Bevolking. De Staatscourant bevat thans hare opgaven over de bevolking der ver schillende provinciën samen in de volgende siatistiek Op l Januari 1898 bedroeg de be volking Provinciën. Mannen. Vrouwen. Totaal. N.-Brabaut 274,129 272,942 547,071 Gelderland 281,469 274,217 555,686 Z.-Holland 534,338 571,927 1,106.265 N.-Holland 460,086 489,230 949,316 Zeeland 105,923 107,695 213,618 Utrecht 120,892 123,938 244,830 Friesland 169,796 170,716 340,512 Overijssel 165,181 159,426 324,607 Groningen 146,602 149,919 296,521 Drente 76,275 69,158 145,433 Limburg 142,427 137,918 280,345 Het rijk 2,477,118 2,527,086 5,004,204 De bevolking des rijks bedroeg op 1 Januari 18972,438,963 m., 2,489,584 v., totaal 4.928,547, en isalzooinden loop van 1897 toegenomen met 38,155 m., 37,502 v., totaal 75,657. Do loop der bevolking van het rijk was in 1897 als volgt M. V. T. geboreu werden 82,467 78,856 161,321 terwijl stierven 43,63140,106 83,737 verschil 38,836 38,750 77,586 Het aantal personen dat zich ge durende 897 in de gemeenten van het rijk vestigde, bedroeg: M. V. T. 159,575 151.419 310,994 terwijl vertr. 160,256 152,667 312,923 verschil 6S1 1,248 1,929 Postkantoor te Amsterdam. Het nieuwe postkantoor te Am sterdam nadert zijn voltooiing met rassche schreden; de laatste hand wordt er aan gelegd. Thans is men bezig de stoep op te metselen en om het gebouw heen de trottoirwegen te leggen. Zoodra een en aoder gereed is, zal de schutting die nu nog om het postkantoor staat, verdwyuen. Ook aan de achterzijde in de .Spuistraat is men druk aan het afwerken, en in verband daarmede wordt het gedeelte dier straat tus- schen Molsteeg en Paleisstraat ge- hee'. uieuw bestraat. Verlegging der tramrails zal niet noodig zijn. Men stelt alles in het werk om het ge bouw begin Augustus, althans vóór de inbuidigingsfeesien, gereed te heb- lion, opdat dau ook het-hulptelegraaf- kantoor zal kunnen verdweenen zjjn, wat met het oog op de rijtuigen, die voor de audiëntie zullen moeten aan rijden, gewenscht is. Van het paard gestort. De heer J C. Boldoot, de bekende Amsterdamsche fabrikant van eau de cologne enz., is plotseling overleden, door een droevig ongeval. De heer Boldoot is_'s zomers met zijn geziri te Baarn woonachtig en had s avonds dikwerf de gewoonte een rijtoer te paard te maken, ver gezeld van zijn honden. Dit deed hij ook weder Maandagavond. Door liet schrikken voor een trein heeft zijn paard hem in het Baarusche bosch afgeworpen. De heer Boldoot bleef liggen en werd een paar uur later in het Overbosch door den heer Heybroek gevonden. Door het luid blaffen d8r honden was deze heer er op attent gemaakt, dat er iets bijzon ders moest wezen, dat de dieren zoo te keer deed gaan. De heer Boldoot werd naar zyn woning gebracht, doch geneeskandige hulp baatte Diet meer, Dinsdagoch tend te halfnegen is hjj ontslapen. De overledene, die den leeftyd van 48 jaren had bereikt, was zijn vader in de bekende zaak opgevolgd, die onder zijn leiding steeds in bloei toe nam. De heer Boldoot zon ook deel heb ben uitgemaakt van de eerewacht der burgerij bij de a.s. inhuldiging van Hare Majesteit de Koningin. Hulp bij het kiezen. Bij de Donderdag gehouden her stemming voor de Staten te 's-Gra- venhage deed zich aau een der stem bureaus de vraag voor, of aan een kiezer, die verklaarde noch te kunnen lezen, noch schrijven, vergand kon worden zich te doen bijstaan. liet stembureau was van oordeel, dat lichamelijke hulpbehoevendheid loof. dat ik altijd zeg wat ik meen." Maar zal het volk mij geen ongevoeli- geu schurk vinden, dat ik niet eens een boot heb uitgezonden om den armen duivel te redden?" vroeg ik veinzend knorrig te worden. „Boson was mot zoo gezien geloof mij gerust. Hij was niet een van De duivel hale mijwat wilt je dan, mijnheer Boyle Kunt ge dan geen ver dronken kerel met rust laten V' riep hij in een plotselinge vlaag van woede uit. Maar terstond liet hij er kalmer op vol gen .mij met een sluwe uitdrukking m zijn oogen aanziende ..Sommige matrozen hielden niet van hem, enkelen wel en die zal het natuur lijk spijten. Ik mocht hem graag lijden en zou hem gered hebben als ik niet lxtng voor de masten was geweest en niet zeker" had geweten, dat het niets zou gegeven hebben als wij in die duis ternis een boot hadden uitgezet. ..Daar twijfel ik' niet aan," zeide ik gul weg. ..Gij weet nu den koers, Stevens. Gij kunt het. voor steuge-stagzeil wel bij la ten zetten, want we zullen een prachti gen dag hebben. En na een beleefdeu groet verwijderde ik mij. er meer dan ooit van overtuigd zijnde, dat onze list volkomen geslaagd ingevolge artikel SO der kieswet, een vereischte is voor den bjjstand en de kiezer derhalve, wilde hjj stemmen, die taak zonder hulp moest ver vullen. Godsdienstoefening van vi88cliers. Aan de Scotland News van 18 Juni (eeoe courant welke in Lerwick wordt uitgegeven) ontleent het Daqbl. het volgende: Ds.van der Valk, de Scheveniogsche geestelijke, dio verleden jaar het zen dingswerk onder de Hollandsche vis» schers alhier leidde eu een belangwek kend verslag van zjjn bezoek uitgaf, kwam 11. Zaterdag per stoomboot St. Nivian alhier aau. Hjj wordt dit jaar vergezeld door zjjne echtgeuoote eu werd Dy zjjn aankomst door talrjjke ingezetenen van (leze plaats, met wie hy verleden jaar keunis gemaakt had harteljjk welkom geheeten. Veie Hollandsche visschers wacht ten den predikant op het hoofd op en begroetten hem met onmiskenbare teekeneu vau eerbied en genegenheid. Dadelijk werden toebereidselen ge maakt om des Zondags godsdienst oefeningen te houden, waarvan den visschers medodeeliug werd gedaan, opdat zulks onder de bemanning der visschersvloot bekend zou worden. De Hollanders kwamen iu grooten getale in de haven, zoodat er des Zondagsmorgens ongeveer een hon derdtal in de baai voor anker lagen. Het was een schilderachtig gezicht, daar de schuiten al de vlaggen, die aan boord waren, geheschen hadden. Deze lieden schyneu de tegenwoor digheid van een geestelijke uit hun eigen land op hoogen prys testellen. De predikant bejjvert zich persoon lijk in niet geringe mate voor hun welzijn. Het komt ons voor, dat hij buitengewoon door hen geacht wordt. De predikbeurten worden des Zon dags te 8 uur :s morgens en te 8.15 's avonds gehouden in de kerk van het kerspel. Telkenmale was er een zeer groote opkomst. Des avonds maakten vele ingezetenen gebruik van de ge legenheid om de godsdienstoefeningen bij te woueD, zoodat de kerk stamp vol was. Het zingen der zeelieden was iets nieuws voor ons. Als zij zingen, blijven zij zitteu. Zy zetten hun stem zooveel mogelijk nit. Men kan zich liebt voorstellen, welk een buitengewoon krachtig geluid uiteen duizendtal kelen komt. Iedereen doet zijn uiterste best. De ernstige blijkbaar welsprekend voorgedragen toespraak werd met aan dacht gevolgd. De dienst duurde on geveer anderhalf uur. Do uitspanningszaa' van het Zee manshuis is als plaats van bijeenkomst voor de Hollandsche zeelieden in ge bruik. De Hollandsche vlag wappert boven de deur. Ken opschrift geeft de bestemming vaQ het lokaal aan. Een groot deel der vloot kwam tegen het einde der week in de baai. Zy meldden alle dat er nog geen haring te vangen is. Avontuurlijk. Maandag werd door een Eukhuizer ausjovisvuscher iu de Zuiderzee drij vende gevouden een bootje waarin zich een vry net gekleed jongeling bevond, die, aau boord opgenomen zijnde, mededeelde, dat hij afkomstig was van Amsterdam. Hy was buiten weten zyner ouders te voet naar Har derwijk gegaan, om dienst te nemen als koloniaal. Daar hij echter de ver eischte stukkeu miste, moest hy onver richter zake terugkeeren. Daar hy geen geld had en er tegen op zag nogmaals denzelfdeu afstand te voet af te leggen, had hy een bootje ge nomen en was daarmee in zee ge stoken, om zoodoende zyn woonplaats weder te bereiken. Toen het donker werd, en hij de kust uit het oog ver loor raakte hy geheel deu koers kwijt. Daar hy van Zaterdagmorgen af op zee had rondgezwalkt, zonder provi and aan boord, begonnen honger en dorst hem te kwellen. By zyn aan komst te Enbbuizen werd hy iD de gelegenheid gesteld, de terugreis naar Amsterdam te aanvaarden. Door bloedzuigers bedekt. fn de moerassen aan de zuidzijde van Boertange komt een onnoemelijk aantal bloedzuigers voor, wat dezer dagen nog uit het volgende bleek Een jonge koeherder wilde in een dier plassen een bad nemen. Nauwe lijks echter was de knaap te water was. II? luisterde even aan de deur van juffrouw Robertson's hut, voordat ik mij te ruste legde, om te hooren of zij nog op was. Maar alles bleef stil ik begaf mij dus naar mijn hut, kroop ge kleed en wel in mijn hangmat en sliep tot acht uur in den morgen door. HOOFDSTUK XV. Ik sprak juffrouw Robertson geduren de het ontbijt maar een paar miuuteu. Als gewoonlijk bracht de hofmeester haar hel ontbijt in haar hut; toen zij het blad aannam, zag ze mij en. kwam naar mij toe. ..Is alles goed afgeloopon V' vroeg zij schielijk. „Heeft hij zich in het scheepsruim verborgen en is uiemand er achter ge komen ,;Hij bevindt zich veilig en wel aan boord, en allen gelooveu, dat Boson ver dronken is." „Dat is een goed begin,'1 zeide zij, terwijl eeu glimlach haar bleek gelaat kwaui verholderen. ..Dank zij uw moed is alles zoo goed geluktGij speelde* uw rol tewonderena- en was hy nog slechts eenige keeren ondergedompeld, of luid schreeuwen de van pyn ontvlachtte hy het brij achtige element. Zyn gansche lichaam was met bloedzuigers overdekt. Als een beze tene sloeg Jde arme jongen naar de zwarte beesten, die zich overal reeds op zyn vel hadden vastgezet, tmnue operatiën reeds duchtig waren begon nen en vooreerst volstrekt ciet van plan schenen hiermee te eindigen. Op zyn vreeselyk hulpgeschrei kwamen gelukkig zyn collega's koe herders en herderinnen aansnellen, die met hunne koestokken den jeugdigen, van pyn trippelenden badgast zooda nig toetakelden, dat deze weldra van zjjne aanvallers was bevrijd. Na dit „prügelsysteem" geleek de "patiënt echter meer op een roodhuid dan op een blanke- De lust, om in do weide- piassen te gaan baden, is by hem en zyne makkers na dit voorval ten eenenmale vergaan. M aan s ver duister in g Zondag 3 Juli a.s. zal eene gedeel telijke Maansverduistering plaats heb ben, die ook iu ons land zal waar te nemen zijn. De maan komt des avonds te 8.19 reeds gedeeltelijk verduisterd op (de eclips begint te 8.6) waarna het verschijnsel duurt tot 11.9 des avonds. De grootte der verduistering is 0.934 van de middellyu der maan. Daar een maansverduistering, in tegenstelling tot een zonsverduistering, op elke waaruemingsplaats, waarvoor de maan, boven de horizon is, op vol komen dezelfde wyze gezien wordt, zal de eclips van 3 Juli a.s. voor eeu groot gedeelte van den aardbol meer of minder volledig zichtbaar zyn. Falbs weervoorspelling. Falb heeft dit moeten wjj helaas erkennen met zijn voorspellingen voor de eerste helft van het jaar ge lijk gehad. Ook voor de laatste dagen van Juni heeft hy een ongunstige prognose gesteld. Thans zyn de weervoorspellingen voor de tweede helft van 1898 ver schenen. Wanneer men die opslaat, deinst men met schrik terug, als men alleen nog maar de eerste regels gelezen heeft over het algemeene karakter van J uli. Falb voorspelt ons voor Juli en Augustus niet veel goeds. Men leest het volgende: Juli zal zich kenmerken door tal rijke onweders en door veelvuldige regens, terwijl de tusschen-perioden van mooi weer slechts kort zullen duren. Natuurlijk moet tengevolge van den grooten neerslag de maand over het algemeen koel zijn en zal de temperatuur beneden de gemid delde blijven. Voor den derden Juli die eeu kritische dag van de eerste soort is, nog verergerd wordt door een maansverduistering en den korten afstand tusschen aarde en maan voorspelt Falb wolkbreuken, hoog water en overstroomingen, en den touristen in deu Alpen opent hy tus schen 13 en 16 Juli het aangename vooruitzicht van hevige sneeuwbuien. Voor Augustus luiden de voor spellingen al niet veel bemoedigender: de eerste tien dagen talrijke onweders met sterken regenval: in de tweede tien dagen aanhoudende regen en da ling van de temperatuur; in de laatste tien dagen eerst koud, daarna buiten gewoon warm. Dan heeft hij nog de waar-cbuwing die voor ons Hollanders, bijzonder onaangenaam is, dat 3 en 31 Aug. de meest kritische dagen van het geheeie jaar zyn, waarvoor men dus op zijn hoede dient te zijn. Sport en Wedstrijden» Wielrijden. Maandagavond zijn de wedstrijden voor het kampioenschap van Frank rijk op 1000 m. te Parijs voortgezet. Het verloop was: le demi-fiuale 1. Domain, 2 m. 21V. 3-2e demi-linale 1. Nieuport (2. Piette, 3. Le Veler), tijd 3 m. 10 s.3e demi-linale 1 Mo rin, 2 m. 34/s s.finale 1. Morin 2 m. 9t- s., 2. Domain, 3 Nieuport. Morin is dus kampioen. Rij wiel- b e waar der s. Te Rotterdam is eene Mij. opgericht van zelf-werkende rijwiel-bewaarders. Deze uitvinding bestaat in eeu toe stel, waardoor het onmogelijk wordt, waardig „Die hatelijke timmerman staat ons voortdurend door het raam te begluren." zeide zij zonder haar oogon op Le slaan. „Zeg mij nog één ding wanneer zul len zij het schip verlaten V' „Ik hoop Vrijdagmiddag. „Overmorgen Zij sloeg plotseling haar handen in elkaar en riep, terwijl een zenuwachtige snik haar lichaam deed schokken „Olaat ons bidden, dat God ons zal beschermen 1" Ik dacht niet uieer aan mij zelf toen ik haar naar binnen zag gaan. Het was ook een verschrikkelijke toe stand, waarin dit lieve, hulpelooze schep seltje geplaatst was. Ik. een ruwe. gehar de kerel, die gewoon was gevaren onder de oogen le zien. was zelfs ontsteld ge worden. toen ik onzen toestand indacht. Ons leven hing ook werkelijk aan een zijden draad, en redding of dood zou geheel van den moed en slimheid van Boson en mij afhangen. Het was een kwaad duig., dat ik het plan der muiters niet- door en door ken de. Ik wist, dat zij het schip lek wilden maken en het niet ons aan boord laten zinkenmaar hoe zij hun plannen teh uitvoer zouden brengen daar kon ik niet ry wielen daarin geplaatst weg te ne men. De wielryder plaatst zyn rywiel in het toestel, doet een 2', centstuk iu de opening by den deksel, licht den deksel op, waardoor een sleutel te voorscbyn komt en het toestel de velg met band van het ry wiel omsluit door middel van een stalen ring, de wiel rijder neemt den sleutel mede. Om zijn rijwiel terug te krijgen, opent hy den deksel, brengt den sleutel weer op zjjn plaats, draait even naar rechts, terw|jl hy den deksel weer sluit. Door deze venuootschap is aan de S. S. Mij. verzocht om eenige dior toestellen op de stations te mogen plaatsen. Schaken. De stand van de voornaamste spe lers op het meestertoernooi te Wee- nen was na de 18e ronde: Pillsbury 14, Tarrasch 13Vi, Janowski 12'/',, Alapin en Steinilz U'/2» Tsjigorin 11, Maroczy en Schlechter lO'/i. Lipke en Burn 10. Tarrasch en Tsjigorin moesten nog een party uitspelen. Schieten. Uitslag vau den uatiotialen schiet wedstrijd, met cylindergeweeren buks, gehouden van den 29sten Mei tot en met den 26sten dezer, uitgeschreven door de Rotterdamse!)e Schiet ver- eeniging Kruger's Vrienden, waaraan werd deelgenomen door 46 korpsen I. Cylindergeweerle pr. Kader- vereeniging dd. schutterij te Hilver sum, met 274 punten 2e pr. Gene raal van- Merlen te Haarlem, met 262 p.; 3e pr. 'sLands Weerbaarheid te Utrecht, 260 p.; 4e pr. Nederlanden Oranje te Rotterdam, met 255 p.">e pr. Vooruit te Culemborg, met 250 p.6e pr. de Transvaal te Delft, met 247 p. II. Baks: le pr|js Neerlands Bur gerwacht te Sloten (N.-H.). met 451 pr.2e pr. 's Lands Weerbaarheid te Utrecht, met 448 p.; 3e pr. Vooruit te Culemborg, met 435 p.4e prys Voor Vaderland en Koning te Haar lem, met 431 p.; 5e pr. Nederlanden Oranje te Rotterdam, met 424 p.; 6e pr. de Transvaal te Delft, met 423 p. Verguld zilveren eerekruis voor het hoogst aantal punten door een korps- schutter in de afdeeliug cylindenre- weer: de heer J. Reyn, vau de Ka der vereeniging dd. schutterij te Hil versum, met 58 puntenidem voor buksde beer J. M. de Visser, van 's Lands Weerbaarheid te Utrecht, met 97 punten. RECHTSZAKEN. Vrijgesproken. De arr.-rechtbank te Rotterdam heeft Dinsdag vrijgesproken L. F. Scbmitz, beschuldigd van inbraak te Hillegersberg iu den nacht van 20 op 21 December 1897, als zynde het ten laste gelegde niet wettig en over tuigend bewezen. Tegen hem was 8 jaar gevange nisstraf gerequireerd. Sehmitz, die 5 maanden iu preven tieve hechtenis doorbracht, werd on middellijk in vryheid gesteld. Ernstige twist. Op 9 Mei was een ploeg houthakkers van Njjkerk by Hilversum bezig een eikenbosch te vellen. Een gedeelte der werklieden was aan het voor- hakken, liet grootste aantal snoeide de gevelde stammetjes. Toen de voorhakkers bleken het niet af te kunnen, zette de ploegbaas zyn neef A. van Dasselaar, die b|j de snoeiers was. ook aan het voor bakken. Hierover schynt Jan Ballet, een der andere werklieden, boos ge worden te zyn. Hy ging zich beklagen by den ploegbaas, doch toen dezo hem geen gehoor schonk, bleef hy mokken en ging hij Dasselaar uit schelden voor „flikflooier". De woor denwisseling werd niet van zoo ern st igen aard dat iemand eenige vrees koesterde, maar plotseling werd Ballet zoo woedend, dat hij met de zware houthakkersbijl opgeheven op Dasse laar losging en hem een slag toebracht, die door het uitwijken van D. niet op zyn hoofd, maar op het bovenbeen terechtkwam. Een diepe, bloedende wonde ontstond, waardoor D. gerui- men tyd niet in staat was te werken. Ballet stond Donderdag voor de rechtbank te Amsterdam terecht we gens het toebrengen van lichamelijk achter komen. Ik meen hiermee, dat ik niet op de lioogte was of zij een lek in het schip wilden slaan, terwijl de be manning zich nog aan boord bevondt, of één man achterlaten en om de daad te volbrengen, terwijl de anderen in de booten op hem wachtten. Beide dingen waren waarschijnlijk maar het tweede geval, zou onze red ding gemakkelijk, het eerste daarentegen bijna onmogelijk maken. Toen ik op het dek verscheen waren de manschappen aan het ontbijten. De timmerman verliet het achterdek, zoo dra ik kwam en zoodoende Tievond ik mij geheel alleen met den stuurman. De bries was in een stevigen wind veranderd, en het voor stenge-stagzeil bijgezetelk zeil stond gespannen en het water was effen. Het schip doorkliefde de zee alsof het een wedren gold. Ik geloofd© vast eu zeker dat Stevens, zoodra hij ontbeten had, naar bed zou gaan. Maar in plaats daarvan zag ik hem twintig minuten later op het grooto .dek verschijnen en in de voorplecht ver dwijnen. Na tien minuten kwam hij weer bo ven. gevolgd door Johnson, den koken enkele matrozen .Zij hepen op de groote boot toe en- tegelijkertijd hoorde ik ge fladder en gekakel der hennen. letsel. Hjj had van den aanvang af berouw gehad over zjjn daad en kon eigenlyk geen verklaring geven hoe by er toe gekomen was. Het O. M. eischte 1 jaar gevange nisstraf. Beschuldiging van draaierij. Er is Dinsdag voor de Amsterdam sche rechtbank een enkel scherp woord gevallen tnsschen mr. Wentholt, amb tenaar van het openbaar ministerie, en mr. van Gigh, advocaat. Daar was eene zaak in behandeling tegen een oppassend en flink timmer man, omtrent wien onderscheiden voorname ingezetenen schriftelijk zeer gunstige gotuigenissen hadden afge legd, nu echtor beschuldigd van om* koopiug van ambtenaren in dienst. De beklaagde had in een bierhuis een glas sterken drank ontvangen, hoewel wat hjj trouwens niet wist de kastelein geen vergunning tot het tappen van sterken drank had. Twee politieagenten betrapten den kastelein op heeterdaad en zetten zich tot het opmaken van een proces-ver baal. De timmerman, den kastelein door zjjne schuld in ongelegenheid ziende, stond van zjjn stoel op en liet zich, overluid, deze woorden tot de agenten ontvallen „Ik betaal nog liever een gulden voor mijn glas klare dan dat de kastelein bekeurd wordt". Deze woorden verklaarde hjj nu, slechts bij wjjze van spreken te hebben gebezigd, niet oui de agenten bepaald om te koopenhjj herhaalde die woorden trouwons tot een ander in de gelagkamer, een zijner werklui. Wat ook zjjne bedoeling moge geweest zjjn, hjj kwam veertien dagen latei- tot de wetenschap, dat hij van een strafbaar feit, omkooping, werd be schuldigd. Bjj zjjn requisitoir verweet mr. Wentholt den beklaagde, dat hjj, om zich tegen de aanklacht te verdedigen, zyn toevlucht had genomen tot draaie rij en ook tot verdachtmaking der getuigen, eene metbode, „die", zoo liet spr.fzich uit, „ook wel van andere zjjde wordt toegepast". Op deze woorden vatte mr. van Gigh, beklaagde's verdediger, vuur. Met verheffing van stem vroeg hjj mr. Wentholt. of hij met de „andere zjjde" bedoelde de Amsterdamsche balie en of b|j deze alzoo openljjk van draaierij durfde beschuldigen. Mr. Wentholt antwoordde in zjjne repliek, inderdaad de verdediging op het oog te hebben gehad, doch slechts gezegd te hebben, dat ook van die zjjde vaak ter verdediging van be klaagden verdachtmakingen van ge tuigen wordt te baat genomen. En dit hield spr. vol op grond zjjner ervaring. Hjj gewaagde daarbjj van een rechtsgeding, onlangs gevoerd, waarbjj mr. Biederlack zich wederom van die methode had bediend. Mr. van Gigh wilde nog de balie in bescherming nemen en zjjne ver ontwaardiging uitspreken over de algemeene beschuldiging van het O.M. De president mr. Wichers Hoeth, maakte echter een einde aau het incident. QE^ENGO NIEUWS Assurantie-oplichting. De correspondent der N.B.C't. te Londeu schryft: Op de aanklacht vau het Openbaar Ministerie zjjn Zaterdag te Londen gevat en gisteren voor den politie rechter in Bow Street verschenen Alfred Monson, Percival Norgate, Victor Honor en A. Metcalf, beschul digd van bedribgeijjke samenspanning ten nadeele der bekende Norwich Union Assurance Company, terwjjl Honor en Norgate zich bovendien ie verantwoorden hebben wegens valsch- heid in geschrifte. Deze strafzaak is van groot open baar belang. Sedert geraimen tjjd hebben van tjjd tot tjjd geruchten geloopen over de machinatiën eener gevaarlijke bende schelmen, wier oogmerk, naar men beweert, is men- schenlevens voor groote sommen te verzekeren, om daarna de betrokken assurantic-maatsctiappyen op te lich ten. Dit zou in dezer voege geschie den, dat de maatschappijen het leven verzekeren óf van personen die niet bestaan, óf van gezonde lieden, die in de polissen de rol spelen van 0Dge-: zonden, wier leven de assuradeurs niet zouden willen verzekeren. De fictieve personen verdwjjnen en heeten dan overleden, of de teringlij ders Smith en Brown bezwjjken in- Ik verliet het achterdek om te zien, wat hiervan de oorzaak mocht zijn en zag nu dat vier kerels de kippen den nek omdraaiden. Na enkele oogenblikken lagen er zes tien kippen op een hoopje bij elkaar. De kok en Johnson namen ze op en brach ten ze naar den kombuis Spoedig daarna keerden zij terug, klommen nu boven op de groote boot. trokken het zeil weg en begonnen de biggen te slachten. Het geschreeuw was verschrikkelijk om aan te hooren. De arme biggen steunden als menachelijfee wezens, maar de beide kerels verston den hun werk en na vijf minuten was het dan ook weer stil. De kok, wiens gelaat, armen en pan talon met bloed bevlekt waren, gooide zijn maats de doode biggen toe. De overigen hadden staan toekijken en nu volgde er een afschuwelijk speL Zij wierpen de biggen als ballen van den eeu naar den ander eu matrozen en big gen vielen met een luiden plof op hét dek. en spoedig zagen zij er allen uit, als of zij in een slachterij over den grond baden gerold. Hiui schor gelach, de ge- raoene vloeken hun jool die even afschu welijk was als hun woede, de levende menschon over de doode biggen rollend, luin kleeren "en gelaat met bloed bezoe- derdaad, en de springlevende Jones en Green, die zich zeiven hebben la ten verzekeren op den naam vaa Smith en Brown, eiscben vau de assarantie-inaatschappjjen, door be middeling van medeplichtigen, de ver zekerde sommen, daarvoor dus die vennootschappen oplichtende. Iu an dere gevallen deinst de bende, naar men zegt, niet terug voor het ver moorden der geassureerden, met be hulp van een „ongeluk", om de assu rantiepenningen meester te worden. Men zal zich heriDnereD, dat de straks genoemde Alfred Monson vjjf jaren geledeu verwikkeld was in de destjjds veel sensatie makende Ardle- mont Mystery in Schotland, waarbjj een jongmensch van goede huize, Ce cil Hambrough, wiens gouverneur Monson was en die zich ten bate van Monson het leven bad laten verzeke ren voor 20.000, p.st het leven verloor onder omstandigheden, welko nog on opgehelderd zjju gebleven. Immers Monson, die, met een zekeren Scott (later spoorloos verdwenen) denouge- lukkigen Hambrough op de noodlotti ge jachtpartij vergezelde, werd wei is waar wegens voorbedachteljjkeu doodslag vervolgd, maar deSchotsche jury gaf het verdiot „not proven4", zoodat z|j zjjn schuld of onschuld iu het midden liet. Op het moment staat te Tanger een man, Callon genaamd, terecht wegens poging tot moord op zekeren Birkin, in een logement aldaar, onder omstandigheden, die het geval van Cecil Hambrough levendig te binnen roepen. Monson verklaart weliswaar dat hjj met de Birkin-zaak niets heeft uitstaan, maar het verdient toch op merking dat een zijner tegenwoor dige medebeschuldigden rechtstreeks bij die zaak betrokken is. Overigens bestaat er geen zicht baar verband tusschen het drama te Tanger en het ten nadeele der assu- rantïemaatschappjj te Norwich ge pleegde bedrog. Dit bedrog schjjnt hierin te bestaan, dat men het leven heeft verzekerd van een zekeren Percy Norgate, een ongezonde persooo, terwjjl een gansch ander man. gezond en wel, bij het geneeskundig onderzoek zjjn plaats heeft ingenomen. Maar bljjkbaar beschikt hei opeu- 'oaar ministerie over gegevens, die wjj nog niet kennen, en is het vast voor nemens de nog geheimzinnige draden van een groot misdadigerskomplot aan den dag te brengen. "Victor Ho- nor, het moet nog erbij gevoegd wor den, is een hier zeer bekend geld schieter, die de gewoonte had, geld te leenen op zekere polissen, waarbjj Monson en de anderen hem behulp zaam zjjn geweest, Aartshertogin Elisabeth van Oos tenrijk, de bjjna zeventigjarige moeder van de regcutes van Spanje, ligt te Madrid zwaar ziek. J oden vervolging. De jodenvervolgingen in Galicïë nemen, bljjkcns de berichten, een grooter omvang aan. Te Alt-Sandec werd Zaterdagavond uren en uren lang goplunderd door de boereualle woningen en winkels van Israëlieten zjjn ledig en vernield. De geroofde buit werd weggevoerd op wagens die buiten het dorp ge reed stonden. Te Neu-Sandec werd Zondag eeu geregelde aanval beproefd. De cava lerie dreef de boeren uiteen, de infau- terie verjoeg beu uit de plaats en bezette de toegangen. In de voorsteden vernielden daarop de boeren de haizen van joden en staken zy de herbergen in brand. Te Laneks moesten de militairen op het plunderend volk vuren Aan de plunderingen namen ook de inwoners der steden deel. Bij een rjjkeu burger van Alt-Sandec zjjn elf zakken met gestolen koffie gevonden. Volgens de iaatste berichten in de bladen heerscht in de beide Sandec's rust. Niettemin schynt do regeeriug het noodig geacht te hebben le Neu- Sandec en iu Limanova den kleinen staat van beleg af te kondigen. In de districten Limanova en Nen- Sandec zjjn de krijgswetten van toe passing verklaard op allen die zieb schuldig maken aan moord, diefstal, brandstichting en gewelddadigheden iu het openbaar. In 33 districten zjjn uitzonderings wetten afgekondigd, waarbjj enkele constitutioneele rechten zyn opgeheven. deld dit alles leverde zoo'n afschrik wekkend tooneel op. flat men een af schuw van rich zelf zóu krijgen, als men hierom lachte en toch kon men het dikwijls niet laten. Maar een vree- selijke ontzetting maakte zich plotseling van mij meester toen ik een der kerels met een woedend gezicht, monsterachtig door de donkerrood© kleur, die er over verspreid lag met uitgetrokken mes op zijn tegenover hem taanden maat zag toeloopon. Voordat hij hom evenwel be reikte lag hij reeds naast ccn dor doode biggen op den grond uitgestrekt. Het spel nam nu een eind en de ke rels begaven zich vloekend en schreeu wend. en hijgend naar adem naar de voorplecht oni zich te wassclien, terwijl Johuson en de kok de biggen naar do kombuis sleepten, Ik begreep niet recht, wat dit 3lle9 heteekende maar spoedig werd hot mij duidelijk. (Wordt vervolgd). - - ,;r' JÈSi-J.jtS,

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2