende diefstallen van kippen te Ilpendam en omstreken en een ieder te waarschuwen geen zaken met hen te doen. Bovendien had hy zich nog te ver antwoorden wegens beleediging van rijksveldwachters aldaar door hun de woorden smerissen toe te voegen. In deze zaak werden 15 getuigen gehoord, waarvan elf a décharge. Uit bet getuigenverhoor bleek, dat de Gebrs. de Goede goed bekend staan, niettegenstaande wel eens kip pen van diefstal afkomstig by hen m beslag zyn genomen. Bekl. velde ter terechtzitting een zeer ongunstig oordeel over dc Gebrs. de Goede. Volgens hem waren zy opkoopers van gestolen goed, en wist hij nog veel meer leelijks van hen te vertellen, dat echter met de zaak niets te maken had. Bekl. voerde verder tot zyn ver dediging aan, dat hy het stuk ge plaatst had, in het zyne en het alge meen belang, opdat de verdenking niet op verkeerde personen zou vallen. De subst. O. v. J. zyn requisitoir nemende, achtte het misdryf van op een onbewoond gedeelte der kust te landen en ons dan noordwaarts te bege ven. totdat wij een stad bereiken, waar wij ons voor schipbreukelingen uitgeven. Vraag maar aan je maats of ik het niet bij het rechte eind heb. .Misschien wel," antwoordde hij nog steeds twijfelachtig, maar toch niet wantrouwig. „Als gij tot de kust van Florida be sluit, sta ik er voor in, als de wind ten minste gunstig is, u in negen of tien da gen daar te brengen. Maar ik sta niet voor jelui veiligheid in, als gij er op aandringt het schip in de Golf te stu ren." Hij tuurde weder eenige oogenblik- ken op de kaart en ik zag aan de bewe ging van zijn lippen, dat hij de namen der steden op Florida trachtte te lezen hij vroeg mij evenwel niet hem te hel pen. Eindelijk zeide hij „Fisli en twee andere maats kozen New-Orleans. Ik ben er niet zoo zeer opgesteld daar heen te gaan. Als mijn zin gedaan werd, dan zeil den wij naar de Golf van Guinea en langs de kust naar de Congo. Daar ben ik bekend, maar in Ameri ka niet en." voegde hij er bij de kaart. smaadschrift. bewezeD, benevens de beleediging der rijksveldwachters, en meende tegen bekl. een gevangenis straf van een maand te moeten vor deren. De verdediger mr. van Gigch uit Amsterdam, achtte het feit van smaad schrift niet bewezen, daar bekl. openlyk en ridderlijk het stuk met zyn volleu naam had onderteekeud, en zich niet achter initialen had ver- schuild, maar meende het misdrijf als beleediging te moeten qualiliceeren. De beleediging door het woord smeris was volgens ZEd. Achtb. geen beleediging, daar het te Amsterdam een volksuitdrukking voor agent van politie was, zoodat hy voor dit feit met vertrouwen op vrijspraak durfde aandringen. Uitspraak over 14 dagen. Uitspraken. A. van Escb, beschuldigd van dief stal van een orgelkast tePurmerend, werd Donderdag veroord. tot 6 maan den gevangenisstraf. Eisch was 1 jaar gevangenisstraf. BINNENLAND, Hofbericht. In den namiddag van 2 Juli wordt door de Koningin-Regentes een Gar- denparty op het paleis te Soestdijk gegeven. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Voor den tyd van drie jaren bo- noemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts wien 's Gravenhage als standplaats is aangewezen, W. F. Hilwig, veearts te Alkemade. Aan J. H. Bongaerts, geboren te Weeze (Daitschland), mej. A. M. E. A. Bruckwilder, geboren te Dussel- dorf (Duitschland) en mej. M. J. Schild, gob. te Treisenbrucb (Duitsch land) vergunning verleend tot het geven van lager onderwys, mits zy overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen. Toestemming verleend aan J. Ba- rendregt Az., burgemeester der ge meente Zaamslag, om tot 1 November 189S te Ter Neuzen te blijven wonen. Bevorderd tot commies der poste rijen 3e klasse, do commiezen 4e kl. J. P. Haanschoten, H. J. Eyssell, Th. Aberson, W. G. H. Le Fèvre en J. Booster. De heer E. E. H. Löhr benoemd tot consul der Nederlanden te Mon tevideo, is in die hoedanigheid door de regeering der Republiek Uruguay erkend. Uitslag der herstemmingen voor de Prov. Staten op Donderdag 23 Juni. Noord-Holland. Amsterdam. District 1. Geldige stemmen 2176. B. M. J. de Bont (kath.) 931, Jos. Th. J. Cuypers (kath.) 928, dr. H. F. R. Hubrecht (aftr. lib,) 1213 en mr. W. H. K. Mouthaan (aftr. lib.) 1188 stemmen. Gekozen dr. H. F. R. Hubrecht en mr. W. H. K. Mouthaan. District II. Geldige stemmen 1155. H. F. Groeo v. Waarder (aftr. lib.) 691 en mr. W. S. J. v. Waterschoot v. d. Gracht (kath.) 464 stemmen. Gekozen H. F. Groen van Waarder. District IV. Geldige stemmen 1228. Mr. J. C. de Vries (aftr. lib.) 658 en mr. L. Zegers VeeckeDS (rad.) 570 stemmen. Gekozen mr. J. C. de Vries. District V. Geldige stemmen 2605. T. H. van Eegbcn (antir.) 1095, mr. K. A. W. L. Hazelhoff Roelfzema (rad.) 1444, Roelof Kuipers (antir.) 1022 en Th. Sanders (rad.) 1566 stem men. Gekozen mr. K. A. W. L. Hazelhoff Roelfzema en Tb. Sanders. District VI. Geldige stemmen 2697. T. H. van Eeghen (antir.) 1237, mr. W. baron Rüell (aftr. lib.) 1573, Arm. P. Th. Sassen (aftr. lib.) 1305 en mr. W. S. J. van Waterschoot v. d. Gracht (kath.) 1063 steramen. Ge kozen mr. W. baron Roêll en Arm. P. Th. Sassen. District VII. Geldige steramen 1992. W. Hovy (antir.) 1029, C. N. J. Moltzer J.Ezn. (aftr. lib.) 935, P. W. Sutorius (kath.) 956 en A. D. Zar Milhlen (aftr. lib.) 950 stemmen. Gekozou W. Ilovy en P. W. Su torius. District VIII. Geldige stemmen 1365. Mr. W. F. van Leeuwen (lib.) 667 en P. H. van Outersterp (katb.) 698 stemmen. Gekozen P. H. van Outersterp. District IX. Geldige stemmen 2481. B. J. M. de Bont (kath.) 748, H. By- leveld (antir.) 878, Ch. R. Kouveld (aftr. rad.) 1514 en A. Roel vink (aftr. lib.) 1188 stemmeD. Gekozen Ch. R. Kouveld en A. Roelvink. Enkhuisen. Gekozen J. Zyp Kzn. (lib.) met 2807 en N. Sluis (antir.) met 2S06 stemmen. H. van der Steen (lib.) kreeg 2757 en J. Buis (katb.) 2658 stemmen. Helder. Gekozen dr. P. P. C. Hoek (aftr. lib.) met 1845 stemmen en C. J. O. D. Dikkers (aftr. lib.) met 1774 stemmen. A. P. Staalman (antir.) had 1399 en N. Oosterbaan (antir.) 1164 stemmen. Schagen. Gekozen J. Zyp Hzn. (lib.) met 1550 stemmen. J.Koomen (protectionist) kreeg 965 stemmen. Weesp. Herkozen de heer W. Hovy (antirev.) en mr. M. J. van Lennep (chr. hist.) Vlootrevue. De vlootschouwing op het Hol- landsch Diep voor H.M. de Koningin zal vermoedelijk tusschen 14 od 17 September a.s. gehouden worden. Polytechnische School Voor deelneming aan de eindexamens der ryks polytechnische school nadden zich aangemeld 85 eandidaten, en wel ter verkrijging van het diploma voor civiel-ingenieur 51, voor bouwkundig ingenieur 2, voor scheepsbouwkundig ingenieur 2, voor scheepsbouwkundig en werktuigkundig ingenieur 1, voor werktuigkundig ingenieur 18, voor mijnen-ingenieur 2 en voor tectraoloog (fabrieks-ingenienr) 9. Van deze 85 eandidaten trokken zich vóór of gedurende het examen 11 terug. Nog hadden zich aangegeven voor het doen van het gedeeltelijk examen voor technoloog eu wel voor het eerste gedeelte 19 eandidaten, waarvan zich eveneens vóór of gedurende het examen z terugtrokken, voor het eerste en tweede gedeelte één candidaat en voor het tweede gedeelte 16, waarvan zich 4 eandidaten terugtrokken. De uitslag van de eindexamens voor technoloog, en van de bouwkundige, scheepsbouwkundige, werktuigkun dige on mynen-intrenieurs volgt hier Geslaagd zijn de heeren C. art 62. Bouwkundig ingenieur J. A. Pool Jr. en W. van Veen. C. art. 63. Scheepsbouwkundig in genieur: M. A. Comelisson, F. H. von Liudern en E. Smit. C. art. 64. Werktuigkundig inge nieur G. Brouwer, M. A. Cornelissen, M. H. Damme, H. G. Duyns, G. de Gelder, U. J. F. Groenier, F. J. Kleyo, S. Lindeman, M. E. A. W. Mohr, C. Muller, H. A. Ravenek Jr., J. C. S. Schobking en F. F. M. Wirtz. C. art. 65. Mynen-ingenieurL. Houwink en P. van Tiel. Voor B. Art. 60. Technologen B 4, (eindexamen)J. D. Ferman, W Jansen, G. B. van Kampen, C. F. Loke, A. S. van Nierop en E. van Eibergen Santhagens. Technologen B 1, (le gedeelte)H. J. W. A. A. Bakker, H. C. Baren- drecht, H. J. Belinfante, D. J. Bno- schoten, M. Holleman, G. van Iterson, S. J. Olivier, A. van Oven, J. H. Schepers, B. W. van Eldik Thieme. C. M. M. Vrins en H. van der Waerden. De uitslag van de overige examens, die tot het einde der volgende week worden voortgezet, zal vermoedelijk Zaterdag 2 Juli bekend kunnen ge maakt worden. Een gouden jubileum- Donderdag vierde de heer mr. N. H. de LaDge. deken der Orde van Advocaten in het arrondissement Alk maar, het gouden herinneringsfeest zijner promotie. Woensdagavond werd hem door de ingeschreven advocaten en procureurs in het arrondissement hulde gebracht. Twaalf hunner (slechts drie waren afwezig) begaven zich en corps naar do woning van den jubilaris om hem hunne gelukwenschen aan te bieden by monde van den oudsten mr. J. P. Kraakman en hem een bronzen beeld op console, voorstellende een Ro- meinsch philosooph, te vereeren als blijvende herinnering aan dit feest. Tentoonstelling van Vrouwen arbeid. Men schrijft uit den Haag aan de „N R. Ct." In de gebouwen der Tentoonstelling een duw gevend, „de drommel hale mij als ik van dat verwenschte ding wat begrijp." „Dat hinken op twee gedachten is bepaald af te raden," zeide ik bevreesd, dat hij het volk zou overhalen voor de kust van Afrika te stemmen, daar dan dc reis veel langer 7xra duren en mijn plan in duigen vallen, „en daarbij kwa men wij dan water en eetbare levens middelen te kort, wat ons zeer in verle genheid zou brengen. Denk maar eens over mijn voorstel na, Stevens; het is heusch het beste. Binnen weinige dagen zullen wij Flo rida bereikt hebben en eenmaal aan wal zijnde, kunnen wij ons verspreiden en ieder kan naar zijn eigen goedvinden antwoorden, als hem iets gevraagd wordt." „Welnu, ik zal er met Fish en de anderen over spreken," bromde hij we der plaats nemend, ,,ik geloof, dat gij omtrent die West-Indische eilanden ge lijk hebt. Die moeten wij vermijden .Misschien weten de anderen iets van Florida af, ik ben er nog nooit geweest." Hij viel nu weer op zijn ontbijt aan en daar hij zweeg en ik vond, dat hij genoeg had om over te denken, verliet ik hem. Eerst om half negen 's avonds wist ik hoe goed ik mijn zaak bepleit had Stevens verscheen op den achtersteven en zeide mij, dat alle matrozen van mce- 1 ning waren, dat het te gevaarlijk zou zijn op New-Orleans te blijven aanhou den en zij bever op Florida aan wal wilden gaan. Ik vroeg hem of hun besluit vast j stond en op zijn bevestigend antwoord riep ik den man aan het roer toe een weinig op te loeven en beval de wacht de loeflijken gedeeltelijk in te halen, aan Stevens uitleggend, dat ik een meer westelijken koers moest in slaan. Daarop zeide ik hem, dat wij met een gun9tigen wind de reis in acht of negen dagen zouden volbrengen en ver- zocht hem den matrozen dit mee te deelen, opdat zij beschikkingen konden maken om het schip te verlaten, j Maar niet alleen moesten zij er over denken hoe zij het schip wilden verlaten nl. met hun kleederen en verdere be zittingen, waardoor zij bewezen, dat ze nog tijd hadden gehad die te. redden of zonder iets, geheel beroofd, alsof zij in vreeselijke haast in de sloepen waren gegaan maar ook welk verhaal zij omtrent hun schipbreuk wilden opdis- schen, als zij aan bud kwamen, i Hij antwoordde, dat dit alles reeds bepaald was, wat ik ook wel degelijk begreep Maar door in dezen trant tot hem te spreken, overtuigde ik hem, dat ik niets vermoedde van het duivelsche plan, dat hij tegen mijn leven smeedde. De lezers zullen misschien niet geloo- ven kunnen, dat de matrozen dom ge noeg waren, om de dupe van mijn be drog te worden. Maar uit ondervinding kan üc zeg gen, dat koopvaardijmatrozen de groot ste domkoppen zijn, die er op Gods aardbodem rondwandelen en misschien een paar op de duizend eenige kennis van het theoretische gedeelte van hun vak bezitten. Het is al ge noeg, dat zij de practijk verstaan meer kan men niet verwachten. En hoe- velen zijn er niet, die zelfs hiervan niet goed op de hoogte zijn De helft van een scheepsbemanning blijkt meestal on ervaren te zijnzeilen inhalen, reven, verven, dekken schoonmaken, alles doen zij even slecht, en uit elke beweging spreekt hun luiheid maar al te duide lijk. Ik ben er van overtuigd dat, als ik Stevens de kaart niet getoond, maar hem gezegd had dat een meer zuidelijke koers hem naar New-Orleana zou bren gen, hij tevreden was geweest. Mijn

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1