üit de „Staatscourant" Koninklijke Besluiten. Besluiten en Benoemingen. Benoemdtot schoolopziener in het district-Roermond, dr J. L. A. Steyns, directeur der Rijks Hoogere Burger school te Helmond en schoolopziener in het arrondissement Helmond, uit welke beide laatstgemelde betrekkin gen hem gelijktijdig eervol ontslag wordt verleend: met ingang van 4 Joli 1898, tot burgemeester van Aalst, J. van Vorstenboschmet ingang van 5 Juli 1898. tot burgemeester van Wateringen, jhr. W. F. M. van der Does de Willebois, secretaris dier ge meente; met ingang van 9 Joli 1898, tot burgemeester van Teteringen, L. J. Verdaasdonk, secretaris dier ge- meeuto; met ingang van 10 Juli 1898, tot burgemeester van Ossenisse, J. F. Rosseel; met ingang van 10 Juli 1898 tot burgemeester van Koedijk, W. Kooiman, secretaris dier gemeente; en tot burgemeester van Venhuizen, C. Vis, secretaris dier gemeente. Bevorderd de buitengewone adelborst bjj de Koninklijke Nederlandsche Marine- reserve D. van den Ent, tot adelborst le klasse by die reserve. Ingetrokken: de benoeming van O. Verhagen, tot ontvanger der directe belastingen en accijuzen te Loosduinen c.a. met be vestiging in zijne betrekking van ont vanger derzelfde middelen te Loenen c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastin gen en accijnzen te Loosduinen c.a., F. G. Versfeit, ontvanger derzelfde middelen te Heerlen c.a. Eervol ontslagen: uit den militairen dienst de by de koloniale reserve ingedeelde le-luit der infanterie van het leger in Ned. Indiê W. H. baron van Neukirchen, genaamd Njjvemheim, ter zake van lichaamsgebreken, met toekenning van den titulairen rang van kapitein en van pensioen. Eervol ontheven: van het gezondheidsonderzoek der van uit zee aankomende schepen, dr. H. B. van Nes. arts te Neuzen, en de arts H. Brenkink te Vhssingen we gens vertrek naar elders. Belast voor deu tijd van drie jaren met genoemd gezondheidsonderzoek voor Vlissingen dr. B. Snellen, officier van gezondheid der 1ste klasse bp de zee macht. te Vlissingen. en voor Neuzen A. Spruiten burg, arts aldaar. Vergunning verleend: aan de na tq noemen he^r^n tot hef aaunemeü van dê hun door den koning vau Siain geschonken onder scheidingsteekenen, te weten: aan J. J. Donner. resident van Madioen.het ordeteeken van officier der orde van de Kroon van Siam; jhr. H. Cornets de Groot, secretaris der resi dentie Madioen, en E. vou Hegedns, adjunct-chef der 4e afdeeling bij de Exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. het ordeteeken van ridder der orde van den Witten Oliphant van Siam; en J. Gentenaar, sergeant- instructeur der schutterij te Sema- rang, de medaille genaamd Chaka- batti. Ingetrokken. De plaatsing vau den buitengewo- nen adelborst bp de Koninklijke Ne dorlandgche Marine-reserve, E. M. Swaati. aan boord van het instructie- schip Gier. Audiënties. De gewone audiëntie van den min. van oorlog zal op Donderdag 30 Juni niet plaats hebben. Inhuldigingsfeesten. De feesten zullen te Baarn op twee dagen gehouden worden en wel op den 30sten en 31sten Augustus. De Koninginnen zulleu den 3Östen Aug. van Soestdijk naar Den Haag ver trekken. De weg van Soestdijk naar bet station (denkelijk nienwe lyn N. C. S.y zal geheel met vlaggen versierd worden. Nabij het station zal een tribune worden gebouwd, waar de schoolkinderen HH. MM. zullen toe zingen. Een eerewacht van 14 heeren zal de Vorstinnen uitgeleide doen. Verder zullen te Baarn verschillende eerepoorten opgesteld wordener staan op bet programma planten van een kroniugsbooni, volksspelen, mu ziekuitvoeriugen, fakkeloptochten enz. op vooruit." Welnu, als hij dat zilver bij zich droeg, wanneer hij liet schip verliet, zou hij des te eerder verdrin ken. als hij over boord viel. Dat was tenminste een troostrijke gedachte; en ik zou vau harte gewenscht hebben, dat het zilver in goud veranderd was, als dit den dood van den schurk verhaast had Even voor zessen op welk uur ik Bo son moet aflossen daalde ik, wetende dat Stevens zich in zijn hut. bevond en alles rustig in het achtergedeelte van het schip was de ladder af, die naar het vooronder leidde en welke twaalf voet achter de bezaansmast was geplaatst. Aan stuurboord in dit gedeelte van liet schip waren zeven honderd kisten spijkers opgestapeld, waarvan ieder twin tig duim lang en twaalf breed was en een aardig gewicht had. Ik kon niets anders bedenken, dat zoo goed aan zijn doel zou beantwoorden als een dezer kisten, die tegelijk zwaar wogen en toch gemakkelijk te hanteereu waren. Hout zou hebben kunnen drijven, maar ijzer moest onvermijdelijk zinken. Al dezen dingen moesten goed overwo gen worden, want hoe gemakkelijk het ook schijnt een voorwerp in zee te la ten vallen, dat een zelfde plons veroor zaakt als een lichaam, dat in zee stort, De Holland-Amerika-lijn heeft ge contracteerd voor den bouw van twee dubbelschroef—stoomschepen, type Rnndam (ruim 12,000 ton). Een daarvan zal worden gebouwd by de heeren Harland en Wolff te Belfast, het andere by de heeren Blohm en Yoss te Hamburg. De directie der Holland-Amerika lyn meldt, dat het stoomschip Obdam verkocht is aan den heer B. D. Coy- kendall te New-York. De Sultan van Siak. De Sultan van Siak, Zaterdag door H.H. M.M. de Koninginnen op het Paleis te Soestdyk in audiëntie ont vangen, heeft by deze gelegenheid aan Koningin Wilhelmina een eigen aardig huldeblijk aangeboden. Het bestaat uit een fraaien olifants tand, die, omslingerd en gevold met Indische bloemen en vruchten, zich als een indrukwekkende hoorn van overvloed uit een rotsachtigeu grond verheft en aan zyn voet is omgeven door Indische herten. Rotsgrond en versieringen zyn smaakvol gegroepeerd eu kunstig in zwaar zilver gemodel leerd en gedreven, op levendige wyze met vermeil afgezet. Een en ander rust op een voetstuk van goudgeel fluweel, waarop aan de voorzijde in een zilveren schild de opdracht prijkt„Aan Hare Majes teit Koningin Wilhelmina. Hulde- „blyk van .Tang di Pertoean Cesar „Sharif Hasjim Abdnl Djalil Sjai- „foedin, Suitau van Siak Sri Indra- „poera, 25 Juni 1898." Als een echt Indische fantasie, maakt dit stuk een zoo eigenaardig effect, dat bet in de rijke verzameling kunstwerken ten paleize geen on waardige plaats zal inuemen. Het is in de fabriek der firma Yan Kempen te Voorschoten ontworpen en uitge voerd. De Sultan begaf zich des namid dags om 12.42. vergezeld van den oud assistent-resident, den heer Schou ten, en zfine beide Indische bedien den, per spoor naar Baarn, om door H.H. M.M. de Koninginnen in audi ëntie te worden ontvangen. By aan komst aan het station Baarn, te 2,14, werd de Sultan ontvangen door den adjudant van dienst en den eersten stalmeester van H.H. MM.. dieZ. H. namens de Koninginnen complimen teerden. In twee gereedstaande hofrytni- gen het eerste mot vier paarden werd de Saltan en zyn gevolg naar Soestdyk gereden en aldaar aan den ingang ontvangen door den bofmaar- SC::S,!k. dié Z. H. geleidde naar de voor nem bestemde appartementen alwaar den Sultan gelegenheid wer-i geboden zich te verfrisschen. Kort daarna werd de Sultan by H.H. M.M. aangediend en na de voorstelling en begroeting uitgenoodigd plaats to ue- men op een fauteuil naast de Koningin. By liet on lerhoud, dat ruim een kwartier duurde, fungeerde de heer Schouten als tolk. Na afloop der audiëntie werd de Sultan op dezelfde wyze naar zijne appartementen teruggeleid en kort daarna met dezelfde plechtigheid, na een rijtoer door de omstreken, naar bet station Baarn gereden, van waar om 3.50 de terugreis naar Nijmegen werd aanvaard. Bij aankomst te Nijmegen om 5.25 waren vele belangstellenden aanwezig om een kijkje te nemen Daar het schitterend gala costunm. waarin de Suitau voor deze gelegenheid was gekleed. Z. H. droeg een geheel met goud gebo' duurde gesloten jas met opstaan- den gouden kraag en gouden epaulet ten, waarvan de bladen met diaman ten geheel waren bezet. Daarover by w'ijze van sjerp een breeden massief gouden band met diamauteu, oen gouden buikgordel met diamanten slot, waaraan een gouden sleepsabel met diamanten heft. Het hoofddeksel was eeu zwarte mots met gele staande pluim, omgeven <Sbor diamanten met eeu prachtige diaman- teu figuur aan de voorzijde. Om den hals droeg de Sultan een kostbaar diamanten versiersel, dat aan den boord was bevestigd. De pantalon, van dezelfde stof als galarok, was van eeu gouden galon voorzien. Door de centrale commissie voor hulp aan de noodlijdenden op Amboiua ten gevolge van de jongste aardbe ving, is opnieuw een bedrag vau f 4 ;00 ter overmaking bij het depar- in mijn geval, wilde ik nl. geen ach ter'1 i ht opwekken, en vereischte deze dan. i groots voorzi htigheid. Ilc bracht een dezer kisten naar mijn hut en toen er viermaal gebeld werd (de matrozen belden zelf als zij elkaar moesten aflossen en ik gaf liun lederen middag den tijd) wikkelde ik ze in een overjas en stapte in een onverschil lige houding op het dek. De man, die aan het roer had gestaan, werd juist afgelost en ik nam de gelegenheid waar, dat de een den ander een pruim tabak verzocht, zoodat. zij geen van beiden op mij letten, om mijn jas met het kistje op de achterbank van de groote sloep to leggen, veinzend alleen mijn jas daar te deponeeren om haar bij de hand te hebben, als ik liaar aan wilde trekken. Boson zag het. wel. maar deed alsof hij niets bemerktetoen ik hem op weg naar de kajuit voorbijging fluisterde hij mij toe, dat ik zijn kleeren om acht uur in een bundeltje dicht bij de deur in zijn hut zon vino n Hij wilde evenwel niet langer blijven staan om to praten ik geloofde, dat de timmerman in ons turen op de kaart iets verdachts gevonden en dit aan zijn siaapkameraads gezegd had. En daarom vonden Boson en ik het geraden elkaar zooveel mogelijk te vermijden. toment van koloniën gestort, zoodat thans reeds voor dit doel een totaal van f 32,000 is byeengek regen en ver zonden. Gele koorts Van Curacao deelt men aan het N. v. d. D. mede, dat onder de be manning van het stationschip Alkmaar, sterk ongeveer 100 koppen, zich vyf gevallen van gele koorts hebben voorgedaan. De korvet heeft dientengevolge de haven verlaten en is naar zee ge stoomd. Ook het kort te voren aangekomen pantserdekschip Friesland, comman dant de kapt. t/z. L. A. H. Lamie, met ongeveer 300 man aan boord, is voor onbepaalden tyd naar zee ge stoomd, maar met schoonen gezond heidspas. Zooals men weet is de korvet Som- melsdijkcommandant de kapt.-luit. t/z. J. B.,Snethlage, met 85 koppen, Maandag jl. van Hellevoetsluis uaar Curacao vertrokken, ter aflossing van de Alkmaar. Dr. J. E. de Vrij. De 85-jarige dr. J. E. de Vry, te 's-Gravenhagede wereldbekende scheikundige en pharmaceut, mocht Zaterdag in goede gezondheid den dag herdenken, dat hy 60 jaren ge leden aan de universiteit te Leiden bevorderd werd tot doctor in dewis- en natuurkunde. Aan innige belang stelling van de zyde der talrijke ver eerders van dezen man van de woton- schap ontbrak het niet Een der groot ste verrassingen was zyue benoeming tot doctor in de geneeskunde ho noris causa door den Senaat der Utrecbtsche uuiversiteit. Een depu tatie vau dat college kwam den jubi laris den eere-titel aanbieden ten zij nen hnize, dat versierd was met de kostbaarste bloemen en planten, als zoovele bewijzen van sympathie. Ver schillende deputatiën maakten den verdienstelijken ouderzoeker hunne opwachting, o.a. vertegenwoordigers van de wis- en natuurkundige facul teit eu van den senaat der universiteit te Leiden, van het hoofdbestuur der maatschappij voor pbarmacie en van hare afdeelingen te 's-Gravenhage en te Rotterdam en van de Polytechni sche School. Den ganscben namiddag ontving dr. De Vry bezoeken van tal van man nen, die op het gebied der natuur kundige wetenschap naam verwier ven. Bakkersgezellenbond. De Nederlandsche bakkersgezellen- bond hield Zondag ie 's Gravenhage haar jaarvergadering. Vertegenwoor digd waren de afdeelingen Haarlem, Leiden, Zaandam, Hoorn, Utrecht, Amsterdam, 's Gravenhage, Leeuwar den en Rotterdam te zameu 16 leden. In het jaarverslag van den secre taris werd in deu breede gereleveerd de jongste bakkersbewegingiu 's Gra venhage en geconstateerd, dat de or ganisatie door de toen geleden neder laag veel heeft geleden. Verslag en rekening van deu pen ningmeester werden goedgekeurd. De kas sluit op 1 Juni met een saldo van f 44.16. Ruim vier uur lang werd daarna gesproken over het voorstel van Utrecht eu Hoorn, luidende: De Bond steunt de afdeelingen in de rich ting tot het verkrijgen van afschaf fing van nachtarbeid langs wetteiy- ken wegdat ten slotte werd aan genomen. Tot redacteur van het orgaan van den Bond werd benoemd de lieer Heyblom uit Rotterdam, terwyl den Haag werd aangewezen als plaats waar het hoofdbestuur zal gevestigd zijn. Vernielde oogst. Uit Dinxperlo wordt van 23 Junii aan de Arnh. Cl. gemeld: Gisterenmiddag is ons dorp op treurige wyze door een hevigen hagel slag geteisterd. Nadat de temperatuur den geheelen dag benauwend warm was. kregen we tegen 4 uur een ver frissch enden regenstroom, die de goten deed over- loopen. De regen hield op, en een elk deed moeite om het overvloedige water te doen wegstroomen. in de ineening, dat we het er best mede konden doen. Om halfzes reeds werd het zeer donker. Voorzichtige moeders Het geluk was ons in één opzicht gunstig. Als er geen plotselinge veran dering in het weer kwam, zou de avond donker zijn. De lucht geleek wel één dikke wolk, die in het westen door de ondergaando zon rose gekleurd werd. De zee was on stuimig en zag vuil. De frissche wind hield aanhij was evenwel een beetje meer naar het zuiden gedraaid, zoodat het schip uit zijn koers was geraakt, het s- hip slingerde zoo hevig en onre- gelmatig, dat het zeer lastig was, zich over het dek te bewegen en haar bewe gingen waren zoo snel. als men van een honderd tons scheepje zou verwachten. Toen de avond meer begon te vallen kregen de loodkleurige lucht en golven j een onbeschrijfelijk melancholiek aan-: zien. Een aantal zeemeeuwen scheerden i met hun licht grijze borsten over het wa'f eu ik sloeg ze gade. totdat ze! door het hoog opspattende schuim niet meer te onderscheiden waren. Het weer zag er twijfelachtig genoeg! uit om de bramzeilen in te halen en een enkel rif in dc twee marszeilen te] steken, maar ik deed dit niet: want ofschoon dit zeildoek onze snelheid niet bevorderde, de Atlanta voer half oij den wind. en het schip deed overhellen vond ik bet toch beter het op te laten zagen hierin een voorteeken dat er nog een pak aan de lucht zat, dat voor de ruiten wel schade kon doen. En werkelyk. een hevige storm, ge paard met een hageljacht kwam neer, en richtte zulke verwoestingen aan. dat menig landbouwer er het heele jaar over kan treuren. De rogge, waarover zoo geroemd werd, boonen eo aardappelen, ze zyn geheel ver nield. Van verschillende huizen wer den de raiten verbrijzeld, en drong het water door de daken, zoodat overal groote verwarring heerschte. Het on weer heeft zich tot een bepaalden kring uitgestrekt. Zoo werd er in de Heurne, een buurt schap een kwartier van hier verwijderd, niets van bemerkt. Daareategen was het aan den grindweg een en al ver woesting, alsmede in het naburige Isselborg, waar het gewas geheel verloren is. In dezelfde plaats woei een yzerkeet van de gieterij te water. By den winkelier Hoven sloeg de bliksem in en verbrijzelde een ge deelte van den muur. De huisgenooten bleven ongedeerd. Koloniën. Bat ana, 28 Mei. Atjeh. Aan een van den Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvan gen telegram wordt in de Java Ct. vau 27 Mei het volgende ontleend In deu nacht van 23 op 24 dezer zyn de bivaks te Selimoen en te Reung-Reung licht beschoten, waar door in laatstgenoemd bivak een iniandsch fuselier licht gewond werd. De beschietingen geschiedden door eene bende van Toeugkoe Beb, welke in den nacht van 24 op 25 dezer verrast werd te Roemah Pawang. 3 kilometers beoosten de waterscheiding tusseben Groot-Atjeh eu de Pedir- valleivan den vijand vluchtten onge veer twintig man, terwyl achterge laten werden vyf dooden, 8 bruik bare Beaumont-geweren met 1400 patronen, een bruikbaar voorlaadge- weer en Yele blanke wapeneuaan onze zyde werd een iniandsch fuse lier licht gewond door een klewang- houw. De patrouille-weg van Seliinoen tot de vermeide waterscheiding is gereed. D. schrijft uit Scgli dd. 28 Mei aan do Deli Cé.: Den 22en Mei arriveerde per ss. Van Goens de staf der expeditionaire troepen, t.w. luitenant-kolonel Koster, kapitein van de siaf De Neve eu de adjuncten, kapitein Van Rietschoten en luitenant Stolk, zoomede de ma joor der genie Marcella en de chef van het veldpostkantoor Sanders. Den 23en des nam. teu 2 uur kwam de Reijnsi aan met de bergbatLory en eeu compagnie van het reserve-batal jon aau boord. Met het oog op den lagen water stand, ving het debarkemeut dier troepen eerst den volgenden dag aau; ook de troepen, die de Carpentier op deu morgen van den 24en aanbracht aebarkeerden. Deu volgenden morgen (25 Mei) kwamen de Celebes met 500 dwang arbeiders n de Maelsitycker inet twee compagnieën van het 2e bataljon, welke ook dien zelfden dag aau wal werden gezet. Den 26en bracht de Reacl de beide aDdere compagnieën van het bataljon, benevens eer. detachement mineurs. Den raiddag daarop kwam de Gene raal Fel met 3 compagnieën van het reserve-bataljon, die eerst den 27en debarkeerden, gelijk met de cavalerie die per st. Van Diemen dien morgen ter reede kwam. Heden morgen brachten de Gouver nementsstoomschepen Gier en Alba tros het 3e bataijoenvac Kota Radja hier aan. vergezeld door den Amboi- neeschen zendelingleeraar Theno, ter wyl per Gouverneur Generaal van Lansberye de pastoor Verbraak en de predikant Heckman hier arriveer- deu. Dc GouverneurGeneraal 's Jacobs bracht 600 dwangarbeiders van den treindienst en morgen gaan de laatste troepen, de marechaussee, van Kota Radja. Met het debarkeeren van de troe pen ging het zeer naar weuscb. Geen rimpel was op het water te bekennen. De marine met haar stoombarkassen en groote sloepen heeft een zeer werk- daar liet deu manschappen een idee van spoed zou geven (ik zorgde er natuurlijk voor, dat het log blok hiermee gelijken tred hield) en ik wenschte niets liever, dan een flink eind op de kaart te kun nen vorderen om Stevens te bewijzen, dat wij ons dicht bij de kust van Flo rida bevonden. Om acht uur wekte ik Stevens cn overtuigde mij, dat hij zich goed en wel op het dek bevond, voordat ik de hut van Boson binnentrad. Zachtjes opende ik de deur en hoorde den eerlij ken kerel zwaar snurkenmaar het pakje kleeren lag gereed. Ik nam het op en begaf mij naar de hut van juf frouw Robertson. Op mijn geklop werd de deur onmid dellijk geopend, en ik overhandigde haar de bleedmgstukken en mijn zuidwester die ik uit mijn hut had gehaald, nadat, ik het dek had verlaten. „Wat is het sein V' vroeg zij. „Drie stompen met mijn voet boven uw hut. Naast deze hut bevindt zich nog een andere, die niet gebruikt wordt, ga u daar verkleeden, dan ziet uw vader u niet." „Ik zal er voor zorgeu, dat hij mij niet ziet." antwoordde zij. „Hij viel zooeven, toen ik niet hem praatte, in slaap. za&rn aandeel aan het debarkement gehad. Zelfs de paarden en muildieren, deze laatste vooral bekend door hun onhandelbaarheid, op vlotten gelost, werden met het meeste succes en zonder ongelukken aan wal <?ezetnu en dan ziet men wel een muildier zich van zyn bewaker losrnkkeD, om een eind te galoppeeren en zich in het mulle zand te wentelen, doch die beesten laton zich dan nogal gemak kelijk opvangen. Den 31n dezer verwachten wy den civielen gd militairen gouverneur, die de expeditie zal leiden en ik vermoed dat de afmarsch dan den ln of 2n Juni zal plaats hebben. Ik hoor dat de assistent-resident van deze kust, Van Ryn van Alke made en onze zeer verdienstelijke con troleur Palmer van den Broek den tocht zullen mede maken. Letteren eis Kunst Het orkest van het Concert gebouw. Men meldt uit Bergen in Noorwe gen Het orkest is Zaterdag in den besten welstand aangekomen. Het. comité met Edvard Grieg aan het hoofd was het halverwege Vossevan- gen tegemoet gereisd. Het eerste con cert had Zondag plaats, met compo sities van öelmer, Uindig, Holter en yveudseu eu was een schitterend suc ces voor het orkest. Na afloop had op nitnoodiging van Grieg eene ovatie van de zyde van het publiek plaats, waarop het. orkest onder Mengel berg's leiding met liet Noorsche Volkslied eu het Wilhelmus antwoordde. Het geheele orkest was Zondag avond de gast vau Grieg. Pier Pander. Een verslaggever van uet N.-Adv. Blad te Heerenveen heeft een bezoek gebracht aan onzen beroemden beeld houwer Pier Pander, en deelt daarom trent bet volgende mede lly logeert sinds eenige dagen by zy: ouders zyn vader was vroeger maitenschipper die nu te Knype aan de vaart eon eenvoudig, net bur gerhuisje bewonen. Moeder deed my open eu vader kwam er al gauw by, om te vertel led, dat „Pier divelske bang is foar al dat kraDtegeskriaw". „Dat is to sizzen", zei Pier die nu ook naar mij toekwam en die, koevele jaren hij ook reeds in het buitenland heeft doorgebracht in 't. ouderhuis „syu meinraetaal" spreekt „dat is te sizzen, dy oerdriuwue wisewasjes woasgje my. 't Is krekt as min 't. er seis op oanlein hat om yn 'e krante to kommen, en as 't er 'dan ek nog faek forkeard yn stiet, sa dat min 't soius wol tsjinskriuwe mat, dan hat it. er follen fen, dat min syii naraine graeg nog ris printe sjocht." Daarop gemoedelijk in 't Friesch doorpratende, wareu we spoedig op dreet. „Egeulik", zei de heer Pander, „kin 'k je neat gjin nys fortelle. Dat ik swier siek west bin, dat ikkreupelje eu mei 'u foèt-kruk rin, mar meoars gelokkig wer fry soun fiel en dat ik to Rome wenje, wyte de liae-alle- gearre wol". We geraakten aan praten over Rome. Dit jaar was hij 'n maand vroeger dan gewoonlijk gekomen. Waarom Dat stond in verband met de ver- eerende opdracht, die by had ontvan gen, om iu dit kroningsjaar een nieuwe beeldenaar te ontwerpen voor onze gouden en zilveren munten. Zoom nieuwe beeldenaar is maar geen kleinigheid. Zal het werk goed zyn dan gaat er minstens een half jaar mee lieen. Alleen om de onderlinge verhouding van beeldenaar en rondschrift ie be palen, had hy een week zitten werken. Daarna was hy, met eeu bijzonder welgeslaagde fotografie van onze Ko ningin tot model, aan het werk ge togen, twee, drie maanden lang. Hjj was nn zoover gereed, dat de Konin gin slechts éénmaal had te poseeren om „leven" in den beeldenaar te brengen. Drie weken geleden is de heer Pander uit Rome naar Haarlem over gekomen. Daar wachtte hy slechts op Maar het is boter, dat ik hem niet verlaat, want als hij wakker werd en mij riep, zou ik niet graag in deze klee ren voor hem verschijnen uit vrees hem te doen schrikken terwijl als ik hier blijf, ik mij bij gedeelten kan aanklee- den cn hem antwoorden zonder mij te laten zien." j „Gij hebt overvloed van tijd," zeide ik. „Te middernacht lost Boson den timmerman af. Ik zal naar boven gaan, als Stevens naar beneden komt. Hier hebt ge mijn horloge want zonder dat kimt gij u geen idéé van den tijd vormen." ,.Is de avond donker „Zeer donker. We konden het niet beter verlangen. Wees niet bevreesd," zeide ik haar mijn horloge overhandigend, „wij zullen Boson veilig benetien verbergen. Het zal den timmerman niet zoo gemakke lijk vallen, het schip lek te maken, als hij zich verbeeldt. Hij ik bedoel Bo son, slaapt alleen os en snurkt als een maarschalk op deu vooravond van zijn overwinning. Zijn gesnork is werkelijk een troos tend geluid, want niemand, die op 't punt staat op een ongelukkige wijze om 't leven te komen, kan zoo gezond sla pen." 1 een telegram, "lat hem r aar bot Ko ninklyk lustslot te Soestdyk ontbiedei zou. J.i. Donderdagmorgen kwam dt telegram en nog denzelfden middag heeft de Koningin voor hem gepo. seerd. De Koningin Regentes betuigdi hare hooge tevredenheid over de ge lykenis. Onze Koningin zal op de nieuwi munten getooid zyn met een dia leem De tegenwoordige beeldenaar, die on: het Koninginnetje te zien geeft me loshangend haar, vond heelemaal geei genade by onze Indische broederen volgens wier begrippen eene vrouvi met los haar al liet majestueuze mist ja, ronduit gezegd, zelfs geeue vrouw van opvoeding is. En dat van ouze Koningin Wy, Nederlanders, nemen het me die etiquette niet zoo zwaar, maai om nu den Indiërs, die eene Konin. gin ook als Koningin willen hebben afgebeeld, geen aanstoot te geven schikken wy ons naar hun begeert! en zoo zal dan onze Koningin op de gouden eu zilveren munten gesiert zyn met een diadeem. Op de gouden munt zal het op schrift zyn „Koningin Wilhelmina God zy met ons"op de zilveren ei de pasmunten„Wilhelmina, Konin gin der Nederlanden". In September vertrekt Pander wcei naar Rome. &EGHTSZ£4X£&e Voor de verleiding bezweken Voor de rechtbank te Arnhem hai zich Zaterdag te verantwoorden E J. F., vroeger geagreëerd klerk tei kantore van den ontvanger der direeti belastingen te Eist (Betuwe), than gedetineerd ter zake van verdnistcrini van circa f 900, in gemelde betrekkinj gepleegd. Toen de tegenwoordige ontvang» zyn betrekking te Eist aanvaardde nam hy bekl.. die reeds eenige jare« ten kantore werkzaam was. van zijl voorganger over in zyn dienst en be loonde hem met f360 'sjaars. I)i ontvanger had goede berichten vat hem gekregen en was zelfs ook zeei tevreden, vandaar dat op zjjn voor stel bek!, door den inspecteur tol geagreëerde werd benoemd om ti kunnen reekenen voor den onivangei by diens ontsteltenis. Toen bekl. in 't buwelyk zou gaat treden en zich groolor uitgaven ver oorloofde dan zyne karige bezoidigim toeliet, maakte hy misbruik van hel in hem gestelde vertrouwen en ver duisterde achtereenvolgens verschil lende bedragen, die hem door belas tiugschuldigen waren ter hand gesteld, daarby er op rekenende, dat zyn be> middelde schoonvader na zyn huwelyk zijn installatiekosteu enz. zou betalen eu hy dan het tekort ineens zou kun nen dekken. Bekl. tee kende de belas tingbiljetten voor voldaan met een gefingeerd volgnummer van liet jour naal, doch in het journaal zelf boekte hy de posten niet in. Toer; zyn misdrijf ouldokt werd, nam hij de wyk naar het buitenland, achterlatende eene volledige bekente nis en een verzoek om vergiffenis aan zyr. patroon. Kort daatna keerde hy terug en meldde zich by de justitie te Arnhem aan. Subst.-off. van justitie, tor. Modder man, eischte tegen bekl., die eeu gun stig verleden had en zich zeer berouw vol toonde ter zitting, rekening hou' deude met verschillende verzachtende omstandigheden, eeue gevangenisstraf van 9 mnd. Mr. L van Gelein Vitrioga, op verzoek van bekl. als verdediger op tredende, riep «!e ciemeutie der recht bank iu voor dozen bekl., die aar groote verleidiug blootstond, teleur gesteld werd in rechtmatige verwach tingen en nicer zwak dan slecht was Aan de rechtbank legde pl. een ver klaring over van een aantal r.otabeh ingezetenen vau beki.'s woonplaats Herveld. waarin deze wyzen op zyn gunstig verleden en om oen lichte straf verzoeken. Luchtonderzoek. Zooals men zich zal herinneren, zyn op 8 Juni in eer. aantal groote steden van Europa luchtballons, deels be mand, dueis onbemand, opgestegen, Tic drukt© haar do hand, terwijl zi; mij moedig toelachte eu verliet de hut Ik had geen idéé een oog te zullen sluiten, maar legde mij ter ruste en viel wonderlijk genoeg terstond in slaap eu sliep even gezond als Boson, ofschoon niet zoo hoorbaar, tot elf uur door. Het schip slingerde minder hevig het kraakte niet meer en liep veel vaster dan middags, waaruit ik opmaakte, dat óf de wind was gaan liggen óf we nu voor 't lapje zeilden. Ik zag door de geschutspoort om te trachten iets te onderscheiden, maar al les was pikdonker. Ik stak een pijp op om wakker te blijven en kroop weer in mijn hangmat en 7urg over ons plan liggen nadenken. Ik trachtte er zwakke punten in te vin den, maar zocht te vergeefs en was meer dan ooit met ons plan ingenomen. Het eenige onzekere was of de matroos, die het schip lek moest maken, wel de plaats zou uitkiezen, die wij verwachttenmaar Boson zou dan uit het geluid, dat de matroos maakte hem wel kunnen na sluipen en den kerel toch te pakken krijgen. Ik vond het onnoodig hem dit te zeggen, want hij was beter dan ie mand anders met de inrichting van het schip bekend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2