Als liet beste Adres CORSET, N. R. Ct. seinde onder dagteekening van Maandag De heer G. A. Scberer heeft wegens verschil van meening met den Gouver- near-GeDeraal ontslag gevraagd als lid van den Raad van Nederlandsch Indië. De Sultan van Siak. De Sultan van Siak vertrok Maan dag uit Nijmegen naar Antwerpen, waar hy zyn intrek nam in het „Hotel St. Antoine" en enkele dagen denkt door te brengen. Vervolgens gaat by naar Brossel en keert van daar naar Nymegen terug, om vervolgens de reis te maken naar Londen en Parijs. De Sultan is opgetogen over zyne ontvangst by II.H. M.M. de Koningin nen te Soest dyk. De zaak der Hogerhuizen. Het Z7. D. heeft zich nu ook nog over de zaak der Hogerhuizen uitge sproken. Het blad toont zich niet tevreden met den loop daarvan. In de eerste plaats doet het het blad leed, dat de beschikking van den officier van Justitie te Leeuwarden niet gebracht heeft wat alleen de gemoederen, welke deze zaak veront rust heeft, zou kunnen bevredigen de zekerheid dat het schuldigen zijn, die onder zware straften zuchten, wat alleen ter openbare terechtzitting zou kunüen blijken. Over de houding van den Minister Yan Justitie zegt het U. D. Naar de meening des ministers zou in de Kamer slechts de vraag ter sprake kuunen komen of de wet ge schonden is, of in eenig opzicht het uitvoerend gezag zijne bevoegdheid is te buiten gegaanhet oordeel over de motieven, die een officier van jus titie tot al of niet-vervolging deden besluiten, zou baar aldus onttrokken zijnde minister verklaart immers uitdrukkelijk, dat de uitvoerende macht binnen de grenzen barer be voegdheid in geen enkel opzicht onder geschikt is aan de wetgevende. Dit standpunt schijnt ons nu ten eenenraale in strijd met het constitu- tioueeie stelselde minister vergeet, da! de ministerieele verantwoordelijk heid niet alleen is een verantwoor delijkheid voor de wettigheid maar ook eene voor de doelmatigheid der handeliugen van het nitvoerend ge zag. By onwettige bandeliDgen kan er sprake zyn van eene strafrechter lijke of eene civiele aansprakelijkheid, maar de politieke of parlementaire ministerieele verantwoordelijkheid is gericht op de doelmatigheid der han delingen, en wanneer de minister weigert hieromtrent op het een of andere punt een debat aan te vangen, dan handelt hy in lijnrechten strijd met art. 94 der grondwet, dat den hoofden der ministerieele departemen ten deu plicht oplegt, aan de Kamers de verlangde inlichtingen te geven, voor zoover zulks niet strijdig is met het belang van den Staat. Wanneer de minister verklaart de volle verantwoordelijkheid voor de beschikking van den officier van jus titie te Leeuwarden op zich te nemen had hij, meent het „U. D.", de critiek vau mr. Troelstra moeten beantwoor den. De houding van de Kamer kan het „U. D." ook niet voldoen. Deze had zich niet tevreden moeten stellen met de verschafte inlichtingen. In plaats daarvan stelde mr.Troei- stra een motie voor, door welker aau- neming de Kamer eene revolutionaire daad zoo hebben verricht. Door aanneming daarvan zoudeu in stryd met de historische ontwikkeling de Staten-Generaal boven de rechterlyke macht zyn geplaatst. Het „U. D. oordeelt dus dat als nog onaangetast blyft de conclusie, die behandeling der zaak in het volle licht ter openbare terrechtzitting ver langde. Slechts nieuwe openbare behaude- ling, waarby de personen die Dieuwe feiten beweren te kunnen aanvoeren onder eede gehoord worden, kan zoo besluit het U. D. klaarheid brengen. Dan kan het blyken dat er schuld of dat er onschuld is by de Hoogerhuizeu, zoowel by de andere personen die van liet gepleegde mis drijf beticht worden, maar het kan ook blyken, dat tegenover de eene beëedigde verklaring de andere staat, dat er nog twyfel aauwezig is. En in dat laatste geval moeten wy dan niet indachtig zyn aan den rechts regel; „in dubiis pro reo", by twyfel Zij snelde op haar kleine voeten voort, zorgdragend dat haar hoofd niet boven de verschansing uitkwam. Voor bleef alles rustig het groote dek was verlaten. Ik wachtte even, met mijn hand op de kist steunend en schoof haar toen over boord. Ze veroorzaakte, zooals ik verwacht had een doffen plons. Terstond schreeuwde ik „Man over boord! Weud je roer om! Boson ligt in het water!" en om de ko medie te volmaken, snelde ik liet dek over greep een reddingsboei en gooide die zoo ver ik kon in zee. Cornish ge hoorzaamde mij letterlijk, wendde het roer en binnen weinige minuten xiapper- deu de zeilen woest heen en weer. „Kalm aan kalm aan schreeuwde ik „Naar achteren een paar van jelui en bedlam, de groote brassen. Gauw een beetje Boson is overboord gevallen1" Door mijn opgewondenheid weerklonk mijn stem als 't- geschal van een hoorn en de beide wachten kwamen op het dek gestrompeld. Het flapperen van hel zeil doek, het geschuifel van voeten, gevoegd bij mijn geschreeuw en dat van liet volk veroorzaakten oen verschrikkelijk la waai. Ik was er natuurlijk op bedacht ge weest, dat wij geen gevaar liepen met op eens van koers te veranderen. Of schoon ur een frissche wind woei, was legge men uit ten gunste van deö verdachte? Openbare behandeling slechts kan dus, ook nu nog, de zaak in een nieuw stadium brengen. Hoe haar te ver krijgen? De N. R. Ct. geeft den klaagsters (tegen Haitsma) den raad zich ingevolge van het Wetboek van Strafvordering te beroepen op de rechtbauk te Leeuwarden, opdat deze vervolging kunne bevelen. Wy voor ons achten het echter niet de vraag of de klaagsters de zaak al of niet willen voortzetten, maar wy meenen, dat het rechtsbe wustzijn eischt, dat deze ter openbare terechtzitting worde behandeld. Wy meenen dus dat het plicht is voor den minister van justitie den officier van justitie te gelasten tot het vragen van rechtsingang over te gaan. Wy gelooven aangetoond te hebben, dat de minister zich er nimmer op be roepen kan, dat hij op dit punt als het ware politiek niet verantwoorde lijk zou zyn, integendeel hopen wy, dat het Parlement zich ook thans nog met de zaak in de juiste richting mogen inlaten, ten bate der gerech tigheid. Nat. Tent. voor Vrouwen arbeid. Door het bestuur van de Nationale Tentoonstelling voor Vrouwenarbeid te 's Gravenhage, is bepaald, dat vrye toegang tot die tentoonstelling en hare inrichtingen zal verleend worden aan de leden van den Nederlandsehen Journalistenkring met eene dame, op vertoon van hun bewijs van lidmaat schap over 1898, terwijl ook tot de Congressen dat bewys toegang ver leent, doch uitsluitend voor de leden persoonlijk. Voor de feestelijke opening op Za terdag 9 Juli aanstaande, ten cèn uur namiddags, zullen wegens gemis aan voldoende plaatsruimte slechts enkele bijzondere uitnoodigingen, voor namelijk tot de locale bladen, kunnen worden gericht. In het tentoonstellingsgebouw is een afzonderlijk vertrek voor de persver tegenwoordigers ingericht, dat door eenige leerlingen van de Haagsche Teekenacademie met proeven van hare bekwaamheid zal worden ver sierd. Een lijk opgehaald. Door zekeren J. A. te Utrecht werd Zaterdagnacht omstreeks 11 uur, tervvyl hy aan de Nieuwekade met een kruisnet aan het visschen was, een gelukkig zeldzame vangst gedaan. Toeu hy naraelyk op een gegeven oogenblik met meer moeite dan ge woonlijk zyn net had opgehaald, bleek daarin het lyk van een man te liggen. Geen wonder, dat van schrik het touw aan zyn hand ontglipte en het net met inhoud weder in de diepte verdween. Na aan het naby gelegen politie bureau zyne bevinding te hebben medegedeeld, was het lyk spoedig op den wal gehaald, waarna het per brancard naar het hoofdbureau van politie werd vervoerd. Daar werd het herkend als dat van den veedrijver H. v. d. B., die sedert den 21n dezer werd vermist. Geen plaats voor krank zinnigen. Het bestuur van eene gemeente in Gelderland wenschte eeu tnannelykeu, behoeftige» krankzinnige te doen over brengen naar een krankzinnigenge sticht. Na wijd en zyd telegrafisch om bericht verzocht te hebben, bleek, dat geen plaats was in de gestich ten te lo. Boekei „Huize Padua" 2o. Delft, 3o. Deventer St. Eiisabets gasthuis, 4o. Deventer Brinkgreve", 5o. Er- melo „Huize Veldwyk", 6o. 's Gra venhage, 7o. !s Hertogenbosch „Re- nier van Arkel", 8o. Loosduinen, 9o. Medemblik, lOo. Rosmalen „Coude- waler", Ho. Oegstgeest „Eudgeest", 12o. Utrecht, l3o. Vucht „Voorburg", l4o. Zuidlaren, 15o. Zutpheu, terwijl van 4 gestichten bericht kwam als volgt vau Rotterdam, dat geen patiënten worden opgenomen van andere ge meenten van Dordrecht dat geen patiënten werden opgenomen; van Franeker dat uitsluitend Frie zen worden opgenomen; van Meerenberg, dat, alleen behoef- hij toch niet sterk genoeg om de ra's te vernielen, daarenboven was de zee minder onstuimig geworden. Binueu weinige oogenblikken bevond de timmerman, dien ik als de eerste van de muiters beschouwde, te meer nu hij zoo'n stevige» borrel op had, zich op liet dek. „Wat is er aan de hand Wat duivel, beteekent dit alles brulde hij van den eenen naar den anderen kant vau het schip zwaaiend, want, het schip slingerde geweldig. „Boson is over boord gevallen schreeuwde ik aan zijn oor en 't was wer kelijk noodzakelijk dat ik zoo mijn stem verhief, daar het leven, dat de zeilen maakten, alles overstemde. „Zeidet je. „Boson':'' brulde hij. „Ja. Wat zullen wij doen? is het te donker om hem te zoeken V' „Natuurlijk schreeuwde hij met een stem zoo schor als die van een raaf.. Wat wou je anders Hij is nu ai ver dronken Wie zou hem vindonDeel an dere bevelen uit. mijnheer Boyleen tot de matrozen „Willen jelui de masten stuk laten slaan Willen jelui door het eerste het beste schip, dat ons knust gepraaid wor den en allemaal aan de galg komen, omdat Boson over boord is gevallen 1" tigen uit Noord-Holland worden ver pleegd; vau Maastricht, dat alleen inwo ners van Maastricht worden opgeno men. De ongelukkige zal nu worden overgebracht naar Gheel, in België waar wel plaats is (d.i. by particu lieren). Ook daar verwacht men tegen 1 Juli a.s. zoo'n toevloed, dat ook dan geen patiënten meer zullen kuu nen worden opgenomen. Waar dan heen met onze ongeluk kige krankzinnigen? Moedig. Maandagmorgen omstreeks half twaalf zat op het bolwerk te Middel burg een twaalfjarig meisje op eene bank by den Öeismolen te breien, terwijl haar eenjarig broertje by haar in den kinderwagen speelde. Toevallig rolde de wagen voort, de vest in. waarop het meisje haar broertje navloog en met het hoofdje boven water hield tot een paar stads werkers, die in de uabpeid bezig waren, haar hielpen om den kleine uit zyn benarde positie te verlossen. „Midd. Ct." Pieterman. De pieterman heeft wel eenige over eenkomst met onzen baars, maar hy is slanker van vorm, heeft een dikke huid zonder schubben en een stompen kop, die van boven voorzien is van drie zeer scherpe en beweegbare door nen; langs de kieuwen heeft hy een scherpen stekel in een soort schacht verborgen, dien hy by het minste ge vaar als wapen tegen zyn vyand ge bruikt. Die schacht schijnt een sterk venyn te bevatten want nauwelijks heeft de onvoorzichtige visscher hier of daar een steek gekregen, of dat lichaams deel zwelt op en by wordt door he vige pyn aangegrepen, die dikwijls de huip van een geneeskundige noo- dig maakt; toch behoudt menig vis scher van zoo'n steek levenslang een styve hand of vinger. De bruiuvis- schen en zeehonden laten hem onge moeid. Hy komt in het laatst van Mei, onze zeegaten binnen en houdt daD een ware razzia onder de jeugdige haringen, die zich veiligheidshalve dicht langs onze kusten ontwikkelen. Hy heeft de gemiddelde grootte van een haring. Vroeger werd de pieterman langs de kust met hengels gevangenhet aas bestond uit een moot je geep. Zoo dra de visscher er een op den wal had geslingerd sloeg hij hem dood met een knuppeltje, waaraan een ge wone vork was bevestigd, om hem op te pikken. In het Marsdiep en op de ree van Tessel werden er belangrijk vele door vletterliedeu gevangen, die zich, van korte hengeltjes voorzien, lieten ronddrijven. Thans, nu zy meer in trek komen, worden zy met het haringnet gevangen en in een boot geworpen, waarin zy verblijven tot zy dood zyn, dan gaat de kop er af en worden zy in de rookerijen ge zouten en gerookt. Te Volendam geeft dat aan vele handen werk eu brood. 't Is overigens een vast smakelijk vischje; gekookt, gebakken, of in het zuur gelegd, laat by zich zeer goed gebruikenin elk geval is hy een welkom surrogaat voor de minder bevoorrechten, die de tegenwoordig dure visch niet kunnen koopen. Raadselachtig. Donderdag OQtving de vrouw vau den 36-jarigen schipper U. te Win schoten, bericht, dat haar man, tijde lijk in Friesland bij den hooibouw werkzaam, aldaar in een sloot ver dronken was. De weduwe, die achter bleef met 7 kinderen, waarvan het jongste pas een maand oud is, was bijua radeloos, Vrijdag ging zy met hare familie op reis, om bij de be grafenis tegenwoordig te zijn doch vernam van den boer, by wien hij werkzaam was geweest, dat niet dood was, maar Vrijdagmiddag van hem was heengegaan. De familie toog in raadselen weer naar Winschoten met den laatsteu trein kwam U, Za terdagavond gezond en wel thuis. De man had den brief, die zyn dood ver meldde, zelf geschreven. De gebroeders van Slor, van Mun tendam, zyn zwaar geboeid te Win- Ik stond aan iij over de verschansing in het water te turen, en veinsde to taal verslagen te zijn door het verlies van Boson. Stevens trok mij bij den arm. „Deel andere bevelen uit, zeg ik u, mijnheer Boyle!" schreeuwde hij mij toe. „Boson is verdronken en al ble ven wij hier ook te» eeuwigen dage lig gen, dan werd hij toch niet meer gered. In Gods naam geef den matrozen bevel het roer te wenden of we gaan naar den keldert" „Heel goedantwoordde ik met veel tegenzin. Ik begaf mij nu naar den ach tersteven en deelde de noodige bevelen uit, die alle snel en correct uitgevoerd werden, zoodat we spoedig het .schip in zijn vorige koers hadden terugge bracht. De timmerman werkte als een beze tene, voortdurend schreeuwend, dat, als de masten weggeslagen werden wij allo maal aan de gaJg kwamen en zijn ge brul tegen de manschappen had zoo n goede uitwerking .dat de kerels nu in een kwartier verrichtten, waar. zij an ders een uur over gedaan zouden hebben Het was nu één uur wij hadden dus uiet eens een vol uur noodig gehad om Boson te laten verdrinken, het schip ui don wind te doen draaien en daarop schoten binnengebracht, verdacht verschillende regenbakkeu vergiftigd te hebben met petroleum eu faecale stoffen. Koloniën. BATAVIA, 30 Mei. Atjeh. In een Atjeh-brief van de „Deli Ct." leest men onder meer het onder staande „In een vorig opstel konden wy vermelden dat de Pedirsche hoofden nu niet zoo geheel en al koek en ei met Oemar waren en deze toestand neemt hoe langer hoe meer eeu vas ten vorm aan, naarmate onze voorbe reidingen voor de expeditie vorderen. Langzamerhand beginnen vele oeloe- balangs kleur te bekennen en maak ten hunne opwachting hij 't bestuur. Ook Polim moet veel vau zyn ver trouwen in Oemar verloren hebben en is de pretendent-sultau, het werk tuig van den „Held" om aan geld eu meuschen te komen, er niet in ge slaagd, om dat voor Oemar zoo ge wichtige vraagstuk naai- wensch op te lossen. Het wil ons toeschijnen dat de slechte verhouding van Oemar en de Pedirsche hoofden zeer zeker voor de party van verzet als een groote negatieve factor is te beschouwen, en zij daarmede zooveel rekening dient te houdeu, dat van actief optreden op 't oogenblik weinig sprake kan zyn. Dat die verhouding ten gunste van Oemar zal veranderen is niet aan te nemen, veel eerder zal zy verergeren eu moet hy nu groote spyt er van hebben dat hy de Westkust verliet. Veel geld heeft het hem gekost, en nog dagelijks moet Tjoet Nja Din opdokken om te voorkomen dat een groot gedeelte zyner bende verloopt. Nu ook weer kunnen wij melden dat een gedeelte zyner volgelingen uit Daja eu Long naar hunne haardste den zyn teruggekeerd. „Van uil Deli vernamen wij, dat men er zeer ernstig over denkt om de bezet ting van Tamiang (Koewala Simpang) vooruit te schuiven naar 't. Noorden en wel tot aan de Bajau-rivier. Dat is in eens een heele sprong, en daar er veel kans bestaat dat de Deli- spoor wordt doorgetrokken naar Koe wala Simpang (het besluit werd reeds in beginsel aangenomen) zal die voor uitschuiving van het garnizoen wel in zich sluiten dat ook de lyn tot aan het nieuwe militaire etablissement wordt doorgetrokken. „Wat belet ons dan om het traject Kotaradja—Medan verder te vol tooien Lombok. Uit Ampenan schreef men aan de „Loc." onder dagteekening van 19 Mei „Het schijnt in de laatste dagen wel of we hier in stede van zoo lang zamerhand den Oostmoesson te nade ren, in het hartje van den Westmoes son zyn. Dagelijks regent het ftink en de temperatuur is vrij frisch. Vooral de avonden, nachten en morgeaston- den kenmerken zich door eeu lage temperatuur. Dat schijnt een guusti- geu invloed op den ziektetoestand te oefenen, want in langen tijd waren er, althans wat de Europeanen betreft, uiet zoo weinig mannen in het hospi taal als thans. „Het garnizoen ondergaat hier we der een verandering en wel doordien eenige officieren zullen afgelost wor den, namelyk de kapitein Holland van de artillerie, de eerste-luitenants Struiken en van der Sande, eo de 2de luit. Krol, alien van de infant. Boven dien schijnt er ernstig sprake van te wezen, de militaire intendance alhier op te heffen en wel reeds in de vol gende maand. Gebeurt dit werkelijk, dan komt de militaire administratie alhier te ressorteeren onder de inten dance der derde militaire afdeeling op Java te Soerabaja. In verband uiet die overplaatsing zal dan ook wel weder personeel afgelost worden." Amboina. Do „Java Ct" meldt: De resident van Amboina rappor teert dat in den namiddag van den 24en April jl. een lichte schok van aardbeving te Tisoe standplaats van den posthouder van Masarete (op weer in koers te- brengen. Stevens verwijderde zich van het groo te dek en kwam naar mij toe. Hij scheen weer gerust te zijn, nu de zeilen bol ston den en de ra's omgetrokken waren. „Hoe kwam het dat Boson over boord viel (vroeg hij mij. Ik antwoordde hem op ernstigen toon, dab ik om twaalf uur op het dek was gekomen om te zien hoe het schip liep en in welken koers, toen was het mij te binnen geschoten, dat ik mijn overjas in eeu der sloepen had laten liggen, maar tevergeefs had ik haar gezocht. Boson zeide mij, dat hij de jas des mid dags nog op de achterbank der groote sloep had zien liggen en daarop was ik naar het achterdek gegaan om haar te halen. Op het oogenblik. dat ik mij voor over boog hoorde ik een luide plons en tegelijkertijd een kreet, en mij omkee- rend bemerkte ik dat Boson verdwenen was. „Daarom." vervolgde ik. „gooide ik een reddingsboei uit en beval het roer te wenden en ik houd vol Stevens, dat wij den armen kerel best hadden kunnen red den, als wij 't geprobeerd hadden. Maar gij zijt eigenlijk de kapitein en toen gij bezwaar maakt et, kwam ik er niet tegen op. „Er is geen sprake vau, dat we hein het eiland Borroe) werd waarge nomen in de richting van Oost naar West, welke ongeveer drie seconden duurde. Koffieteelt. Uit Soerabaja schreef men aan „De Locomotief" „Het blyft met de koffie treurig. Geen enkele afdoening en datterwyl men nu overal bezig is met plukken, ondanks de aanhoudende regens, die wegens verschillende redenen op vele ondernemingen alles behalve welkom zyo. Het is om radeloos te worden, zegt menige koffieplanter, en het schyut dat men voorziet dat de toe standen zich in den eersten tijd niet verbeteren zullen, want menige onder neming wordt nu te koop aangeboden, terwyl verscheidene erfpachtspercee- len, aanvankelijk gedestineerd voor de koffiecultuur, öf voorloopig niet geëxploiteerd worden, öf een andere bestemming krijgen, öf onder den ha mer gebracht worden. O. m. zal in publieke veiling komen de koffieou- derneming Kalisat, gelegen op het Idjeuplateau in de afdeeling Banjoe- waugi en bestaande uit deerfpachts- perceeleu Kalisat I, II en III, ge zamenlijk groot 1169 bouws. „Dan liet koffieland Boemiredjo, gelegen in het district Djambean, residentie Kediri, groot ruim 200 bouws, toebehoorende aan een Chinees, Verder de eri'pachtsperceelen Dilem I, II eu III en Soekaradja, alle gele gen in de afdeeling Trengaleb, resi dentie Kediri.1 De „J.-B." vernam, dat zich te Batavia drie Arabieren bevinden, die voortdurend opruiende corresponden- tiën schryven in het te Ivonstantino- pel verschijnend Turkseh dagblad „El Maloeraat'. In die brieven wordt dan beweerd, dat de regeering van Nederlandscb-lndië zich tegenover den Islam een aanmatigende houding veroorlooft en wordt de betrouwbaar heid als moslimsche schriftgeleerden in verdenking gebracht van de advi seurs der regeering dr. C. Snouek Hurgronje en Said Desman bin Ab dullah bin Akiel bin Jabja Alawi. Aangezien de namen en verblijfplaat sen der drie gevaarlijke sujetten bij de regeering wel bekend zyn, zou het overwegiQg verdienen hun ten spoe digste het verblijf in deze kolonie te ontzeggen. Aldus de „Javabode". Letteren en Kynst. George Ebers' beterschap blyft aan houden de kans op volledig herstel is gestegeu. Ned. Opera. De Opera-Van der Linden zal het seizoen openen met „Vaderland", naar het drama van Sardou „Patrie", mu ziek vau Palladilhe. Florissen zal De Rysoor zijFrans Litter Alva, Urlus Karlos, Pblippeau Tromoille, mevrouw Georgine Von Januschowsky Dolorès, mevr-Tijssen - Bremerkamp Rafaela, v. d. Hoeck Jonas den klokkeluider. Josef laraëis. Josef Israëls heeft nu een groot schilderij voltooid, voorstellende Öavid voor Saul. Reeds op zyn 17e jaar was het een van zijn idealen dit onderwerp te behandelen. De vriendelijke gryze man noemt het nu zyn zwanenzang. Maar wij hopen dat h\ï nog lang mag doorgaan de wereld te verrijken met zijne ju- weelen van schoon-geziene smart, zyn schatten van begrepen sentiment. Waarschijnlijk zal in September Israël's boek, waarin bij zijn reis door Spaüje beschrijft, uitkomen. Het is voorzien van een 40-tal illustraties van den schilder.Tel. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. voor een solied en goed model bevelen wij aan het bekende Ma gazijn GROOTE HOUTSTRAAT No. *24, van H. J. VISSER. Dit Magazijn is tevens het ruimst gesorteerd in taillewijdte van 4S tot 100 e.M. gerod konden hebben," antwoordde Ste vens grof. „Ilc zeg u ,dat liet niet kon. Wie zou hem in het donker gezien heb ben Wij hadden een toorts moeten aan steken om als baken voor de sloep te dienen en met al ons zoeken zouden wij geen zier goed gedaan en ten slotte de „Atlanta" niet meer terug gevonden hebben. Hij nam geen notitie van het zeildoek., dat over het raam uitgespreid lag, in elk geval was ik er op bedacht wat te zeggen als hij mij er naar gevraagd had. Hij bleef nog wel een uur op het dek hangen, ofschoon ik aangeboden had Bo son's wacht over te nemen, en wij lie pen samen een poosje het dek op eu neer. Hij hield een lang gesprek met den man aan het roer waar ik mij na eeni- gen tijd ook inmengde. Cornish deed een uitvoerig verhaal van Boson's verdrinken en bevestigde mijn verklaring tot in de kleinste bij zonderheden. Hoe goed overwogen ons plan ook was geweest toch bleek het nu, dat wij het volstrekt niet te veel overdacht had den, want als Comish mij en Boson niet even, voordat ik alarm sloeg, bij de stoep had zien staan, dan zou hij waar schijnlijk zoo'n wending aan ziju ver mal hebben gegeven, dat Stevens ach- Sport en Wedstrijden. Tom l.inton heeft Zondag in New. York in een wedstryd van 2o myl zyn tegenstander Titus met een halve myl verslagen. Hy sloeg de Amerikaan- sche records van 18 tot 20 myl iu 39 m. 554/s. Daarna mijl om het nationaal kampioenschap: i. Major Taylor (3.23), 2. Jaap Eden, 3. Sims, 4 Freeman, 5. Gardioer. Amsterdamsche Kegelbond. Door bovengenoemden Bond zal op 23, 24, 25 eu 26 Juli e.k. op de negen geheel gevlakte kegelbanen van het gebouw der maatschappij „Parkzicht" aan de Stadhouderskade hoek Hobbomastraat te Amsterdam een groot nationaal Kegeleoncours worden gehouden dat zal bestaan uita Korpswedstryd, b Algemeene personeele wedstryd, c Personeele wedstrijd voor bondsleden, d wedstryd op de vrye baan, e wedstryd om het kampioenschap van Amsterdam. Voor den wedstryd a. zyn uitge loofd 12 gouden, verguld zilveren eu zilveren medailles eu eereteekens be nevens eereprys, consolatieprys, negen- prys en treft'ersprys. Bevendien is aan den eersten prys toegevoegd een kist met 50 halve fieschjes Imperial tafei- water. Voor den wedstryd b. zijn uitge loofd 10 gouden, verguld zilveren en zilveren medailles en eerekruizen, con solatieprys en een kunstvoorwerp voor het hoogst aantal punten in drie kaarten. Voor den wedstryd c. diverse fraaie kunstvoorwerpen. Voor den wedstrijd d. zyn uitge loofd pl.m. 25 prachtvolle kunstvoor werpen, en wel als eerste prys eene ter waarde van f150; 2e prys idem f125; derde prys idem f75 enz. Voor den wedstryd e een prachtige coupe ter waarde van f 150 benevens een groote verguld zilveren medaille met lint met de Amsterdamsche kleu ren, 2e en 3e. prys prachtige ver guld zilveren eereteekens. Kampioen voor het jaar 1896/97 is de heer van Eysden van de kegel club „Unknown" te Rotterdam en voor het jaar 1897/98 de 'lieer F. Köhler van „De vaste hand" te Am sterdam. De officieeie opening heeft plaats Zaterdag 23 Juli e.k. ten 12 ure. Zon dag 24 Juli ten 10 ure plechtige ont vangst, aanbieding vau deu eerewyn eo onthulling van de Bauier. Kegelclubs die in het bezit zyn van een Banier wordt beleefd verzocht hun banier ter opluistering mede te brengen. Maandag en Dinsdag 25 en 26 Juli voortzetting, definitieve sluiting Dins dag 5 uur precies, ten 8 ure prys- uitreiking gevolgd door groote Soiree dansante op de bovenzaal. De inschrijving voor den korps wedstryd die gehouden wordt Zater dag 23 en Zondag 21 Juli e.k. sluit Zondag 16 Juli e.k. by den le secr. den heer N. Ernsting Lauriergracht 5, door wien tevens reglementen op aanvrage kosteloos worden toegezon den. Automobilisme. Hoewel de lyst van deelnemers eerst 30 dezer sluit, hebben zich nu voor deu wedstryd Parys—Amsterdam en terug reeds 60 deelnemers opgegeven, terwijl zich in de afdeelmgen der toe risten, welke een langeren tyd gebrui ken zullen, zes deelnemers inschrijven lieten. Leger en Vlooi. Sport bü het leger. De treneraal-inspecteur der infante rie vestigt in eene circulaire de aan dacht der korpscommandanten van dat wapen op de aanmoediging van gymnastiek en sport buiten den dienst- tyd. De militairen moeten hierbij ge heel uit vrijen wil handelende oefeningen moeten rijwilliq blijven. De groote inspanning, dagelijks ge vorderd van miliciens, voor eerste oefening onder de wapenen, vormt een beletsel voor uitgebreide deel name aan gymnastische sportspelen onder hen. By het kader en by het instructie-bataljon mag ruimer deel name verwacht wordeD. Aan te geven, welke soort van spelen te beoefenen, is niet doenlyk?; aanbevolen wordende wedloop, de wedloop met overwinuing van hinder- terdocht opgevat en wellicht het schip had laten doorzoeken of Boson wel wer kelijk verdvonken was. Om twee uur ging hij eindelijk naar beneden. De zee werd kalmer, de wind draaide van het Noorden nar het Westen, eu was toen de bel zes slageu aangaf ge stadig geworden. De sten-en stonden aan de lucht en de horizon klaarde'op j toen ik naar rechts keek bemerkte ik op on geveer vier mijlen afstands een groot schip, dat alle zeilen ophad. Het stevende in dezelfde richting als wij en terwijl ik heb gadesloeg, dacht ik er over na. hoe ik mij zijn aanwezig heid ten nutte kon maken. In elk govnl moest ik alle zeilen bij zetten, anders ontliep do boot inij nog; ik wekte dus de wacht. Terwijl de matrozen hun werk ver richtten, begon het te dagen en nu zag ik, dat het schip in een meer westelijke richting voer dan wij en het ons elk oogenblik meer en meer naderde. Het was een mooi koopvaardijschip, en go- leek met zijn geschilderde geschutspoor ten dubbele bezaan- eu marszeilen veel op een fregat. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2